PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol,Speedtouch & x-Lite



velzebuth
02-11-04, 13:56
Καλησπερα,

υπαρχει ενα προβλημα οσο αφορα στην υπηρεσια voIP της HOL (eVoice). Συμφωνα με το support τους πρεπει να ανοιξει καποιος τα port 5060 udp/tcp προς την εσωτερικη IP του δικτυου ωστε να παιξει κανονικα σε ολα τα dsl modem-routers που παιζουνε σε δικτυο με χρηση NAT. Στο συγκεκριμενο modem ομως (Speedtouch 510 & 530) το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.

Παρακατω αναφερω και καποιες οδηγιες που μου δοθηκαν extra για το συγκεκριμενο μοντεμ:

"Μέχρι τότε όσων αφορά το συγκεκριμένο modem/router αυτά που χρειάζεται να γνωρίζετε είναι τα εξής:

Στο interface του router στο NAPT πρέπει να ανοίξουμε TCP/UDP ports 5060. Και στις δύο περιπτώσεις αυτό θα είναι της μορφής:

INSIDE IP: 10.0.0.X PORT: 5060

OUTSIDE IP: 0.0.0.0 PORT: 5060

Όπου 10.0.0.X η ip address που έχουμε δώσει και στο TCP/IP Settings του Local Area Network. Καλό θα ήταν την συγκεκριμένη εσωτερική IP address να την δώσουμε και στο Default Server πεδίο του NAPT.

Στην συνέχεια οι αλλαγές που έγιναν στο X-Lite και με τις οποίες έγινε επιτυχώς login αλλά και εξερχόμενη κλήση είναι οι εξής:

Στο System Settings > Network

Listen on IP: 10.0.0.138 ή την εκάστοτε ip που έχει κάνει assign στο gateway ο χρήστης.

Στην συνέχεια στο πεδίο του Primary STUN server δίνουμε stun.hol.gr

Eπειτα στο System Settings > SIP Proxy αλλάζουμε την τιμή του Send Internal IP σε Never."


Παλι ομως δεν παιζει (σημ. με bridged ethernet παιζει μια χαρα) :( :( :(

Το εχει δουλεψει καποιος το x-Lite με το Speedtouch με pppoA? Γνωριζετε κατι παραπανω?

Ευχαριστω. :)

spartacus
02-11-04, 17:01
cmd <R>
telnet<R>
open<R>
<to> 10.0.0.138

username: <R> (when you didn't protected your modem with a password & username, just press enter).



[nat]=>unbind <R>
protocol = SIP <R>
port = 5060 <R>
<R>

[nat]=>list <R>

(-> to look if 5060 UDP/TCP is already is in nat, if not put them in -> see below)

[nat]=>create <R>
protocol = udp <R>
inside_addr = 10.0.0.1 <R> (the IP address, of the computer itself from whezre you run SIP or the SIP box it's IP address).

[inside_port] = 5060 <R>
outside_addr = 0.0.0.0 <R>
[outside_port] = 5060 <R>
<R>

[nat]=>create <R>
protocol = tcp <R>
inside_addr = 10.0.0.1 <R> (the IP address, of the computer itself).
[inside_port] = 5060 <R>
outside_addr = 0.0.0.0 <R>
[outside_port] = 5060 <R>
<R>
<R>

[nat]=> saveall <R>


episeis na po oti isos xriazete reboot tou "Router"


Είχα και εγώ προβλήματα ώσπου ένας φίλος έγραψε στο φόρουμ το παραπάνω κείμενο, τις πόρτες θα τις ανοίξεις από το dos, οι ρυθμίσεις του προγράμματος x-lite παρουσιάζονται αναλυτικά στο site της hol.

johnvam
02-11-04, 17:08
φίλε spartacus εσύ έχεις το alcatel speedtouch 510i με το 4port switch?

γιατί εγώ έχω αυτό το router και δεν παίζει καθόλου...
μου στείλανε και εμένα τις οδηγίες που είπε ο φίλος μας στην αρχή αλλά παπάρια...

