PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές απορίες για τα αυτοκίνητα



cool11
18-09-17, 17:58
Ανοιγω αυτο το θεμα, για να συζηταμε θεματα ποικίλης φύσεως σχετικα με τα ΙΧ αυτοκινητα.
Μικροθεματα, μικροπροβληματακια, προβληματισμοι, απορίες κλπ.
Μικρες αποριες κατα κυριο λογο. Αν καποιο θεμα ειναι πιο μεγαλο, ισως ανοιχτει σε ξεχωριστο topic.

Ξεκινω με την εξης ερωτηση:
Ακομη ισχυει οτι και παλιοτερα, να κλεβουν καθε λογοις περίεργοι τύποι, κεραιες ραδιοφωνου που ειναι βιδωτες/αφαιρουμενες, απο τα αυτοκίνητα;

- - - Updated - - -

Οταν βαζουμε το κλειδι στην μιζα, να ξεκινησει το αυτοκινητο, και μιλω για αυτοκινητα των τελευταιων ετων-νεας τεχνολογιας,
πρεπει να περιμενουμε λιγο; Ή κατεθειαν γυρναμε το κλειδι για να παρει μπροστα το αυτοκινητο;

Black3539
18-09-17, 22:04
Ανοιγω αυτο το θεμα, για να συζηταμε θεματα ποικίλης φύσεως σχετικα με τα ΙΧ αυτοκινητα.
Μικροθεματα, μικροπροβληματακια, προβληματισμοι, απορίες κλπ.
Μικρες αποριες κατα κυριο λογο. Αν καποιο θεμα ειναι πιο μεγαλο, ισως ανοιχτει σε ξεχωριστο topic.

Ξεκινω με την εξης ερωτηση:
Ακομη ισχυει οτι και παλιοτερα, να κλεβουν καθε λογοις περίεργοι τύποι, κεραιες ραδιοφωνου που ειναι βιδωτες/αφαιρουμενες, απο τα αυτοκίνητα;

- - - Updated - - -

Οταν βαζουμε το κλειδι στην μιζα, να ξεκινησει το αυτοκινητο, και μιλω για αυτοκινητα των τελευταιων ετων-νεας τεχνολογιας,
πρεπει να περιμενουμε λιγο; Ή κατεθειαν γυρναμε το κλειδι για να παρει μπροστα το αυτοκινητο;

Αυτό που λες για την μίζα,σε αυτοκίνητο 1992,για να πάρει το αυτοκίνητο μπροστά περιμένεις 3 δευτερόλεπτα,για να κάνει check στην μηχανή,και μόλις τελιώνει κάνει έναν ήχο σαν να μαρσάρει.Στα καινουργια δεν νομίζω να υπάρχει κατι τέτοιο,αλλα καλού κακού περιμένεις κάπως.
Για τις κεραίες αποκλείεται να κυκλοφορούν ακόμα τέτοιοι τύποι,γιατι σιγά μην βγάλουν και τιποτα σε λεφτά.Μονο ηχοσυστήματα αν κλέψουν αν και τωρα που είναι αποσπώμενα πώς θα ξέρει ο άλλος αν εχεις ηχοσύστημα?

kourampies
19-09-17, 02:10
Αυτό που λες για την μίζα,σε αυτοκίνητο 1992,για να πάρει το αυτοκίνητο μπροστά περιμένεις 3 δευτερόλεπτα,για να κάνει check στην μηχανή,και μόλις τελιώνει κάνει έναν ήχο σαν να μαρσάρει.Στα καινουργια δεν νομίζω να υπάρχει κατι τέτοιο,αλλα καλού κακού περιμένεις κάπως.
Για τις κεραίες αποκλείεται να κυκλοφορούν ακόμα τέτοιοι τύποι,γιατι σιγά μην βγάλουν και τιποτα σε λεφτά.Μονο ηχοσυστήματα αν κλέψουν αν και τωρα που είναι αποσπώμενα πώς θα ξέρει ο άλλος αν εχεις ηχοσύστημα?

