PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP



Σελίδες : [1] 2

dimiSCOOBY
19-10-17, 12:21
Καλημέρα σας απο Θεσ/κη (Τριανδρία)

Εχω περίπου 1,5 μήνα με Speedport Entry 2i σε VOIP με την COSMOTE .
Φυσικά μου το παρουσίασαν σαν δεδομένο με επικαιροποίηση συμβολαίου σε νέο
την αλλαγη σε VoiP.

To 1ο προβλημα που παρουσιάστηκε ήταν να δειχνουν τα win-7 στο taskbar το εικονίδιο του δικτυου "οκ" για ιντερνετ
αλλα οι firefox, Chrome, Opera να μη δινουν τιποτε απο ιστοσελίδες.
Κανω rebοοt τον Entry 2i απο το λογισμικό του ... τιποτε ιδια κατασταση...
Παίρνω το 13888 ... μου λενε οτι σ' αυτους φαινεται οτι εχω ιντερνετ ... κανουν καποια τεστ δεν δουλευε το ping..
μου λενε να τον κανω reset απο το κουμπι του πίσω και να δω. Με το reset επανήλθε αλλα μου λενε
οτι πιθανως εχει προβλημα το Entry 2i ... και αν το ξανακανει να παω να πάρω καινουργιο
αφου ενεργοποιήσανε την εντολή αλλαγης εξοπλισμου.
Μου το ξανακανε μετα απο 10 μερες οπότε πήγα και ζητησα αλλαγη εξοπλισμου.

Βαζω το καινούργιο αλλα ξαναπαρουσιαστηκε το πρόβλημα σε μερικες μερες και με reset διορθωθηκε. Τις τελευταιες μερες
σταματησε το ιντερνετ και φυσικα και η τηλεφωνία λογω του VoiP και επανηλθε μονη της 2-3 φορές
και η γραμμη μου παρουσιάζει καποιες ωρες ενα θόρυβο "τσιγαρισματος"...!!!! που ειναι έντονος
καποιες ώρες απογευματινες η βραδυνές.
Μπορει να οφείλεται το σταματημα του ιντερνετ στον θόρυβο αυτό..?

Πιστευετε οτι μια αλλαγη σε άλλον ΡΟΥΤΕΡ απο τον Speedport Entry 2i σε αλλον VoiP ( ... FRITZ!Box 7490 ..??? ειναι καταλληλος )
θα έλυνε το προβλημα ..?

Ευχαριστω προκαταβολικά όποιον απαντήσει

sdikr
19-10-17, 12:39
Αν σταματάει το internet και η τηλεφωνία τότε θα πρέπει να κοιτάξουν την γραμμή μήπως έχει πρόβλημα.
Υποθέτω ότι έχεις αλλάξει καλώδιο και συσκευή τηλεφώνου (για τον θόρυβο που κάνει)

dimiSCOOBY
19-10-17, 12:52
Ναι... Ειναι 3 τηλεφωνα εν παραλλήλω με φιλτρα ο θορυβος ακουγεται και στα 3

tsorbi
19-10-17, 12:57
Προς τι τα φίλτρα;

dimiSCOOBY
19-10-17, 13:17
Το ΡΟΥΤΕΡ ειναι στην πρωτη μπριζα παρεμβαλλεται σπλιτερ και απο το Phone2 του entryi πηγαινει στο phone του σπλιτερ οπότε
τα αλλα τηλεφωνα ειναι με φιλτρα ADSL
ετσι ζηταει ο ΟΤΕ στο βιβλιαρακι του...

Βεβαια ο Jkoukos στο https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927
προτεινει αλλη συνδεσμολογια αλλα στη voip στην πρωτη πριζα με σπλιτερ και ξαναγυρισμα στο ρουτερ βαζει φιλτρα στα τηλεφωνα
θα δοκιμασω και αυτη τη συνδεσμολογια να δω τιο γινεται

- - - Updated - - -

Το κακο ειναι πως στη βέλτιστη σύνδεση που λεει ο Jkoukos στο voip καλό ειναι να πηγαινει απο την κυρια γραμμη
στο DSL toy ρουτερ χωρις σπλιτερ απο το Phone1 του ρουτερ με αλλο καλωδιο χωρίς φίλτρα στα περιφερειακα τηλ
και το κυριο τηλεφωνο στο Phone1 του ρουτερ εφοσον καταλαβα καλα το σχημα που δινει στο
https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927

tsorbi
19-10-17, 13:18
Θα πρότεινα για δοκιμή router στην πρώτη πρίζα (χωρίς splitter) τηλεφωνική συσκευή στο Phone1 και αν είναι δυνατόν απομόνωση της παράλληλης καλωδίωσης.

Catchphrase
19-10-17, 13:20
Εαν βάλεις μια συσκευή στην έξοδο phone 2 ή 1 εξακολουθεί να σου κάνει θόρυβο. Στο λέω μήπως είναι θέμα της εσωτερικής σου καλωδίωσης.

dimiSCOOBY
19-10-17, 13:23
Θα δοκιμάσω αυτα που προτείνετε και θα ενημερωσω
Το κακο ειναι πως ειναι ειναι δυνατον να απομονωσω τα αλλα τηλέφωνα αλλα
δεν θα εχω τηλ. στην κρεββατοκαμαρα και στο σαλονι .... και ειναι απαραιτητα.
Αλλα θα το κανω για τεστ να δω τον θορυβο.

Catchphrase
19-10-17, 13:27
Εγώ εχω λύσει αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας ασύρματο τηλέφωνο.

dimiSCOOBY
19-10-17, 13:34
Για να λύσω ενα απο τα προβλήματα της εσωτ. καλωδιωσης μεσα στον τοιχο το καλωδιο που πάει
απο την κεντρικη "φωλιά" στη βιβλιοθηκη-γραφειο (ΡΟΥΤΕΡ) το εκανα νεο επιτοιχειο καλώδιο σε καναλακι
αλλα τα άλλα δύο καλώδια απο τη φωλιά σε σαλονι και κρεββατοκαμαρα πανε με τις εργολαβικες
καλωδιωσεις του τοιχου και ειναι εν παραλλήλω.
Για να φυγει καλωδιο νεο εξωτερικο απο τον ΡΟΥΤΕΡ κατευθειαν στα αλλα δωμάτια ειναι ζορι
κατασκευαστικο και σιγουρα οπτικο πανω στους τοιχους ....

Σκεφτομαι να καλεσω τεχνικο απο το 13888 να ερθει σπιτι να ελεγξει τη γραμμη αλλα θαρθει η
θα εχουμε κυνηγι φαντασματων ..? Ιδωμεν;)

adiS
19-10-17, 13:37
Θα δοκιμάσω αυτα που προτείνετε και θα ενημερωσω
Το κακο ειναι πως ειναι ειναι δυνατον να απομονωσω τα αλλα τηλέφωνα αλλα
δεν θα εχω τηλ. στην κρεββατοκαμαρα και στο σαλονι .... και ειναι απαραιτητα.
Αλλα θα το κανω για τεστ να δω τον θορυβο.

Εφόσον δεις ότι φταίει η καλωδίωση σου τότε υπάρχει και λύση της διπλής πρίζας εφόσον έχεις backup ζεύγος στην καλωδίωση σου.

