PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε CPU AMD και διαδικασιες εγγυησης



Σελίδες : [1] 2

geoav
02-11-17, 12:41
Καλησπερα παιδες.
Εχω αγορασει πριν 5 μηνες ενα CPU AMD AMD Athlon X4 845, ( AD845XACKASBX ) το οποιο τις τελευταιες μερες δειχνει να εχει προβλημα καθως εμφανιζεται συνεχως σε καθε προσπαθεια login, blue screen με μηνυματα για hardware error 0x0124, ενω μεσα στα dump logs εμφανιζονται μηνυματα οπως το παρακατω : FAILURE_BUCKET_ID: X64_0x124_AuthenticAMD_PROCESSOR_BUS
Μιλησα με το καταστημα απο οπου το αγορασα και μου ειπε να επικοινωνησω εγω με την AMD. Δεν ξερω ποια ειναι η σωστη διαδικασια και ποιος ειναι ο αντιπροσωπος στην Ελλαδα.
Εχω μεσω διαφορων ελεγχων επιβεβαιωσει οτι δεν ειναι θεμα δισκου, μνημων, καρτας γραφικων και PSU. Δοκιμασα να παρω και τα 4 προαναφερθεντα κομματια απο αλλο pc που λειτουργει κανονικα και ειχα το ιδιο προβλημα. Μετα δοκιμασα να βαλω τα δικα μου στο αλλο Pc και λειτουργησαν ολα μια χαρα χωρις blue screens. Σημερα θα παω την MB στο καταστημα απο οπου την αγορασα για να την ελεγξει και μετα αν δειξει οτι ειναι οκ μενει να δω το CPU.
AMD στην Ελλαδα δε βρισκω.
Ξερει κανεις τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

cranky
02-11-17, 12:57
Χωρίς πολλά λόγια.
Το κατάστημα αγοράς είναι υπεύθυνο να σου παρέχει εγγύηση.
Εκτός, αν κατα την αγορά, σου είχαν πεί οτι ο επεξεργαστής δεν καλύπτεται απο εγγύηση.

mike_
02-11-17, 13:01
Όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα πρέπει να είναι μάλλον στη CPU. Δοκίμασες κανένα bios update (δες αν υπάρχει κάποιο improvement σχετικό με CPU stability);

Ποια μητρική έχεις;

Είναι δυνατόν να σου είπαν αυτό το πράγμα από το κατάστημα; Μου μυρίζει παραεισαγωγή.. :hmm:

iakoboss7
02-11-17, 13:03
και να του ειπαν κατι τετοιο καλυπτεται κανονικα απο ελαχιστη εγγυηση 2 ετων με βαση τον νομο και υπεύθυνος ειναι ο πωλητης.

geoav
02-11-17, 13:19
Αυτο ακριβως μου ειπαν απο το καταστημα.
Το ξερω οτι αυτοι ειναι υπευθυνοι για την εγγυηση αλλα επειδη ηδη ειχα προβλημα στην αγορα οπου ενω το εδειχναν να ειναι αμεσα παραδοτεο εκαναν 15 μερες να το στειλουν και μαλιστα στο τελος λεγανε και ψεμματα οτι το ειχανε στειλει Παρασκευη πρωι ενω απο την μεταφορικη το ειχανε παραλαβει Δευτερα απογευμα, και επειδη θα προτιμουσα να αποφυγω να ξανασχοληθω μαζι τους για να μην αρχισω τις ασχημες κουβεντες ελεγα μηπως υπηρχε τροπος επικοινωνιας με AMD εδω Ελλαδα.
Αν δεν υπαρχει αμεσως μολις μαθω αν φταιει η MB το στελνω πακετακι σ'αυτους και ο Θεος βοηθος.

- - - Updated - - -


Όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα πρέπει να είναι μάλλον στη CPU. Δοκίμασες κανένα bios update (δες αν υπάρχει κάποιο improvement σχετικό με CPU stability);

Ποια μητρική έχεις;

Είναι δυνατόν να σου είπαν αυτό το πράγμα από το κατάστημα; Μου μυρίζει παραεισαγωγή.. :hmm:

Mike η MB ειναι η Asus 88XM Plus.
Μαλλον να ξεφορτωθει ο ιδιος το προβλημα ειναι.

cranky
02-11-17, 13:28
... επειδη θα προτιμουσα να αποφυγω να ξανασχοληθω μαζι τους για να μην αρχισω τις ασχημες κουβεντες ελεγα μηπως υπηρχε τροπος επικοινωνιας με AMD εδω Ελλαδα.
Δεν έχεις καμμιά δουλειά να ψάχνεις εσύ την AMD.
Κάνε μιά καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html), και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/).

