PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορεία DSL - HELP! -



icedfun
30-10-04, 10:29
Παρασκευή 29/11 10:15 το πρωί έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής μου απο τον ΟΤΕ.Τουλάχιστον αυτό μου λένε στο 134.Η απορεία μου (όσο χαζή κιαν ακουστεί) είναι η εξής : είναι δυνατόν να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή και εγώ να χρησιμοποιώ την γραμμή χωρίς φίλτρα και να μιλάω στο τηλέφωνο και να μπένω στο ίντερνετ λές και είναι κανονική pstn?Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει?

porosis
30-10-04, 10:39
Ναι. Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σαν απλή PSTN. Ωστόσο, όταν βάλεις το ADSL modem θα πρέπει να βάλεις και τα φίλτρα.

icedfun
30-10-04, 21:37
Ευχαριστώ porosis :)

ipo
30-10-04, 21:48
Εγώ πάλι δεν έχω βάλει φίλτρα σε κάποιες συσκευές.

Έχω δύο τηλεφωνικές πρίζες. Στη μία είναι το splitter, απ' όπου ενώνεται το router και κάποια τηλέφωνα.

Στην άλλη, υπάρχουν άλλα δύο τηλέφωνα, τα οποία λειτουργούν παραδόξως χωρίς φίλτρα! Δεν παρουσιάζουν θόρυβο.

Τονίζω ότι οι δύο πρίζες είναι ανεξάρτητες. Δηλαδή το splitter που μπαίνει στην πρώτη δεν επηρεάζει την δεύτερη.

Θα περίμενε κανείς να λειτουργούν σωστά μόνο τα τηλέφωνα της πρώτης πρίζας, όπου ο θόρυβος φιλτράρεται από το splitter. Κι όμως δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα σε καμία συσκευή.

Η γραμμή μου είναι PSTN.

P.S.: Μου έδωσαν από τον ΟΤΕ ένα splitter (το παρέλαβα μόνος μου από κατάστημα του ΟΤΕ) και ένα φίλτρο (αυτό ήρθε χθες με courier) δωρεάν. Οπότε μιας και ήταν τσάμπα έβαλα το ένα φίλτρο πριν από τη μία από τις συσκευές που έπαιρναν αφιλτράριστο σήμα ....μπας και βοηθήσει σε κάτι... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.