PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση ταχυτητας ?



Σελίδες : [1] 2

swatsquadgr
05-10-17, 22:29
Βλεποντας το παρακατω
186733
Πριν συγχρονιζα στα 10 Mbps και ζητησα απο το 13888 αν ειμαι σε κλειδωμενο προφιλ να το αφησουν ελευθερο.
Μηπως δεν το απελευθερωσαν πληρως ?

sweet dreams
05-10-17, 23:12
Mια χαρά είσαι, απλά έχεις λάθη (https://www.adslgr.com/forum/threads/820677-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-crc-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-hec-erros?p=5418561#post5418561) στην γραμμή.

tsimpouris
09-10-17, 17:13
Πάρα πολλά λάθη στο down πιθανόν να είναι κ βλάβη προς τα σένα... καλό θα ήταν να ελέγξεις την καλωδίωση σου!!!
Σε 12 άρι προφίλ σε έχουνε, ζήτα τους αν γίνεται να σου βάλουν 24 άρι ελεύθερο αν και όσο ανεβαίνει η ταχύτητα θα ανεβαίνουν ακόμα πιο πολύ τα λάθη σου αν έχεις κάποιο πρόβλημα πληροφοριακά...!!! Κάνε έναν έλεγχο όμως καλού κακού με έναν ηλεκτρολόγο.

swatsquadgr
10-10-17, 11:32
Πάρα πολλά λάθη στο down πιθανόν να είναι κ βλάβη προς τα σένα... καλό θα ήταν να ελέγξεις την καλωδίωση σου!!!
Σε 12 άρι προφίλ σε έχουνε, ζήτα τους αν γίνεται να σου βάλουν 24 άρι ελεύθερο αν και όσο ανεβαίνει η ταχύτητα θα ανεβαίνουν ακόμα πιο πολύ τα λάθη σου αν έχεις κάποιο πρόβλημα πληροφοριακά...!!! Κάνε έναν έλεγχο όμως καλού κακού με έναν ηλεκτρολόγο.

Μεσα ειναι ΟΚ , εχει ελεγχθει . Το ειχα αναφερει παλιοτερα σαν βλαβη (που ηταν σε χειροτερη κατασταση απο λαθη) και μου αλλαξαν ζευγος στο ΚΑΦΑΟ κ ο "ΟΤΕτζης" μου ειπε οτι τα λαθη ειναι λογω crosstalk ...

Αν θυμαμαι καλα το screenshot ηταν μετα απο 2 ημερες απο το τελευταιο restart του modem

skarlis
21-10-17, 11:10
καλημερα σε ολους του φιλους μετα απο προβλημα σε ρουτερ τις cosmote το zte μου εδωσαν πλεον του καινουργιο Speedport Entry 2i εχω μπει στην διαδικασια και μεσω ηλεκτρολου τραβηξα καινουργια γραμη απο το ρουτερ στο κουτι του Οτε εξω απο το σπιτη
η μετρησεις που εχω ειναι αυτες
187294 το ρουτερ ειναι 24 ωρες ΟΝ.η μετρησεις πως σας φαινονται ειναι καλες?και κατι ακομα το Data Path ειναι σε Interleaved ειναι καλο να ζητησω να μου το αλλαξουν σε Fast ή θα εχω προβληματα?τι διαφορες θα εχω εαν το κανω data path Fast?H γραμη ειναι στο Ηρακλειο Κρητης και σε DSLAM OTE Αριανδης. το Firmware που φοραει το ρουτερ ειναι αυτο
187296 εχει βγει καποιο πιο καινουργιο ωστε να ζητησω να μου κανουνε Uptate?
Ευχαριστω

heavysmok
21-10-17, 13:26
καλημερα σε ολους του φιλους μετα απο προβλημα σε ρουτερ τις cosmote το zte μου εδωσαν πλεον του καινουργιο Speedport Entry 2i εχω μπει στην διαδικασια και μεσω ηλεκτρολου τραβηξα καινουργια γραμη απο το ρουτερ στο κουτι του Οτε εξω απο το σπιτη
η μετρησεις που εχω ειναι αυτες
187294 το ρουτερ ειναι 24 ωρες ΟΝ.η μετρησεις πως σας φαινονται ειναι καλες?και κατι ακομα το Data Path ειναι σε Interleaved ειναι καλο να ζητησω να μου το αλλαξουν σε Fast ή θα εχω προβληματα?τι διαφορες θα εχω εαν το κανω data path Fast?H γραμη ειναι στο Ηρακλειο Κρητης και σε DSLAM OTE Αριανδης. το Firmware που φοραει το ρουτερ ειναι αυτο
187296 εχει βγει καποιο πιο καινουργιο ωστε να ζητησω να μου κανουνε Uptate?
Ευχαριστω

Καλησπέρα, αν παίζεις παιχνίδια τότε το fast path θα βοηθήσει. Αλλά ίσως θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα download (ουσιαστικά χαμηλότερο συγχρονισμό)

