PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρίες από router ZTE ZXHN H267A



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

TheFireman
19-09-17, 22:00
Είμαι σε αναμονή της μετατροπής της γραμμής μου από ADSL2+ σε VDSL2 50Mb. Έχω παραλάβει το εν λόγω router και το δοκίμασα λίγο σήμερα σε ADSL2+ mode και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ ένα Netfaster IAD2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό. Συγκεκριμένα όταν το αποσύνδεσα για να κάνω την δοκιμή συγχρόνιζε στο down στα 14.700 (περίπου). Το Η267Α μόλις το έβαλα πάνω συγχρόνισε στα 9.300!!!:down: Έκανε και κάτι περίεργα. Κολούσε συνέχεια και ενώ του άλλαξα τις IPs, μετά από λίγο τις έχασε και ξαναγύρισε στις αρχικές (τις είχα κάνει save και έπαιξε με τις νέες IPs για κανένα 10λεπτο).

Απογοητεύτηκα λοιπόν και το έβγαλα και ξανάβαλα το IAD2. Συγχρόνισε στα 12.700 αυτή την φορά. Γενικά εκεί περίπου συγχρόνιζε, αλλά εδώ και καμιά εβδομάδα είχε τσιμπίσει 2 Mb παραπάνω.

Αυτή την στιγμή είμαι συνδεδεμένος στο Α/Κ, οπότε όταν με το καλό συνδεθώ μέσω KV που είναι στα 50m από το router μου λογικά θα έχει μικρές απώλειες.

Το γεγονός πάντως ότι σε ADSL2+ το H267A συγχρονίζει 30% κάτω από IAD2 με βάζει σε σκέψεις.:hmm: Σε πρώτη φάση θα περιμένω να δω πως θα δουλέψει το router σε VDSL. Τουλάχιστον είναι 1Gb το ενσωματομένο switch και dual band το wifi.:smile:

Ήθελα όμως να ρωτήσω τι εμπειρίες υπάρχουν από το router ZTE ZXHN H267A που δίνει η Vodafone; Κάνει την δουλειά του αξιοπρεπώς ή έχει προβλήματα; Αξίζει να δώσει κανείς κάποια χρήματα και να πάρει κάτι άλλο και αν ναι τι αξίζει να πάρει κανείς; Βασικά με ενδιαφέρει να πιάσω μια καλή ταχύτητα συγχρονισμού και να είναι σταθερή η σύνδεση.

valen_gr
20-09-17, 14:49
την πρωτη φορα που συνδέεις ρουτερ, τραβα firmware update απο τον acs αν υπαρχει, οποτε θα κανει και ενα reboot και πιθανως να χασει και καποια ρυθμιση.
Δες πως παει οταν γυρισεις σε VDSL.

TheFireman
20-09-17, 20:50
την πρωτη φορα που συνδέεις ρουτερ, τραβα firmware update απο τον acs αν υπαρχει, οποτε θα κανει και ενα reboot και πιθανως να χασει και καποια ρυθμιση.
Δες πως παει οταν γυρισεις σε VDSL.

Κάτι τέτοιο υποψιάστηκα και εγώ, αλλά δεν είχα κρατήσει την αρχική έκδοση για να την συγκρίνω με την τωρινή. Θα το περιμένω αναγκαστικά, αλλά μάλλον θα αργήσει λίγο. Σήμερα πήρα SMS από την Vodafone ότι η μετατροπή θα γίνει μέσα στις επόμενες 12 εργάσιμες...

gataros20
21-09-17, 20:32
Τα ίδια έκανε και το δικό μου Η267Α σε σχέση με το παλιό μου modem, κλείδωνε παρακάτω. Όμως με την ενεργοποίηση της vdsl είναι κλειδωμένη στο φουλ η ταχύτητα, όλα καλά. Για να δεις το μέγιστο σε κατέβασμα torrents θα πρέπει να το συνδέσεις με ethernet στο pc και όχι με wifi, μιας και ορισμένα wi-fi usb adaptors δεν βλέπουν την 5ghz μπάντα παρά μόνο την 2,4ghz.

