PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς admins: ADSL Modems



Pope
13-06-03, 15:07
Είμαστε στην αρχή ακόμα αλλά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο αυτήν τη στιγμή για πολύ κόσμο στο να παραγγείλει ADSL είναι το θέμα του modem.

Έγω δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω ADSL αν είναι να δώσω €200 εφόσον υπάρχουν καλύτερα προϊόντα στην αγορά στη μισή τιμη!! Επιπλέον, δεν είναι δυνατόν να μας πουλάνε τα modems αυτά με τέτοια διαφορά στην τιμή από,τι αν τα παίρναμε μόνοι μας!!! (βλ σχετικό thread (http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1114)). Τον Ιανουάριο του 97 αγόρασα ένα US Robotics external 33.6 modem στην καταπληκτική τιμή των €150 (σημερινά €200). Δεν μου επέβαλε κανένας τη μάρκα ή το μοντέλο ούτε και την τιμή όπως επίσης, δεν υπήρχε και θέμα συμβατότητας.

Είναι αναγκαίο να μάθουμε πώς ακριβώς έχει η κατάσταση με τα modems σήμερα. Φαντάζομαι ότι ήδη κάνετε κάποιες κινήσεις και ότι τα έχετε σκεφτεί αλλά θα πρέπει να ξεκαθαριστεί το τοπίο άμεσα.

Βλέπω πολύ λογικό να αναγκαζόταν ο ΟΤΕ με κάποιον τρόπο (υπουργό ίσως? :lol:) να βγάλει μία λίστα με τα DSL modems τα οποία είναι συμβατά με τα DSLAMs του.

Επίσης, είναι αδιανόητο το ποσό των €50 για εγκατάσταση. Κάποιοι μπορούμε να την κάνουμε και μόνοι μας.

Η άποψή μου είναι ότι αυτά τα πράματα πρέπει να απαντηθούν άμεσα και κεντρικά από το site αυτό γιατί αλλιώς θα πιάσουν πολύ κόσμο κορόιδο (και κάποιους από εμάς δε μας ενδιαφέρει να πάει ο Ριβάλντο στο λιμάνι, ενώ κάποιοι άλλοι πιθανώς να μην το θέλουν και καθόλου :) ).

Gregory
13-06-03, 15:21
Για να σου λυσω την απορια, θα σου πω πως σε σχετικο Post που εκανα, μου απαντησε ενας απο τους Admins του φορουμ (Νομιζω πως ειναι κι ο owner), μου απαντησε πως σε λιγο καιρο (πιστευω να εννοει εντος λιγων ημερων) πως θα εχει στο sitε ΝΕΑ ΑΠΟ DSL MODEMS. Εκει πιστευω πως τα νεα θα ειναι ψαγμενα και θα εχουμε περισσοτερα info :wink:

wizardsl
13-06-03, 15:21
Από τη στιγμή που πρέπει να υπάρξει η καταβολή ενός σεβαστού ποσού από μέρους μας ώστε να προμηθευτούμε το μόντεμ, θα πρέπει να μπορούμε και να επιλέξουμε.

Δεν είναι όπως με το Νετ-it's time to burn-μοντ.

AcidArrow
13-06-03, 16:15
Ma afou autoi proteinoun (merikes fores 1 modem) kai emeis... "epilegoume" :-P

morfeas-dsl-
13-06-03, 22:57
ρωτησα υπευθυνο ατομο που δουλευει στον οτε και ειπε πως μοντεμ μπορει να βαλει ο καθενας οποιο θελει απλα ο οτε λεει ποια υποστηριζει επισημως γιατι αυτα ειναι τα 100% δοκιμασμενα και πως εχουμε το δικαιωμα να αγορασουμε καποιο αλλο αλλα να προσεξουμε μηπως μετα δεν ειναι συμβατο και αναγκαστουμε να αγορασουμε και απο ιντρακομ

blizard
13-06-03, 23:14
Δεν τον ρωτας και ΠΩΣ μπορουμε να το κανουμε αυτο?