Το τσεκ δεν ολοκληρώνεται αν δεν πάρει μπροστά η μηχανή, ακόμα και αν σβήνουν τα περισσότερα λαμπάκια. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις, εκτός και αν έχεις προβληματική τρόμπα βενζίνης και περιμένεις να ανεβάσει πίεση.

tzelen
19-09-17, 10:49
Σε αυτόματο αυτοκίνητο, το έχω πάντα στο drive. Στα φανάρια, ή σε σύντομη στάση, θα έπρεπε να το βάζω στο N;

Black3539
19-09-17, 13:48
Το τσεκ δεν ολοκληρώνεται αν δεν πάρει μπροστά η μηχανή, ακόμα και αν σβήνουν τα περισσότερα λαμπάκια. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις, εκτός και αν έχεις προβληματική τρόμπα βενζίνης και περιμένεις να ανεβάσει πίεση.

Από 'τι έχω δει,όταν κανει το συγκεκριμένο θόρυβο,κλείνει το λαμπάκι του check engine και ψεκάζει βενζίνη στην μηχανή.
Αν βάλεις μπροστά την μηχανή χωρις να έχει τελιώσει μερικές φορες θα πάρει μπροστα μερικές όχι.

cool11
19-09-17, 13:52
Οι κεραιες που βιδωνουν λετε οτι μαλλον δεν κινδυνευουν πλεον...???

---

Οσο για την 'αναμονη' κατα την εκκινηση,
παλιοτερα μου ειχαν πει(αλλα ισως να ηταν πριν πολλα χρονια, δεν θυμαμαι), οτι ισως δημιουργηθει προβλημα με τους αεροσακους κατα τον αρχικο ελεγχο.

kourampies
19-09-17, 13:53
Από 'τι έχω δει,όταν κανει το συγκεκριμένο θόρυβο,κλείνει το λαμπάκι του check engine και ψεκάζει βενζίνη στην μηχανή.
Αν βάλεις μπροστά την μηχανή χωρις να έχει τελιώσει μερικές φορες θα πάρει μπροστα μερικές όχι.

Τι αυτοκίνητο; Νομίζω ότι δε ψεκάζει χωρίς να γυρίζει η μηχανή, απλά είναι έτοιμο να ψεκάσει με το που πάει στη θέση on το κλειδί.

Black3539
19-09-17, 13:54
Τι αυτοκίνητο; Νομίζω ότι δε ψεκάζει χωρίς να γυρίζει η μηχανή, απλά είναι έτοιμο να ψεκάσει με το που πάει στη θέση on το κλειδί.

Ένα Toyota Carina E του 92',αρκετά χρυσό και σπάνιο αυτοκίνητο

kourampies
19-09-17, 14:36
Σε αυτόματο αυτοκίνητο, το έχω πάντα στο drive. Στα φανάρια, ή σε σύντομη στάση, θα έπρεπε να το βάζω στο N;
Σε σύντομη στάση σίγουρα πρέπει να βάζεις νεκρό, σε φανάρια υποθέτω ότι με το βάλε βγάλε πάλι το ταλαιπωρείς, οπότε αν μιλάμε για δευτερόλεπτα θα το άφηνα στο drive.


Οι κεραιες που βιδωνουν λετε οτι μαλλον δεν κινδυνευουν πλεον...???

---

Οσο για την 'αναμονη' κατα την εκκινηση,
παλιοτερα μου ειχαν πει(αλλα ισως να ηταν πριν πολλα χρονια, δεν θυμαμαι), οτι ισως δημιουργηθει προβλημα με τους αεροσακους κατα τον αρχικο ελεγχο.

Μπορεί να σου κλέψει κανένας πικραμένος ομοιοπαθής με ίδιο μοντέλο την κεραία, γενικά δε τις κλέβουν μια και δε πιάνουν τίποτα.

Οτιδήποτε ηλεκτρονικό τραβάει ζόρι με το μιζάρισμα. Στο δικό μου αυτοκίνητο έχω παρατηρήσει ότι ο έλεγχος ξεκινάει μερικά δευτερόλεπτα μετά, οπότε προλαβαίνεις να μιζάρεις με τη μια και να αρχίσουν οι έλεγχοι μετά. Αν περιμένεις λίγο αλλά όχι αρκετά για να ολοκληρωθούν οι έλεγχοι και μιζάρεις ενώ ελέγχει τα διάφορα υποσυστήματα, από την πτώση τάσης μπορεί να βγάλει διάφορα σφάλματα (κυρίως τo stability control και το abs την ακούνε). Στο μάνουαλ λέει να περιμένεις το ΟΚ και μετά να μιζάρεις. Ο μηχανικός λέει να το κάνω κατευθείαν.