Δοκίμασε πρώτα αυτά που σου είπαν και μετά βλέπουμε.

dimiSCOOBY
20-10-17, 10:17
Τωρα που το θυμηθηκα το καλωδιο που εφερα ο ιδος εξωτερικα απο τη φωλιά στο δωματιο που εχει τον ΡΟΥΤΕΡ
εχει 2 ζευγη.
Αρα μπορω να προσπαθησω σε τελικη φαση να κανω τη βελτιστη συνδεση VoiP που προτεινει ο Jkoukos στο μνμ του
https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927
σπαζοντας την παραλληλία στη φωλιά και δίνοντας το ενα ζευγος στο DSL του ΡΟΥΤΕΡ απο το σημα που ερχεται
απο τον ΟΤΕ και με το αλλο ζευγος του καλωδιου οδηγω απο το Phone2 του ΡΟΥΤΕΡ το σημα στη φωλιά πίσω
για να ενωθει στα εν παραλληλία 2 εναπομειναντα τηλ σαλονιου και κρεββατ. χωρίς φίλτρα πλέον.

Βεβαια ετσι θυσιαζεται το backup ζευγος αλλα ειναι μια καλη λύση.

- - - Updated - - -

ευχαριστω όλους που απαντησατε :oneup:

- - - Updated - - -

Λοιπόν
1) Εβγαλα το φίλτρο απο το τηλ. που ειναι διπλα στο ρουτερ και το καρφωσα στο phone1 του entryi
2) αλλαξα τα καλωδια
3) και δοκιμασα με αλλο τηλ.

Ειχε αποτελεσμα .... ο θορυβος μηδενιστηκε στο τηλ το καρφωμενο στο ρουτερ
ελλατωθηκε κατα 95% στα αλλα δύο τηλ.
Το ιντερνετ δειχνει μεχρι στιγμης σταθερό.
Υποψιαζομαι οτι τα τηλ. καλωδια που πανε απο τη φωλια στα αλλα 2 τηλ μεσα στον τοιχο
γειτνιαζουν πολυ με ηλεκτρικα καλωδια και ισως ο ελαχιστος θορυβος που ακουω τωρα
να ειναι απο τα ηλεκτρικα καλωδια

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και αν το ιντερνετ ξανακανει σταματηματα και μη
συγχρονισμους θα δω τη λύση του σπασιματος της παραλληλιας και δεσμευσης του
backup ζευγους καλωδιου ωστε να καρφωσω και τα υπολοιπα τηλ. απευθειας στη Phone 2
κανοντας την ιδανικη συνδεση χωρις φίλτρα.

Ιδωμεν

Σας ευχαριστω για τις ιδεες

- - - Updated - - -

Παιδια ελεγχοντας το συστημα για θόρυβο μετα την χθεσινη επεμβαση που εγραψα παραπανω παρατηρησα τα εξης

Θυμιζω στην 1η κεντρικη πριζα (γραφειο) ειναι ο ρουτερ που εχει καρφωμενο πλεον το τηλ. στο phone1 χωρις φίλτρο
στη 2η πριζα (χωλ) τηλ με φιλτρο Γιατι υπαρχει σπλιτερ στον ρουτερ και αποεκει το τηλ. σημα ξαναγυριζει στο phone2 του ρουτερ
για να εισαχθει στο συστημα των τηλ.
στη 3η πριζα (κρεβατ) τηλ. με φίλτρο

Χθες απο το μεσημερι και μετα το τηλ. (1) στον ρουτερ ειχε απολυτη ησυχια και τα τηλ. 2 και 3 ειχανε ελαχιστο θορυβο
Να θυμίσω οτι η γραμμη που παει στον ρουτερ απο τη φωλια και κατ επεκταση στο τηλ (1) ειναι νεα εξωτερικη επιτοιχια
μακρια απο ηλεκτρικα καλωδια ενω απο τη φωλια τα καλωδια που πανε στα τηλ (2) και (3) ειναι εσωτερικα του τοιχου
και ισως κοντα σε ηλεκτροφόρα καλωδια.

Το περίεργο λοιπόν διαπιστωθηκε σήμερα το πρωί όπου το τηλ (1)-ρουτερ ειχε απόλυτα καθαρο ηχο ενω το (3) και το (2)
ειχανε σοβαρό θορυβο (τσιγαρισμα) - αυτα με τα εσωτερικα καλωδια τοιχου.

Υποψιάζομαι τα εξης: 1) υπαρξη υγρασιας καπου εντός σπιτιου 2) υγρασια στο τηλ. πινακα της πολυκατοικιας
3) υγρασια σε καποιο κουτι του ΟΤΕ 4) παρεμβολή απο ηλεκτρ. καλωδια --αλλα γιατι δεν κανει παντα (?)

Εχετε καμμια ιδεα..?

Catchphrase
20-10-17, 10:55
Δοκίμασε να βάλεις το καθαρό τηλέφωνο από το phone 1 του router στο phone 2, για να βεβαιωθείς πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο router. Αν το τηλέφωνο εξακολουθεί να είναι χωρίς θόρυβο, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εσωτερική σου καλωδίωση.

Γιατί δεν κάνεις αυτά που έκανα κι εγώ, να συνδέσεις δηλαδή ένα ασύρματο τηλέφωνο στο phone 2 και να το έχεις όπου θες μέσα στο σπίτι;

dimiSCOOBY
21-10-17, 19:19
ok θα κανω και αυτο το τεστ με το phone-2 αν και προσωπικα πιστευω οτι εχει καποιο
προβλημα η εσωτερικη καλωδιωση στα αλλα δυο μερη του σπιτιου ... ο θορυβος υπαρκτος

Δεν υιοθετω τη λύση του που προτεινεις γιατι στο σπιτι υπαρχει ενα γλυκητατο λαμπραντορ
πολυ χαδιαρικο .... αλλα και πολυ ατιμουλικο και οτι βρει στο υψος του γινεται παιχνιδι
για να παρει φαι αν δεν αποφασισει να το μασησει ...:rolleyes: :rofl: οπότε οτιδηποτε
σαν τηλεκοντρολ και κινητο εχει παει πανω απο 1,5 μετρο υψος.:lol:

dimiSCOOBY
02-11-17, 14:53
Παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο και αλλαγη πριζων στο σπιτι βλέπω οτι ο εναπομείνας θόρυβος
οφείλεται σε πολυ μεγαλο ποσοστό στα δύο τηλέφωνα που ειναι στα εντοιχισμενα καλωδια
των τοιχων. Ειναι δύο παλιά τηλέφωνα (15-20)-ετίας τα CRYPTO T-110 με οθόνη για αναγνωριση κλησης.
Σαφώς η πλακέτα τους δημιουργεί θόρυβο αρκετουτσικο και μερικες φορές αν δεν ειναι η γραμμη σημαντικο.

Σημερα βρηκα ενα παλιο παλι τηλέφωνο της General Electric και μόλις το κουμπωσα στις δυο πριζες
αφου εβγαλα τα δυο CRYPTO T-110 ο θορυβος μηδενίστηκε. Τα ξαναβαζα τα CRYPTO T-110 εμφανιζονταν.