PanosYX
08-11-17, 16:53
Καλησπερα. Επειτα απο 2 επισκεψεις τεχνικου του οτε και ενος ηλεκτρολογου ωστε να ελεγξουν και να φτιαξουν την καλωδιωση στο κουτι που κατεβαινει το καλωδιο του οτε στο σπιτι μου, πιστευω πως εχω παλι χαμηλη ταχυτητα, αλλα πολυ καθαροτερη γραμμη. Τα στοιχεια της της γραμμης μου ειναι τα παρακατω. Το ρουτερ μου ειναι το asus dsl-ac56u.
187878
187879
Πιστευετε οτι υπαρχει δυνατοτητα για καλυτερη ταχυτητα η υπαρχει ακομα προβλημα στη γραμη;

sweet dreams
08-11-17, 17:54
Καλησπερα. Επειτα απο 2 επισκεψεις τεχνικου του οτε και ενος ηλεκτρολογου ωστε να ελεγξουν και να φτιαξουν την καλωδιωση στο κουτι που κατεβαινει το καλωδιο του οτε στο σπιτι μου, πιστευω πως εχω παλι χαμηλη ταχυτητα, αλλα πολυ καθαροτερη γραμμη. Τα στοιχεια της της γραμμης μου ειναι τα παρακατω. Το ρουτερ μου ειναι το asus dsl-ac56u.
187878
187879
Πιστευετε οτι υπαρχει δυνατοτητα για καλυτερη ταχυτητα η υπαρχει ακομα προβλημα στη γραμη;

Με τόσο SNR Margin φαίνεται σαν να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, αν κάνεις επανεκκίνηση στο ρουτερ, το ίδιο σου δείχνει;;

PanosYX
08-11-17, 18:42
Με τόσο SNR Margin φαίνεται σαν να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, αν κάνεις επανεκκίνηση στο ρουτερ, το ίδιο σου δείχνει;;

Δεν το εχω κανει επανεκκινιση απο τοτε που φτιαξαμε την καλωδιωση για να δω αν θα ειναι σταθερη η γραμμη και ο συγχρονισμος, θα το κανω οταν γυρισω το βραδυ και θα ενημερωσω. Να πω οτι πριν το ασους ειχα το speedport και συγχρονιζε περιπου στα 12-13 και το snr, πριν φτιαξουμε το κουτι, μεταβαλλοταν απο 8 εως 18. Παρολαυτα η γραμη μου σηκωνει παραπανω;

sweet dreams
08-11-17, 19:26
Δεν το εχω κανει επανεκκινιση απο τοτε που φτιαξαμε την καλωδιωση για να δω αν θα ειναι σταθερη η γραμμη και ο συγχρονισμος, θα το κανω οταν γυρισω το βραδυ και θα ενημερωσω. Να πω οτι πριν το ασους ειχα το speedport και συγχρονιζε περιπου στα 12-13 και το snr, πριν φτιαξουμε το κουτι, μεταβαλλοταν απο 8 εως 18. Παρολαυτα η γραμη μου σηκωνει παραπανω;

H τόσο μεγάλη διακύμανση του SNR Margin δείχνει σοβαρό πρόβλημα στην γραμμή.

Η γραμμή σου θεωρητικά και υπό προυποθέσεις πάει σχεδόν στο διπλάσιο, είσαι αρκετά χαμηλά.

PanosYX
08-11-17, 20:42
Τις διακυμανσεις τις εκανε πριν φτιαξουμε την καλωδιωση. Θα κανω ομως επανεκιννηση οταν γυρισω σπιτι να δω ξανα το snr. Την πρωτη φορα που ειχα επικοινωνησει με το 13888 μου ειπαν οτι η περιοχη μου παιζει 16-18. Τοσο επαιζα παλια και αυτο μου ειπε ο πρωτος τεχνικος οτι παει μεχρι 18 η περιοχη μου. Τωρα ομως που φτιαξαμε την καλωδιωση και καθαρισε η γραμμη η ταχυτητα δεν ανεβηκε οποτε μαλλον θα πρεπει να ξαναπαρω στο 13888 να τους πω να την ανεβασουν. Οτι ειμαι σε fastpath ποσο ρολο παιζει; δεν θελω να γυρισω σε interleaved.

sweet dreams
08-11-17, 20:50
Τις διακυμανσεις τις εκανε πριν φτιαξουμε την καλωδιωση. Θα κανω ομως επανεκιννηση οταν γυρισω σπιτι να δω ξανα το snr. Την πρωτη φορα που ειχα επικοινωνησει με το 13888 μου ειπαν οτι η περιοχη μου παιζει 16-18. Τοσο επαιζα παλια και αυτο μου ειπε ο πρωτος τεχνικος οτι παει μεχρι 18 η περιοχη μου. Τωρα ομως που φτιαξαμε την καλωδιωση και καθαρισε η γραμμη η ταχυτητα δεν ανεβηκε οποτε μαλλον θα πρεπει να ξαναπαρω στο 13888 να τους πω να την ανεβασουν. Οτι ειμαι σε fastpath ποσο ρολο παιζει; δεν θελω να γυρισω σε interleaved.

