PDA

Επιστροφή στο Forum : wifi internet στο αυτοκίνητο με 3g dongle και sms



Σελίδες : [1] 2

puntomania
31-10-17, 00:34
...με κάποιο RB που έχει usb θύρα... να δίνουμε wifi στο αυτοκίνητο, απο ένα 3-4g gsm dongle... απ το οποίο όμως να έχουμε sms αποστολή και λήψη... πχ για ενεργοποίηση του ιντερνετ κτλ στο δίκτυο μας. κάπου κάποιος πρέπει να το έχει αναφέρει εδώ... ότι γίνετε...

για ρίξτε καμιά ιδέα.

πχ με το MikroTik RouterBOARD RB951Ui 2nD hAP που δεχετε τα 12-14βολτ του αυτοκινήτου

Nikiforos
31-10-17, 07:35
καλημερα, τι θες να κανεις wifi access point μεσα στο αυτοκινητο? ή να δινεις σε αλλο μηχανημα πχ σε μια πηγη με android? δεν καταλαβα...
οπως και να εχει ομως εχω θεμα για κινητη σε mikrotik rbs το κανω στο εξοχικο απο 15 Ιουνιου και εχει 100% αξιοπιστια. https://www.adslgr.com/forum/threads/877556-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-internet-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%B5-Mikrotik-Routerboard/page13
Στο αμαξι το μονο που αλλαζει ειναι το ρευμα, που σιγουρα αφου μπορει να παιξει με 12V κανει μια χαρα το ρευμα!
και SMS φυσικα εχω https://www.adslgr.com/forum/threads/946784-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7-SMS-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mikrotik-ROS
οποτε μπορουσες να συνεχισεις σε εκεινα τα θεματα.
Εγω μια πηγη 7" 2DIN που εχω στο αμαξι εχει usb otg και το ιδιο στικακι που τωρα εχω μονιμα σε ενα 951 RB της καλης σειρας (οχι hap) ειχα κανονικα ιντερνετ σε Windows CE 6.0.
Αν ηθελα wifi AP απλα το κανω απο το κινητο μου βαζοντας το σε tethering wifi mode, δεν βλεπω τον λογο γιατι να εχω ενα Mikrotik RB μεσα στο αμαξι.
Ασε που ολο θα ανοιγοκλεινει φυσικα αναλογα αν εχει ρευμα ή οχι, ή θες να εχει μονιμο ρευμα?

Για εξηγησε τα μας λιγο καλυτερα να καταλαβουμε τι ακριβως θες να κανεις.
Και στικακι κατι σαν το δικο μου δες στο θεμα εκει που ειπα, που παιρνει και εξωτερικη κεραια και ειναι και 4G.

puntomania
31-10-17, 10:33
καλημερα, τι θες να κανεις wifi access point μεσα στο αυτοκινητο? ή να δινεις σε αλλο μηχανημα πχ σε μια πηγη με android? δεν καταλαβα...
οπως και να εχει ομως εχω θεμα για κινητη σε mikrotik rbs το κανω στο εξοχικο απο 15 Ιουνιου και εχει 100% αξιοπιστια. https://www.adslgr.com/forum/threads/877556-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-internet-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%B5-Mikrotik-Routerboard/page13
Στο αμαξι το μονο που αλλαζει ειναι το ρευμα, που σιγουρα αφου μπορει να παιξει με 12V κανει μια χαρα το ρευμα!
και SMS φυσικα εχω https://www.adslgr.com/forum/threads/946784-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7-SMS-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mikrotik-ROS
οποτε μπορουσες να συνεχισεις σε εκεινα τα θεματα.
Εγω μια πηγη 7" 2DIN που εχω στο αμαξι εχει usb otg και το ιδιο στικακι που τωρα εχω μονιμα σε ενα 951 RB της καλης σειρας (οχι hap) ειχα κανονικα ιντερνετ σε Windows CE 6.0.
Αν ηθελα wifi AP απλα το κανω απο το κινητο μου βαζοντας το σε tethering wifi mode, δεν βλεπω τον λογο γιατι να εχω ενα Mikrotik RB μεσα στο αμαξι.
Ασε που ολο θα ανοιγοκλεινει φυσικα αναλογα αν εχει ρευμα ή οχι, ή θες να εχει μονιμο ρευμα?

Για εξηγησε τα μας λιγο καλυτερα να καταλαβουμε τι ακριβως θες να κανεις.
Και στικακι κατι σαν το δικο μου δες στο θεμα εκει που ειπα, που παιρνει και εξωτερικη κεραια και ειναι και 4G.

καλημέρα, έχω μια 2din οθόνη στο αμάξι που τρέχει android 7.1 και αν της βάλω στο 3g dongle έχει ιντερνετ κανονικά... το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω τα sms που χρειάζομαι... όσες εφαρμογές και αν δοκίμασα... δεν το κατάφερα!!!

έχω μια κάρτα από voda international που έχω τα γνωστά 8gb με περίπου 9ε για ένα μήνα. ( υπάρχει και η tazamobile που δίνει 4gb με τα μισά λεφτά ) θέλω να έχω στο αμάξι ιντερνετ... όταν αυτό δουλεύει πχ να ανάβει το μικροτικ απ την πηγή.... ( μπλε καλώδιο που είναι για την κεραία / ενισχυτή ) οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνω το οτιδήποτε... και θα έχουμε όλοι μας ιντερνετ αυτόματα και ή οθόνη (έχει wifi) το στικάκι που έχω τώρα είναι ένα huawei e3131 ( το είχα πάρει για το raspbx αλλά δεν δούλεψε ποτέ εκεί ) το οποίο έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία.

οπότε τα sms τα χρειάζομαι μόνο για να στέλνω μια φορά το μήνα ή όταν χρειάζεται το μήνυμα για να παίρνω το ίντερνετ. γιαυτό ψάχνω λύση στο κομμάτι αυτό. χωρίς να χρειάζεται να το βγάζω κτλ

Nikiforos
31-10-17, 19:04
καλησπέρα, δεν πολυκαταλαβα βασικα, αν θες τα SMS μονο για να ενεργοποιεις καποια υπηρεσια μηπως απλα γινεται με καποιο android app?
πχ εγω στο εξοχικο εχω βαλει Cosmote internet on the go 2,5GB+2,5GB βραδυ, στην αρχη νομιζα οτι πρεπει να στελνω μυνηματα ελεγχου, για το υπολοιπο και για ενεργοποιησεις εξτρα πακετων, αν θελω κατι παραπανω ή αν μου τελειωσουν.
Τελικα ολα αυτα γινεται με το my cosmote app απο το κινητο μου ή ταμπλετ ΧΩΡΙΣ να χρειαζεται η καρτα να ειναι σε εκεινη την συσκευη!!!
ετσι δεν την βγαζω ΠΟΤΕ και δεν χρειαζεται να στελνω καν μυνηματα!!!
Το ιδιο ισχυει και με το Whats up app, καθως πριν κανω παγια συνδεση, εχω και twin sim cosmote whats up και το εκανα δοκιμες. Βεβαια σε αυτη την περιπτωση λογω twin sim ηταν λιγο μπερδεμα, αλλα και παλι το my cosmote app βλεπει και εκεινο το νουμερο και το προβλημα λυνεται!!!
φανταζομαι και η vodafone θα εχει αντιστοιχες εφαρμογες, τις εχεις δοκιμασει?