Επισης ενημερωσε τον πως απο καποιο περιεργο προβλημα, στις online αιτησεις σε υποχρεωνουν να διαλεξεις και στο 134 σου επιβαλουν το modem για να κανεις αιτηση.

bond
13-06-03, 23:40
ρωτησα υπευθυνο ατομο που δουλευει στον οτε και ειπε πως μοντεμ μπορει να βαλει ο καθενας οποιο θελει απλα ο οτε λεει ποια υποστηριζει επισημως γιατι αυτα ειναι τα 100% δοκιμασμενα και πως εχουμε το δικαιωμα να αγορασουμε καποιο αλλο αλλα να προσεξουμε μηπως μετα δεν ειναι συμβατο και αναγκαστουμε να αγορασουμε και απο ιντρακομ

Πες του, ότι είτε δεν ειναι πολύ υπεύθυνος (που δεν το νομίζω), ειτε πιο απλά δεν τον εχουν ενημερώσει, σωστά.
Εχουμε πει ότι ο ΟΤΕ αυτή τη στιγμή δεν σε υποχρεώνει απλά να πάρεις κάποια συγκεκριμένα μοντέλα (έστω της Intracom) αλλα σε υποχρεώνει να τα αγοράσεις από αυτόν. Δες εδώ.
http://www.oteshop.gr/home/adsl_faq.htm#faq20

morfeas-dsl-
13-06-03, 23:44
θα ρωτησω αλλα και στο 134 που δοκιμασα μου ειπαν περιπου τα ιδια. οτι γινεται να παρεις οποιο θες εσυ αλλα δε σου εγγυονται πως θα δουλεψει.
αυτο που με τσαντισε ηταν πως το κοστος εγκαταστασης ειναι υποχρεωτικο και πως ενω ειπα πως θελω να κανω την εγκατασταση μονος μου(οταν βαλω......) μου ειπαν πως αυτο δε γινεται............

blizard
14-06-03, 00:17
Στο 134 σου ειπαν δηλαδη οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ το modem του Οτε, αν δεν θες, και θα σου κανουν την αιτηση?
To πιο πιθανο ειναι να κανουν και εκει την ιδια αιτηση που κανουμε και στο internet, η οποια αν εχεις 1 modem μονο προς "επιλογη", δεν σε αναγκαζει να το επιλεξεις.

Σε περιπτωση που εχεις 2 επιλογες οπως εγω, δεν με αφηναν να κανω αιτηση χωρις να διαξεξω...
Και σε ολες τις περιπτωσεις παντος το modem χρεωνετε.

Αν μπορεις ψαξε λιγο ακομα, θα ηθελα να καταγραψω τηλεφωνητρια να λεει αυτο που σου ειπαν....

Gregory
14-06-03, 00:37
Οπως ειπα και στην δικια μου περιπτωση εχω 2 modems να διαλεξω... αλλα το ενα κανει 211 Ευρω και το αλλο 340 Ευρω... Οποτε σε οδηγουν στην ουσια σε ενα modem :(

jimsliakas
14-06-03, 14:17
Οπως μου ειχε πει καποιος admin στο καναλι του site στο Mirc, και βεβαια ετσι ειναι το σωστο και ειναι καλο να το ξερουν ολοι για να μην ποιαστουν κοροιδα..82 ευρω η ενεργοποιηση της γραμμης + 100 ευρω για ενα μοντεμ που μπορειτε ευκολα να βρειτε κυριως σε e-shops του εξωτερικου αλλα και στην Ελλαδα πιστευω, μας κανουν 182 ευρω.Αν και το ποσο ειναι παλι υψιλο για πολλους μας ,σε σχεση με τα 350 που ζηταει ο ΟΤΕ ειναι λογικοτατο.Πιστευω οτι οσοι επιθυμουν να βαλουν DSL θα το κανουν και τη βρε παιδια ....στην ΕΛΛΑΔΑ μενουμε,μην περιμενετε φθηνοτερα πραγματα για αρχη.

