PDA

Επιστροφή στο Forum : Ότι πιο περίεργο με τον υπολογιστή μου!



balema
01-10-17, 15:32
Έχω εδώ και καιρό ένα τρελό πρόβλημα. Τον υπολογιστή μου τον έχω συνδεδεμένο μέσω UPS. Όταν κάνω shut down τον υπολογιστή μου, και την επόμενη μέρα πάω να τον ανοίξω μου σπάνε τα νεύρα. Μου παγώνει η εικόνα (όχι μπλε οθόνη) είτε πριν μπει καν στα Windows είτε λίγο αφού μπει είτε και μετά από δέκα λεπτα ενώ έχω μπει στα Windows. Γενικά τα πρώτα 30 λεπτά με μια ώρα είναι τα περίεργα. Μετά και 40 μέρες να το έχω ανοιχτό δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα. Για να καταλάβετε αν παίζω μουσική συνεχίζω να την ακούω κανονικά αλλα η οθόνη έχει κολλήσει. Και που σβήνω την οθόνη και την ξανανοίγω πάλι κολλλημένη είναι.Ένας τεχνικός μου είπε ότι 'μαζέυει' ρεύμα και να βγάζω το καλώδιο ρεύματος του υπολογιστή για ένα λεπτό πριν το ανοίξω. Ψιλολειτουργεί αυτό αλλά όχι πάντα. Μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι συμβαίνει και τι να κάνω;

Έχω Windows 7 (64-bit).

Ευχαριστω!

sweet dreams
01-10-17, 15:38
H μητρική είναι παλιά;;

manik
01-10-17, 15:42
Πρόβλημα hardware με τα ρεύματα. Πρέπει να ελεγχθεί εσωτερικά ο Η/Υ για σκασμένους/φουσκωμένους πυκνωτές σε μητρική, τροφοδοτικό, VGA από κάποιον τεχνικό.

cranky
01-10-17, 15:44
Γενικά τα πρώτα 30 λεπτά με μια ώρα είναι τα περίεργα. Μετά και 40 μέρες να το έχω ανοιχτό δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα. Για να καταλάβετε αν παίζω μουσική συνεχίζω να την ακούω κανονικά αλλα η οθόνη έχει κολλήσει. Και που σβήνω την οθόνη και την ξανανοίγω πάλι κολλλημένη είναι.
100 %, είναι πρόβλημα hardware.

Έχεις δοκιμάσει την οθόνη σε άλλο υπολογιστή ;
Τί μάρκα/μοντέλο τροφοδοτικό έχεις, και πόσο καιρό ;

balema
01-10-17, 15:45
VGA και τροφοδοτικό είναι 1 έτους. Η μητρική είναι 5 ετών. Αν έχει αυτό που λες θα δούλευε μετά απροβλημάτιστα και 20 μέρες που το έχω ανοιχτό; Το κάνει μόνο στην αρχή...

cranky
01-10-17, 15:47
Το κάνει μόνο στην αρχή...
Δοκίμασε μετά απο ώρες λειτουργίας, να κάνεις επανεκκίνηση.

Ξεκινάει κανονικά, ή με το πρόβλημα ;

manik
01-10-17, 15:49
VGA και τροφοδοτικό είναι 1 έτους. Η μητρική είναι 5 ετών. Αν έχει αυτό που λες θα δούλευε μετά απροβλημάτιστα και 20 μέρες που το έχω ανοιχτό; Το κάνει μόνο στην αρχή...

Η συμπεριφορά των πυκνωτών είναι περίεργη. Το πρόβλημα το κάνουν μέχρι να φορτίσουν με ρεύμα στο startup. Όσο μένουν φορτισμένοι συνήθως δεν έχουν θέμα.

balema
01-10-17, 15:52
Κάποιες φορές που έχω κάνει restart δε μου έκανε κάτι αλλά τώρα θα το δοκιμάσω ξανά αφού μου το λες. Ευχαριστώ Cranky!

- - - Updated - - -


Η συμπεριφορά των πυκνωτών είναι περίεργη. Το πρόβλημα το κάνουν μέχρι να φορτίσουν με ρεύμα στο startup. Όσο μένουν φορτισμένοι συνήθως δεν έχουν θέμα.

Κατάλαβα... ευχαριστώ!

cranky
01-10-17, 15:53
Οι πυκνωτές λειτουργούν σε όλη τη διάρκεια που έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή.

Κάνε μιά επανεκκίνηση, και πές μας τί γίνεται.

balema
01-10-17, 15:55
Οι πυκνωτές λειτουργούν σε όλη τη διάρκεια που έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή.