αν καιι παλι δεν σε καλυπτουν, στο αμαξι μαλλον δεν παιζουν oι SMS εφαρμογες επειδη το βλεπει μονο σαν δεδομενα και οχι για κατι αλλο.
Αλλα στο mikrotik δεν ξερω αν θα καλυφθεις καθως για να γραφεις μυνηματα θες winbox μονο νομιζω, ισως να γινεται μεσω webfig δεν εχω δοκιμασει.
Να διαβαζεις γινεται και απο τις περισσοτερες android apps.

puntomania
01-11-17, 09:56
καλησπέρα, δεν πολυκαταλαβα βασικα, αν θες τα SMS μονο για να ενεργοποιεις καποια υπηρεσια μηπως απλα γινεται με καποιο android app?
πχ εγω στο εξοχικο εχω βαλει Cosmote internet on the go 2,5GB+2,5GB βραδυ, στην αρχη νομιζα οτι πρεπει να στελνω μυνηματα ελεγχου, για το υπολοιπο και για ενεργοποιησεις εξτρα πακετων, αν θελω κατι παραπανω ή αν μου τελειωσουν.
Τελικα ολα αυτα γινεται με το my cosmote app απο το κινητο μου ή ταμπλετ ΧΩΡΙΣ να χρειαζεται η καρτα να ειναι σε εκεινη την συσκευη!!!
ετσι δεν την βγαζω ΠΟΤΕ και δεν χρειαζεται να στελνω καν μυνηματα!!!
Το ιδιο ισχυει και με το Whats up app, καθως πριν κανω παγια συνδεση, εχω και twin sim cosmote whats up και το εκανα δοκιμες. Βεβαια σε αυτη την περιπτωση λογω twin sim ηταν λιγο μπερδεμα, αλλα και παλι το my cosmote app βλεπει και εκεινο το νουμερο και το προβλημα λυνεται!!!
φανταζομαι και η vodafone θα εχει αντιστοιχες εφαρμογες, τις εχεις δοκιμασει?

αν καιι παλι δεν σε καλυπτουν, στο αμαξι μαλλον δεν παιζουν oι SMS εφαρμογες επειδη το βλεπει μονο σαν δεδομενα και οχι για κατι αλλο.
Αλλα στο mikrotik δεν ξερω αν θα καλυφθεις καθως για να γραφεις μυνηματα θες winbox μονο νομιζω, ισως να γινεται μεσω webfig δεν εχω δοκιμασει.
Να διαβαζεις γινεται και απο τις περισσοτερες android apps.

η οθόνη μου.. βλέπει το στικακι κανονικά και παίρνει από αυτό ίντερνετ... app για τα sms δεν βρήκα που να δουλεύει ( τουλάχιστον με το στικάκι που έχω)

η λύση με το mikrotik μου φαίνεται πιο ωραία... σε άλλη ανάρτηση ποσταρες ένα app που βλέπεις από εκεί τα sms στο μικροτικ...

όσο για την voda... στο app της έχει όλα τα πακέτα.. εκτός απο αυτό με τα 8gb, ενώ βλέπω το υπόλοιπο της κάρτας και τα MB.... άλλωστε το πακέτο ίντερνετ είναι μόνο στο international... για 'μας' τίποτα!!!

Nikiforos
01-11-17, 17:41
καλησπέρα καλο μηνα!, δεν παιζει στο android που λες για τα sms, επειδη το στικ το βλεπει μονο για δεδομενα, το εχω δει αυτο και σε αλλες συσκευες.
Μπορεις απο διαφορες εφαρμογες να δεις τα SMS για το mikrotik αλλα και δεν υποστηριζονται Ελληνικοι χαρακτηρες αλλα δεν εχω βρει καποιο app να μπορεις να στειλεις ή να διαγραψεις.
Εκτος βεβαια μεσα απο κονσολα πχ με εφαρμογες telnet/SSH.

Καποτε ειχα ενσωματωσει στο αμαξι σε βαση 2DIN ταμπλετοτηλεφωνο 7αρι και εκει παιζανε ολα! γιατι ηταν και τηλεφωνο!
ομως λογω αρκετων προβληματων-μειονεκτηματων καθως και οτι ηταν αργο πολυ το εβγαλα, μαλιστα το χαρισα κιολας.

puntomania
01-11-17, 18:17
καλησπέρα καλο μηνα!, δεν παιζει στο android που λες για τα sms, επειδη το στικ το βλεπει μονο για δεδομενα, το εχω δει αυτο και σε αλλες συσκευες.
Μπορεις απο διαφορες εφαρμογες να δεις τα SMS για το mikrotik αλλα και δεν υποστηριζονται Ελληνικοι χαρακτηρες αλλα δεν εχω βρει καποιο app να μπορεις να στειλεις ή να διαγραψεις.
Εκτος βεβαια μεσα απο κονσολα πχ με εφαρμογες telnet/SSH.

Καποτε ειχα ενσωματωσει στο αμαξι σε βαση 2DIN ταμπλετοτηλεφωνο 7αρι και εκει παιζανε ολα! γιατι ηταν και τηλεφωνο!
ομως λογω αρκετων προβληματων-μειονεκτηματων καθως και οτι ηταν αργο πολυ το εβγαλα, μαλιστα το χαρισα κιολας.



απο εδώ... δεν στέλνει δηλαδή?

187629

Nikiforos
01-11-17, 19:16
μιλαμε για android apps να στελνεις! αυτο που δειχνεις ειναι το winbox.
Tα εχω γραψει αναλυτικα στο θεμα για τα SMS σε Mikrotik.
Mεχρι στιγμης δεν εχω βρει καμια android app που να μπορει να στειλει SMS, μονο διαβαζουν.

puntomania
01-11-17, 19:35
μιλαμε για android apps να στελνεις! αυτο που δειχνεις ειναι το winbox.
Tα εχω γραψει αναλυτικα στο θεμα για τα SMS σε Mikrotik.
Mεχρι στιγμης δεν εχω βρει καμια android app που να μπορει να στειλει SMS, μονο διαβαζουν.

Η ιδέα με το μικροτικ... μου άρεσε πιο πολύ.....

Nikiforos
01-11-17, 19:50
Η ιδέα με το μικροτικ... μου άρεσε πιο πολύ.....

και παλι πως θα μπαινεις στο winbox?
αλλα γινεται και απο webfig δεν ξερω ποσο θα σε βολευει αυτο ομως.

puntomania
02-11-17, 03:14
...έχω κολλήσει εδώ....

187638

δεν θέλει να συνδεθεί....

187639187640187641

187642187643

- - - Updated - - -

τελικά το πρόβλημα ήταν στο apn.... οκ συνδέθηκα... βεβαία... για sms... θα πρέπει να αποσυνδέομαι... για να στείλω...

συνδέθηκα και μέσω pptp στο δίκτυο του σπιτιού... αλλά δεν έχω πρόσβαση σε αυτό... παίζει κάνας οδηγός...να το μελετήσω?

