PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις Netgear DG834Gv2 για την OnTelecoms (Μόνο OnCinema και OnRec)



cnp5
28-05-07, 00:30
Ρυθμίσεις Netgear DG834Gv2 για την OnTelecoms. Βγάζετε τελείως εκτός το Pirelli (ξαναβάλετε το στο κουτί του), και συνδέστε όλες τις συσκευές σας στο Netgear. Φαντάζομαι ότι οι παρακάτω ρυθμίσεις θα δουλεύουν για την πλειοψηφία των Netgear modem/routers.
Μόνο OnCinema και OnRec

1. Στις βασικές ρυθμίσεις (Basic Settings) βάζετε:

Encapsulation PPPoE
Login on
Password on
και τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply.

17902
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Στις ρυθμίσεις για το ADSL (ADSL Settings) βάζετε:

Multiplexing method LLC-BASED
VPI 8
VCI 35
και τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply.

17903
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Στην επιλογή Services πατάτε το πλήκτρο "Add Custom Service" και βάζετε τα παρακάτω:

Name on (ή ότι εσείς θέλετε)
Type TCP/UDP
Start Port 20000
End Port 20001
και τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply.

17904
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Στην επιλογή Firewall Rules πατήστε το πλήκτρο "Add" κάτω από τα Inbound services και βάλτε τις παρακάτω τιμές:
Service Επιλέξτε από τη λίστα το όνομα που βάλατε στο προηγούμενο βήμα (Services)
Action ALLOW Always
Send to LAN Server 192.168.1.5
WAN User Address Range
EDIT START
start 10.223.1.1
end 10.223.5.254
EDIT END
Log Always ή ότι τιμή θέλετε
και τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply και ξανά Apply στην επόμενη φόρμα.

17905
17906
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Στην επιλογή "Wan Setup", βάζετε:
Connect Automatically, as Required checked
Disable Port Scan and DOS Protection checked
Default DMZ Server unchecked
Respond to Ping on Internet WAN Port checked
MTU Size (in bytes) 1492
και τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply.

17907
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6. Στην επιλογή "LAN IP Setup", βάζετε:
IP Address 192.168.1.1
IP Subnet Mask 255.255.255.0
RIP Direction Both
RIP Version Rip-1
Use Router as DHCP Server checked
Starting IP Address 192.168.1.1
Ending IP Address 192.168.1.254
Στο "Address Reservation" πατάμε το πλήκτρο "Add" και προσθέτουμε την IP 192.168.1.5 με το MAC Address του videobox (αναφέρετε στο ίδιο το videobox, κουτί του, αλλά και στο πίνακα , DHCP Clients στο Web interface του pirelli).
Τέλος πατάτε το πλήκτρο Apply και στις 2 φόρμες.

17908
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

george_h
28-05-07, 09:35
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις forward τις πόρτες 20001 και 20001.
ούτε είναι υποχρεωτικό να είναι το TVBOX στην 192.168.1.5.
επίσεις δεν χρειάζετε να ανοιξεις στο range 10.223.3.1/24 τρύπα στο firewall.
το tvbox παίζει έτσι κι αλλιώς χωρίς τα παραπάνω onrec και oncinema.
και αν θέλετε να έχετε ώρα στο tvbox βάλετε στο dhcp server "option ntp server"
(αν ξέρετε και τον ntp της ΟΝ ακόμη καλύτερα)

αυτά

cnp5
28-05-07, 10:53
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις forward τις πόρτες 20001 και 20001.
ούτε είναι υποχρεωτικό να είναι το TVBOX στην 192.168.1.5.
επίσεις δεν χρειάζετε να ανοιξεις στο range 10.223.3.1/24 τρύπα στο firewall.
το tvbox παίζει έτσι κι αλλιώς χωρίς τα παραπάνω onrec και oncinema.
Δε ξέρω αν σε άλλα routers δε χρειάζεται... αλλά στο netgear το portforward είναι απαραίτητο. Και ακριβώς για να μειώσω τη τρύπα ασφάλειας, που αναφέρεις, έβαλα τα IPs 10.223.3.x (εσωτερικό δίκτυο της On). Αν δε κάνετε port forward τις πόρτες 20000-20001, το μόνο που θα δείτε στο OnRec και OnCinema είναι μια μαύρη οθόνη.



και αν θέλετε να έχετε ώρα στο tvbox βάλετε στο dhcp server "option ntp server"
(αν ξέρετε και τον ntp της ΟΝ ακόμη καλύτερα)
αυτά

Δυστυχώς το NetGear δεν υποστηρίζει DHCP options (έκανα compile δικό μου firmware... αλλά ακόμα δε είναι stable)
αλλά αν είχε θα βάζαμε:

dhcp option ntp_server 91.132.4.164 91.132.4.165 92.132.1.4

dhcp option http_server 10.223.4.53 0.0.0.0 0.0.0.0

george_h
28-05-07, 11:40
Δε ξέρω αν σε άλλα routers δε χρειάζεται... αλλά στο netgear το portforward είναι απαραίτητο. Και ακριβώς για να μειώσω τη τρύπα ασφάλειας, που αναφέρεις, έβαλα τα IPs 10.223.3.x (εσωτερικό δίκτυο της On). Αν δε κάνετε port forward τις πόρτες 20000-20001, το μόνο που θα δείτε στο OnRec και OnCinema είναι μια μαύρη οθόνη.


Δυστυχώς το NetGear δεν υποστηρίζει DHCP options (έκανα compile δικό μου firmware... αλλά ακόμα δε είναι stable)
αλλά αν είχε θα βάζαμε:

dhcp option ntp_server 91.132.4.164 91.132.4.165 92.132.1.4

dhcp option http_server 10.223.4.53 0.0.0.0 0.0.0.0

μα δεν περνάει κανένα πακέτο προς αυτές τις πόρτες!!!
πως το βρήκες ότι περνάνε πακέτα εκεί?? (λέμε τώρα "μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να λειτουργούνε με ξεχωριστό τρόπο τα tvbox??.... ")
πάντως όταν έκανα sniff το δίκτυο με δύο κάρτες δεν είδα τέτοια κίνηση
θα δοκιμάσω να βάλω τους NTP που που είπες να δώ τι θα γίνει με το tvbox
ίσως αν χρονισει σωστά με on να παίζει και το LIVE TV
δεν είχα και πολύ χρόνο να ψάξω πάντως τα πακέτα του LIVE TV πρέπει να είναι σίγουρα Multicast και όχι unicast όπως onrec και oncinema
με κάποιο τρόπο όταν του ζητάς live TV πρέπει να ξεκινά ένα multicast broadcast στην IP σου
πάντως βάζοντας dhcp option ntp pool,ntp.org αμέσως το tvbox πήρε ώρα αλλά του pool.ntp.org

cnp5
28-05-07, 12:10
μα δεν περνάει κανένα πακέτο προς αυτές τις πόρτες!!!
πως το βρήκες ότι περνάνε πακέτα εκεί?? (λέμε τώρα "μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να λειτουργούνε με ξεχωριστό τρόπο τα tvbox??.... ")
πάντως όταν έκανα sniff το δίκτυο με δύο κάρτες δεν είδα τέτοια κίνηση
θα δοκιμάσω να βάλω τους NTP που που είπες να δώ τι θα γίνει με το tvbox
ίσως αν χρονισει σωστά με on να παίζει και το LIVE TV
δεν είχα και πολύ χρόνο να ψάξω πάντως τα πακέτα του LIVE TV πρέπει να είναι σίγουρα Multicast και όχι unicast όπως onrec και oncinema
με κάποιο τρόπο όταν του ζητάς live TV πρέπει να ξεκινά ένα multicast broadcast στην IP σου
πάντως βάζοντας dhcp option ntp pool,ntp.org αμέσως το tvbox πήρε ώρα αλλά του pool.ntp.org