Να υπολογίζεις γύρω στο 1.5~2 Mbps κάτω και αν η γραμμή δεν είναι στα καλά της δημιουργεί αστάθεια, κ.λ.π.

PanosYX
08-11-17, 21:55
Εκανα επανεκκινηση το snr ιδιο αρα ειμαι σε κλειδωμενο προφιλ. Τι κανω τωρα; Παιρνω το 13888 και τι τους λεω;

187890

sweet dreams
08-11-17, 22:00
Tους λες ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε και να σε βάλουν σε ελεύθερο προφίλ με 8 SNR.

PanosYX
08-11-17, 22:19
Tους λες ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε και να σε βάλουν σε ελεύθερο προφίλ με 8 SNR.

Τους πηρα και ζητησα να αλλαξουν το προφιλ, το καταχωρησαν και θα γινει η αλλαγη μεχρι την Παρασκευη. Για καποιο λογο ομως το ρουτερ μου συγχρονιζει πιο χαμηλα τωρα θα επρεπε να ειχα μεχρι 13 (οπως μου ειπαν) και εχω μεχρι 10. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση και περιοριζει την ταχυτητα;

sweet dreams
08-11-17, 22:23
Τους πηρα και ζητησα να αλλαξουν το προφιλ, το καταχωρησαν και θα γινει η αλλαγη μεχρι την Παρασκευη. Για καποιο λογο ομως το ρουτερ μου συγχρονιζει πιο χαμηλα τωρα θα επρεπε να ειχα μεχρι 13 (οπως μου ειπαν) και εχω μεχρι 10. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση και περιοριζει την ταχυτητα;

Κάνε υπομονή να γίνει πρώτα η αλλαγή για να το ψάξεις περισσότερο.

PanosYX
08-11-17, 22:45
Νομιζω εγινε η αλλαγη. Με γυρισαν σε interleaved, η ταχυτητα ανεβηκε μεχρι 12 και το snr πηγε 14 αν και ειπα να το πανε σε 8 :(

187892

sweet dreams
08-11-17, 22:49
Νομιζω εγινε η αλλαγη. Με γυρισαν σε interleaved, η ταχυτητα ανεβηκε μεχρι 12 και το snr πηγε 14 αν και ειπα να το πανε σε 8 :(

187892

Έκανες επανεκκίνηση στο ρούτερ;; αν όχι κάνε από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι.

PanosYX
08-11-17, 22:58
Το εκανα παλι τα ιδια ανεβηκε ελαχιστα η ταχυτητα 50-70kbps.

sweet dreams
08-11-17, 23:02
Άρα κάτι δεν έχει γίνει, περιμένεις όπως σου είπαν και μετά τους λες για το SNR, o OTE έχει 8 ΤSNR.

PanosYX
08-11-17, 23:07
Η αληθεια ειναι οτι δεν ηρθε μηνυμα οτι αποκατασταθηκε η βλαβη, το γυρισαν σε interleaved ομως και αυτο δεν το ηθελα.

sweet dreams
08-11-17, 23:13
Το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να σε γυρίσουν σε interleaved και μετά ξεκλειδώνουν το προφίλ, αν δουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή κατεβάζουν το SNR, αλλιώς το αφήνουν όπως είναι.
Όταν το κατεβάσουν και είσαι εντάξει, τότε τους παίρνεις τηλέφωνο για να σε γυρίσουν σε FastPath.

PanosYX
09-11-17, 18:35
Τωρα καταλαβα πως γινεται οποτε περιμενω για την ωρα, μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τον χρονο σου :)

- - - Updated - - -

Επικοινωνησα με τεχνικο του οτε σημερα και διαπιστωσαμε οτι εβγαζε προβλημα στη γραμμη μια τηλεφωνικη συσκευη. Την αποσυνδεσα και ο τεχνικος αλλαξε το προφιλ, τωρα κλειδωνει actual/max 14/16 αλλα το srn εμεινε στο 13-14 και το path σε interleaved. Του ειπα οτι το snr ειναι μεγαλο και θελω να το παει στο 9 αλλα ειπε οτι οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερο και δεν ισχυει οτι ο οτε κλειδωνει στα 9. Για το path δε, μου ειπε οτι το προφιλ που εβαλε ειναι fastpath αλλα του ειπα οτι δειχνει interleaved και εκεινος επεμενε οτι ειναι fastpath και ας δειχνει interleaved και οτι αυτο το προφιλ χρησιμοποιει γενικα σε πελατες. Εν τελη μου ειπε οτι αν δεν μου αρεσει να παρω το 13888 και να πω να το αλλαξουν. Πως μπορω να δω αν τελικα ειμαι σε fastpath; Επισης μου ειπε οτι απο το κουτι στην κολωνα του οτε που βρισκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου, δινει 18mbps και λεω μηπως εχω θεμα με το router μου. Να δοκιμασω το speedport μηπως συγχρονισει πιο ψηλα η μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο asus;

sweet dreams
09-11-17, 19:32
Τωρα καταλαβα πως γινεται οποτε περιμενω για την ωρα, μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τον χρονο σου :)

