PDA

Επιστροφή στο Forum : Είστε άτυχος κύριε....



blade12
29-05-07, 18:34
Σήμερα που λέτε πήγα από τα γραφεία της ακατονόμαστης για να μάθω το λόγο που από τις 30/4, που παραδόθηκε η γραμμή μου από τον ΟΤΕ, δεν έχουν στείλει την αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ. Φτάνω λοιπόν στα γραφεία τους και ζητάω να μιλήσω με έναν υπεύθυνο. Έρχεται λοιπόν ένα παλικάρι και με ρωτάει πως μπορεί να με εξυπηρετήσει. Του λέω λοιπόν όλο το story και ότι κάτι πρέπει να γίνει άμεσα γιατί αλλιώς θα ακυρώσω την αίτηση. Το καλό μας το παιδί που λέτε πάει να κοιτάξει τη καρτέλα μου για να δει γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση και μετά από 20 λεπτάκια έρχεται και μου λέει:
- Κύριε μου είστε πολύ άτυχος. Έχετε πέσει σε μια περίοδο μαζικών ενεργοποιήσεων και έχουν προτεραιότητα αυτοί που έκαναν την αίτηση πιο νωρίς από εσάς. Αλλά μην ανησυχείτε, προώθησα το αίτημα σας και θα σταλεί στον ΟΤΕ την άλλη εβδομάδα.
- Γιατί όχι σήμερα τον ρωτάω. Γιατί οι αιτήσεις έφυγαν σήμερα το πρωί και τις επόμενες θα τις στείλουμε την άλλη Δευτέρα, μου απαντάει.
- Και η ενεργοποίηση πότε θα γίνει? Να υπολογίζετε σε 20 μέρες περίπου.
- Μα η ΕΕΤΤ λέει 13 εργάσιμες για παράδοση γραμμής μαζί με φορητότητα. Αυτό δεν ισχύει ακόμα κύριε. Η εμπειρία μου λέει ότι σε 20-25 μέρες θα σας καλέσουμε για ραντεβού με τον τεχνικό.
- Ωραία. Αν ακυρώσω το αίτημα φορητότητας σε πόσο καιρό θα ενεργοποιηθώ? Σε 20 μέρες το πολύ.
- Μα 20 θα κάνει και με τη φορητότητα. Με κοροϊδεύεται? Όχι κύριε, προς Θεού. Υπολογίστε ότι μέχρι να παραλάβουμε το φαξ με την ακύρωση και να το περάσουμε στο σύστημά μας θα περάσει μια εβδομάδα και μετά θα περάσουν 10 μέρες περίπου μέχρι να έρθει ο τεχνικός στο σπίτι σας.
- Ωραία. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω ώστε να ακυρώσω την αίτηση για το cable tv? Θα μας στείλετε ένα φαξ με το αίτημα, το αφμ σας και την ταυτότητα σας και θα χρεωθείτε και 20 ευρώ.
- 20 ευρώ? Για πιο λόγο? Έχουμε μισθώσει ήδη τη γραμμή από τον ΟΤΕ και πρέπει να πληρώσετε. Δεν είναι και πολλά εξάλλου. Μόνο 20 ευρώ.


Μετά από αυτό είμαι σε σοβαρό δίλλημα κύριοι. Κόβω τα πάντα από τη Vivo και δοκιμάζω την τύχη μου άλλού ή κάνω λίγο ακόμα υπομονή μήπως και αλλάξει η τύχη μου στη συγκεκριμένη εταιρεία?

pan.nl
29-05-07, 18:38
Ναι, είναι όντως λίγο χαώδης η κατάσταση στην εταιρεία, αλλά με τόσα που έχεις περάσει, πιστεύω πως αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα για να ενεργοποιηθείς. Τουλάχιστον η υπηρεσία είναι ποιοτική και υποθέτω πως πρόλαβες την προσφορά με τα 33 € (εως 31/3). Αν πάλι έκανες αίτηση μετά τις 31/3, οπου το πακέτο κοστίζει 65 €, τότε αλλάζει, καθώς αν δε σε ενδιαφέρει η ψηφιακή τηλεόραση, μπορείς να κοιτάξεις προς κανέναν άλλο εναλλακτικό.

blade12
29-05-07, 18:48
Την προσφορά την πρόλαβα. Έχουν περάσει την αίτηση μου στο σύστημά τους στις 12/3. Αλλά όπως είπε κ ο υπάλληλος της vivo: Είμαι άτυχος.....

mich83
29-05-07, 18:50
Εγώ πάλι πιστεύω ότι με τόσα που έχεις περάσει, καλύτερα φύγε γιατί εν καιρώ θα περάσεις περισσότερα. Και μη διαννοηθείς να δώσεις τα 20 ευρώ. Καθυστέρησαν πολύ περισσότερο απ' όσο ορίζει το νέο R.U.O (που ισχύει κανονικότατα) και δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις τίποτα.