Mon, 2007-05-28 09:45:02 - UDP Packet - Source:10.223.3.147,2000 Destination:91.132.x.x,20001 - [on rule match]

Εδώ έκανε το netgear detect DOS attack και έκοβε τα πακέτα, ακόμα και αν έκανες port forward.

george_h
28-05-07, 12:43
Mon, 2007-05-28 09:45:02 - UDP Packet - Source:10.223.3.147,2000 Destination:91.132.xxx.xxx,20001 - [on rule match]

Εδώ έκανε το netgear detect DOS attack και έκοβε τα πακέτα, ακόμα και αν έκανες port forward.

??? το destination είναι η wan ip!!
δεν ξέρεις αν υπάρχει NAT για να τα στείλει στο TVBOX!!!
αυτά τα πακέτα μπορεί να έχουν σαν final destination το pirelli αν δεν υπάρχει NAT προς εσωτερική IP

το σωστό είναι να κάνεις arp poisoning (Man in the Middle) μεταξυ TVBOX και router (αυτό έκανα κι εγώ)
έτσι βλέπεις όλη την επικοινωνία μεταξύ του TVBOX με τον έξω κόσμο!!

το θέμα είναι ότι η on θα πρέπει να δώσει την δυνατότητα στον κόσμο να κάνει port forwarding με το pirelli και να βάλει εκεί ενα disclaimer όταν θα πας να κάνεις nat inside που θα σου λέει ότι ξεφέυγοντας από τις default ρυθμίσεις η εταιρεία δεν έχει ευθύνη για την ποιότητα του IPTV και να τελειώνει αυτό το παιχνίδι με το πως θα μπορέσουμε να πάρουμε τα αυτονόητα...
δηλαδή ρε φίλε ON που το έγραφες μέσα στο συμβόλαιο ότι δεν θα μπορώ να κάνω χρήση DDNS να δώ το PC μου από έξω με SSH ή RDP???????
Να έλεγε ξεκάθαρα port forwarding η ΝΑΤ inside δεν θα γίνετε!!!
γιατί όλη η φασαρία γίνεται για το παραπάνω σωστά? όλα τα άλλα μια χαρά παίζουν!!
αυτά.... και να μην προσπαθεί ο κόσμος να τα κάνει με άλλο router κλπ κλπ
γιατί στην ουσία δεν θα χάσει και τίποτα αν το δώσει!!
ίσα ίσα θα έχει λιγότερους δυσαρεστημένους
και όσο για τα disconect αν το SNR margin δεν είναι πάνω από 15db και το Line Attenuation κάτω από 20 δεν θα υπάρχει ποτέ σταθερή γραμμή (εδώ δεν φταίει άμμεσα η ON "αλλά για να είναι καλύμενη θα έπρεπε να είχε κάνει μέτρηση στην γραμμή και να προσπαθήσει να την φτιάξει αλλιώς να ενημέρωνε τον πελάτη για το χάλι που έχει ο χαλκός..)

αυτά είναι τα γεγονότα.... και ας μην το κουράζουμε άλλο.

Ελπίζω η ON που διαβάζει αυτό το forum να κάνει τις διορθωτικές ενέργειες αυτές και να σταματήσει η γκρίνια..

cnp5
28-05-07, 15:29
??? το destination είναι η wan ip!!
δεν ξέρεις αν υπάρχει NAT για να τα στείλει στο TVBOX!!!
αυτά τα πακέτα μπορεί να έχουν σαν final destination το pirelli αν δεν υπάρχει NAT προς εσωτερική IP

το σωστό είναι να κάνεις arp poisoning (Man in the Middle) μεταξυ TVBOX και router (αυτό έκανα κι εγώ)
έτσι βλέπεις όλη την επικοινωνία μεταξύ του TVBOX με τον έξω κόσμο!!

το θέμα είναι ότι η on θα πρέπει να δώσει την δυνατότητα στον κόσμο να κάνει port forwarding με το pirelli και να βάλει εκεί ενα disclaimer όταν θα πας να κάνεις nat inside που θα σου λέει ότι ξεφέυγοντας από τις default ρυθμίσεις η εταιρεία δεν έχει ευθύνη για την ποιότητα του IPTV και να τελειώνει αυτό το παιχνίδι με το πως θα μπορέσουμε να πάρουμε τα αυτονόητα...
δηλαδή ρε φίλε ON που το έγραφες μέσα στο συμβόλαιο ότι δεν θα μπορώ να κάνω χρήση DDNS να δώ το PC μου από έξω με SSH ή RDP???????
Να έλεγε ξεκάθαρα port forwarding η ΝΑΤ inside δεν θα γίνετε!!!
γιατί όλη η φασαρία γίνεται για το παραπάνω σωστά? όλα τα άλλα μια χαρά παίζουν!!
αυτά.... και να μην προσπαθεί ο κόσμος να τα κάνει με άλλο router κλπ κλπ
γιατί στην ουσία δεν θα χάσει και τίποτα αν το δώσει!!
ίσα ίσα θα έχει λιγότερους δυσαρεστημένους
και όσο για τα disconect αν το SNR margin δεν είναι πάνω από 15db και το Line Attenuation κάτω από 20 δεν θα υπάρχει ποτέ σταθερή γραμμή (εδώ δεν φταίει άμμεσα η ON "αλλά για να είναι καλύμενη θα έπρεπε να είχε κάνει μέτρηση στην γραμμή και να προσπαθήσει να την φτιάξει αλλιώς να ενημέρωνε τον πελάτη για το χάλι που έχει ο χαλκός..)

αυτά είναι τα γεγονότα.... και ας μην το κουράζουμε άλλο.

Ελπίζω η ON που διαβάζει αυτό το forum να κάνει τις διορθωτικές ενέργειες αυτές και να σταματήσει η γκρίνια..

welcome to our world with ontelecoms! Το αν θα ανοίξουν ή όχι το port forward... θα το μάθουμε στο μέλλον... μέχρι τότε... τι θα κάνουμε; ας είμαστε απασχολημένοι με κάτι. Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το OnRec, και εφόσον παίζει με τις παραπάνω ρυθμίσεις... είμαι μια χαρά! :) Ας κρατήσουν το ζαντολάστιχό τους ;)

α... θα μπορούσες να σβήσεις το ip από το Code comment (ευχαριστώ) από βιασύνη το ξέχασα... και τώρα κάποιος προσπαθεί να μπει... :oops:

cnp5
30-05-07, 10:43
Kat'arxas den anaferete ti dieythynsi IP tha orisw gia to pc mou. Tha to valw automatic? Exw topiko diktyo k tha me voleve mia sygekrimeni IP.