- - - Updated - - -

Επικοινωνησα με τεχνικο του οτε σημερα και διαπιστωσαμε οτι εβγαζε προβλημα στη γραμμη μια τηλεφωνικη συσκευη. Την αποσυνδεσα και ο τεχνικος αλλαξε το προφιλ, τωρα κλειδωνει actual/max 14/16 αλλα το srn εμεινε στο 13-14 και το path σε interleaved. Του ειπα οτι το snr ειναι μεγαλο και θελω να το παει στο 9 αλλα ειπε οτι οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερο και δεν ισχυει οτι ο οτε κλειδωνει στα 9. Για το path δε, μου ειπε οτι το προφιλ που εβαλε ειναι fastpath αλλα του ειπα οτι δειχνει interleaved και εκεινος επεμενε οτι ειναι fastpath και ας δειχνει interleaved και οτι αυτο το προφιλ χρησιμοποιει γενικα σε πελατες. Εν τελη μου ειπε οτι αν δεν μου αρεσει να παρω το 13888 και να πω να το αλλαξουν. Πως μπορω να δω αν τελικα ειμαι σε fastpath; Επισης μου ειπε οτι απο το κουτι στην κολωνα του οτε που βρισκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου, δινει 18mbps και λεω μηπως εχω θεμα με το router μου. Να δοκιμασω το speedport μηπως συγχρονισει πιο ψηλα η μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο asus;

Ο ΟΤΕ βάζει SNR Margin 8, τόσο είχα κι' εγώ πριν μερικούς μήνες που ήμουν στον ΟΤΕ.
Ισχύει ότι όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου έχουν τόσο αν δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
Οι άλλοι πάροχοι βάζουν 6, εγώ όπως βλέπεις στην VODAFONE έχω 6 και το ίδιο βάζει και η ΝΟVA, στον ΟΤΕ απλά για να είναι σίγουροι και να μην τους πρήζεις το πάνε στο Θεό και μετά παρακαλάς για να το κατεβάσουν, από κάτι τέτοια κάνουν τον κόσμο και φεύγει.

Κάνε ping προς τον πάροχο ή speedtest (http://www.speedtest.net/)αν έχεις γύρω στα 10ms είσαι σε fastpath.

PanosYX
09-11-17, 20:25
Και τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να τους πρηζω; Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οποτε δινεις βλαβη πηγαινει στον τεχνικο της περιοχης σου δεν κανουν κατι αυτοι απο τα κεντρικα αρα τα ιδια παντελακη μου. Δυστυχως ειμαι σε νησι και υπαρχει μονο ο οτε και οπως φαινεται το vdsl θα ερθει οταν θα ειναι ετοιμο το μετρο της Θεσσαλονικης...

Τι IP βαζω για να κανω Ping στον παροχο; Με speedtest οταν ημουν σε fastpath εβγαζε 15ms τωρα βγαζει 31ms αρα ειμαι interleaved...

sweet dreams
09-11-17, 20:54
Και τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να τους πρηζω; Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οποτε δινεις βλαβη πηγαινει στον τεχνικο της περιοχης σου δεν κανουν κατι αυτοι απο τα κεντρικα αρα τα ιδια παντελακη μου. Δυστυχως ειμαι σε νησι και υπαρχει μονο ο οτε και οπως φαινεται το vdsl θα ερθει οταν θα ειναι ετοιμο το μετρο της Θεσσαλονικης...

Τι IP βαζω για να κανω Ping στον παροχο; Με speedtest οταν ημουν σε fastpath εβγαζε 15ms τωρα βγαζει 31ms αρα ειμαι interleaved...

Kοίταξε εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/953259-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-lag-spikes-%CF%83%CE%B5-Online-gaming-%CE%BC%CE%B5-wind?p=6011034#post6011034) πως κάνεις, απλά αν δεν θέλεις συνεχόμενο μην βάζεις στο τέλος το -t.

PanosYX
09-11-17, 21:06
Kοίταξε εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/953259-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-lag-spikes-%CF%83%CE%B5-Online-gaming-%CE%BC%CE%B5-wind?p=6011034#post6011034) πως κάνεις, απλά αν δεν θέλεις συνεχόμενο μην βάζεις στο τέλος το -t.