Director CrisAK
29-05-07, 19:09
είμαι της αντίθετης γνώμης...εδώ που έφτασες δεν πρέπει να κάνεις πίσω...όλοι έχουν τα δικά τους...

mich83
29-05-07, 19:43
Κάποια όμως τα έχουν και τα ξαναέχουν και τα ξαναέχουν κ.ο.κ Και δε σταματάνε ποτε να τα έχουν.

manoulamou
29-05-07, 19:59
Περι ορεξεως και υπομονης ... πχ
"Vivodi: Από την απόλαυση στην κόλαση. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68978)" by no_logo (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=5925)

aris60
29-05-07, 23:09
Σήμερα που λέτε πήγα από τα γραφεία της ακατονόμαστης για να μάθω το λόγο που από τις 30/4, που παραδόθηκε η γραμμή μου από τον ΟΤΕ, δεν έχουν στείλει την αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ. Φτάνω λοιπόν στα γραφεία τους και ζητάω να μιλήσω με έναν υπεύθυνο. Έρχεται λοιπόν ένα παλικάρι και με ρωτάει πως μπορεί να με εξυπηρετήσει. Του λέω λοιπόν όλο το story και ότι κάτι πρέπει να γίνει άμεσα γιατί αλλιώς θα ακυρώσω την αίτηση. Το καλό μας το παιδί που λέτε πάει να κοιτάξει τη καρτέλα μου για να δει γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση και μετά από 20 λεπτάκια έρχεται και μου λέει:
- Κύριε μου είστε πολύ άτυχος. Έχετε πέσει σε μια περίοδο μαζικών ενεργοποιήσεων και έχουν προτεραιότητα αυτοί που έκαναν την αίτηση πιο νωρίς από εσάς. Αλλά μην ανησυχείτε, προώθησα το αίτημα σας και θα σταλεί στον ΟΤΕ την άλλη εβδομάδα.
- Γιατί όχι σήμερα τον ρωτάω. Γιατί οι αιτήσεις έφυγαν σήμερα το πρωί και τις επόμενες θα τις στείλουμε την άλλη Δευτέρα, μου απαντάει.
- Και η ενεργοποίηση πότε θα γίνει? Να υπολογίζετε σε 20 μέρες περίπου.
- Μα η ΕΕΤΤ λέει 13 εργάσιμες για παράδοση γραμμής μαζί με φορητότητα. Αυτό δεν ισχύει ακόμα κύριε. Η εμπειρία μου λέει ότι σε 20-25 μέρες θα σας καλέσουμε για ραντεβού με τον τεχνικό.
- Ωραία. Αν ακυρώσω το αίτημα φορητότητας σε πόσο καιρό θα ενεργοποιηθώ? Σε 20 μέρες το πολύ.
- Μα 20 θα κάνει και με τη φορητότητα. Με κοροϊδεύεται? Όχι κύριε, προς Θεού. Υπολογίστε ότι μέχρι να παραλάβουμε το φαξ με την ακύρωση και να το περάσουμε στο σύστημά μας θα περάσει μια εβδομάδα και μετά θα περάσουν 10 μέρες περίπου μέχρι να έρθει ο τεχνικός στο σπίτι σας.
- Ωραία. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω ώστε να ακυρώσω την αίτηση για το cable tv? Θα μας στείλετε ένα φαξ με το αίτημα, το αφμ σας και την ταυτότητα σας και θα χρεωθείτε και 20 ευρώ.
- 20 ευρώ? Για πιο λόγο? Έχουμε μισθώσει ήδη τη γραμμή από τον ΟΤΕ και πρέπει να πληρώσετε. Δεν είναι και πολλά εξάλλου. Μόνο 20 ευρώ.


Μετά από αυτό είμαι σε σοβαρό δίλλημα κύριοι. Κόβω τα πάντα από τη Vivo και δοκιμάζω την τύχη μου άλλού ή κάνω λίγο ακόμα υπομονή μήπως και αλλάξει η τύχη μου στη συγκεκριμένη εταιρεία?
Καλησπερα γειτονα στον ιδιο βρονχο ειμαστε, δυστυχως και εγω στο περιμενε ειμαι, απο 29/3 αλλα το σκεφτηκα ετσι αλλιος και παλι στα ιδια κατεληξα, ολοι το ιδιο ειναι φευγεις απο εδω πας αλλου αντε παλι 2 μηνες στημενος.Μαλλον θα περιμενω ειναι οικονομικο το θεμα για μενα με 33 ευρο και 12 μηνες, ακρη δεν βρισκω ποτε θα συνδεθω, εχω τωρα την ιδια με την δικη σου συνδεση ακριβως, αλλα θα κανω ανανεωση, αν δεν συνδεθω στο cabletv. :sorry:

spyII
30-05-07, 02:03
Μαζικές ενεργοποιήσεις του πισινου

ΕΕΕΕΕΕ συγνώμη ρε παιδιά αλλα περιμένω 81 μέρες!!!!!!