Α !!! Θάψε τον και στον Σκρούτζ.

geoav
02-11-17, 13:38
Δεν έχεις καμμιά δουλειά να ψάχνεις εσύ την AMD.
Κάνε μιά καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html), και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/).

Α !!! Θάψε τον και στον Σκρούτζ.

Χεχεχε. Τον ειχα ηδη θαψει εξ'αρχης για την κοροιδια με την παραγγελια. Δυστυχως δεν μπορω να κανω αλλο σχολιο

cranky
02-11-17, 13:41
Ωραίο μαγαζί. :whip:

Ποιό είναι, να ξέρουμε να αποφεύγουμε ;

stamka
02-11-17, 13:44
δε μας λες και το καταστημα να το εχουμε στα υποψιν ?

mike_
02-11-17, 13:51
Mike η MB ειναι η Asus 88XM Plus.


Βλέπω αρκετά stability improvements. Μπορείς να δοκιμάσεις.

https://www.asus.com/Motherboards/A88XMPLUS/HelpDesk_BIOS/

- - - Updated - - -

Να ξέρεις - επίσης - ότι ο 845 είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής (Carrizo) από τους υπόλοιπους Athlon.

geoav
02-11-17, 13:54
Βλέπω αρκετά stability improvements. Μπορείς να δοκιμάσεις.

https://www.asus.com/Motherboards/A88XMPLUS/HelpDesk_BIOS/

- - - Updated - - -

Να ξέρεις - επίσης - ότι ο 845 είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής από τους υπόλοιπους Athlon.

Θα την παω σημερα στο Eshop απο οπου την πηρα για να την τεσταρουν οπως οι ιδιοι μου προτεινανε και φανταζομαι θα τα κανουν ολα τα upgrades οι ιδιοι για να επιβεβαιωσουν οτι δεν ειναι θεμα με BIOS.
Το ξερω για τον 845 αλλα θεωρητικα υποστηριζεται σε αυτην την ΜΒ. Αλλωστε επαιζε 4 μηνες απροσκοπτα και ξαφνικα αρχισαν τα BSOD χωρις να εχει γινει κανενα upgrade, κανενα new hw τπτ που να επηρεασει τη λειτουργια.

mike_
02-11-17, 13:56
Το ξερω για τον 845 αλλα θεωρητικα υποστηριζεται σε αυτην την ΜΒ. Αλλωστε επαιζε 4 μηνες απροσκοπτα και ξαφνικα αρχισαν τα BSOD χωρις να εχει γινει κανενα upgrade, κανενα new hw τπτ που να επηρεασει τη λειτουργια.

Αν δεις τη CPU support list, ο 845 είναι validated since bios 2801.

Ποιά διανομή έχεις περασμένη;

https://www.asus.com/Motherboards/A88XMPLUS/HelpDesk_CPU/

Στο eshop μπορεί να βάλουν πάνω έναν παλιότερο athlon και να λειτουργεί κανονικά.

stamka
02-11-17, 13:59
Καλησπερα παιδες.
Εχω αγορασει πριν 5 μηνες ενα CPU AMD AMD Athlon X4 845, ( AD845XACKASBX ) το οποιο τις τελευταιες μερες δειχνει να εχει προβλημα καθως εμφανιζεται συνεχως σε καθε προσπαθεια login, blue screen με μηνυματα για hardware error 0x0124, ενω μεσα στα dump logs εμφανιζονται μηνυματα οπως το παρακατω : FAILURE_BUCKET_ID: X64_0x124_AuthenticAMD_PROCESSOR_BUS
Μιλησα με το καταστημα απο οπου το αγορασα και μου ειπε να επικοινωνησω εγω με την AMD. Δεν ξερω ποια ειναι η σωστη διαδικασια και ποιος ειναι ο αντιπροσωπος στην Ελλαδα.
Εχω μεσω διαφορων ελεγχων επιβεβαιωσει οτι δεν ειναι θεμα δισκου, μνημων, καρτας γραφικων και PSU. Δοκιμασα να παρω και τα 4 προαναφερθεντα κομματια απο αλλο pc που λειτουργει κανονικα και ειχα το ιδιο προβλημα. Μετα δοκιμασα να βαλω τα δικα μου στο αλλο Pc και λειτουργησαν ολα μια χαρα χωρις blue screens. Σημερα θα παω την MB στο καταστημα απο οπου την αγορασα για να την ελεγξει και μετα αν δειξει οτι ειναι οκ μενει να δω το CPU.
AMD στην Ελλαδα δε βρισκω.
Ξερει κανεις τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

