PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά σέρνεται ελεινά...Eπικοινωνία με ΟΤΕ - otenet



mastercard
29-05-07, 02:39
Εχω περισσότερο απο 1.5χρόνο adsl otenet

το τελευταίο χρόνο 1mbps και όλα ήταν τέλεια...κατέβαζε με πολύ καλές ταχύτητες και κανένα απολύτος πρόβλημα...

Τις τελευταίες 10 μέρεσ σέρνεται ελεινά ομως...κατεβάζω με ταχύτητεσ 10kbps.....max 20 !!

Αν κάνω ένα download δεν μπορώ να ανοίξω σελίδα !! Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.

Πήρα τηλ την Οτενετ που μου είπαν να καλέσω το 121 για τις βλάβες ΟΤΕ.

Μου είπαν απο τον οτε οτι 8α με καλέσουν οταν γίνει ο έλεγχος της γραμμής, την ίδια μέρα το απόγευμα με πήραν στο κινητό και μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα,του ζήτησα να μου κάνει reset τη γραμμή αλλά χωρίς αποτέλεσμα....οι ταχύτητες χάλια, μου έδωσε ένα link να κατεβάσω κάτι και να του πώ με πόσο κατεβάζω ..... του λέω max 22kbps...Η απάντηση του....Εντάξει δεν ειναι και τόσο τραγικο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αρχισα να του τα χώνω εκείνη την ώρα με την απάντηση που μου έδωσε.

Το μόντεμ είναι ένα U.S Robotics 9107, του έκανα reset , του αναβάθμισα το firmware αλλά δυστηχώς δεν λύθηκε κανένα απολύτος πρόβλημα....

Μετά το reset δούλεψε για λίγο κάπως καλύτερα αλλά για πολύ...λίγο...

Τι να κάνω ; Δυστηχώς κανένα ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχω βρει που να καλύπτει την περιοχή μου...Nεος Κόσμος.

Καμια λύση ;

harris
29-05-07, 02:46
Δυστηχώς κανένα ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχω βρει που να καλύπτει την περιοχή μου...Nεος Κόσμος.

Καταρχήν καλώς μας ήρθες :welcome:
Ο Ν. Κόσμος καλύπτεται από την HOL, εκτός αν πέφτεις σε Ν. Σμύρνη :hmm:

Μη μου τη πέσετε για διαφήμιση! Απλά μένει ο αδερφός μου στην περιοχή και το ξέρω :p :oops:

Ξέρεις σε τι ταχύτητες κλειδώνει το ρούτερ σου; Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι ΟΚ;

Με ποιον server δοκιμάζεις την γραμμή σου; Είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν σου καταναλώνει την γραμμή σου; π.χ. ιός, spyware κλπ;

No-Name
29-05-07, 02:48
Επίσης δοκίμασε με κάποιον άλλο πάροχο να δείς αν πηγαίνει καλύτερα διότι ΙΣΩΣ να είναι και θέμα ΟΤΕνετ βλέπεις τις τελευταίες 3-4 μέρες υπάρχουν κάτι ψιλοΛακούβες:whistle:

mastercard
29-05-07, 02:51
Ioς - Spyware ήταν το πρώτο που δοκίμασα. Έχω το Nod32 για virus και το spyware doctor για τα σκουλίκια και όλα τα βλέπω clean.

Σε τι ταχύτητες κλειδώνει το router μου, τι εννοείς ; Πως το βλέπω αυτό ; όπως επίσης και τα στατιστικά της γραμμής μου ; Πως τα βλέπω αυτά ;

Οταν το δεν χρησιμοποιώ το pc το βάζω να κοιτάω αν κατεβάζει τίποτα απο μόνο του....Χωρίς να το ξέρω...Αλλά δεν συμβαίνει τίποτα παράξενο.

Τα βράδια οι ταχύτητες είναι λίγο καλύτερες (Για τέτοιες ώρες μιλάω πάντα).

Aυτό το πρόβλημα μου συμβαίνει τις τελευταίες 10 μέρες που άρχισαν οι βροχές

No-Name
29-05-07, 02:53
Ioς - Spyware ήταν το πρώτο που δοκίμασα. Έχω το Nod32 για virus και το spyware doctor για τα σκουλίκια και όλα τα βλέπω clean.

Σε τι ταχύτητες κλειδώνει το router μου, τι εννοείς ; Πως το βλέπω αυτό ; όπως επίσης και τα στατιστικά της γραμμής μου ; Πως τα βλέπω αυτά ;

Οταν το δεν χρησιμοποιώ το pc το βάζω να κοιτάω αν κατεβάζει τίποτα απο μόνο του....Χωρίς να το ξέρω...Αλλά δεν συμβαίνει τίποτα παράξενο.

Τα βράδια οι ταχύτητες είναι λίγο καλύτερες (Για τέτοιες ώρες μιλάω πάντα).

Aυτό το πρόβλημα μου συμβαίνει τις τελευταίες 10 μέρες που άρχισαν οι βροχές

Σε ότι αφορά τη βροχή το ανέφερες στον ΟΤΕ αυτό?

mastercard
29-05-07, 02:56
Ναι και εκείνη τη στιγμή μου είπε να πάω να κατεβάσω το αρχείο απο ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9 και να του πω με πόσο κατεβάζει....Οπως επίσης μου είπε πως η γραμμή μου είναι οκ δεν βλέπει πρόβλημα και οτι οι βροχές δεν επιρεάζουν.

