PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να φύγω τώρα ή να περιμένω...;



p_k_quasar
31-05-07, 20:43
Γεια και χαρά!

Μπαίνω στο ψητό: Είμαι κάτοχος σύνδεσης aDSL με την HOL - όχι στο ιδιόκτητο δίκτυό της - εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο. Το συμβόλαιό μου με την εταιρεία, όπως με ενημέρωσαν και στο τηλ. κέντρο τους λήγει προς τα τέλη Ιουλίου, ενώ ο προπληρωμένος χρόνος σύνδεσής μου έχει λήξει εδώ και μερικούς μήνες.

Λιγουρεύτηκα την προσφορά της Forthnet με τα 10MBps (μόνο Internet, όχι 2play) και σκοπεύω να κάνω αίτηση για σύνδεση. Επειδή, όμως, οι απαντήσεις που παίρνω από τα τηλ. κέντρα των HOL & Forthnet είναι διαφορετικές, αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να στείλω πρώτα αίτηση διακοπής στην HOL και να περιμένω τι θα με συμβουλέψουν ή απλά να κάνω αίτηση στη Forthnet από τώρα με το σκεπτικό ότι η Forthnet θα φροντίσει η μεταφορά μου να γίνει γρήγορα πριν λήξει ακόμα το συμβόλαιό μου με την HOL.

Απ'ότι καταλαβαίνω το κύκλωμα δεν ανήκει στη HOL και επομένως υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία για τέτοιες αλλαγές, αλλά δεν θα ήθελα να βρεθώ στη δύσκολη θέση να πρέπει να πληρώνω λογαριασμούς στη HOL για χρήση που δεν θα κάνω (περίοδος μέχρι τη λήξη του συμβολαίου).

Προσπάθησα να βρω αν τυχόν το θέμα έχει συζητηθεί ξανά και δεν εντόπισα κάτι. Σε περίπτωση που υπάρχει ήδη απάντηση θα εκτιμούσα πολύ μια παραπομπή στη συζήτηση αυτή.

Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να μου δώσετε ώστε να περιορίσω όσο γίνεται το διάστημα που θα μείνω χωρίς σύνδεση στο Internet είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ,
Π.Κ.

Tem
31-05-07, 22:18
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Κάνε κανονικά αίτηση στη Forthnet. Δεν απαιτείται να διακόψεις πρώτα με την HOL.
Λογικά στην HOL θα πρέπει να πληρώσεις τους μήνες που υπολείπονται μέχρι την συμπλήρωση του δωδεκαμήνου για το οποίο έχεις υπογράψει το συμβόλαιο

nickfrag
06-06-07, 15:01
Λοιπον, εγω ειχα τη συνδεση στη HOL, και ληγοντας το ετησιο συμβολαιο (που ειχα προπληρωσει), εκανα ετηση στη Forthnet για 2play. Μεχρι να ενεργοποιηθει νεα συνδεση περασαν 2 μηνες. Με το που ενεργοποιηθηκε τηλεφωνησα στη HOL να τους πω να διακοψουν τη συνδρομη και να τους πληρωσω τη μεχρι τωρα χρηση...Και οι γελοιοι μου ειπαν οτι η συνδρομη ανανεωθηκε αυτοματα για αλλον ενε χρονο (!!!!) και πρεπει να πληρωσω τους υπολοιπους 10 μηνες!!
Αυτα φυσικα εινα μπουρδες γιατι ειναι καταχρηστικοι οροι (ασχετα αν γραφονται στο συμβολαιο) -οπως των τραπεζων με τις καρτες- και δεν προκειται να τους δωσω φραγκο.
Παντως μπορεις να κανεις την αιτηση στη Fortnet, για να τρεχει (δεν ειναι και πολυ γρηγοροι).