Nikiforos
02-11-17, 07:41
καλημερα, πες απο την αρχη ρε συ να καταλαβω τι κανεις, το εχεις βαλει ηδη στο αμαξι ή το δοκιμαζεις στο σπιτι?
υποψην αν δεν εχεις συνδεση δεν παιζει public ip και δεν δουλευει τιποτα, γιαυτο εγω εκανα με παγιο, μετα ζητησα να ενεργοποιησουν το APN vpn-internet αντι το σκετο ιντερνετ για να εχω public ip. Αλλιως ειναι πισω απο ΝΑΤ και δεν παιζει τπτ σωστα γιατι απλα δεν μπορεις να κανεις ΝΑΤ εσυ!!!
και φυσικα δεν παιζει και ip cloud.
Διαβασε το θεμα με την κινητη τα εχω γραψει ολα αυτα να μην γραφω παλι τα ιδια, γιατι ειναι πολλα!
Δεν αποσυνδεεσαι για να στειλεις SMS!!! εχεις κατι κανει λαθος στα καναλια! δες στα θεματα μου.
Εδω θα πουμε αποκλειστικα οτι εχει να κανει με το αμαξι, μην λεμε και τα γενικα γιατι τα εχω αναλυσει ηδη στα 2 αλλα θεματα.

puntomania
02-11-17, 11:49
καλημερα, πες απο την αρχη ρε συ να καταλαβω τι κανεις, το εχεις βαλει ηδη στο αμαξι ή το δοκιμαζεις στο σπιτι?
υποψην αν δεν εχεις συνδεση δεν παιζει public ip και δεν δουλευει τιποτα, γιαυτο εγω εκανα με παγιο, μετα ζητησα να ενεργοποιησουν το APN vpn-internet αντι το σκετο ιντερνετ για να εχω public ip. Αλλιως ειναι πισω απο ΝΑΤ και δεν παιζει τπτ σωστα γιατι απλα δεν μπορεις να κανεις ΝΑΤ εσυ!!!
και φυσικα δεν παιζει και ip cloud.
Διαβασε το θεμα με την κινητη τα εχω γραψει ολα αυτα να μην γραφω παλι τα ιδια, γιατι ειναι πολλα!
Δεν αποσυνδεεσαι για να στειλεις SMS!!! εχεις κατι κανει λαθος στα καναλια! δες στα θεματα μου.
Εδω θα πουμε αποκλειστικα οτι εχει να κανει με το αμαξι, μην λεμε και τα γενικα γιατι τα εχω αναλυσει ηδη στα 2 αλλα θεματα.

οχι στο σπιτι κάνω δοκιμές ακόμα... περιμένω το 951... τώρα έβαλα το στικάκι σε ένα 3011... για κάνω τις δοκιμές μου...

Nikiforos
02-11-17, 21:17
οχι στο σπιτι κάνω δοκιμές ακόμα... περιμένω το 951... τώρα έβαλα το στικάκι σε ένα 3011... για κάνω τις δοκιμές μου...

α οκ, αμα το δοκιμασεις στο αμαξι πες μας για το ρευμα αν παιζει σωστα.

puntomania
03-11-17, 01:59
α οκ, αμα το δοκιμασεις στο αμαξι πες μας για το ρευμα αν παιζει σωστα.

...λογικά θα παίξει... θα ενημερώσω...

- - - Updated - - -

έχεις κατά νου κάνα κύκλωμα... για το σβήσιμο.... το οποίο ας πούμε να το καθυστερεί... πχ 5-10 λεπτά?

Nikiforos
03-11-17, 07:43
καλημερα, ποιος ο λογος να καθυστερεις το σβησιμο? πρεπει να εχει ετοιμα στο banggood.com

σου εχω απαντησει εδω τα ειδες? https://www.adslgr.com/forum/threads/946784-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7-SMS-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mikrotik-ROS

puntomania
03-11-17, 22:07
Λοιπόν... το μηχάνημα ήρθε σήμερα... το δεκάρα... Έχω ίντερνετ... Έχω sms υπό προϋποθέσεις... έκανα vpn με το σπίτι... έβαλα route για να βλέπω το τοπικό δίκτυο του σπιτιού. Μέχρι εδώ όλα οκ.

Θα ήθελα απ το σπίτι... να μπορώ να έχω πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο του client. Βάζω route 192.168.2.0/24 Αλλά δεν...

Καμία ιδέα?

- - - Updated - - -

Σπίτι server

wan 192.168.0.l
Lan 192.168.3.1
Vpn 10.0.0.1


Αυτοκίνητο client
Wan dhcp
Internet vodafone 3g stick
Lan 192.168.2.1
Vpn 10.0.0.2
Εδώ βάζω route 192.168.0.0/24 με gateway και έχω πρόσβαση στο τοπικό του σπιτιού...

Nikiforos
03-11-17, 22:32
Εφοσον εχεις διαφορετικα subnets θες και κανονες ΝΑΤ, εχεις κανει ?
επισης εκει που λες για το route στην αρχη λες 192.168.2.0/24 και τελος λες οτι βαζεις 192.168.0.0/24 , ειναι σωστα αυτα? γιατι το ενα λεει 2 και το αλλο 0 μετα το 168.

λες οτι απο το αμαξι βλεπεις το σπιτι κανονικα, απο το σπιτι δεν βλεπεις το αμαξι σωστα?
στο δικο μου setup για το εξοχικο εγω αυτο το εχω κανει με 2ο openvpn, δλδ στο 1ο σπιτι τρεχει openvpn server που δινει ip απο το subnet Αθηνας στο 951 του εξοχικου, και σε αυτο τρεχει αλλος ενας openvpn server που δινει ips απο εκεινο το subnet στο 109 RB της Αθηνας.
Μετα παιζεις με routes.
Oμως αυτο για να γινει θελει ip cloud ή κατι αντιστοιχο στην κινητη πχ noip και προυποθετει αυτο που ειχα πει οτι θελει PUBLIC IP και δινουν σε καρτοκινητες πισω απο ΝΑΤ, δεν ξερω εσυ τι εχεις, εγω ειχα θεμα με την cosmote, δλδ το whats up δεν εκανε, και γιαυτο εκανα παγια συνδεση internet on the go.

Δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορετικος τροπος για να γινει, το ειχα ψαξει παραααααα πολυ, εκτος αν κατι μου εχει διαφυγει.
αλλα και παλι λογικο ειναι οτι για να δεις ενα εσωτερικο δικτυο πρεπει να γινει μετατροπη απο το ιντερνετ ως προς αυτο.
Οπως για να βλεπεις απο το αμαξι το σπιτι σου εχεις εκει ενα vpn server με μια DDNS υπηρεσια (ipcloud, noip κτλ) θες το ιδιο και απο την αλλη πλευρα δλδ απο το αλλο ιντερνετ.

sotirisv
03-11-17, 23:09
...λογικά θα παίξει... θα ενημερώσω...

- - - Updated - - -

έχεις κατά νου κάνα κύκλωμα... για το σβήσιμο.... το οποίο ας πούμε να το καθυστερεί... πχ 5-10 λεπτά?


https://www.ebay.com/itm/DC-12v-24v-LED-Display-Cycle-Delay-Timing-Timer-Relay-Switch-Turn-ON-OFF-Module-/122041556572

Για κοίτα αυτό Χρήστο.

puntomania
04-11-17, 02:34
Εφοσον εχεις διαφορετικα subnets θες και κανονες ΝΑΤ, εχεις κανει ?
επισης εκει που λες για το route στην αρχη λες 192.168.2.0/24 και τελος λες οτι βαζεις 192.168.0.0/24 , ειναι σωστα αυτα? γιατι το ενα λεει 2 και το αλλο 0 μετα το 168.