Ένα Toyota Carina E του 92',αρκετά χρυσό και σπάνιο αυτοκίνητο

Εξαιρετικό αυτοκίνητο. Επίκαιρο ακόμα και τώρα ιδιαίτερα στην liftback έκδοση. Στο Starlet EP91 που είχα που ενδεχομένως να έχει κάποια συγγένεια στα ηλεκτρονικά/μηχανικά σίγουρα δεν ήθελε αναμονή, τον έλεγχο τον έκανε πάντα αφού έπαιρνε μπροστά. Δεν είχε όμως ABS. Αν έχεις θέματα πάντως με το μιζάρισμα ενδεχομένως να πρέπει να δεις καρβουνάκια μίζα και τρόμπα βενζίνης, μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να υπολειτουργούν λίγο.

Black3539
19-09-17, 15:36
Εξαιρετικό αυτοκίνητο. Επίκαιρο ακόμα και τώρα ιδιαίτερα στην liftback έκδοση. Στο Starlet EP91 που είχα που ενδεχομένως να έχει κάποια συγγένεια στα ηλεκτρονικά/μηχανικά σίγουρα δεν ήθελε αναμονή, τον έλεγχο τον έκανε πάντα αφού έπαιρνε μπροστά. Δεν είχε όμως ABS. Αν έχεις θέματα πάντως με το μιζάρισμα ενδεχομένως να πρέπει να δεις καρβουνάκια μίζα και τρόμπα βενζίνης, μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να υπολειτουργούν λίγο.
Δεν παίζει να είναι κάποια ζημιά γιατι,το κάνει από την στιγμη αγοράς του.
Κι όμως είναι ένα από τα αυτοκίνητα,που παρόλο τα πολλα χιλιόμετρα που έχει,σπάνια έως και καθόλου πάει συνεργείο

stratus
19-09-17, 17:02
Σε αυτόματο αυτοκίνητο, το έχω πάντα στο drive. Στα φανάρια, ή σε σύντομη στάση, θα έπρεπε να το βάζω στο N;

Εγω το αφηνω στο drive

tzelen
19-09-17, 17:03
Εγω το αφηνω στο drive

Και εγώ, αλλά θα έπρεπε; :p

stratus
19-09-17, 17:10
Και εγώ, αλλά θα έπρεπε; :p

Ποιος να ξερει;

euri
19-09-17, 17:27
Ο κατασκευαστής τι λέει στο εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου;

konc
19-09-17, 19:00
Και εγώ, αλλά θα έπρεπε; :p

Ναι, αν μιλάμε χοντρα-χοντρά για 1 λεπτό. Αν όχι, Ν.

tzelen
19-09-17, 23:21
Ο κατασκευαστής τι λέει στο εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου;

Που να ξέρω; Πότε διάβασα manual, για να το κάνω τώρα; :p

Dark_Nightfall
20-09-17, 01:33
Που να ξέρω; Πότε διάβασα manual, για να το κάνω τώρα; :p

Λαθος ,κυριως οσον αφορα την συντηρηση ασε τα υπολοιπα.

Ενα παραδειγμα προτεινομενο λαδι 5w30 γραφει το manual για το ταδε αυτοκινητο ,παει ο μπαρμπα μητσος και σου βαζει 10w40 η 5w40 γιατι λεει ειναι "καλυτερο" για τις θερμοκρασιες στην Ελλαδα.Το ιδιο κανουν και μερικες αντιπροσωπειες (οχι ολες).

tzelen
20-09-17, 08:56
Εντάξει, αστειεύομαι - απλά δεν είχα ξαναοδηγήσει αυτόματο για μεγάλη χρονική διάρκεια, οπότε δεν ξέρω τί ενδείκνυται.

Vongola
22-09-17, 14:57
Έχω μια Mercedes E200 Kompressor ( W211 ) του 2004 , 1.800cc , 163hp , αυτόματο κιβώτιο, AVANTGARDE (https://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=28856)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ηλεκτρονικά(π.χ. σε μορφή PDF ) το Εγχειρίδιο χρήσης(manual) για το συγκεκριμένο μοντέλο ;
Ή να το αγοράσω από κάπου(Ελλάδα/Εξωτερικό)...
Κατά προτίμηση το manual να είναι στα Ελληνικά ,αλλιώς στα Αγγλικά
Ευχαριστώ.