bobis
29-09-17, 17:17
Δεν μου έχει έρθει ακόμα η VDSL αλλά απογοητεύτικα που δεν μπορούσα να ρυθμίσω το WAN περαιτέρω , γιατί να έχει oλοκόκκινη (:p) θύρα WAN και να μην μπορείς να παίξεις από κει? Περιμένω απάντηση στο https://www.adslgr.com/forum/threads/991358-Bridge-Mode-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ZXHN-H267A-V1-0?p=6248892#post6248892

TheFireman
03-10-17, 23:56
Λοιπόν αρχικά μεταφέρθηκε η γραμμή μου στην καμπίνα την προηγούμενη Πέμπτη. Οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές. 790 up και 15.000 στο down, ταχύτητες με το H267A από καμπίνα. Αν σκεφτει κανείς ότι η καμπίνα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου είναι σκέτη απογοήτευση. To Netfaster IAD2 όσο και να το δοκίμαζα δεν έπαιζε πλέον με την σύνδεση απευθείας στην καμπίνα. Ήθελα απλά να το δω να τερμτίζει την ταχύτητα στα 24576, αλλά δεν ευτύχησα να δώ τέτοιες ταχύτητες σε ADSL2+. Χτες γύρισε και το προφίλ της γραμμής σε VDSL2. Τα πράγματα είναι πλέον πολύ, πάρα πολύ θα έλεγα καλύτερα. To H267A συγχρονίζει στην μέγιστη ταχύτητα (4996/49999).

Αναλυτικά τα στατιστικά της γραμμής με το H267A:

Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49999 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 51786/122056 kbps
Noise Margin(Up/Down) 36.1/20.6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/3.8 dB
Output Power(Up/Down) -5.6/8.9 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1935
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/6.6 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

Αλήθεια το γεγονός ότι Up/Down είναι διαφορετικά ρυθμισμένα είναι φυσιολογικό (Fast/Interleaved);

Όσον αφορά τις ταχύτητες όσο χάλια ήταν σε ADSL, άλλο τόσο καλύτερο φαίνεται να είναι το H267A σε σύνδεση VDSL... :)

Πάντως πέρα από την ταχύτητα συγχρονισμού, οι άνθρωποι τα έχουν κλειδώσει όλα.:mad: Πάλι καλά που σε αφήνουν και άλλάζεις τους κωδικούς για το WiFi δηλαδή...:down:

Είναι απογοητευτικό το γεγονός. Κωδικοί root από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν ακόμη. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να πάρω ένα φθηνό vdsl router, μόνο και μόνο για να μπορώ να έχω σε αυτό τις προσβάσεις που θέλω. Σε πρώτη προσέγγιση βλέπω ως μια καλή λύση το TP Link TD-W9977 V1 (http://www.tp-link.in/download/TD-W9977.html).

Υπάρχουν μήπως εμπειρίες από αυτό;

bobis
04-10-17, 10:02
Μισό λεπτό, μπορεί να δώσει η voda fastpath σε VDSL από νέες καμπίνες? Είναι κανείς που έχει ήδη?


MΕGA EDIT:

Δίνει και παραδίνει, 4 ms με ntua.gr :)

jkoukos
04-10-17, 19:37
Λοιπόν αρχικά μεταφέρθηκε η γραμμή μου στην καμπίνα την προηγούμενη Πέμπτη. Οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές. 790 up και 15.000 στο down, ταχύτητες με το H267A από καμπίνα. Αν σκεφτει κανείς ότι η καμπίνα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου είναι σκέτη απογοήτευση. To Netfaster IAD2 όσο και να το δοκίμαζα δεν έπαιζε πλέον με την σύνδεση απευθείας στην καμπίνα. Ήθελα απλά να το δω να τερμτίζει την ταχύτητα στα 24576, αλλά δεν ευτύχησα να δώ τέτοιες ταχύτητες σε ADSL2+.
Και ούτε θα έβλεπες ποτέ φουλ 24/1 με ADSL εξοπλισμό. Και αυτό διότι σε ADSL υπάρχουν μάσκες ("κόφτης") που ρίχνει την ταχύτητα ανάλογα την περίπτωση στα 12-16Mbps, για να μην επηρεάζει τις άλλες συνδέσεις που έρχονται από το αστικό κέντρο. Μόνο με VDSL εξοπλισμό θα έβλεπες καρφί 24/1.

