PDA

Επιστροφή στο Forum : Twitch.tv και COSMOTE



heavysmok
22-10-17, 21:23
Καλησπέρα.

Από την Δευτέρα ενεργοποιήθηκε η σύνδεση. Προηγούμενος πάροχος ήταν η cyta. Είναι αδύνατο να δω streamers στο twitch.tv διότι συνέχεια η ποιότητα παραμένει χαμηλά, είναι ρυθμισμένο στο auto (μιλάω για τον player στο twitch). Αν το βάλω σε source 1080p60fps τότε συνέχεια κάνει buffering. Έχω αλλάξει dns και έχω προσπαθήσει και με google dns αλλά και με opendns με καμία βελτίωση. Με τον προηγούμενο πάροχο δεν είχα τέτοια προβλήματα (συγχρόνιζα πολύ χαμηλότερα με cyta).

Παρατηρώ ότι και στο youtube αλλά και στο netflix αργεί χαρακτηριστηκά να "πιάσει" την μέγιστη ποιότητα video.

Τα στατιστικά της γραμμής:

187339

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Παρατηρεί κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα αυτές τις μέρες ;

anderm
23-10-17, 04:39
Περίεργο. Καταρχάς είσαι σε νέα καμπίνα παρότι σε ADSL πακέτο. Εάν παρατηρείς διαφορετική συμπεριφορά σε ώρες μη αιχμής, έχει να κάνει με τον ΟΤΕ (λίγο παράξενο, ωστόσο δεν αποκλείω τίποτα), εάν πάλι συμβαίνει συνέχεια μάλλον πρέπει να δεις τα της δικής σου πλευράς. Συνδέεσαι φαντάζομαι με καλώδιο στο router, σωστά;

heavysmok
23-10-17, 09:23
Περίεργο. Καταρχάς είσαι σε νέα καμπίνα παρότι σε ADSL πακέτο. Εάν παρατηρείς διαφορετική συμπεριφορά σε ώρες μη αιχμής, έχει να κάνει με τον ΟΤΕ (λίγο παράξενο, ωστόσο δεν αποκλείω τίποτα), εάν πάλι συμβαίνει συνέχεια μάλλον πρέπει να δεις τα της δικής σου πλευράς. Συνδέεσαι φαντάζομαι με καλώδιο στο router, σωστά;

Καλημέρα. Δεν νομίζω να υπάρχει και δεύτερη καμπίνα διότι ζω σε χωριό. Τουλάχιστον δεν έχω δει. Όντως εχθές μετά τις 00:30 το twitch έπαιζε συνέχεια σε 1080 χωρίς καθόλου buffering. Ωστόσο σε YouTube και πάλι καθυστερεί να αλλάξει η ποιότητα. Ναι είμαι με Ethernet. Σε speed test από Ελληνικό server η γραμμή τερματίζει κάτι που με ξένους server δεν ισχύει.

anderm
23-10-17, 12:49
Ωραία, σε αυτή τη περίπτωση θα σου πρότεινα να κάνεις ένα γραπτό παράπονο στο κοντινότερο κατάστημα ΟΤΕ, επισημαίνοντας ότι τα προβλήματα αυτά υπάρχουν μόνο σε ώρες αιχμής. Αυτό που έχει συμβεί πιθανότατα είναι κάποιο ξεχασμένο, μη αναβαθμισμένο backbone ring στη περιοχή με αποτέλεσμα να πιτάρει.

Απλά, καλύτερα γραπτό παράπονο αντί κλήσης στην εξυπηρέτηση.

heavysmok
23-10-17, 13:37
Ωραία, σε αυτή τη περίπτωση θα σου πρότεινα να κάνεις ένα γραπτό παράπονο στο κοντινότερο κατάστημα ΟΤΕ, επισημαίνοντας ότι τα προβλήματα αυτά υπάρχουν μόνο σε ώρες αιχμής. Αυτό που έχει συμβεί πιθανότατα είναι κάποιο ξεχασμένο, μη αναβαθμισμένο backbone ring στη περιοχή με αποτέλεσμα να πιτάρει.

Απλά, καλύτερα γραπτό παράπονο αντί κλήσης στην εξυπηρέτηση.

Σε ευχαριστώ. Θα κάνω γραπτό παράπονο όπως λες.

Υπάρχει καμία περίπτωση να επηρεάζει το ipv6; βλέπω ότι παίρνω και τέτοια IP, υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω από το router ;

187347

anderm
23-10-17, 13:50
Μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις disable από τα network properties των windows, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το ipv6 ωστόσο. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με ipv4.

heavysmok
23-10-17, 13:55
Μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις disable από τα network properties των windows, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το ipv6 ωστόσο. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με ipv4.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Θα δοκιμάσω και αν δω αποτελέσματα θα ποστάρω.

Magichoom
23-10-17, 13:55
Μήπως να δοκιμάσεις κάποιον άλλον dns server? πχ της google (8.8.8.8 , 8.8.4.4).

heavysmok
23-10-17, 14:24
Μήπως να δοκιμάσεις κάποιον άλλον dns server? πχ της google (8.8.8.8 , 8.8.4.4).

Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα δεν είδα διαφορά με τους google dns ούτε και με τους opendns. Αυτήν τη στιγμή πάνε όλα σφαίρα. Θα δω και σήμερα σε ώρες αιχμής και αν συνεχίζει θα κάνω γραπτό παράπονο όπως είπε ο φίλος παραπάνω.

anderm
23-10-17, 14:25
Οι DNS δεν παίζουν κάποιο ρόλο στο συγκεκριμένο πρόβλημα, θα βοηθούσε μόνο εάν αργούσαν να κάνουν resolve του ΟΤΕ.

pankostas
24-10-17, 16:49
Αυτό γίνεται με wifi ή με Ethernet?

heavysmok
24-10-17, 20:25
Αυτό γίνεται με wifi ή με Ethernet?

Ethernet

timos71
24-10-17, 21:19
Παντως και εγω με οτε δεν εχω προβλημα. Δοκίμασε με αλλον browser η κανε clear cookies γιατι μπορει να ειναι εκει το προβλημα.

heavysmok
21-11-17, 21:37
Το πρόβλημα έχει λυθεί από μόνο του εδώ και μιάμιση εβδομάδα. Πλέον παίζει μια χαρά. Δεν είχα προλάβει να κάνω το γραπτό παράπονο. Τέλος καλό όλα καλά. Η γραμμή πετάει και σε stream και σε downloading και τα ping είναι φοβερά για games.

@ ADSLgr.com All rights reserved.