PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση για 10 Mbps απορία



Spank
29-05-07, 13:05
καλησπέρα

Έχω dsl vivodi μέσω οτε. Σήμερα έκανα αίτηση στήν forthnet για 10 mbps με 21.50 τον μήνα μονο dsl οχι τηλεφωνία. Μου είπανε οτι τα αναλαμβάνουμε ολα εμείς αλλα εσείς πρέπει να κάνετε και μια διακόπη στην vivodi. Προφανώς αν κάνω διακοπή στην vivodi αύριο κιόλας θα είμαι χωρίς dsl. Να περιμένω να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες η forthnet και να διακόψει τον οτε και μετά να κόψω vivodi αφου εχει μπεί η forthnet?? ή αν δεν κάνω διακοπή απο vivodi η forthnet δεν θα μπορεί να βάλει την γραμμή?? τι μου προτείνετε να κάνω??

Eυχαριστώ

No-Name
29-05-07, 13:07
Επειδή δεν είσαι σε ιδιοκτητο δίκτυο της βιβοντι απόσο βλέπω έχεις οτενετ απλά συμπληρώνεις την αίτηση και τη στελνεις στην 4νετ δεν κάνει τίποτε άλλο

Spank
29-05-07, 13:45
έχω vivodi dsl μέσω οτε..

No-Name
29-05-07, 13:46
είσαι μέσω ΟΤΕ οπότε δεν τείθεται θέμα διακοπή από εσενα.Η 4νετ τα αναλαμβάνει όλα

Spank
29-05-07, 17:54
Γιατί όμως μου είπανε οτι πρέπει να κάνω και εγω μια αίτηση διακοπής στην vivodi?

karavagos
30-05-07, 00:09
Μήπως έχεις χρονδρική ADSL (ΑΡΥΣ) από την Vivodi?

No-Name
30-05-07, 00:12
Και πάλι βρε vago η 4νετ κάνει διακοπή...τι σου λέω τώρα.

Φίλος από Κορυδαλλό έτσι πήγε στο 2PLAY SOHO

karavagos
30-05-07, 00:34
Και πάλι βρε vago η 4νετ κάνει διακοπή...τι σου λέω τώρα.

Φίλος από Κορυδαλλό έτσι πήγε στο 2PLAY SOHO

Να στο θέσω αλλιώς τότε: Κατάργηση χονδρικής ADSL μπορεί να κάνει μόνο ο πάροχος στον οποίο ανήκει η γραμμή. Υπάρχει περίπτωση να την έκανε η Forthnet ή ο ΟΤΕ?

TLG
30-05-07, 01:10
Εγω που ειμασε σε Οτενετ μεσω ΟΤΕ και θελω να παω forthnet, αλλα εδω στην Πετρουπολη η ενεργοποιηση των ιδιοκτητων γραμμων θα ξεκινησει στις 20/08 μπορω να κανω την αιτηση την 1/6 αλλα να την ενεργοποιησουν μολις θα ενεργοποιηθουν οι ιδιοκτητες γραμμες χωρις ναμε γυρισουν παλι στο 1mbit ????

Spank
30-05-07, 01:19
Βασικά ναι η vivodi την έκανε την αίτηση για dsl όταν έβαλα.οπότε φοβάμαι πως θα μείνω για αρκετό καιρό χωρίς dsl :(
Στόν λογαριασμό του οτε δεν φένεται πουθενά οτι εχω dsl. Ένας λογαριαμός vivodi έρχεται που τα έχει ολα μέσα.
Άρα τελικά τι πρέπει η τι προτείνετε να κάνω??

No-Name
30-05-07, 01:28
Να στο θέσω αλλιώς τότε: Κατάργηση χονδρικής ADSL μπορεί να κάνει μόνο ο πάροχος στον οποίο ανήκει η γραμμή. Υπάρχει περίπτωση να την έκανε η Forthnet ή ο ΟΤΕ?


Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...αλλά η κατάργηση έγινε κανονικότατα την ημέρα της φορητότητας :oneup:

No-Name
30-05-07, 01:36
Βασικά ναι η vivodi την έκανε την αίτηση για dsl όταν έβαλα.οπότε φοβάμαι πως θα μείνω για αρκετό καιρό χωρίς dsl :(
Στόν λογαριασμό του οτε δεν φένεται πουθενά οτι εχω dsl. Ένας λογαριαμός vivodi έρχεται που τα έχει ολα μέσα.
Άρα τελικά τι πρέπει η τι προτείνετε να κάνω??