TheFireman
04-10-17, 21:50
Και ούτε θα έβλεπες ποτέ φουλ 24/1 με ADSL εξοπλισμό. Και αυτό διότι σε ADSL υπάρχουν μάσκες ("κόφτης") που ρίχνει την ταχύτητα ανάλογα την περίπτωση στα 12-16Mbps, για να μην επηρεάζει τις άλλες συνδέσεις που έρχονται από το αστικό κέντρο. Μόνο με VDSL εξοπλισμό θα έβλεπες καρφί 24/1.

Μα δεν ήθελα να πάρω 24/1 στον ADSL εξοπλισμό. Δεν θα τον δοκίμαζα καν αν έπαιζε ο VDSL εξοπλισμος (H267A) όπως έπρεπε στο ADSL2+. Όμως αντί για 24/1 συνδεόταν 15/0,79... Επείδή από Α/Κ με το IAD2 έπαιζε στα 13/0,9 το θεώρησα παράλογο από καμπίνα να παίζει το Η267Α στα 15/0,79. Γiα αυτό μπήκα στον πειρασμό να δω πως θα συγχρόνιζε το IAD2 στην καμπίνα. ;)

jkoukos
04-10-17, 22:09
Και σου λέω ότι 24/1 από καμπίνα με ADSL2+ συγχρονισμό (χάριν συντομίας έγραψα ADSL) εξοπλισμό δεν θα δεις ποτέ, ακόμη και μέσα σε αυτήν να είσαι. Παίζει κόφτης.
Πρέπει να έχεις VDSL συσκευή, να συγχρονίζεις σε VDSL (και όχι ADSL), αλλά να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η σύνδεση VDSL, οπότε παίζεις χωρίς κόφτη.

bill2015
05-10-17, 12:50
Καλησπέρα στο forum
Μίπως για το Zter zxhn h267a γνωρίζουμε κάπιο κωδικό router

bill2015
07-10-17, 10:22
Καλημέρα
άλλη μια ερώτηση να προτιμίσω το zte h267a η ενα tp link td-9970 ?

Nyrhix
24-10-17, 17:21
Καλησπέρα,

Δεν μπορώ να πω πως έχω και την καλύτερη εμπειρία χρήσης με αυτό το μόντεμ. Μετά το Fall Creators Update των Windows, κάθε φορά που κάνω restart το pc, το μόντεμ κάνει και αυτό reboot χωρίς λόγο και αιτία. Έχω κλείσει uPnP, επίσης άλλαξα το setting του firewall σε Low και απενεργοποίησα το Anti-Hacking χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

Log Output:

Manufacturer:ZTE;
ProductClass:ZXHN H267A V1.0;
HWVer:V1.0.2;
SWVer:V1.0.2_VDFT9;

2017-10-24T16:06:30Z [Critical] call GetUB failed!
2017-10-24T16:06:30Z [Critical] call GetUB failed!
2017-10-24T15:51:37Z [Critical] call GetUB failed!

bill2015
23-11-17, 12:38
Καλημέρα
Βρήκα αυτό για κωδικό root στο google https://forum.lowyat.net/topic/4306959/all
αλλά δεν δουλέυει

GreekStatistic
26-11-17, 10:35
Πέρασα σε Vodafone Από OTE και από το Speedport στο ZXHN H267A και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
47 mbps speedtest και σταθερότατο εδώ και 1 εβδομάδα από Speedport πολύ καλύτερο.

bill2015
26-11-17, 14:09
έχει 2,4 και 5 wifi και gigabit ethernet είναι σχετικά καλύτερο αλλα το μόνο κακό είναι ότι δεν σε αφήνει να πειράξεις το modulation όπως του οτε

em_seven
26-11-17, 19:21
παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα, το παλιο ρουτερ που μου ειχε δώσει η vodafone (zte h367n) τα εφτυσε και ετσι μου εδωσε το 267α. Το θεμα εινα οτι αυτο στα powerline δινει ταχυτητα 5 mbps και στο pc μου 38mbps, εκανα ολες τις δοκιμες και βλεπω οτι δεν μπορει να συνεργαστει με τα powerlines που εχω, εχει αντιμετωπισει κανεις κατι τετοιο με το εν λογω ρουτερ???

