PDA

Επιστροφή στο Forum : αυξημένη κατανάλωση ρεύματος



gamsgr
14-11-17, 09:35
καλημέρα κοινότητα,μου ήρθε ο λογαριασμός ρεύματος και για 71 μέρες έκαψα λέει 1971 kWh (123τμ)/1669 μέρα κ 302 για 32 μέρες ήταν 932kwh(ημέρα και νύχτα μαζί) τι μπορεί να φταίει; εγώ κάθε μέρα μετράω κ βλέπω 15kwh /μέρα ,8-10/νύχτα και κάποιες μέρες καιει παραπάνω από αυτό.

thourios
14-11-17, 09:54
Το ρολόι το κοίταξες; Να δεις τη διαφορά μεταξύ τελευταίας και προηγούμενης ένδειξης.
Εγώ επειδή έχω παλιό ρολόι μου το έχουν κάνει αρκετές φορές. Γράφουν ότι νάναι γιατί οι υπάλληλοι είναι από συνεργείο
και δεν έχουν εξοικειωθεί με τη μέτρηση.
Αν δεις ότι δεν ταιριάζουν αυτά που γράφει επάνω ο λογαριασμός παίρνεις τηλέφωνο και τους δίνεις την ένδειξη τη σωστή
οπότε σου λένε να αγνοήσεις το λογαριασμό αυτόν που έλαβες και σου στέλνουν καινούργιο.
Πάντως αυτά τα παλιά ρολόγια έχει την εντύπωση ότι λόγω παλαιότητας γράφουν πιο «αργά» από τα άλλα τα νεότερα.
Ίσως λόγο μάκας που έχουν μαζέψει μέσα ή φθοράς δεν ξέρω ακριβώς.

188125

gamsgr
14-11-17, 10:32
Το ρολόι το κοίταξες; Να δεις τη διαφορά μεταξύ τελευταίας και προηγούμενης ένδειξης.
Εγώ επειδή έχω παλιό ρολόι μου το έχουν κάνει αρκετές φορές. Γράφουν ότι νάναι γιατί οι υπάλληλοι είναι από συνεργείο
και δεν έχουν εξοικειωθεί με τη μέτρηση.
Αν δεις ότι δεν ταιριάζουν αυτά που γράφει επάνω ο λογαριασμός παίρνεις τηλέφωνο και τους δίνεις την ένδειξη τη σωστή
οπότε σου λένε να αγνοήσεις το λογαριασμό αυτόν που έλαβες και σου στέλνουν καινούργιο.
Πάντως αυτά τα παλιά ρολόγια έχει την εντύπωση ότι λόγω παλαιότητας γράφουν πιο «αργά» από τα άλλα τα νεότερα.
Ίσως λόγο μάκας που έχουν μαζέψει μέσα ή φθοράς δεν ξέρω ακριβώς.

188125

φίλε μου τι να σου πω δε ξέρω... το κακό είναι ότι σωστά μετράνε :( και εγώ τους δίνω κ κάθε 2μηνο για να μην έχω εναντι αλλά πάλι τα ίδια...

thourios
14-11-17, 11:00
Οπότε για να νομίζεις ότι είναι μεγάλη η κατανάλωση ή τίποτα ενεργοβόρο μηχάνημα θα είχες ή κάποιος σου κλέβει ρεύμα.

gamsgr
14-11-17, 11:03
Οπότε για να νομίζεις ότι είναι μεγάλη η κατανάλωση ή τίποτα ενεργοβόρο μηχάνημα θα είχες ή κάποιος σου κλέβει ρεύμα.

δηλαδή δε είναι μεγάλη κατανάλωση;? για 71ημέρες 1.900kwh?

ή για 32ημ 932kwh

ενεργοβόρα συσκευή όπως;

thourios
14-11-17, 11:19
Πολλοί οι παράγοντες.
Πόσα άτομα δραστηριοποιούνται, μένουν στο χώρο; Τι συσκευές υπάρχουν και πως χρησιμοποιούνται;
Συσκευές. Θερμοσίφωνο, σίδερο, κλιματιστικά, σόμπες τύπου kumtel, φούρνοι, ηλεκτρικές κουζίνες. στεγνωτήρια.
Αν υπάρχουν μωρά που θέλουν συνέχεια το πλυντήριο σε λειτουργία. Πολλοί άλλοι λόγοι.
Για ένα άτομο. Σίγουρα είναι πολλά.

gamsgr
14-11-17, 11:23
Πολλοί οι παράγοντες.
Πόσα άτομα δραστηριοποιούνται, μένουν στο χώρο; Τι συσκευές υπάρχουν και πως χρησιμοποιούνται;
Συσκευές. Θερμοσίφωνο, σίδερο, κλιματιστικά, σόμπες τύπου kumtel, φούρνοι, ηλεκτρικές κουζίνες. στεγνωτήρια.
Αν υπάρχουν μωρά που θέλουν συνέχεια το πλυντήριο σε λειτουργία. Πολλοί άλλοι λόγοι.
Για ένα άτομο. Σίγουρα είναι πολλά.