Gregory
14-06-03, 15:57
Σωστοτατο, εγω δεν περιμενω περισσοτερα γενικως ομως... οχι απλα για αρχη. Ελπιζω να βγω ψευτης αλλα μηπως μεινουν ετσι γενικως οι τιμες??? Γιατι αμα κανουν πολλοι αιτησεις με τετοιες τιμες και τσεπωσει ο ΟΤΕ τοτε γιατι να κατεβασουν τις τιμες????????

gaulas
14-06-03, 18:04
Σωστοτατο, εγω δεν περιμενω περισσοτερα γενικως ομως... οχι απλα για αρχη. Ελπιζω να βγω ψευτης αλλα μηπως μεινουν ετσι γενικως οι τιμες??? Γιατι αμα κανουν πολλοι αιτησεις με τετοιες τιμες και τσεπωσει ο ΟΤΕ τοτε γιατι να κατεβασουν τις τιμες????????

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο....[/quote]

morfeas-dsl-
14-06-03, 18:29
Στο 134 σου ειπαν δηλαδη οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ το modem του Οτε, αν δεν θες, και θα σου κανουν την αιτηση?
To πιο πιθανο ειναι να κανουν και εκει την ιδια αιτηση που κανουμε και στο internet, η οποια αν εχεις 1 modem μονο προς "επιλογη", δεν σε αναγκαζει να το επιλεξεις.

Σε περιπτωση που εχεις 2 επιλογες οπως εγω, δεν με αφηναν να κανω αιτηση χωρις να διαξεξω...
Και σε ολες τις περιπτωσεις παντος το modem χρεωνετε.

Αν μπορεις ψαξε λιγο ακομα, θα ηθελα να καταγραψω τηλεφωνητρια να λεει αυτο που σου ειπαν....
βασικα τηλεφωνητης ηταν και μου ειπε αυτο ακριβως. οτι δηλαδη οποιο μοντεμ θελω βαζω αλλα και οτι αυτοι δεν ξερουν αν θα δουλεψει αλλα με δικια μου ευθυνη θα κανω την αγορα. μαλιστα ειπα συγκεκριμενα πως στην αμερικη τα ιδια μοντεμ ειναι 3 φορες πιο φθηνα και λεει πως του ακουγεται λογικο να κανω την αγορα απο εκει που οπως ειπε ειναι πολυ πιο μπροστα σε αυτον τον τομεα

υγ.ενταξει δεν καταγραφω συνομιλιες για να το ακουσεις αλλα οποιος θελει το πιστευει,δε διαδιδω ψεμματα!

wizardsl
14-06-03, 18:34
Εγώ πάντως έχω κρατήσει το Αλκατέλ από πρόπερσι που είχα BT, οπότε όταν θα έρθει ο μάστορας του ΟΤΕ θα το δοκιμάσω στο λάπτοπ μήπως και γλυτώσω τα κερατιάτικα! Εξ άλλου σε όλα τα μεγάλα δίκτυα του εξωτερικού δουλεύει μια χαρά..

bond
14-06-03, 20:09
Εγώ πάντως έχω κρατήσει το Αλκατέλ από πρόπερσι που είχα BT, οπότε όταν θα έρθει ο μάστορας του ΟΤΕ θα το δοκιμάσω στο λάπτοπ μήπως και γλυτώσω τα κερατιάτικα! Εξ άλλου σε όλα τα μεγάλα δίκτυα του εξωτερικού δουλεύει μια χαρά..

Το θέμα είναι πως θα έρθει ο μάστορας αν δεν αγοράσεις modem από τον ΟΤΕ;

mprizes45
14-06-03, 22:32
Εγώ πάντως έχω κρατήσει το Αλκατέλ από πρόπερσι που είχα BT, οπότε όταν θα έρθει ο μάστορας του ΟΤΕ θα το δοκιμάσω στο λάπτοπ μήπως και γλυτώσω τα κερατιάτικα! Εξ άλλου σε όλα τα μεγάλα δίκτυα του εξωτερικού δουλεύει μια χαρά..