έχω τώρα forthnet και ήθελα να πάω στην hol μόνο για να χρησιμοποιώ το e-voice αλλά δεν ξέρουν πώς να φτιάξουν τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο router.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας το πεί... με PPPoA δεν παίζει με τίποτα...

spartacus
02-11-04, 19:49
Το 530i έχω, αν ανοίξεις τις πόρτες από το dos όπως αναφέρω πιο πάνω και αφού έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα τα setings που δίνει η hol στο site, θα λειτουργήσει.

b0fh
03-11-04, 00:19
έχω τώρα forthnet και ήθελα να πάω στην hol μόνο για να χρησιμοποιώ το e-voice αλλά οι μαλάκες δεν ξέρουν πώς να φτιάξουν τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο router.


Υπάρχει λόγος οι...μαλάκες που λες να ασχοληθούν με modem/router που δεν παρέχουν; Δηλαδή πρέπει να σου φτιάξουν το router σου επειδή εσυ δεν γουστάρεις ή δεν ξέρεις να ασχοληθείς; Σε λίγο θα μας πεις πως είναι αναγκασμένοι να σου κάνουν και format.
Ολα αυτά σου τα λεω γιατί το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας γνωστός μου και όταν δοκίμασε με dialup είδε οτι η υπηρεσία του έπαιζε κανονικά.
Όταν λοιπόν το πρόβλημα που επηρεάζει μια υπηρεσία είναι σε κάτι εκτός της υπηρεσίας και δεν σου το παρέχει η ίδια εταιρεία μην έχεις το θράσος να τους αποκαλείς και μαλάκες.
Στο φινάλε οι άνθρωποι το δοκίμασαν και δούλεψε κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες και αυτές προωθούν.
Και επειδή είμαι σίγουρη πως θα ρωτήσεις, όχι δεν δουλεύω στην HOL αλλά έχω εργασθεί παλαιότερα σε customer care κάποιας εταιρεία και ξέρω ποιά είναι η διαφορά της υποστήριξης με της εξυπηρέτησης.

WAntilles
03-11-04, 00:26
Άλλη μία γυναίκα στο forum.

Καλώς την.

b0fh
03-11-04, 00:28
Άλλη μία γυναίκα στο forum.

Καλώς την.

Thanx :D
Κοντεύω να χρονίσω βέβαια εδώ μέσα οπότε μάλλον θα έλεγα πως δεν μιλάω πολύ :lol:

johnvam
03-11-04, 00:43
έχω τώρα forthnet και ήθελα να πάω στην hol μόνο για να χρησιμοποιώ το e-voice αλλά οι μαλάκες δεν ξέρουν πώς να φτιάξουν τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο router.


Υπάρχει λόγος οι...μαλάκες που λες να ασχοληθούν με modem/router που δεν παρέχουν; Δηλαδή πρέπει να σου φτιάξουν το router σου επειδή εσυ δεν γουστάρεις ή δεν ξέρεις να ασχοληθείς; Σε λίγο θα μας πεις πως είναι αναγκασμένοι να σου κάνουν και format.
Ολα αυτά σου τα λεω γιατί το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας γνωστός μου και όταν δοκίμασε με dialup είδε οτι η υπηρεσία του έπαιζε κανονικά.
Όταν λοιπόν το πρόβλημα που επηρεάζει μια υπηρεσία είναι σε κάτι εκτός της υπηρεσίας και δεν σου το παρέχει η ίδια εταιρεία μην έχεις το θράσος να τους αποκαλείς και μαλάκες.
Στο φινάλε οι άνθρωποι το δοκίμασαν και δούλεψε κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες και αυτές προωθούν.
Και επειδή είμαι σίγουρη πως θα ρωτήσεις, όχι δεν δουλεύω στην HOL αλλά έχω εργασθεί παλαιότερα σε customer care κάποιας εταιρεία και ξέρω ποιά είναι η διαφορά της υποστήριξης με της εξυπηρέτησης.

το alcatel ειναι ενα router που το δινει ο ΟΤΕ οποτε ειναι υποχρεωμενη η καθε εταιρεία πιστευω για να μπορεσει να εχει τους αναλογους πελατες να μπορει να προσφέρει τεχνική υποστήριξη για τα περισσότερα router της ελληνικής adsl οικογένειας...

johnvam
03-11-04, 00:47
και αν το δούμε το θέμα και απο μια άλλη οπτική γωνία, η ΗΟΛ είναι μια απο τις ακριβότερες εταιρείες στον χώρο του internet οπότε μονάχα για αυτό το λόγο θα έπρεπε για να μπορέσει κάποιος να πάει σε αυτή την εταιρεία ωστε να χρησιμοποιεί το e-voice να μπορεί να τον βοηθήσει παρεχοντας του τεχνική υποστήριξη...

b0fh
03-11-04, 01:02
Check your inbox :)

WAntilles
03-11-04, 01:12
Check your inbox :)

Όχι βρε παιδιά.