SV1BKN
01-12-17, 16:02
ναι εγω ειμαι σε fastpath

theopan
23-12-17, 15:08
Μου έστειλε η Voda το ρούτερ του τίτλου εν όψει της επικείμενης μετάβασής μου σε vdsl (δεν έχει γίνει ακόμα). Δοκίμασα να το συνδέσω στην γραμμή μου προχθές και ενώ είμαι ακόμα σε adsl2+. Προσπαθώντας να μπω στο interface των ρυθμίσεων χτυπώντας την ΙΡ του στον firefox και 3-4 φορές συνεχόμενα μου έκανε reboot και δεν κατάφερνα να μπω. Με την 5η δοκιμή κατάφερα και μπήκα. Παρατήρησα ότι συγχρόνιζε σε adsl2+ με 2-3Mbps χαμηλότερο συγχρονισμό (κάπου 12-13 αντί 16-17 που έχω με άλλα ρούτερ) και πολύ υψηλότερο attenuation 32dB αντί για 22dB που έχω με άλλα ρούτερ! Κάποιες σελίδες όπως το "whatismyip.com" δεν άνοιγαν καθόλου και κάποιες άλλες καθυστερούσαν περισσότερο. Είναι προβληματικό λέτε ή έχει κάποια ασυμβατότητα με το adsl ακόμα και της ίδιας της Voda;

giannis_t
23-12-17, 20:22
Και μενα με συγκεκριμένο μοντεμ εχω τρομερή καθυστέρηση στις σελίδες, αργούν παρα πολυ να φορτώσουν. Δεν εχει να κανει με adsl η vdsl. Οταν βάζω ενα αλλο μοντεμ που εχω tp-link οι σελιδες τρεχουν μια χαρα.

theopan
24-12-17, 13:59
Και μενα με συγκεκριμένο μοντεμ εχω τρομερή καθυστέρηση στις σελίδες, αργούν παρα πολυ να φορτώσουν. Δεν εχει να κανει με adsl η vdsl. Οταν βάζω ενα αλλο μοντεμ που εχω tp-link οι σελιδες τρεχουν μια χαρα.

Μιλάω για τόσο μεγάλο πρόβλημα που το καθιστά πρακτικά μη λειτουργικό. Όχι απλά για καθυστέρηση σε κάποιες σελίδες. Πρέπει να το επιστρέψω αν είναι έτσι και μετά τη μετάβαση σε vdsl. Για αυτό ρωτάω μήπως είναι απλά ασύμβατο με το προφίλ που είναι ενεργό αυτή τη στιγμή στη γραμμή μου και μόλις ενεργοποιηθεί η vdsl δουλέψει. Το είχε δοκιμάσει κανείς άλλος ενώ περίμενε την αλλαγή σε vdsl να μου πει πως πήγαινε;
Επίσης τελικά voip τηλεφωνία θα πάρω με την 50άρα ή POTS; (Για σύνδεση σε καμπίνα με 50/5 μιλάω εννοείται).

bill2015
24-12-17, 15:42
λογικά pots
αλλά δες πως θα πει αφου γυρίσει σε vdsl και πράτεις αναλογα

zeronero
04-01-18, 21:38
Μου έστειλε η Voda το ρούτερ του τίτλου εν όψει της επικείμενης μετάβασής μου σε vdsl (δεν έχει γίνει ακόμα). Δοκίμασα να το συνδέσω στην γραμμή μου προχθές και ενώ είμαι ακόμα σε adsl2+. Προσπαθώντας να μπω στο interface των ρυθμίσεων χτυπώντας την ΙΡ του στον firefox και 3-4 φορές συνεχόμενα μου έκανε reboot και δεν κατάφερνα να μπω. Με την 5η δοκιμή κατάφερα και μπήκα. Παρατήρησα ότι συγχρόνιζε σε adsl2+ με 2-3Mbps χαμηλότερο συγχρονισμό (κάπου 12-13 αντί 16-17 που έχω με άλλα ρούτερ) και πολύ υψηλότερο attenuation 32dB αντί για 22dB που έχω με άλλα ρούτερ! Κάποιες σελίδες όπως το "whatismyip.com" δεν άνοιγαν καθόλου και κάποιες άλλες καθυστερούσαν περισσότερο. Είναι προβληματικό λέτε ή έχει κάποια ασυμβατότητα με το adsl ακόμα και της ίδιας της Voda;

