PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Conn-x , αγορά προσφοράς Forthnet



tarantules9
30-05-07, 12:14
Θέλω να πάρω την προσφορά της Forthnet 10Mbit που έχει στις 1/6/2007 αλλά έχω ήδη Conn-x από τον ΟΤΕ με 6μηνη υποχρεωτική παραμονή που λήγει στις 27/6.Τον άλλο μήνα δηλαδή.Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω για να μην χάσω την προσφορά;Να πάω να πάρω την προσφορά την Παρασκευή και να στείλω την αίτηση ή την χάνω την προσφορά επειδή δεν μπορώ να διακόψω την ADSL πριν τις 27/6?

Dimis
30-05-07, 17:45
Φίλε η προσφορά είναι για 1/06 ΑΛΛΑ οι αιτήσεις θα στέλνονται για ΠΟΛΛΕΣ μέρες μετά, οπότε μπορεί να πάρει και κανα ΜΗΝΑ/ΔΙΜΗΝΟ/ΤΡΙΜΗΝΟ να ενεργοποιηθεί (Ιουλιος/Αύγουστος/Σεπτέμβριος)...
Αρα κράτα το conn-x και πάρε την προσφορά
Στις 27/6 είτε κόβεις το conn-x Και περιμένεις να σε συνδέσει η forthnet είτε πλήρωνεις με το μήνα το conn-x μέχρι να συνδεθείς...

tarantules9
30-05-07, 23:16
Έτσι θα το κάνω αλλά μήπως μου κάνουν μόνοι τους στον ΟΤΕ ανανέωση για άλλους 6 μήνες?Η δεν έχουν το δικαίωμα?Θα παρω κανα τήλ να ρωτήσω.Φαντάζομαι πάντως οτι αφού τελειώσει το 6μηνο το κόβω όποτε θέλω.Από την άλλη φοβάμαι μήπως με την προσφορά πάει πολύς κόσμος στη Forthnet και αντί για καλύτερες ταχήτητες μου πρκύψουν χειρότερες...

kostas76
30-05-07, 23:19
Έτσι θα το κάνω αλλά μήπως μου κάνουν μόνοι τους στον ΟΤΕ ανανέωση για άλλους 6 μήνες?Η δεν έχουν το δικαίωμα?Θα παρω κανα τήλ να ρωτήσω.Φαντάζομαι πάντως οτι αφού τελειώσει το 6μηνο το κόβω όποτε θέλω.Από την άλλη φοβάμαι μήπως με την προσφορά πάει πολύς κόσμος στη Forthnet και αντί για καλύτερες ταχήτητες μου πρκύψουν χειρότερες...

Φιλε ειναι υποχρεωτικη η παραμονη για 12 μηνες.

sexrazat
30-05-07, 23:30
Μετά το 6μηνο έχεις αορίστου με την ίδια τιμή και φεύγεις όποτε θέλεις. Στον ΟΤΕ δεν δεσμεύεσαι εκτός αν πάρεις μετά το 6μηνο και ζητήσεις να μπεις σε χαμηλότερη τιμή (αν υπάρχει) οπότε δεσμεύεσαι για άλλους 6 μήνες.

Κράτα το Conn-X μέχρι να ενεργοποιηθείς με τη νέα προσφορά της Fortnet αλλά προετοιμάσου για μεγάλο σπάσιμο νεύρων και σοβαρή πιθανότητα να έχεις την 10άρα μετά από μήνες

kudos
30-05-07, 23:34
Η αίτηση πρέπει να σταλεί το αργότερο μέχρι τις 15/06, αλλιώς μετράει για 3 μήνες

tarantules9
31-05-07, 11:23
Δεν πρέπει να διακόψω πρώτα τη σύνδεση στον ΟΤΕ για να μου ενεργοποιηθεί η γραμμή της Forthnet?Κάπου διάβασα οτι μπορεί η Forthnet να αναλάβει να διακόψε τη σύνδεσή μου με ΟΤΕnet από τη στιγμή που θα της στείλω την αίτηση χωρίς να μεσολαβήσω εγώ.Αληθεύει?
Και κάτι άλλο : Στο ιδιόκτητο της Forthnet προσωρινά δεν μπορώ να μπώ γιατί δεν υπάρχει κάλυψη για Άργος που μένω.Οπότε θα έχω 1Μbps ταχύτητα.Αν πάρω την προσφορά πόσο θα μου έρχεται το μήνα?Τώρα πληρώνω 19,5 ευρώ / μήνα.Θα πληρώνω ξεχωριστά πάγιο στον ΟΤΕ και ξεχωριστά συνδρομή στη Forthnet?Υπολογίζω με βάση τα εξής για τη Forthnet : 60 ευρώ (6μηνη προσφορά) + 6 Χ 21,5 ευρώ + 12 Χ 15 (πάγιο ΟΤΕ) = 369 / χρόνο ή 30,75 ευρώ το μήνα.Τα υπολογίζω σωστά ή όχι? Μήπως τελικά δεν με συμφέρει? Ή κάνω λάθος υπολογισμό?