Αρα τα CRYPTO T-110 προς απόσυρση και εφόσον δεν ξαναρθει ο θορυβος αφηνω το προγραμμα νεας
εξωτερικης καλωδιωσης.

Εχετε να μου προτείνετε αξιόπιστη μαρκα τηλεφωνου με οθονη για αναγνωριση κλήσης για να μην πάρω
"γουρουνι στο σακι" που λεει η αργκώ μας...?

Βλέπω στη σελίδα πχ του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ Alcatel, Osio, Telco, Gigaset, απο 14-35 ευρω

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/home-phones/stathera-tilefona?v=0&662=1062&28=42

Εχετε να μου προτεινετε καποιο σιγουρα καλης ποιότητας... αξιζουν αραγε τα πολυ φτηνα των 15-20 ευρω..?

Εχω κουμπωμενο κατευθειαν στο Entry 2i ενα MOTOROLA CT2 καλος ηχος δε λέω αλλα κακος σχεδιασμός
στο κρατημα του ακουστικου πάνω στη συσκευή ... ευκολα φευγει απο τη θεση του
https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/home-phones/stathera-tilefona/160894-motorola-ct2-white

dimiSCOOBY
09-11-17, 13:09
Καλημερα

Επειδή οι εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται σας γράψω την εξέλιξη του προβλήματος θορύβου
στις γραμμες μου.
Οπως εγραψα και παραπάνω για να λύσω το προβλημα του θορυβου των 2 τηλ που δεν ηταν
κουμπωμενα πανω στο entry 2i αλλα σε άλλους χωρους τελικά αγόρασα δύο νεα τηλέφωνα
ΟSIO OSW-4710B https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/home-phones/stathera-tilefona/163978-osio-osw4710-black?cmicc=skroutz#
τα οποία ειναι μια χαρα τηλ. στην τελικη για τα λεφτα τους.

Τα τοποθετησα στη θεση των παλιών CRYPTO και ο θορυβος ναι μεν μειώθηκε αλλα δεν εξαφανίστηκε.
Ορισμενες ωρες ηταν σημαντικός. Ενω το κυριο τηλ. που ηταν μπριζωμενο στο PHONE-1 του entry 2i
ηταν κατακαθαρο με την σημειωση οτι το entry 2i παιρνει ADSL-σημα απο την κεντρικη φωλιά με νεο εξωτερικο καλωδιο.

Μετα την επιμονη του θορύβου και εφόσον ειχα backup ζευγος καλωδιων απο την κεντρικη φωλιά
μεχρι τον entry 2i αποφασισα να κάνω τη ΒΕΛΤΙΣΤΗ σύνδεση VoIP όπως τη δείχνει ο jkoukos στο μνμ
https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927
ώστε να φυγουν τελειως τα spliter kai filter ADSL.

Σήμερα έκανα τις μετατροπές στις συνδέσεις καλωδίων ώστε στο PHONE-2 του entry-2i να συνδεθεί
απευθείας το παραλληλο δίκτυο καλωδίων των 2 αλλων τηλ. των αλλων 2 χωρων ΧΩΡΙΣ φίλτρα ADSL
και ενδιαμεσο spliter.

Στο δια ταυτα με την ολοκληρωση προσεκτικα των συνδέσεων μπριζώνω τα 2 νεα τηλ. OSIO στους άλλους
χώρους χωρίς τα φίλτρα ADSL όπως δείχνει ο jkoukos και όπως προτεινει και το φυλλαδιο του ΟΤΕ
στη σελίδα 12 με τιτλο "ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ" κρατωντας την υπάρχουσα υποδομή.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα έπρεπε να έχω 0 θόρυβο και κατακαθαρο σημα ομιλιας οπως εχω και στο PHONE-1.
Δυστυχως ομως ΕΙΧΑ ... πάλι ενα επιπεδο "θορυβου-Γρεζι" παρόλη τη ΒΕΛΤΙΣΤΗ συνδεσμολογία.!!!!

Κατάλαβα πλέον, οτι αυτο που είχα σκεφτεί απο την αρχή,... ότι έχω προβλημα στην εργολαβικη καλωδιωση
των τοίχων των 2 αλλων χωρων, είναι πραγματικότητα και οτι για να το λύσω πρέπει να βάλω και εκει
νεα εξωτερικη καλωδίωση μακριά απο θορυβώδη καλωδια ρευματος.

Τότε μου ήρθε η φλασιά ... να δω τι θαγινει αν βαλω παλι πίσω τα φιλτρακια ADSL που μολις εβγαλα απο τις πριζες.

Το τοποθέτησα και ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ο θορυβος μηδενιστηκε....!!!!:shock::biggrin:
ΟΜΩΣ η Βελτιστη συνδεσμολογια ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ φιλτρα ADSL...!!!!

H μέχρι τωρα ενασχόληση και εμπειρία μου λέει ΠΕΡΙΜΕΝΕ μερικες μερες να δεις αν οντως ειναι
σταθερη λύση. Οντως θα περιμενω να δω την σταθεροτητα αυτης της συνδεσμολογιας πριν
προχωρησω στην τελικη φαση αλλαγης καλωδίων (εξωτερικα)

Σας κουρασα ... και λυπάμαι αλλα μπορει καποιος να βοηθηθει απο τη δικη μου εμπειρια...;)

jkoukos
09-11-17, 13:30
Από την στιγμή που έχεις διαχωρίσει πλήρως το εισερχόμενο καλώδιο μέχρι τον router, από την υπόλοιπη τηλεφωνική εγκατάσταση του σπιτιού (δηλαδή όλες τις άλλες πρίζες), δεν σε απασχολεί αν βάλεις φίλτρο πριν από κάθε κάθε τηλεφωνική συσκευή. Κανονικά δεν χρειάζεται, αλλά αφού σου λύνει το πρόβλημα, άστα πάνω. Θέμα πάντως με τον συγχρονισμό δεν θα έχεις, αφού πλέον έχεις κάνει τον διαχωρισμό στην αρχική πρίζα.

stamka
09-11-17, 13:30
μπορει να μην φταίει το καλωδια αλλα η πριζες ...

dimiSCOOBY
09-11-17, 14:34
Και οι πρίζες αλλαχτηκαν με ποιοτικες πριζες... αλλα δεν λυθηκε το προβλημα... το γραφω παραπανω

- - - Updated - - -

Παιδιά αν ξέρετε πείτε μου γιατι πήρa τελειως αντιδιαμετρικες απαντησεις απο τεχνικους.

Στην ένωση των τηλεφωνικών καλωδίων γυμνωνουμε τα καλώδια και τα στριφογυριζουμε
καλα για να εχουν επαφή. Οι ΟΤΕ-τζήδες λένε είναι αρκετό.
Λοιπόν ..... ΒΑΖΟΥΜΕ με το κολλητηρι των ηλεκτρονικων καλάϊ ...??????

Κερδίζουμε κάτι σε διαμεταγωγη του ρευματος,...... Δεν πρέπει ...?? ή είναι αδιάφορο...??

Το ρωτάω γιατι ηλεκτρολογος μου είπε να μην βάλω γιατι ο Ψευδάργυρος ή κασίτερος (?) του καλάϊ
εχει κατωτερες διηλεκτρικές ιδιότητες απο τον χαλκό.