Μα καλά, τόσους μήνες στο forum και ακόμα δεν το έχετε εμπεδώσει;

Όταν διαφωνούμε με κάποιον/α, εκφράζουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τη διαφωνία μας δημοσίως. :mrgreen:

Ειδικά εάν πρόκειται να επακολουθήσει διαπληκτισμός. :mrgreen:

Άδικα άνοιξα τα ποπ-κορν. :mrgreen:

johnvam
03-11-04, 11:17
Το θέμα έχει ήδη τελειώσει.

Όλα καλά! Άλλωστε δεν είμαστε αντίπαλα στρατόπεδα!

Καλημέρα σε όλους!

kalm
03-11-04, 11:57
Καλησπερα,

υπαρχει ενα προβλημα οσο αφορα στην υπηρεσια voIP της HOL (eVoice). Συμφωνα με το support τους πρεπει να ανοιξει καποιος τα port 5060 udp/tcp προς την εσωτερικη IP του δικτυου ωστε να παιξει κανονικα σε ολα τα dsl modem-routers που παιζουνε σε δικτυο με χρηση NAT. Στο συγκεκριμενο modem ομως (Speedtouch 510 & 530) το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.

Παρακατω αναφερω και καποιες οδηγιες που μου δοθηκαν extra για το συγκεκριμενο μοντεμ:

"Μέχρι τότε όσων αφορά το συγκεκριμένο modem/router αυτά που χρειάζεται να γνωρίζετε είναι τα εξής:

Στο interface του router στο NAPT πρέπει να ανοίξουμε TCP/UDP ports 5060. Και στις δύο περιπτώσεις αυτό θα είναι της μορφής:

INSIDE IP: 10.0.0.X PORT: 5060

OUTSIDE IP: 0.0.0.0 PORT: 5060

Όπου 10.0.0.X η ip address που έχουμε δώσει και στο TCP/IP Settings του Local Area Network. Καλό θα ήταν την συγκεκριμένη εσωτερική IP address να την δώσουμε και στο Default Server πεδίο του NAPT.

Στην συνέχεια οι αλλαγές που έγιναν στο X-Lite και με τις οποίες έγινε επιτυχώς login αλλά και εξερχόμενη κλήση είναι οι εξής:

Στο System Settings > Network

Listen on IP: 10.0.0.138 ή την εκάστοτε ip που έχει κάνει assign στο gateway ο χρήστης.

Στην συνέχεια στο πεδίο του Primary STUN server δίνουμε stun.hol.gr

Eπειτα στο System Settings > SIP Proxy αλλάζουμε την τιμή του Send Internal IP σε Never."


Παλι ομως δεν παιζει (σημ. με bridged ethernet παιζει μια χαρα) :( :( :(

Το εχει δουλεψει καποιος το x-Lite με το Speedtouch με pppoA? Γνωριζετε κατι παραπανω?

Ευχαριστω. :)

Χρησιμοποιώ το e-voice πάνω από ένα μήνα. Δεν έχω το συγκεκριμένο modem Που λες. Όμως αν χρησιμοποιείς (όπως και εγώ) NAPT (όχι σκέτο NAT) δεν χρειάζεται να ανοίξεις manually την 5060. Κανονικά θα έπρεπε να λειτουργεί και έτσι.

cosmos
03-11-04, 13:59
Χρησιμοποιώ το e-voice πάνω από ένα μήνα. Δεν έχω το συγκεκριμένο modem Που λες. Όμως αν χρησιμοποιείς (όπως και εγώ) NAPT (όχι σκέτο NAT) δεν χρειάζεται να ανοίξεις manually την 5060. Κανονικά θα έπρεπε να λειτουργεί και έτσι.
Δε νομίζω ότι έχει σχέση αν έχεις NAT ή ΝAPT. Μάλλον αν ο NAT router σου έχει SIP protocol inspector ;)

kalm
04-11-04, 00:09
Χρησιμοποιώ το e-voice πάνω από ένα μήνα. Δεν έχω το συγκεκριμένο modem Που λες. Όμως αν χρησιμοποιείς (όπως και εγώ) NAPT (όχι σκέτο NAT) δεν χρειάζεται να ανοίξεις manually την 5060. Κανονικά θα έπρεπε να λειτουργεί και έτσι.
Δε νομίζω ότι έχει σχέση αν έχεις NAT ή ΝAPT. Μάλλον αν ο NAT router σου έχει SIP protocol inspector ;)

