PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedport Entry 2i και DDNS (no-ip)



grtzac
19-10-17, 12:58
Αναβάθμισα τη γραμμή πρόσφατα και μου έδωσαν ένα Speedport Entry 2i, το οποίο δεν ενημερώνει με τίποτα DDNS (έχω λογ/μο no-ip).

Το χρησιμοποιεί κάποιος, η είναι στο μενού απλώς για φιγούρα;

Hellmore
22-10-17, 19:59
Αναβάθμισα τη γραμμή πρόσφατα και μου έδωσαν ένα Speedport Entry 2i, το οποίο δεν ενημερώνει με τίποτα DDNS (έχω λογ/μο no-ip).

Το χρησιμοποιεί κάποιος, η είναι στο μενού απλώς για φιγούρα;

Με Dyndns πάντως δουλεύει απροσβλημάτιστα εδώ και ένα χρόνο σε γνωστό μου.

stereo
23-10-17, 18:23
Σε μενα παντως, που το δουλευα μεχρι πριν κανα 6μηνο, μια χαρα λειτουργουσε. Εισαι σιγουρος οτι δεν εληξε το hostname σου? (Στο free θελει ανανεωση καθε μηνα απο το site τους). Για στειλε κανα screenshot αν θες.

grtzac
24-10-17, 10:07
Σε μενα παντως, που το δουλευα μεχρι πριν κανα 6μηνο, μια χαρα λειτουργουσε. Εισαι σιγουρος οτι δεν εληξε το hostname σου? (Στο free θελει ανανεωση καθε μηνα απο το site τους). Για στειλε κανα screenshot αν θες.

Hostname, port forwarding, κλπ παίζουν μια χαρά. Όταν κάνω manual update στο no-ip, βλέπω κανονικά τις συσκευές στο LAN από μακριά... Εσύ είχες dyndns ή κάποιο άλλο provider?

Νομίζω ότι απλώς δεν υποστηρίζει no-ip update παρ' ότι υπάρχει στο menu. Σκέφτομαι να προσπαθήσω να μιλήσω με tech support. Θα βρω άκρη ή θα μου σπάσουν τα νεύρα να εξηγώ σε νεούδια περί τίνος πρόκειται; Ποια είναι η εμπειρία σας όσοι χρειστήκατε τεχν. υποστήριξη από COSMOTE;

stereo
24-10-17, 12:25
Hostname, port forwarding, κλπ παίζουν μια χαρά. Όταν κάνω manual update στο no-ip, βλέπω κανονικά τις συσκευές στο LAN από μακριά... Εσύ είχες dyndns ή κάποιο άλλο provider?

Νομίζω ότι απλώς δεν υποστηρίζει no-ip update παρ' ότι υπάρχει στο menu. Σκέφτομαι να προσπαθήσω να μιλήσω με tech support. Θα βρω άκρη ή θα μου σπάσουν τα νεύρα να εξηγώ σε νεούδια περί τίνος πρόκειται; Ποια είναι η εμπειρία σας όσοι χρειστήκατε τεχν. υποστήριξη από COSMOTE;

Εγω no-ip ειχα και επαιζε χωρις προβλημα. Δεν ξερω αν με καποιο update το χαλασαν.

Αν εννοεις να μιλησεις με το tech support της cosmote θα σου ελεγα να μη χασεις το χρονο σου. Κατα πασα πιθανοτητα δε θα εχουν ιδεα τι εννοεις, αλλα ακομα και αν καταλαβουν (πιθανοτητα 5%) δε θα ειναι σε θεση να κανουν κατι περα απο το να επιβεβαιωσουν οτι εχεις περασει σωστα τις ρυθμισεις.

konc
24-10-17, 12:31
Συγκεκριμένα με no-ip παίζει σίγουρα ακόμα, το χρησιμοποιώ. Εκτός αν σταμάτησε να λειτουργεί ξέρω γω πολύ πρόσφατα και δεν έχω αλλάξει ακόμα ip.

YAziDis
25-10-17, 03:59
Καταρχην, δουλευει το port forward και απλα δεν αλλαζει η ip, ή δεν δουλευει καν; γιατι στη δευτερη περιπτωση θα πρεπει να καλεσεις στον οτε και να ζητησεις να βγει η δευτερη ασφαλεια που εχουν, σαν δευτερο firewall

grtzac
25-10-17, 13:11
Καταρχην, δουλευει το port forward και απλα δεν αλλαζει η ip, ή δεν δουλευει καν; γιατι στη δευτερη περιπτωση θα πρεπει να καλεσεις στον οτε και να ζητησεις να βγει η δευτερη ασφαλεια που εχουν, σαν δευτερο firewall

Δεν ενημερώνεται από το ρούτερ το hostname της υπηρεσίας no-ip όταν αλλάζει η ip μου... Κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει διάφορους update clients, από pc μέχρι ρούτερ και stb, χωρίς προβλήματα.

Τι εννοείς με το "δεύτερη ασφάλεια" του ΟΤΕ; Έχω χάσει κάνα τεύχος;

YAziDis
25-10-17, 22:01
Ο οτε εχει μια προσθετη ασφαλεια· ενα δευτερο firewall. Αν δεν κλεισει αυτο, δεν παιζει αν θυμαμαι καλα η θυρα 80. Αν εσενα ανοιγει η σελιδα οταν πατας το ddns σου, τουε ειναι ολα οκ και ειναι κλειστο το δευτερο firewall. Αν ΔΕΝ ανοιγει η σελιδα, θα πρεπει να παρεις τον ΟΤΕ και απλα πες τους θες να βαλεις καμερες και δεν παιζει το dyndns

@ ADSLgr.com All rights reserved.