PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες σχετικα με νεα Cosmote συνδεση



uncharted
25-10-17, 19:58
1) Ο αριθμος βροχου γιατι αλλαξε? Απο 21XXXXXXXX εγινε AXXXXXXXXXX. Νομιζα ηταν σταθερος, ασχετου παροχου.

2) Τι πρεπει να κανω για να ενεργοποιησουν τα ICMP (ping) στην WAN και να ανοιξουν ολες τις πορτες (π.χ. 80)? Θυμαμαι απο παλια τα ειχαν κλειδωμενα αυτα.

3) Μου ειπαν οτι θα στειλουν δωροεπιταγη €30 για Γερμανο. Την εχει λαβει κανεις αλλος? Και ποσο καιρο κανει να ερθει?

4) Στο MyCosmote ζηταει 5ψηφιο PIN, αλλα μονο μεσω σταθερου. Σε κινητο με SMS δεν γινεται? Δεν εχω καν τηλ συσκευη.

sdikr
25-10-17, 20:26
1) Οταν πας σε ΟΤΕ συνήθως( ; ) αλλάζεις και βρόχο γιατί τον παλιό τον κρατάει ο παροχος
2) Θα πρέπει να πας στο My.otenet.gr και να απενεργοποιήσεις την αυξημένη προστασία, (μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις και το ρουτερ)
3) δεν ξέρω
4) Οχι γιατί αφορά το σταθερό

matelas
25-10-17, 20:33
3) Μου ειπαν οτι θα στειλουν δωροεπιταγη €30 για Γερμανο. Την εχει λαβει κανεις αλλος? Και ποσο καιρο κανει να ερθει?

Είχα λάβει κ' εγώ, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μέρες έκανε να έρθει αλλά δεν νομίζω πως άργησε πάνω απο 2 εβδομάδες.

uncharted
25-10-17, 20:44
1) Οταν πας σε ΟΤΕ συνήθως( ; ) αλλάζεις και βρόχο γιατί τον παλιό τον κρατάει ο παροχος
2) Θα πρέπει να πας στο My.otenet.gr και να απενεργοποιήσεις την αυξημένη προστασία, (μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις και το ρουτερ)
3) δεν ξέρω
4) Οχι γιατί αφορά το σταθερό
1) Δεν νομιζω να αλλαξε κατι στον βροχο. Δεν ηρθε τεχνικος. Τον παλιο πηραν οπως ηταν και το attenuation εμεινε το ιδιο.
2) Αυτο το site φαινεται παμπαλαιο και δεν δεχεται τα user/pass του MyCosmote. Τι βαζω εκει? Το router ειναι ΟΚ απο ρυθμισεις.
4) Πρεπει να εχει επιλογη για κινητο/email, δεν ενδιαφερονται ολοι για σταθερο. Aν εχεις e-bill, δεν υπαρχει αλλος τροπος και η εφαρμογη ειναι χαλι μαυρο (κολλαει και δεν μπαινει).


Είχα λάβει κ' εγώ, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μέρες έκανε να έρθει αλλά δεν νομίζω πως άργησε πάνω απο 2 εβδομάδες.
Στο στελνουν με courier?

Τους ειπαν να το στειλουν με το router, αλλα λεει θα ερθουν ξεχωριστα...

sdikr
25-10-17, 20:48
1) Δεν νομιζω να αλλαξε κατι στον βροχο. Δεν ηρθε τεχνικος. Τον παλιο πηραν οπως ηταν και το attenuation εμεινε το ιδιο.
2) Αυτο το site φαινεται παμπαλαιο και δεν δεχεται τα user/pass του MyCosmote. Τι βαζω εκει? Το router ειναι ΟΚ απο ρυθμισεις.
4) Πρεπει να εχει επιλογη για κινητο/email, δεν ενδιαφερονται ολοι για σταθερο. Aν εχεις e-bill, δεν υπαρχει αλλος τροπος και η εφαρμογη ειναι χαλι μαυρο (κολλαει και δεν μπαινει).


Στο στελνουν με courier?

Τους ειπαν να το στειλουν με το router, αλλα λεει θα ερθουν ξεχωριστα...

