PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμη για ποιότητα σύνδεσης



zapatista
14-11-17, 22:14
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για την σύνδεση μου! Είναι καινούργια και στην περιοχή μου δεν έχει ακόμα VDSL (Μπότσαρη Θεσσαλονίκη) ! Η καλωδίωση του σπιτιού είναι καινούργια! Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης? 188159

sweet dreams
14-11-17, 23:00
Θεωρητικά ναι, αλλά θα πρέπει πρώτα να κάνεις δύο ελέγχους, πρώτα αν σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ και μετά έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825)στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

Αν μετά από επανεκκινήσεις του ρούτερ παίρνεις τις ίδιες ακριβώς τιμές είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, κάνε επανεκκίνηση όπως περιγράφεται παρακάτω

Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι

- - - Updated - - -

Η καινούργια εγκατάσταση δεν λέει κάτι, εκτός αν την έχεις φτιάξει μόνος σου και έχεις τις απαραίτητες γνώσεις εννοείται.

zapatista
14-11-17, 23:35
Για το κλειδωμένο προφιλ πρέπει να ζητήσω κάτι για να το αλλάξουν?

sweet dreams
14-11-17, 23:42
Το κλείδωμα το κάνουν συνήθως όταν έχεις σοβαρό πρόβλημα στην γραμμή ή έχεις δηλώσει βλάβη και αν ζητήσεις Fast Path. Στο Fast Path μπορεί να σου το κάνουν και από την αρχή προληπτικά ή στην πορεία αν δουν ότι υπάρχει αστάθεια στην γραμμή, αποσυνδέσεις, κ.λ.π.
Αν η γραμμή σου είναι εντάξει τους ζητάς να σε βάλουν σε ελεύθερο προφίλ.

Επανεκκίνηση έκανες;; τι σου έδειξε;;

zapatista
15-11-17, 00:09
Έκανα επανεκκίνηση 188165

sweet dreams
15-11-17, 00:14
Δείχνει να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, πάρε στο 13888, ζήτησε το τεχνικό τμήμα και πες τους να σε βάλουν σε ελεύθερο.

KERTIS
15-11-17, 14:26
Δείχνει να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, πάρε στο 13888, ζήτησε το τεχνικό τμήμα και πες τους να σε βάλουν σε ελεύθερο.

Ότι έκλεισε και άνοιξε το ρούτερ και του έβγαλε κοντινές τιμές δεν σημαίνει ότι είναι σε κλειδωμένο προφίλ, αν ήταν σε κλειδωμένο προφίλ θα φαινόταν από το noise margin

iokastis
15-11-17, 14:33
Ότι έκλεισε και άνοιξε το ρούτερ και του έβγαλε κοντινές τιμές δεν σημαίνει ότι είναι σε κλειδωμένο προφίλ, αν ήταν σε κλειδωμένο προφίλ θα φαινόταν από το noise margin δειχνει εγραψε ο φιλος και μαλλον εχει δικιο.το σνρ δεν εχει να κανει,αν ο φιλος ειχε άλλο μοντεμ-ρουτερ που να δεχοταν αλλαγη στο σνρ(τελνετ) τοτε θα εβλεπε με σιγουρια αυτό που με επιφυλαξη του εγραψε πιο πανω ο φιλος;)σε κάθε περιπτωση το τηλεφώνημα στον παροχο για να ζητησει ελευθερο προφιλ πρεπει να γινει.

KERTIS
15-11-17, 14:41
δειχνει εγραψε ο φιλος και μαλλον εχει δικιο.το σνρ δεν εχει να κανει,αν ο φιλος ειχε άλλο μοντεμ-ρουτερ που να δεχοταν αλλαγη στο σνρ(τελνετ) τοτε θα εβλεπε με σιγουρια αυτό που με επιφυλαξη του εγραψε πιο πανω ο φιλος;)σε κάθε περιπτωση το τηλεφώνημα στον παροχο για να ζητησει ελευθερο προφιλ πρεπει να γινει.