Ευχαριστω. Τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να πω να κατεβασουν το snr και να με περασουν σε fastpath; Συγγνωμη που σε πρηζω αλλα εισαι ο μοναδικος που απανταει στο νημα...

sweet dreams
09-11-17, 21:14
Ευχαριστω. Τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να πω να κατεβασουν το snr και να με περασουν σε fastpath; Συγγνωμη που σε πρηζω αλλα εισαι ο μοναδικος που απανταει στο νημα...

Δεν τίθεται θέμα πρηξίματος, γι' αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Όπως λοιπόν κατάλαβες, δεν μίλησες με τεχνικό αλλά με κάποιον άσχετο τηλεφωνητή που λέει ότι του έχουν υπαγορεύσει να λέει. πάρε πάλι τηλέφωνο και ζήτησε να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα, συνήθως καταγράφουν το αίτημα και σε παίρνουν αυτοί.
Αν σου πούνε διάφορα, επέμενε και ζήτα το τμήμα παραπόνων.
Πες ότι πλήρωσες τεχνικό δικτύων που ήρθε στο σπίτι σου και σου τα είπε όλα αυτά και αν θέλουν να μιλήσει αυτός μαζί τους, μόνο με κάτι τέτοια υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη.

PanosYX
10-11-17, 01:41
Αυτο το εχω καταλαβει χθες συγκεκριμενα μιλησα με μια κοπελα οποτε καταλαβαινεις. Αρα θα ζητησω να μιλησω με το τεχνικο τμημα και θα τους πω αυτο που ειπες γιατι με τους τεχνικους εδω δεν θα βγαλω ακρη. Ειδωμεν.

- - - Updated - - -

Λοιπον εβαλα το speedport και κλειδωσε max 18+mbps και αποφασισα να εχω αυτο για modem. Επειδη δεν ξερω να τα ρυθμισω σωστα θελω να κανω το εξης: Σαν μοντεμ (και voip στο μελλον) να εχω το speedport και σαν ρουτερ (ενσυρματο και ασυρματο) το asus ομως να βρισκονται σε διαφορετικο δικτυο (192.168.1.1 speedport και 192.168.2.1 asus) και να μπορω να βλεπω το speedport απο το αλλο δικτυο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο καθενα;

sweet dreams
10-11-17, 11:47
Αυτο το εχω καταλαβει χθες συγκεκριμενα μιλησα με μια κοπελα οποτε καταλαβαινεις. Αρα θα ζητησω να μιλησω με το τεχνικο τμημα και θα τους πω αυτο που ειπες γιατι με τους τεχνικους εδω δεν θα βγαλω ακρη. Ειδωμεν.

- - - Updated - - -

Λοιπον εβαλα το speedport και κλειδωσε max 18+mbps και αποφασισα να εχω αυτο για modem. Επειδη δεν ξερω να τα ρυθμισω σωστα θελω να κανω το εξης: Σαν μοντεμ (και voip στο μελλον) να εχω το speedport και σαν ρουτερ (ενσυρματο και ασυρματο) το asus ομως να βρισκονται σε διαφορετικο δικτυο (192.168.1.1 speedport και 192.168.2.1 asus) και να μπορω να βλεπω το speedport απο το αλλο δικτυο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο καθενα;

Βάζεις στην WAN του ΑSUS π.χ 192.168.1.250 και στον DHCP Server του ΑSUS αυτήν που λες, όταν πατάς μετά μέσα από το δίκτυο του ASUS την ΙP του Speedport θα μπορείς να μπαίνεις στο μενού του.

dimiSCOOBY
10-11-17, 14:40
Καλημερα ειμαι Τριανδρία στη Θεσσαλονίκη.
Στην περιοχή ο ΟΤΕ διαφημίζει οτι δινει μεχρι 24 MBpsec...

To entry 2i μου δίνει τα παρακάτω δεδομενα
187960

Το speedtest μου έδωσε τα παρακάτω
187962

Πως μπορω να μαθω αν μπορω να πάω πιο γρήγορα απο αυτό..?
Πρέπει να επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ ..?
Ευχαριστω για όποια απάντηση

PanosYX
10-11-17, 15:01
Βάζεις στην WAN του ΑSUS π.χ 192.168.1.250 και στον DHCP Server του ΑSUS αυτήν που λες, όταν πατάς μετά μέσα από το δίκτυο του ASUS την ΙP του Speedport θα μπορείς να μπαίνεις στο μενού του.

Πριν απο αυτο ομως δεν πρεπει να κανω αλλες ρυθμισεις στο speedport και το asus ;

PEPES
10-11-17, 16:00
Καλημερα ειμαι Τριανδρία στη Θεσσαλονίκη.
Στην περιοχή ο ΟΤΕ διαφημίζει οτι δινει μεχρι 24 MBpsec...