Dark_Nightfall
22-09-17, 17:32
Έχω μια Mercedes E200 Kompressor ( W211 ) του 2004 , 1.800cc , 163hp , αυτόματο κιβώτιο, AVANTGARDE (https://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=28856)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ηλεκτρονικά(π.χ. σε μορφή PDF ) το Εγχειρίδιο χρήσης(manual) για το συγκεκριμένο μοντέλο ;
Ή να το αγοράσω από κάπου(Ελλάδα/Εξωτερικό)...
Κατά προτίμηση το manual να είναι στα Ελληνικά ,αλλιώς στα Αγγλικά
Ευχαριστώ.

https://manuals.co/workshop/mercedes/e-200

Vongola
22-09-17, 22:15
https://manuals.co/workshop/mercedes/e-200

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δυστυχώς δεν είναι αυτό που ζητάω...Θέλω για το W211 του 2004 Μοντέλο.
Αυτό το site έχει για το ακριβώς προηγούμενο ( W210 (https://i.imgur.com/1bAzpc0.jpg) ) μόνο.

cool11
29-09-17, 20:41
Στα νεότερα μοντέλα αυτοκινητων τα τελευταια χρονια,
δεν 'κλειδωνει' πια το τιμονι οταν σβηνεις τη μηχανη και βγαζεις το κλειδι,
οπως συνεβαινε ολα τα παλαιοτερα χρονια;
Εχει αλλαξει κατι;

kourampies
29-09-17, 20:50
Στα νεότερα μοντέλα αυτοκινητων τα τελευταια χρονια,
δεν 'κλειδωνει' πια το τιμονι οταν σβηνεις τη μηχανη και βγαζεις το κλειδι,
οπως συνεβαινε ολα τα παλαιοτερα χρονια;
Εχει αλλαξει κατι;

Κλειδώνει αν επιχειρήσεις να το στρίψεις λίγο χωρίς κλειδί.

stratus
29-09-17, 21:06
Στα νεότερα μοντέλα αυτοκινητων τα τελευταια χρονια,
δεν 'κλειδωνει' πια το τιμονι οταν σβηνεις τη μηχανη και βγαζεις το κλειδι,
οπως συνεβαινε ολα τα παλαιοτερα χρονια;
Εχει αλλαξει κατι;
Στο δικό μου αυτοκίνητο μολις βγαλεις το κλεδι και ανοιξεις την πορτα του οδηγου κλειδώνει

cool11
02-10-17, 12:35
Τέλη κυκλοφοριας
Βλεπω καλα, ή κατάλαβα κατι λαθος;
Τα νεα(<10ετιας) 1000αρια αυτοκινητα με χαμηλους ρυπους, θα πληρωνουν πλεον 120€ αντι για 85€ που πληρωναν ως τωρα;

http://www.news.gr/oikonomia/article/728040/ti-teli-kikloforias-tha-plirosoume-fetos.html

cool11
16-10-17, 09:14
Αν μου κλεψουν το (εφεδρικο) κλειδι του αυτοκινητου,
μπορω να παω στην αντιπροσωπεια να ζητησω να μου προγραμματισουν το (κυριως) κλειδι και τις κλειδαριες με νεο 'κωδικο',
ωστε να μην μπουν σαν κυριοι με το κλειδι στο χερι και μου παρουν το αυτοκινητο;
Γίνεται αυτο, ή αλλιώς τι λύση υπάρχει;

sdikr
16-10-17, 11:05
Οι κλειδαριές θα πρέπει να αλλάξουν (δεν προγραμματίζονται) , αυτό που μπορούν είναι να σου αλλάξουν τον κωδικό στο Immobilizer αλλά μην παραξενευτείς αν σου ζητήσουν 3ψήφιο πόσο.

Υπάρχει ακόμα η περίπτωση να έχουν διαφορετικούς κωδικούς για το κάθε κλειδί όποτε μπορούν να ακυρώσουν το παλιό.

cool11
16-10-17, 11:25
Μαλιστα...
Το θεμα ειναι πως θα απομακρυνει κανεις(οσο το δυνατον) τον κινδυνο με το μικροτερο δυνατο κοστος...
Αμα ειναι 3ψηφιο ποσο για την αλλαγη κωδικου immobilizer, μηπως τελικα προτιμοτερο η αλλαγη κλειδαριων; How much?