αυτα τα κανουν γιατι ξερουν οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν διεκδικούν αυτα που δικαιούνται συγνώμη που στο λεω ....

geoav
02-11-17, 14:03
Αν δεις τη CPU support list, ο 845 είναι validated since bios 2801.

Ποιά διανομή έχεις περασμένη;

https://www.asus.com/Motherboards/A88XMPLUS/HelpDesk_CPU/

Στο eshop μπορεί να βάλουν πάνω έναν παλιότερο athlon και να λειτουργεί κανονικά.

Δε θυμαμαι τωρα ρε γμτ ποια εχει περασμενη και την εχω λυσει και πακεταρει για να την παω σημερα στο Eshop. Αγοραστηκε τον Ιουνιο του 17. Παιζει να εχει πανω BIOS απο το 15? Νομιζω οτι ειχε την 2903 τουλαχιστον αλλα δεν ειμαι και σιγουρος και σιγουρα εγω δεν εκανα κανενα upgrade.
Αν δεν ηταν Supported λογω BIOS θα επαιζε κανονικα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα για 4-5 μηνες?

- - - Updated - - -


αυτα τα κανουν γιατι ξερουν οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν διεκδικούν αυτα που δικαιούνται συγνώμη που στο λεω ....

Μα δεν ειπα οτι δε θα διεκδικησω αυτο που δικαιουμαι φιλε μου. Να γλυτωσω την ατελειωτη αναμονη και ταλαιπωρια ηθελα αλλα δεν το βλεπω πολυ πιθανο.

mike_
02-11-17, 14:03
Αν δεν ηταν Supported λογω BIOS θα επαιζε κανονικα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα για 4-5 μηνες?

Δεν έχεις άδικο σε αυτό.

Απλά ενήμερωσέ τους ότι η CPU σου είναι Carrizo (μήπως τυχόν είναι κάποιο known issue).

badweed
02-11-17, 14:04
τι windows εχεις ;

geoav
02-11-17, 14:10
Δεν έχεις άδικο σε αυτό.

Απλά ενήμερωσέ τους ότι η CPU σου είναι Carrizo (μήπως τυχόν είναι κάποιο known issue).
Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο που λες οποτε ναι θα το κανω ;-)
Thnx φιλε μου

- - - Updated - - -


τι windows εχεις ;

Ειχα Windows 7.
Τωρα τπτ καθως εκανα Format ωστε να τα ξαναπερασω απο την αρχη μηπως και ηταν κανας driver και δεν μπορουσα να το βρω αλλα ακομα και σε formatted drive ξεκιναει το installation και μολις φτανει στο unpacking files part των windows setup σβηνει.

badweed
02-11-17, 14:15
θα μπορουσες να ξεκινησεις τον υπολογιστη απο ενα usb live linux με τα ελαχιστα πανω του (επεξεργαστης , μητρικη , μια μνημη και το usb stick ) ;

geoav
02-11-17, 14:25
θα μπορουσες να ξεκινησεις τον υπολογιστη απο ενα usb live linux με τα ελαχιστα πανω του (επεξεργαστης , μητρικη , μια μνημη και το usb stick ) ;

Εχω και linux στον δισκο της συζυγου που ειναι dual boot. Αλλα ποια η διαφορα αφου ουτως ή αλλως ακόμα και στο installation των windows λιγα λεπτα μετα που ξεκιναει, σκαει. Τι θα βοηθησει το linux εδω φιλε μου?
Το θεμα ειναι hardware related και ειναι ειτε MB ειτε CPU λογικα.

