PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίσημες ανακοινώσεις Tellas: «Από τότε που βγήκε η συγγνώμη καταργήθηκε το φιλότιμο»



Σελίδες : [1] 2

minovg
29-05-07, 03:12
Τις τελευταίες ημέρες όπως διαβάζουμε σε διάφορα τόπικς της εταιρείας υπάρχουν αρκετά προβλήματα στην dsl. Συχνότατοι αποσυγχρονισμοί, αδυναμία λήψης IP, πολλά μέλη μένουν χωρίς δσλ για μέρες. Το βλαβοληπτικό κέντρο της Τελλάς (1212) δεν έχει ιδέα τι συμβαίνει. «Σημειώνουμε τη βλάβη σας, θα σας ειδοποιήσουμε...» η συνήθης φράση τους.

Και ερωτώμαι ως πολίτης-καταναλωτής αυτής της χώρας: Ρε διάολε, υπάρχει γενικό πρόβλημα. Μια εταιρεία θεωρείται ο επικοινωνιακός σου πάροχος. Πήρε το σταθερό σου και το ίντερνετ σου, αργότερα θα σου δωσει και την τιβί σου. Όταν παρουσιάζεται ένα γενικό πρόβλημα δεν πρέπει:

- Το κέντρο βλαβών να είναι ενήμερο;
- Να βγαίνει εντός ολίγων ωρών επίσημη ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της ότι συμβαίνει αυτό και αυτό βρε αδερφέ. Θα μείνετε για τόσο χωρίς υπηρεσίες, θα σας σας αποζημιώσουμε, σημειώθηκε αυτή η βλάβη κλπ.

Αλλά όπως λέω και στον τίτλο από τότε που ανακαλύφθηκε η συγγνώμη έχει χαθεί και το φιλότιμο σε αυτή τη χώρα. Λέμε ένα συγγνώμη και όλα ως δια μαγείας ξεχνιούνται.

Είναι ανεπίτρεπτο τόσες μέρες να μη γνωρίζουμε τι συμβαίνει στο δίκτυο της Τελλάς. Η ενημέρωσή μας να γίνεται off the record από γνωστούς εδώ μέσα στο φόρουμ συμφορουμίτες, από ψιθύρους δηλαδή. Ας αναλάβει επιτέλους κάποιος τις ευθύνες.

Ας πάρει θέση επιτέλους και καμιά καταναλωτική οργάνωση.Είμαστε έρμαια των εταιρειών; Υπογράφουμε την καταδίκη μας όταν συνδεόμαστε σε μια εταιρεία; Μας καλύπτει κανείς; Ως πότε θα γινόμαστε κορόιδα;

Την ίδια στιγμή που συμβαίνουν αυτά, είμαστε από τους μόνους που μείναμε με την υψηλότερη τιμή και τις χαμηλότερες ταχύτητες. Την στιγμή που μας διαβεβαίωναν από την Τελλάς ότι θα ακολουθεί τις όποιες εξελίξεις στην αγορά. Είναι ανεπίτρεπτο να έχουμε 4Μβιτ με 47€ το μήνα τη στιγμή που ο ανταγωνισμός είναι μίνιμουμ στα 10Μβιτ με 40€ και με μηδενικά προβλήματα...

sdikr
29-05-07, 03:19
Ξέρεις τι θα πω, έτσι δεν είναι;

Απο την στιγμή που στους εναλακτικους η ΕΕΤΤ δεν έχει καμια δύναμη (σχεδόν) θα έλεγα ας πρόσεχες.

απο την άλλη απο όσο έχω δεί το συμβόλαιο μιλάει για 48 ώρες, εφόσον υπάρξει γραπτή αίτηση

1η κίνηση αυριο για εσάς αίτηση με φαξ, ναι έχω πρόβλημα, αν μετά την αίτηση περάσουν οι 48 ώρες στην ΕΕΤΤ και ελπίζω να κάνουν κάτι

minovg
29-05-07, 03:23
Ξέρεις τι θα πω, έτσι δεν είναι;

Απο την στιγμή που στους εναλακτικους η ΕΕΤΤ δεν έχει καμια δύναμη (σχεδόν) θα έλεγα ας πρόσεχες.

απο την άλλη απο όσο έχω δεί το συμβόλαιο μιλάει για 48 ώρες, εφόσον υπάρξει γραπτή αίτηση

1η κίνηση αυριο για εσάς αίτηση με φαξ, ναι έχω πρόβλημα, αν μετά την αίτηση περάσουν οι 48 ώρες στην ΕΕΤΤ και ελπίζω να κάνουν κάτι
Σπάνια βρίσκεις κάποιον που μένει πάνω από 48 ώρες χωρίς υπηρεσίες. Εγώ αναφέρομαι στις συνεχείς αποσυνδέσεις. Αποσυγχρονισμούς κλπ.

και εντάξει μπορεί σε μένα να μην είναι τόσο συχνά τα προβλήματα, σε άλλα όμως παιδιά του φόρουμ είναι χειρότερα τα προβλήματα. Δε μπορεί ανά 5λεπτο να χάνεται η γραμμή και να επανέρχεται...