Amerzone
31-05-07, 15:05
Δεν πρέπει να διακόψω πρώτα τη σύνδεση στον ΟΤΕ για να μου ενεργοποιηθεί η γραμμή της Forthnet? Κάπου διάβασα οτι μπορεί η Forthnet να αναλάβει να διακόψει τη σύνδεσή μου με ΟΤΕnet από τη στιγμή που θα της στείλω την αίτηση χωρίς να μεσολαβήσω εγώ. Αληθεύει?
Nαι, τώρα πλέον, αναλαμβάνει όλες τις διαδικασίες η FORTHnet. Στην αίτηση που συμπληρώνεις έχει ολόκληρη παράγραφο ότι τους εξουσιοδοτείς να προχωρήσουν στις σχετικές ενέργειες. Έχει ήδη αναφερθεί και απαντηθεί πολλάκις εδώ.

captain556
01-06-07, 00:50
Μετά το 6μηνο έχεις αορίστου με την ίδια τιμή και φεύγεις όποτε θέλεις. Στον ΟΤΕ δεν δεσμεύεσαι εκτός αν πάρεις μετά το 6μηνο και ζητήσεις να μπεις σε χαμηλότερη τιμή (αν υπάρχει) οπότε δεσμεύεσαι για άλλους 6 μήνες.

Κράτα το Conn-X μέχρι να ενεργοποιηθείς με τη νέα προσφορά της Fortnet αλλά προετοιμάσου για μεγάλο σπάσιμο νεύρων και σοβαρή πιθανότητα να έχεις την 10άρα μετά από μήνες


Πάντος ενα φιλαράκι που δουλευει στην forthnet μου ειπε πως το κρατος έστειλε χαρτί σε ολλους τους isp ,που λεει πως αν δεν ενεργοποιηθεί μια υπηρεσια adsl μέσα σε 24 ώρες απο την αποστολή της αίτησης του πελάτη θα υπάρχει πρόστημο στην εταιρια.

sexrazat
01-06-07, 09:43
Δεν πρέπει να διακόψω πρώτα τη σύνδεση στον ΟΤΕ για να μου ενεργοποιηθεί η γραμμή της Forthnet?Κάπου διάβασα οτι μπορεί η Forthnet να αναλάβει να διακόψε τη σύνδεσή μου με ΟΤΕnet από τη στιγμή που θα της στείλω την αίτηση χωρίς να μεσολαβήσω εγώ.Αληθεύει?
Και κάτι άλλο : Στο ιδιόκτητο της Forthnet προσωρινά δεν μπορώ να μπώ γιατί δεν υπάρχει κάλυψη για Άργος που μένω.Οπότε θα έχω 1Μbps ταχύτητα.Αν πάρω την προσφορά πόσο θα μου έρχεται το μήνα?Τώρα πληρώνω 19,5 ευρώ / μήνα.Θα πληρώνω ξεχωριστά πάγιο στον ΟΤΕ και ξεχωριστά συνδρομή στη Forthnet?Υπολογίζω με βάση τα εξής για τη Forthnet : 60 ευρώ (6μηνη προσφορά) + 6 Χ 21,5 ευρώ + 12 Χ 15 (πάγιο ΟΤΕ) = 369 / χρόνο ή 30,75 ευρώ το μήνα.Τα υπολογίζω σωστά ή όχι? Μήπως τελικά δεν με συμφέρει? Ή κάνω λάθος υπολογισμό?

Αν δεν διακόψεις πριν το 12μηνο θα σου έρθει 15,75 € το μήνα (μπορεί και 15 αν υπάρξει καμιά λογική μείωση των 21,5 του 2ου εξαμήνου που ισχύει τώρα). Δεν υπολογίζω αν χάσεις τίποτα χρήματα από την Otenet από το υπόλοιπο συμβόλαιο οπότε η τιμή ανεβαίνει

Αν δεν έχεις κανένα σοβαρό πρόβλημα με τη σημερινή σου σύνδεση και τα 19,5 € κάτσε στα αυγά σου. Μόνο τα μπινελίκια που θα ρίξεις μέχρι να συννενοηθείς με την Forthnet και να ενεργοποιηθείς και η 12μηνη δέσμευση τη στιγμή που θα γίνεται το έλα να δεις στην αγορά αρκούν.

Δεν ανακατεύω το πάγιο του ΟΤΕ. Μόνο τι θα πληρώνεις ADSL.

Amerzone
01-06-07, 09:59
Πάντως ενα φιλαράκι που δουλευει στην forthnet μου ειπε πως το κρατος έστειλε χαρτί σε ολλους τους isp, που λεει πως αν δεν ενεργοποιηθεί μια υπηρεσια adsl μέσα σε 24 ώρες απο την αποστολή της αίτησης του πελάτη θα υπάρχει πρόστιμο στην εταιρια.
Ή δεν κατάλαβε τι του είπαν αυτοί που τον ενημέρωσαν και το μετέφερε σε σένα λάθος, ή εσύ δεν κατάλαβες ακριβώς τι σου είπε. Κατέβασε το pdf με τις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης και διάβασε τι ακριβώς γράφει:

http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/odigies%20sumplirwsis%20Forthnet%20ADSL_300507.pdf


Εάν έχετε ήδη συνδρομή ADSL, με βάση τις διαδικασίες της ΕΕΤΤ, η διακοπή της υπηρεσίας ADSL κατά τη μετάβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο της FORTHnet δεν θα υπερβεί τις 24 ώρεςΆλλο πράγμα πόσο χρόνο θα μείνεις χωρίς ADSL αν έχεις ήδη, κι άλλο πόσο χρόνο θα πάρει να ενεργοποιηθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.