Στο λέω 100% σίγουρα ότι θα μείνεις χωρίς internet ΜΟΝΟ την ημέρα της φορητότητας....

Αν δείς και την αίτηση σου έχει κατάλληλα πεδία για να συμπληρώσεις αν έχεις ΑΡΥΣ μέσω ποιου παρόχου κτλ

Spank
30-05-07, 07:36
Η Άιτηση που συμπλήρωσα δεν είχε κατι τέτιο σίγουρα.

Spank
30-05-07, 07:40
Να τους πάρω να κάνω αίτηση για κατάργηση απο vivodi ή οχι?

akazamias
30-05-07, 09:18
Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι (VIVODI DSLnet μέσω ΑΡΥΣ) και μου είπαν απο τη Forthnet οτι πρέπει εγώ να διακόψω την VIVODI και μετά να κάνω αίτηση σε αυτούς...
Έστειλα λοιπόν τα FAX στη VIVODI για τη διακοπή και μόλις σταματήσει να συγχρονίζει το Router μου θα ξανα πάρω την FORTHNET (το θέμα απο ότι κατάλλαβα δεν είναι απλά να κοπεί ο ISP, αλλά να ελευθερωθεί και η γραμμή μου απο τον οτε... να μήν είναι ADSL δηλαδή)
Όταν έχω νεότερα θα σας πω΄.

No-Name
30-05-07, 14:32
Η Άιτηση που συμπλήρωσα δεν είχε κατι τέτιο σίγουρα.

Aυτό εδώ σου λέει κάτι?

Spank
30-05-07, 16:43
Δέν συμπλήρωσα κάτι τέτιο ομως....το θυμάμαι πολύ καλά

No-Name
30-05-07, 16:44
Ούτε εγω συμπλήρωσα την νέα αίτηση αλλα μια χαρά έγινε η φορητότητα και η αλλαγή σε μια μερα

Spank
30-05-07, 17:05
Να υπενθυμίσω οτι μιλάω μονο για dsl και οχι τηλεφωνία

Spank
30-05-07, 17:19
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι δεν υποστηρίζεται η isdn για το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet και επίσης οτι θα εχω διακοπή για μερικές μέρες.

Τα σχόλια δικά σας

No-Name
30-05-07, 17:23
Το ξέρουμε αυτό για το isdn.

Tι να σχολιάσουμε δλδ?

Spank
30-05-07, 17:28
Α δεν το ήξερα για την isdn, τότε μένω με vivodi και όταν ωριμάσουν τα πράγματα και έχουν και isdn θα βάλω τοτε.

Ευχαριστώ

sa1901
30-05-07, 17:53
Σήμερα έκανα αίτηση στήν forthnet για 10 mbps με 21.50 τον μήνα μονο dsl οχι τηλεφωνία.
Shared LLU δηλαδή. Μια χαρά μπαίνει πάνω σε ISDN.

3 μήνες κοντεύουν από τότε που έκανα την αίτηση εγώ. Ακόμα να μάθουν στους υπαλλήλους τους ότι το shared llu μπαίνει ΚΑΙ σε ISDN; :down:

Spank
30-05-07, 18:12
Για να έχουν περάσει τότε 3 μήνες σημαίνει οτι όντος δεν υποστηρίζεται η isdn

No-Name
30-05-07, 19:34
Για να έχουν περάσει τότε 3 μήνες σημαίνει οτι όντος δεν υποστηρίζεται η isdn


Επειδή έχει καταντήσει αηδία το υποστηρίζεται δεν υποστηρίζεται isdn ΕΝΩ ήδη υπάρχουν αρκετοί ενεργοί με shared LLU σε isdn .

Ειπαμε και η παρανοια έχει τα όρια της

Κλειδώστε το.

Νομίζω ήδη έχει απαντηθεί πολλάκις η αρχική ερωτηση.

Ευχαριστώ

sa1901
30-05-07, 19:41
Για να έχουν περάσει τότε 3 μήνες σημαίνει οτι όντος δεν υποστηρίζεται η isdn
Δεν κατάλαβες.

Η ISDN υποστηρίζεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Δεν είπα το αντίθετο. Είπα απλά ότι οι υπάλληλοι της Forthnet δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα.

Amerzone
30-05-07, 19:44
Tρομερή παραπληροφόρηση αυτά τα φιντάνια της FORTHnet...

karavagos
30-05-07, 20:42
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...αλλά η κατάργηση έγινε κανονικότατα την ημέρα της φορητότητας :oneup:

Το θέμα είναι ποιος αιτήθηκε και ποιος έκανε την κατάργηση :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.