3 - 4 άτομα,3 συνήθως χρησιμοποιούν ρεύμα. 2 κλιματιστικά inverter morris 2 χρόνια τα έχω ,φούρνος,αερόθερμο,σίδερο 1 φορά τη εβδομάδα ,πλυντήρια αρκετά αλλά τώρα πήρα καινούργιο κ πάλι η ίδια κατανάλωση είναι. Μωρά όχι δε δε υπάρχουν σπίτι 120τμ

ArchAngel
14-11-17, 11:53
Υπάρχει άλλο είδος θέρμανσης; Αν τα κλιματιστικά και το αερόθερμο δουλέυουν αρκετές ώρες τη μέρα (που έτσι φαίνεται γιατί το νυχτερινό είναι αρκετά μειωμένο), σε συνδυασμό με θερμοσίφωνα για 3,4 άτομα (αν δεν υπάρχει μπόιλερ ή ηλιακός της προκοπής), βάλε και κουζίνα για μαγείρεμα 4-5 φορές την εβδομάδα και τα πλυντήρια τότε είναι αρκετά πιθανό να βγαίνουν οι κιλωβατώρες σωστά.

Διερεύνησε λίγο τους πιο πιθανούς φταίχτες (κλιματιστικά, αερόθερμο και θερμοσίφωνα) και τι χρήση κάνουν.
Πχ αν χρησιμοποιούν το αερόθερμο πολλές ώρες για θέρμανση ενός δωματίου τότε ανεβαίνει ο λογαριασμός κατακόρυφα.

gamsgr
14-11-17, 12:07
Υπάρχει άλλο είδος θέρμανσης; Αν τα κλιματιστικά και το αερόθερμο δουλέυουν αρκετές ώρες τη μέρα (που έτσι φαίνεται γιατί το νυχτερινό είναι αρκετά μειωμένο), σε συνδυασμό με θερμοσίφωνα για 3,4 άτομα (αν δεν υπάρχει μπόιλερ ή ηλιακός της προκοπής), βάλε και κουζίνα για μαγείρεμα 4-5 φορές την εβδομάδα και τα πλυντήρια τότε είναι αρκετά πιθανό να βγαίνουν οι κιλωβατώρες σωστά.

Διερεύνησε λίγο τους πιο πιθανούς φταίχτες (κλιματιστικά, αερόθερμο και θερμοσίφωνα) και τι χρήση κάνουν.
Πχ αν χρησιμοποιούν το αερόθερμο πολλές ώρες για θέρμανση ενός δωματίου τότε ανεβαίνει ο λογαριασμός κατακόρυφα.

οχι φίλε κ το καλοκαίρι το ίδιο είναι δε άλλαξε κάτι από το αερόθερμο ,θερμοσίφωνα δε χρησιμοποιώ έχω ηλικιακό χωρίς να έχω το ρεύμα ανοικτό. το αερόθερμα 3-4ώρες τη μέρα κ όχι κ κάθε μέρα.

thourios
14-11-17, 12:38
Θεωρώ την κατανάλωση εντός πλαισίων αφού εγώ σε σπίτι 70 τετραγωνικών μόνος μου με ελάχιστη χρήση πλυντηρίου, κουζίνας κτλ όπου δεν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα παίζω στα 1000 kWh το δίμηνο. Το ρολόι είναι σαν αυτό αυτής της φωτογραφίας περίπου.
188130
Στην προηγούμενη φωτογραφία και ανάρτηση μένουν 3 άτομα. Είναι στο ισόγειο του ιδίου κτηρίου και έχουν πολλές φορές και μικρότερη κατανάλωση σχετικά με μένα που είμαι μόνος μου που χρησιμοποιώ ελάχιστα τις ηλεκτρικές συσκευές. Μάλιστα τώρα τελευταία χρησιμοποιώ και laptop γιατί και ο υπολογιστής το desktop τράβαγε.
Ή το ένα ρολόι το πιο σύγχρονο τρέχει (μπορεί και να δουλεύει σωστά) ή το παλιό τα ζα μου αργά.

sdikr
14-11-17, 12:43
Θεωρώ την κατανάλωση εντός πλαισίων αφού εγώ σε σπίτι 70 τετραγωνικών μόνος μου με ελάχιστη χρήση πλυντηρίου, κουζίνας κτλ όπου δεν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα παίζω στα 1000 kWh το δίμηνο. Το ρολόι είναι σαν αυτό αυτής της φωτογραφίας περίπου.
188130
Στην προηγούμενη φωτογραφία και ανάρτηση μένουν 3 άτομα. Είναι στο ισόγειο του ιδίου κτηρίου και έχουν πολλές φορές και μικρότερη κατανάλωση σχετικά με μένα που είμαι μόνος μου που χρησιμοποιώ ελάχιστα τις ηλεκτρικές συσκευές. Μάλιστα τώρα τελευταία χρησιμοποιώ και laptop γιατί και ο υπολογιστής το desktop τράβαγε.
Ή το ένα ρολόι το πιο σύγχρονο τρέχει (μπορεί και να δουλεύει σωστά) ή το παλιό τα ζα μου αργά.