Το router σου θα αναλάβει να δώσει IP στον υπολογιστή σου αν έχεις ενεργοποιήσει το DCHP.



Meta, to Netgear ws IP exei tin 192.168.0.1. Wstoso paratirisa oti ebaina sto setup menu tou, pliktrologontas 192.168.1.1 i opoia einai i IP tou Pirelli!

Στο Netgear μου, άλλαξα τις default τιμές για το LAN στο router μου. Έδωσα IP 192.168.1.1 στο Netgear και για τον DHCP server τιμές από 192.168.1.2 - 255. Έτσι το pirelli και το Netgear έχουν τα ίδια settings για διευθύνσεις στο τοπικό δίκτυο. Η αρχικές τιμές του netgear ήταν 192.168.0.1 και έδινε IPs από 192.168.0.2 έως 192.168.0.255. Έτσι, όποτε θέλω, μπορώ να αλλάξω routers απλώς αλλάζοντας τα καλώδια. Δεν τους έχω συνδεμένους ταυτόχρονα.



Lete oti to MAC Address tou Video Box vrisketai sto kouti tou, wstoso oute sto kouti oute stin idia ti syskevi eida kapoio MAC address. To mono pou leei to kouti (k i syskevi) einai to serial number.

Εδώ μπορεί και να κάνω λάθος... Συνηθίζετε σε συσκευές που συνδέονται σε δίκτυο, να αναγράφουν τη MAC Address σε κάποιο αυτοκόλλητο πάνω στη συσκευή. Όμως δε το επιβεβαίωσα αν ισχύει για το videobox. Ο τρόπος να πάρεις τη MAC Address του video box, είναι να συνδέσεις το pirelli και να μπεις στο web interface του http://192.168.1.1/, να δώσει user name on και password on και να πας στις ρυθμίσεις του DHCP όπου αναφέρει το MAC address του video box σου (κλειδώνει το MAC Address με το IP 192.168.1.5).
Αν αυτό δε σε βοηθήσει... τότε βγάλε το pirelli και σύνδεσε το Netgear και σε αυτό το video box και τον υπολογιστή σου. Αν μετά μπεις στη σελίδα του Netgear και πας στην επιλογή "Attached devices" θα δεις 2 συσκευές, τον υπολογιστή σου και το video box. Για να τα ξεχωρίσεις κάνε το παρακάτω

1. Άνοιξε ένα command prompt (Start->Run... και γράψε cmd)
2. Στο παράθυρο που θα ανοίξει, γράψε ipconfig /all αυτό θα σου επιστρέψει διάφορα στοιχεία για τη διαμόρφωση της σύνδεσης του υπολογιστή σου. Κάπου στη μέση θα δεις κάτι που θα μοιάζει με αυτό:
Physical Address. . . . . . . . . : ??-??-??-??-??-??
Η τιμή που έχει εκεί είναι το MAC Address του υπολογιστή σου (της κάρτας δικτύου βασικά)
. Έχοντας κάνει τα παραπάνω, ξέρεις ποια ποιο είναι το MAC address του videobox.



Enw loipon akolouthisa kata gramma ola sas ta vimata (plin tou address reservation tou video box giati den eixa to MAC address) to router den sygxronize me ton ISP.

Dokimasa na valw k automatic configuration gia tin IP tou PC mou k evala k xeirokinita egw kapoia (kathws k primary k secondary DNS servers).

Εδώ, σε έχασα λίγο... Για το δεύτερο... αν θέλεις να βάλεις χειροκίνητα τις επιλογές τότε βάλε τα παρακάτω (υποθέτω ότι το router σου, το netgear, έχει IP 192.168.1.1, διαφορετικά αντικατέστησε το 192.168.1.1 με ότι τιμή έχεις)
IP address : 192.168.1.2
Subnet mask : 255.255.255.0
Default gateway : 192.168.1.1
Preferred DNS : 192.168.1.1
Alternate DNS : (το ίδιο ή κενό)

Για το πρώτο τώρα, αν έχει βάλει τις σωστές τιμές, τότε θα πρέπει να συγχρονίσει... διαφορετικά... είσαι σίγουρος ότι με το pirelli μπαίνεις στο internet;

davant3
30-05-07, 12:10
Φιλε μου δοκίμασα αυτα που μου ειπες κ παλι τιποτα :( καταφερα τελικα κ βρηκα την mac address του video box την εβαλα στο LAN IP Setup και αφησα το DCHP να μου δωσει IP τιμες. Αυτο που με παραξενεβει ειναι οτι το ρουτερ σαν εργοστασιακη IP είχε την 192,168,0,1 και τωρα οποτε το συνδέω μπαινω στο setup του μονο με 192,168,1,1... Αλλα και παλι δεν ειναι η IP το προβλημα μου. Είναι οτι ειναι ουσιαστικά νεκρο! Εκανα κ update με το τελευταίο firmware μηπως εφταιγε το προηγουμενο που είχα αλλα και παλι τζιφος.

Ενα πραγμα δεν καταλαβα απτις οδηγίες σου, γιατι το service της on το προωθουμε στην 192,168,1,5 και οχι στην IP του PC μας (π.χ. 192,168,1,4 που μου εχω εγω τωρα).

Επίσης παιζει ρόλο αν θα βαλω username και password on/on? Στο router της on είχα αλλάξει το password μου απο on σε ενα δικό μου. Μετραει το username/password που εχουμε στο router της on ή απλα τα βαζουμε για τυπικους λόγους στην σελίδα Basic Settings?

Ευχαριστω και παλι κ σορρυ αν γινομαι κουραστικος απλα έχω φαει πολλα πακετα με αυτες τις κλειδωμενες πορτες...

cnp5
30-05-07, 12:38
Ενα πραγμα δεν καταλαβα απτις οδηγίες σου, γιατι το service της on το προωθουμε στην 192,168,1,5 και οχι στην IP του PC μας (π.χ. 192,168,1,4 που μου εχω εγω τωρα).

Το service on έχει τις ρυθμίσεις για το port forward που είναι αναγκαίο ώστε το OnRec και το OnCinema να παίζουν σωστά. Αν τα στέλνεις στο IP του υπολογιστή σου, τότε το videobox δε θα παίζει, αφού τα δεδομένα θα τα στέλνει ο router στον υπολογιστή σου και όχι στο videobox.


Επίσης παιζει ρόλο αν θα βαλω username και password on/on? Στο router της on είχα αλλάξει το password μου απο on σε ενα δικό μου. Μετραει το username/password που εχουμε στο router της on ή απλα τα βαζουμε για τυπικους λόγους στην σελίδα Basic Settings?