1. το ότι δεν ήρθε σε εσένα δεν σημαίνει οτι δεν αλλάξε στο καφάο
2. πάτησες στο "Αν δεν θυμάστε τα Στοιχεία Πελάτη, πατήστε εδώ" ; εμένα τα δέχεται κανονικά
4. απο την στιγμή που αφορά το σταθερό λογικό είναι να ζητάει επιβεβαίωση στο σταθερό.

uncharted
25-10-17, 20:55
1. το ότι δεν ήρθε σε εσένα δεν σημαίνει οτι δεν αλλάξε στο καφάο
2. πάτησες στο "Αν δεν θυμάστε τα Στοιχεία Πελάτη, πατήστε εδώ" ; εμένα τα δέχεται κανονικά
4. απο την στιγμή που αφορά το σταθερό λογικό είναι να ζητάει επιβεβαίωση στο σταθερό.
1) Δεν υπαρχει καν ΚΑΦΑΟ. Η γραμμη παει απευθειας στο Α/Κ και τα χαρακτηριστικα του βροχου δεν εχουν αλλαξει στο ελαχιστο.
2) Ναι, πατησα και δεν τα δεχεται:

https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp
https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp

Τι βαζω εκει? Πλεον οι κωδικοι του DSL ειναι ιδιοι για ολους. Το site εχει μεινει ακομα στα δεδομενα του 2008.

4) Δεν εχει ολος ο κοσμος σταθερο τηλ ομως. Η εφαρμογη (που και εκει αφορα το σταθερο, μιας και μιλαμε για DSL) μια χαρα εστελνε SMS.

sdikr
25-10-17, 20:59
1) Δεν υπαρχει καν ΚΑΦΑΟ. Η γραμμη παει απευθειας στο Α/Κ και τα χαρακτηριστικα του βροχου δεν εχουν αλλαξει στο ελαχιστο.
2) Ναι, πατησα και δεν τα δεχεται:

https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp
https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp

Τι βαζω εκει? Πλεον οι κωδικοι του DSL ειναι ιδιοι για ολους. Το site εχει μεινει ακομα στα δεδομενα του 2008.

4) Δεν εχει ολος ο κοσμος σταθερο τηλ ομως. Η εφαρμογη (που και εκει αφορα το σταθερο, μιας και μιλαμε για DSL) μια χαρα εστελνε SMS.

1) Οκ, δεν το αλλάξανε στο καφαο το αλλάξανε στο ΑΚ,
2) όταν έκανες την αίτηση δεν σου δώσανε χαρτί με όνομα χρήστη και κωδικό; αν όχι θα πρέπει να ζητήσεις, θα είχε πλάκα να μπαίνανε όλοι με εναν κωδικό και να τα αλλάζουν κατα βούληση :p
4) Μπορείς να πας σε κάποιο oteshop Και να κάνεις απο εκεί την διαδικασία ή λογικά στο 13888

george83
25-10-17, 21:02
Οι κωδικοί του DSL δεν είναι ίδιοι για όλους. Όπως είπε και ο sdikr, θα πρέπει να το γράφει στο χαρτί που σου έδωσαν, διαφορετικά παίρνεις 13888 και τα ζητάς.

uncharted
25-10-17, 21:12
1) Οκ, δεν το αλλάξανε στο καφαο το αλλάξανε στο ΑΚ,
2) όταν έκανες την αίτηση δεν σου δώσανε χαρτί με όνομα χρήστη και κωδικό; αν όχι θα πρέπει να ζητήσεις, θα είχε πλάκα να μπαίνανε όλοι με εναν κωδικό και να τα αλλάζουν κατα βούληση :p
4) Μπορείς να πας σε κάποιο oteshop Και να κάνεις απο εκεί την διαδικασία ή λογικά στο 13888
1) Αλλαγη βροχου (κατι που γινεται και στα 2 ακρα) απαιτει επισκεψη τεχνικου. Αυτοι πηραν το καλωδιο απο τον παλιο παροχο και το εβαλαν στον νεο παροχο (αλλαγη στο 1 ακρο -> Α/Κ). Αυτο δεν συνιστα αλλαγη βροχου.
2) Η αιτηση εγινε online και στο MyCosmote ειχα απο παλια λογαριασμο λογω ενος καρτοκινητου. Το MyOtenet μαλλον θελει αλλα συνθηματικα για να μπεις, φαινεται να ειναι ξεχωριστο site.
4) Μαλλον θα παρω το τεχνικο τους τμημα αν δεν βγαινει ακρη αλλιως.


