PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα.



kostaslalaounis
15-11-17, 02:50
Καλημέρα σας,

Έκανα καινούργια σύνδεση cosmote, σήμερα ήρθε ο τεχνικός ενεργοποίησε τη γραμμή.Εχω περάσει απευθείας καλώδιο έξω στο boxaki για να μην έχω παρέμβολες λόγω παλαιότητας του σπιτιού.Έχω κάνει και μετρήσεις για τυχόν παρεμβολές-μαγνητικα πεδια καλωδιου ρευματος σε όλη τη διαδρομή.Το ρουτερ παει σπλιττερ και μετα στη γραμμη τηλεφωνο δεν εχω πανω.Το πρόβλημα μου ειναι οτι πιάνω 5 mbps ενώ έχω εως 24 με αποτέλεσμα να χω κολλήματα. Πηρα τηλέφωνο τους ειπα το προβλημα καναν ελεγχο μου ειπαν οτι ο μεσος ορος της περιοχης ειναι 7mbps, αλλαξανε κατι δε μου παν τι υποψιαζομαι το path, κανανε επαννεκινηση δεν εφτιαξε τιποτα και μου το προωθησαν ως βλαβη και να περιμενω μεχρι τη Πεμπτη. To speedtest μου βγαζει κατι τρελα (250-600 ping, 4mbps download kai 22mbps upload) εχω κανει γυρω στα 20 τεστ και απο το pc και απο το κινητο και ειναι τελειως κουλο δε στεκει. Παλια που επαιρνα απο γειτονες internet ειχα απο 14-16 mbps. Μενω Κερατσινι-Χαραυγη. Θα ηθελα να μου πειτε με βαση τα στοιχεια αν υπαρχει περιθωριο βελτιωσης γιατι μου φαινεται υπερβολικα χαμηλη ταχυτητα.Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο post.

Router speedport entry 2i

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 933/5915 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 933/6060 kbps
Noise Margin(Up/Down) 9.2/9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 21.2/36.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.3/19.4 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/110
FEC Errors(Up/Down) 0/0

Τα στοιχεια ειναι 3 ωρες απ το τελευταιο reboot.

jkoukos
15-11-17, 11:55
Αφού δεν έχεις τηλεφωνική συσκευή, βγάλε το splitter και κούμπωσε το καινούργιο καλώδιο που πέρασες απευθείας στο modem/router χωρίς να συνδέεται πουθενά αλλού.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που δείχνεις, έχεις φυσιολογικό συγχρονισμό. Η εξασθένιση είναι 36,5dB που σημαίνει ότι είσαι περίπου στα 2600 "καλωδιακά" μέτρα από το αστικό κέντρο και φυσιολογικά πιάνεις ~10MBps.
Όμως αυτό θα συμβαίνει με 6 SNR και Interleave, ενώ εσύ έχεις Fastpath και 9 SNR. Το παράξενο είναι τα αποτελέσματα των online μετρήσεων, ακόμη κι αν αυτά τα τεστ δεν είναι αξιόπιστα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.