έχεις δοκιμάσει να δεις τι γίνεται αν κατεβάσεις τον γενικό;

gamsgr
14-11-17, 12:50
έχεις δοκιμάσει να δεις τι γίνεται αν κατεβάσεις τον γενικό;

σε μένα πάντως με το γενικό κατεβασμένο δε γυρνάει... πάντως σε κάποια διαστήματα πέφτει πολύ η τάση..

giwrgosth
14-11-17, 13:08
Μέχρι τώρα τι κατανάλωση είχες?
Αυξήθηκε απότομα? Αν ναι άλλαξε κάτι ενδιάμεσα?
Εσύ την κατανάλωση πως την μετράς?

gamsgr
14-11-17, 13:09
Μέχρι τώρα τι κατανάλωση είχες?
Αυξήθηκε απότομα? Αν ναι άλλαξε κάτι ενδιάμεσα?
Εσύ την κατανάλωση πως την μετράς?

αυξήθηκε πριν ένα 6μηνο χωρίς να αλλάξω κάτι

συνήθως είχα 2.000-2.300kwh/4μηνο...

thourios
14-11-17, 13:13
Το έχω δοκιμάσει και θα το ξαναδοκιμάσω. Μένει ακίνητο. Δεν υπάρχει περίπτωση κλοπής αφού μιλάμε για αυτόνομο κτήριο διπλό κατοικία. Στο μεταξύ τον περισσοτερο καιρό λείπω το απόγευμα λόγω εργασίας. Το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα ένα κλιματιστικό τη νύχτα ή και περισσότερο inverter. Έχει δύο ups και ένα ψυγείο σε συνεχή λειτουργία.
Πέρσι το καλοκαίρι που έλειπαν είχε πέσει η κατανάλωση στα 700 το δίμηνο.

giwrgosth
14-11-17, 13:17
αυξήθηκε πριν ένα 6μηνο χωρίς να αλλάξω κάτι

συνήθως είχα 2.000-2.300kwh/4μηνο...
Σχεδόν διπλασιάστηκε δηλαδή.
Σίγουρα δεν είναι από κάποια συσκευή, είναι μεγάλη η κατανάλωση για να δικαιολογηθεί.

gamsgr
14-11-17, 13:25
Το έχω δοκιμάσει και θα το ξαναδοκιμάσω. Μένει ακίνητο. Δεν υπάρχει περίπτωση κλοπής αφού μιλάμε για αυτόνομο κτήριο διπλό κατοικία. Στο μεταξύ τον περισσοτερο καιρό λείπω το απόγευμα λόγω εργασίας. Το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα ένα κλιματιστικό τη νύχτα ή και περισσότερο inverter. Έχει δύο ups και ένα ψυγείο σε συνεχή λειτουργία.
Πέρσι το καλοκαίρι που έλειπαν είχε πέσει η κατανάλωση στα 700 το δίμηνο.

μήπως έχεις θέμα στο μετρητή;

- - - Updated - - -


Σχεδόν διπλασιάστηκε δηλαδή.
Σίγουρα δεν είναι από κάποια συσκευή, είναι μεγάλη η κατανάλωση για να δικαιολογηθεί.

όντως αυτό έλεγα κι εγώ (μα τόσο πολύ ρεύμα) μήπως φταίει ο μετρητής; ή μας κλέβουν ρεύμα ;

giwrgosth
14-11-17, 13:46
όντως αυτό έλεγα κι εγώ (μα τόσο πολύ ρεύμα) μήπως φταίει ο μετρητής; ή μας κλέβουν ρεύμα ;
Αφού με κλειστές όλες τις καταναλώσεις σου δεν γυρίζει, δύσκολο να σε κλέβουν!
Εκτός αν σου το κλέβουν μέσα από τον πίνακά σου, ή δεν είναι μόνιμη κατανάλωση, μπορεί να είναι κάτι που ανοίγει και κλείνει και όταν έκανες τον έλεγχο να ήταν εκτός.
Το να φταίει ο μετρητής μπορεί.
Με βάση τις καταναλώσεις που είχες και έχεις μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ να κάνει έλεγχο.

Να σας πω και μια ιστορία με έναν γνωστό, που μετά από καμιά δεκαριά χρόνια και όταν χρειάστηκε να αλλάξει ηλιακό, διαπίστωσε ότι έδινε ρεύμα στον γείτονα και όχι στον δικό του!
Απλά όταν πήγε ο ηλεκτρολόγος να του συνδέσει την παροχή στον ηλιακό ο γνωστός μπερδεύτηκε και του έδειξε του γείτονα :p
Και είχε και τον διακόπτη μόνιμα ανοιχτό, για να έχει μόνιμα ζεστό νερό!

gamsgr
14-11-17, 13:59
Αφού με κλειστές όλες τις καταναλώσεις σου δεν γυρίζει, δύσκολο να σε κλέβουν!
Εκτός αν σου το κλέβουν μέσα από τον πίνακά σου, ή δεν είναι μόνιμη κατανάλωση, μπορεί να είναι κάτι που ανοίγει και κλείνει και όταν έκανες τον έλεγχο να ήταν εκτός.
Το να φταίει ο μετρητής μπορεί.
Με βάση τις καταναλώσεις που είχες και έχεις μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ να κάνει έλεγχο.