Οι κωδικοί του DSL δεν είναι ίδιοι για όλους. Όπως είπε και ο sdikr, θα πρέπει να το γράφει στο χαρτί που σου έδωσαν, διαφορετικά παίρνεις 13888 και τα ζητάς.
Κανενα χαρτι, ολα online (ακομα και η υπογραφη).

Οταν μιλαω για κωδικους DSL, αναφερομαι στο PPPoE user/pass (otenet@otenet.gr/otenet). Δεν ηταν ετσι παλια.

sdikr
25-10-17, 21:17
1) Αλλαγη βροχου (κατι που γινεται και στα 2 ακρα) απαιτει επισκεψη τεχνικου. Αυτοι πηραν το καλωδιο απο τον παλιο παροχο και το εβαλαν στον νεο παροχο (αλλαγη στο 1 ακρο -> Α/Κ). Αυτο δεν συνιστα αλλαγη βροχου.
2) Η αιτηση εγινε online και στο MyCosmote ειχα απο παλια λογαριασμο λογω ενος καρτοκινητου. Το MyOtenet μαλλον θελει αλλα συνθηματικα για να μπεις, φαινεται να ειναι ξεχωριστο site.
4) Μαλλον θα παρω το τεχνικο τους τμημα αν δεν βγαινει ακρη αλλιως.


Κανενα χαρτι, ολα online (ακομα και η υπογραφη).

Οταν μιλαω για κωδικους DSL, αναφερομαι στο PPPoE user/pass (otenet@otenet.gr/otenet). Δεν ηταν ετσι παλια.

1. ο παλιός σου πάροχος έχει συμβόλαιο για 1 χρόνο για τον βρόχο, σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να αιτηθεί διακοπή η όποια έχει κόστος
2 και 4, όποτε πρέπει να μιλήσεις με 13888 τα οτενετ@οτενετ είναι generic, αν θέλεις να απενεργοποιήσεις την αυξημένη προστασία θα πρέπει να ζητήσεις τα δικά σου στοιχεία και να τα περάσεις στο εξοπλισμό σου ώστε να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές

george83
26-10-17, 00:45
Υπάρχει δικό σου username με αντίστοιχο password. Κάλεσε για να σου τα δώσουν και πέρασε τα και στο ρούτερ σου. Και απενεργοποίησε την αυξημένη προστασία.

puffy
26-10-17, 03:44
μπορει ο οτε απλα να ονοματιζει διαφορετικα. δεν εχω ασχοληθει εδω και χρονια αλλα πρωτη φορα ακουω αρ βροχου απο Α.
αριθμο λογαριασμου βλεπω απο Α.
ο αρ βροχου αφορα τους εναλλακτικους μεταξυ τους. για φορητοτητα απο οτε σε εναλλ δεν χρειαζεται αρ βροχου και δεν νομιζω οτι ο οτε τον αναγραφει καπου

uncharted
26-10-17, 04:24
μπορει ο οτε απλα να ονοματιζει διαφορετικα. δεν εχω ασχοληθει εδω και χρονια αλλα πρωτη φορα ακουω αρ βροχου απο Α.
αριθμο λογαριασμου βλεπω απο Α.
ο αρ βροχου αφορα τους εναλλακτικους μεταξυ τους. για φορητοτητα απο οτε σε εναλλ δεν χρειαζεται αρ βροχου και δεν νομιζω οτι ο οτε τον αναγραφει καπου
Τον αναγραφει στον λογαριασμο οπως το ανεφερα ακριβως.


Υπάρχει δικό σου username με αντίστοιχο password. Κάλεσε για να σου τα δώσουν και πέρασε τα και στο ρούτερ σου. Και απενεργοποίησε την αυξημένη προστασία.
ΟΚ, θα τους παρω τηλ αυριο.

matelas
26-10-17, 15:06
Στο στελνουν με courier?