Δηλαδή όταν είσαι σε ελεύθερο προφίλ αν κλείσεις και ανοίξεις το ρούτερ πόση διαφορά θα πρέπει να δεις στην ταχύτητα ώστε να καταλάβεις ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ;

iokastis
15-11-17, 14:53
Δηλαδή όταν είσαι σε ελεύθερο προφίλ αν κλείσεις και ανοίξεις το ρούτερ πόση διαφορά θα πρέπει να δεις στην ταχύτητα ώστε να καταλάβεις ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ;δεν καταλαβες τι σου εγραψα.το snr από τον παροχο στην προκειμενη περιπτωση είναι σταθερο.δες λιγο και τις δυο φωτο που ανεβασε ο φιλος που ανοιξε το θεμα και θα παρατηρήσεις ότι το up και στις δυο φωτο είναι το φυσιολογικο σε adsl συνδεση με φαστ προφιλ..είναι το μαξιμουμ αντίθετα το κλειδωμα στο download (με line att στα 20) είναι το κατά πασα πιθανοτητα ,θα ελεγα το αφυσικο.ο @sweet dreams του προτεινε δυο ελεγχους που είναι και οι δυο σωστοι.εγω σου ειπα τον τροπο που μπορεις να δεις στην πραξη αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ.νομιζω ότι είμαι ξεκάθαρος.

sweet dreams
15-11-17, 15:40
Ότι έκλεισε και άνοιξε το ρούτερ και του έβγαλε κοντινές τιμές δεν σημαίνει ότι είναι σε κλειδωμένο προφίλ, αν ήταν σε κλειδωμένο προφίλ θα φαινόταν από το noise margin

Tα προφίλ κλειδώνονται με το TSNR Margin του παρόχου πλέον, δεν χρειάζεται να σου ανεβάσει το SNR Margin για να σε βάλει σε κλειδωμένο προφίλ, αν κάνεις μια αναζήτηση μέσα στο forum και σε ss συμφορουμιτών θα το διαπιστώσεις.

iokastis
15-11-17, 15:41
Tα προφίλ κλειδώνονται με το TSNR Margin του παρόχου πλέον, δεν χρειάζεται να σου ανεβάσει το SNR Margin για να σε βάλει σε κλειδωμένο προφίλ, αν κάνεις μια αναζήτηση μέσα στο forum και σε ss συμφορουμιτών θα το διαπιστώσεις. σωστα:oneup:

KERTIS
15-11-17, 15:42
δεν καταλαβες τι σου εγραψα.το snr από τον παροχο στην προκειμενη περιπτωση είναι σταθερο.δες λιγο και τις δυο φωτο που ανεβασε ο φιλος που ανοιξε το θεμα και θα παρατηρήσεις ότι το up και στις δυο φωτο είναι το φυσιολογικο σε adsl συνδεση με φαστ προφιλ..είναι το μαξιμουμ αντίθετα το κλειδωμα στο download (με line att στα 20) είναι το κατά πασα πιθανοτητα ,θα ελεγα το αφυσικο.ο @sweet dreams του προτεινε δυο ελεγχους που είναι και οι δυο σωστοι.εγω σου ειπα τον τροπο που μπορεις να δεις στην πραξη αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ.νομιζω ότι είμαι ξεκάθαρος.
Κατάλαβα φίλε τι είπες και είδα και το snr, εγώ αυτό που ρώτησα είναι όταν είσαι σε ελεύθερο προφίλ αν κλείσεις και ανοίξεις το ρούτερ πόση διαφορά θα πρέπει να δεις στην ταχύτητα ώστε να καταλάβεις ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ; γιατί πολλοί λένε ότι έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι σε ελεύθερο προφίλ κάνοντας αυτό.