Λοιπόν... για να συνδεθείς με το ADSL της Ontelecoms πρέπει να δηλώσεις τα παρακάτω στο router της netgear

Basic Settings:
Encapsulation PPPoE
Login on
Password on

ADSL Settings:
Multiplexing method LLC-BASED
VPI 8
VCI 35

Λέγετε ότι στο νέο firmware για τα pirelli (ακόμα δε το έχω πάρει... μπορεί εσύ να είσαι από τους χρήστες που το είχαν από την αρχή), σου επιτρέπετε να αλλάξεις το default username/password του χρήστη on για να μπεις στο μενού του router. Αυτό το username/password δεν έχει σχέση με το username/password της σύνδεσής σου στο ADSL. Βάλε on/on και θα παίξει κανονικά. Μη ξεχάσεις να βάλεις και τα PPPoE, LLC-based και vpi-vci 8-35

deeptreck
30-05-07, 14:37
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ! ΜΟΥ ΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΘΕΜΑ(!),ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΑΓΩΓΟΥΛΑ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ON, ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ (ΒΛ. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ON)).

ΑΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ROUTER.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ Μ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟ NETGEAR, ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΔΛΔ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ?
ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

davant3
30-05-07, 14:54
Εχε χαρη ποθ δεν μπορω να εκφραστω ελευθερα εδω μεσα για την Ον. Το ρουτερ αυτο το ειχα αγορασει απο e-shop οταν ακομα ειχα forthnet πανω απο γραμμη ΟΤΕ. Τωρα παρα το οτι τηρω κατα γραμμα τις οδηγίες του φιλτατου cnp5 δεν συγχρονιζει το ρουτερ. Δεν ξερω τι συμβαινει...

cnp5
30-05-07, 15:06
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ! ΜΟΥ ΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΘΕΜΑ(!),ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΑΓΩΓΟΥΛΑ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ON, ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ (ΒΛ. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ON)).

ΑΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ROUTER.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ Μ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟ NETGEAR, ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΔΛΔ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ?
ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Δε ξέρω αν το πουλάνε ακόμα... νομίζω έχουν βγεί νεότερα της netgear. πάντως όποιο και να πάρεις με τις βασικές ρυθμίσεις που αναφέρονται εδώ και σε άλλα θέματα στο forum αυτό, θα πρέπει να παίξει χωρίς πρόβλημα. Όλα τα ADSL2/2+ modem over PSTN παίζουν...

Basic Settings:
Encapsulation PPPoE
Login on
Password on

ADSL Settings:
Multiplexing method LLC-BASED
VPI 8
VCI 35


Εχε χαρη ποθ δεν μπορω να εκφραστω ελευθερα εδω μεσα για την Ον. Το ρουτερ αυτο το ειχα αγορασει απο e-shop οταν ακομα ειχα forthnet πανω απο γραμμη ΟΤΕ. Τωρα παρα το οτι τηρω κατα γραμμα τις οδηγίες του φιλτατου cnp5 δεν συγχρονιζει το ρουτερ. Δεν ξερω τι συμβαινει...

βρε davant3.... μήπως το router/modem είναι για ISDN γραμμή; όταν το είχες στη forthnet μέσω OTE είχες ISDN γραμμή; Αν όχι, κάνε τον κόπο και κάνε ένα backup το configuration του netgear και στείλτω μου να το δω λίγο... ΒΓΑΛΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ PASSWORD ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ;) μη με πούνε και "κλέφτη" είναι text αρχείο και με notepad ανοίγει μια χαρά.

davant3
30-05-07, 15:11
Ω ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!!!!:closed::mad::mad::mad::mad::closed: Το ειχα ξεχασει τελειως οτι ειχα ISDN πριν αλλαξω σε Ον! @#%$@%^@$^@$^@$@!@#$% ΕΛΕΟΣ!!!! Ποσο στοκος μπορει να ειμαι????!!! ΧΙΛΙΑ ΣΟΡΡΥ ρε παιδια! Οποτε μαλλον με βλεπω για αγορα νεου ρουτερ ετσι οπως το παμε... Τι να κανουμε? Αφου μπηκαμε στο χορο, θα χορεψουμε..ποιος γυριζει τωρα στον ΟΤΕ? Κ να θελω να επιλεξω forthnet ή αλλη εταιρεια, πρεπει να περασω πρωτα απο τον οτε...

Κ παλι σορρυ, δουλευω εδω και 24ωρες ενα διαφημιστικο και ειμαι κομματια!:(

Ευχαριστω για τη βοηθειά σας παντως!

cnp5
30-05-07, 15:31
Ω ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!!!!:closed::mad::mad::mad::mad::closed: Το ειχα ξεχασει τελειως οτι ειχα ISDN πριν αλλαξω σε Ον! @#%$@%^@$^@$^@$@!@#$% ΕΛΕΟΣ!!!! Ποσο στοκος μπορει να ειμαι????!!! ΧΙΛΙΑ ΣΟΡΡΥ ρε παιδια! Οποτε μαλλον με βλεπω για αγορα νεου ρουτερ ετσι οπως το παμε... Τι να κανουμε? Αφου μπηκαμε στο χορο, θα χορεψουμε..ποιος γυριζει τωρα στον ΟΤΕ? Κ να θελω να επιλεξω forthnet ή αλλη εταιρεια, πρεπει να περασω πρωτα απο τον οτε...

Κ παλι σορρυ, δουλευω εδω και 24ωρες ενα διαφημιστικο και ειμαι κομματια!:(

Ευχαριστω για τη βοηθειά σας παντως!

:) είπα και εγώ... τι μαγικό έχει το modem μου και παίζει :)

Ψάξε για modems που λένε Over PSTN ή POTS ή ΑΝΝΕΧ Α

Πάντως ελπίζω το διαφημιστικό να μην έχει σχέση με την On... γιατί σε βλέπω να γράφεις κανένα OFF και να ψάχνεις δουλεία μετά ;)

RME9632
04-06-07, 15:16
Ρυθμίσεις Netgear DG834Gv2 για την OnTelecoms. Βγάζετε τελείως εκτός το Pirelli (ξαναβάλετε το στο κουτί του), και συνδέστε όλες τις συσκευές σας στο Netgear. Φαντάζομαι ότι οι παρακάτω ρυθμίσεις θα δουλεύουν για την πλειοψηφία των Netgear modem/routers.
--------------

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 10KB/SEC ΤΟ ΠΟΛΛΥ 70KB/SEC ΓΙΑ PER TO PER ΔΕ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΩ ΧΑΛΙΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 10MBIT/SEC ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ PIRELI.

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ PIRELI ΤΟ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΠΑΩ ΣΦΑΙΡΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ NETGEAR Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ NET GEAR TO DG834IT ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ:hmm::hmm:

original21paul
04-06-07, 15:20
ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 10KB/SEC ΤΟ ΠΟΛΛΥ 70KB/SEC ΓΙΑ PER TO PER ΔΕ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΩ ΧΑΛΙΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 10MBIT/SEC ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ PIRELI.

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ PIRELI ΤΟ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΠΑΩ ΣΦΑΙΡΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ NETGEAR Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ NET GEAR TO DG834IT ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ:hmm::hmm:εγω θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο καιρο ακομα πριν αγορασεις ρουτερ γιατι μπορει να πανε χαμενα τα λεφτα σου!ειναι το μονο που μπορω να σου πω!

RME9632
04-06-07, 15:31
εγω θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο καιρο ακομα πριν αγορασεις ρουτερ γιατι μπορει να πανε χαμενα τα λεφτα σου!ειναι το μονο που μπορω να σου πω!