λες οτι απο το αμαξι βλεπεις το σπιτι κανονικα, απο το σπιτι δεν βλεπεις το αμαξι σωστα?
στο δικο μου setup για το εξοχικο εγω αυτο το εχω κανει με 2ο openvpn, δλδ στο 1ο σπιτι τρεχει openvpn server που δινει ip απο το subnet Αθηνας στο 951 του εξοχικου, και σε αυτο τρεχει αλλος ενας openvpn server που δινει ips απο εκεινο το subnet στο 109 RB της Αθηνας.
Μετα παιζεις με routes.
Oμως αυτο για να γινει θελει ip cloud ή κατι αντιστοιχο στην κινητη πχ noip και προυποθετει αυτο που ειχα πει οτι θελει PUBLIC IP και δινουν σε καρτοκινητες πισω απο ΝΑΤ, δεν ξερω εσυ τι εχεις, εγω ειχα θεμα με την cosmote, δλδ το whats up δεν εκανε, και γιαυτο εκανα παγια συνδεση internet on the go.

Δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορετικος τροπος για να γινει, το ειχα ψαξει παραααααα πολυ, εκτος αν κατι μου εχει διαφυγει.
αλλα και παλι λογικο ειναι οτι για να δεις ενα εσωτερικο δικτυο πρεπει να γινει μετατροπη απο το ιντερνετ ως προς αυτο.
Οπως για να βλεπεις απο το αμαξι το σπιτι σου εχεις εκει ενα vpn server με μια DDNS υπηρεσια (ipcloud, noip κτλ) θες το ιδιο και απο την αλλη πλευρα δλδ απο το αλλο ιντερνετ.



Μα αφού υπάρχει το τούνελ απ το αμάξι στο σπίτι.... Μέσα από αυτό... Γιατί να μην μπορείς να δεις.... χμμμ στο βοιπ πως έχω αμφίδρομο ήχο...

Εκτός αν θέλει να κάνω ΝΑΤ στις πόρτες του αυτοκινήτου που θέλω... Όπως έκανα για το βοιπ Δηλαδή.... χμμμμ

- - - Updated - - -


https://www.ebay.com/itm/DC-12v-24v-LED-Display-Cycle-Delay-Timing-Timer-Relay-Switch-Turn-ON-OFF-Module-/122041556572

Για κοίτα αυτό Χρήστο.

Το ράδιο ανάβει με το που βάζω το κλειδί... οπότε θα ανάβει και το μικροτικ.... οπότε αν με το κλείσιμο του... καθυστερεί πχ 5-10 λεπτά... θα δουλεύει πιο ομαλά...

- - - Updated - - -

Με ΝΑΤ πχ στην πορτα 80 του mirotik client... έχω πρόσβαση... με το winbox όμως στην 8291... δεν μου συνδέετε... χμμμμμ

- - - Updated - - -

update


με ΝΑΤ στο mikrotik του σπιτιού... έχω πρόσβαση στο mikrotik του αυτοκινήτου... οπότε αναλόγως το τι θέλω να βλέπω... κάνω port forward τις αντίστοιχες θύρες.

και εφόσον το mikotik του αυτοκινήτου κάνει αυτόματα σύνδεση στο vpn του σπιτιού... άρα έχω διαθέσιμες τις θύρες... στην περίπτωση μου για τώρα... έκανα την 80 και την 8191 για το winbox ώστε να βλέπω απομακρυσμένα όταν αυτό χρειαστεί.

ακόμα και dvr να πω να βάλω... με τον ίδιο τρόπο... θα έχω πρόσβαση απ το σπίτι....

οπότε δεν χρειάζομαι αμφίδρομο vpn... και δεν με απασχολεί και αν η βοντα... με έχει πίσω από ΝΑΤ κτλ...

- - - Updated - - -

έτοιμο για τοποθέτηση... και σετάρισμα της οθόνης με μερικές εφαρμογές... της επόμενες μέρες...

187707

- - - Updated - - -


στο δικο μου setup για το εξοχικο εγω αυτο το εχω κανει με 2ο openvpn, δλδ στο 1ο σπιτι τρεχει openvpn server που δινει ip απο το subnet Αθηνας στο 951 του εξοχικου, και σε αυτο τρεχει αλλος ενας openvpn server που δινει ips απο εκεινο το subnet στο 109 RB της Αθηνας.
Μετα παιζεις με routes.
Oμως αυτο για να γινει θελει ip cloud ή κατι αντιστοιχο στην κινητη πχ noip και προυποθετει αυτο που ειχα πει οτι θελει PUBLIC IP και δινουν σε καρτοκινητες πισω απο ΝΑΤ, δεν ξερω εσυ τι εχεις, εγω ειχα θεμα με την cosmote, δλδ το whats up δεν εκανε, και γιαυτο εκανα παγια συνδεση internet on the go.

Δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορετικος τροπος για να γινει, το ειχα ψαξει παραααααα πολυ, εκτος αν κατι μου εχει διαφυγει.
αλλα και παλι λογικο ειναι οτι για να δεις ενα εσωτερικο δικτυο πρεπει να γινει μετατροπη απο το ιντερνετ ως προς αυτο.
Οπως για να βλεπεις απο το αμαξι το σπιτι σου εχεις εκει ενα vpn server με μια DDNS υπηρεσια (ipcloud, noip κτλ) θες το ιδιο και απο την αλλη πλευρα δλδ απο το αλλο ιντερνετ.


να το πω αλλιώς... εσύ από Αθήνα στο εξοχικό σου... ποιες συσκευές θες να βλέπεις? τι εννοώ... έχεις τόσο πολύ εξοπλισμό εκεί? για μερικές συσκευές... μπορείς να παίξεις με ΝΑΤ και θύρες απο Αθήνα προς το εξοχικό... και να βλέπεις αυτά που θες... οπότε με μία σύνδεση ίντερνετ εκεί... κάνει το μικροτικ απο εκεί κλήση του vpn στην Αθήνα... και έχεις στην ουσία... αμφίδρομη επικοινωνία... και δεν σε απασχολεί αν ο παροχος κινητής σε έχει πίσω από ΝΑΤ...

αφού δούλεψε σε μένα έτσι με την βοντα (θα δω με την TAZAmobile... έχει ένα πακέτο με 4,5ε 4gb περίπου και ένα με 8,5 8gb) ... γιατί να μην δουλέψει και σε σένα?

για μελέτα το λίγο...

Nikiforos
04-11-17, 07:58
καλημερα, ειναι πολυ μπερδεμα ειχα φαει πολυ χρονο και δεν μπαινω στον κοπο να κανω αλλαγες χωρις μαλιστα να υπαρχει λογος αφου ολα δουλευουν τελεια.
Τα δικα μου ειναι ολα στο AWMN και ηθελα να περναω και AWMN γιαυτο ειναι ετσι. Τα εχω εξηγησει αναλυτικα στο θεμα με το ιντερνετ κινητης σε Mikrotik.
Δλδ αν στο εξοχικο που τωρα υπαρχει μονο μια διαδρομη με τους απεξω, πεσει αυτη δεν εχει AWMN, οποτε για να εχει εκει AWMN και να το βλεπω ολο πρεπει υποχρεωτικα να γινει με VPN για να περασω ολο το subnet μου εκει.
Εμενα δεν δουλευει με τον τροπο που λες.
Επισης επειδη εχω linksys PAP2 για VOIP εκει περα δεν θελω να βγαζω τον Asterisk στο ιντερνετ απευθειας οποτε παλι υποχρεωτικα πρεπει να παιξει μεσω VPN.
Μονο το CCTV DVR βγαζω και με ip cloud επειδη θελει και ειδικο προγραμμα και συγκεκριμενη πορτα για να δεις αλλα και αυτο δεν εχει διαχειριση μονο βλεπεις. Του PC την πορτα δεν την βγαζω.

