PDA

Επιστροφή στο Forum : Boot από ethernet



eyw
28-11-17, 17:35
Πως γίνεται boot και λειτουργία win 10 μέσω δικτύου?
Το τσιπάκι στο mainboard είναι RealTek 1Gb.

sdikr
28-11-17, 17:39
Αυτο το boot είναι για να κάνει boot και να περάσει κάποιο image για Install, όχι για να δουλέψεις όλο το λειτουργικό απο εκεί.
Θέλει κάποιον image server (https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc726611(v=ws.10).aspx)

eyw
28-11-17, 22:16
το μηχανάκι δεν θα έχει δισκους, πρέπει να είναι diskless. (βλάβη και στα 2 interfaces, eSATA, SATA, PATA, την πάτησα)
Να παίζει όλο το λειτουργικό από το ethernet γίνεται?

cranky
29-11-17, 01:42
Τί μηχανάκι είναι ;
Έχει usb ;

eyw
29-11-17, 02:51
MSI DKA790GX Platinum, αγορασμένο 2nd hand πριν χρόνια, έχει και USB και απ'όλα.
Σώζεται?

cranky
29-11-17, 03:04
Νομίζω οτι σώζεται.

Όταν είχαν πρωτοβγεί τα κwλο-10άρια, τα είχα εγκαταστήσει σε εξωτερικό δίσκο.
Έναν 160άρη WD, σε usb θήκη της Raidsonic.
Αποφάσισα να επιλέξω τον εξωτερικό δίσκο κατα την εγκατάσταση απο περιέργεια, για να δώ αν θα εγκατασταθούν.
Εγκαταστάθηκαν και δούλευαν σωστά, αν και λίγο πιό αργά, λόγω usb.

Δεν κάνεις μιά δοκιμή ;

eyw
29-11-17, 03:09
εξωτερικό εννοείς e-SATA σε κουτί με δικό του τροφοδοτικό?
edit: κατάλαβα, USB μόνον, θα το ψάξω και αυτό.

cranky
29-11-17, 03:26
Ναί, το κουτί της Raidsonic έχει καί e-sata σύνδεση, αλλα τότε το είχα σαν usb.

Και στο boot order της Asrock είχα βάλει πρώτον τον εξωτερικό δίσκο, και δεύτερο τον C:\ με τα 7άρια.
Αν είχα ανάψει την τροφοδοσία του Raidsonic, ξεκινούσαν τα 10άρια.
Αν όχι, τα 7άρια.

WAntilles
29-11-17, 09:42
το μηχανάκι δεν θα έχει δισκους, πρέπει να είναι diskless. (βλάβη και στα 2 interfaces, eSATA, SATA, PATA, την πάτησα)
Να παίζει όλο το λειτουργικό από το ethernet γίνεται?

Το ΠΕΤΑΜΕ.

Ό,τι έχει βλάβη σε τόσα πολλά και τόσο κρίσιμα υποσυστήματα ΣΑΒΟΥΡΕΥΕΙ δεδομένα.

Είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

deniSun
29-11-17, 10:54
Το ΠΕΤΑΜΕ.

Ό,τι έχει βλάβη σε τόσα πολλά και τόσο κρίσιμα υποσυστήματα ΣΑΒΟΥΡΕΥΕΙ δεδομένα.

Είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

Της ιδίας απόψεως.
Χάσιμο χρόνου να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο.
Εκτός και αν το κάνεις επειδή έχεις χρόνο και θέλεις να αποκτήσεις κάποια εμπειρία.

eyw
29-11-17, 13:11
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

παιδιά καλά λέτε, πέταμα, αυτό θα έκανα πριν το 2009 και χωρίς δεύτερη κουβεντα, όμως τώρα ζούμε σε ύφεση.
Θα του δώσω μια ευκαιρία με την ιδέα του cranky και βλέπουμε.

deniSun,
δεν θέλω να ασχολήθώ, απλώς να σώσω ότι σώζεται, αν σώζεται.

deniSun
29-11-17, 15:57
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

παιδιά καλά λέτε, πέταμα, αυτό θα έκανα πριν το 2009 και χωρίς δεύτερη κουβεντα, όμως τώρα ζούμε σε ύφεση.
Θα του δώσω μια ευκαιρία με την ιδέα του cranky και βλέπουμε.

deniSun,
δεν θέλω να ασχολήθώ, απλώς να σώσω ότι σώζεται, αν σώζεται.

Ένας λόγος παραπάνω.
Θα χάσεις πολύ χρόνο και στο τέλος δεν θα έχεις καταφέρει αυτό που ήθελες.
Ή τουλάχιστον δεν θα έχεις καταφέρει σε αποδεκτό επίπεδο αυτό που ήθελες.

WAntilles
29-11-17, 17:46
παιδιά καλά λέτε, πέταμα, αυτό θα έκανα πριν το 2009 και χωρίς δεύτερη κουβεντα, όμως τώρα ζούμε σε ύφεση.