Αν οντως καθε κλειδι εχει αλλο κωδικο, θα ηταν μια καποια λυση. Αλλα πως να ξερουν τον κωδικο του χαμενου κλειδιου;

sdikr
16-10-17, 11:36
Μαλιστα...
Το θεμα ειναι πως θα απομακρυνει κανεις(οσο το δυνατον) τον κινδυνο με το μικροτερο δυνατο κοστος...
Αμα ειναι 3ψηφιο ποσο για την αλλαγη κωδικου immobilizer, μηπως τελικα προτιμοτερο η αλλαγη κλειδαριων; How much?

Αν οντως καθε κλειδι εχει αλλο κωδικο, θα ηταν μια καποια λυση. Αλλα πως να ξερουν τον κωδικο του χαμενου κλειδιου;

Για να αλλάξεις όλες τις κλειδαριές + την μίζα νομίζεις θα δώσεις λιγότερο απο 3ψηφίο;

Μπορείς να αλλάξεις μόνο τις κλειδαριές στις πόρτες και απλά να έχεις και ενα δεύτερο κλειδί μαζί σου, ενα για τις πόρτες και ενα για την μηχανή.

Δεν είναι απαραίτητο να ξέρουν τον κωδικό του άλλου κλειδιού, μπορούνε να καταργήσουνε όλους τους κωδικούς και να περάσουν νέους.

cool11
16-10-17, 12:18
Για να αλλάξεις όλες τις κλειδαριές + την μίζα νομίζεις θα δώσεις λιγότερο απο 3ψηφίο;

Μπορείς να αλλάξεις μόνο τις κλειδαριές στις πόρτες και απλά να έχεις και ενα δεύτερο κλειδί μαζί σου, ενα για τις πόρτες και ενα για την μηχανή.

Δεν είναι απαραίτητο να ξέρουν τον κωδικό του άλλου κλειδιού, μπορούνε να καταργήσουνε όλους τους κωδικούς και να περάσουν νέους.

Καταλαβα.
Οποτε, αν κλαπει κλειδι,
αμεσα πρεπει να παει καποιος στην αντιπροσωπεια, και να επιλεγει η οποια λυση, με μαλλον 3ψηφιο κοστος.
Σωστα;

cool11
24-10-17, 19:26
To 'καντραν' των αυτοκινητων, πως μεταφραζεται στα αγγλικα;
Θελω την πιο συνηθισμενη/τυποποιημενη ορολογια,
γιατι εχω δει απιθανα-πιθανα ονοματα οπως 'multi screen display' ή 'meters' και γενικως οτι να ναι,
αλλα θελω να ψαξω για κατι σχετικο στο ebay και δεν υπαρχει περιπτωση αυτοι να ειναι οι 'σωστοι' οροι.

kourampies
24-10-17, 19:38
To 'καντραν' των αυτοκινητων, πως μεταφραζεται στα αγγλικα;
Θελω την πιο συνηθισμενη/τυποποιημενη ορολογια,
γιατι εχω δει απιθανα-πιθανα ονοματα οπως 'multi screen display' ή 'meters' και γενικως οτι να ναι,
αλλα θελω να ψαξω για κατι σχετικο στο ebay και δεν υπαρχει περιπτωση αυτοι να ειναι οι 'σωστοι' οροι.

Dashboard.

cool11
24-10-17, 20:22
Dashboard.

Νομιζω οτι dashboard ειναι αυτο που εμεις στην Ελλαδα ονομαζουμε ως 'ταμπλω'.
Εγω θελω το χώρο των οργάνων μόνο.

Vongola
24-10-17, 20:33
Νομιζω οτι dashboard ειναι αυτο που εμεις στην Ελλαδα ονομαζουμε ως 'ταμπλω'.
Εγω θελω το χώρο των οργάνων μόνο.

(Electronic) Instrument Cluster / (Car) Cluster / Dash Panel

cool11
25-10-17, 09:05
(Electronic) Instrument Cluster / (Car) Cluster / Dash Panel

Σωστός! Να σαι καλα!