Δεν βγαζω ΠΟΤΕ mikrotik στο ιντερνετ πορτα 80 γιατι γινεται χαμος απο τους hackers!!!
επισης αν ειναι το mikrotik στο ιντερνετ θελει ΠΟΛΥ καλοστημενο firewall!!! την εχω πατησει και μου ετρωγαν δεδομενα απο DNS attacks!!
Μην το αφησεις σουρωτηρι!
Ολα τα κανω με VPN και μονο ετσι παιζει, μονο οτι ειναι αναγκαιο ανοιγω πορτα.

Αυτο που λες το καταλαβα το εκανα και με το AWMN, δλδ ειχαν απευθειας συνδεση μεσω AWMN, εστελνα ιντερνετ στο εξοχικο με OVPN και ανοιγα πορτες στην Αθηνα για να βλεπω μηχανηματα στο εξοχικο.
Εσυ λες δλδ να εχει συνδεση με VPN client στο αλλο ακρο αυτο με της κινητης, και κανεις port fordward απο την Αθηνα για τα μηχανηματα εκει.
Το θεμα στην περιπτωση μου ηταν οτι δεν δουλευε ουτε VPN ουτε τιποτα γιατι μου εδιναν ips πισω απο ΝΑΤ!!!! βεβαια τωρα οπως ειπαμε δεν εχω θεμα γιατι εχω παγια συνδεση και APN (vpn-internet) και εχω ΠΑΝTA public ip, οποτε δεν χρειαζεται να παιζω με "πατεντες" μπορω και απευθειας να ανοιγω πορτες στο 951 κινητης, αλλα και εχω διαθεσιμο και ενεργο το ip cloud στο Mikrotik του.
μηπως εσενα δεν σου δινουν ips πισω απο ΝΑΤ και εχεις public?
τι ips δινει η voda δεν ειναι απο 10?

Παντως στο θεμα μας, στο αμαξι εχω μια πηγη 7αρα 2DIN με windows CE 6.0 αν και εχει usb otg και παιζει στικακι σε αυτην δεν εχει ποικιλια προγραμματων, εχει εναν opera και αυτο ειναι!
εχει ομως usb android mirror link κατι σαν teamviewer ή VNC με το κινητο, ετσι εχω cosmote twin sim whats up, εχω δευτερο κινητο με την sim μεσα, ενεργοποιω την sim εκει οποτε δεν παιζει το main κινητο και συνδεω το κινητο στην usb της πηγης, οποτε απο την 7αρα οθονη χειριζομαι το κινητο και ειναι σαν να εχει android πανω της!!!! λογω usb εχει πολυ καλη αποκριση και συνδεση bluetooth για τον ηχο.
Οποτε με αυτο τον τροπο εχω μια χαρα και ιντερνετ αλλα και android. Αν τωρα θελω και αλλους να συνδεδουν πχ διακοπες και κοσμος μεσα στο αμαξι κανω απλα wifi tethering.
Eπισης να πω οτι εχω σχεδον απεριοριστα GBs πρακτικα.
Το προβλημα ειναι οτι η Whats up δινει ips πισω απο ΝΑΤ παντα και δεν μπορεις να δουλεψεις πανω σε Router. Ειχα ρωτησει και την Cosmote και μου ειπαν οτι ειναι για χρηση σε φορητες συσκευες μονο, και να παρω cosmote on the go και με παγια συνδεση και με ενεργοποιηση του APN (vpn-internet) θα εχω παντα Public IPs και θα παιζουν ολα.
Ειχα σκοπο δλδ στο εξοχικο να επαιρνα αλλη μια καρτα whats up αλλα δεν....

puntomania
04-11-17, 12:24
187721187722


πίσω απο νατ είμαι με την βοντα...


187725

Nikiforos
04-11-17, 12:34
ημουν σιγουρος δεν μπορει να ειναι τακτικη αυτη μονο της Cosmote! παλι καλα που σου παιζει ετσι το setup που θες τυχερος εισαι!
γιατι στην περιπτωση μου δυστυχως δεν ειχα αλλη λυση εκτος παγιας συνδεσης δεδομενων. Ενταξει δεν ειναι τραγικα τα πραγματα δεν δινω πολλα παραπανω ομως και εχω περισσοτερα GB αναλογικα με το κοστος.
Αφου με φτανουν μια χαρα και πανω απο ολα 100% αξιοπιστια αλλα και ρυθμισεις κτλ σαν να εχω μια κανονικη ADSL/VDSL συνδεση, δεν εχω κανεναν περιορισμο στις ρυθμισεις δλδ.

puntomania
04-11-17, 18:06
ημουν σιγουρος δεν μπορει να ειναι τακτικη αυτη μονο της Cosmote! παλι καλα που σου παιζει ετσι το setup που θες τυχερος εισαι!
γιατι στην περιπτωση μου δυστυχως δεν ειχα αλλη λυση εκτος παγιας συνδεσης δεδομενων. Ενταξει δεν ειναι τραγικα τα πραγματα δεν δινω πολλα παραπανω ομως και εχω περισσοτερα GB αναλογικα με το κοστος.
Αφου με φτανουν μια χαρα και πανω απο ολα 100% αξιοπιστια αλλα και ρυθμισεις κτλ σαν να εχω μια κανονικη ADSL/VDSL συνδεση, δεν εχω κανεναν περιορισμο στις ρυθμισεις δλδ.

Έτσι όπως το έστησα... Δεν με πειράζει το νατ της βοντα... Αφού μου δουλεύουν όλα όπως θέλω.

Nikiforos
05-11-17, 09:17
Έτσι όπως το έστησα... Δεν με πειράζει το νατ της βοντα... Αφού μου δουλεύουν όλα όπως θέλω.

καλημερα, αυτο ειπα και εγω για εσενα, απλα εξηγω πως εχουν τα πραγματα στην δικια μου περιπτωση.

Δεν καταλαβα ακομα γιατι ηθελες κυκλωμα για καθυστερηση στην διακοπη ρευματος.

puntomania
05-11-17, 12:24
Δεν καταλαβα ακομα γιατι ηθελες κυκλωμα για καθυστερηση στην διακοπη ρευματος.


όταν σβήνω το αμάξι... να μένει αναμμένο αυτό για λίγο ακόμα... τώρα ισως να το βάλω ένα διακόπτη.... και να δουλευει απο την μία σε auto και απο την άλλη manual... θα το σκεφτώ... πχ όταν είμαι κάπου και θέλω να το λειτουργώ και με σβηστό το αμάξι...

στην αρχή το σκέφτηκα να βρω τρόπο να ανάβει με το που ξεκλειδώνω τις πόρτες... άλλα το πρόβλημα είναι ότι με το που ξεκινήσω... κλειδώνουν αυτόματα... οπότε δεν γίνετε...

Nikiforos
05-11-17, 12:44
γιατι να το αφηνεις για λιγο ανοιχτο? τι κερδιζεις?

puntomania
05-11-17, 23:31
γιατι να το αφηνεις για λιγο ανοιχτο? τι κερδιζεις?

πχ σε γρήγορο άναψε σβήσε... να μην πάθει τίποτα...

Nikiforos
06-11-17, 09:33
καλημερα, δε νομιζω οτι θα κερδισεις κατι με αυτο....
καλυτερα να βαλεις κατι με μπαταρια δλδ κατι σαν ενα μικρο 12V UPS, εχει και ετοιμα τετοια ή μπορεις να φτιαξεις κατι.