No-Name
29-05-07, 03:25
Ένας φίλος στο adslgr.com είναι 30 σχεδόν μέρες χωρίς υπηρεσία τι να λέμε τώρα....

sdikr
29-05-07, 03:27
Σπάνια βρίσκεις κάποιον που μένει πάνω από 48 ώρες χωρίς υπηρεσίες. Εγώ αναφέρομαι στις συνεχείς αποσυνδέσεις. Αποσυγχρονισμούς κλπ.

και εντάξει μπορεί σε μένα να μην είναι τόσο συχνά τα προβλήματα, σε άλλα όμως παιδιά του φόρουμ είναι χειρότερα τα προβλήματα. Δε μπορεί ανά 5λεπτο να χάνεται η γραμμή και να επανέρχεται...

Να στο πώ αλλίως,
Κάνε χρήση ορων που έχουν βάλει, πχ γραπτά τους λες αν μέσα σε 48 ώρες έχω διακοπή τότε το θεώρω συνέχεια του προβλήματος, αν για 48 ώρες όλα δουλεύουν εντάξει τότε πάμε απο την αρχή

minovg
29-05-07, 03:29
Να στο πώ αλλίως,
Κάνε χρήση ορων που έχουν βάλει, πχ γραπτά τους λες αν μέσα σε 48 ώρες έχω διακοπή τότε το θεώρω συνέχεια του προβλήματος, αν για 48 ώρες όλα δουλεύουν εντάξει τότε πάμε απο την αρχή
Κοίτα σκοπός μου - και των περισσοτέρων πιστεύω - δεν είναι να μπλέξουμε με νομικά και τέτοια για να φύγουμε. Σκοπός είναι η εταιρεία από μόνη της να νιώθει την ανάγκη να βγάλει επίσημες ανακοινώσεις και να ενημερώνει τους πελάτες της. Και εφόσον δεν το κάνει, να υπάρχουν καταναλωτικοί φορείς που να της το επιβάλλουν.

Τίποτα πια δε λειτουργεί καλά σε αυτή τη χώρα; :hammer:

sdikr
29-05-07, 03:33
Κοίτα σκοπός μου - και των περισσοτέρων πιστεύω - δεν είναι να μπλέξουμε με νομικά και τέτοια για να φύγουμε. Σκοπός είναι η εταιρεία από μόνη της να νιώθει την ανάγκη να βγάλει επίσημες ανακοινώσεις και να ενημερώνει τους πελάτες της. Και εφόσον δεν το κάνει, να υπάρχουν καταναλωτικοί φορείς που να της το επιβάλλουν.

Τίποτα πια δε λειτουργεί καλά σε αυτή τη χώρα; :hammer:

Μα αυτό σου λέω,

πχ ΕΕΤΤ, σύμφωνα με το συμβόλαιο λέει για 48 ώρες με πρόβλημα και μετά υπάρχει η χρεώση σαν βλάβη, το ίδιο θα κάνεις και εσύ, αν μέσα σε 48ώρες δεν κάνει disconect τότε θα πεις οτι δεν είναι βλάβη, αν κάνει έστω και μία τότε είναι βλάβη.


η καταναλωτικοί φόρεις δεν μπορούν να κάνουν και πολλά εκτός αν παραγίνει το κακό
Οπότε γράπτως τα αιτήματα και με κοινοποίηση

cakavera
29-05-07, 03:48
Εγω σε διαστημα 15 ημερων ειχα μονο δυο μερες adsl και αυτες με πολες αποσυνδεσεις.Τις υπολοιπες δεν ειχα ουτε για ενα λεπτο.Το τηλεφωνο λειτουργουσε σπανια.

Τωρα οσον αφορα τη δημοσκοπηση και βεβαια θα επρεπε να βγει μια ανακοινωση απο τη μερια της ΤΕΛΛΑΣ για τα προβληματα του τελευταιου μηνα τα οποια δεν αφορουσαν μονο μια περιοχη αλλα δεκαδες αστικα κεντρα.
Απλα πιστεψανε οτι καλυτερα να τους πρηζουν στα τηλεφωνα παρα μια δημοσια ανακοινωση με την
οποια θα παραδεχονταν το προβλημα και μαζι με αυτο θα εχανε αρκετους εκατονταδες υποψηφιους πελατες οι οποιοι και μονο στο ακουσμα της λεξης "προβλημα" θα κοιταγαν αλλες λυσεις.

Συν το γεγονος οτι αρχισε να μοιραζει δωρεαν μηνες λες και απευθυνεται σε τιποτα ληγουρια αυτο την κανει να πεφτει ακομα πιο χαμηλα στα ματια μου.:down:

euklidis
29-05-07, 09:00
Εννοείτε ότι έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση. Εγω είμαι 35 μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Με ενεργοποίησαν, χωρίς να με ενεργοποιήσουν. Άπειρες ώρες αναμονής για το τίποτα, λες και δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω. Λες και την Tellas την βάλαμε μόνο για online gaming και αμα χάσουμε και 10 μέρες gaming εντάξει μωρέ δεν τρέχει και τίποτα. Και ναι έχουμε και μια σχολή και έχουμε και κάτι εργασίες να κάνουμε. Μήπως να τρέχουμε σε φίλους και να τα σκάμε σε νετ καφε για να κάνουμε τη δουλειά μας; Μήπως να συνεχίσουμε να τα σκάμε στην vodafone για να κάνουμε τις δουλειές μας; Άλλωστε κάποιοι ανθρωποι για να βγάλουν το ψωμί τους (και τα λεφτά να πληρώσουν την Tellas) δουλεύουν σε αντίθεση με εκείνους.