ΟΤΑΝ - όχι εάν - ΟΤΑΝ, χάσεις τα δεδομένα σου, δεν καταλαβαίνεις ότι θα χάσεις πολλαπλάσια χρήματα;

eyw
29-11-17, 18:24
όχι ρε παιδιά, η βασική ιδέα είναι για diskless, τα δεδομένα θα κατοικοεδρεύουν σε δίσκους δικτύου και όχι τοπικά.
Τοπικά θα είναι η εγκατάσταση windows και αυτό επειδή δεν γίνεται αλλιώς, τίποτα άλλο.
Όποτε χρειάζεται το πάρε-δώσε με αρχεία και δεδομένα θα είναι μέσω ethernet, όλα τα υποσυστήματα εκτός των HDD δουλεύουν ρολόϊ. (floppy, GT-730, CPU, RAM, DVD, BD, USB, serial, ήχος)
Στην χειρότερη περίπτωση, αν θα χάσω κάτι θα είναι η 1709, μικρό το κακό.

Επίσης ας ξαναπώ ότι άλλο το 2009 και άλλο το 2017, τώρα πρέπει να στίψουμε ότι μας μένει.
Η επένδυση για αντικατάσταση AM2+ mainboard κρίνω ότι είναι μη συμφέρουσα.
Οταν βελτιωθούν λίγο τα πράματα θα αντικατασταθεί από R7 1700 όπως γράφω και ξαναγράφω και ξαναλέω στο νήμα AMD. (ο νηστικός 1700 ονειρεύεται...)

edit: με τη Yaχάλια! YAταμπάζα! έχω πάθει μεγαλύτερο χουνέρι...

sweet dreams
29-11-17, 20:46
Εμένα σε επιλογή εγκατάστασης σε USB δίσκο, μέσω του ISO των Windows, μου βγάζει το γνωστό:

Mη δυνατή εγκατάσταση των Windows στο διαμέρισμα 1 της μονάδος 0. (Λεπτομέρειες)
Τα Windows δεν είναι δυνατό να εγκατασταθούν σε αυτόν τον δίσκο. Το
πρόγραμμα εγκατάστασης δεν υποστηρίζει ρύθμιση ή εγκατάσταση
σε δίσκους που συνδέονται μέσω θύρας USB ή ΙΕΕΕ 1394.

Αν δεν μπορέσεις τελικά με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει η δυνατότητα του Windows To Go (https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/planning/windows-to-go-overview).
Βέβαια, όπως πάντα άλλωστε, η εφαρμογή μέσω των Windows είναι αρκετά "δυσκοίλια", οπότε πήγα στο AOMEI Partition Assistant (https://www.disk-partition.com/free-partition-manager.html)και στην ενσωματωμένη δυνατότητα του "Windows To Go Creator". (https://www.disk-partition.com/lib/wintogo.html)
Εγκατέστησα όποια Windows ήθελα (7/8.1/10) και σε μικρότερο στικάκι (16 GB), χωρίς να παρουσιαστεί πρόβλημα στην λειτουργία, από το "....Eισαγάγετε ή επιλέξτε μια με μέγεθος τουλάχιστον 32GB" που απαιτούν τα Windows, βέβαια αν έχεις μεγαλύτερο χρησιμοποίησε εκείνο.
Στα Windows 7 ενώ χρησιμοποίησα το ISO των PRO εγκαταστάθηκαν τα Starter. H λειτουργία πάντως σε τυπικές εργασίες και σερφάρισμα δεν είναι ιδιαίτερα αργή, θα αργήσει λίγο στην αρχική εγκατάσταση αλλά μετά πάει ικανοποιητικά.

eyw
29-11-17, 21:08
sweet dreams,
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, ιδιαίτερα όταν γίνεται εγκατάσταση win σε στικάκι, το SSD του φτωχού.
Το windows to go δεν θέλει Windows 10 Enterprise ή Windows 10 Education?
Αν δεν μου κάτσει θα προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.

sweet dreams
29-11-17, 22:02
sweet dreams,
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, ιδιαίτερα όταν γίνεται εγκατάσταση win σε στικάκι, το SSD του φτωχού.
Το windows to go δεν θέλει Windows 10 Enterprise ή Windows 10 Education?
Αν δεν μου κάτσει θα προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.

SSD του φτωχού δεν είναι σε καμία περίπτωση, απλά είναι μια δυνατότητα να έχεις τα Windows σε στικάκι και στην προκειμένη περίπτωση είναι μια λύση ανάγκης.

Μην λαμβάνεις υπ' όψιν τι γράφει στο site η Microsoft, εσύ κάνε την διαδικασία από το AOMEI. Προσωπικά είχα πρόχειρο ένα ISO των Windows 10 PRO και μ' αυτό έκανα την διαδικασία, βέβαια στο στικάκι εγκαταστάθηκαν τα Windows 10 S (https://support.microsoft.com/el-gr/help/4020089/windows-10-s-faq).
Στο site επίσης γράφει ότι οι εσωτερικοί δίσκοι είναι offline, αλλά εγώ τους βλέπω και φυσικά τους δουλεύω χωρίς πρόβλημα, το ίδιο και όταν έκανα εγκατάσταση τα Windows 7.

@ ADSLgr.com All rights reserved.