να κατι τετοιο θα εβαζα : https://www.banggood.com/DC-12V-2A-Mini-UPS-Power-Supply-On-line-Type-Battery-Pack-Short-Circuit-p-1110999.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=ds-cpa1-holder-rm-list170816&utm_content=Bay&gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_Qh6ICZ17w2Zhtq81ZR4tY1vGcTzRDYf1XQH5bJbis0e_287GM3hosaAicaEALw_wcB

ενα κυκλωμα χρονοκαθυστερησης απλα σβησιματος δε θεωρω οτι εχει καποιο νοημα.

smarag
12-11-17, 18:42
καλημερα, δε νομιζω οτι θα κερδισεις κατι με αυτο....
καλυτερα να βαλεις κατι με μπαταρια δλδ κατι σαν ενα μικρο 12V UPS, εχει και ετοιμα τετοια ή μπορεις να φτιαξεις κατι.

να κατι τετοιο θα εβαζα : https://www.banggood.com/DC-12V-2A-Mini-UPS-Power-Supply-On-line-Type-Battery-Pack-Short-Circuit-p-1110999.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=ds-cpa1-holder-rm-list170816&utm_content=Bay&gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_Qh6ICZ17w2Zhtq81ZR4tY1vGcTzRDYf1XQH5bJbis0e_287GM3hosaAicaEALw_wcB

ενα κυκλωμα χρονοκαθυστερησης απλα σβησιματος δε θεωρω οτι εχει καποιο νοημα.


Μπορείς να δοκιμάσεις αυτή την συσκευή έχει μέσα στην συσκευασία connector για 12v.
MikroTik Routerboard wAP LTE Kit (https://goo.gl/omHvJS) και μπορείς να δείς επίσης και για το MikroTik Routerboard mUPS (https://goo.gl/WGoXLJ)

επίσης σύντομα θα ειναι διαθέσιμο και ένα νέο μοντέλο που θα ειναι σε industrial για το CAR της MikroTik επίσης.

Nikiforos
13-11-17, 07:36
καλημερα! ευχαριστουμε πολυ ωραια, προσωπικα δεν τα γνωριζα αυτα!
ωραια ετοιμα πραγματα της Mikrotik και δεν πεδευεται κανεις! :oneup:

Nikiforos
23-12-17, 19:37
καλησπερα και χρονια πολλα, τελικα τι εγινε με το θεμα? εβαλα και εγω αυτο τον μηνα πηγη 2din στο αμαξι με android, εχει πανω και wifi αλλα δεν εχει δεδομενα.
Προς το παρον δινω απο το κινητο κανοντας το AP tethering....
αλλα με ενδιαφερει το θεμα να ακουσω εξελιξεις! :oneup:

puntomania
27-12-17, 19:12
Εγώ το έχω με το 951.... έβαλα και μια κεραία στο πίσω τζάμι... Για καλύτερο 3g σήμα...

Με το voda international... βάζω πλέον με 8.80ε 5 γίγα και με άλλα 4.5ε 5 γίγα για βίντεο πχ youtube... μια χαρά έκατσε το Θέμα... Και δεν έχω και γκρίνια απ τα μικρά!

Nikiforos
27-12-17, 22:29
Εγώ το έχω με το 951.... έβαλα και μια κεραία στο πίσω τζάμι... Για καλύτερο 3g σήμα...

Με το voda international... βάζω πλέον με 8.80ε 5 γίγα και με άλλα 4.5ε 5 γίγα για βίντεο πχ youtube... μια χαρά έκατσε το Θέμα... Και δεν έχω και γκρίνια απ τα μικρά!

μπραβο πολυ ωραιος!
τελικα σχετικα με την τροφοδοσια του 951 σχετικα με την χρονοκαθυστερηση κλεισιματος κτλ τι εκανες?
υποψην δεν επιτρεπεται εμεις που οδηγαμε να βλεπουμε βιντεο εν κινηση! τα προστιμα ειναι ακομα και 2000 ευρω και πολλα αλλα! οποτε προσοχη!
μου το ειπαν και εμενα που εβαλα συσκευη 2din με android.

Σχετικα με τα SMS καταφερες κατι?

puntomania
28-12-17, 11:21
μπραβο πολυ ωραιος!
τελικα σχετικα με την τροφοδοσια του 951 σχετικα με την χρονοκαθυστερηση κλεισιματος κτλ τι εκανες?
υποψην δεν επιτρεπεται εμεις που οδηγαμε να βλεπουμε βιντεο εν κινηση! τα προστιμα ειναι ακομα και 2000 ευρω και πολλα αλλα! οποτε προσοχη!
μου το ειπαν και εμενα που εβαλα συσκευη 2din με android.

Σχετικα με τα SMS καταφερες κατι?

την τροφοδοσία την άφησα όπως έχει... ανάβει με την πηγή δηλαδή... εν κίνηση ανέκαθεν απαγορεύονταν να βλέπουμε βίντεο... ( σε ταξίδι βέβαια συνήθως έχω το ράδιο να παίζει ) τώρα όσο για τα sms δεν βρήκα τρόπο να μου δουλεύουν ταυτόχρονονα... πιθανών να φταίει το στικακι μου. κάποια στιγμή θα πάρω ένα 4g και βλέπουμε. έτσι και αλλιώς για το πακέτο του ιντερνετ το ήθελα... άλλα υπάρχει η εναλλακτική της βοντα που πας εκεί.. σου βάζουν μια 10αρα κάρτα και ενεργοποιούν και το πακέτο του ιντερνετ και τέλος.

αυτό δε που διαπίστωσα με την βοντα... είναι τελικά οτι έχει πολύ χάλια δίκτυο... έτυχε να κάνω 2 ταξίδια αυτόν το μήνα... απο Καβάλα στο Ρίο μέσω της Ιόνιας οδού ( πολύ ωραίος δρόμος ) και μια τώρα για της γιορτές Καβάλα - Θεσσαλονίκη και υπήρχαν πολλά σημεία που απλά δεν έχει κάλυψη 3g... ίσως η cosmote να είναι καλύτερη... αλλά δεν βρήκα αντίστοιχα πακέτα ιντερνετ και video pass να έχει.

Nikiforos
28-12-17, 18:23
καλησπερα, ναι δε νομιζω να εχεις θεμα με την τροφοδοσια, ετσι κι αλλιως δεν εχει καποιο νοημα ενα κυκλωμα χρονοκαθυστερησης, ισως κατι σαν UPS μονο. Υπαρχουν καποια που δεν ειναι 220V και ειναι για μικρες τασεις.
Καποιο εδινε και ο ΟΤΕ μαζι με VDSL router για οσους νομιζω εχουν συναγερμο? το εχω στην δουλεια δωσανε και σε εμας.
Για το σημα εγω εχω δει πως η Cosmote εχει την καλυτερη καλυψη, οχι παντου βεβαια, αλλα την καλυτερη ναι. Γιαυτο και δουλευω μονο με Cosmote σε κινητη εδω και χρονια και τιποτα αλλο.
Και W.U για το κινητο, αλλα σε 951 στο εξοχικο και internet on the go παγια συνδεση μονο δεδομενα 4G.

Tα SMS που λες απο που μιλας? για το android ή απο το mikrotik ? για το mikrotik εχουμε και θεματακι εδω https://www.adslgr.com/forum/threads/946784-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7-SMS-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mikrotik-ROS

puntomania
31-12-17, 14:53
υπάρχει λες σενάριο... στην usb του μικροτικ... εκτός απ το dongle μέσω ενός usb hub να συνδεθεί ένα στικάτι πχ 32gb και μια webcam... και να έχουμε κάτι σαν καταγραφικό με απομακρυσμένη πρόσβαση?