badweed
02-11-17, 14:30
το λινουξ ως λινουξ δεν θα βοηθησει σε κατι , αλλα το λινουξ ξερω να λειτουργει απο usb στικακι , και ελεγα μηπως εδινες αλλη μια ευκαιρια στον εντοπισμο του προβληματος χρησιμοποιοντας οσο το δυνατον λιγοτερο hardware

cranky
02-11-17, 14:33
το λινουξ ως λινουξ δεν θα βοηθησει σε κατι , αλλα το λινουξ ξερω να λειτουργει απο usb στικακι , και ελεγα μηπως εδινες αλλη μια ευκαιρια στον εντοπισμο του προβληματος χρησιμοποιοντας οσο το δυνατον λιγοτερο hardware
Διάβασες καθόλου οτι το πρόβλημα είναι με τον επεξεργαστή, και όχι με τον δίσκο ;

badweed
02-11-17, 14:42
ναι cranky το διαβασα . διαβασα και για την μεταφορα του υπολοιπου hardware του σε αλλο υπολογιστη και την δοκιμη αλλου hardware στον υπολογιστη του .

αλλα αμφιβαλω αν εχει amd στην ελλαδα και ο δρομος της προστασιας του καταναλωτη δεν ειναι και ο πιο αμεσος , που φυσικα συμφωνω με το να στραφει και εκει .

μιας και ειμαστε εδω , αυτα που ξερω παραθετω μηπως και το προβλημα ειναι κατι αλλο μεχρι να βρει καποια σιγουρη λυση .

geoav
02-11-17, 14:52
ναι cranky το διαβασα . διαβασα και για την μεταφορα του υπολοιπου hardware του σε αλλο υπολογιστη και την δοκιμη αλλου hardware στον υπολογιστη του .

αλλα αμφιβαλω αν εχει amd στην ελλαδα και ο δρομος της προστασιας του καταναλωτη δεν ειναι και ο πιο αμεσος , που φυσικα συμφωνω με το να στραφει και εκει .

μιας και ειμαστε εδω , αυτα που ξερω παραθετω μηπως και το προβλημα ειναι κατι αλλο μεχρι να βρει καποια σιγουρη λυση .

Ελπιζω το προβλημα να ειναι στην MB που θα παω σημερα στο eshop που μου μοιαζει πιο συνεργασιμο απο τους αλλους κι ελπιζω να εχω δικιο και αν ειναι εκει να το παραδεχθουν και να την αλλαξουν χωρις πολλα πολλα.
Εν τελει αν ειναι CPU και μπλεξω με τους αλλους, θα βολευτω με το λαπτοπ της δουλειας καθε βραδυ σπιτι και θα κανω υπομονη.
Εψαξα για εναν τροπο να ελεγξω CPU & MB χωρις να εχω αλλο FM2+ CPU ή MB να κανω τον ελεγχο μονος μου αλλα δε βρηκα κατι. Ξερεις αν υπαρχει κατι σε linux που να μπορεσει να κανει αυτη τη δουλεια?

cranky
02-11-17, 14:56
... αυτα που ξερω παραθετω ...
Ωραία, φρόντισε να είναι και εντός θέματος.

- - - Updated - - -


Ξερεις αν υπαρχει κατι σε linux που να μπορεσει να κανει αυτη τη δουλεια?
Αφού το πρόβλημα είναι στο hardware (cpu ή μητρική) δεν μπορεί να βοηθήσει κανένα linux.
Μόνο αν το πρόβλημα ήταν στον δίσκο.

geoav
02-11-17, 15:01
Ωραία, φρόντισε να είναι και εντός θέματος.

- - - Updated - - -


Αφού το πρόβλημα είναι στο hardware (cpu ή μητρική) δεν μπορεί να βοηθήσει κανένα linux.
Μόνο αν το πρόβλημα ήταν στον δίσκο.

Το φανταστηκα, απλα ειπα να ρωτησω μηπως μου εχει διαφυγει κατι ;-)

badweed
02-11-17, 15:02
υπαρχουν εργαλεια αν και εχω καιρο να τα αξιοποιησω .
ενα που θυμαμαι ειναι το hirens boot cd (http://www.hirensbootcd.org/download/) , εχει καποιες εφαρμογες ελενχου του υλικου του υπολογιστη .