Να μπω στην διαδικασία να στείλω φαξ διακοπής; Αφου λίγο πριν περάσει ο μήνας θα φτιάξουν όλα δια μαγείας (ή τουλ έτσι θα νομίζω) και θα τρέχω να ακυρώνω εντολές διακοπής:rtfm:. Ερώτηση: Για να στείλεις εντολή να ακυρώσουν την αίτηση σου και να σταματήσει θες ένα μήνα. Οταν μέσα σε αυτό το μήνα μου ενεργοποίησαν την γραμμή (και με αποσυνέδεσαν απο πΟΤΕ), τότε γιατί κάναν 2 λεπτά μεχρι να ακυρώσουν την εντολή διακοπής. Κοίτα να δεις πράγματα... η προώθηση της διακοπής κάνει ενα μήνα ενω η προώθηση την ακύρωσης της διακοπής κάνει 2 λεπτα. Αυτοί δεν δίνουν Asymmetric DSL, Asymmetric Υπηρεσίες δίνουν.:mad::down::down:

ΑΙΣΧΟΣ, ΑΙΣΧΟΣ, ΑΙΣΧΟΣ. Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που έκανα αίτηση στην Tellas. Να την πουλήσουν σε κανένα ψιλικατζή καλύτερα. Καλύτερη διαχείρηση θα κάνεις Τουλ. εκεί όταν ξεμένει απο κάτι ο άνθρωπος το πολύ σε 2 μερές εχει φροντίσει να το έχει.

hadderakk
29-05-07, 09:12
Μα καλα, ποιος ψυχακιας θα απαντησει κατι αλλο εκτος απο "Ναι" σε αυτο το poll ;;;
(κι αν βρεθει καποιος, πειτε μου διευθυνση... :twisted: )


Κοίτα να δεις πράγματα... η προώθηση της διακοπής κάνει ενα μήνα ενω η προώθηση την ακύρωσης της διακοπής κάνει 2 λεπτα. Αυτοί δεν δίνουν Asymmetric DSL, Asymmetric Υπηρεσίες δίνουν.:mad::down::down:


ditto !
Tellas ADSL > ASDL = Asymmetric Services Done by Lamers :whistle:

StamatisK
29-05-07, 09:27
Χωρις Internet και αυτο το Σαββατικυριακο. Διακοπη Σαββατο μεσημερι κατα τις 2.00 , επανηλθε Δευτερα βραδυ κατα τις 10.30.
Συνολικα στα 9 Σαββατοκυριακα απο 1/4 , τα 5 η 6 (εχω χασει πια τον λογαριασμο) χωρις DSL.Ενδιαμεσα συνεχεις διακοπες και αποσυντονισμοι.
Στο 1212 ο τηλεφωνητης που απαντησε , αφου μου ειπε οτι το 1212 ειναι αναρμοδιο για θεματα ADSL προσπαθουσε να με πεισει οτι το 1212 ποτε δεν ασχολουνταν με τετοια θεματα (προσοχη οχι οτι ποτε δεν ηταν αρμοδιο , οτι ποτε δεν ασχολουνταν). Με παρεπεμψε στο 801-5000365 οπου μετα 15 λεπτα αναμονη μια κοπελλα (αυτη φαινονταν πιο σχετικη) μου απαντησε οτι το προβλημα ειναι γνωστο και οι τεχνικοι τους ασχολουνται να το λυσουν( απο Δευτερα φυσικα γιατι φαινεται οτι εχουμε μπλεξει με γραφειοκρατια και οργανωση χειροτερη και απο του Δημοσιου).

Παιδια δεν παει αλλο. Ξεκινησα με τις καλυτερες προθεσεις απεναντι στην Τελλας , αλλα ειναι πλεον προφανες οτι οι ανθρωποι ειτε πουλανε μια υπηρεσια που δεν δουλευει ειτε , στην καλυτερη περιπτωση, πουλανε μια υπηρεσια που εχει σοβαροτατα τεχνικα προβληματα που αδυνατουν να τα λυσουν.
Τωρα ψαχνω τους αλλους παροχους και τις διαδικασιες που απαιτουνται για να μεταφερθω , και εντος των ημερων θα προχωρησω σε καταγγελια της συμβασης με υπαιτιοτητα της Τελλας.
Κριμα.....