Το θέμα είναι πως θα έρθει ο μάστορας αν δεν αγοράσεις modem από τον ΟΤΕ;

Λες να μην έρθει??

Και κάτι άλλο παιδιά. Κανείς δεν αναφέρθηκε, ή έχω χάσει επεισόδιο, ότι το pc μας πρέπει να είναι 550 Mhz. Το δικό μου που είναι 400 είναι για ανακύκλωση???????

Gregory
14-06-03, 23:16
Εχω ακουσει (δεν θυμαμαι που) οτι ακομα και με 300αρι μπορεις... Φυσικα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ αλλα αν θες τη γνωμη μου καλο θα ηταν να του κανεις μια ανακυκλωση να εχεις ενα σωστο pc με μια σωστη συνδεση (ελπιζω) DSL, για να τη χαρεις... :wink:

bond
14-06-03, 23:16
Λες να μην έρθει??

Αφού ο ΟΤΕ όπως έχουν πει πολλοί, δεν σε αφήνει να κάνεις αίτηση αν δεν αγοράσεις το modem από αυτόν. Ούτε online, ούτε από το 134.



Και κάτι άλλο παιδιά. Κανείς δεν αναφέρθηκε, ή έχω χάσει επεισόδιο, ότι το pc μας πρέπει να είναι 550 Mhz. Το δικό μου που είναι 400 είναι για ανακύκλωση???????

Αυτά είναι υπερβολές. Και αν παίζει κάπου ρόλο, μονο στο USB modem, μπορεί να παίζει ρόλο. Οπότε αν κάποιος έχει παλιό υπολογιστή, ας προτιμήσει το ethernet. Για αυτό βέβαια δεν βάζω το χερι μου στη φωτιά, γιατί δεν είχα ποτέ ADSL. Αν κάποιος είχε ας μας πει πιο συγκεκριμένα.

Spike
14-06-03, 23:27
Και κάτι άλλο παιδιά. Κανείς δεν αναφέρθηκε, ή έχω χάσει επεισόδιο, ότι το pc μας πρέπει να είναι 550 Mhz. Το δικό μου που είναι 400 είναι για ανακύκλωση???????

Λες να πουλάει και πισιά ο ΟΤΕς και να μας υποχρεώνει να τα αγοράσουμε απ' αυτόν ; Γι'αυτό το λέει αυτό ; :D :D :D :D :D

Σοβαρά πάντως υποθέτω ότι στο εξωτερικό είχαν ADSL πριν η συχνότητα των επεξεργαστών ανέβει στα 550 MHz, οπότε μπούρδες μας λένε.

Spike
http://vhaf.org

Gregory
14-06-03, 23:51
Αρα μεχρι τωρα επιβεβαιωνομαι :roll:

morfeas-dsl-
15-06-03, 00:58
καποιος ειχε πει σε προηγουμενο ποστ οτι εχει 384 με πεντιουμ 2 και πως δουλευει τελεια. ειχε λογο να πει ψεμματα?δε νομιζω

NeK
15-06-03, 01:23
Ακόμα και ένας 386 θα άντεχε και μία 2mbit γραμμή άνετα (αν είχε την άπαραίτητη μνήνη για να φωρτώσει υποφερτά τα windows :)) αλλιώς με linux μια χαρά την κάνει την δουλειά του.

Παίδες οι επεξεργαστές έχουν ασύληπτη δυνατότητα επεξεργασίας δεδωμένων συγκριτικά με τις τηλεπικοινωνίες που τα μετράμε ακόμη σε kbps :)

Τα Mbit για έναν επεξεργαστή είναι παντελώς αστεία τιμή. :wink:

wizardsl
15-06-03, 02:18
Εγώ πάντως έχω κρατήσει το Αλκατέλ από πρόπερσι που είχα BT, οπότε όταν θα έρθει ο μάστορας του ΟΤΕ θα το δοκιμάσω στο λάπτοπ μήπως και γλυτώσω τα κερατιάτικα! Εξ άλλου σε όλα τα μεγάλα δίκτυα του εξωτερικού δουλεύει μια χαρά..