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ(ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8000 ΤΗΛ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ) ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ TORRENTS EMULE ΚΤΛΠ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ROUTER ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ:worthy::worthy::worthy:

ΕΣΥ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

original21paul
04-06-07, 15:57
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ(ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8000 ΤΗΛ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ) ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ TORRENTS EMULE ΚΤΛΠ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ROUTER ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ:worthy::worthy::worthy:

ΕΣΥ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗεγω δεν χρησιμοποιω torrents!εχω premium στο rapidshare και βλεπω με manager απο 1100 εως 1200!μην γραφεις με κεφαλαια γιατι φαινεται σαν να φωναζεις!

cnp5
04-06-07, 16:15
ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 10KB/SEC ΤΟ ΠΟΛΛΥ 70KB/SEC ΓΙΑ PER TO PER ΔΕ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΩ ΧΑΛΙΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 10MBIT/SEC ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ PIRELI.

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ PIRELI ΤΟ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΠΑΩ ΣΦΑΙΡΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ NETGEAR Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ NET GEAR TO DG834IT ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ:hmm::hmm:

Η συμβουλή μου θα ήταν να περιμένεις λίγο καιρό (1-2 εβδομάδες), γιατί πολύ κυκλοφορεί το θέμα του firmware update για τα pirelli... πριν δώσεις τα λεφτά σου για καινούργιο modem.

Για το πρόβλημά σου τώρα με την ταχύτητα... Έχεις κανένα φίλο/γνωστό που μπορείς να δανειστείς το modem/router του (προσοχή το modem πρέπει να είναι για PSTN γραμμή και όχι ISDN) και να δοκιμάσεις μερικά πράγματα;

Αν ναι, τότε βάλε στη γραμμή σου το modem/router του και δες το θόρυβο που έχει η γραμμή σου (υπάρχουν πολλά θέματα για αυτό στο adslgr.com).
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)
Να πώς δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417)
FAQ: Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809)

Τα settings για να συνδεθείς στο δίκτυο της On με άλλο router/modem είναι:
Encapsulation : PPPoE
Multiplexing Method : LLC
VPI : 8
VCI : 35
Login : on
Password : on

Αν έχει πολύ χαμηλό SNR (Noise margin <10db) τότε θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη στη γραμμή σου...

Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο modem/router για δοκιμή ή η παραπάνω διαδικασία σε φοβίζει (είναι πολύ τεχνικό το θέμα το ξέρω :( ), μπορείς να προσπαθήσεις το παρακάτω:

Αποσύνδεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου, μην αφήσεις τίποτα πάνω σε πρίζες τηλεφώνου. Βάλε το pirelli κατευθείαν σε μια πρίζα τηλεφώνου, χωρίς φίλτρο ή διαχωριστή (splitter) και δες αν κατεβάζεις με καλύτερες ταχύτητες (προσπάθησε να βάλεις το pirelli όσο ποιο κοντά στη πρίζα τηλεφώνου γίνετε...). Προσπάθησε επίσης να συνδέσεις τον υπολογιστή σου μέσω ethernet (UTP) καλωδίου και όχι wireless (για να αποκλίσεις τυχόν παρεμβολές από άλλα wireless δίκτυα της περιοχής σου). Για να μετρήσεις την ταχύτητα της γραμμής σου μπορείς να πας στο www.speedtest.net (http://www.speedtest.net/) και εκεί να διαλέξεις τον server της Αθήνας (πολύ σημαντικό αυτό, οι άλλοι servers δε θα σου δώσουν ποτέ το maximum της γραμμής σου).

Αν μετά τα παραπάνω η ταχύτητά σου εξακολουθεί να είναι χαμηλή... τότε μάλλον έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου και πιθανότατα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου (χωρίς να αποκλείω παλιές κακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις στο σπίτι σου). Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να έρθει τεχνικός της OnTelecoms να ελέγξει τη γραμμή σου και αν βρει πρόβλημα να ζητήσει από τον ΟΤΕ να το διορθώσει...

Αν όμως (και πολύ το εύχομαι) δεις διαφορά στη ταχύτητα, τότε το πρόβλημά σου είναι σχετικά απλό. Κάποια από τις συσκευές τηλεφώνου (η fax κτλ) κάνει παρεμβολές στο σήμα της ADSL γραμμής σου. Βάλε, πριν από όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου (εκτός του pirelli φυσικά), φίλτρα και προσπάθησε το τηλεφωνικό καλώδιο που ξεκινά από τη πρίζα και πάει στο pirelli να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο, σε καλή κατάσταση και μακριά από άλλες πηγές ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών (καλώδια ρεύματος, ηλεκτρικές συσκευές, οθόνες, υπολογιστές κτλ).

Ουφ... τέλος :) άντε και καλή επιτυχία στις δοκιμές σου :)

RME9632
04-06-07, 20:22
Η συμβουλή μου θα ήταν να περιμένεις λίγο καιρό (1-2 εβδομάδες), γιατί πολύ κυκλοφορεί το θέμα του firmware update για τα pirelli... πριν δώσεις τα λεφτά σου για καινούργιο modem.

Για το πρόβλημά σου τώρα με την ταχύτητα... Έχεις κανένα φίλο/γνωστό που μπορείς να δανειστείς το modem/router του (προσοχή το modem πρέπει να είναι για PSTN γραμμή και όχι ISDN) και να δοκιμάσεις μερικά πράγματα;

Αν ναι, τότε βάλε στη γραμμή σου το modem/router του και δες το θόρυβο που έχει η γραμμή σου (υπάρχουν πολλά θέματα για αυτό στο adslgr.com).
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)
Να πώς δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417)
FAQ: Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809)

Τα settings για να συνδεθείς στο δίκτυο της On με άλλο router/modem είναι:
Encapsulation : PPPoE
Multiplexing Method : LLC
VPI : 8
VCI : 35
Login : on
Password : on

Αν έχει πολύ χαμηλό SNR (Noise margin <10db) τότε θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη στη γραμμή σου...

Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο modem/router για δοκιμή ή η παραπάνω διαδικασία σε φοβίζει (είναι πολύ τεχνικό το θέμα το ξέρω :( ), μπορείς να προσπαθήσεις το παρακάτω:

Αποσύνδεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου, μην αφήσεις τίποτα πάνω σε πρίζες τηλεφώνου. Βάλε το pirelli κατευθείαν σε μια πρίζα τηλεφώνου, χωρίς φίλτρο ή διαχωριστή (splitter) και δες αν κατεβάζεις με καλύτερες ταχύτητες (προσπάθησε να βάλεις το pirelli όσο ποιο κοντά στη πρίζα τηλεφώνου γίνετε...). Προσπάθησε επίσης να συνδέσεις τον υπολογιστή σου μέσω ethernet (UTP) καλωδίου και όχι wireless (για να αποκλίσεις τυχόν παρεμβολές από άλλα wireless δίκτυα της περιοχής σου). Για να μετρήσεις την ταχύτητα της γραμμής σου μπορείς να πας στο www.speedtest.net (http://www.speedtest.net/) και εκεί να διαλέξεις τον server της Αθήνας (πολύ σημαντικό αυτό, οι άλλοι servers δε θα σου δώσουν ποτέ το maximum της γραμμής σου).

