PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλίο για Michigan Proficiency



Wizard
27-05-07, 20:05
Χαίρετε!
Έχετε να μου προτείνετε κανένα βιβλίο για Michigan Proficiency; Πήρα την απόφαση να το δώσω στο Νοέμβριο. Το ξέρω ότι είναι μικρό διάστημα και το Lower το πήρα πριν 12 χρόνια, αλλά είμαι σε πολύ καλό επίπεδο. Το επίσημο βιβλίο από την ελληνοαμερικανική ένωση (http://www.hau.gr/hau/el/book_build_ecpe.html)
λέει τίποτα;

alwaysalone
27-05-07, 20:15
Από τις εκδόσεις New Editions να επιλεξεις βιβλια ειτε για το αμερικανικο είτε για το βρετανικό. Ειναι τα΄καλύτερα! Δε χρειαζεται καν προετοιμασία σε φροντιστήριο, αρκεί να επιλεξεις βιβλια με key. Και φυσικα προσωπικό διάβασμα ..

Καλη επιτυχία, παιχνιδάκι θα σου φανεί..

teo_L20
02-06-07, 13:41
Θα συμφωνησω με τον παραπάνω αφου το Michigan ειναι multiple choice και αν δεν ξερεις κατι μαντευεις!;)
Επισης και οι Hillside Press εκδιδουν καλα βιβλια!

Wizard
02-06-07, 18:02
Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω και θα ενημερώσω :)

alwaysalone, όταν λες key εννοείς τις απαντήσεις ή και σχόλια;

alwaysalone
03-06-07, 05:10
Αναφέρομαι στις λύσεις των ασκήσεων.
Για τα σχολια/κανόνες κλπ πρεπει να αγορασεις ενα Study Companion, αν και δε νομιζω οτι σου χρειαζεται αν εισαι πανω από 20. Απλως λίγη εξάσκηση στα τεστς και λεξιλόγιο. Η γραμματική ειναι ιδια, δε θα μαθεις κατι καινουριο.

Παρε βεβαια και ενα study companion , αλλα γνώμη μου οτι δε σου χρειαζεται. Μεγαλώσαμε πια, τα χουμε μαθει τα αγγλικά..

eliasnaruto
04-06-07, 17:07
Άκου, έχω 2 να σου πρωτείνω...
1. Michigan Proficiency SUPER FINAL by SOUPER COURSE
2. MICHIGAN ECPE : FINAL by C.N.Grivas
Αυτά άμα κάνεις είσαι μια χαρά....

Wizard
03-07-07, 11:39
Παιδιά, σπάνιο στο Internet το MICHIGAN ECPE : FINAL by C.N.Grivas, το βρήκα μόνο στο bestseller.gr : http://bestseller.gr/main.php?id=157&book_id=1514, αυτό δε λέγατε;
Το βιβλίο των New Editions το βρήκα εδώ: http://www.bestbookhunters.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=135424

Έχουνε και τα δύο key?

amvrosios
03-07-07, 13:31
Η ελληνοαμερικανικη ενωση (hellenic american union-hau ειναι η ενωση που διοργανωνει τις εξετασεις κατι σαν το british council) στην οδο μασσαλιας 22....εκει θα βρεις τα βιβλια για το michigan proficiency..πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη αφου ειναι τα δικα τους βιβλια

[Insomniac]
03-07-07, 16:27
Από αξιόπιστη πηγή σου μεταφέρω τα παρακάτω.

"Από New Editions όποιο βιβλίο με practice tests και να πάρεις, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Στα συν, το ότι μετά από κάθε test, κι αφού θα έχεις διαβάσει καλά τις λέξεις από το Companion, ακολουθούν ασκήσεις εμπέδωσης λεξιλογίου μέσα σε προτάσεις και ειδικά με λέξεις που μοιάζουν μεταξύ τους. Επίσης στο πράσινο βιβλίο της σειράς (Final Tests), στο teacher's book, έχει και υποδείγματα εκθέσεων (model essays).

Απο'κεί και πέρα αν δεις ότι κάνοντας τα tests, έχεις αρκετά λάθη σε Grammar και Vocabulary, υπάρχουν βιβλία για τον κάθε τομέα χωριστά.

Για λεξιλόγιο σου προτείνω το βιβλίο της Sylvia Kar, το "Words you Need (Michigan Proficiency)", που έχει και τις απαντήσεις στο πίσω μέρος, ενώ για γραμματική, ειδικά φτιαγμένο για το Michigan Prof. είναι από τις εκδόσεις Graphi Elt Publishing του Sioundri το "The Finishing Touch".

Τέλος για Listening, αν χρειάζεσαι, σου συστήνω τα εξής:
i) Από Hellenic Am. Union το "Build up your Proficiency Skills".
ii) (Ακόμη καλύτερο) Από New Editions το "Listening and Speaking Michigan Proficiency"."

@ ADSLgr.com All rights reserved.