Tem
06-06-07, 16:44
είναι καλό να ειδοποιείς έγκαιρα πριν τη λήξη ώστε να αποφεύγεις την αυτόματη ανανέωση

nickfrag
06-06-07, 17:03
Παιδια μη μασατε, η αυτοματη ανανεωση ειναι ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ !!!. Και το ωραιο ειναι οτι το γραφει ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ SITE ΤΗς HOL:
"7.4. Καταγγελία από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια της Βασικής Διάρκειας, ο Πελάτης έχει δικαίωμα να καταγγείλει αμέσως την Σύμβαση μόνο για σπουδαίο λόγο με έγγραφη ειδοποίησή του προς την Εταιρία. Μετά το πέρας της Βασικής Διάρκειας, ο Πελάτης έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη Σύμβαση για οποιοδήποτε μη σπουδαίο λόγο με έγγραφη ειδοποίησή του προς την Εταιρία. Τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται τριάντα (30) ημέρες μετά τη λήψη της ειδοποιήσεως από την Εταιρία."
Καντε την καταγγελια και αφηστε τους να τραγουδανε...Αλλα αν σας τη σπασανε με την αγενεια και την συμπεριφορα τους, ριξτε και μια αναφορα σε: γραμμη καταναλωτη (1520), συνηγορο καταναλωτη (http://www.synigoroskatanaloti.gr/) και σε οσους αλλους φορεις μπορειτε...ετσι για να μην μας εχουν για προβατα.

fgoulio
06-06-07, 17:21
Και εγώ ήμουν στην HOL και διέκοψα, πήγα στην OTEnet.

Θυμάμαι ότι έπρεπε να κάνεις αίτηση για διακοπή του internet 30 ημέρες νωρίτερα, αλλά στην περίπτωση του ολοκληρωμένου πακέτου που είχα πάρει (broadband pack) έπρεπε να ειδοποιήσω 45 ημέρες νωρίτερα για να διακόψουν το κύκλωμα ADSL από τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ δίνει τα κυκλώματα σε ετήσια βάση, απ ότι κατάλαβα και θα χρεωνόμουν άλλον ένα χρόνο αν δεν ειδοποιούσα έγκαιρα.

Εκανα αίτηση διακοπής στη HOL 45 ημέρες νωρίτερα, μου διέκοψε το κύκλωμα ο ΟΤΕ σε λιγότερο από 5 εργάσιμες (no internet!) και μετά έκανα αίτηση στην OTEnet και είδα internet 3 μήνες αργότερα. Σ'αυτούς τους 3 μήνες συνδεόμουν με ISDN, 1 μήνα από τη HOL, μέχρι να διακόψουν την συνδρομή internet και 2 μήνες με κάρτες internet. Η πλάκα βέβαια είναι ότι η αίτηση δεν έγινε αμέσως δεκτή από την OTEnet γιατί στα συστήματά τους φαινόταν ότι εγώ είχα κύκλωμα από την HOL ακόμα και 2 εβδομάδες μετά την διακοπή του κυκλώματος από τον ΟΤΕ (στο ρουτερ φαινόταν ότι δεν συγχρονιζόταν το ADSL) και έπρεπε πρώτα να καθαρίσει το status και μετά να δεχτούν την αίτηση. Ιστορίες για αγρίους με λίγα λόγια!

Αναφέρεται ότι πρέπει να ειδοποιήσεις για την διακοπή του κυκλώματος από τον ΟΤΕ 45 ημέρες νωρίτερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο ΟΤΕ θα στο διακόψει 45 ημέρες μετά την αίτηση σου. Προφανώς γινόταν χαμός από ζήτηση στο Χαλάνδρι και γι αυτό το έκοψαν άμεσα!

Εχε και αυτά υπόψιν σου.

tolisp
06-06-07, 17:47
[quote=fgoulio;1215190]Και εγώ ήμουν στην HOL και διέκοψα, πήγα στην OTEnet.



Πρέπει να σε χρησιμοποιήσει η OTEnet στην επομενη διαφημιστική καμπανια της!
Είναι σαν να κάνει ένας Έλληνας διακοπές Αύγουστο στην Ισλανδία :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.