Αν μετά τα παραπάνω η ταχύτητά σου εξακολουθεί να είναι χαμηλή... τότε μάλλον έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου και πιθανότατα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου (χωρίς να αποκλείω παλιές κακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις στο σπίτι σου). Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να έρθει τεχνικός της OnTelecoms να ελέγξει τη γραμμή σου και αν βρει πρόβλημα να ζητήσει από τον ΟΤΕ να το διορθώσει...

Αν όμως (και πολύ το εύχομαι) δεις διαφορά στη ταχύτητα, τότε το πρόβλημά σου είναι σχετικά απλό. Κάποια από τις συσκευές τηλεφώνου (η fax κτλ) κάνει παρεμβολές στο σήμα της ADSL γραμμής σου. Βάλε, πριν από όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου (εκτός του pirelli φυσικά), φίλτρα και προσπάθησε το τηλεφωνικό καλώδιο που ξεκινά από τη πρίζα και πάει στο pirelli να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο, σε καλή κατάσταση και μακριά από άλλες πηγές ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών (καλώδια ρεύματος, ηλεκτρικές συσκευές, οθόνες, υπολογιστές κτλ).

Ουφ... τέλος :) άντε και καλή επιτυχία στις δοκιμές σου :)

ευχαριστω πολλυ φιλε για τον χρονο σου. μολλις τωρα πηρα το NETGEAR DG834V2 65EUR TO ΣΕΤΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΡΟΤΣΙ P2P EMULE KAI ΤΟΡΡΕΝΤΣ ΣΦΑΙΡΑ

ΠΑΙΤΑΧΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΑ PIRELI ΟΛΟΙ

cnp5
04-06-07, 20:45
ευχαριστω πολλυ φιλε για τον χρονο σου. μολλις τωρα πηρα το NETGEAR DG834V2 65EUR TO ΣΕΤΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΡΟΤΣΙ P2P EMULE KAI ΤΟΡΡΕΝΤΣ ΣΦΑΙΡΑ

ΠΑΙΤΑΧΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΑ PIRELI ΟΛΟΙ

EEE :) Άσε και λίγο bandwidth και για μας ;) χεχε άντε καλά κατεβάσματα

original21paul
04-06-07, 20:51
πηρα τηλεφωνο πριν λιγο στο κεντρο για τις χαμηλες ταχυτητες και μου ειπαν πως θα γινει αναβαθμιση αυτη τη βδομαδα!

davant3
04-06-07, 21:14
Φιλε CNP5 απο που το πήρες 65 ευρω? Τσεκαρα στο πλαισιο κ το εχει 80 !! :hmm:

cnp5
04-06-07, 21:50
Φιλε CNP5 απο που το πήρες 65 ευρω? Τσεκαρα στο πλαισιο κ το εχει 80 !! :hmm:

Ο RME9632 το πήρε και όχι εγώ :)
Το δικό μου ήταν δώρο με τη σύνδεση ΟΤΕνετ που έκανα 2 χρόνια πριν. Πάντως davant3 αν μπορείς περίμενε καμία εβδομάδα να δούμε τι γίνετε με το firmware update που κάποιοι λένε... και ράδιο αρβύλα να είναι, 1-2 βδομάδες δεν είναι πολλές.

davant3
04-06-07, 22:01
Εγώ φίλτατε να περιμένω, αλλα το θέμα είναι οτι θα έχουν βάλει μυαλό να ανοίξουν ολες τις πορτες ή απλά θα μας δώσουν άλλη μια απλή επιλογή όπως αυτό που έκαναν με τα passwords? Αν είναι δυνατόν δηλαδη, να μου λέει εμένα η εταιρεία ποια ports θα είναι κλειστά και ποιά οχι! Ο,τι και να πω λίγο θα είναι για αυτα τα ατομα...

RME9632
04-06-07, 22:11
Φιλε CNP5 απο που το πήρες 65 ευρω? Τσεκαρα στο πλαισιο κ το εχει 80 !! :hmm:

Αυτο που πηρα εγω δεν ειναι wireless γιατι δεν θα το χρησιμοποιησω ποτε. Το wireless κανει 80 το δικο μου που δεν ειναι κανει στο πλαισιο 65:oneup:

davant3
04-06-07, 22:19
Αυτο που πηρα εγω δεν ειναι wireless γιατι δεν θα το χρησιμοποιησω ποτε. Το wireless κανει 80 το δικο μου που δεν ειναι κανει στο πλαισιο 65:oneup:

Ναι αλλα το πακέτο με εμενα ειναι οτι εχω ηδη ενα netgear dg834gb V2 Wireless αλλα ειναι over ISDN κ εχω ασυρματο δικτυο στο σπιτι. Οποτε δε μπορω να μην παρω wireless...:(

RME9632
04-06-07, 22:49
Ναι αλλα το πακέτο με εμενα ειναι οτι εχω ηδη ενα netgear dg834gb V2 Wireless αλλα ειναι over ISDN κ εχω ασυρματο δικτυο στο σπιτι. Οποτε δε μπορω να μην παρω wireless...:(

τοτε φιλε μου αν εχεις PSTN δεν θα συνχρονιζει θελεις το 834 το ασυρματο που κανει 80ευρω:sorry::sorry:

davant3
04-06-07, 22:52
τοτε φιλε μου αν εχεις PSTN δεν θα συνχρονιζει θελεις το 834 το ασυρματο που κανει 80ευρω:sorry::sorry:


ακριβως. Δεν τον γλυτωνω. Δεν πειράζει, όλο και καποιος θα χρειαστει το αλλο...το πουλαω...αθικτο είναι. Εχω βάλει αγγελίες. Τι να κάνουμε? Όπως είπα αφου μπήκαμε στο χορό, θα χορέψουμε...:sorry:

RME9632
04-06-07, 22:55
τωρα βεβαια παρατηρησα οτι χωρις να κανει κανενα disconect που και που χανει το LCP ΚΑΙ ΛΕΕΙ LCP DOWN μετα ξαναρχεται :hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm: λετε να χω κανει κανα λαθος:hmm::hmm::hmm: ακολουθησα κατα γραμα τα settings του cnp5

RME9632
04-06-07, 23:11
System Up Time 00:24:54
Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 503 553 0 1132 2945 00:02:37
LAN 10M/100M 4739 4129 0 2358 755 00:24:50


ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10011 kbps 1049 kbps
Line Attenuation 41 db 13.5 db
Noise Margin 5 db 5 db


αυτα ειναι τα statistics απο το netgear για την γραμη μου
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

RME9632
04-06-07, 23:28
παιδες αυτη τη στιγμη κατεβαζω με το netgear ενα σχετικα καλο torrent με 550kb/sec. με το λαστιχο ουτε στον υπνο μου:oneup::oneup:

cnp5
04-06-07, 23:32
System Up Time 00:24:54
Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 503 553 0 1132 2945 00:02:37
LAN 10M/100M 4739 4129 0 2358 755 00:24:50


ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10011 kbps 1049 kbps
Line Attenuation 41 db 13.5 db
Noise Margin 5 db 5 db