το hirens boot cd ( μπορεις να το γραψεις και σε usb αν σε βολευει ) εχει παρα πολλα προγραμματα , εχει και στρες τεστς και εργαλεια που σου δινουν πληροφοριες για το συστημα σου .
επειδη δεν μου εχει τυχει να πεσω σε χαλασμενο επεξεργαστη , δεν εχω την γνωση να βοηθησω στο πως αντιμετωπιζεται ή γινεται η διαγνωση .

cranky
02-11-17, 15:04
Το λέω τελευταία φορά :
Το πρόβλημα είναι hardware.
Αν δεν ξεκινάει ο υπολογιστής, δεν δουλεύει κανένα εργαλείο.

badweed
02-11-17, 15:13
Το λέω τελευταία φορά :
Το πρόβλημα είναι hardware.
Αν δεν ξεκινάει ο υπολογιστής, δεν δουλεύει κανένα εργαλείο.

να μην προτεινουμε δηλαδη τιποτα ;
εγω αν τον ειχα στα χερια μου τον υπολογιστη , αυτα που ειπα θα εκανα και κανα memtest , θα ελυνα και μητρικη επεξεργαστη εξω απο το πισι για να εχω μια πιο αρτια εικονα .θα εψαχνα και για καποιον επεξεργαστη για να δοκιμασω .


εσυ cranky τι θα εκανες για εισαι σιγουρος για το προβλημα ; θα εμπιστευοσουνα το μηνυμα σφαλματος των windows για να καταληξεις αμεσα στο οτι το hardware σου ειναι προβληματικο ;

geoav
02-11-17, 15:19
να μην προτεινουμε δηλαδη τιποτα ;
εγω αν τον ειχα στα χερια μου τον υπολογιστη , αυτα που ειπα θα εκανα και κανα memtest , θα ελυνα και μητρικη επεξεργαστη εξω απο το πισι για να εχω μια πιο αρτια εικονα .θα εψαχνα και για καποιον επεξεργαστη για να δοκιμασω .


εσυ cranky τι θα εκανες για εισαι σιγουρος για το προβλημα ; θα εμπιστευοσουνα το μηνυμα σφαλματος των windows για να καταληξεις αμεσα στο οτι το hardware σου ειναι προβληματικο ;

Εκανα ολα τα tests που μπορουσα. Εβαλα τη μνημη μου σε αλλο συστημα και δεν ειχε προβλημα. Εβαλα τη μνημη του αλλου συστηματος στο δικο μου και εσκασε με τη μια.
Αν ειχα αλλο cpu FM2+ ή αντιστοιχη ΜΒ θα το ειχα ηδη δοκιμασει. Δυστυχως δεν εχω.
Φανταζομαι καταλαβες αφου διαβασες οτι δεν κατεληξα αμεσα οτι το HW ειναι προβληματικο. Ειναι μερες που ψαχνω τα παντα κι εχω κανει οτι περναει απο το χερι μου

cranky
02-11-17, 15:20
εγω αν τον ειχα στα χερια μου τον υπολογιστη , αυτα που ειπα θα εκανα και κανα memtest , θα ελυνα και μητρικη επεξεργαστη εξω απο το πισι για να εχω μια πιο αρτια εικονα .θα εψαχνα και για καποιον επεξεργαστη για να δοκιμασω .

Εχω μεσω διαφορων ελεγχων επιβεβαιωσει οτι δεν ειναι θεμα δισκου, μνημων, καρτας γραφικων και PSU. Δοκιμασα να παρω και τα 4 προαναφερθεντα κομματια απο αλλο pc που λειτουργει κανονικα και ειχα το ιδιο προβλημα. Μετα δοκιμασα να βαλω τα δικα μου στο αλλο Pc και λειτουργησαν ολα μια χαρα χωρις blue screens.



να μην προτεινουμε δηλαδη τιποτα ;
Να σταματήσεις την παραπληροφόρηση.
Διαβάζουν και επισκέπτες το φόρουμ.

badweed
02-11-17, 15:36
καλη συνεχεια απο εμενα , δεν υπαρχει λογος να επιμενω να βοηθησω εκει που δεν το δεχονται . :hello

cranky
02-11-17, 15:42
Το να παραθέτεις γενικά τις γνώσεις σου, δεν είναι βοήθεια.