To entry 2i μου δίνει τα παρακάτω δεδομενα
187960

Το speedtest μου έδωσε τα παρακάτω
187962

Πως μπορω να μαθω αν μπορω να πάω πιο γρήγορα απο αυτό..?
Πρέπει να επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ ..?
Ευχαριστω για όποια απάντηση

Μιλα με οτε και αν δεν εχεις αναγκη το fast path γυρνα το σε interleave και θα κερδισεις και 1-2 mbps..βεβαια η γραμμη σου επρεπε να πηγαινει παραπανω...

sweet dreams
10-11-17, 18:12
Πριν απο αυτο ομως δεν πρεπει να κανω αλλες ρυθμισεις στο speedport και το asus ;

Αφού δεν θα κάνεις κάτι με το Speedport του κλείνεις τον DHCP Server και το WI-FI, στο ASUS ορίζεις να λειτουργεί σαν ρουτερ με στατική IP αυτή που είπαμε πιο πάνω.

PanosYX
13-11-17, 00:44
Αφού δεν θα κάνεις κάτι με το Speedport του κλείνεις τον DHCP Server και το WI-FI, στο ASUS ορίζεις να λειτουργεί σαν ρουτερ με στατική IP αυτή που είπαμε πιο πάνω.

Δεν εχω και πολλες γνωσεις στο θεμα και ετσι οπως μου τα λες σαν να ειναι δεδομενα και δεν καταλαβαινω τιποτα. Προσπαθησα εκανα διαφορα αλλα δεν βρηκα ακρη, οτι και να εκανα δεν εμπαινε στο ιντερνετ ο υπολογιστης...

sweet dreams
13-11-17, 00:55
Δεν εχω και πολλες γνωσεις στο θεμα και ετσι οπως μου τα λες σαν να ειναι δεδομενα και δεν καταλαβαινω τιποτα. Προσπαθησα εκανα διαφορα αλλα δεν βρηκα ακρη, οτι και να εκανα δεν εμπαινε στο ιντερνετ ο υπολογιστης...

Αν δεν ξέρεις τι είναι ο DHCP Server και το WI-FI..... δύσκολα τα πράγματα.

Γράψε τι έκανες ακριβώς στο καθένα και πως τα σύνδεσες για να σου πούμε αν έχεις κάνει κάτι λάθος. Αν μπορείς ανέβασε screenshot από τις ρυθμίσεις.

Κάνε πρώτα hard reset και στα δύο πριν ξεκινήσεις τις ρυθμίσεις.

PanosYX
13-11-17, 13:53
Αν δεν ξέρεις τι είναι ο DHCP Server και το WI-FI..... δύσκολα τα πράγματα.

Γράψε τι έκανες ακριβώς στο καθένα και πως τα σύνδεσες για να σου πούμε αν έχεις κάνει κάτι λάθος. Αν μπορείς ανέβασε screenshot από τις ρυθμίσεις.

Κάνε πρώτα hard reset και στα δύο πριν ξεκινήσεις τις ρυθμίσεις.
Γνωριζω τι ειναι το καθενα απλα δεν ξερω στο ασους πως να ξεκινησω και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω εχει απειρες εκει μεσα. Ξεκινωντας απο hard reset και στα δυο, Αλλαζω την ip του ασους σε 192.168.2.1 μετα πρεπει να παω στο wan και τι ακριβως να επιλεξω; Static IP η Automatic IP; Τι πρεπει να βαλω απο κατω στα πεδια μετα; Κλεινω wifi και dhcp απο speedport, στο dhcp του ασους τι πρεπει να κανω μετα και γιατι; Οι συσκευες ειναι συνδεδεμενες line>speedport>lan1 speedport>wan asus.

off topic βγηκα...

zapatista
13-11-17, 15:58
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω και γω αν γίνεται με κάποιον τρόπο να αυξηθεί η ταχύτητα μου! Τα στοιχεία είναι αυτα σε COSMOTE 24!
188073

PEPES
13-11-17, 16:07
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω και γω αν γίνεται με κάποιον τρόπο να αυξηθεί η ταχύτητα μου! Τα στοιχεία είναι αυτα σε COSMOTE 24!
188073

Αν δεν εχεις αναγκη το fast path γυρισε το σε interleave path για να κερδισεις λιγο σε ταχυτητα.

zapatista
13-11-17, 16:23
Η αλήθεια είναι οτι παίζω παιχνίδια οπότε μάλλον χρειάζεται!Φαίνεται μήπως αν μου κόβουν από κατι άλλο? Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση

sweet dreams
13-11-17, 19:10
Γνωριζω τι ειναι το καθενα απλα δεν ξερω στο ασους πως να ξεκινησω και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω εχει απειρες εκει μεσα. Ξεκινωντας απο hard reset και στα δυο, Αλλαζω την ip του ασους σε 192.168.2.1 μετα πρεπει να παω στο wan και τι ακριβως να επιλεξω; Static IP η Automatic IP; Τι πρεπει να βαλω απο κατω στα πεδια μετα; Κλεινω wifi και dhcp απο speedport, στο dhcp του ασους τι πρεπει να κανω μετα και γιατι; Οι συσκευες ειναι συνδεδεμενες line>speedport>lan1 speedport>wan asus.

off topic βγηκα...

