PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση WIND εν έτει 2017



Le0pard
02-11-17, 08:51
Σας παρουσιάζω την καταπληκτική μου γραμμή

187646

Περιττό να πώ οτι HD κτλπ με το σταγονόμετρο.Μόλις μπεί κάποιος στο WIFI σέρνομαι,δεν μπορούμε ούτε πάνω από δύο άτομα να μπούν στο WIFI χωρίς να αρχίσω να κολλάω στα πάντα σχεδόν.

Περιμένω πως και πως την INALAN να έρθει στην περιορχή μου να δω άσπρο φως !!

nyannaco
02-11-17, 09:25
Αν αυτή η μέτρηση είναι με WiFi, κάνε της και με ethernet για να πάρεις πραγματική εικόνα. Τα προβλήματα που αναφέρεις μπορεί να οφείλονται στο WiFi (modem, παρεμβολές από γείτονες) και όχι στη γραμμή.

Πάντως όπως και να έχει, η ταχύτητα συγχρονισμού σου είναι χαμηλή για το attenuation που έχεις. Αν είσαι σίγουρος ότι η εσωτερική σου κλωδίωση και το modem σου είναι ΟΚ, κυνήγα τους να το φτιάξουν. Αν όχι, έλεγξε την καλωδίωσή σου και δοκίμασε και με άλλο modem, έστω και δανεικό.

Τέλος, εφόσον μιλάς για προβληματική γραμμή, καλό θα ήταν να αναφέρεις και την περιοχή, γιατί η ποιότητα των γραμμών παίζει γεωγραφικά. Ετσι θα πάρεις και feedback Από άλλους χρήστες στην ίδια περιοχή.

Le0pard
02-11-17, 10:36
Καλημέρα,για να διευκρινίσω εγώ με Ethernet είμαι στο desktop.Εννοούσα ότι αν μπει κάποιος στο wifi αρχίζω και σέρνομαι,πχ 720p στο youtube ούτε κατά διάνοια.

Έχω δοκιμάσει με τρία διαφορετικά Router,με όλα κλείδωνα 4-4.5,όχι παραπάνω.Η καλωδίωση είναι αρκετά απλή,έχω ένα splitter μετά την πρίζα που χωρίζει DSL και τηλέφωνο,τίποτα άλλο.Ένας θεός ξέρει πόσα splitter έχω αλλάξει αλλά καμία διαφορά.Και οι αποστάσεις από την πρίζα-splitter-router-pc είναι πολύ μικρές,κάτω των 10 μέτρων.Τώρα έχω ένα Huawei του ΟΤΕ,δυστυχώς έχω χάσει το ρουτερ που μου είχε δώσει η WIND,δεν ξέρω αν μπορεί να φταίει αυτό.

Πιθανόν να φταίει και οι πολυκατοικία,είναι αρκετά παλιά και φαντάζομαι το ίδιο και οι καλωδιώσεις, για να μην αναφέρω πόσο σάπιο είναι το κουτάκι με τα τηλέφωνα της πολυκατοικίας.

Παλιά έπιανα 7-8,αλλά είχα τουλάχιστον μία αποσύνδεση την μέρα,και κάποιες μέρες είχα αποσύνδεση κάθε 30 λεπτά,μέχρι που πήρα και δήλωσα βλάβη.Μάλλον το έφτιαξαν με το να μου μειώσουν την γραμμή στα 4 mbps (?).

Δεν έδωσα μετά πολύ σημασία γιατι μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι και είπα "γαμησετο" αλλά δεν παλεύετε άλλο.Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο η να περιμένω την INALAN.Μένω Νεάπολη Θεσσαλονίκης ,είχα στείλει την φόρμα στην INALAN και με πήραν μου είπαν ότι τώρα περνάνε μια γειτονία πριν απο μένα και μετά έχουμε σειρά εμείς.Μακάρι θεέ μου....

nyannaco
02-11-17, 11:19
Πιθανόν να φταίει και οι πολυκατοικία,είναι αρκετά παλιά και φαντάζομαι το ίδιο και οι καλωδιώσεις, για να μην αναφέρω πόσο σάπιο είναι το κουτάκι με τα τηλέφωνα της πολυκατοικίας.Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις! Αν μπορείς πήγαινε και σύνδεσε το modem απ'ευθείας στο εισερχόμενο ζεύγος του OTE στη ρεγκλέτα, απομονώνοντας την προς τα μέσα καλωδίωση, για να δεις τί συμβαίνει εκεί. Αν έχεις αύξηση στην ταχύτητα, τότε έχει πρόβλημα η καλωδίωση της πολυκατοικίας (και η ίδια η ρεγκέτα ίσως). Επίσης τσέκαρε οπτικά τη ρεγκλέτα για οξειδώσεις στις επαφές.
Δες το "ευαγγέλιο" εδώ (https://www.adslgr.com/content/content/250-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?page=27).

Ακόμη, και ξέχασα να το πω πριν, το fast path τί το θέλεις; Σε ενδιαφέρει το χαμηκό ping για on-line gaming? Γιατί το fast path έχει κόστος και στην ταχύτητα και στη σταθερότητα της γραμμής, οπότε αν δεν το χρειάζεσαι πάρε τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε interleaved.

Le0pard
02-11-17, 11:31
Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις! Αν μπορείς πήγαινε και σύνδεσε το modem απ'ευθείας στο εισερχόμενο ζεύγος του OTE στη ρεγκλέτα, απομονώνοντας την προς τα μέσα καλωδίωση, για να δεις τί συμβαίνει εκεί. Αν έχεις αύξηση στην ταχύτητα, τότε έχει πρόβλημα η καλωδίωση της πολυκατοικίας (και η ίδια η ρεγκέτα ίσως). Επίσης τσέκαρε οπτικά τη ρεγκλέτα για οξειδώσεις στις επαφές.
Δες το "ευαγγέλιο" εδώ (https://www.adslgr.com/content/content/250-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?page=27).

