PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για αβ mastercard debit για αποδοση ποντων απο πληρωμη δημοσιου;



johnmegarythmos
02-10-17, 19:33
καλησπερα θελω να σε ρωτησω το εξης , μιας και η american express απο 10/10 σταματαει να αποδιδει ποντους για συναλλαγες στο δημοσιο πχ πληρωμη φορου εισοδηματος , ενφια και ηδη σταματησε να μπορεις να πληρωσεις μεσω alpha wallet και ρυθμισμενη οφειλη για αυτο και λεω να την καταργησω.
Σκεφτομαι να βγαλω την ab mastercard debit της πειραιως και θελω να ρωτησω αμα ξερει κανενας και την εχει χρησιμοποιησει να πληρωσεις με αυτην την εφορια μεσω easypay και γενικα το δημοσιο και αμα εχει παρει ποντους στην ab καρτα ; ετσι και αλλιως οι ποντοι θα μπαινουνε στην καρτα του αβ οποτε καποια στιγμη θα παιρνω 6 ευρω επιταγη αλλα εχω απορια διοτι στους ορους γραφει οτι για πληρωμες σε φορους δεν αποδιδονται ποντοι για αυτο και σε ρωταω αμα εχει κανενας ιδεα ή το εχει κανει ;

ariadgr
02-10-17, 20:04
Αφού το βρήκες να το γράφει στους όρους, η ερώτηση ποιά είναι; :what:

johnmegarythmos
02-10-17, 21:03
κατι δεν μου κολλαει καλα ετσι οπως το γραφει για αυτο.. ξερω οτι θα φανει καπως αλλα για αυτο και επιβεβαιωνω.
δες εδω στην παραγραφο 1 στο τελος της

<< Στο πρόγραµµα δεν συµµετέχουν συναλλαγές που αφορούν σε πληρωµή
φόρων, αναλήψεις µετρητών, συνδροµή, και λοιπά έξοδα. >>

sdikr
02-10-17, 21:30
Την είχα βγάλει, την ακύρωσα, δεν είναι για να κάνεις αγορές απο αλλού αλλά μόνο απο ab, αν δεν κάνεις δεν θα βγάλεις τα 15 ευρώ που θέλει τον χρόνο.

johnmegarythmos
02-10-17, 23:21
αφου μαζευεις ποντους και σε αγορες σε αλλα καταστηματα 1 ποντο αβ καθε 10 ευρω αγορων το γραφει ξεκαθαρα αυτο.

sdikr
03-10-17, 00:36
αφου μαζευεις ποντους και σε αγορες σε αλλα καταστηματα 1 ποντο αβ καθε 10 ευρω αγορων το γραφει ξεκαθαρα αυτο.

Αν κάνεις αγορές 2000 ευρώ απο άλλα καταστήματα ναι θα πάρεις 6 ευρώ, όποτε για αν μην βγεις χαμένος πρέπει να έχεις άλλα 9 ευρώ επιστροφή, αν δεν κάνεις τις αγορές σε ΑΒ τότε θα πρέπει να κάνεις αγορές 6000 ευρώ για να πάρεις πίσω τα 15 ευρω της συνδρομής.

Αν τα κάνεις αυτά με κάρτα που έχει επιστροφή eurobank το ελάχιστον 2% έχεις κέρδος 120 ευρώ, αν τα κάνεις με αγορές μόνο απο τα AB που έχεις 1 πόντο ανα 3 τότε θα έχεις 60 ευρώ στην κάρτα ab + 60 ευρώ λόγω της mastercard - 15 ευρώ.


(είναι λίγο περασμένη η ώρα, αλλά νομίζω πως τις έχω κάνει σωστά τις πράξεις)

Gladiator
10-10-17, 17:46
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση η συγκεκριμένη κάρτα γιατί η επιστροφή που δίνει για αγορες από ΑΒ είναι πολύ μικρότερη από το καπέλο που βάζει το συγκεκριμένο σουπερμάρκετ στις τιμές του. Είναι περίπου 10 με 15% ακριβότερο σε πολλά είδη σε σχέση με άλλες ανταγωνιστικές εταιρίες, πχ Σκλαβενίτη. Και δεν μιλάω για web markets όπως το caremarket που εκεί η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη

@ ADSLgr.com All rights reserved.