euklidis
29-05-07, 09:39
Μαντεψτε τι κανω τωρα... Φυσικα μιλαω με Tellas... Ειμαι στην αναμονη φυσικα του 1212. Ο τεχνικος γυρναει και μου λεει εκπληκτος... "Καλα απο την ενεργοποιηση δεν εχει δουλεψει καθολου;" Ναι του λεω, λες και δεν το ξερετε ηδη... και μου λεει μισο λεπτο παρακαλω. εχουν περασει 5 ηδη απο τοτε... και 9 η ωρα το πρωι ακουω κλασσικη μουσικη στη αναμονη της Tellas. Την αλλαξαν παντως για να ηρεμουμε. Δεν πανε να φτιαξουν καμια γραμμη οι αλητες;:mad::down::down:

Πάντως εχουν ποικιλια στα κομματια που βαζουν στην αναμονη. Στο επομενο παρτυ μου θα τους παρω τηλ. και θα βαλω ανοιχτη ακροαση, γιατι κανενα τραγουδακι δεν βλεπω να κατεβαζω για να παιξω σε κανενα παρτυ. Αν και ουτε για Dj δεν κανουν.

harry79
29-05-07, 09:48
Σαφώς και πρέπει να κάνουν ανακοίνωση. Οι δωρεάν μήνες δείχνουν τουλάχιστον ότι αναγνωρίζουν το λάθος τους και είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν. Εδώ κι ο Χολαργός που είναι καινούριος στο δίκτυό της άρχισε εδώ και 2 μέρες να κάνει το βράδυ ένα συντομότατο disconnect, προχθές μόνο το νετ, χθες και η dsl μαζί.

Τελικά η μόνη σταθερή υπηρεσία είναι η ασυνέπεια, το γράψιμο και τα disconnects.

Εδώ όχι φιλότιμο αλλά ενίοτε ΟΥΤΕ συγγνώμη ακούνε μερικοί.

supermario
29-05-07, 09:53
Να στο πώ αλλίως,
Κάνε χρήση ορων που έχουν βάλει, πχ γραπτά τους λες αν μέσα σε 48 ώρες έχω διακοπή τότε το θεώρω συνέχεια του προβλήματος, αν για 48 ώρες όλα δουλεύουν εντάξει τότε πάμε απο την αρχή

Στο συμβολαιο της τελλας (αλλα και της Net One που το κοιταγα) δεν ειδα πουθενα να λεει για 48 ωρες. Αυτο που λεει ειναι οτι η εταιρια ειναι υποχρεωμενη να διορθωνει τις βλαβες σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Δηλαδη πιασ' τ' αυγο και κουρευτο......

euklidis
29-05-07, 09:54
Καλα ειναι θεοι οι τυποι εκει. Τωρα αφου θα ξαναερθει τεχνικος για 3η φορα να ελεγξει τις εγκαταστασεις τις πολυκατοικιας. Λες και αυτες φταινε. Λες και πριν δεν ειχα τηλεφωνο. ΕΛΕΟΣ. Και φυσικα δεν μου δινουν κωδικο πελατη γιατι το τηλ ειναι στο ονομα της μητερας μου και δεν μπορουν. Ε βαλτε τηλ. να σας παρει να σας τα πει η ίδια. ΕΛΕΟΣ παλιο αλητες.

supermario
29-05-07, 09:57
Καλα ειναι θεοι οι τυποι εκει. Τωρα αφου θα ξαναερθει τεχνικος για 3η φορα να ελεγξει τις εγκαταστασεις τις πολυκατοικιας. Λες και αυτες φταινε. Λες και πριν δεν ειχα τηλεφωνο. ΕΛΕΟΣ. Και φυσικα δεν μου δινουν κωδικο πελατη γιατι το τηλ ειναι στο ονομα της μητερας μου και δεν μπορουν. Ε βαλτε τηλ. να σας παρει να σας τα πει η ίδια. ΕΛΕΟΣ παλιο αλητες.

Φιλε μου δεν καταλαβαινω γιατι "τους παρακαλας" να τους δωσεις τα χρηματα σου.

Απο την στιγμη που δεν εχεις την υπηρεσια κανε ακυρωση με υπαιτιοτητα τους και πηγαινε καπου αλλου.

Δεν υπαρχει λογος να χαλας την ψυχικη σου υγεια.

manoulamou
29-05-07, 10:04
Παρ ολο που η δημοσκοπηση αναφερεται γενικα στις εταιριες
προφανως μιλαει για τα προσφατα σοβαρα προβληματα της Tellas!
Ομως για να ειναι πιο πληρης
δεν θα επρεπε να υπαρχει επιλογη
"ΙΣΩΣ αναλογως την εκταση και την διαρκεια"

aroutis
29-05-07, 10:10
Φυσικά, και αυτό πάει για όλες τις εταιρείες.