Επιβεβαιώνω την πτώση κατά 3-4 Mbps του συγχρονισμού και αύξηση της εξασθένισης από 21 σε 31 dB. Τα παραπάνω με σύνδεση ADSL2+ αναμένοντας ενεργοποίηση VDSL2. Στα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Σε ό,τι αφορά στην τηλεφωνία μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στο τεχνικό τμήμα της vodafone για να σου πουν. Πριν κάνω το αίτημα τους ρώτησα αν η τηλεφωνία μου θα γίνει voip ή θα παραμείνει pots και μου είπε πως στην δική μου περίπτωση θα ισχύσει το δεύτερο.

theopan
06-01-18, 01:43
Τελικά σήμερα ενεργοποιήθηκε η vdsl. Έμεινα αρκετές ώρες χωρίς ίντερνετ περιέργως (από τις 10 που αποσυγχρόνισε το παλιό μου ρούτερ περίπου ως τις 4 το μεσημέρι). Ενδιάμεσα και αφού σύνδεσα το ΖΤΕ κάποια στιγμή συγχρόνισε αυτό σε adsl2+ με 10Mbps/256Kbps μόλις (και attenuation κάπου 37-38dB) χωρίς να έχω ίντερνετ. Το απόγευμα και αφου με είχαν ενημερώσει ότι η ενεργοποίηση είναι σε εξέλιξη τους κάλεσα όπως μου είπαν για να δημιουργήσουμε username. Έβαλα τους κωδικούς στο ρούτερ, άναψε το λαμπάκι internet πράσινο και συνδέθηκα με συγχρονισμό 49999/4996 και attenuation 9,4dB στο down. Γενικά δεν φαίνεται να έχει θέμα το ρούτερ και η σύνδεση πάει πολύ καλά (46-48Mbps στο fast.com). Απλά πριν λίγο μου έκανε ένα περίεργο: τράβηξα το καλώδιο του dsl πάνω από το ρούτερ για να τακτοποιήσω τις καλωδιώσεις και μετά δεν συγχρόνιζε με τίποτα. Έκλεισα, ξανάναψα, το πήγα στην κεντρική πρίζα χωρίς σπλίτερ, τίποτα... Πήρα την Τ.Υ. ξαναδοκιμάσαμε τα ίδια και μου είπε ότι πρέπει να το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ (φέξε μου και γλύστρισα παραμονή αργιών...) καθώς το κύκλωμα δεν είναι δικό τους. Μετά από 1 λεπτό με ξανακάλεσε όμως ο ίδιος και μου είπε ότι έκανε μια παραμετροποίηση να δούμε μήπως συγχρονίσει. Πράγματι και ευτυχώς συγχρόνισε. Φοβάμαι να το αποσυνδέσω ξανά όμως τώρα!

felix_w
06-01-18, 19:21
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος με το συγκεκριμένο ρούτερ πρόβλημα σε συνδυασμό με VodafoteTV ?

Αναγκάστηκα να αφήσω την εργοστασιακή διεύθυνση 192.168.2.1, μιας και με το πώς ήταν το προηγούμενο ρούτερ και όλες οι συσκευές μου καρφωτές, είχα αποσυγχρονισμό στο VodafoneTV.