Στο WAN του ASUS θα βάλεις IP στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport, αλλιώς δεν θα μπορεί να συνδεθεί.

Asus >>> Static IP(αφού την βάζεις εσύ), σου γράφω πιο πάνω παράδειγμα τι IP να βάλεις
Βάζεις στην WAN του ΑSUS π.χ 192.168.1.250 και στον DHCP Server του ΑSUS αυτήν που λες,
Στον DHCP Server του ASUS θα βάλεις 192.168.2.1.

PanosYX
13-11-17, 23:33
Στο WAN του ASUS θα βάλεις IP στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport, αλλιώς δεν θα μπορεί να συνδεθεί.

Asus >>> Static IP(αφού την βάζεις εσύ), σου γράφω πιο πάνω παράδειγμα τι IP να βάλεις
Στον DHCP Server του ASUS θα βάλεις 192.168.2.1.

Ωραια καταφερα να το στησω! Παρακατω ειναι οι ρυθμισεις απο το asus πιστευω πως ολα ειναι σωστα ρυθμισμενα. Στο dhcp εβαλα ευρος 100-200 γιατι εβαλα για τις συσκευες μου στατικες 2-100.
188119
188120

Και στο αρχικο μας θεμα το speedport συγχρονιζει πολυ καλα το μονο που εμεινε ειναι να τους πω να το γυρισουν σε fastpath.
188121

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

sweet dreams
13-11-17, 23:37
Σωστός. :oneup:

PanosYX
14-11-17, 13:39
Σωστός. :oneup:

Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι ενταξει δηλαδη η ταχυτητα που δινει ειναι καλη η θα μπορουσε παραπανω; Καποια στιγμη ειχε παει max 19mbps αλλα το actual παραμενει 16+.

sweet dreams
14-11-17, 19:05
Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι ενταξει δηλαδη η ταχυτητα που δινει ειναι καλη η θα μπορουσε παραπανω; Καποια στιγμη ειχε παει max 19mbps αλλα το actual παραμενει 16+.

Θεωρητικά θα μπορούσες και παραπάνω, αλλά παίζουν ρόλο πολλά διαφορετικά πράγματα στο τελικό αποτέλεσμα, ρίξε μια ματιά εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825)

PanosYX
14-11-17, 21:37
Θεωρητικά θα μπορούσες και παραπάνω, αλλά παίζουν ρόλο πολλά διαφορετικά πράγματα στο τελικό αποτέλεσμα, ρίξε μια ματιά εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825)
Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι ενταξει ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε. Η ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι εκει στα 18mbps το περιεργο ειναι( ; ) οτι το actual rate ειναι 2-3mbps πιο κατω απο το max. Βλεπω πολλα fec ειναι φυσιολογικο αυτο;
188156

sweet dreams
14-11-17, 22:39
Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι ενταξει ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε. Η ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι εκει στα 18mbps το περιεργο ειναι( ; ) οτι το actual rate ειναι 2-3mbps πιο κατω απο το max. Βλεπω πολλα fec ειναι φυσιολογικο αυτο;
188156

Έχεις κάνει μόνος σου έλεγχο στον κατανεμητή;; προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι το "ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε" και χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Τι ακριβώς έφτιαξε ξέρουμε;; τι ακριβώς ελέγχους πριν και μετά το "φτιάξιμο" έκανε ξέρουμε;;

Για τα λάθη ρίξε μια ματιά εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/820677-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-crc-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-hec-erros?p=5418561#post5418561)

PanosYX
14-11-17, 23:44
Έχεις κάνει μόνος σου έλεγχο στον κατανεμητή;; προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι το "ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε" και χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Τι ακριβώς έφτιαξε ξέρουμε;; τι ακριβώς ελέγχους πριν και μετά το "φτιάξιμο" έκανε ξέρουμε;;

Για τα λάθη ρίξε μια ματιά εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/820677-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-crc-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-hec-erros?p=5418561#post5418561)

