PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μέγιστη δυνατή ταχύτητα γραμμής - Θόρυβος



Chris2004
30-05-07, 19:57
Καλησπέρα,

Είμαι εδώ και καιρό συνδρομητής της Vivodi σε Full LLU και στο DSLAM ΑΡΗΣ.
Μένω πολύ κοντρά στο Μετρό Αττικής...απόσταση απο το DSLAM δεν ξέρω για να πώ την αλήθεια

Είχα ζητήσει στην αρχή 2048/640 αλλά μου είπαν ότι η γραμμή δεν "σηκώνει" πάνω απο 1024/256.

Τα χαρακτηρηστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω.

Output Power (dBm) up/down = 6.5 / 17.0
Attenuation (dB) up/down = 29.0 / 40.0
Noise Margin (dB) up/down = 13.0 / 7.0

Απ'ότι κατάλαβα απο το tutorial, δεν φαίνεται να είναι τόσο άσχημα τα πράγματα.

Στο τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι "έχω πολύ θόρυβο λόγω φθαρμένων καλωδίων κτλ"....υπόψη ότι η πολυκατοικία που μένω είναι 3 χρόνων.

Τέλοσπάντων οκ....πρόσφατα ενδιαφέρθηκα για το Maxx10, το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι ADSL2...πάλι μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι δεν θα την σηκώσει.

Κατα πόσο ισχύουν τα παραπάνω και έχει κανείς να προτείνει κάποια λύση; (εκτός απο το να μετακομίσω :p).

Μου φαίνεται λίγο ηλίθιο να πληρώνω 25€ + DslPhone για 1024 ενώ άλλοι έχουν με τα ίδια λεφτά 10 mbit.

Dimitris013
30-05-07, 21:03
Δοκίμασε κάποια άλλη εταιρεία, αν και δε νομίζω να βελτιωθεί κάτι. Αν υποθέσω ότι τα margin που παραθέτεις είναι σε γραμμή 1024 τότε έχουν δίκιο αυτοί από την Βιβόντι, δυστυχώς. Είναι οριακές τιμές , και αν επιχειρήσεις να συγχρονίσεις παραπάνω απλά δεν θα περνάει τίποτα λόγω πολύ υψηλού θορύβου.

jara
30-05-07, 21:16
Νομιζω υπαρχει η δυνατοτητα να ζητησεις να σου καθαρισουν την γραμμη.

aris60
30-05-07, 21:18
καλησπερα συμφωνω με τον dimitris13 αλλου ειναι δυσκολια, και αμα αρχιζεις να αλλαζεις, σορυ αλλα πας για Δαφνι, κοιτα κατ,αρχας μην εχεις μεσα στα εσωτερικα καλωδια του κτιριου καποιο προβλημα. Εαν δεν ειναι εκει, κατσε οπως εισαι απλως οι αλλοι εχουν καλλιτερα δικτυα διανομης στα κτιρια τους η στις γραμμες των περιοχων τους . :)

Chris2004
09-06-07, 00:19
Έστειλα ένα E-mail σήμερα στη Vivodi, προς μεγάλη μου έκπληξη με κάλεσε κάποιος τεχνικός στις 10 το βράδυ και μου συνέστησε να ελεγξω τις γραμμές της πολυκατοικίας. Αν υπάρχει θόρυβος μου συνέστησε να βάλω κανα CAT5 STP καλώδιο.

Το θέμα είναι που να βρώ κανέναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει τί του γίνεται...επίσης γνωρίζει κανείς κατα πόσο είναι εύκολο να αντικαταστήσεις τα υπάρχοντα καλώδια;

Djore
09-06-07, 13:43
Output Power (dBm) up/down = 6.5 / 17.0
Attenuation (dB) up/down = 29.0 / 40.0
Noise Margin (dB) up/down = 13.0 / 7.0

H γραμμή εκεί που είναι χρονισμένη είναι σχεδόν στα όρια της ελάχιστα μπορείς να ανέβει . αν καταφέρεις να καθαρίσεις τη γραμμή σου ... θα μπορείς να συγχρονιστεί ψηλότερα αλλά και πάλι όχι τίποτα το ιδιαίτερο αφού εκτός από θόρυβο είσαι και σχετικά μακριά από το dslam . τώρα το που οφείλεται ο θόρυβος είναι μια πονεμένη ιστορία . και τα καλώδια να αλλάξεις αν η πολυκατοικία σου δεν είναι του 60-80 δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά ...

Κάποιος που άλλαξε τα καλώδια τα εσωτερικά με εξωτερικά με ηλεκτρολόγο (δεν εχω σκάλα και βαριέμαι ) πόσο του στοίχισε ?

dproductionz
09-06-07, 15:07
Για πιο λόγο δεν μπορείς να πας πάνω απο τα 1024?
Το Attenuation ή το noise margin φταίει?

Chris2004
09-06-07, 15:58
Λόγω θορύβου κυρίως...και το Attenuation δεν είναι το καλύτερο, αλλά αν φτιάξω το Noise τουλάχιστον να μπορέσω να πιάσω κοντά στα 4 mbit

Παρεπιπτόντως η πολυκατοικία είναι του 2003...αλλά αυτό δεν θα λεγα ότι σημαίνει τίποτα...αν η εκγατάσταση είναι ότι νάναι

player74
09-06-07, 21:38
αν βρεις λυση-τροπο να φτιαξεις την γραμμη σου ενημερωσε μας για τισ ενεργειες σου.
εγω ειμαι οριακα στα 4mbps

Catchphrase
10-06-07, 14:09
Με τα παρακάτω δεδομένα και εγώ οριακά είμαι στα 4, με αποσυνδέσεις κατά περιόδους :down:

Modem Status

Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 711
Ds Rate (Kbps) 4299
US Margin 17
DS Margin 7
Trained Modulation ADSL2Plus
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 48
US Line Attenuation 30
Peak Cell Rate 1676 cells per sec
CRC Rx Fast 2867
CRC Tx Fast 3
CRC Rx Interleaved 0
CRC Tx Interleaved 0
Path Mode Interleaved
DSL Statistics

Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

@ ADSLgr.com All rights reserved.