60 εργάσιμες!!!!!!!!!!Τι στο διάολο κάνουνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πετσάκι όλη τη μέρα?Χτενίζουνε τα μούσια τους?

Και τα 20 ευρώ τι τα θελουνε?Για να τα δώσουν στον ΟΤΕ?Γιατί ξέρω πως αν περάσουν κάποιες εργάσιμες (15-20?δεν ξέρω) αυτά τα 20 δεν τα δίνεις!

Δηλαδή για να καταλάβω.....δίνει η βιβο 20 ευρώ στον ΟΤΕ και μετά από κάποιο διάστημα ο ΟΤΕ του τα δίνει πίσω με μια γραμμή δώρο?

Jazzer
30-05-07, 08:58
Οι βιβοντιανοί είναι από άλλο Γαλαξία, δεν παίζονται !! Ακούς εκεί να πληρώσει και 20 ευρώ ο άνθρωπος !!:evil: Δεν φτάνει που τον ταλαιπωρούν με τις ενεργοποιήσεις ρυθμού χελώνας !! :mad:
Όσο εμείς οι καταναλωτές δεν προστατευόμαστε ξεκάθαρα από το νομικό πλαίσιο, τα ίδια και χειρότερα θα μας κάνουν !!:down::down::down:

manoulamou
30-05-07, 09:29
Να μιλησουμε και περι καταναλωτικης συνειδητοποιησης
του καθενος μας ή θα γινουμε πολυ κακοι;;;
:hmm:

Jazzer
30-05-07, 10:06
Σαφώς και πρέπει να διαθέτουμε καταναλωτική συνείδηση, να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.:oneup:
Όμως, τέτοιου είδους πρακτικές από τις εταιρίες δεν θα πρέπει να γίνονται αποδεκτές σε καμμία περίπτωση.:)

ronaldinio
30-05-07, 10:35
Μετά από αυτό είμαι σε σοβαρό δίλλημα κύριοι. Κόβω τα πάντα από τη Vivo και δοκιμάζω την τύχη μου άλλού ή κάνω λίγο ακόμα υπομονή μήπως και αλλάξει η τύχη μου στη συγκεκριμένη εταιρεία?

Βρε παλικάρι, αφού κάνει μπαμ από τα γραφόμενά σου ότι έχεις φτάσεις στα όριά σου, η μόνη σου πραγματική δύναμη είναι να τους γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια!

jara
30-05-07, 11:01
Δεν ισχυει πως αν κανεις αιτηση διακοπης πριν την ενεργοποιηση δεν χρεονεσαι?

wasi
30-05-07, 11:02
Φίλε blade12 με την vivodi στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 20 μέρες μόνο όπως σου είπαν, μην σου πω και πολυ παραπάνω. Φόβαμαι ότι θα εξαντλήσουν την υπομονή σου.

mich83
30-05-07, 15:40
Δεν ισχυει πως αν κανεις αιτηση διακοπης πριν την ενεργοποιηση δεν χρεονεσαι?



Δεν ισχύει. Χρεώνεσαι 20 ευρώ.

Djore
30-05-07, 15:49
Δεν ισχύει. Χρεώνεσαι 20 ευρώ.


Εξαρτάτε πότε έκανες την αίτηση , Φίλος που έκανε διακοπή δεν χρεώθηκε τίποτα ...

blade12
30-05-07, 16:03
Εμένα μου είπαν οτι αν έχει παραδοθεί η γραμμή από τον ΟΤΕ και ζητήσεις ακύρωση τότε πληρώνεις τα 20 ευρώ. Εγώ πάντως αν ακυρώσω δεν θα τους τα δώσω τα 20 ευρώ γιατί στους όρους του συμβολαίου δεν γίνεται αναφορά για αυτό το ποσό.
Σήμερα λεω να τους στείλω μια επιστολή στην οποια θα τους πω οτι αν δεν με ενεργοπιήσουν μεχρι 15/6 θα κανω καταγγελία και ακύρωση της αίτησης και οτι θα ακυρώσω το μαχχ2 που έχω τωρα.

jimarass
30-05-07, 18:13
Εγώ τους έστειλα email να μου απαντήσουν γραπτώς πόσες μέρες χρειάζονται για ενεργοποίηση γραμμής full llu σε γραμμή χωρίς ΟΤΕ νούμερο, ούτε φορητότητα. Δεν την ξαναπατάω....

Costas_1980
31-05-07, 18:35
Φιλε μπορεί να είσα άτυχος αλλα πρόσεξε κατι καλά πριν κινηθείς και διακόψεις!
Σε όποια εταιρεία πλην του ΟΤΕ, θα περιμένεις κανα τετράμηνο.
Η τελική απόφαση είναι δική σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.