Από πλευράς ίντερνετ είμαι κλειδωμένος σταθερά 50/5 από την πρώτη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Tηλέφωνο είναι ακόμα unregistered.

dimkonst
12-01-18, 21:51
Γεια σας παιδιά, περιμένω και εγώ vdsl με αυτό το modem από vodefone, η ερώτηση είναι, 1)παίζουν οι κωδικοί quest@hol.gr και quest που είχα στο adsl και για το vdsl, 2) έχω κωδικούς για vodefone home, κάνουν τη σύνδεση ή πρέπει να δημιουργήσω νέους και με ποια μορφή θα τους περάσω στο modem.

theopan
12-01-18, 23:56
Γεια σας παιδιά, περιμένω και εγώ vdsl με αυτό το modem από vodefone, η ερώτηση είναι, 1)παίζουν οι κωδικοί quest@hol.gr και quest που είχα στο adsl και για το vdsl, 2) έχω κωδικούς για vodefone home, κάνουν τη σύνδεση ή πρέπει να δημιουργήσω νέους και με ποια μορφή θα τους περάσω στο modem.

Μόλις ενεργοποιηθεί η vdsl και συγχρονίσει το ρούτερ θα πάρεις τηλέφωνο στη vodafone για να σου δημιουργήσουν username και password και να σου δώσουν οδηγίες να τα περάσεις στο ρούτερ. Αυτό εφόσον πάρεις POTS τηλεφωνία (όπως συνέβη με εμένα). Αν η τηλεφωνία που σου δώσουν είναι voip δεν χρειάζεται και θα συνδεθεί αυτόματα από όσο λένε οι οδηγίες.
Πάντως εγώ σήμερα δοκίμασα από περιέργεια (ενώ έχω ήδη φτιάξεις κωδικούς vodafone και δουλεύει κανονικά με αυτούς εδώ και κάποιες μέρες) και τους κωδικούς otenet@otenet.gr/otenet και διαπίστωσα ότι συνδέομαι κανονικά και παίρνω ΙΡ από Cosmote μάλιστα! Ρωτάω σε άλλο θέμα γιατί συμβαίνει αυτό και αν έχει παρενέργειες αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμα.

bill2015
16-01-18, 11:09
Συμβαίνει γιατί είσαι ιντερνετ πάιρνεις απο καφάο οτε και εγω που το δοκίμασα έγινε έτσι

theopan
17-01-18, 01:02
Ότι συμβαίνει είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Η απορία μου είναι γιατί το επιτρέπει ο ΟΤΕ και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Δηλαδή μπορούμε όλοι οι πελάτες των άλλων παρόχων να εκμεταλλευόμαστε το δίκτυο του ΟΤΕ και να περνάμε την κίνηση που κάνουμε και από αυτό αν θέλουμε; Αν δούμε π.χ. ότι έχει καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό, χαμηλότερο latency ή πιο γρήγορους dns. Έτσι ζημιώνει ο ΟΤΕ. Μου φαίνεται περίεργο.

dimkonst
19-01-18, 23:08
theopan Ευχαριστώ για την απάντηση,
Μου ενεργοποιήθηκε το vdsl μετά από 5 μέρες, εντυπώσεις άριστες με καλώδιο down 46 up 4.7 και καλές με wifi περίπου 35 down 4,6 up στην 2,4 ΜHz και λίγο καλύτερα στην 5 MHz για όσες συσκευές μπορούν να συνδεθούν, η 5MHz δεν πιάνει πολύ μακριά σε σχέση με την μπάντα 2.4 που είναι γεμάτη στη γειτονιά μου. Κωδικούς με τη vodadone που μίλησα μου είπαν να αφήσω αυτούς που ειχε το modem ( με voip τηλεφωνία)

dimkonst
30-01-18, 18:04
Για σας έχω πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης μετά το vdsl και την voip τηλεφωνία, σε δύο ασύρματα panaconic που δοκίμασα δε μου έρχεται σωστά η ημερομηνία των κλήσεων ενώ σε δοκιμές με δύο σταθερές συσκευές στην μία ήρθε κανονικά η ημερομηνία και στην άλλη όχι, μήπως έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί;

bill2015
31-01-18, 01:41
Εγώ στη δουλειά με το ίδιο ρουτερ μου είχε το προβλημα να βγάζει το τηλεφωνικό αριθμό με μπροστά -30

theopan
31-01-18, 10:58
Για σας έχω πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης μετά το vdsl και την voip τηλεφωνία, σε δύο ασύρματα panaconic που δοκίμασα δε μου έρχεται σωστά η ημερομηνία των κλήσεων ενώ σε δοκιμές με δύο σταθερές συσκευές στην μία ήρθε κανονικά η ημερομηνία και στην άλλη όχι, μήπως έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί;