Να σας πω και μια ιστορία με έναν γνωστό, που μετά από καμιά δεκαριά χρόνια και όταν χρειάστηκε να αλλάξει ηλιακό, διαπίστωσε ότι έδινε ρεύμα στον γείτονα και όχι στον δικό του!
Απλά όταν πήγε ο ηλεκτρολόγος να του συνδέσει την παροχή στον ηλιακό ο γνωστός μπερδεύτηκε και του έδειξε του γείτονα :p
Και είχε και τον διακόπτη μόνιμα ανοιχτό, για να έχει μόνιμα ζεστό νερό!

σε ευχαριστώ φίλε θα ζητήσω έναν έλεγχο από τη ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ κ αν δε θα φέρω κ ηλ/λόγο ,περίεργο να έχει γίνει κ σε εμας τέτοιο λάθως γιατί είμαστε μονοκατοικία σε μεγάλο χώρο.

giwrgosth
14-11-17, 14:30
Σαν παράδειγμα το ανέφερα, μπορεί να την πατήσουμε από εκεί που δεν το περιμένουμε, οπότε κάθε έλεγχος καλός είναι.

gamsgr
14-11-17, 14:32
Σαν παράδειγμα το ανέφερα, μπορεί να την πατήσουμε από εκεί που δεν το περιμένουμε, οπότε κάθε έλεγχος καλός είναι.

αστα .... εμένα το περίεργο φαίνεται στο μετρητή εχει 2 μεγάλα μαύρα καλώδια κ ένα ασπρό/πράσινο μικρό

giwrgosth
14-11-17, 14:34
αστα .... εμένα το περίεργο φαίνεται στο μετρητή εχει 2 μεγάλα μαύρα καλώδια κ ένα ασπρό/πράσινο μικρό
Έχεις νυχτερινό? Μήπως είναι για το λαμπάκι?

gamsgr
14-11-17, 14:37
Έχεις νυχτερινό? Μήπως είναι για το λαμπάκι?

ναι εχω λες;;

giwrgosth
14-11-17, 14:49
ναι εχω λες;;
Λογικά ναι, για να ανάψει το λαμπάκι του νυχτερινού θέλει ένα επιπλέον καλώδιο, δεν θυμάμαι αν υπάρχει προτυποποίηση στο χρώμα ή αν ο καθένας βάζει ότι θέλει.

kourkos
20-12-17, 12:26
gamsgr

Καλημερα . Εφοσον οταν κατεβαζεις τον γενικο στο σπιτι και ΔΕΝ γυριζει ο δισκος κατω στον μετρητη εισαι οκ . Αν μπορεις θελω να μου κανεις μια χαρη . Αν δεν ειναι σφραγισμενο το καπακι το πλαστικο ( χελωνα ) βγαλε μια φωτο τον μετρητη κ να δω απο κατω τα καλωδια ποσα μπαινουν ποσα βγαινουν .

Σχετικα με τα δυο μαυρα που εχεις το θεμα ειναι τι διατομη ειναι για αυτο σου ζηταω φωτο . Μπορει να μην εχεις νυχτερινο και το επιπλεον καλωδιο υπαρχει για μελοντικη χρηση σε περιπτωση που βαλεις νυχτερινο το οποιο ειναι πιο ψιλό απο τα υπολοιπα

Αν εχεις νυχτερινο θα το καταλαβεις αν ο μετρητης εχει δυο ενδειξεις πανω και κατω αλλά και αυτο δεν ειναι σιγουρο οτι δουλευεις νυχτερινο γιατι μπορει η δεη οταν εβαλε τον μετρητη να μην ειχε απλου τιμολογιου και να σου εβαλε διπλου τιμολογιου αλλά να δουλευει σαν απλου τιμολογιου . Για αυτο και ζηταω να δω τον μετρητη και να δω αν ειναι κ παλιος η καινουργιος και τις συνδεσεις

Σε περιπτωση τωρα που δουλευεις νυχτερινο θελω να κανεις το εξης . Θα πας οταν ξεκινησει το νυχερινο ( αν δεν ξερεις τι ωρα ξεκιναει περνα μια βολτα κατα τις 12 το βραδυ ) και θελω να δεις αν οπλιζει το νυχτερινο . Πως ; Σε μονοφασικο μετρητη αναμεσα απο τις ενδειξεις κ δεξια εχει ενα βελακι . Οταν δουλευει μερα δειχνει προς τα πανω , οταν δουλευει νυχτα παει προς τα κατω ( βλεπε φωτο το Α ) . Σε τριφασικο μετρητη εχει ενα ασπρο . Οταν ξεκιναει το νυχτερινο το ασπρο θα το δεις κατω , οταν δουλευει ημερα το ασπρο θα το δεις πανω ( βλεπε φωτο το Β και Γ ) . Μπορει να εχεις νυχτερινο και να μην οπλιζει το νυχτερινο σου

Αν μπορεις κανε αυτα τα βηματα και αν σε ολα ειμαστε κομπλε καλο ειναι να φωναξεις εναν ηλεκτρολογο μηπως εχεις διαρροη στο σπιτι την οποια δεν μπορεις φυσικα να την καταλαβεις κ την βρισκεις μονο με ειδικο οργανο

Μπορει να φταιει και ο μετρητης αν ειναι παναρχαιος .