Κάνε μιά επανεκκίνηση, και πές μας τί γίνεται.

Θα το κάνω και θα σου πω! Μπορεί ένας τεχνικός να φτιάξει τυχόν χαλασμένους πυκνωτές; Έχετε κάποιον να προτείνετε αξιόπιστο;

cranky
01-10-17, 15:57
Μπορεί ένας τεχνικός να φτιάξει τυχόν χαλασμένους πυκνωτές;
Εξαρτάται απο τον τεχνικό.
Δεν είναι όλοι σαΐνια.

balema
01-10-17, 16:00
Εξαρτάται απο τον τεχνικό.
Δεν είναι όλοι σαΐνια.

Ξερει κάποιον να μου προτείνεις και να μου πεις μέσω μνμ;

cranky
01-10-17, 16:02
Δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή σου, ούτε στην Αθήνα, γενικότερα.

balema
01-10-17, 16:03
Δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή σου, ούτε στην Αθήνα, γενικότερα.

Ευχαριστώ και πάλι. Αν ξέρει κάποιος άλλος καλό τεχνικό παρακαλώ αν θέλει να μου πει.

sdikr
01-10-17, 16:18
Για να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί με πυκνωτές σε μητρική θα θέλει αρκετά παραπάνω απο ότι κάνει μια καινούργια μητρικη

balema
01-10-17, 16:20
Για να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί με πυκνωτές σε μητρική θα θέλει αρκετά παραπάνω απο ότι κάνει μια καινούργια μητρικη

Άμα είναι εμφανές ποιος πυκνωτής είναι γιατί να παρει τόσα πολλά; Επίσης αν αλλάξω μητρική πρέπει να αλλάξω και επεξεργαστή (7ετίας). Άρα πάλι προτιμώ να το φτιάξω. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

sdikr
01-10-17, 16:29
Άμα είναι εμφανές ποιος πυκνωτής είναι γιατί να παρει τόσα πολλά; Επίσης αν αλλάξω μητρική πρέπει να αλλάξω και επεξεργαστή (7ετίας). Άρα πάλι προτιμώ να το φτιάξω. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

Δεν ξέρω τι πόσο έχεις στο μυαλό σου, αλλά δεν νομίζω πως θα κάτσει κάποιος που έχει τα εργαλεία να το κάνει με λιγότερο απο 30 ευρώ απο την στιγμή που είναι εμφανές ποιος θέλει αλλαγή, αν δεν είναι εμφανές.....

balema
01-10-17, 16:30
Δεν ξέρω τι πόσο έχεις στο μυαλό σου, αλλά δεν νομίζω πως θα κάτσει κάποιος που έχει τα εργαλεία να το κάνει με λιγότερο απο 30 ευρώ απο την στιγμή που είναι εμφανές ποιος θέλει αλλαγή, αν δεν είναι εμφανές.....

Καλά ναι έτσι θα είναι...

sweet dreams
01-10-17, 16:31
Άμα είναι εμφανές ποιος πυκνωτής είναι γιατί να παρει τόσα πολλά; Επίσης αν αλλάξω μητρική πρέπει να αλλάξω και επεξεργαστή (7ετίας). Άρα πάλι προτιμώ να το φτιάξω. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

Θα χρειαστείς και RAM.

cranky
01-10-17, 16:36
Επίσης αν αλλάξω μητρική πρέπει να αλλάξω και επεξεργαστή (7ετίας).
Ποιός επεξεργαστής είναι ;

- - - Updated - - -

Έκανες επανεκκίνηση ;

balema
01-10-17, 18:33
Ποιός επεξεργαστής είναι ;

- - - Updated - - -

Έκανες επανεκκίνηση ;

2ης γενιάς icore7 3.06 GHZ με HT

Δε μπορώ να κάνω επανεκκίνηση γιατί μετά από λίγο κολλάει, έχει γίνει απίστευτα έντονο σήμερα... θα το κάψω στο τέλος αλλά έτσι και αλλιώς αν κατάλαβα καλά επανεκκίνηση είπαμε μετά από ώρα να κάνω που θα είναι ανοιχτό...