No-Name
29-05-07, 02:57
Στο 121 να το αναφερεις όχι στο 1242 ;)

mastercard
29-05-07, 02:59
Στο 121 είχα καλέσει

harris
29-05-07, 03:00
Σε τι ταχύτητες κλειδώνει το router μου, τι εννοείς ; Πως το βλέπω αυτό ; όπως επίσης και τα στατιστικά της γραμμής μου ; Πως τα βλέπω αυτά ;

Aυτό το πρόβλημα μου συμβαίνει τις τελευταίες 10 μέρες που άρχισαν οι βροχές

Το ρούτερ το έχεις συνδεδεμένο με usb ή ethernet; :hmm:

mastercard
29-05-07, 03:01
Ethernet

harris
29-05-07, 03:06
Ethernet

Ωραία :oneup:

Μπες στο ρούτερ σου (ελπίζω να ξέρεις πως) και δες που σου λέει τις τιμές για margin attenuation κλπ ;)

Και δώσ'τες μας εδώ ;)

No-Name
29-05-07, 03:08
Μπές στο 192.168.1.1 και ψάξε να βρείς τα stats της γραμμής σου και πόσταρε τα.Θα βοηθήσουν ;)

mastercard
29-05-07, 03:12
Μπήκα στο router

και τα μόνα που βρήκα να λέει είναι :

http://www.imageshack.gr/thumbs/q2eyk0lqmmgz0fzyhtz4.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=q2eyk0lqmmgz0fzyhtz4.jpg)

harris
29-05-07, 03:15
Μπήκα στο router

και τα μόνα που βρήκα να λέει είναι :

http://www.imageshack.gr/thumbs/q2eyk0lqmmgz0fzyhtz4.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=q2eyk0lqmmgz0fzyhtz4.jpg)

Άρα το ρούτερ σου κλειδώνει κανονικά στα 1024...

Μάλλον έιναι θέμα κάποιου (ελπίζω προσωρινού προβλήματος) της ΟΤΕΝΕΤ :hmm:

No-Name
29-05-07, 03:15
Για να μην παιδευεσαι κάλεσε αύριο το121 και πές τους ότι κατεβάζεις με 5kb/sec ε κάποιος θα ασχοληθεί.....Επίσης ενοχλησε την ΟΤΕΝΕΤ εδώ noc@otenet.gr και ανάφερε τους ότι δεν έχεις πρόβλημα με τον ΟΤΕ και να κοιταξουν τη σύνδρομή σου

mastercard
29-05-07, 03:16
Αντε να δούμε πάλι...

Τι μπορώ να κάνω όταν θα πέρνω την απάντηση οτι ΔΕΝ έχει πρόβλημα η γραμμή σου ;

Και το πρόβλημα που είναι πιο πιθανό να βρίσκεται στον ΟΤΕ ή στην Οτενετ ;

harris
29-05-07, 03:17
Αντε να δούμε πάλι...

Τι μπορώ να κάνω όταν θα πέρνω την απάντηση οτι ΔΕΝ έχει πρόβλημα η γραμμή σου ;

Διαμαρτυρία και στους δύο μαζί... συσκευασία 2 σε 1 συμφέρει καλύτερα :p

No-Name
29-05-07, 03:18
Να ξαναδηλώσεις βλάβη...αλλά σου λέω ενόχλησε και τον πάροχο σου

Επειδή δεν ειμαι Μάντης ακόμα,γιαυτό σου είπα ενόχλησε και τους 2 και βλέπεις ;)

mastercard
29-05-07, 03:30
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Dimis
29-05-07, 12:49
Kαλώστον κι ας άργησε...
υπάρχει ανάλογο νήμα.. "... μείωση ταχύτητας 60%..."
Δεν είσαι μόνος, υπάρχουν κι άλλοι εκεί έξω...!!

captain556
01-06-07, 07:52
Εχω περισσότερο απο 1.5χρόνο adsl otenet

το τελευταίο χρόνο 1mbps και όλα ήταν τέλεια...κατέβαζε με πολύ καλές ταχύτητες και κανένα απολύτος πρόβλημα...

Τις τελευταίες 10 μέρεσ σέρνεται ελεινά ομως...κατεβάζω με ταχύτητεσ 10kbps.....max 20 !!

Αν κάνω ένα download δεν μπορώ να ανοίξω σελίδα !! Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.

Πήρα τηλ την Οτενετ που μου είπαν να καλέσω το 121 για τις βλάβες ΟΤΕ.

Μου είπαν απο τον οτε οτι 8α με καλέσουν οταν γίνει ο έλεγχος της γραμμής, την ίδια μέρα το απόγευμα με πήραν στο κινητό και μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα,του ζήτησα να μου κάνει reset τη γραμμή αλλά χωρίς αποτέλεσμα....οι ταχύτητες χάλια, μου έδωσε ένα link να κατεβάσω κάτι και να του πώ με πόσο κατεβάζω ..... του λέω max 22kbps...Η απάντηση του....Εντάξει δεν ειναι και τόσο τραγικο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αρχισα να του τα χώνω εκείνη την ώρα με την απάντηση που μου έδωσε.

Το μόντεμ είναι ένα U.S Robotics 9107, του έκανα reset , του αναβάθμισα το firmware αλλά δυστηχώς δεν λύθηκε κανένα απολύτος πρόβλημα....

Μετά το reset δούλεψε για λίγο κάπως καλύτερα αλλά για πολύ...λίγο...

Τι να κάνω ; Δυστηχώς κανένα ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχω βρει που να καλύπτει την περιοχή μου...Nεος Κόσμος.

Καμια λύση ;

Αγόρασε μια netcarta ,που μπαίνει και με adsl.
Μπες και κάνε ενα τεστ.Και δες με τι κατεβάζεις.

Αν είναι ίδιες η ταχήτητες τοτε φτέει η γραμμή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.