Για οποιαδηποτε βοηθεια θελεις , μπορεις να μου στειλεις και προσωπικο μηνυμα

Φωτο

189596

189595

manoulamou
23-12-17, 20:09
Μια που ξερετε τοσα απο μετρητες, μπορειτε να μου πειτε, τι προβλημα μπορει να υπαρχει, ωστε να εμφανιζει πολυ ΧΑΜΗΛΗ καταναλωση ρευματος (χωρις νυχτερινο τιμολογιο) εαν δεν ειναι πειραγμενος ουτε απο τον σημερινο ενοικιαστη ουτε απο τον ιδιοκτητη.
Εχει παθει μια εμμονη η κορη μου ακουγοντας καποια βαρια προστιμα για ρευματοκλοπες και φοβαται μηπως κατι πηγαινει στραβα με το ρολόι, στο παμπαλαιο διαμερισμα όπου μενει σχεδον μια οκταετια. Εχει μεν ηλεκτρικο θερμοσιφωνα αλλά λειπει ολη μερα και μαγειρευει το πολυ δυο φορες τη βδομαδα και το χειμωνα ανοιγει μερικες ωρες ενα μικρο καλοριφερ...
Να σημειωθει πως τοσο ο πεπειραμενος ηλεκτρολογος της γειτονιας οσο κι ενας φιλος ΔΕΗτζης, δεν βρισκουν κανενα προβλημα.
Φαγωθηκε να καλεσει τη ΔΕΗ για επι πλεον ελεγχο. :twisted:

MIKU
23-12-17, 20:28
Μόνο αν έχει γίνει επέμβαση εσωτερικά ώστε να γράφει πιο λίγο με καθυστέριση του δίσκου.Αλλά προσοχή, δεν επιτρέπεται ηλεκτρολόγος να ανοίξει το ρολόι και να κόψει τη σφραγίδα...αλλά πόσες kwh καίει περίπου?Έτσι για να δούμε αν είναι όντως λίγες..

manoulamou
24-12-17, 14:37
Απευθυνθηκε σε φιλο δικηγορο ο οποιος την συμβουλεψε, να περιμενει τον πρωτο επομενο εκκαθαριστικο και αναλογως εαν μεινει στο ακινητο και γυρισει στ΄ονομα της τον λογαριασμο - μεχρι τωρα ειναι του ιδιοκτητη, θα δουν...
Απ' ο,τι μου ειπε πληρωνει μεσο ορο 20 ευρω για την καταναλωση ρευματος "καθαρα" το διμηνο!
:hmm:

ΥΓ
φυσικα και δεν ακουμπησαν την σφραγιδα

8anos
28-12-17, 15:48
Απευθυνθηκε σε φιλο δικηγορο ο οποιος την συμβουλεψε, να περιμενει τον πρωτο επομενο εκκαθαριστικο και αναλογως εαν μεινει στο ακινητο και γυρισει στ΄ονομα της τον λογαριασμο - μεχρι τωρα ειναι του ιδιοκτητη, θα δουν...
Απ' ο,τι μου ειπε πληρωνει μεσο ορο 20 ευρω για την καταναλωση ρευματος "καθαρα" το διμηνο!
:hmm:

ΥΓ
φυσικα και δεν ακουμπησαν την σφραγιδα

αγοράζω τον μετρητή μανουλα μου :lol: :lol:

manoulamou
29-12-17, 11:46
Πρωτη φορα ειδα πελατη της ΔΕΗ να εχει λυσσαξει, γιατι θεωρει πως αυτα που πληρωνει ειναι πολυ ΛΙΓΑ. :lol:
Της εχει γινει εμμονη, τωρα που κυνηγανε τη ρευματοκλοπη με χοντρα προστιμα.
Σημειωστε οτι ο λογαριασμος εξακολουθει να ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη κι αυτη - μαλλον τον επομενο μηνα - αφηνει το σπιτι και φευγει για Ροδο!