Υ.Γ. αυτές οι 2 ψήφοι... που δεν τους απασχολεί, από περιέργεια, θα μπορούσαν να εξηγήσουν το σκεπτικό;

euklidis
29-05-07, 10:29
Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις. ξερεις οτι υπάρχουν ατομα της Tellas εδω μεσα :whistle:

XARAYGH
29-05-07, 10:55
Εγω παντως που δουλευω στην τελλας δεν εχω παρει μερος σε κανενα poll (δεν ξερω αν μπορουν να επιβεβαιωσουν οι moderators)

larous
29-05-07, 11:09
XARAYGH σαν εκπροσωπος της εταιρειας τι εχεις να μας πεις που ειμαστε τοσες ημερες χωρις υπηρεσιες?

euklidis
29-05-07, 11:12
Ουτε ενημερωση, ουτε καν τον κωδικο πελατη που εχω δεν μου δινουν αν δεν μιλησει το ατομο στου οποιου το ονομα ειναι η συνδεση, και το οποιο φυσικα δεν εχει τηλ. σπιτι για να τους καλεσει.

harry79
29-05-07, 11:12
Ναι ρε Χαραυγή τι γίνεται επιτέλους εκεί πέρα;

XARAYGH
29-05-07, 11:19
παιδια εκπροσοπος της εταιριας δεν ειμαι το μονο που εχω να σας πω ειναι οτι γενικοτερο προβλημα δεν υπαρχει και για αυτο δεν υπαρχει και ανακοινση...μεμονομεμα υπαρχουν πολλα προβληματα αλλα δεν ειναι ο ογκος τετοιος που να δικαιολογει ανακοινωσεις...φανταζομαι οτι εχει να κανει και με νομικα θεματατα το οτι δεν υπαρχει καποια ανακοινωση...οποιος θελει μπορει να μου στειλει pm για να δω αν νμορω να βοηθσω σε κατι

XARAYGH
29-05-07, 11:20
εκπροσΩπος το σωστο(με Ω)

andricos
29-05-07, 11:42
Χαραυγή, εκπρόσωπος μπορεί να μην είσαι, αλλά αυτά που λες ότι δεν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα, είναι σαν ακούω εκπρόσωπο της Tellas. Αφού έχουν βάλει ακόμα και ηχογραφημένο μύνημα ότι δεν λειτουργεί το internet!
Ακύρωση συμβολαίου ΤΩΡΑ! Γιατί αν τους φύγουν μερικές χιλιάδες πελάτες σε μια νύχτα τότε ίσως καταλάβουν ότι πρέπει να σέβονται τους πελάτες τους και να έχουν όχι 1 αλλά 100 backup συστήματα για περίπτωση βλάβης.

manoulamou
29-05-07, 11:45
Εαν θελουμε να ειμαστε ακριβεις, το να εργαζεται καποιος σε μια επιχειρηση
δεν τον χρηζει αυτοματα και (επισημο) εκπροσωπο της εταιριας!
Ιδιως εαν τυπικα παραμενει ανωνυμος
αρα μπορει καν να μην ειναι υπαλληλος:whistle:
(γενικα μιλωντας παντοτε)....................

XARAYGH
29-05-07, 12:10
φιλε ανδρικο απλα ανεφερα οτι γνωριζω..οτι δεν υπαρχει γενικοτερο προβλημα...προβληματα υπαρχουν πολλα.παρα πολλα αλλα σε μικρο(παντα σε σχεση με τον πελατιακο ογκο)αριθμο πελατων

lepes
29-05-07, 12:12
κατι ακουσα οτι περνανε κατι patches και εχουν κρεμασει τα dslam!!! εχει προβλημα η μιση αθηνα.το σιγουρο ειναι οτι θα μπορουσαν να εχουν στην κεντρικη σελιδα μια ανακοινωση!!!
δεν ειμαστε ζωα...ειναι δικαιωμα μου να εχω ενημερωση!!!

kinggreece
29-05-07, 12:21
φιλε ανδρικο απλα ανεφερα οτι γνωριζω..οτι δεν υπαρχει γενικοτερο προβλημα...προβληματα υπαρχουν πολλα.παρα πολλα αλλα σε μικρο(παντα σε σχεση με τον πελατιακο ογκο)αριθμο πελατων

ΦΙΛΕ ενα προβλημα για να ειναι γενικο δεν πρεπει να χτυπησει την δικη μας πορτα.....η τελλας ειναι μια εταιρεια που ηθελε να ανταγωνιζετε την tellepassport στις φωνητικες κλησεις και ενα πρωι ειπε να κανει μια φουσκα αλλα χρηματηστηριο και να δωσει ιντερνετ γρηγορο, εκανε μια ωραια διαφημηση ειδαμε το 4 mbps που ηταν το τυρι και δεν ειδαμε την φακα .... αυτο ειναι ολο,στηνει δυκτιο σε εμας τα κοροιδα που πληρωνουμε κιολας να μασ κοροιδευουν, και μολισ τους ζοριζεις λενε σας χαριζουμε ενα μηνα για την ταλαιπωρια(το φ.π.α το πληρωνουμε του δωρου) και νομιζουν οτι μιλανε σε λιγουρια οπως ειπε ενασ φιλος παραπανω.

the_Mask
29-05-07, 12:29
το ΝΟC της ΤΕΛΛΑΣ δεν εχει κανει την παραμικρη ενημερωση προς τους εκπροσωπους του βλαβοληπτικου,σε αυτο να ειστε σιγουροι!!! οποτε οπως ελεγε και η Πυθια.. "ηξεις αφηξεις ου εν τω πολέμω θνηξεις "...- σε ελευθερη δικη μας μεταφραση ή θα φτιαξει ή δε θα φτιαξει, ενα απο τα δυο θα γινει..παιζουμε δηλαδη με τις πιθανοτητες