Ηλεκτρονικός φίλος μου λέει να βάλεις γιατι ειναι καλύτερα ... το καλάϊ ειναι καλυτερη κοληση
και τα κραταει σταθερα.

Ποιός έχει δικιο..? Βεβαια με καλάϊ κολουνται τα παντα στις ηλεκτρονικες πλακετες...

Ξερει κανεις με σιγουριά τι γινεται στα τηλ. καλώδια του ADSL ...?

- - - Updated - - -

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ οσους απαντησαν στο τοπικ μου και μου δωσανε ιδεες και κατευθυνσεις
στο ψαξιμο.... ναστε καλα..
:clap:

jkoukos
09-11-17, 14:53
To στρίψιμο είναι η τελευταία επιλογή, ακόμη κι αν γίνει σωστά. Αν σε βολεύει η κόλληση και μπορείς, κάνε το με αυτόν τον τρόπο. Φυσικά πρέπει να καλυφθεί με θερμοσυστελλόμενο και στις 2 περιπτώσεις.
Εξαρτάται που θα είναι η σύνδεση. Αν μιλάμε για εξωτερικό χώρο και πιθανή ύπαρξη σχετικής υγρασίας, θα προτιμούσα τις "φακές" 3Μ (http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/ylika-syndesis-stirixis/ylika-syndesis/klemmens/klemmens-fast/3ma-2-syndethpas-uy-2-bx-19-26awg_91810/), που έχουν ειδικό τζελ προστασίας. Σε εσωτερικούς κατανεμητές καλύτερη λύση είναι οι οριολωρίδες.

Αν ο προς σύνδεση αγωγός είναι οξειδωμένος, κόβουμε λίγο στην άκρη μέχρι να βρούμε καθαρό σημείο και μετά κάνουμε την σύνδεση.

dimiSCOOBY
09-11-17, 15:42
ευχαριστω για την απαντηση

Με βολευει η κόλληση μιας και εχω τα σχετικα υλικα στο σπιτι και οι συνδέσεις είναι σε εσωτερικου
χωρου φωλιές μεσα στο σπιτι. Αποτι είδα οι σχετικες φωλιές δεν εχουν δείγματα υγρασίας οπότε
η κόλληση με κάλυψη προστασιας ειναι οτι πρέπει.

dimiSCOOBY
26-11-17, 12:04
Μετά απο 23 μέρες που εχω διαχωρίσει πλήρως το εισερχόμενο καλώδιο μέχρι τον router,
από την υπόλοιπη τηλεφωνική εγκατάσταση του σπιτιού (δηλαδή όλες τις άλλες πρίζες)
και τα τηλέφωνα πήραν απευθείας απο τον ρουτερ απο PHONE-1-2, δεν υπήρξε πρόβλημα
στον συγχρονισμό και στη διακοπή του DSL και της τηλεφωνίας.
Mόνο ένας αριθμός σφαλμάτων στο CRC/errors ... που μαλλον πρεπει να μιλήσω με τον ΟΤΕ
για να δω και τη χαμηλη ταχύτητα.

188701

jkoukos
26-11-17, 12:38
Με 23,5dB εξασθένιση είσαι στα περίπου 1700 "καλωδιακά" μέτρα και η φυσιολογική ταχύτητα πρέπει να είναι στα ~17Mbps. Αλλά αυτό με 6 SNR και Interleavd και σε καθαρή γραμμή σε όλη την αλυσίδα.
Εσύ είσαι σε Fastpath και 12 SNR, οπότε είναι λογικό να έχεις μικρότερο συγχρονισμό. Για αρχή ζήτα να σου κατεβάσουν το SNR (κάπου στα 8-9 το κάνει ο ΟΤΕ) και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα.

dimiSCOOBY
27-11-17, 19:52
ευχαριστω πολύ για την υπόδειξη... :)

Αυτο να το ζητησω απο το helpdesk η να ζητησω να μιλησω με τεχνικό..?
Ποια ειναι η εμπειρια σου..?

jkoukos
27-11-17, 20:26
Το ζητάς κατευθείαν στον τηλεφωνητή, γνωρίζουν το σχετικό θέμα, εκτός αν πέσεις σε κάποιον καινούργιο.

dimiSCOOBY
28-11-17, 00:46
Mολις μιλησα με το helpdesk για το θεμα (και οντως ηξερε τι ηθελα και ηταν ενημερος)
Η ενημερωση του ηταν οτι
1) δυστυχώς για την Τριανδρία Θεσσαλονίκης τα min & max στο rate ειναι στα ~7 και 9 ΜΒ/s
κατα τη δηλωση του και δεν προβλεπεται γρηγορα κατι περισσότερο
2) Οντως τα καλωδιακά μου μετρα ειναι περιπου 1200
3) δεν καταλαβε γιατι το Data Path μου ειναι FAST/FAST και οχι interleavd...που επρεπε να ειναι κανονικα
(εγω δεν ζητησα ποτε να ειναι FAST/FAST... αρα ποιος το άλλαξε..?)

Μου πρότεινε ο ίδιος τα δύο πραγματα που προτεινονται στο φορουμ και προτεινες παραπάνω για να κερδισω
οτι μπορω απο ταχυτητα.
1) Αλλαγή απο FAST σε interleavd και
2) μείωση όσο γίνεται στο SNR να προσεγγίσει μονοψηφιο νουμερο.

Του εξηγησα οτι εχω κανει τη βελτιστη λυση DSL μεσα στο σπιτι και μου είπε οτι τοτε μεσα στο σπιτι δεν υπαρχει
τιποτε να προσεχθει παρα σε δευτερο βημα συνεργειο να δει τις εξωτερικες συνδεσεις σε κατανεμητες οικοδομης
και παραέξω...

Ιδωμεν. Εδειξε και ευαισθησια να κανει οτι μπορει λογω της ιδαιτεροτητας της εργασιας μου...

siagris
28-11-17, 01:27
Παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο και αλλαγη πριζων στο σπιτι βλέπω οτι ο εναπομείνας θόρυβος
οφείλεται σε πολυ μεγαλο ποσοστό στα δύο τηλέφωνα που ειναι στα εντοιχισμενα καλωδια
των τοιχων. Ειναι δύο παλιά τηλέφωνα (15-20)-ετίας τα CRYPTO T-110 με οθόνη για αναγνωριση κλησης.
Σαφώς η πλακέτα τους δημιουργεί θόρυβο αρκετουτσικο και μερικες φορές αν δεν ειναι η γραμμη σημαντικο.

Σημερα βρηκα ενα παλιο παλι τηλέφωνο της General Electric και μόλις το κουμπωσα στις δυο πριζες
αφου εβγαλα τα δυο CRYPTO T-110 ο θορυβος μηδενίστηκε. Τα ξαναβαζα τα CRYPTO T-110 εμφανιζονταν.

Αρα τα CRYPTO T-110 προς απόσυρση και εφόσον δεν ξαναρθει ο θορυβος αφηνω το προγραμμα νεας
εξωτερικης καλωδιωσης.

Εχετε να μου προτείνετε αξιόπιστη μαρκα τηλεφωνου με οθονη για αναγνωριση κλήσης για να μην πάρω
"γουρουνι στο σακι" που λεει η αργκώ μας...?