Καλή συνέχεια και σε σένα.

geoav
14-11-17, 15:14
Καλησπερα παιδες.
Εστειλα MB, RAM & CPU στο Eshop για ελεγχο και οντως φταιει το CPU το οποιο το δοκιμασε σε 2 διαφορετικες MB και εβγαζε BSOD ειτε σε new windows installation ειτε σε υπαρχον windows.
Θα στειλω τωρα την CPU στο καταστημα απ'οπου την πηρα και ο θεος βοηθος.

RASTAVIPER
15-11-17, 12:46
Καλησπερα παιδες.
Εστειλα MB, RAM & CPU στο Eshop για ελεγχο και οντως φταιει το CPU το οποιο το δοκιμασε σε 2 διαφορετικες MB και εβγαζε BSOD ειτε σε new windows installation ειτε σε υπαρχον windows.
Θα στειλω τωρα την CPU στο καταστημα απ'οπου την πηρα και ο θεος βοηθος.

Δηλαδή από αλλού πήρες την cpu και αλλού την έστειλες για έλεγχο;

geoav
15-11-17, 15:21
Δηλαδή από αλλού πήρες την cpu και αλλού την έστειλες για έλεγχο;

Την εστειλα για ελεγχο μαζι με ΜΒ & ΡΑΜ που ειχα παρει απο Eshop για να σιγουρευτω οτι ειναι εκει το θεμα οντως. Τωρα θα την στειλω πισω στο καταστημα απ'οπου την πηρα για να τα βρουνε αυτοι με την AMD

stamka
15-11-17, 15:37
Την εστειλα για ελεγχο μαζι με ΜΒ & ΡΑΜ που ειχα παρει απο Eshop για να σιγουρευτω οτι ειναι εκει το θεμα οντως. Τωρα θα την στειλω πισω στο καταστημα απ'οπου την πηρα για να τα βρουνε αυτοι με την AMD

καλυτερα να μην αναφερεις οτι τον έλεγξε αλλος γιατι δεν θα σε καλυψη η εγγυηση αν εχει παει σε μη εξουσιοδοτημένο σερβις

geoav
15-11-17, 18:10
Δεν καταλαβαινω. Δλδ αν πω οτι το ελεγξα εγω βαζοντας το σε αλλο MB ποια η διαφορα? Δεν μιλαμε για κατι που ειναι σφραγισμενο.

stamka
15-11-17, 18:53
Δεν καταλαβαινω. Δλδ αν πω οτι το ελεγξα εγω βαζοντας το σε αλλο MB ποια η διαφορα? Δεν μιλαμε για κατι που ειναι σφραγισμενο.

οκ, οπως νομιζεις

RASTAVIPER
15-11-17, 18:59
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί τον έλεγχο δεν τον έκανε το μαγαζί από όπου αγόρασε τα πράγματα.
Γιατί να χρεωθεί ο αγοραστής για έλεγχο πιθανού προβληματικού hardware;

geoav
16-11-17, 13:26
Γιατι πρεπει να στειλω το CPU στο καταστημα το οποιο απο τα λεγομενα τους δεν εχουν τροπο να το ελεγξουν και θα το στειλουν στην AMD και ενας Θεος ξερει. Ηθελα να σιγουρευτω οτι οντως φταιει το CPU και οχι κατι αλλο πριν το στειλω για αλλαγη.

stamka
16-11-17, 13:37
τα eshops μπορουν να προσφερουν καλυτερες τιμες γιατι εχουν λιγότερα λειτουργικα εξοδα αλλα αν κάτσει στραβη θελει υπομονη ....

geoav
17-11-17, 15:21
τα eshops μπορουν να προσφερουν καλυτερες τιμες γιατι εχουν λιγότερα λειτουργικα εξοδα αλλα αν κάτσει στραβη θελει υπομονη ....
Οντως.
Απο την αλλη ειναι σπανιο να παθει ζημια το CPU αλλα με την ατυχια που με δερνει τον τελευταιο καιρο δε μου κανει εντυπωση. Εδω προχθες με την κακοκαιρια καηκαν lnb, αποκωδικοποιητης ΟΤΕ, router HOL, HDMI ports στην TV & tvbox. :p

geoav
23-11-17, 14:15
H υπομονη μεταφραζεται σε τουλαχιστον 1 μηνα ακομα!!! Θελουν 1 μηνα για να στειλουν (με τα ποδια προφανως) στον προμηθευτη τους το πακετο (πρεπει να ειναι σε αλλη χωρα) και αυτοι να το στειλουν στην AMD !!! και τουμπαλιν !
Ποτε ξανα απο το συγκεκριμενο καταστημα.