RHOMBUS
29-05-07, 12:30
Δεν με απασχολεί καθόλου η ανακοίνωση βλαβών. Υποχρέωση των εταιρειών είναι η άμεση και μόνιμη αποκατάσταση των βλαβών. Αυτό με ενδιαφέρει. Η ανακοίνωση απλά θα τους δώσει μια επιπλέον δικαιολογία.
Και τι να ανακοινώσουν ? Οτι έχουν βλάβη ? Που να πρωτοδηλώσουν βλάβη ? Ολη μέρα δε θα κάναν άλλη δουλειά από το να ανακοινώνουν βλάβες.. Εδώ δεν προλαβαίνουν να κάνουν την κανονική τους δουλειά. Και άντε και κάνανε ανακοίνωση. Ε και ? Θα ησυχάζατε ?
Οχι : θα ρωτάγατε "πότε θα επισκευαστεί ?" Και τι θα σας έλεγαν ? "Δεν ξέρω" Και να τηλέφωνα και να γκρίνια. Οχι πως τώρα γλυτώνουν τίποτα από αυτά αλλά γιατί να μπουν στον κόπο για κάτι που δεν έχει κανένα όφελος ? Ισως να είχε νόημα μόνο εφόσον μπορούσαν να εγγυηθούν την αποκατάσταση σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και εφόσον επρόκειτο για μια συγκεκριμένη βλάβη σε συγκεκριμένη περιοχή.
Εφόσον όμως αυτό τους είναι αδύνατο τότε ο καθένας ας αναλογιστεί την κατάσταση, ας μετρήσει τις δυνάμεις του και ας πράξει ανάλογα.

Ας το πάρουμε απόφαση, θα κάνει χρόνια να σταθεροποιηθεί η κατάσταση των παρόχων.
Οσοι έχετε υπομονή και αισθάνεστε τυχεροί περιμέντε τους.
Α, και πηγαίνετε και καμμιά εκκλησία που και που.

Εγώ αποφάσισα να είμαι αλλού όσο αυτοί σκαλίζουν συνέχεια τα καλώδια και πλέον αισθάνομαι ψυχικά υγιής.

harry79
29-05-07, 13:34
Από τη στιγμή Rhombus που φαίνεται ότι πολλές περιοχές αντιμετώπιζουν το ίδιο πρόβλημα άλλες εντονότερο άλλες όχι, τότε κάτι στο δίκτυο της εταιρείας δεν περπατάει. Θα έπρεπε να μας ενημερώσουν. Δεν είναι διαφορετικού τύπου βλάβες, άσχετες η μία με την άλλη

harry79
29-05-07, 13:43
Και κάτι ακόμη παιδιά, ήδη ένα μεγάλο ποσοστό των ζιστάκηδων έχει καβατζάρει το 6μηνο στο συμβόλαιο, δεδομένου ότι οι περισσότεροι είχαμε τρέξει -τρομάρα μας- να μπούμε πρώτοι πρώτοι, άσχετα να μπήκαμε μετά από αιώνες. Τα συμβόλαια σιγά σιγά λήγουν, εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν -όχι οι καλύτερες όταν κάποιες έχουν κλειδωμένα ρούτερ ή δε συνεργάζονται με δικά ρούτερ- αν θέλουν να αντέξουν θα πρέπει σύντομα να βελτιωθούν.

Το θέμα της πώλησης δε λέει κάτι γιατί ήδη ο άραβας έχει την πλειοψηφία.

supermario
29-05-07, 14:16
Και κάτι ακόμη παιδιά, ήδη ένα μεγάλο ποσοστό των ζιστάκηδων έχει καβατζάρει το 6μηνο στο συμβόλαιο, δεδομένου ότι οι περισσότεροι είχαμε τρέξει -τρομάρα μας- να μπούμε πρώτοι πρώτοι, άσχετα να μπήκαμε μετά από αιώνες. Τα συμβόλαια σιγά σιγά λήγουν, εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν -όχι οι καλύτερες όταν κάποιες έχουν κλειδωμένα ρούτερ ή δε συνεργάζονται με δικά ρούτερ- αν θέλουν να αντέξουν θα πρέπει σύντομα να βελτιωθούν.

Το θέμα της πώλησης δε λέει κάτι γιατί ήδη ο άραβας έχει την πλειοψηφία.

Tο συμβολαιο ισχυει απο την ημερομηνια της ενεργοποιησης, οχι απο την ημερομηνια της αιτησης.

harry79
29-05-07, 15:34
Ναι αλλά δε μετράει κι ο χρόνος του προ-zisto; Διότι όσο καιρό έπαιρνα στο 13800 όντας προζίστος μου έλεγαν ότι για την Tellas είμαι ήδη ενεργοποιημένος στο πρόγραμμα και απλά εκρεμμούσε η πλήρης μετάβαση. Όποτε ήδη έχω φάει το 6μηνο

supermario
29-05-07, 18:40
Ναι αλλά δε μετράει κι ο χρόνος του προ-zisto; Διότι όσο καιρό έπαιρνα στο 13800 όντας προζίστος μου έλεγαν ότι για την Tellas είμαι ήδη ενεργοποιημένος στο πρόγραμμα και απλά εκρεμμούσε η πλήρης μετάβαση. Όποτε ήδη έχω φάει το 6μηνο

Τωρα θα σε γελασω!!!! Αφου ξερεις οτι η εξυπηρετηση πελατων της τελλας ειναι τζοκερ.