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας, είναι πως το Network Adress and Port Translation βλέπει τη διεύθυνση και την πόρτα που ξεκινάει μια επικοινωνία προς τα έξω και έτσι όταν έρθει απάντηση προς το PC την προωθεί σωστά (δηλαδή οτι κάνει και το NAT αλλά επιπλέον και στις πόρτες). Βέβαια αν δεν ανοίξει την πόρτα, θα υπάρξει πρόβλημα όταν προσπαθήσει κάποιος χρήστης SIP να του κάνει κλήση μια και το πρόγραμμα κάνει listen σε αυτή την πόρτα, αλλά το ρούτερ δεν θα την περνάει. Για κλήσεις όμως προς τα έξω δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Τουλάχιστο σε μένα λειτουργεί κανονικά χωρίς να την έχω ανοίξει.

johnvam
04-11-04, 01:33
τελικά νομίζω οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο firmware του speedtouch.
κατεβασα απο το www.speedtouch.co.uk το νέο firmware 4.2.7 και μόλις το έβαλα στο δικό μου. πιθανώς αύριο να ζητήσω ξανα δοκιμαστική απο την HOL ωστε να δοκιμάσω το e-voice ξανά.

όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας επικοινωνήσει!

cosmos
04-11-04, 08:21
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας, είναι πως το Network Adress and Port Translation βλέπει τη διεύθυνση και την πόρτα που ξεκινάει μια επικοινωνία προς τα έξω και έτσι όταν έρθει απάντηση προς το PC την προωθεί σωστά (δηλαδή οτι κάνει και το NAT αλλά επιπλέον και στις πόρτες). Βέβαια αν δεν ανοίξει την πόρτα, θα υπάρξει πρόβλημα όταν προσπαθήσει κάποιος χρήστης SIP να του κάνει κλήση μια και το πρόγραμμα κάνει listen σε αυτή την πόρτα, αλλά το ρούτερ δεν θα την περνάει. Για κλήσεις όμως προς τα έξω δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Τουλάχιστο σε μένα λειτουργεί κανονικά χωρίς να την έχω ανοίξει.


Δες την απάντηση #22 στο http://www.adslgr.com/forum/thread4870.html

johnvam
04-11-04, 11:26
Νέο Firmware 4.2.7 για Alcatel Speedtouch

Όποιος ενδιαφερεται μπορεί να το κατεβάσει απο την διεύθυνση http://www.speedtouch.co.uk/upgrade.asp

Έχει το ίδιο και το site www.speedtouch.nl

Οι πληροφορίες λένε οτι έχει κάποια στοιχεία για SIP.

Δείτε και πείτε... Εγώ το έβαλα και δουλεύει!

velzebuth
12-11-04, 20:35
Νέο Firmware 4.2.7 για Alcatel Speedtouch

Όποιος ενδιαφερεται μπορεί να το κατεβάσει απο την διεύθυνση http://www.speedtouch.co.uk/upgrade.asp

Έχει το ίδιο και το site www.speedtouch.nl

Οι πληροφορίες λένε οτι έχει κάποια στοιχεία για SIP.

Δείτε και πείτε... Εγώ το έβαλα και δουλεύει!


Τι να πω? Μ' αρέσει παντως που ο καθενας δινει και τη λυση του και λειτουργει κανονικα (και ειναι ολες διαφορετικες):)
Λοιπον, και εμενα επαιξε και εντελως διαφορετικα. Ουτε NAPT Entry χρειζεται να ανοιξει καποιος, ουτε καποιο upgrade να κανει. Ρυθμιστε το X-Lite συμφωνα με το site της HOL και απλα αλλαξτε στο System Settings στο Network την SIP Port απο 5060 σε ...5061 ! :O
Παιζει και σε δικτυο απλα αν στις ρυθμισεις στον αλλο υπολογιστη αλλαχτει σε 5062 κτλ.

Guaranteed...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.