PDA

Επιστροφή στο Forum : voip= νεος εξοπλισμος;



iokastis
16-10-17, 21:24
καλησπέρα.πριν 30 λεπτα εγινε αιτημα για μεταβαση της τηλεφωνιας σε ευρυζωνικη.η ευγενεστατη υπάλληλος στην εξυπηρετηση της cosmote επεμεινε πως πρεπει να αποσταλει νεος εξοπλισμος προκειμενου να γινει η μεταβαση σε voip.αυτό παρα την επισημανση ότι ηδη υπαρχει συμβατος με τo voip εξοπλισμος και είναι το speedport entry 2i.η υπάλληλος απαντησε ότι το γνωριζει αλλα επεμεινε και τελικα ο φιλος μου δεχτηκε.εχει καποιος φιλος αναλογη εμπειρια;παιζει κατι με αυτή την πρακτικη και αν ναι τι και γιατι?


edit: ξεχασα να αναφερω πως αυτό που θα του στειλουν είναι το ιδιο μ/ρ δηλαδή το s/p entry 2i.

mariossss
17-10-17, 09:00
Θα πρεπει να επιστρεψεις και το παλιο πισω ομως σε καταστημα αλλιως θα στο χρεωσουν.

iokastis
17-10-17, 09:48
Θα πρεπει να επιστρεψεις και το παλιο πισω ομως σε καταστημα αλλιως θα στο χρεωσουν. ναι εχεις δικιο αυτό ειπαν και στο φιλο μου στην επικοινωνια που ειχε χθες με την εξυπηρετηση πελατων(13888),για την ιστορια επειδή εδώ είναι απομακρυσμενη περιοχη(δεν υπαρχει κατάστημα cosmote-γερμανος) η επιστροφή θα γινει μεσω του κουριερ που θα φερει το νέο μ/ρ,αλλα εγω ρωτησα άλλο πραγμα.:oneup:

deniSun
17-10-17, 19:13
Αν έχεις το ίδιο, κανονικά δεν θα έπρεπε να σου το αλλάξουν.
Αν έχεις οποιοδήποτε άλλο σου το αλλάζουν γιατί περνάνε τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας σε αυτό ΜΟΝΟ το μοντέλο.
Φυσικά και μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλο sip εξοπλισμό.
Είναι μια διαδικασία που έχουμε υλοποιήσει πολλοί και υπάρχει σε διάφορα θέματα.

iokastis
17-10-17, 20:35
Αν έχεις το ίδιο, κανονικά δεν θα έπρεπε να σου το αλλάξουν.
Αν έχεις οποιοδήποτε άλλο σου το αλλάζουν γιατί περνάνε τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας σε αυτό ΜΟΝΟ το μοντέλο.
Φυσικά και μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλο sip εξοπλισμό.
Είναι μια διαδικασία που έχουμε υλοποιήσει πολλοί και υπάρχει σε διάφορα θέματα.
σωστα και το ξερω.ηδη ο φιλος μου με νεα επικοινωνια στο 13888 μιλωντας με το αναλογο τμημα ακυρωσε επι της ουσιας την αποστολή νεου εξοπλισμου κατι για το οποιο και ο υπάλληλος από την cosmote συμφωνησε και αναρωτηθηκε γιατι εγινε αυτό το λαθος.ο φιλος μου περιμενει το επομενο εικοσιτετραωρο τη μεταβαση της τηλεφωνιας του σε ευρυζωνικη.

stereo
23-10-17, 18:31
Ακριβως το ιδιο εγινε και σε μενα.
Βεβαια, αρχικα μου ειπαν οτι δε χρειαζεται αντικατασταση αλλα επειδη οταν πηγαν να κανουν την αλλαγη στη γραμμη ειδαν οτι δεν ειχα το speedport συνδεδεμενο τελικα επρεπε να αντικατασταθει οπωσδηποτε για να προχωρησει το αιτημα.

iokastis
24-10-17, 11:44
Ακριβως το ιδιο εγινε και σε μενα.
Βεβαια, αρχικα μου ειπαν οτι δε χρειαζεται αντικατασταση αλλα επειδη οταν πηγαν να κανουν την αλλαγη στη γραμμη ειδαν οτι δεν ειχα το speedport συνδεδεμενο τελικα επρεπε να αντικατασταθει οπωσδηποτε για να προχωρησει το αιτημα. το αστειο στην περιπτωση του φιλου μου είναι ότι τελικα με sms του ειπαν ότι δεν μπορει να γινει η μεταβαση.να συμπληρωσω πως αυτος ειχε κουμπωμενο στη γραμμη το speedport από τις 8 το πρωι μεχρι και τις 5 το απόγευμα της ημερας της δηθεν μετάβασης.μπαχαλο σε όλα..:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.