PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογία - Adsense



oriwnas007
28-11-17, 10:22
Καλησπέρα!

Έχω ένα μουσικό portal και προς τις αρχές του καλοκαιριού μου έκανε εγγραφή στο adsense ένας γνωστός μου που έχει περισσότερες γνώσεις. Το πρώτο ποσό που εισέπραξα σε 3-4 μήνες είναι 80 ευρώ.... Μέχρι τι πόσο που μπορώ να έχω αδήλωτο στην εφορία και που αρχίζει να "χτυπάει" το καμπανάκι; Με λίγα λόγια πρέπει να δηλώσω κάτι τώρα ή ακόμη δεν είμαι σε τέτοια θέση στο να χρειάζεται; Διαβάζω πολλά και με έχει αγχώσει το θέμα. Άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι πάνω από 10.000 και να κάνεις εγγραφή στο ΤΕΒΕ και τα λοιπά , άλλοι ελεύθερος επ. και όχι ιδιώτης... σαφώς και είμαι ιδιώτης και άνεργος.

Επίσης βρήκα αυτό...ισχύει αυτός ο νόμος;

Άρθρο 3

Εξαιρέσεις – Απαλλαγές

1. Το Δημόσιο, το ημεδαπό ή αλλοδαπό νομικό πρόσωπο ή επιτροπή ή ένωση προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, το αλλοδαπό νομικό πρόσωπο που δεν έχει εγκατάσταση στην Ελλάδα και αποκτά κυριότητα ή άλλο εμπράγματο δικαίωμα επί ακινήτου στην ημεδαπή, οι ξένες αποστολές και οι διεθνείς οργανισμοί υποχρεούνται μόνο στη λήψη, έκδοση, υποβολή και διαφύλαξη των στοιχείων που ορίζονται ρητά από τον παρόντα νόμο.

Τα πρόσωπα αυτά, εκτός από το Δημόσιο, όταν ενεργούν πράξεις παράδοσης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών που υπάγονται στο φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) ή στο φόρο εισοδήματος θεωρούνται υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών μόνο για τις δραστηριότητες αυτές και έχουν τις υποχρεώσεις των άρθρων 1 έως 10.

2. Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών τα φυσικά πρόσωπα, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες για τις οποίες εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου της παραγράφου αυτής δεν εφαρμόζονται επί ελευθέρων επαγγελματιών, επί υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα από πωλήσεις κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) σε άλλο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών και σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3 και αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό, επί των υπόχρεων στην τήρηση πληροφοριών του άρθρου 4, καθώς και επί προσώπων που επιλέγουν την ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

4. Σε περιπτώσεις μετασχηματισμού επιχειρήσεων, η νέα εταιρεία έχει όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος νόμου, που είχε οποιαδήποτε από τις επιχειρήσεις ή κλάδους που μετασχηματίστηκαν.

5. Έξοδα πρώτης εγκατάστασης, αγορές και λοιπές συναλλαγές που πραγματοποιούνται από τον ιδρυτή, πριν τη σύσταση νομικού προσώπου ή υποκαταστήματος αλλοδαπού προσώπου ή κοινοπραξίας ή την έναρξη λειτουργίας ατομικής επιχείρησης και οποιασδήποτε επιχείρησης γενικά, καταχωρούνται στα βιβλία των προσώπων αυτών μετά τη σύστασή τους ή την υποβολή της δήλωσης έναρξης εργασιών, κατά περίπτωση.

https://www.forin.gr/articles/article/7460/sxedio-nomou-o-neos-kwdikas-forologikhs-apeikonishs-sunallagwn-prwhn-k-b-s

Περιμένω γνώμες

8anos
01-12-17, 15:38
τα εισέπραξες τα χρήματα; αν όχι άφησε τα στο λογαριασμο σου στη γοογλ. Αν γίνουν μπόλικα βλέπεις τι θα κάνεις

- - - Updated - - -

πριν 6 7 χρόνια που είχα ασχοληθεί λίγο, μάζεψα λίγα χρήματα στο adsense και είναι ακόμα εκεί https://screenshots.firefox.com/GqdnvdBenff79izF/www.google.com :p

alekan
01-12-17, 22:16
Άφησε τα εκεί, όταν το γυρίσουμε σε δραχμή θα αγοράσεις διαμέρισμα με το σκληρό € :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.