----

Αναρωτιεμαι πως μπορει να γλυτωσει τυχον γρατσουνιες αυτο το μπροστινο πλαστικο του speedometer,
αν και παντα το σκουπιζω για τις σκονες με μαλακο βαμβακερο πανι....
ελπιζα μηπως βγαζει κανενας στο ebay κανενα transparent protective membrane οπως οι προστατευτικες ζελατινες/μεμβρανες glass των κινητων μας....
αλλα δεν βλεπω να υπαρχει κατι...

giwrgosth
27-10-17, 12:41
Αναρωτιεμαι πως μπορει να γλυτωσει τυχον γρατσουνιες αυτο το μπροστινο πλαστικο του speedometer,
αν και παντα το σκουπιζω για τις σκονες με μαλακο βαμβακερο πανι....
ελπιζα μηπως βγαζει κανενας στο ebay κανενα transparent protective membrane οπως οι προστατευτικες ζελατινες/μεμβρανες glass των κινητων μας....
αλλα δεν βλεπω να υπαρχει κατι...
Έχοντας αλλάξει 5-6 αυτοκίνητα και έχοντας καμιά δεκαριά ακόμη εταιρικά τα τελευταία 25 χρόνια, ποτέ δεν παρατήρησα γρατσουνιές στο πλαστικό των οργάνων.
Και λογικό, αφού είναι κάτι που δεν ακουμπάς σχεδόν πότε, μόνο για να μηδενίσεις χιλιόμετρα.
Εσένα πως σου προέκυψαν γρατσουνιές εκεί? :hmm:

cool11
28-10-17, 16:55
Έχοντας αλλάξει 5-6 αυτοκίνητα και έχοντας καμιά δεκαριά ακόμη εταιρικά τα τελευταία 25 χρόνια, ποτέ δεν παρατήρησα γρατσουνιές στο πλαστικό των οργάνων.
Και λογικό, αφού είναι κάτι που δεν ακουμπάς σχεδόν πότε, μόνο για να μηδενίσεις χιλιόμετρα.
Εσένα πως σου προέκυψαν γρατσουνιές εκεί? :hmm:

Οχι, δεν μπορω να πω ακριβως οτι βλεπω γρατσουνιες, αλλα σαν εσωτερικη σκονη. Ασχετο θα το πεις με αυτο που ρωτησα, αλλα σε καινουριο αμαξι να το βλεπεις αυτο, ειναι καπως.
Δεν φαινεται παντα, αναλογα την γωνια που το κοιταζεις, πως πεφτει ο ηλιος κλπ
Ξερω, ακουγεται καπως, αλλα δεν εχω προβλημα στα...ματια, οντως ετσι φαινεται. Τωρα βεβαια δεν το εκανα θεμα στην αντιπροσωπεια, για να ειμαι ειλικρινης.
Ομως απο αυτο ορμωμενος σκεφτηκα για κατι σαν προστατευτικο.

giwrgosth
28-10-17, 18:29
Προστατευτικό δεν υπάρχει και δεν έχει λόγο ύπαρξης φυσικά.
Τώρα αν βλέπεις σκόνη εσωτερικά τι να πω? Να τους ξέφυγε κάτι στην συναρμολόγηση? Πιθανό. Αλλά δε θα βρεις και άκρη, τι να σου κάνουν, να το ανοίξουν να το καθαρίσουν? Χαμένος χρόνος γι΄ αυτούς και θα σου πουν πως δεν βλέπουν τίποτα και αν επιμείνεις θα σου πουν άστο 2-3 μέρες να το δούμε, οπότε θα το πάρεις και θα φύγεις.
Η μόνο λύση σε γρατσουνιές κλπ είναι κλείσιμο σε κλειστό πάρκινγκ με κουκούλα, αν μπορείς να το κερώσεις ακόμη καλύτερα, κυκλοφορείς με τα ΜΜΜ και όταν κάνεις εγγόνια με το καλό, δεν ξέρω αν έχει ήδη, τους το πασάρεις του κουτιού!

cool11
24-11-17, 22:41
Tα τελη κυκλοφοριας για το 2018, αναρτηθηκαν τελικα;
Ολα τα site λενε 'σημερα αναρτωνται', αλλα η μερα περασε, και εγω βλεπω επιλογη για ετος μονο για το 2017.

nyannaco
24-11-17, 23:21
Το ιδιο κι εδω...

Black3539
24-11-17, 23:46
Εμένα μια χαρά το έβγαλε
Πάτησα εδώ: https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012/telhkykl/index.jsp

nyannaco
25-11-17, 00:57
Τωρα εμφανιστηκε και το δικο μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.