Εσύ είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνος σου. Δήλωσε το πρόβλημα στην Τ.Υ. και καλή τύχη...
Τέτοια προβλήματα συνήθως δεν επιλύονται πάντως. "Ασυμβατότητα" των συσκευών θα σου πουν πιθανότατα.

soniko
01-02-18, 17:16
Καλησπερα ,εχει υποψην του κανεις τα administrator roules του ZTE ZXHN H267A που δινει η vodafone γιατι θελω να κανω disable καποια settings που μου ειναι αχρηστα.
Ευχαριστω

Πιθανον για να μπουν στο router σαν root μπαινουν με την MAC ,το θεμα ειναι εχουν καποιον generator ή κατι αλλο..

dimkonst
01-02-18, 17:21
Εσύ είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνος σου. Δήλωσε το πρόβλημα στην Τ.Υ. και καλή τύχη...
Τέτοια προβλήματα συνήθως δεν επιλύονται πάντως. "Ασυμβατότητα" των συσκευών θα σου πουν πιθανότατα.

Με την εταιρία που μίλησα είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, να περιμένω λίγες μέρες μήπως διορθωθεί από μόνο του, ως εκ θαύματος λίγες μέρες μετά διορθώθηκε, δεν ξέρω πως να το δικαιολογήσω.

b_a_k
05-02-18, 20:05
Ξέρει κάποιος να μου επιβεβαιώσει ποιά είναι η τελευταία έκδοση firmware για το συγκεκριμένο router; Πως μπορώ να το αναβαθμίσω, αν υπάρχει καινούργια έκδοση;

bill2015
05-02-18, 20:45
Απο την vodafone κάνουν αλλά δεν δίνει τη δυνατότητα να το αναβαθμίσεις ο κωδικός admin/admin δίνει περιορισμένη πρόσβαση

b_a_k
05-02-18, 20:54
Το φαντάστηκα, σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζεις ποιά είναι η τελευταία έκδοση για να δω αν χρειάζεται να μιλήσω με την εταιρεία;

bill2015
05-02-18, 21:58
το δικό μου λέει αυτά
Device Type ZXHN H267A V1.0
Device Serial No. ZTEEG8PH8F00618
Hardware Version V1.0.2
Software Version V1.0.2_VDFT14
Boot Version V1.0.2

theopan
06-02-18, 00:36
Τα ίδια έχω κι εγώ (πλην του Serial No. εννοείται). Δεν θα μπορούσε να συμβαίνει κι αλλιώς. Από το δίκτυο της Vodafone πέφτουν οι αναβαθμίσεις αυτόματα και άρα όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε σε Voda την ίδια έκδοση θα έχουμε. Ούτε χρειάζεται ούτε μπορούμε να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.

b_a_k
06-02-18, 10:43
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Προσπαθώ να αποκλείσω διάφορους παράγοντες για τα προβλήματα που έχω για το VDSL, γι' αυτό με ενδιέφερε να μάθω το firmware version άλλων χρηστών. Τις προάλλες ήρθε τεχνικός της Vodafone στο σπίτι και μου είπε πως τα συγκεκριμένα router είχαν προβλήματα και στη συνέχεια η Vodafone αναβάθμισε το λογισμικό τους για να βελτιωθούν. Ήθελα να διπλοτσεκάρω πως δεν έχω κάποια παλιότερη έκδοση που ενδεχομένως να δημιουργεί προβλήματα. Τώρα μου είπαν πως θα μου κάνουν αντικατάσταση ρούτερ για να δούμε μήπως ήταν ελαττωματικό το πρώτο.