Βλέπω στη σελίδα πχ του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ Alcatel, Osio, Telco, Gigaset, απο 14-35 ευρω

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/home-phones/stathera-tilefona?v=0&662=1062&28=42

Εχετε να μου προτεινετε καποιο σιγουρα καλης ποιότητας... αξιζουν αραγε τα πολυ φτηνα των 15-20 ευρω..?

Εχω κουμπωμενο κατευθειαν στο Entry 2i ενα MOTOROLA CT2 καλος ηχος δε λέω αλλα κακος σχεδιασμός
στο κρατημα του ακουστικου πάνω στη συσκευή ... ευκολα φευγει απο τη θεση του
https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/home-phones/stathera-tilefona/160894-motorola-ct2-white

Σου προτείνω euroset 2010 ή gigaset da 210
https://www.messina-pbx.gr/eshop/tilefonikes-siskeies-siemens/analogikes-tilefonikes-siskeies-siemens/gigaset-da210-black-s30054-s6527-r101

dimiSCOOBY
28-11-17, 17:08
O ΟΤΕ επενεβη μετα το αιτημα μου μεσα σε 24 ωρες κανοντας

1) Αλλαγή απο FAST σε interleaved και
2) μείωση όσο γίνεται στο SNR που πήγε απο τα 12 που ηταν στο 8.0

με αποτελεσμα το rate απο τα min & MAX ~7 και 9 ΜΒ/s να παει στα 10 και 11 ΜΒ/s
ψιλοπραγματα δλδ.

188865

dimiSCOOBY
29-11-17, 21:08
188920

Mετα τις αλλαγες βλέπω αρκετα σφαλματα στο FEC errors (Down)
Tι ακριβως ειναι ειναι τα CRC & FEC errors ...?

Mεχρι τι αριθμο errors ειναι το κανονικο..? εκτος βεβαια απο 0/0

- - - Updated - - -

Βρηκα τα παρακατω απο αλλη πηγη ... οποτε τα βαζω για να μην
γραφετε ασκοπα

Σφάλματα FEC

Η καταμέτρηση των σφαλμάτων FEC (Forward Error Correction), μας δείχνει
το σύνολο σφαλμάτων της γραμμής τα οποία έχουν διορθωθεί λόγω της διαδικασίας
διόρθωσης σφαλμάτων που εφαρμόζεται στη γραμμή. Γενικά, ο σκοπός του FEC είναι
να μειώσει τα σφάλματα μετάδοσης από θόρυβο και να ελαχιστοποιήσει έτσι
την απαιτούμενη ισχύ που χρειάζονται τα συστήματα επικοινωνίας. Φυσιολογικό
να δείτε FEC λάθη στην τηλεφωνική γραμμή καθώς φαίνεται πως η διαδικασία
διόρθωσης σφαλμάτων λειτουργεί κανονικά.


Σφάλματα CRC

Η καταμέτρηση σφαλμάτων CRC (Cyclic Redundancy Check), είναι ουσιαστικά
ένα σύνολο σφαλμάτων το οποίο χρησιμοποιείται για την επαλήθευση μετάδοση
πακέτων μεταξύ του αποστολέα και παραλήπτη. Ένα σφάλμα CRC δείχνει ότι ένα
μέρος του πακέτου δεδομένων είναι κατεστραμμένο και απαιτεί την αναμετάδοση του.
Πολλά σφάλματα CRC σε σύντομο χρονικό διάστημα, δείχνουν μια αισθητή μείωση
στην ταχύτητα της γραμμής. Αυτό μπορεί να αποτελεί μια πρώιμη ένδειξη ότι υπάρχει
πάρα πολύ θόρυβο στη τηλεφωνική γραμμή και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί
να οδηγήσει σε απώλεια συγχρονισμού του Router.


Σφάλματα HEC

Τα σφάλματα HEC (Header Error Check/Correction), είναι ένα είδος σφαλμάτων
που προέρχεται απο την καταγραφή σφαλμάτων CRC. Είναι καταμέτρηση σφαλμάτων
στην οποία κάποια πακέτα δεδομένων δέν έχουν διορθωθεί και έχουν απορριφθεί.
Εάν αυτά τα σφάλματα είναι πολλά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, δείχνει
και πάλι μείωση στην ταχύτητα της γραμμής και θα μπορούσε ακόμη να οδηγήσει
σε αστάθεια σύνδεσης.

dimiSCOOBY
29-01-18, 20:01
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΑ

Προτεινετε μια φορά τη βδομαδα η μια στις 15 μερες ενα reboot στον ρουτερ Speedport Entry 2i ...?

Προχθές ειχα το κουφό οτι ενω εδινε σημα στο τηλεφωνο που ειναι στο PHONE1 ,.... δεν εδινε σήμα
φωνής στα 2 τηλεφωνα που ειναι συνδεδεμενα στο PHONE2 με τη βελτιστη σύνδεση.
Μετα απο ενα reboot ολα στρωσανε...
Μηπως λοιπόν ενα προληπτικό reboot ανα 10-15 μερες ειναι επιβεβλημενο..??

Ποια ειναι η γνωμη σας..?

NinjaMiltos
29-01-18, 20:24
Το δικό μου τρέχει μήνες δίχως restart. Κανένα θέμα, ούτε με το τηλέφωνο.
Βασικά restart κάνει μόνο όταν παίρνει καινούρια αναβάθμιση, δεν χρειάστηκε ποτέ να το κάνω restart εγώ από τότε που το έβαλα πάνω στη γραμμή.

dimiSCOOBY
03-02-18, 23:35
...
Προχθές ειχα το κουφό οτι ενω εδινε σημα στο τηλεφωνο που ειναι στο PHONE1 ,.... δεν εδινε σήμα
φωνής στα 2 τηλεφωνα που ειναι συνδεδεμενα στο PHONE2 με τη βελτιστη σύνδεση.
Μετα απο ενα reboot ολα στρωσανε...


Χθές δευτερη φορά το ιδιο σκηνικό με τον Speedport Entry 2i οπως λεω παραπάνω..
reboot για να επανέλθει η κανονικη λειτουργία στα τηλ. του PHONE 2 ....!!!!

Mπας και ειναι προβληματικός ο ρουτερ και πρεπει να ζητησω αντικατάσταση..?

Εχει συμβει σε αλλους χρήστες κατι τετοιο...?

puffy
04-02-18, 04:03
αν δεν εχεις καποιο λογο να θελεις συνεχες uptime τοτε κανε reboot αφοβα.
μονο καλο μπορει να κανει. και σιγουρα το uptime μπορει να φερει κολληματα και ο φρεσκος συγχρονισμος καθε τοσο κακο δεν κανει ιδιως σε dsl της κακιας ωρας
προσωπικα αν και πλεον εχω καλη γραμμη μου εχει μεινει καταλοιπο ανεκαθεν να κλεινω τα παντα (μοντεμ pc κινητα κτλ) τουλαχιστον μια φορα το 10ημερο.
δεν χρειαζεται οντως συνηθως, αλλα αν οπως ειπα δεν χρειαζεσαι το uptime δεν εχεις και κανενα λογo να μην το κανεις και να εκτεθεις σε πιθανα memory leaks αλλα bugs και degradation.

dimiSCOOBY
04-02-18, 10:40
αν δεν εχεις καποιο λογο να θελεις συνεχες uptime τοτε κανε reboot αφοβα.
μονο καλο μπορει να κανει. ....


