PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταραμενο defrag



giokas
02-11-04, 06:55
Εκανα επανεκινηση αφου εκανα στους serial ata δισκους defrag με το default προγραμμα των xp.Και τα windows δεν ξεκινουν.Το προβλημα το εχει ο δισκος με τα αρχεια μου και οχι το λειτουργικο οποτε τον αποσυνδεσα και ξεκιναει κανονικα.Πηγα event viewer και μου λεει :The device, \Device\Harddisk1\D, has a bad block.Ο δισκος δεν κανει περιεγους θορυβους ακομα.Το συγκεκριμενο σεναριο το εχω ξαναπερασει με ιδια μαρκα δισκου και χωρητικοτητα(200Gb) μιας και ο δισκος που εχει το προβλημα τωρα ειναι αντικατασταση ενος ιδιου που τα επαιξε με τον ιδιο τροπο.Βοηθεια..........................

Για να σας προλαβω:Μη μου πειτε για backup δισκο,εχω ακριβες αντιγραφο αλλα ενα μηνα πισω!

stamiak
02-11-04, 07:48
Μέχρι να έρθςι η βοήθεια από το forum, ρίξε και μια ματιά στο http://computing.net/

Γράψε π.χ. στο κουτάκι "don't reboot after defrag" ή κάτι τέτοιο και ίσως βρεις λύση. Προσωπικά με έχει βοηθήσει αρκετά.

teopont
02-11-04, 17:44
:cry:

nnn
02-11-04, 23:42
Δοκίμασες να μπεις σε κονσόλα αποκατάστασης και να κάνεις chkdsk driveletter /f ?

giokas
02-11-04, 23:58
Δοκίμασες να μπεις σε κονσόλα αποκατάστασης και να κάνεις chkdsk driveletter /f ?Για να μπεις σε recovery console οπως και οποιαδηποτε λειτουργια πας να εκτελεσεις μεσω του cd των windows ξεκινα να ελεγχει τους δισκους(examining disk 0 at scsi channel 0)και εκει κολλαει.
Σημερα κατεβασα το powermax της maxtor και του κανω low level format αφου καταφερα να σωσω καποια πραγματα μεσω linux(να'ναι καλα).Αλλα το low level θα κρατησει 40 ωρες οπως το υπολογισα.Και νομιζω πως δεν ειναι σιγουρο αν θα διορθωθει,ετσι δεν ειναι?Οποτε λεω να τον αντικαταστησω και να μην παρω ιδιο ξανα.Ευχαριστω

nnn
03-11-04, 00:08
Και εγώ έχω πικρή πείρα από maxtor.
2 δίσκοι 120gb χάλασαν σε διάστημα 5 μηνών,ο ένας ήταν αντικατάσταση του άλλου.

Από τότε μακρύα.

Αν είσαι μέσα σε εγγύηση άλλαξε τον και μην παιδεύεσαι.
Και να γίνει το format μην πολυεμπιστευτείς τον δίσκο για τίποτα σημαντικό.

giokas
03-11-04, 00:11
Εχει και το καλο η υποθεση ,μας υπενθυμιζει κατι απειρως σημαντικο:ΚΑΝΤΕ BACKUUUUUUUP!!!!!!!!

chatasos
03-11-04, 01:32
Έχεις δοκιμάσει κανένα πρόγραμμα για "επισκευή"?

giokas
03-11-04, 16:37
Το λειτουργικο δεν "bootare" με τον δισκο αυτο πανω του.Με μια απλη αναζητηση που εκανα ολα τα free προγραμματα ανακτησης αρχειων απο κατεστραμμενους δισκους τρεχουν σε windows και δεν ειναι bootable οπως ειναι π.χ το powermax της maxtor.Αν ξερει κανεις κατι αλλο ας το πει.Παντως τον δισκο τον επεστρεψα.Ευχαριστω

ikyriakidis
10-11-04, 16:53
Μήπως στο σύστημα σας έχετε τους δίσκους τον έναν κολητά στονβ άλλον?Εμένα για αυτό μου βαρούσαν τελικά.Σύνολο μου έχουν βαρέσει 3 IBM ένας Maxtor και ένας WD.

dantouan
10-11-04, 17:37
Εμένα για αυτό μου βαρούσαν τελικά.Σύνολο μου έχουν βαρέσει 3 IBM ένας Maxtor και ένας WD.


:shock: :shock: :shock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.