iokastis
15-11-17, 15:44
Κατάλαβα φίλε τι είπες και είδα και το snr, εγώ αυτό που ρώτησα είναι όταν είσαι σε ελεύθερο προφίλ αν κλείσεις και ανοίξεις το ρούτερ πόση διαφορά θα πρέπει να δεις στην ταχύτητα ώστε να καταλάβεις ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ; γιατί πολλοί λένε ότι έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι σε ελεύθερο προφίλ κάνοντας αυτό.σου απαντησα φιλε μου.

sweet dreams
15-11-17, 15:47
Δηλαδή όταν είσαι σε ελεύθερο προφίλ αν κλείσεις και ανοίξεις το ρούτερ πόση διαφορά θα πρέπει να δεις στην ταχύτητα ώστε να καταλάβεις ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ;

Θα πρέπει να έχεις uptime αρκετές ώρες για να κάνεις την δοκιμή, το πιο ασφαλές είναι το 24ωρο γιατί συμβαίνουν σημαντικές αλλαγές από την αυξομείωση της ζήτησης των συνδρομητών.
Μπορεί να δεις από 1Mbps και παραπάνω διαφορά.

iokastis
15-11-17, 15:53
Θα πρέπει να έχεις uptime αρκετές ώρες για να κάνεις την δοκιμή, το πιο ασφαλές είναι το 24ωρο γιατί συμβαίνουν σημαντικές αλλαγές από την αυξομείωση της ζήτησης των συνδρομητών.
Μπορεί να δεις από 1Mbps και παραπάνω διαφορά. εγω νομιζω ότι το πιο πιθανο είναι ο φιλος που ανοιξε το θεμα να είναι σε κλειδωμενο προφιλ.η θεωρια για τη γραμμη του δειχνει περιπου 20,αυτη κλειδωνει στα 12 με το up στο μαξ 1023 ..καλα του ειπες να παρει τηλεφωνο στο 13888 και αν δεν να κανει ελεγχο εσωτερικα.στην περιπτωση μου με telnet διαπιστωνω στην πραξη ότι είμαι σε ξεκλειδωτο τωρα..όπως και όταν με ειχαν σε κλειδωμενο στο παρελθον..ενδεικτικα τωρα : Attainable Rate (Kbps): 25064 1157 σε interleave προφιλ.

sweet dreams
15-11-17, 15:57
εγω νομιζω ότι το πιο πιθανο είναι ο φιλος που ανοιξε το θεμα να είναι σε κλειδωμενο προφιλ.η θεωρια για τη γραμμη του δειχνει περιπου 20,αυτη κλειδωνει στα 12 με το up στο μαξ 1023 ..καλα του ειπες να παρει τηλεφωνο στο 13888 και αν δεν να κανει ελεγχο εσωτερικα.

Αν κάνεις 2~3 επανεκκινήσεις σε άσχετες ώρες του 24ώρου(καλύτερα νωρίς το πρωί και μετά το απόγευμα) και δεις τις τιμές κολλημένες, τότε κατά πάσα πιθανότητα είσαι σε κλειδωμένο προφίλ.

iokastis
15-11-17, 16:08
Αν κάνεις 2~3 επανεκκινήσεις σε άσχετες ώρες του 24ώρου(καλύτερα νωρίς το πρωί και μετά το απόγευμα) και δεις τις τιμές κολλημένες, τότε κατά πάσα πιθανότητα είσαι σε κλειδωμένο προφίλ. ισχυει αυτό που λες.στη δικη μου περιπτωση πιο παλια με ειχαν κλειδωσει σε 20αρι προφιλ.τους ελεγα στο 13888 ότι είναι κλειδωμενο και μου ελεγαν όχι ενώ το εβλεπα στην πραξη με άλλο από αυτό του παροχου μοντεμ-ρουτερ.τελικα τους επεισα δινωντας τους καποια εξτρα στοιχεια για το προφιλ που ηθελα και το φτιαξανε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.