αυτα ειναι τα statistics απο το netgear για την γραμη μου
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Φίλε μου με 41db line attenuation :( είσαι λίγο μακριά από το τηλ. κέντρο σου.
Όσο για το 5db noise margin... πολύ θόρυβο έχει η γραμμή σου, με δυσκολία θα κρατάει το connection :(

Δυστυχώς είσαι σχεδόν 3 χιλιόμετρα από το τηλ. κέντρο (41/13.81=2.96). Ίσα ίσα που κρατιέται το modem στα 10Mbit, και η ποιότητα του σήματος είναι πολύ χαμηλή (λόγω θορύβου)... δοκίμασε να κάνεις αυτά που σου είπα παραπάνω (βγάλε τηλέφωνα από πρίζες και σύνδεσε το netgear μόνο του χωρίς φίλτρα και spliters). Αν η τιμή του noise margin δε βελτιωθεί, μάλλον θα πρέπει να πάρεις την On να στείλουν τεχνικό να μετρήσει τη γραμμή σου μπας και βρούνε το πρόβλημα θορύβου...
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

RME9632
04-06-07, 23:43
Φίλε μου με 41db line attenuation :( είσαι λίγο μακριά από το τηλ. κέντρο σου.
Όσο για το 5db noise margin... πολύ θόρυβο έχει η γραμμή σου, με δυσκολία θα κρατάει το connection :(

Δυστυχώς είσαι σχεδόν 3 χιλιόμετρα από το τηλ. κέντρο (41/13.81=2.96). Ίσα ίσα που κρατιέται το modem στα 10Mbit, και η ποιότητα του σήματος είναι πολύ χαμηλή (λόγω θορύβου)... δοκίμασε να κάνεις αυτά που σου είπα παραπάνω (βγάλε τηλέφωνα από πρίζες και σύνδεσε το netgear μόνο του χωρίς φίλτρα και spliters). Αν η τιμή του noise margin δε βελτιωθεί, μάλλον θα πρέπει να πάρεις την On να στείλουν τεχνικό να μετρήσει τη γραμμή σου μπας και βρούνε το πρόβλημα θορύβου...
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

αυτη τη στιγμη το netgear ειναι μονο του στην πριζα. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ NETGEAR MONO TOY

Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 250169 331632 0 5905 161926 00:41:26
LAN 10M/100M 336619 254706 0 107475 5561 01:03:39


ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10011 kbps 1049 kbps
Line Attenuation 41 db 13.5 db
Noise Margin 3 db 5 db





το οτι ειμαι 2,96 χιλιομετρα το ξερω αλλα τι να κανω.
Σε σχεση με το λαστιχο:rofl::rofl::rofl: ομως το netgear κατεβαζει ποιο γρηγορα. εσυ περιπου με ποσο κατεβαζεις.

davant3
05-06-07, 00:32
παιδες αυτη τη στιγμη κατεβαζω με το netgear ενα σχετικα καλο torrent με 550kb/sec. με το λαστιχο ουτε στον υπνο μου:oneup::oneup:

Εγω φιλε μου με το ζαντολάστιχο κατεβαζα (απο HTTP βεβαια) με 950 ΚΒ/s-1,.05 ΜΒ/s το βίντεο με το demo του Starcraft 2... Εννοειται πως τετοιες ταχύτητες δεν περιμένω να πιασω με e-mule ή torrents απλα θέλω να πω πως αν υπάρχει κ ανάλογη ταχύτητα αποστολής απο εκει που κατεβάζεις τότε πιάνεις καλές ταχυτητες..:cool:

cnp5
05-06-07, 01:11
αυτη τη στιγμη το netgear ειναι μονο του στην πριζα. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ NETGEAR MONO TOY

Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 250169 331632 0 5905 161926 00:41:26
LAN 10M/100M 336619 254706 0 107475 5561 01:03:39


ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10011 kbps 1049 kbps
Line Attenuation 41 db 13.5 db
Noise Margin 3 db 5 db





το οτι ειμαι 2,96 χιλιομετρα το ξερω αλλα τι να κανω.
Σε σχεση με το λαστιχο:rofl::rofl::rofl: ομως το netgear κατεβαζει ποιο γρηγορα. εσυ περιπου με ποσο κατεβαζεις.

Με http σταθερά 1MB/sec
Με private torrents min 350KB/sec max 1MB/sec
Με public torrent min 150KB/sec max 350-500KB/sec

Connection Speed 12284kbps / 1023kbps

Downstream Line Attenuation 22 db
Downstream Noise Margin 10 db

Upstream Line Attenuation 7 db
Upstream Noise Margin 9 db

RME9632
05-06-07, 03:04
Με http σταθερά 1MB/sec
Με private torrents min 350KB/sec max 1MB/sec
Με public torrent min 150KB/sec max 350-500KB/sec

Connection Speed 12284kbps / 1023kbps

Downstream Line Attenuation 22 db
Downstream Noise Margin 10 db

Upstream Line Attenuation 7 db
Upstream Noise Margin 9 db

Εισαι τζαμι
Θα παω μονοs μου να ξυλωσω την γραμη μου και να την φερω στα 500 μετρα απο το dslam στην αναγκη θα παω να νοικιασω σπιτη ακριβως απο πανω του θα τη φερω γω στα 10 μετρα

cnp5
05-06-07, 10:22
Εισαι τζαμι
Θα παω μονοs μου να ξυλωσω την γραμη μου και να την φερω στα 500 μετρα απο το dslam στην αναγκη θα παω να νοικιασω σπιτη ακριβως απο πανω του θα τη φερω γω στα 10 μετρα

Αυτά τα ΚΑΦΑΟ φίλε μου μας έχουν καταστρέψει... όχι τόσο εμένα... αλλά πολλούς εδώ.
Ο αδελφός μου σε ένα χωριό του Κιλκίς, μόλις έβαλε OnDSL Kit από την OTENET. Τα στατιστικά του είναι για κορνίζα!! :)
Έχει 12db downstream line attenuation και 40 κάτι SNR (signal noise margin) είναι μόλις 900 μέτρα από το κέντρο του ;)... εκεί να δεις τι ωραία θα έπαιζε η On και γενικά ADSL2/2+, Το χωριό έχει μόλις 5 πόρτες ADSL hehe και πήρε μια

Craven
05-06-07, 11:58
παιδες αυτη τη στιγμη κατεβαζω με το netgear ενα σχετικα καλο torrent με 550kb/sec. με το λαστιχο ουτε στον υπνο μου:oneup::oneup:

Με το λάστιχο χθές κατέβαζα σταθερά (σε torrent) 800ΚΒ/sec όλο το βράδυ...
μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι προηγούμενες μέρες που με έδειχνε στα 7 και 8mbit με Franfurt στο speedtest έπιανα max 200ΚΒ.. τώρα που με έδιχνες 200-300kbps (!!) έπιανα 800ΚΒ απ ότι και να βαζα να κατέβει.. τι να πεί κανείς :)

alexisazen
05-06-07, 12:05
Εγω φιλε μου με το ζαντολάστιχο κατεβαζα (απο HTTP βεβαια) με 950 ΚΒ/s-1,.05 ΜΒ/s το βίντεο με το demo του Starcraft 2... Εννοειται πως τετοιες ταχύτητες δεν περιμένω να πιασω με e-mule ή torrents απλα θέλω να πω πως αν υπάρχει κ ανάλογη ταχύτητα αποστολής απο εκει που κατεβάζεις τότε πιάνεις καλές ταχυτητες..:cool:

Με το Pirelli κατεβάσα το torrent του Ubuntu με 1MB/sec. Δε φταίει για όλα το "ζαντολάστιχο"!!

