PDA

Επιστροφή στο Forum : Motherboard ASUS P4V8X-X και Lan Card



l3o
30-10-04, 13:51
Πηγα αυτη την παρασκευη που μας περασε και αγορασα απο το πλαισιο μια Motherboard : ASUS P4V8X-X οπου εκτος απο καρτα ηχου, εχει και μια καρτα δικτυου.

Το παραξενο ειναι πως ενω τα Windows XP την βλεπουν μια χαρα, (αφου βλεπω ολα τα PC's που ειναι στο LAN , + βλεπω και τον Router μου, + κανω ping (εσωτερικες ip's), μοιραζω files , κλπ... Βαζωντας ομως για dns kai Gateway τον Router, δεν θελει να "δει" Internet.

Στην αρχη, πιστευα πως υπηρχε προβλημα με τον Firewall των Windows XP SP2, αλλα τιποτα . ξανακοιταξα τις ρυθμησεις του TCP/IP και παλη τιποτα . Σαν να μην θελει ο Router μου να κανει Routing στην καρτα δικτυου.

Μετα , εβαλα μια Realtek LAN CARD (με ιδια IP, και ρυθμησεις! της αλλης)που ειχα, και ολα δοθλεψαν κανονικα . !!! (Αρα δεν ειχα κανει και κανενα λαθος με ρυθμησεις κλπ..Ηταν καθαρα θεμα καρτας..).

Βασικα, δεν νομιζω να φταιει ο Router (Netgear DG-814) γιατι ολα τα PC που εχω στο δικτυο (4 Pc) δεν εχουν κανενα προβλημα.

Μπορει να μου πει κανεις γιατι συμβαινει αυτο ? Φταιει η Motherboard ?

+

:shock: :?

sdikr
30-10-04, 14:20
Μπορει να μου πει κανεις γιατι συμβαινει αυτο ? Φταιει η Motherboard ?

Λίγο δύσκολο, αφού βλέπεις το εσωτερικό δίκτυο!

ping σε κάποια εξωτερική ip δοκίμασες πχ 195.170.0.2 (dns otenet)

l3o
30-10-04, 14:26
Ναι δοκιμασα ! Αλλα παλι τιποτα .

Δοκιμασα επισης να βαλω τους Drivers της καρτασ απο το CD της ASUS , αλλα και παλι δεν λεει να δουλεψει σωστα αυτη η καρτα .

Παντως δεν με πειραζει και παρα πολυ, αλλα ειναι λιγο βλακεια να μην δουλευει σωστα κατι που πληρωσα . :)

blend
30-10-04, 20:52
Εχω το ιδιο μαδερι, χωρις κανενα προβλημα.

1. Περασες τους drivers για την καρτα LAN απο το CD του motherboard;
2. Ενεργοποιησες την καρτα απο την διαχειρηση συσκευων;
3. Σιγουρεψου οτι το καλωδιο ειναι ΟΚ.
4. Ριξε και μια ματια στο BIOS σε σχεση με το LAN.

Δες τα αυτα και αν ειναι ενταξει, να το ξαναδουμε.

Υπ' οψιν οτι αν βαλεις και αλλη καρτα LAN, μπορει να κανει conflict.
Το εχω παθει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.