thourios
29-12-17, 12:15
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Μένω σε διπλοκαοικία.
Στο ισόγειο μένουν 3 άτομα με κατανάλωση κουζίνα (ανάβει, σβήνει όλη μέρα), θερμοσίφωνο, σιδέρωμα κτλ Το ρολόι είναι πολύ παλιό και είναι τέτοιου τύπου.
189797
Επάνω. Εδώ που μένω εγώ. 1 άτομο. Μια τηλεόραση, ένα ψυγείο, τίποτα το ιδιαίτερο χωρίς θερμοσίφωνο, λειτουργεί boiler. Η κατανάλωση στους λογαριασμούς φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερη
Τα τετραγωνικά τα ίδια.
χωρίς να δικαιολογείται κάτι τέτοια. Διαφορά +300 KW στους εκκαθαριστικούς.
Το ρολόι είναι τέτοιο πιο καινούργιο
189798

Έχω κάνει ελέγχους για διαρροή, ρευματοκλοπή κτλ.
Τελικά φαίνεται ότι το παλιό γράφει πολύ λιγότερο. Ίσως λόγω παλαιότητας. Δεν ξέρω τι άλλο. Στη ΔΕΗ φοβάμαι μη πάω για μαλί και βγω και κουρεμένος.
Αυτό το είχα πάθει και με ένα παλιό αυτοκίνητο που όσο και να το πλάκωνα δεν έγραφε ποτέ πάνω από 120-130 το κοντέρ. πήγα το επισκεύασα τίποτα τα ίδια.
Έβλεπες ότι η ταχύτητα αυξανόταν αλλά το κοντέρ μέχρι εκεί. Δεν πήγαινε άλλο. Είχα φάει και κλήση γιατί δεν τα υπολόγιζα καλά.

kourkos
30-12-17, 00:41
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Μένω σε διπλοκαοικία.
Στο ισόγειο μένουν 3 άτομα με κατανάλωση κουζίνα (ανάβει, σβήνει όλη μέρα), θερμοσίφωνο, σιδέρωμα κτλ Το ρολόι είναι πολύ παλιό και είναι τέτοιου τύπου.
189797
Επάνω. Εδώ που μένω εγώ. 1 άτομο. Μια τηλεόραση, ένα ψυγείο, τίποτα το ιδιαίτερο χωρίς θερμοσίφωνο, λειτουργεί boiler. Η κατανάλωση στους λογαριασμούς φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερη
Τα τετραγωνικά τα ίδια.
χωρίς να δικαιολογείται κάτι τέτοια. Διαφορά +300 KW στους εκκαθαριστικούς.
Το ρολόι είναι τέτοιο πιο καινούργιο
189798

Έχω κάνει ελέγχους για διαρροή, ρευματοκλοπή κτλ.
Τελικά φαίνεται ότι το παλιό γράφει πολύ λιγότερο. Ίσως λόγω παλαιότητας. Δεν ξέρω τι άλλο. Στη ΔΕΗ φοβάμαι μη πάω για μαλί και βγω και κουρεμένος.
Αυτό το είχα πάθει και με ένα παλιό αυτοκίνητο που όσο και να το πλάκωνα δεν έγραφε ποτέ πάνω από 120-130 το κοντέρ. πήγα το επισκεύασα τίποτα τα ίδια.
Έβλεπες ότι η ταχύτητα αυξανόταν αλλά το κοντέρ μέχρι εκεί. Δεν πήγαινε άλλο. Είχα φάει και κλήση γιατί δεν τα υπολόγιζα καλά.

Η πανω φωτο με τον μετρητη ειναι ειναι πολυυυ παλιος και εχουν σταματησει πια . Μπορει να οφειλετε η μειωμενη καταναλωση αλλα και μεγαλυτερη καμια φορα επειδη ειναι παλιος .

Βασικα για να δεις αν εχεις μια ρευματοκλοπη η παρανομη ρευματοληψια , θα κατεβασεις ολες τις ασφαλειες απο το σπιτι απο τον πινακα σου και θα πας στο μετρητη να δεις αν γυριζει . Κανονικα παλι θα γυριζει αλλα δεν θα φαινεται με το ματι πολυ ευκολα . Θα ειναι πολυ πιο αργο και απο το Replay

Τωρα παμε στον 2ο ελεγχο . Δεν ξερω αν το καπακι απο την χελωνα το πλαστικο ειναι σφραγισμενο . Αν ειναι ΜΗΝ το ανοιξεις καν . Αν δεν ειναι με προσοχη και ΧΩΡΙΣ να βαλεις πουθενα δαχτυλα σε καλωδια θελω να δεις κ το εξης :

Οπως θα ανοιξεις το καπακι θα πρεπει να κουμπωνουν μεσα στον μετρητη 4 καλωδια . Την αναλυση στην εξηγω μετα την φωτο

189805

1) Εισοδος φασης απο ΔΕΗ κουμπωνει στην ασφαλεια
2) Εξοδος φασης απο ΔΕΗ και κουμπωνει στην πρωτη αριστερη βίδα στον μετρητη . Τις βιδες δεν τις βλεπεις επειδη ειναι το καπακι στον μετρητη
3) Εισοδος φασης απο ΔΕΗ οπου ερχετε απο την ασφαλεια ( βλεπε το 2 )
4) Εξοδος φασης η οποια παει στον πινακα σου
5) Εισοδος ουδετερου ΔΕΗ
6) Εξοδος ουδετερου που παει στον πινακα σου

Αν αυτη η συνδεσμολογια ειναι οκ και δεν βλεπεις παραπανησια πολλα καλωδια εισαι οκ απο θεμα συνδεσμολογιας . Προσοχη : Σε καθε επαφη μπαινει ΕΝΑ μονο καλωδιο .

