PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωσμένα passwords στον IE



zouzouni
02-11-04, 22:26
Όταν ο ΙΕ σώζει username/password για κάποια σελίδα στην οποία θέλω να μπω, που ακριβώς τα σώζει αυτά τα στοιχεία?
Μπορώ μετά να τα ανακαλέσω (έχοντας ξεχάσει τι ήταν) ώστε να τα δω, κανονικά πώς ήταν γραμμένα, κι να τα ξαναχρησιμοποιήσω, ή όχι?
Συγνώμη παιδιά, αν αυτή η απορία έχει ξανααπαντηθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στις αναζητήσεις που έκανα, κι κυριολεκτικά καίγομαι για να δω τι μπορώ να κάνω, μιας κι υπάρχει άμεση ανάγκη πρόσβασης σε μια ιστοσελίδα/βάση δεδομένων στο εξωτερικό, κι δεν θυμάμαι το username/password μου! :cry:

zouzouni
02-11-04, 22:29
Σημ. Μην ακούσω γκρίνια για Firefox, γιατί αυτόν χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο πλέον, αλλά υπάρχουν κάποιες σελίδες που μόνο με ΙΕ λειτουργούν! :(

sdikr
02-11-04, 22:30
Όταν ο ΙΕ σώζει username/password για κάποια σελίδα στην οποία θέλω να μπω, που ακριβώς τα σώζει αυτά τα στοιχεία?
Μπορώ μετά να τα ανακαλέσω (έχοντας ξεχάσει τι ήταν) ώστε να τα δω, κανονικά πώς ήταν γραμμένα, κι να τα ξαναχρησιμοποιήσω, ή όχι?

Απο όσο θυμάμαι δεν μπορείς να τα διαβάσεις αυτά τα δεδομένα (τα σώζει encrypted) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις για προγράμματα που μπορούν να διαβάσουν τα "αστεράκια" στο πεδίο των κωδικών

zouzouni
03-11-04, 01:22
Έστω, αλλά που βρίσκονται ώστε να τα εντοπίσω κι μετά να τα διαβάσω (έχω τέτοιο προγραμματάκι) ?

sdikr
03-11-04, 01:56
Έστω, αλλά που βρίσκονται ώστε να τα εντοπίσω κι μετά να τα διαβάσω (έχω τέτοιο προγραμματάκι) ?

Δεν γνωρίζω που είναι, συγνώμη

aesir
03-11-04, 01:57
Κοίτα που απέκτησε και χακερού το forum... δεν σε λέμε που είναι!!! :mrgreen:

zouzouni
03-11-04, 02:00
sdikr Δεν γνωρίζεις? :shock: Με απογοητεύεις! :cry:
:wink: :lol:

aesir :oops: Είμαι μια απαίσια χακερού! :oops: Μη με λέτε που είναι! :evil: Κακέ! :mrgreen:

WAntilles
03-11-04, 02:04
...το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις για προγράμματα που μπορούν να διαβάσουν τα "αστεράκια" στο πεδίο των κωδικών

Αυτό απ' ό,τι γνωρίζω δεν γίνεται στα NT-Class για λόγους ασφαλείας (υποκλοπή passwords κλπ.) και ορθώς δεν γίνεται.

sdikr
03-11-04, 02:08
Αυτό απ' ό,τι γνωρίζω δεν γίνεται στα NT-Class για λόγους ασφαλείας (υποκλοπή passwords κλπ.) και ορθώς δεν γίνεται.

Και όμως γίνεται!!!


μιλάμε πάντα για τα αστεράκια που σου βγάζει στο πεδίο "password"

@zouzouni
αν ακόμα έχεις την εγκατάσταση με τους κωδικούς αποθηκευμένους θα μπορούσες να δοκιμάσεις αν διαβάζει τα αστεράκια.

sdikr
03-11-04, 02:09
sdikr Δεν γνωρίζεις? Με απογοητεύεις!


σε win98 θα ήταν έυκολο!!

απο όσο γνωρίζω τα password στα nt-class πάνε μέσα στην registry, δεν έχει πιάσει το μάτι μου κανα προγραμματάκι να διαβάζει αυτές τις πληροφορίες,

WAntilles
03-11-04, 02:15
Αυτό απ' ό,τι γνωρίζω δεν γίνεται στα NT-Class για λόγους ασφαλείας (υποκλοπή passwords κλπ.) και ορθώς δεν γίνεται.

Και όμως γίνεται!!!

μιλάμε πάντα για τα αστεράκια που σου βγάζει στο πεδίο "password"

Εγώ ξέρω ότι στα NT-Class αν κάνεις ένα API call για να διαβάσεις το περιεχόμενο ενός editbox με password, σου επιστρέφει αστεράκια.

Επίσης σου απαγορεύει να κάνεις capture τα σχετικά messages με subclassing κλπ.

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος γιατί δεν είμαι επαγγελματίας developer.

leequid
19-11-04, 08:49
Υπαρχουν tools που δεν ξερω αν ειναι πρεπον να αναφερθουν.Μεσω google ολα λυνονται.

lazar
19-11-04, 10:45
Σημ. Μην ακούσω γκρίνια για Firefox, γιατί αυτόν χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο πλέον, αλλά υπάρχουν κάποιες σελίδες που μόνο με ΙΕ λειτουργούν!

Κι όμως ο mozilla σου εμφανίζει και τα passwords εάν θέλεις χωρίς αστεράκια... (αλλά σε καταλαβαίνω)



Αυτό απ' ό,τι γνωρίζω δεν γίνεται στα NT-Class για λόγους ασφαλείας (υποκλοπή passwords κλπ.) και ορθώς δεν γίνεται.

Σιγά! Έχω δει πρόγραμμα που διαβάζει dial-up password κανονικά!



Υπαρχουν tools που δεν ξερω αν ειναι πρεπον να αναφερθουν.Μεσω google ολα λυνονται.

Δεν υπάρχουν παράνομα προγράμματα. Παράνομη μπορεί να είναι κάποια χρήση για συγκεκριμένο σκοπό. Οπότε, μπορείς άφοβα να αναφέρεις κάποιο εάν το γνωρίζεις.

EvilHawk
19-11-04, 14:53
Have you ever been in a situation where you've forgotten your Internet connection or email password? It can be extremely frustrating to forget an important password, more so if Windows XP holds it tantalizingly out of reach by covering up with ****.

Fortunately, there's an easy way to reveal asterisk covered passwords in Windows XP using a free third-party utility. Asterisk-Key, available here (http://www.lostpassword.com/asterisk.htm)can remove the veil of secrecy and reveal your passwords.

To use Asterisk-Key open the program, highlight the password box or open the web page containing the covered password and click the 'recover' button. Your password will be displayed in the program windows sans asterisks.


:wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.