PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 520i και αργη ταχυτητα με Firewalls



sussie
02-11-04, 17:51
Χρησιμοποιω Sygate firewall και το hardware firewall του jetspeed 520i και εχω παρατηρησει οτι αργει να παρει απο απαντηση απο τους servers ενος site (απο την στιγμη που παρει απαντηση μετα κατεβαζει κανονικα και γρηγορα την σελιδα)...εχω απενεργοποιησει το dos attack και απο hardware και απο software firewall..Θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι στα firewalls που συμβαινει αυτο...καποιες ρυθμισεις ισως

Ευχαριστω

giokas
02-11-04, 17:59
Εγω προτεινω το firewall του jetspeed να το απενεργοποιησεις εφοσον και αν χρησιμοποιεις και nat το οποιο σου παρεχει καποια ασφαλεια.Εχει ειπωθει πολλες φορες σε αυτο το forum οτι τα router αυτα εχουν μικρο επεξεργαστη και οπως δεν μπορουν να διαχειριζονται πολλες συνδεσεις ετσι και οσο τα φορτωνεις(firewall)δυσκολευονται και καθυστερουν.Εχω το jetspeed 500 με απενεργοποιημενο firewall.

sussie
02-11-04, 18:13
Δεχομαι την αποψη σου ... θα ηθελα να ακουσω και αλλες αν θελει καποιος...

JohnGR
02-11-04, 18:15
Το κλείνεις και δοκιμάζεις. Αν βελτιωθεί το browsing βρήκες τον ένοχο!

netvasilis
02-11-04, 18:24
Και εγώ συμφωνώ με το να απενεργοποιήσεις το firewall του jetspeed, το sygate πιστεύω είναι αρκετό. Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το firewall του jetspeed; αν ναι συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα;
Αυτο το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο σε ένα server ή και σε άλλους;

sussie
02-11-04, 18:32
Η αληθεια ειναι οτι απενεργοποιωντας το jetspeed firewall παλι αργει στην απαντηση των servers...ακομη και εδω sto adslgr.com καθυστερει να απαντησει...εκτος αν εχετε προβλημα εσεις...για παραδειγμα το πρωι δεν μπορουσα να μπω καθολου...για αυτο λεω μηπως ειναι καποιες τοπικες ρυθμισεις του sygate (το hardware firewall το απενεργοποιησα)

netvasilis
02-11-04, 18:40
Υπήρχαν σήμερα προβλήματα κατα διαστήματα στο site ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.