elpa02
09-03-18, 00:02
Καλησπερα
παρελαβα και γω το ιδιο modem/router λογω αναβαθμισης σε VDSL. Το χω συνδεσει και μερχι στιγμης ολα καλα. Αυτο που δε βρισκω ως επιλογη στο μενου του και με προβληματιζει ειναι η δυνατοτητα να κανω scheduling το WiFi. Το παλιο μοντεμακι που ειχα για το ADSL παλι ZTE μου εδινε αυτη τη δυνατοτητα και ηταν τρομακτικα πρακτικο. Με αυτο εδω υπαρχει τροπος?

jkoukos
09-03-18, 14:33
Δυστυχώς όχι, όπως και η μεγάλη πλειοψηφία των συσκευών που δίνουν οι πάροχοι, αλλά και τα απλά modem/router του εμπορίου.

gllafas
09-03-18, 21:58
παρελαβα και εγω το συγκεκριμενο ρουτερ 1 μηνα μετα απο την αιτηση μετατροπης οποτε σε κανα 2βδομαδο βλεπω να ενεργοποιειται το vdsl.
λιγο που επαιξα με τις ρυθμισεις ουτε το port forward μου δουλεψε ουτε remote access εχει το συγκεκριμενο ρουτερ.
ειχα χρονια ενα tp link που με ειχε βολεψει.
μπορω να παρω καποιο αλλο ρουτερ απο αυτα που προτεινονται σε αλλο νημα του forum?
ηδεν υπαρχει συμβατοτητα και μενουμε με αυτο?
ευχαριστω

jkoukos
09-03-18, 22:04
Αν η τηλεφωνία δεν είναι VoIP, μπορείς να βάλεις στη θέση της, όποια συσκευή θέλεις στη γραμμή.
Αν η τηλεφωνία είναι VoIP, τότε υποχρεωτικά χρειάζεται η συσκευή (η Vodafone δεν δίνει το κωδικό όπως ο ΟΤΕ). Όμως μπορείς να ζητήσεις να στην γυρίσουν σε bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem (μαζί και η τηλεφωνία) και να βάλεις πίσω της το όποιο δικό σου router.

bill2015
09-03-18, 22:15
Βρήκε κανείς μίπως το root ώστε να έχουμε πλήρη πρόσβαση;

gllafas
10-03-18, 11:39
Αν η τηλεφωνία δεν είναι VoIP, μπορείς να βάλεις στη θέση της, όποια συσκευή θέλεις στη γραμμή.
Αν η τηλεφωνία είναι VoIP, τότε υποχρεωτικά χρειάζεται η συσκευή (η Vodafone δεν δίνει το κωδικό όπως ο ΟΤΕ). Όμως μπορείς να ζητήσεις να στην γυρίσουν σε bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem (μαζί και η τηλεφωνία) και να βάλεις πίσω της το όποιο δικό σου router.

ευχαριστω,
πως θα γνωριζω αν θα ειναι voip η τηλεφωνια χωρις ομως να ρωτησω την τηλ. εξυπηρετηση?

jkoukos
10-03-18, 13:40
Αν παίζει μόνο συνδέοντας το τηλέφωνο στον router, τότε είναι VoIP.

bill2015
10-03-18, 17:22
Αν έχεις voip η τηλεφωνία θα δουλέυει πάνω στο ρουτερ αν όχι θα το συνδέεις στο σπλιτερ
Παίζει κανένας να μπόρεσε να βρεί το κωδικό που το ξεκλειδώνει ;

gllafas
10-03-18, 21:31
ευχαριστω για τις απαντησεις.
παμε σε αλλες 2 πιθανον χαζες ερωτησεις. αφου μου στειλανε αυτο το ρουτερ και μεσα εχει οδηγιες με τις ρυθμισεις για voip τηλεφωνια δεν παω by default σε voip?
τωρα που ειμαι ακομη σε adsl και δεν εχω αναβαθμιστει,αν δουλεψω με το zte θα μπορω να τσεκαρω το τηλεφωνο με ποιο τροπο δουλευει και συνεπως να ξερω αν θα παιζω με voip ή σπλιτερ?
ή θα πρεπει να περιμενω να περασω σε vdsl και να εχω τοτε τελικο συμπερασμα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.