με συγχωρεις ... μου εξηγεις σε παρακαλω πολύ τι ειναι το uptime..? δεν το ξερω... :hmm:

YAziDis
04-02-18, 13:05
Uptime: το συνολο της ωρας που δουλευει η γραμμη σου χωρις αποσυνδεση.

puffy
04-02-18, 14:07
και το συνολο της ωρας που λειτουργει το modem,η και οποιοδηποτε αλλο συστημα, μεχρι να κλεισει.
μην ανησυχεις, αν ειχες προβληματα οποτε κλεινει το μοντεμ θα το γνωριζες ηδη:)

dimiSCOOBY
04-02-18, 22:57
οκ καταλαβα σας ευχαριστω ... δεν εχω προβλημα τετοιο οποτε και δεν εχω προβλημα να κανω επανεκινηση.

Να σας ρωτησω κατι αλλο.

Στο εξοχικο εχω και εκει VoIP απο ΟΤΕ οποτε και εκει αναγκαστικα Speedport Entry 2i
Εκει ομως το καλοκαιρι θελω να παιρνω το λαπτοπ στη βεραντα και αρχιζουν τα προβληματα
με πτωση σηματος αρκετη. Μεχρι στιγμης εχω λυσει το θεμα με TP-LINK extender σε θεση αναμεσα
στον ρουτερ και τη θεση του λαπτοπ.

Το Entry 2i ειναι ρουτερ χωρις κεραιες . Η αγορά ενός ρουτερ αλλης μαρκας για VoIP με κεραιες
θα ελυνε το προβλημα μεγαλύτερης εμβελειας ωστε να μη χρειαζεται το extender....?

dimiSCOOBY
18-03-18, 23:22
Ας ενημερωσω για ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΖΟ "προβλημα" που κληροδοτησαν οι κατασκευαστές του SPEEDPORT ENTRY 2i
και μολις το ανακάλυψα.

Περιληπτικά
Το σημα ΟΤΕ-ADSL το πήγα στο DSL του Ρουτερ και χρησιμοποιωντας τη βέλτιστη σύνδεση
192313
συνεδεσα το κυριο τηλ. διπλα στο Ρουτερ στο PΗΟΝΕ1 του entry 2i και 2 αλλα τηλεφωνα συνδεδεμενα
εν παραλληλω μεταξυ τους στο PHONE2 του entry 2i.
Oλα μια χαρα χωρίς θορυβους...

Πριν μερικες μερες δεχομενος τηλ. σηκωσα το κυριο τηλεφωνο του PΗΟΝΕ1
Χρειαστηκε ομως να μπει στη συνδιαλεξη και η συζυγος οποτε σηκωνει το αλλο τηλ. απο το PHONE2...
..... Αντι για Ντουμπλεξ συνομιλια ... παπαλα... μονο το σημα του ΟΤΕ στο αλλο τηλ. απο το PHONE2...
Θεωρω οτι κατι παει λαθος στο Ρουτερ... κανω reboot... και το ξεχνω

Σημερα επαναλαμβανεται η διαδικασια οπότε ... παλι καπουτ ... μονο το σημα του ΟΤΕ στο αλλο τηλ. απο το PHONE2...
Κανω ξανα reboot και δοκιμαζω ενω τηλεφωνω στο 14844 να δω αν ακουγεται και απο τα τηλ του PHONE2... ..ΥΟΚ ....
Ακομα θεωρω προβληματικο το entry 2i ... Βγαζω την τροφοδοσια του για 4-5 λεπτα ωστε να κανει σκληρο reboot.

TΤιποτε παλι τα ιδια.... Οπότε αρχιζουν τα "φιδια" των εναλλακτικων σκεψεων να στριφογυριζουν

Παιρνω τηλ το 13888 οπότε εκπληκτος μαθαινω οτι ΟΤΑΝ κανεις την ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ στο entry 2i
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ DUPLEX η συνδεση αναμεσα στα PHONE1 & PHONE2 οπότε αν καλεσεις η σε καλεσουν
μιλας ΜΟΝΟ απο το τηλ. που καλεσες η σε καλεσαν PHONE1 ... ή ... PHONE2 ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απίστευτο ..... στη σημερινη εποχη ...2018 εποχη δικτυων Γκατζετ τεχνολογιας και λοιπα κουραφεξαλα

Aν θελεις ΝΤΟΥΜΠΛΕΞ αναμεσα στα PHONE1 & PHONE2 αναγκαστικα την αλλη συνδεση με splitter
και επανεισοδο απο το splitter στη γραμμη και μονο στο PHONE1 ... ή ... PHONE2 ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον ΟΤΕ για την απιστευτη αυτη προδιαγραφη του φοβερου του ΡΟΥΤΕΡ VoIP....:down:

Παιδια αν γνωριζετε ΑΛΛΟ Ρουτερ καλης ποιοτητας που να ειναι VoIP και να μπορει να κανει DUMPLEX
στα PHONE1 & PHONE2 του σας παρακαλω πολυ να μου το προτεινετε μιας καιθεωρω οτι η βελτιστη
συνδεση ειναι η καλυτερη

johnmegarythmos
19-03-18, 01:55
Ας ενημερωσω για ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΖΟ "προβλημα" που κληροδοτησαν οι κατασκευαστές του SPEEDPORT ENTRY 2i
και μολις το ανακάλυψα.

Περιληπτικά
Το σημα ΟΤΕ-ADSL το πήγα στο DSL του Ρουτερ και χρησιμοποιωντας τη βέλτιστη σύνδεση
192313
συνεδεσα το κυριο τηλ. διπλα στο Ρουτερ στο PΗΟΝΕ1 του entry 2i και 2 αλλα τηλεφωνα συνδεδεμενα
εν παραλληλω μεταξυ τους στο PHONE2 του entry 2i.
Oλα μια χαρα χωρίς θορυβους...

Πριν μερικες μερες δεχομενος τηλ. σηκωσα το κυριο τηλεφωνο του PΗΟΝΕ1
Χρειαστηκε ομως να μπει στη συνδιαλεξη και η συζυγος οποτε σηκωνει το αλλο τηλ. απο το PHONE2...
..... Αντι για Ντουμπλεξ συνομιλια ... παπαλα... μονο το σημα του ΟΤΕ στο αλλο τηλ. απο το PHONE2...
Θεωρω οτι κατι παει λαθος στο Ρουτερ... κανω reboot... και το ξεχνω

Σημερα επαναλαμβανεται η διαδικασια οπότε ... παλι καπουτ ... μονο το σημα του ΟΤΕ στο αλλο τηλ. απο το PHONE2...
Κανω ξανα reboot και δοκιμαζω ενω τηλεφωνω στο 14844 να δω αν ακουγεται και απο τα τηλ του PHONE2... ..ΥΟΚ ....
Ακομα θεωρω προβληματικο το entry 2i ... Βγαζω την τροφοδοσια του για 4-5 λεπτα ωστε να κανει σκληρο reboot.