Επισης ενας αλλος τροπος για να δεις αν ειναι πειραγμενος ο μετρητης ειναι να κανεις εναν οπτικο ελεγχο γυρω γυρο απο το μετρητη για τυχον τρυπες κ.α .

έλεγξε αν η ένδειξη του μετρητή ανταποκρίνεται με την καταμέτρηση στον λογαριασμό . Αν για παραδειγμα στον λογαριασμο εγραφε τελευταια ενδειξη 34500 και στο ρολοι εχεις 33600 τοτε γραψανε στην τυχη , πράγμα που σημαίνει ότι ενδέχεται να μην πέρασε να μετρήσει κάποιος και βάλανε ότι νάνε , τότε να πάρεις τηλέφωνο ή και να μπεις μέσο ιντερνετ και να περάσεις την μέτρηση γιατί θα σου έρθουν ξαφνικά όλα μαζεμένα. Αν ειναι ομως 34700 τοτε είναι εντάξει και δεν μπορούν να σου καταλογίσουν ευθύνες.

Η ΔΕΗ γράφει ότι είναι πολύ σπάνιο να υπάρχει βλάβη στον μετρητή.Για ακρίβεια γράφει τα παρακάτω:

Στην ακραία εκείνη περίπτωση που πιστεύετε ότι ο μετρητής δεν καταγράφει σωστά (πάρα πολύ μικρή πιθανότητα), τότε μπορείτε να ζητήσετε να γίνει έλεγχος μετρητή. Αυτό συνεπάγεται ένα κόστος (που κάθε φορά αναπροσαρμόζεται), το οποίο επιβαρύνεστε μόνον στη περίπτωση που αποδειχθεί ότι δεν είχατε δίκιο. Άλλως γίνεται διόρθωση του λογαριασμού και δεν επιβαρύνεστε με το ποσό του ελέγχου του μετρητή. Όμως σε κάθε περίπτωση πρωτίστως θα πρέπει να κάνετε το δικό σας έλεγχο, κλείνοντας το γενικό διακόπτη στο πίνακά σας (εσωτερική εγκατάσταση) και αφού ανοίξετε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές σας, να ελέγξετε αν ο δίσκος του μετρητή περιστρέφεται (καταγράφει ενέργεια). Στην περίπτωση που ο δίσκος περιστρέφεται, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος και θα πρέπει να καλέσετε άμεσα ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη, για να προβεί σε έλεγχο της εσωτερική σας ηλεκτρικής εγκατάστασης.

thourios
30-12-17, 10:47
Ευχαριστώ για την απάντηση
Έχουν γίνει όλα τα παραπάνω. Στο πρώτο μετρητή κάνουν λάθος μερικές φορές στην καταγραφή οι υπάλληλοι και γράφουν άλλα αντί άλλων. Τους παίρνω τηλέφωνο και το διορθώνουν.
΅Είναι και τα δυο ρολόγια σφραγισμένα. Δεν μπορώ να τα ανοίξω.
Τώρα ρευματοκλοπή δύσκολο να γίνεται αφού ελάχιστα σπίτια είναι γύρω γύρω και δεν υπάρχουν πολυκατοικίες. Βλέπεις όλες τις εξωτερικές συνδέσεις.

kourkos
30-12-17, 14:34
Ευχαριστώ για την απάντηση
Έχουν γίνει όλα τα παραπάνω. Στο πρώτο μετρητή κάνουν λάθος μερικές φορές στην καταγραφή οι υπάλληλοι και γράφουν άλλα αντί άλλων. Τους παίρνω τηλέφωνο και το διορθώνουν.
΅Είναι και τα δυο ρολόγια σφραγισμένα. Δεν μπορώ να τα ανοίξω.
Τώρα ρευματοκλοπή δύσκολο να γίνεται αφού ελάχιστα σπίτια είναι γύρω γύρω και δεν υπάρχει πολυκατοικίες. Βλέπεις όλες τις εξωτερικές συνδέσεις.