Αναλογα με το ποιος θα σου απαντησει, θα παρεις και διαφορετικη απαντηση!

Μπορει να στο ελεγαν για να μην κανεις ακυρωση.

Μπορει να λενε αληθεια.

Εμεις παντως(οι πελατες που πληρωνουμε τους μισθους τους) σιγουρα δεν ξερουμε!!

Και με τον τροπο που λειτουργει η εξυπηρετηση πελατων της τελλας, δεν το βλεπω και να μαθαινουμε ποτε.

harry79
29-05-07, 19:49
Νομίζω ότι αν πάρει κανείς σαν χαζός δίχως να πεις ότι σκέπτεσαι να την κάνεις, τότε θα μάθει.

psolord
30-05-07, 00:07
Παιδιά το support της Τελλας τα έχει κάνει σκατά. 2 βδομάδες τώρα ήμουν χωρίς τηλέφωνο και DSL στο Περιστέρι. Βέβαια αποδείχθηκε περίτρανα οτί ο μάπας της υπόθεσης ήμουνα εγώ γιατί είχε πρόβλημα το καλώδιο του σπιτιού. Ζήτησα δημόσια συγγνώμη βέβαια για της κατηγόριες που τους έσουρα αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν βοηθάνε τον κόσμο άμεσα. Για να λέμε του στραβού το δίκιο όμως το δίκτυο τους πετάει ακόμα και τώρα μετά τις τόσες χιλιάδες ενεργοποιήσεις, πράγμα που δεν το περίμενα με το χαρακτήρα που έχουν παρουσιάσει τελευταία.400+ kb σε emule δεν έχω ακούσει απο γύρω γύρω απο γνωστούς να τα πιάνει κανένας. Τα οποία είναι υπεραρκετά. Το 47αράκι πρέπει βασικά να μειώσουνε και είμαστε ΟΚ (και να σταματήσουνε τις γελοιότητες βέβαια). Πάντως μου τη δίνει που ο φίλος μου ο Μήτσος :P μου λέει ότι έβαλε ΟΤΕ 8mbit. Να τη φάει βέβαια αλλά να μας περάσειι ο ΠΟΤΕ έστω και ονομαστικά, ε αυτό πάει πολύ!

XARAYGH
30-05-07, 00:22
πραγματι δεν ειναι ξεκαθαρο για το ποτε μετραει ο χρονος..το συμβολαιο το λεει καθαρα οτι μετραει απο την στιγμη που ενεργοποιητε το ζιστο...βεβαιως για οσους ειχε ενεργοποιηθει το προζιστο χωρις να το εχουν ζητησει(αρα με τον 1.3 του συμβολαιου)λογικα μετραει ολη η περιοδος...Αλλα αν το θεμα ειναι η ρητρα η τελλας την εχει πρακτικα ακυρωσει αφου οποιος εχει δηλωσει τεχνικα προβληματα δεν χρειαζετε να πληρωσει κατι για την αντιστροφη φορητοτητα.μονο το 35 του οτε

Dr.CHaNaS
30-05-07, 09:06
Εγω θα προτεινα παντως να αλλαξουνε το επισημο soundtrack απο το καουμποϊκο σε κατι πιο ταιριαστο οπως το "Ποτε θα κανει ξαστερια"

euklidis
30-05-07, 16:00
Μολις μου προσεφεραν ενα μηνα δωρεαν απο Tellas για να μην κανω διακοπη. χαχαχαχαχααχ. Net One σου ερχομαι. (που πηρα στη κεντρο εξυπηρετησης και δεν εμεινα σε αναμονη ουτε δευτ.) Και να παει να πνιγει η Tellas και ο καθε παροχος τυπου τελλας).

Faye
30-05-07, 16:05
Καλά σοβαρά μιλάς? χαχαχαχα θα το λέω για ανέκδοτο!! περιμένω να δω τι θα πούν και σε μένα μόλις τους φτάσει η καταγγελία!

supermario
30-05-07, 21:28
πραγματι δεν ειναι ξεκαθαρο για το ποτε μετραει ο χρονος..το συμβολαιο το λεει καθαρα οτι μετραει απο την στιγμη που ενεργοποιητε το ζιστο...βεβαιως για οσους ειχε ενεργοποιηθει το προζιστο χωρις να το εχουν ζητησει(αρα με τον 1.3 του συμβολαιου)λογικα μετραει ολη η περιοδος...Αλλα αν το θεμα ειναι η ρητρα η τελλας την εχει πρακτικα ακυρωσει αφου οποιος εχει δηλωσει τεχνικα προβληματα δεν χρειαζετε να πληρωσει κατι για την αντιστροφη φορητοτητα.μονο το 35 του οτε

Παντως εγω που κοιταξα στο σαιτ της τελλας (http://activation.tellas.gr/ServiceActivation/ServiceActivation.html?gid=22&lang=2) μου βγαζει οτι εχει ξεκινησει η υπηρεσια μου απο 8-5-2007.