TΤιποτε παλι τα ιδια.... Οπότε αρχιζουν τα "φιδια" των εναλλακτικων σκεψεων να στριφογυριζουν

Παιρνω τηλ το 13888 οπότε εκπληκτος μαθαινω οτι ΟΤΑΝ κανεις την ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ στο entry 2i
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ DUPLEX η συνδεση αναμεσα στα PHONE1 & PHONE2 οπότε αν καλεσεις η σε καλεσουν
μιλας ΜΟΝΟ απο το τηλ. που καλεσες η σε καλεσαν PHONE1 ... ή ... PHONE2 ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απίστευτο ..... στη σημερινη εποχη ...2018 εποχη δικτυων Γκατζετ τεχνολογιας και λοιπα κουραφεξαλα

Aν θελεις ΝΤΟΥΜΠΛΕΞ αναμεσα στα PHONE1 & PHONE2 αναγκαστικα την αλλη συνδεση με splitter
και επανεισοδο απο το splitter στη γραμμη και μονο στο PHONE1 ... ή ... PHONE2 ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον ΟΤΕ για την απιστευτη αυτη προδιαγραφη του φοβερου του ΡΟΥΤΕΡ VoIP....:down:

Παιδια αν γνωριζετε ΑΛΛΟ Ρουτερ καλης ποιοτητας που να ειναι VoIP και να μπορει να κανει DUMPLEX
στα PHONE1 & PHONE2 του σας παρακαλω πολυ να μου το προτεινετε μιας καιθεωρω οτι η βελτιστη
συνδεση ειναι η καλυτερη

καλησπερα εγω , επειδη εχει θεμα η αναμονη κλησεων την εχω απενεργοποιησει , διοτι αμα συνδεσεις στο phone 1 ενα τηλεφωνο και στο phone 2 αλλο ενα και μιλας απο το ενα τηλεφωνο και εχεις και την αναμονη ενεργοποιημενη τοτε κτυπαει το αλλο τηλεφωνο στην θυρα phone 1 και οταν πας μηχανικα να το σηκωσεις πεφτει η γραμμη σε αυτο το ακουστικο ,ειναι λογικο διοτι εχουμε τηλεφωνο pstn και οχι isdn με δευτερη γραμμη ετσι μου ειπανε στο 13888. τελος παντων μου απενεργοποιησανε την θυρα phone1 και τωρα οτι βαλω επανω στο phone1 ειναι νεκρο και εχω μονο την θυρα phone2 . επισης εχω συνδεσει ολα τα τηλεφωνα με ταφ πανω στην θυρα phone 2 και δεν μπλεκω με splitter και φιλτρα για να εχω αποσυνδεσεις. Και στο συνιστω να το κανεις και εσυ αυτο .
Απλα τυχαινει καποιες φορες να μην κτυπανε ολα τα τηλεφωνα και να θελουνε τα ασυρματα τηλεφωνα επανεκκινηση και μου ειπανε οτι ειναι λογικο διοτι δινει λιγει ταση η phone θυρα και βραχυκλωνει το ασυρματο., λιγο το κακο θα ακουσω το αλλο τηλεφωνο που θα βαραει δεν θα εχω θεμα . Αυτα απο εμενα, ελπιζω να βοηθησα! . Οσο για τους κωδικους για το voip διαβασα οτι τους δινουνε οποτε μπορουμε να παρουμε αλλο modem να τους περασουμε, αλλα πιστευω οτι ειναι ακριβα.

dimiSCOOBY
19-03-18, 09:55
Eυχαριστω πολυ John .... Για να ειμαι ειλικρινης αυτο το σκέφτηκα και εγω να δοκιμασω με ΤΑΥ να ριξω και τα τρια τηλεφωνα πανω στο PHONE1 η PHONE2
αλλα το αφησα να το δοκιμασω σημερα μιας και επιασα 12 το βραδυ παλευοντας και βαρεθηκα...
Βεβαια αυτο που λες ειναι ενα προβλημα .... με την παρεχομενη ταση απο ΟΤΕ στο VoIP. 3 Τηλ. εν παραλληλω ειναι πολλά ισως
δεν ξερω πως θα λειτουργησει αλλα Ιδωμεν.

Αρκει να σου πω οτι στα 2 τηλ. που ειχα εν παραλλήλω στην PHONE2 μολις μιλουσα στο ενα το αλλο εχανε τα στοιχεια
ημερομηνιας απο την οθονη του γιατι ηταν μοντελα της OSIO χωρις δικες τους μπατταριες για τα data.
Δλδ το ρευματακι του VoIP δεν ειναι αρκετο να διατηρησει τα data στα τηλ. Αυτο μου ειπανε και σπο την OSIO οταν τους πηρα
τηλ. νομιζοντας οτι ειχα αγορασει προβληματικα τηλέφωνα.

jkoukos
19-03-18, 10:18
Παιδια αν γνωριζετε ΑΛΛΟ Ρουτερ καλης ποιοτητας που να ειναι VoIP και να μπορει να κανει DUMPLEX
στα PHONE1 & PHONE2 του σας παρακαλω πολυ να μου το προτεινετε μιας καιθεωρω οτι η βελτιστη
συνδεση ειναι η καλυτερη
Δεν υπάρχει καμία συσκευή στον πλανήτη που να έχει δυνατότητα duplex από 2 ή παραπάνω διαφορετικές θύρες (ή στην γραμμή σε PSTN). Κάθε θύρα είναι ανεξάρτητη και το μόνο που έχουμε δυνατότητα είναι να την ρυθμίσουμε είτε να λειτουργεί μόνο σε ένα κανάλι είτε και στα 2.
Λειτουργία duplex έχουμε μόνο αν οι τηλεφωνικές συσκευές είναι συνδεδεμένες παράλληλα (π.χ. με ταφ) στην ίδια αναλογική θύρα. Και γι' αυτό σου λένε ότι δουλεύει με την λύση επιστροφής της τηλεφωνίας (μέσω splitter) αφού γίνεται μόνο από την μία θύρα του Speedport. Αλλά το ίδιο κάνεις και στην βέλτιστη συνδεσμολογία με ένα τηλεφωνικό ταφ.

lak100
19-03-18, 12:44
παιδια εχει ο ξαδερφος μου το εν λογω ρουτερ εχει σοβαρο θεμα με το wifi που ειτε χανεται ειτε εχει χαμηλη ταχυτητα ενω εχει full σημα του αλλαξα καναλι εκπομπης τιποτα αλλαξε και ρουτερ παλι τα ιδια εχει κατι καλυτερο μηπως ο ΟΤΕ?

sweet dreams
19-03-18, 13:17
παιδια εχει ο ξαδερφος μου το εν λογω ρουτερ εχει σοβαρο θεμα με το wifi που ειτε χανεται ειτε εχει χαμηλη ταχυτητα ενω εχει full σημα του αλλαξα καναλι εκπομπης τιποτα αλλαξε και ρουτερ παλι τα ιδια εχει κατι καλυτερο μηπως ο ΟΤΕ?