Οκ εισαι κομπλε φιλαρακο . Εφοσον ειναι σφραγισμενο αστο οπως ειναι . Δουλευα στην ΔΕΗ ως τεχνιτης με αρκετες συμβασεις και ημουν για αρκετο διαστημα σε συνεργειο ρευματοκλοπων και εχουν δει πολλα τα ματια μου , τα οποια δεν θα αναφερω στο θεμα ρευματοκλοπων για ευνοητους λογους

manoulamou
31-12-17, 11:35
Οκ εισαι κομπλε φιλαρακο . Εφοσον ειναι σφραγισμενο αστο οπως ειναι . Δουλευα στην ΔΕΗ ως τεχνιτης με αρκετες συμβασεις και ημουν για αρκετο διαστημα σε συνεργειο ρευματοκλοπων και εχουν δει πολλα τα ματια μου , τα οποια δεν θα αναφερω στο θεμα ρευματοκλοπων για ευνοητους λογους
Οταν τοσο ενας παλιος ΔΕΗτζης οσο και ενας πεπειραμενος ηλεκτρολογος λενε πως το ρολόι ειναι μια χαρα = σφραγισμενος, υπαρχει λογικη στο να ζητησεις ελεγχο απο την εταιρια?
Ασε που σε χρεωνουν, εαν βρεθει ενταξει ο μετρητης! :wall:

thourios
31-12-17, 11:46
Μα το θέμα μου είναι μήπως «τρέχει» πολύ περισσότερο το ρολόι του 1ου ορόφου και όχι το παλιό.

Εδώ που μένω εγώ. 1 άτομο. Μια τηλεόραση, ένα ψυγείο, τίποτα το ιδιαίτερο χωρίς θερμοσίφωνο, λειτουργεί boiler. Η κατανάλωση στους λογαριασμούς φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερη
Τα τετραγωνικά τα ίδια. Χωρίς να δικαιολογείται κάτι τέτοια. Διαφορά +300 KW στους εκκαθαριστικούς.

Για αυτό λέω μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος.
Εξυπακούεται ότι δεν πάω στη ΔΕΗ. Απλά κάτι τρέχει.

nyannaco
31-12-17, 12:37
Τσέκαρε αυτό που υποπτεύεσαι: κατεβάζεις όοοολες τις ασφάλειες και το γενικό στον πίνακα, σημειώνεις την ένδειξη του μετρητή, και μετά ανεβάζεις την ασφάλεια του θερμοσίφωνα και το γενικό για 15 λεπτά ακριβώς. Ξανακατεβάζεις και ελέγχεις πάλι την ένδειξη. Αν σου δίξει 1KWh διαφορά (ή 0.75KWh στην όχι συνήθη περίπτωση που η αντίσταση του θερμοσίφωνα είναι 3KW), ο μετρητής είναι εντάξει.
Προσοχή, κατά τη δοκιμή ο θερμοσίφωνας να μην έχει ζεστό νερό από πριν, για να μην κόψει θερμοστάτης του πριν τα 15 λεπτά.

thourios
31-12-17, 12:46
Ευχαριστώ. Σωστή η τοποθέτηση.

:oneup:

ThReSh
31-12-17, 13:05
Σε άλλη φάση αν το ρολόι του ΔΕΔΔΗΕ είναι πρόσφατο, ανοίγεις το μικρό πορτάκι και κατεβάζεις τους διακόπτες του. Αν ακούσεις μπινελίκια ότι κόπηκε το ρεύμα, σε κλέβουν... :p

kourkos
03-01-18, 00:41
Γενικα αν εχεις αμφιβολιες καλο ειναι να φωναξεις εναν ηλεκτρολογο . Εδω απλα αναφερουμε τα βασικα .

Επισης καθε αιτηση για ελεγχο μετρητη εχει ενα κοστος

konc
03-01-18, 10:22
Επισης καθε αιτηση για ελεγχο μετρητη εχει ενα κοστος
Μόνο αν τελικά ο μετρητής δεν έχει πρόβλημα.

psyxakias
03-01-18, 10:44
Η λύση είναι απλή... βάλτε έναν δικό σας μετρητή στο πίνακα (υπάρχουν και smart μετρητές, που τους παρακολουθείς από pc/κινητό), και κάνετε σύγκριση στις κιλοβατώρες. Μικρή απόκλιση είναι αποδεκτή, μεγάλη όχι ;)

Μεταξύ άλλων σε σώζει από έννοιες, πχ φεύγεις από το σπίτι και δεν αναρωτιέσαι αν ξέχασες ανοιχτό κάτι (τοστιέρα, μάτι κουζίνας, θερμοσίφωνα, κλιματιστικό κτλ), ενώ γίνεται ακόμα και να σε ειδοποιεί για απότομη αύξηση κατανάλωσης.

kourkos
03-01-18, 11:07
Μόνο αν τελικά ο μετρητής δεν έχει πρόβλημα.

Ναι ξεχασα να το γραψω αυτο

Sallas
07-04-24, 15:27
Καλησπέρα.Ειναι παλιό το νήμα, άλλα αντιμετωπιζω ένα παρόμοιο πρόβλημα και αναζητώ λύση. Σου έστειλα και προσωπικο μηνυμα Μήπως μπορέσεις να με βοηθήσεις.

thourios
07-04-24, 15:38
Είχα αυξημένη κατανάλωση επειδή είχα τρία ups που τράβαγαν όλη την ώρα περίπου στα 100 watt έκαστο.
Τα ups ακόμα και τα καλύτερα είναι πολύ ενεργοβόρα.
Ίσως κάποια οικονομϊα γίνεται με τα επώνυμα αλλά και πάλι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.