RME9632
05-06-07, 16:10
:hmm:ρε παιδια μια ερωτηση.

Μπορω να βαλω στο netgear αντι για get dynamic from isp, του ip και των dns να τα βαλω εγω manual

:hmm::hmm::hmm:

davant3
08-06-07, 20:03
Επιτέλους αγόρασα το Netgear! Συγχρόνισε στα μπαμ αλλά το πακετο ειναι οτι στο VideoBox δεν αναγράφεται η ώρα. Επίσης δεν μπορώ να παρακολουθήσω κανάλια. Επίσης παρατηρώ αρκετά disconnects. Φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου? Έχω όμως πολύ καλά stats τα οποία και παραθέτω για να επιβεβαιώσω αν ειναι όντως καλά:

WAN PPPoE 13293 22355 0 2135 13477 00:25:10 LAN 10M/100M 21019 14153 0 13617 2384 00:25:37 WLAN 11M/54M 2460 0 0 89 0 00:25:27
ADSL Link Downstream Upstream Connection Speed 10011 kbps 970 kbps Line Attenuation 32 db 8.5 db Noise Margin 10 db 5 db
Παρόλα αυτά δεν μου αρέσει να μην δουλύει κάτι όσο το δυνατόν πιο σωστά, οπότε θέτω τα εξής ερωτήματα που μου γεννήθηκαν:

1.Δε θα μπορώ να βλέπω τηλεόραση παρά μόνο απο το on rec?
2.Αν αποεπιλέξω την επιλογή Respond to Ping on Internet WAN Port (javascript:loadhelp('_secu','ping'))
θα υπάρχει προβλημα?
3.Πως μπορεί να φαίνεται η ώρα στο Video Box?

Όποιος γνωρίζει απάντηση σε κάποιο απο αυτά που ρωτάω, τον παρακαλώ να με διαφωτίσει αν έχει την καλοσύνη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

GeorgeH
09-06-07, 22:09
Για να φαίνεται η ώρα σύνδεσε το tv box πάνω στο Pirelli, βγάλτο από το ρεύμα και ξαναβάλτο και μόλις το ανοίξεις θα πάρει την ώρα. Μετά μπορείς να το βγάλεις από το Pirelli αλλά η ώρα θα παραμείνει.
Βέβαια δε γνωρίζω τι γίνεται μετά που θα βάλεις πάνω του το Netgear, δηλαδή αν θα προσπαθεί να επικοινωνεί για να πάρει την ώρα και δε θα βλέπει deafault ρυθμίσεις οπότε πακέτο, ίσως να χρειαστεί να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυτή μέχρι να βρείς κάποια ρύθμιση μεσα από το web interface του netgear.
Όσον αφορά στις απορίες σου για το συγκεκριμένο router δεν ξέρω να σου απαντήσω καθ' ότι δεν το έχω και δε γνωρίζω πως λειτουργεί.

davant3
09-06-07, 22:14
Για να φαίνεται η ώρα σύνδεσε το tv box πάνω στο Pirelli, βγάλτο από το ρεύμα και ξαναβάλτο και μόλις το ανοίξεις θα πάρει την ώρα. Μετά μπορείς να το βγάλεις από το Pirelli αλλά η ώρα θα παραμείνει.
Βέβαια δε γνωρίζω τι γίνεται μετά που θα βάλεις πάνω του το Netgear, δηλαδή αν θα προσπαθεί να επικοινωνεί για να πάρει την ώρα και δε θα βλέπει deafault ρυθμίσεις οπότε πακέτο, ίσως να χρειαστεί να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυτή μέχρι να βρείς κάποια ρύθμιση μεσα από το web interface του netgear.
Όσον αφορά στις απορίες σου για το συγκεκριμένο router δεν ξέρω να σου απαντήσω καθ' ότι δεν το έχω και δε γνωρίζω πως λειτουργεί.

Θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ που προσφερθηκες να με βοηθήσεις πάντως! :)

cnp5
09-06-07, 22:56
1.Δε θα μπορώ να βλέπω τηλεόραση παρά μόνο απο το on rec?

Ακριβώς... LiveTv δε μπορείς να δεις μέσω του Netgear (το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα modem). Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά δυνατοτήτων. Για να έχεις LiveTv θα χρειαστείς κάποιο Modem που θα υποστηρίζει κάποιο multicast (http://en.wikipedia.org/wiki/Multicast)πρωτόκολλο (IGMP (http://en.wikipedia.org/wiki/IGMP) κτλ).



2.Αν αποεπιλέξω την επιλογή Respond to Ping on Internet WAN Port (javascript:loadhelp('_secu','ping'))
θα υπάρχει προβλημα?

Κανένα απολύτως...



3.Πως μπορεί να φαίνεται η ώρα στο Video Box?

Θα πρέπει να βάλεις το pirelli και να ανοίξεις το Sagem. Μόλις βρει μπορείς να το κλείσεις και να βγάλεις ξανά το netgear σου.


Φίλε μου, τις προηγούμενες ημέρες είχαμε μερικές εξελίξεις με το θέμα του κλειδωμένου, μη ασφαλούς modem pirelli. Όπως θα διαβάσεις και σε άλλο θέμα, η Ontelecoms άρχισε να στέλνει νέο firmware στα pirelli. Firmware που για τώρα θα επιτρέπει την αλλαγή password εισόδου στο Web Interface του pirelli και σε μερικές μέρες (το πολύ ένα μήνα) θα δώσει και δυνατότητα port forward.

JoeAll
03-07-07, 12:10
Συνδέθηκα και εγώ με τη OnTelecoms χωρίς να γνωρίζω όλα αυτά τα προβλήματα με port forwarding κλπ. Ευτυχώς δεν είχα καμμία διάθεση να χρησιμοποιήσω το TVBOX και έτσι συνέδεσα ένα άλλο modem που είχα (U.S.Robotics USR9107 ADSL2+) το οποίο συνδέθηκε απροβλημάτιστα. Επειδή παρατηρούσα πολλές αποσυνδέσεις είπα να δοκιμάσω και ένα speedtouch 530 (δεν έχει δυνατότητα ADSL 2+) που μου δάνεισε ένας φίλος. Με έκπληξη παρατήρησα ότι ούτε αποσυνδέσεις υπάρχουν αλλά και οι ταχύτητες είναι πολύ καλύτερες. Μήπως δεν έχω κάνει κάτι σωστά στο USR? Να πω εδώ ότι το USR δουλέυει με το τελευταίο firmware της εταιρίας.

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

marbil
18-02-08, 13:33
Γεια σας παιδιά,

Μια βοήθεια αν ξέρει κανείς. Εχω ΟΝ και έιμαι από τους ευχαριστημένους. Πήρα ένα linksys 325Ν για να αλλάξω το Cinturato αλλά κάτι δεν πάει καλά με το Username και password. Το on , on δεν πάιζει. Καμια ιδέα; Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.