Αρα απο το τοτε που ενεργοποιηθηκα και οχι απο τοτε που μπηκα στο προ-ζιστο.

cakavera
30-05-07, 21:54
Στη σελιδα που λεει ο supermario στο Connection speed in Kb/s τι σας δειχνει;
Ρωταω γιατι εμενα μου λεει 4M/s-768kb/s.

vaggos_fromhell
30-05-07, 22:00
Πάντως εχουν ποικιλια στα κομματια που βαζουν στην αναμονη. Στο επομενο παρτυ μου θα τους παρω τηλ. και θα βαλω ανοιχτη ακροαση, γιατι κανενα τραγουδακι δεν βλεπω να κατεβαζω για να παιξω σε κανενα παρτυ. Αν και ουτε για Dj δεν κανουν.

:rofl::lol::lol: Έγραψες!!! Αναρωτιέμαι πάντως πως κατάφερες να πιάσεις γραμμή γιατί εγώ εδώ και 3 μέρες στη γραμμή προτεραιότητας είμαι!

supermario
30-05-07, 22:54
Στη σελιδα που λεει ο supermario στο Connection speed in Kb/s τι σας δειχνει;
Ρωταω γιατι εμενα μου λεει 4M/s-768kb/s.

Κι εμενα το ιδιο.

minovg
31-05-07, 01:46
Κι εμενα το ιδιο.
Σε όλους το ίδιο λέει. 4Μβιτ/768.

104Comms
01-06-07, 01:24
Αφού χαιρετήσω την παρέα των απανταχού ταλαιπωρημένων χρηστών Tellas-Zisto σας γνωστοποιώ ότι:
α)Αφου με πιάσανε μ****α για να ανεβάσουν την εμπορική αξια της εταιρείας τους πουλώντας πρόωρα συνδέσεις zisto με το κιλό , σε τιμή που στο τέλος είναι μια απο τις πιο ακριβές σε σχέση με τον ανταγωνισμό , πουλήσανε την εταιρεία σε έναν ξένο επένδυτη που δεν γνωρίζει τι εστί "λαμόγιο" με τις ευχές τις κρυφής "μαμάς" (βλέπε Δ.Ε.Η.) {Αλήθεια η Δ.Ε.Η. θέλει ακόμα η Tellas να έχει ως "σλόγκαν" -"Με την εγγύηση της Δ.Ε.Η."-?} [Καλά , τα Black-Out στο ηλεκτρικό δίκτυο είναι ασθένεια μεταδοτική και στις DSL? Ας μας ενημερώσει κάποιος υπέυθυνος. Αν "ταϊζω" το router με αντιβιοτικά , θα στρώσει?] , ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ!.
β) Προτείνω δημόσια στον Μακαριότατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Χριστόδουλο να ανακυρήξει όλους τους χρήστες Tellas-Zisto οσιομάρτυρες και ονομαστικά να μας μνημονέυουν οι ιερείς σε κάθε μνημόσυνο ή τρισάγιο που εκτελούν. Δέον είναι να τονίσω ότι κάθε είδους άσματα τύπου Κάντρυ αλλά και καουμπόϋδες να αφοριστούν στο πυρ το εξώτερο και να χαρακτηριστούν όργανα του σατανά μιας και αυτά μας οδήγησαν να πάρουμε την οδό του μαρτυρίου.
γ)Να προβούμε σε αναζήτηση του τεχνικού της Tellas (γιατί μάλλον μόνο ένας πρέπει να είναι) με την βοήθεια της κ. Αγγελικής Νικολούλη και μετά την ανέυρεση του να μας παραδοθεί έτσι ώστε να μας απαντήσει "υπέυθυνα" στο ως άνω ερώτημα μου περί της άρσεως της βλάβης της DSL γραμμής με αντιβιοτικά.
.....βαρέθηκα μπωρώ να γράφω για αιώνες για αυτό το μπάχαλο , και ντρέπομαι που ονόμασαν το επάγγελμά μου "τεχνικός τηλεπικοινωνιων". Λυπάμαι τους όποιους συναδέλφους μου εργάζονται σε αυτήν την εταιρεία και συμπάσχω με όλους εσάς.
...εν Tellas αδελφοί , υπομονή
...Things 'bout to happen on your telephone
....someday
...somehow
...somewhere.


Πάντα με ολίγη απο χιούμορ..
Νίκος

hlapatsas
01-06-07, 01:37
Σε συγχαίρω για την δημιουργηκότητα σου:clap: Και όχι τίποτα άλλο με έκανες και γέλασα ενώ είμαι και εγώ στο λούκι της Τρελλάς.
Η λέξη υπομονή αντηχεί πολύ άσχημα στα αυτιά των Ελλήνων πλέον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.