Τους ειπαν να το στειλουν με το router, αλλα λεει θα ερθουν ξεχωριστα...

Απ ότι θυμάμαι είχε έρθει με courier (ελτα courier νομίζω) και ξεχωριστά από το router. Είχε και δώρο μια sim.

jkoukos
27-10-17, 20:28
Τον αναγραφει στον λογαριασμο οπως το ανεφερα ακριβως.
Γράφει δίπλα "Αριθμός βρόχου"; Σε μένα αυτό που αρχίζει από Α, αναφέρεται σε αριθμό λογαριασμού και είναι διαφορετικός κάθε μήνα.

Μου φαίνεται παράξενο για τον ΟΤΕ να αναφέρει αριθμό βρόχου αφού, όπως αναφέρει και ο puffy, το χάλκινο δίκτυο είναι του ΟΤΕ. Οι εναλλακτικοί όταν αιτούνται από τον ΟΤΕ μια γραμμή την ζητούν με τον αριθμό σύνδεσης. Τότε ο ΟΤΕ αποδίδει ένα αριθμό για χρήση του παρόχου και όσο διάστημα παραμένει σε κατοχή άλλου παρόχου (μέσω φορητότητας) πλην του ΟΤΕ. Με την επιστροφή στον ΟΤΕ, δεν υπάρχει πλέον αριθμός βρόχου.

uncharted
28-10-17, 05:49
Απ ότι θυμάμαι είχε έρθει με courier (ελτα courier νομίζω) και ξεχωριστά από το router. Είχε και δώρο μια sim.
Μαλιστα. Θυμασαι αν η δωροεπιταγη εχει ημερομηνια ληξης?


Γράφει δίπλα "Αριθμός βρόχου"; Σε μένα αυτό που αρχίζει από Α, αναφέρεται σε αριθμό λογαριασμού και είναι διαφορετικός κάθε μήνα.

Μου φαίνεται παράξενο για τον ΟΤΕ να αναφέρει αριθμό βρόχου αφού, όπως αναφέρει και ο puffy, το χάλκινο δίκτυο είναι του ΟΤΕ. Οι εναλλακτικοί όταν αιτούνται από τον ΟΤΕ μια γραμμή την ζητούν με τον αριθμό σύνδεσης. Τότε ο ΟΤΕ αποδίδει ένα αριθμό για χρήση του παρόχου και όσο διάστημα παραμένει σε κατοχή άλλου παρόχου (μέσω φορητότητας) πλην του ΟΤΕ. Με την επιστροφή στον ΟΤΕ, δεν υπάρχει πλέον αριθμός βρόχου.
Ναι, ετσι ακριβως το γραφει.

Η λογικη λεει οτι και ο ΟΤΕ εσωτερικα χρειαζεται καποια βαση δεδομενων για τους βροχους, κι ας μην εγινε λειτουργικος διαχωρισμος. Ισως ειναι διαφορετικο το notation.

iokastis
28-10-17, 16:44
το My.otenet.gr λειτουργει κανονικότατα με τα user και pass του συμβολαιου.το συμβολαιο σου το στελνουν αν το ζητησεις ακομη και στο email.τωρα καλωντας το 13888 μπορουν να σου στειλουν τα user κ pass η ένα από τα δυο(δεν θυμαμαι ποιο) με sms στο κινητο.

edit
ακυρο ως προς το ζητημα της αναγραφης του αριθμου βροχου.υπαρχει στην ενοτητα "Ο λογαριασμός σας συγκεντρωτικά".

από το δικο μου λογαριασμο: "2xxxxxxxxx (Τηλεφωνική Γραμμή - Αριθμός βρόχου: A00xxxxxxxxx ) ..."

matelas
30-10-17, 18:41
Μαλιστα. Θυμασαι αν η δωροεπιταγη εχει ημερομηνια ληξης?

Ναι είχε. Αλλά δεν θυμάμαι πόσες μέρες, πάει καιρός. Ήταν σίγουρα αρκετό διάστημα ώστε να προλάβεις να την εκμεταλλευτείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.