Το θέμα είναι πως θα έρθει ο μάστορας αν δεν αγοράσεις modem από τον ΟΤΕ;

Στο μάστορα μαστοριές??!!

Δε θα έρθει αν δεν αγοράσω το μόντεμ του Σωκράτη? Ε να μην έρθει τότε..

princedom
15-06-03, 04:49
An gnorizei kaneis tipota gia Linksys as pei, giati theoroynte poly kala modem ap'oso jero. Bebaia, kaneis de jerei an tha paijoyn Ellada alla pisteyo na einai ok...

bond
15-06-03, 12:06
Ακόμα και ένας 386 θα άντεχε και μία 2mbit γραμμή άνετα (αν είχε την άπαραίτητη μνήνη για να φωρτώσει υποφερτά τα windows :)) αλλιώς με linux μια χαρά την κάνει την δουλειά του.
Παίδες οι επεξεργαστές έχουν ασύληπτη δυνατότητα επεξεργασίας δεδωμένων συγκριτικά με τις τηλεπικοινωνίες που τα μετράμε ακόμη σε kbps :)
Τα Mbit για έναν επεξεργαστή είναι παντελώς αστεία τιμή. :wink:

Εγώ βασικά όταν εξέφρασα την αμφιβολία μου για τα USB, είχα στο μυαλό μου κάποια Winmodem και USB modem (56k) που γονατίζουν και 1000αρηδες επεξεργαστές, επειδή χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή για το modulation/demodulation. Επιπλέον βλέπω ότι στα specs του ΟΤΕ τουλάχιστον τα USB modem εμφανίζονται να δουλεύουν μόνο σε Windows, κάτι που σημαίνει ότι είναι winmodem. Αυτά λοιπόν όντως μπορεί να έχουν ελάχιστη απαίτηση 550 Mhz.
Διαβάστε την απάντηση που μου έδωσε ο κ.Δουκόγλου στο Delphi, σε σχέση με τη συμβατότητα των διάφορων μοντεμ.
http://forums.delphiforums.com/adslgr/messages?msg=573.4

r00t
15-06-03, 13:34
Για να τελειώνουμε: το Alcatel Speedtouch USB έχει δουλέψει επί χρόνια σε Pentium 2 στα 300 με 384 Mb RAM σε Windows 98, 98SE, 2000, XP, Mandrake 8.2, Mandrake 9.0, Red Hat 8 και άλλα πολλά. Επιβεβαιωμένο από άτομο που ξέρει να στήνει το σύστημα του. Να τελειώνει επιτέλους το παραμύθι. Μου θυμίζει τις βλακείες που έγραψε σε κάποια φάση ο Βαμβακάρης στο RAM, ότι και καλά χρειάζεται 3-4 υπολογιστές για να βλέπει βίντεο, να επεξεργάζεται τις φωτογραφίες του, να ακούει μουσική, να έχει οικιακό server (!) κτλ. Αμάν πια με τους μύθους, να σκεφτόμαστε και λίγο, καλά ήταν με το κουτόχορτο.

mprizes45
15-06-03, 13:36
Ευχαριστώ παιδιά για την ενημέρωση.

Αν είναι να κάνω ανακύκλωση του pcιου μου θα φροντίσω να έχει και adsl modem μέσα. Τώρα αν έρθει ο τεχνικός ή όχι δικαίωμα του. Δημοκρατία δεν έχουμε?? Αν θα παίξει έπαιξε. Τουλάχιστον θα το έχω για ενθύμιο.

Το μόνο μικρό πρόβλημα είναι να αυξήσω τις usb θύρες , γιατί και ο εκτυπωτης θέλει, και η webcam [δώρο] θέλει, και το μόντεμ αν είναι εξωτερικό θέλει. Αυτό όμως θα το φροντίσω με την ανακύκλωση.

Καλά που έχω φιλικό service.