Veldrin
23-11-17, 14:22
Άμα θέλουν 1 μήνα μιλάμε για άλλη ήπειρο. Φέξε μου και γλίστρησε. Μαγαζιά που δε θα έπρεπε να υπάρχουν στο χάρτη.

geoav
30-11-17, 19:35
Πηρανε λοιπον σημερα απο το καταστημα για να μου πουνε οτι το SN που σημειωσα στην επιστροφη δεν ειναι σωστο. Σημειωτεον οτι πουθενα δε λεει που θα βρω το SN οποτε υπεθεσα οτι ηταν το μοναδικο που εμοιαζε με SN στην παραγγελια και στην αποδειξη και αυτο και σημειωσα.
Εμαθα λοιπον οτι το SN ειναι γραμμενο πανω στο κουτι ΚΑΙ ΜΟΝΟ εκει. Και θα εχω κρατησει κουτι απο ενα CPU που αγορασα πριν απο 4-5 μηνες. Γιατι ακριβως? Ειχα καποια ενημερωση? Και γιατι να μην αναγραφεται αυτο καπου στην παραγγελια?
Κατι ελεγε οτι θα δει τι θα κανουνε κλπ κλπ κλπ!!
Αυτα τα ωραια απο αυτο το υπεροχο ... !@#$!@$!#

geoav
11-12-17, 17:41
Και συνεχιζεται το θεατρο του παραλογου. Με πηρανε σημερα τηλ να μου πουνε οτι εγκριθηκε απο την AMD η αλλαγη και οτι το στελνουν και θα το παραλαβουν αυτοι σε ... 1,5 βδομαδα! Με τα ποδια το στελνουν? Ουφφ.. Εχω κλεισει αισιως πανω απο μηνα χωρις pc. Εννοειται φυσικα οτι δεν παιζει να ξαναπαραγγειλω ποτε απο κει και 50% φθηνοτερα να το εχει

adtakhs
11-12-17, 21:47
Στείλε ένα mail στην AMD μαζί με την απόδειξη αγοράς και τέλος.

Θα σου τον αλλάξουν κατευθείαν από Ολλανδία νομίζω χωρίς πολλά πολλά.

Σε διπλανό forum με το παραμικρό παράπονο πχ. δεν κλοκάρει 4 ντιμ μνήμης, τους αλλάζουν το cpu με νεότερης παραγωγής .

geoav
12-12-17, 16:00
Στείλε ένα mail στην AMD μαζί με την απόδειξη αγοράς και τέλος.

Θα σου τον αλλάξουν κατευθείαν από Ολλανδία νομίζω χωρίς πολλά πολλά.

Σε διπλανό forum με το παραμικρό παράπονο πχ. δεν κλοκάρει 4 ντιμ μνήμης, τους αλλάζουν το cpu με νεότερης παραγωγής .

Το εχω ηδη στειλει στο καταστημα απ'οπου το αγορασα και αυτοι κανονισαν τα παντα. Μονο 1 μηνα + θα τους εχει παρει μεχρι να το παραλαβω εγω στα χερια μου!

geoav
03-01-18, 22:55
Καλησπερα, χρονια πολλα και καλη χρονια.
Εχουν παραλαβει το cpu απο τις 22/11 κι ακομα δεν εχουν αξιωθει να το στειλουν πισω ενω εχουν παραδεχθει οτι ειναι προβληματικος γιατι οπως λενε περιμενουν να τους στειλει το καινουριο προς αντικατασταση η AMD. Το θεμα ειναι οτι εχω βαρεθει να περιμενω και εν τελει απο αυτους αγορασα το cpu και οχι απο την AMD κατευεθειαν. Κανονικα αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου το αντικαταστησουν αμεσα?
Μπορω να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ ή καπου αλλου γι'αυτο το θεμα? με εχουν φερει στο αμην!

iakoboss7
03-01-18, 23:21
ετσι ειναι οπως τα λες, ο ευλογος χρονος εχει περασει κατα 1 μηνα στην περιπτωση σου.

μιλα με συνηγορο καταναλωτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.