Nikiforos
01-01-18, 12:11
υπάρχει λες σενάριο... στην usb του μικροτικ... εκτός απ το dongle μέσω ενός usb hub να συνδεθεί ένα στικάτι πχ 32gb και μια webcam... και να έχουμε κάτι σαν καταγραφικό με απομακρυσμένη πρόσβαση?

καλημερα, χρονια πολλα και καλη χρονια!
οχι δεν γινεται τπτ απο αυτα!
το μικροτικ βλεπει συγκεκριμενες usb συσκευες δες https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:USB_Features
και https://mum.mikrotik.com/presentations/CZ09/usb09.pdf
μπορει ενα usb hub να παιζει, αν και ειχα δοκιμασει και σε ενα 951 το δικο μου δεν επαιζε....
μπορεις να βαλεις για χωρο καποιο στικακι αλλα παιζει για συγκεκριμενες εφαρμογες πχ SMB για διαμοιρασμο αρχειων και οχι εγραφες απο οτι νανε.
Επισης δεν συνεργαζονται με καμερες.
αν θες να κανεις τετοιες δουλειες πρεπει να φτιαξεις ενα carsberi! που τα κανει ολα και συμφερει! :oneup:

puntomania
01-01-18, 12:28
καλημερα, χρονια πολλα και καλη χρονια!
οχι δεν γινεται τπτ απο αυτα!
το μικροτικ βλεπει συγκεκριμενες usb συσκευες δες https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:USB_Features
και https://mum.mikrotik.com/presentations/CZ09/usb09.pdf
μπορει ενα usb hub να παιζει, αν και ειχα δοκιμασει και σε ενα 951 το δικο μου δεν επαιζε....
μπορεις να βαλεις για χωρο καποιο στικακι αλλα παιζει για συγκεκριμενες εφαρμογες πχ SMB για διαμοιρασμο αρχειων και οχι εγραφες απο οτι νανε.
Επισης δεν συνεργαζονται με καμερες.
αν θες να κανεις τετοιες δουλειες πρεπει να φτιαξεις ενα carsberi! που τα κανει ολα και συμφερει! :oneup:


Καλημέρα, καλή χρονιά

έχω ένα παλιό καταγραφικό 4καναλο που κάθετε... θα μπορούσα να το βάλω σε πιο μικρό κουτί την πλακέτα του... να συμπληρώσω και 3 καμερούλες ακόμα... πχ μια μπροστά και 2 στο πλάι μέσα στην καμπίνα... συν αυτήν που έχω πίσω στην πινακίδα... μαζί με ένα σκληρό πχ 500αρι ή με 3-4 στικάκια, ένα για κάθε κάμερα (νομίζω είχε τέτοια επιλογή) και να το συνδέσω και στο 951... για να βλέπω και απομακρυσμένα αν θέλω...

χμμμ είχα δει παλιά καμερούλες σαν βίδα ή κουμπί που ήταν...

θέλει μελέτη το θέμα.

Nikiforos
01-01-18, 12:36
και εγω εχω ενα 3καναλο που καθεται, ηταν 4καναλο αλλα ενας κεραυνος εκαψε το ενα καναλι!
αυτα ομως παιρνουν 12V ρευμα? δεν θυμαμαι τι τροφοδοτικο εχει.
Αλλα οκ πες οτι το βαζεις στο αμαξι, τοσες καμερες θα εχεις? με τα ρευματα τι θα κανεις? θα θες εξτρα μπαταριες!
καλυτερα σκληρος απο στικς.
Ναι αν δουλευει το 951 συνεχεια μπορεις να βλεπεις οποτε θες!
αλλα θες συνεχεια ρευματα για καταγραφικο, 951 και καμερες τι θα γινει με αυτα? μην σου σκισουν την μπαταρια του αυτοκινητου!

Εμενα εχει DVR λειτουργια το 2din Android, αλλα μου ειπαν οτι ειναι για καποια ποιο ακριβα μοντελα που παιρνουν σε υποδοχη στην πλακετα σκληρο πλακετας μαλλον SSD?
παιρνει ομως και microSD, αλλα δεν εχω ιντερνετ σε αυτο μονιμα.
Καλη φαση αυτη με το 951 μηπως να το σκεφτομαι ή ειναι υπερβολικα ολα αυτα?
επισης η πηγη μου εκτος την πισω καμερα που εχω στο πισω τζαμι, παιρνει και front camera.

puntomania
02-01-18, 00:50
και εγω εχω ενα 3καναλο που καθεται, ηταν 4καναλο αλλα ενας κεραυνος εκαψε το ενα καναλι!
αυτα ομως παιρνουν 12V ρευμα? δεν θυμαμαι τι τροφοδοτικο εχει.
Αλλα οκ πες οτι το βαζεις στο αμαξι, τοσες καμερες θα εχεις? με τα ρευματα τι θα κανεις? θα θες εξτρα μπαταριες!
καλυτερα σκληρος απο στικς.
Ναι αν δουλευει το 951 συνεχεια μπορεις να βλεπεις οποτε θες!
αλλα θες συνεχεια ρευματα για καταγραφικο, 951 και καμερες τι θα γινει με αυτα? μην σου σκισουν την μπαταρια του αυτοκινητου!

Εμενα εχει DVR λειτουργια το 2din Android, αλλα μου ειπαν οτι ειναι για καποια ποιο ακριβα μοντελα που παιρνουν σε υποδοχη στην πλακετα σκληρο πλακετας μαλλον SSD?
παιρνει ομως και microSD, αλλα δεν εχω ιντερνετ σε αυτο μονιμα.
Καλη φαση αυτη με το 951 μηπως να το σκεφτομαι ή ειναι υπερβολικα ολα αυτα?
επισης η πηγη μου εκτος την πισω καμερα που εχω στο πισω τζαμι, παιρνει και front camera.

υπερβολή... ίσως... άμα έχεις το μικρόβιο όμως?

το να δουλεύει συνέχεια... δεν χρειάζεται... εκτός και αν υπάρχει λόγος!!!

ρεύματα ναι 12βολτα είναι όλα... με ένα διακποτάκι ( μεταγωγικό αν θες ) στη μια μεριά θα δουλεύουν όλα με την πηγή... και στην άλλη μάνουαλ... ( συνέχεια δηλαδή ) πχ εισαι σε μέρος.. περίεργο αν θες... το έχεις να δουλεύει... η στις διακοπές σου... η α σου κάνει κανένας ζημιά κτλ.... διαφορετικά το έχει με την πηγή... και απλά καταγράφει όταν κινείσαι... ότι κινείται ;)

νταξει κάμερες... βάζεις και 2... μπρος πίσω... ( άλλα άμα έχει ακόμα 1-2 θύρες... δεν θα βάλεις και εκεί? ) ;)

η πηγή μου και μένα έχει λειτουργία dvr με usb cam για μπροστά... και αποθήκευση σε sd - stick άλλα δεν είναι μόνιμη καταγραφή... πρέπει να πατήσεις κουμπάκι για να γράψει κτλ... κάτι που δεν μου κάνει. ιντερνετ δεν χρειάζεται να έχει... γιατί τοπικά γράφει μόνο...