Μαλλον δεν θυμασαι τα αρχικα ποστ που ειχα κανει. Ας κανω μια γρηγορη ανακεφαλαιωση: Ειχα πολυ χαμηλη ταχυτητα για πολυ καιρο καπου στα 10mbps. Πηρα στο 13888 και τους ειπα το προβλημα. Ηρθε 2 φορες τεχνικος στο σπιτι και το προβλημα ηταν στο κουτι (ας πουμε κατανεμητης) που κατεβαινε το καλωδιο απο την κολωνα του οτε εξω στο σπιτι μου (μενω σε χωριο). Ειχε παρει υγρασια μεσα γιαυτο φωναξα ηλεκτρολογο και εβαλε καινουργιο κουτι, καθαρισε και συμμαζεψε τα καλωδια. Απο τοτε η γραμμη καθαρισε δεν εβγαζε σφαλματα στο ρουτερ αλλα ειχα παλι χαμηλη ταχυτητα και ξαναμιλησα με τον τεχνικο του οτε (ειναι γνωστος μου). Ο τεχνικος πηγε στο ΑΚ και εγω στο σπιτι και καναμε μιλωντας στι κινητο δοκιμες ξεκινωντας να μην υπαρχει τιποτα στις πριζες και να βαζουμε μια μια τις συσκευες. Τελικα ενα τηλεφωνο που ειχα εβγαζε προβλημα και το αποσυνδεσα. Τοτε ο τεχνικος, αφου βεβαιωθηκαμε οτι η γραμμη δεν ειχε κανενα θεμα, περασε καινουργιο προφιλ και τωρα εχω αυτη τη ταχυτητα. Ικανοποιητικη μεν αλλα αναρωτιεμαι γιατι το actual rate ειναι τοσο χαμηλο απο το attainable.

sweet dreams
14-11-17, 23:51
Μαλλον δεν θυμασαι τα αρχικα ποστ που ειχα κανει. Ας κανω μια γρηγορη ανακεφαλαιωση: Ειχα πολυ χαμηλη ταχυτητα για πολυ καιρο καπου στα 10mbps. Πηρα στο 13888 και τους ειπα το προβλημα. Ηρθε 2 φορες τεχνικος στο σπιτι και το προβλημα ηταν στο κουτι (ας πουμε κατανεμητης) που κατεβαινε το καλωδιο απο την κολωνα του οτε εξω στο σπιτι μου (μενω σε χωριο). Ειχε παρει υγρασια μεσα γιαυτο φωναξα ηλεκτρολογο και εβαλε καινουργιο κουτι, καθαρισε και συμμαζεψε τα καλωδια. Απο τοτε η γραμμη καθαρισε δεν εβγαζε σφαλματα στο ρουτερ αλλα ειχα παλι χαμηλη ταχυτητα και ξαναμιλησα με τον τεχνικο του οτε (ειναι γνωστος μου). Ο τεχνικος πηγε στο ΑΚ και εγω στο σπιτι και καναμε δοκιμες ξεκινωντας να μην υπαρχει τιποτα στις πριζες και να βαζουμε μια μια τις συσκευες. Τελικα ενα τηλεφωνο που ειχα εκανε ζημια και το αποσυνδεσα. Τοτε ο τεχνικος, αφου βεβαιωθηκαμε οτι η γραμμη δεν ειχε κανενα θεμα, περασε καινουργιο προφιλ και τωρα εχω αυτη τη ταχυτητα. Ικανοποιητικη μεν αλλα αναρωτιεμαι γιατι το actual rate ειναι τοσο χαμηλο απο το attainable.

Δεν κολλάω στο attainable γιατί συμβαίνει και αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/984014-Χαμηλο-Attainable-Rate?p=6142834#post6142834) που βλέπεις, το θέμα είναι να κάνεις μόνος σου έναν έλεγχο στον κατανεμητή και όπως περιγράφεται στο Link, έχεις την ίδια ταχύτητα που έχεις και στο σπίτι;; είσαι εντάξει και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο.

Για να ρωτάς σημαίνει ότι υποβόσκει μέσα σου η αμφιβολία.

PanosYX
16-11-17, 14:34
Δεν κολλάω στο attainable γιατί συμβαίνει και αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/984014-Χαμηλο-Attainable-Rate?p=6142834#post6142834) που βλέπεις, το θέμα είναι να κάνεις μόνος σου έναν έλεγχο στον κατανεμητή και όπως περιγράφεται στο Link, έχεις την ίδια ταχύτητα που έχεις και στο σπίτι;; είσαι εντάξει και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο.

Για να ρωτάς σημαίνει ότι υποβόσκει μέσα σου η αμφιβολία.

Δηλαδη μπορει και το router να εχει θεματα, παντως το συγκεκριμενο μου το εδωσε τεχνικος του οτε και μου ειπε οτι ειναι δοκιμασμενο και δουλευε σωστα. Θελω να βεβαιωθω οτι εχω την καλυτερη ποιοτητα γραμμης και με τον κατανεμητη δεν μπορω να κανω κατι μονος μου διοτι βρισκεται σε εξωτερικο χωρο σε υψος 4-5 μετρων. Το μονο που μπορει να γινει ειναι να φωναξω ξανα ηλεκτρολογο και να το κανει η να αλλαξει ολη την εσωτερικη εγκατασταση γιατι το σπιτι ειναι 25 χρονων και ο ηλεκτρολογος τοτε εκανε πατεντες, πχ εχει κανει διακλαδωσεις μεσα στα στρογγυλα κουτια στους τοιχους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.