Modem/router του εμπορίου ή Access Point.

dimitri_ns
19-03-18, 14:23
Eυχαριστω πολυ John .... Για να ειμαι ειλικρινης αυτο το σκέφτηκα και εγω να δοκιμασω με ΤΑΥ να ριξω και τα τρια τηλεφωνα πανω στο PHONE1 η PHONE2
αλλα το αφησα να το δοκιμασω σημερα μιας και επιασα 12 το βραδυ παλευοντας και βαρεθηκα...
Βεβαια αυτο που λες ειναι ενα προβλημα .... με την παρεχομενη ταση απο ΟΤΕ στο VoIP. 3 Τηλ. εν παραλληλω ειναι πολλά ισως
δεν ξερω πως θα λειτουργησει αλλα Ιδωμεν.

Αρκει να σου πω οτι στα 2 τηλ. που ειχα εν παραλλήλω στην PHONE2 μολις μιλουσα στο ενα το αλλο εχανε τα στοιχεια
ημερομηνιας απο την οθονη του γιατι ηταν μοντελα της OSIO χωρις δικες τους μπατταριες για τα data.
Δλδ το ρευματακι του VoIP δεν ειναι αρκετο να διατηρησει τα data στα τηλ. Αυτο μου ειπανε και σπο την OSIO οταν τους πηρα
τηλ. νομιζοντας οτι ειχα αγορασει προβληματικα τηλέφωνα.

Οι καιροί αλλάζουνε..
Και τα dect είναι φτηνά
Και έχουν και τριμερή επικοινωνία και πολλά άλλα

Και τα πουλάνε και διό-διό να σούρθουν φθηνότερα

ΥΓ Φίλος συνέδεσε σε ρουτερ (voip)μία παλιά, βαριά, μαύρη συσκευή από βακελίτη, με δίσκο (χωρίς dtmf) και με κουδούνι θηρίο.
Αποτέλεσμα έκαψε την phone 1 του router :p

dimiSCOOBY
19-03-18, 20:48
......
Λειτουργία duplex έχουμε μόνο αν οι τηλεφωνικές συσκευές είναι συνδεδεμένες παράλληλα (π.χ. με ταφ) στην ίδια αναλογική θύρα.
Και γι' αυτό σου λένε ότι δουλεύει με την λύση επιστροφής της τηλεφωνίας (μέσω splitter) αφού γίνεται μόνο από την μία θύρα του Speedport.
Αλλά το ίδιο κάνεις και στην βέλτιστη συνδεσμολογία με ένα τηλεφωνικό ταφ.

Oντως αυτο εκανα σημερα σε 2 λεπτα υπόθεση... Τα συνεδεσα με ΤΑΦ και τα τρια τηλεφωνα εν παραλληλω στη μια PHONE στη βελτιστη
συνδεση και ησυχασα.
Οποτε και εχω μηδεν θορυβο και ειναι και τριπλεχ και τα 3 ....:whistle::oneup:

timos71
19-03-18, 21:39
παιδια εχει ο ξαδερφος μου το εν λογω ρουτερ εχει σοβαρο θεμα με το wifi που ειτε χανεται ειτε εχει χαμηλη ταχυτητα ενω εχει full σημα του αλλαξα καναλι εκπομπης τιποτα αλλαξε και ρουτερ παλι τα ιδια εχει κατι καλυτερο μηπως ο ΟΤΕ?

Βρες το πιο καθαρό κανάλι με κάποιο πρόγραμμα όπως το WiFi analyzer. Επίσης άλλαξε το channel width από auto σε 20mhz. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση αυτό έκανε μεγάλη διαφορά. Από 6-25mbps το WiFi πήγε σταθερά σε 40mbps με σήμα -65dBm.

georgas77
24-06-18, 16:07
SPEEDPORT ENTRY 2i κανει μονο του επανεκινηση και κολλαει η ταχυτητα απο 30αρα οταν κανει επανεκινηση μονο του πεφτει στα 24
και του κανω επανεκινηση για να ρθει στα κανονοικα της
υπαρχει καποια αλλη λυση

sdikr
24-06-18, 16:10
SPEEDPORT ENTRY 2i κανει μονο του επανεκινηση και κολλαει η ταχυτητα απο 30αρα οταν κανει επανεκινηση μονο του πεφτει στα 24
και του κανω επανεκινηση για να ρθει στα κανονοικα της
υπαρχει καποια αλλη λυση

Να γίνει ενας έλεγχος στην γραμμή, ακόμα τι στατιστικά έχει όταν είναι οκ, τι στατιστικά όταν στο γυρνάει στα 24

georgas77
24-06-18, 19:26
DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 2490/24743 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 2919/22212 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10.3/5.2dB
Line Attenuation(Up/Down) 11.4/22.4 dB
Output Power(Up/Down) 6.1/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 15/209
Interleave Delay(Up/Down) 2/16 ms
INP(Up/Down) 1/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/17
FEC Errors(Up/Down) 0/35123

- - - Updated - - -

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 2490/25999 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 2919/28605 kbps
Noise Margin(Up/Down) 9.6/8 dB
Line Attenuation(Up/Down) 11.4/22.4 dB
Output Power(Up/Down) 5.8/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 13/469
Interleave Delay(Up/Down) 2/16 ms
INP(Up/Down) 1/4 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/17
FEC Errors(Up/Down) 0/35123

- - - Updated - - -

αν το κανει λενε οι τεχνικοι του οτε το μοντεμ θελει αλλαγη

psyxakias
24-06-18, 20:15
Oντως αυτο εκανα σημερα σε 2 λεπτα υπόθεση... Τα συνεδεσα με ΤΑΦ και τα τρια τηλεφωνα εν παραλληλω στη μια PHONE στη βελτιστη
συνδεση και ησυχασα.
Οποτε και εχω μηδεν θορυβο και ειναι και τριπλεχ και τα 3 ....:whistle::oneup:Διαβάζοντας πάντως το νήμα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα περισσότερα θέματα που είχες αφορούσαν την εσωτερική καλωδίωση ή τις συσκευές σου. Ομολογώ όμως ότι θαυμάζω την υπομονή σου και το χρόνο που αφιέρωσες, άνετα θα έσπαγαν σε κάποιον τα νεύρα με όλα αυτά τα προβλήματα. Όσον αφορά ότι δεν έχεις duplex μεταξύ των phone 1 & 2, αυτό είναι... feature (σου παρέχει 1.5 κανάλι επικοινωνίας (https://www.adslgr.com/forum/threads/884319-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C?p=6129270#post6129270)) και όχι bug ή κατασκευαστικό λάθος. Δεν έχω ανοίξει το manual αλλά αν δε το εξηγούν, ίσως θα έπρεπε.

Σε λίγες μέρες κλείνω 6μηνο με speedport 2i + VoIP με μηδενικά προβλήματα, τόσο στην τηλεφωνία όσο και στο internet. Restarts έχω κάνει ελάχιστα για δικούς μου λόγους παρά για πρόβλημα, πχ τελευταία φορά έκανα πριν κανά μήνα για να χρονομετρήσω reboot time (https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6391635#post6391635):


IPv4 Connection Status Connected
IPv4 Online Duration 646 h 34 min 59 s
Disconnect Reason None

ΥΓ. Μ'άρεσε ο όρος "φωλιά" (node zero καλωδίων / κεντρική πρίζα γραμμής) :worthy: :worthy: :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.