Ακόμη, και ξέχασα να το πω πριν, το fast path τί το θέλεις; Σε ενδιαφέρει το χαμηκό ping για on-line gaming? Γιατί το fast path έχει κόστος και στην ταχύτητα και στη σταθερότητα της γραμμής, οπότε αν δεν το χρειάζεσαι πάρε τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε interleaved.



Καταρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου.Πολύ φοβάμαι ότι αν πάω να κάνω τίποτα εκεί θα κάνω κάποια ζημιά επειδή δεν γνωρίζω πραγματικά τίποτα για αυτά.Σκέφτομαι να πάρω τον τεχνικό της WIND να έρθει να το δει , αλλά εκτός του ότι θα με χρεώσουν πιθανόν να μου πει πάλι ότι τόσο σηκώνει η γραμμή και τέλος.

Ναι το φαστ-παθ είναι δικιά μου επιλογή λόγο Ping, πάντως ακόμα και σε Interleaved όταν ήμουν άντε να είχα +0.5-1mbps, όχι παραπάνω.

Μήπως γνωρίζεις πια είναι η διαδικασία και το κόστος του να αλλάξεις το κουτάκι της πολυκατοικίας και τις καλωδιώσεις προς τα σπίτια, και αν κατά πόσο γίνεται και είναι εφικτό αυτό ?

nyannaco
02-11-17, 12:07
Πολύ φοβάμαι ότι αν πάω να κάνω τίποτα εκεί θα κάνω κάποια ζημιά επειδή δεν γνωρίζω πραγματικά τίποτα για αυτά.Σκέφτομαι να πάρω τον τεχνικό της WIND να έρθει να το δει , αλλά εκτός του ότι θα με χρεώσουν πιθανόν να μου πει πάλι ότι τόσο σηκώνει η γραμμή και τέλος.Μην φέρεις τον τεχνικό της Wind, φέρε ένα ανεξάρτητο ηλεκτρολόγο / δικτυά να τα δει.


Μήπως γνωρίζεις πια είναι η διαδικασία και το κόστος του να αλλάξεις το κουτάκι της πολυκατοικίας και τις καλωδιώσεις προς τα σπίτια, και αν κατά πόσο γίνεται και είναι εφικτό αυτό ?Εφικτό σαφώς και είναι, για τα κόστη θα σου πει ο παραπάνω.
Η αλλαγή της καλωδίωσης προς το διαμέρισμα (αν είναι εκεί το πρόβλημα) θα βγάλει και μερεμέτια στα κουτιά σε κοινόχρηστους χώρους, οπότε μπορεί να έχεις γκρίνιες. Αν υπάρχει η εναλλακτική να οδεύσεις εξωτερικά ένα UTP, λογικά θα βγει φθηνότερα (λόγω εργατικού), και πιθανότατα και με καλύτερο αποτέλεσμα. Ολα αυτά όμως υπό την αίρεση ότι θα γίνει έλεγχος για να τεκμηριωθεί η αιτία του προβλήματος.

Le0pard
02-11-17, 12:14
Μην φέρεις τον τεχνικό της Wind, φέρε ένα ανεξάρτητο ηλεκτρολόγο / δικτυά να τα δει.

Εφικτό σαφώς και είναι, για τα κόστη θα σου πει ο παραπάνω.
Η αλλαγή της καλωδίωσης προς το διαμέρισμα (αν είναι εκεί το πρόβλημα) θα βγάλει και μερεμέτια στα κουτιά σε κοινόχρηστους χώρους, οπότε μπορεί να έχεις γκρίνιες. Αν υπάρχει η εναλλακτική να οδεύσεις εξωτερικά ένα UTP, λογικά θα βγει φθηνότερα (λόγω εργατικού), και πιθανότατα και με καλύτερο αποτέλεσμα. Ολα αυτά όμως υπό την αίρεση ότι θα γίνει έλεγχος για να τεκμηριωθεί η αιτία του προβλήματος.


Καλά,ας μου φέρουν και την εθνική φρουρά, δεν πρόκειται να πληρώνω έως 24 και να έχω....4, φτάνει πια.

Θα βρω κάποιον ηλεκτρολόγο να κάνουμε της μετρήσεις στο κουτάκι να δούμε τι γίνεται,θα ενημερώσω μόλις έχω νέα.

nyannaco
02-11-17, 12:19
Δες και στο hyperiontest.gr, στο χάρτη, τί παίζει γενικά στην περιοχή σου.

Le0pard
02-11-17, 12:54
Ευχαριστω ! :oneup:

nicolaos
08-11-17, 11:56
Σας παρουσιάζω την καταπληκτική μου γραμμή

187646

Περιττό να πώ οτι HD κτλπ με το σταγονόμετρο.Μόλις μπεί κάποιος στο WIFI σέρνομαι,δεν μπορούμε ούτε πάνω από δύο άτομα να μπούν στο WIFI χωρίς να αρχίσω να κολλάω στα πάντα σχεδόν.

Περιμένω πως και πως την INALAN να έρθει στην περιορχή μου να δω άσπρο φως !!

να διορθώσεις σε ADSL2+ διότι φαίνεται ότι είσαι σε adsl2 [G.dmt.bisplus]

@ ADSLgr.com All rights reserved.