PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρώτηση για αλλαγή Provider



tarantules9
29-05-07, 19:13
Πήρα το Conn-x 768 της ΟΤΕnet στις 27/12/2006 με router τον 530v6 όπου είμαι πολύ ευχαριστημένος.Δεν είμαι ευχαριστημένος με τις ταχύτητες οι οποίες καθότι μου έκαναν αναβάθμιση υποθέτω (χωρίς να τους πω εγώ) σε 1024 (τόσο βλέπω να λέει στο interface του router στην ταχύτητα σύνδεσης) , συνήθως ποιάνω 40-45Κ την ημέρα και το βράδυ μόνο ή νωρίς το πρωί ποιάνω 55-60Κ.Επειδή λήγει η 6μηνη υποχρεωτική παραμονή λέω να διακόψω και να δοκιμάσω καμία άλλη εταιρία.Πχ σκέφτομαι Forthnet.Έχω να ρωτήσω τα εξής :
1) Καταρχήν αν δεν τους πω τίποτα στην OTEnet και περάσει το εξάμηνο υποχρεωτικής παραμονής , θα συνεχίσουν να μου χρεώνουν τη γραμμή ή πρέπει να με ρωτήσουν αν θέλω να συνεχίσω μαζί τους?Αν δεν θέλω να συνεχίσω πρέπει να τους το πω και να κάνω διακοπή της ADSL και μετά πάλι να κάνω αίτηση για ADSL στη Forthnet πχ?
2) Το Speedtouch 530v6 θα κάνει αν συνδεθώ με άλλο provider ή πρέπει να αλλάξω και router?
3) Ποιό αντίστοιχο πρόγραμμα (χωρίς προπληρωμή) έχει η Forthnet στα 19,5 ευρώ το μήνα ή παραπλήσιο?
4) Αν διακόψω από OTEnet και επιλέξω Forthnet , πόσο διάστημα θα μείνω χωρίς Internet?

ax8os.arouris
29-05-07, 21:38
Κατ'αρχάς, να σου πω ότι μου κάνουν εντύπωση οι ταχύτητες που παραθέτεις, πολύ χαμηλές!
Εγώ βέβαια έχω εμπειρία από OTEnet 1024 φοιτητικό και κατεβάζω με maximum 107-110. Βέβαια το φοιτητικό adsl χρησιμοποιεί το δίκτυο της ΕΔΕΤ και όχι αποκλειστικά της OTEnet, αλλά επειδή για διάφορους λόγους θα αλλάξω σύνδεση και έχω καλέσει πολές φορές στο 134, όλοι οι τηλεφωνητές προσπαθούν να με πείσουν ότι το φοιτητικό πακέτο πιάνει μικρότερες ταχύτητες από το αντίστοιχο κοινό πακέτο!!!! Ίσως έπεσες και σε περιοχή με πολύ "ανήσυχο" για adsl κόσμο.
1) Λογικά μετά την δεσμευτική παραμονή συνεχίζει η παροχή υπηρεσιών μέχρι να ενημερώσεις τον πάροχο.
2)Πρέπει να δουλεύει και σε άλλους providers, εκτός αν επιλέξεις πάροχο που υποστηρίζει ότι πρέπει να χρησιμοποιείς αποκλειστικά το δικό του modem/router
3)forthnet.gr και θα ενημερωθείς, πάντως πριν λίγο είδα μια διαφήμιση στην TV που έλεγε πως η Forthnet προσφέρει την 1η Ιουνίου πακέτο TEL+ADSL 10 Mbps στο δίκτυό της με 10 ευρώ το μήνα για 6 μήνες και μετά λογικά χρεώνεσαι με τον τότε υπάρχοντα τιμοκατάλογο
4)Παίζεται, κάποιος που το πέρασε θα σου απαντήσει εδώ σίγουρα

albatross
30-05-07, 00:38
Πανω σ' αυτο το θεμα να ρωτησω κι εγω αν καταρχην γινεται να αλλαξεις provider απο connx διατηρωντας τη γραμμη σου.??

ax8os.arouris
30-05-07, 05:13
Πανω σ' αυτο το θεμα να ρωτησω κι εγω αν καταρχην γινεται να αλλαξεις provider απο connx διατηρωντας τη γραμμη σου.??

Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038), και συγκεκριμένα τα Μειονεκτήματα που αναφέρονται πρώτα. Είναι λίγο παλιό το post αλλά δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι από τότε... Καλού κακου, αφού απ'ότι κατάλαβα έχεις το conn-x, πάρ'τους ένα τηλέφωνο για να σιγουρευτείς.

tarantules9
30-05-07, 11:47
Και πότε πρέπει να τους ενημερώσω οτι θέλω να διακόψω τη σύνδεσή μου στην ΟΤΕnet?Να τους πάρω απο τώρα τηλέφωνο?Μου λήγει 27/6 τον άλλο μήνα δηλαδή.Για να μην χάσω την προσφορά της Forthnet που είναι μόνο για μια μέρα (1/6/2007) στα 10mbit μπορώ να πάω να την αγοράσω και να στείλω την αίτηση για συνδρομή ενώ έχω ήδη της OTEnet και δεν έχει λήξει ακόμα?Θα πρέπει να περιμένω ή όχι?
Έχω αγανακτήσει όταν ακούω άλλοι με 1024 γραμμή να ποιάνουν 100Κ ταχήτητα και εγώ να έχω κολήσει στα 40Κ.Γι αυτό θέλω να αλλάξω.Να μην μας περνάνε και για ηλίθιους στον ΟΤΕ

ax8os.arouris
30-05-07, 13:53
Και πότε πρέπει να τους ενημερώσω οτι θέλω να διακόψω τη σύνδεσή μου στην ΟΤΕnet?Να τους πάρω απο τώρα τηλέφωνο?Μου λήγει 27/6 τον άλλο μήνα δηλαδή.Για να μην χάσω την προσφορά της Forthnet που είναι μόνο για μια μέρα (1/6/2007) στα 10mbit μπορώ να πάω να την αγοράσω και να στείλω την αίτηση για συνδρομή ενώ έχω ήδη της OTEnet και δεν έχει λήξει ακόμα?Θα πρέπει να περιμένω ή όχι?
Έχω αγανακτήσει όταν ακούω άλλοι με 1024 γραμμή να ποιάνουν 100Κ ταχήτητα και εγώ να έχω κολήσει στα 40Κ.Γι αυτό θέλω να αλλάξω.Να μην μας περνάνε και για ηλίθιους στον ΟΤΕ

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ποια είναι ακριβώς η πολιτική της OTEnet με όλες τις λεπτομέρειες. Κάνε μια αναζήτηση στο forum όπου σίγουρα υπάρχουν posts με παρεμφερές θέμα. Επίσης μπορείς να επισκεφτείς το site της OTEnet για την εξυπηρέτηση πελατών (http://www.otenet.gr/hd/) και να ψάξεις λίγο.
Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις και στην OTEnet και στη Forthnet και να τους πεις τι θέλεις να κάνεις και θα σε κατατοπίσουν πιστεύω. Μην ξεχάσεις να ρωτήσεις στην OTEnet τι να κάνεις για να διακοπεί η ADSL και αντίστοιχα να ρωτήσεις στην Forthnet τι πρέπει να κάνεις εσύ για να μεταφερθείς στο ιδιόκτητο δίκτυό της (γιατί μόνο εκεί είναι τα 10 Mbps) ενώ τρέχει ήδη συνδρομή σου σε άλλο πάροχο.

tarantules9
30-05-07, 15:00
Δεν θα έχω 10Mbps γιατί δεν καλύπτει ακόμα το Άργος όπου και μένω αλλά θα έχω 1024 όπως και τώρα.Απλά θέλω να σταματήσω την OTEnet γιατί είμαι πολύ δυσαρεστημένος με τις ταχύτητες.40-45Κ καθημερινά δεν είναι ταχύτητες για 1024.Δεν είμαι και ο μαλάκας της υπόθεσης

@ ADSLgr.com All rights reserved.