Και κανείς δεν προτεινε καμια φτηνή λύση , αλλά να μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Το Αγιο Πνεύμα ας μας φωτίσει αύριο.............

mprizes45
15-06-03, 13:43
Διαβάστε την απάντηση που μου έδωσε ο κ.Δουκόγλου στο Delphi, σε σχέση με τη συμβατότητα των διάφορων μοντεμ.
http://forums.delphiforums.com/adslgr/messages?msg=573.4

Το link δεν θα πω ότι δεν λειτουργεί γιατί φαίνεται αν είσαι και εκεί μέλος φόρτωνει η σελίδα.

Σε μένα όμως δεν φορτώνει , πρέπει να κάνεις μανούβρα για να το βρεις.
Θα το βρω όμως καθως είναι το δεύτερο ή τριτο link που βλέπω απο delphi forums.

bond
15-06-03, 14:12
Για να τελειώνουμε: το Alcatel Speedtouch USB έχει δουλέψει επί χρόνια σε Pentium 2 στα 300 με 384 Mb RAM σε Windows 98, 98SE, 2000, XP, Mandrake 8.2, Mandrake 9.0, Red Hat 8 και άλλα πολλά. Επιβεβαιωμένο από άτομο που ξέρει να στήνει το σύστημα του. Να τελειώνει επιτέλους το παραμύθι. Μου θυμίζει τις βλακείες που έγραψε σε κάποια φάση ο Βαμβακάρης στο RAM, ότι και καλά χρειάζεται 3-4 υπολογιστές για να βλέπει βίντεο, να επεξεργάζεται τις φωτογραφίες του, να ακούει μουσική, να έχει οικιακό server (!) κτλ. Αμάν πια με τους μύθους, να σκεφτόμαστε και λίγο, καλά ήταν με το κουτόχορτο.

Δεν διαφώνω καθόλου για αυτά με το RAM που λες. Αλλα πρέπει να παραδεχτείς ότι υπάρχουν winmodem (PCI και USB) που γονατίζουν οποιοδήποτε υπολογιστή με τους κακογραμμένους drivers τους. Εγώ σε αυτά αναφέρθηκα και θεώρησα, επειδή στο oteshop γράφει ότι τα USB της Siemens και της Ιντρακομ, δουλεύουν μόνο σε Windows, ότι είναι winmodem. Αν λες ότι το alcatel δουλεύει σε Mandrake και Redhat, τότε προφανώς δεν είναι winmodem και δεν έχει τέτοια προβλήματα.

r00t
15-06-03, 14:58
http://www.speedtouch.com/dvrdownload_lx.htm

http://speedtouch.sourceforge.net/index.php?/index.en.html

http://sourceforge.net/projects/speedtouch


OK? :wink:

bond
15-06-03, 15:06
Μα δεν αμφέβαλλα, από τη στιγμή που είπες ότι το έχει δουλέψει.
Αναρωτιέμαι αν οι drivers αυτοί δουλεύουν και στο Jetspeed 100 της Ιντρακομ, αφού είχε ειπωθεί ότι το jetspeed είναι αντιγραφή του speedtouch. Η ιντρακομ στο site της έχει drivers μόνο για windows.
Εμένα πάντως δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα. Έτσι και αλλιώς ο ΟΤΕ δεν δίνει επιλογή για USB modem σε όσους έχουν ISDΝ σε περιοχή με DSLAM Siemens.
Πάντως έγω θεωρώ ότι η επιλογή ethernet είναι καλύτερη από τη USB, μιας και δεν χρειάζεται κανένα driver και άρα είναι σίγουρο ότι δουλεύει με όλα τα λειτουργικά.

grrrrr
15-06-03, 19:02
νέα modem και η τιμή κελεπούρι !

http://img.villagephotos.com/p/2003-6/119624/adslrouters.jpg

εσείς πόσα δίνετε ? :lol:

mprizes45
15-06-03, 19:18
νέα modem και η τιμή κελεπούρι !

http://img.villagephotos.com/p/2003-6/119624/adslrouters.jpg

εσείς πόσα δίνετε ? :lol:

Πειράζει που δεν θα πάρω από αυτά χιχι , ούτε δώρο , thx anyway. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.