- - - Updated - - -

Υπάρχει περίπτωση μιας και είναι παλιά η μητρική να είναι η CMOS μπαταρία ή μπα;

sdikr
01-10-17, 20:34
λες πιο πάνω πως συνεχίζει η μουσική αλλά όχι η εικόνα, έχεις εξτρά κάρτα γραφικών ή μόνο με την Onboard;

balema
01-10-17, 20:44
λες πιο πάνω πως συνεχίζει η μουσική αλλά όχι η εικόνα, έχεις εξτρά κάρτα γραφικών ή μόνο με την Onboard;

EVGA 960 δεν την έχω καιρό

sdikr
01-10-17, 20:45
EVGA 960 δεν την έχω καιρό

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή με την Onboard; να δείς πως πάει

balema
01-10-17, 20:56
Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή με την Onboard; να δείς πως πάει

Θα το δοκιμάσω και αυτό φίλε μου... σκέφτηκα κάτι άλλο... όταν έχω μπει στα Windows και συμβεί αυτό ακούς ένα στιγμιαίο ήχο από τα ηχεία (νομίζω του error) και παγώνει η οθόνη χωρίς όμως (μη δε προλαβαίνει) να έχει η εικόνα κάποιο μνμ με error... δεν ξέρω αν βοήθησε κάτι αυτό...

cranky
01-10-17, 21:02
Για, τρέξε ένα Linux live cd/usb, και δές τί γίνεται.

jjokeris
01-10-17, 21:28
1.Μπες στο bios και κανε μια επαναφορά στα defaults.
2.Βγαλε το ups.
Δες και ενημέρωσε

balema
01-10-17, 21:44
1.Μπες στο bios και κανε μια επαναφορά στα defaults.
2.Βγαλε το ups.
Δες και ενημέρωσε

Είχα δοκιμάσει πριν χωρίς UPS και έκανε το ίδιο. Αύριο θα ξαναπάω σπίτι...

- - - Updated - - -


Για, τρέξε ένα Linux live cd/usb, και δές τί γίνεται.

ΟΚ θα το δω

sdikr
01-10-17, 22:53
Θα το δοκιμάσω και αυτό φίλε μου... σκέφτηκα κάτι άλλο... όταν έχω μπει στα Windows και συμβεί αυτό ακούς ένα στιγμιαίο ήχο από τα ηχεία (νομίζω του error) και παγώνει η οθόνη χωρίς όμως (μη δε προλαβαίνει) να έχει η εικόνα κάποιο μνμ με error... δεν ξέρω αν βοήθησε κάτι αυτό...

Πολλά μπορεί να είναι, έτσι όπως το λές δείχνει σαν να είναι κάτι με τα γραφικά, όποτε βγάζοντας την κάρτα μπορείς να κάνεις μια δοκιμή αν είναι πρόβλημα στην κάρτα.
Αν ήταν θέμα μητρικής, συνήθως αν κάνει κόλλημα το κάνει καλό, χωρίς εικόνα και ήχο δηλαδή

balema
02-10-17, 18:06
Πολλά μπορεί να είναι, έτσι όπως το λές δείχνει σαν να είναι κάτι με τα γραφικά, όποτε βγάζοντας την κάρτα μπορείς να κάνεις μια δοκιμή αν είναι πρόβλημα στην κάρτα.
Αν ήταν θέμα μητρικής, συνήθως αν κάνει κόλλημα το κάνει καλό, χωρίς εικόνα και ήχο δηλαδή

Θα το δω, και πάλι ευχαριστώ sdikr!

cranky
02-10-17, 22:34
Έτρεξες κανένα Linux live cd/usb ;

balema
04-10-17, 17:58
Έτρεξες κανένα Linux live cd/usb ;

Δε σας ξέχασα, αλλά γιατί πάλι τώρα δεν κολλάει που είναι ανοιχτό συνεχόμενα τρεις ημέρες, σκέφτηκα να το κλείσω το ΣΚ για να έχω και χρόνο.

puffy
14-10-17, 23:57
παντως εγω που ειχα κατι αναλογο με αυτα που περιγραφονται στο ΟP ηταν τροφοδοτικο.-- δεν εκατσα να διαβασω τα υπολοιπα posts:p
https://www.adslgr.com/forum/threads/966623-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-boot-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD-Hardware?highlight=


γενικα ο υπολογιστης ηταν unstable για καποια λεπτα στην αρχη, ποτε ποτε μου εκανε μου εκανε και σχεδια για να αναψει--- αν ξεπερνουσε τα πρωτα λεπτα μετα δεν ειχε κανενα προβλημα, και λειτουργουσε μερες ολακερες
αν οταν κλεινεις τον ηυ για 1-2 ωρες τοτε ολα ειναι καλα , και το προβλημα παρουσιαζεται μονο αν τον εχεις κλειστο αρκετες ωρες τοτε ειναι καρμπον αυτο που επαθα εγω, και θα ελεγα οτι ειναι καλη πιθανοτητα να φταιει τροφοδοτικο.
ουτως η αλλως αν τροφ ειναι στην εγγυηση ειναι το πιο απλο ευκολο και ανεξοδο πραγμα να κοιταξεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.