Nikiforos
02-01-18, 09:25
καλημερα, ενταξει εχουμε το μικροβριο αλλα θεωρω πολυ υπερβολικο το καταγραφικο με πολλες καμερες.
Μπορεις να βαλεις αυτονομη καμερα με μπαταρια να γραφει.
Εμενα η πηγη εχει και εισοδο κανονικη σε RCA και για μπροστινη και για πισω καμερα, τωρα εχω μονο πισω.
Νομιζω επισης η δουλεια θα ηταν κκαλυτερη με ενα raspi ειδικα το zero που εχει πολυ μικρη καταναλωση.
Και μπορει να μπει εκει και module για κινητη, αλλα και καμερα. Και μπαταρια επισης.
Ενταξει εσυ ηθελες και wifi και εβαλες ενα RB να το κανει.
Εγω για καταγραφικο θα εβαζα το raspi.

puntomania
12-02-18, 23:01
Έχω το εξής θέμα.

Στην πηγή του αυτοκινήτου τρέχω το zipper το οποίο θα πρέπει να κάνει register στον * που έχω σπίτι... μέσου του vpn.

Δηλαδη:

Η οθόνη έχει την 192.168.4.2

Το vpn έχει την 10.0.0.2 στη μεριά του client και την 10.0.0.1 στη μεριά του server ( που είναι ο *) ο οποίος ακούει στην 192.168.0.249 udp 5060.

Πώς να στείλω την 5060 μέσω του vpn?

Nikiforos
12-02-18, 23:14
γιατι το εχεις κανει ετσι?
εγω κανω το ιδιο με σενα αλλα η ip που παιρνω απο το openvpn οταν συνδεθω σπιτι ειναι στο ιδιο subnet με τον αστερισκ οποτε παιζει κανονικα.
Εχεις ΝΑΤ κανονες?
αμα δεις το subnet εκεινο θα παιξει κανονικα δεν θελει συγκεκριμενα για την πορτα αυτη κατι.

puntomania
13-02-18, 05:09
να βάλω δηλαδή τον vpn clinent στο 192.168.0.0/24....

xmmmm φευγώ ταξίδι τώρα... οπότε μόλις γυρίσω, θα κάνω δοκιμές.... γιατί χτες το παίδεψα καμιά ώρα... άλλα κάπου χάθηκα κάποια στιγμή και το παράτησα.

Nikiforos
13-02-18, 07:22
να βάλω δηλαδή τον vpn clinent στο 192.168.0.0/24....
xmmmm φευγώ ταξίδι τώρα... οπότε μόλις γυρίσω, θα κάνω δοκιμές.... γιατί χτες το παίδεψα καμιά ώρα... άλλα κάπου χάθηκα κάποια στιγμή και το παράτησα.

καλημέρα, οκ καλο ταξιδι τοτε και τα λεμε όταν με το καλο γυρισεις.

Πχ εγω στο openvpn client σε android για ολες τις συσκευες μου δινω subnet από τον server που είναι στην Aθηνα στο 109 εκει που είναι και ο asterisk.
Εννοείτε ότι θελει NAT μετα, γιατι δινω ένα subnet περα από το δικο μου.
Πχ εχω 10.Χ.Χ.Χ.0/27 στο δικο μου αν θυμαμαι καλα του εσωτερικου δικτυου και στο openvpn εχει 10.Χ.Χ.128/28 για παράδειγμα.
αυτό μας κανει ένα διαφορετικο subnet (σορρυ εγραψα λαθος πριν στην ουσια δεν είναι στο ιδιο λοιπον), οποτε με το ΝΑΤ το βλεπει.
Πιθανως κατι με το ΝΑΤ εχεις κανει λαθος.
Δεν μπορω να το δω τωρα όταν είναι τα ξαναλέμε παλι!

kostas2911
14-02-18, 20:43
Έχω το εξής θέμα.

Στην πηγή του αυτοκινήτου τρέχω το zipper το οποίο θα πρέπει να κάνει register στον * που έχω σπίτι... μέσου του vpn.

Δηλαδη:

Η οθόνη έχει την 192.168.4.2

Το vpn έχει την 10.0.0.2 στη μεριά του client και την 10.0.0.1 στη μεριά του server ( που είναι ο *) ο οποίος ακούει στην 192.168.0.249 udp 5060.

Πώς να στείλω την 5060 μέσω του vpn?

Το vpn σου είναι μια χαρά και θα έπρεπε να βλέπεις κατευθείαν την ip του asterisk.
Το ότι δεν τη βλέπεις είναι κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα routing. Και αν έπρεπε να ποντάρω κάπου θα έλεγα πρόβλημα με τα mangles που έχεις.

puntomania
16-02-18, 12:44
Ναι αν δουλευει το 951 συνεχεια μπορεις να βλεπεις οποτε θες!
αλλα θες συνεχεια ρευματα για καταγραφικο, 951 και καμερες τι θα γινει με αυτα? μην σου σκισουν την μπαταρια του αυτοκινητου!

Εμενα εχει DVR λειτουργια το 2din Android, αλλα μου ειπαν οτι ειναι για καποια ποιο ακριβα μοντελα που παιρνουν σε υποδοχη στην πλακετα σκληρο πλακετας μαλλον SSD?
παιρνει ομως και microSD, αλλα δεν εχω ιντερνετ σε αυτο μονιμα.
Καλη φαση αυτη με το 951 μηπως να το σκεφτομαι ή ειναι υπερβολικα ολα αυτα?
επισης η πηγη μου εκτος την πισω καμερα που εχω στο πισω τζαμι, παιρνει και front camera.


αυτό που έλεγα με το nvr και τις κάμερες... αν το είχα κάνει... θα έβλεπα και ποιος μου το διέρρηξε την τρίτη το βράδυ που ήμουν στην Αθήνα... ( αν και δεν πήραν τίποτα αλλά μόνο η ζημιά φτάνει ) θα το ξανά μελετήσω το θέμα...

Nikiforos
16-02-18, 18:23
αυτό που έλεγα με το nvr και τις κάμερες... αν το είχα κάνει... θα έβλεπα και ποιος μου το διέρρηξε την τρίτη το βράδυ που ήμουν στην Αθήνα... ( αν και δεν πήραν τίποτα αλλά μόνο η ζημιά φτάνει ) θα το ξανά μελετήσω το θέμα...

καλησπερα, τι σου εκαναν???? τι λες τωρα!
και αμα τα κλεβανε ομως? η καμερα δεν θα φαινοτανε?

οκ οτι ειναι γραψε εδω να το δουμε. Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αλλωστε.
Την εχω παθει και εγω μερικες φορες με ζημιες κτλ.

puntomania
17-02-18, 00:23
καλησπερα, τι σου εκαναν???? τι λες τωρα!
και αμα τα κλεβανε ομως? η καμερα δεν θα φαινοτανε?

οκ οτι ειναι γραψε εδω να το δουμε. Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αλλωστε.
Την εχω παθει και εγω μερικες φορες με ζημιες κτλ.

μου σπάσανε το πίσω τζαμάκι στην πόρτα... ανοίξανε... ψάξανε όλο το αμάξι... οι μπροστά πόρτες ήταν κλειδωμένες όμως... οπότε η θέλανε να το πάρουν ή δεν προλάβανε... τι να σου πω... από την άλλη το αμάξι είναι keyless οπότε δεν ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί είναι.. μέχρι να το βάλουν μπροστά.

λίγο που το μελέτησα... απο μια καμερούλα πάνω από το πλαστικό στις κολόνες που είναι οι ζώνες οι μπροστινές... απλά θέλει κάτι πολύ διακριτικό να είναι... πχ είδα μία στυλ βίδα (http://www.emimikos.gr/MDC-102/) που είναι...
μετά τα dvr έχουν alarm-out & in επαφες.... οπότε με εκείνες μπορεί πχ να ανάβει το φως μέσα ή κάτι τέτοιο...
δηλαδή να μην υπάρχει κάτι εμφανή στην ουσία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.