PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές ADSL modems - λίστα ευρωπαϊκών καταστημάτων



Σελίδες : [1] 2

r00t
15-06-03, 04:32
Σε αυτό το θέμα, ας βάζουμε τιμές από ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σοβαρά καταστήματα που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση (για ευνόητους λόγους). Να γράφετε ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τα ταχυδρομικά έξοδα και οι τιμές να περιέχουν το ΦΠΑ του κράτους από το οποίο προέρχονται. Έψαξα δύο λεπτά και βρήκα τιμές από κάποια modems που θεωρούνται καλά και που θα δουλεύουν με το δίκτυο του ΟΤΕ (έχω τις πηγές μου). Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή. Για πιθανές ισοτιμίες, να χρησιμοποιήσετε το www.xe.com.


www.overclockers.co.uk

D-Link DSL-200 ADSL USB Modem (external) - £.85 (81,95 €)

Shipping (Royal Mail International Priority - 3-4 days) - £10.85 (15,30 €)

Total - £68.97 (97,25 €)


--


www.mindfactory.de


AVM Fritz!Card DSL, USB (external) - 119,90 €

Shipping (Deutche Post - Post Premium - 4-5 days) - 25 €

Total - 144,9 €



AVM Fritz!Card DSL, PCI (internal) - 105 €

Shipping (Deutche Post - Post Premium - 4-5 days) - 25 €

Total - 130 €

wizardsl
15-06-03, 10:54
Το δύσκολο είναι να βρούμε για isdn..

mprizes45
15-06-03, 20:20
Το δύσκολο είναι να βρούμε για isdn..

και όχι μόνο. Για όσους δεν έχουν μια από τις πιστωτικές κάρτες είναι πρόβλημα. :(

OrViG
15-06-03, 21:36
Λοιπόν, σίγουρα μερικοί θα γελάσουν με αυτό αλλά keep an open mind και νομίζω πως πραγαμτικά το παρακάτω έχει ενδιαφέρον.

ADSL Modems πουλάει και η εν Ελλάδι Apple (!!) τα οποία είναι - φυσικά - Apple και ακούστε τιμές απο το κατάστημά της στην αγαπημένη οδό Στουρνάρη:

1) 54/11Mbps Wireless Broadband Router ADSL/Gateway/4-Port Switch 178.86 EURO χωρίς ΦΠΑ
2) 11Mbps Wireless Broadband Router ADSL/Gateway/4-Port Switch 130.17 EURO χωρίς ΦΠΑ

To site είναι το http://www.applestore.gr και επιλέξτε κατηγορία "Ασύρματα Δίκτυα". Δεν έχω ψάξει το θέμα ιδιαίτερα (απο άποψη συμβατότητας με το δίκτυο OTE κλπ) αλλά το γεγονός οτι μπορούμε να αγοράσουμε ακόμα και απο την Αθήνα ένα απο αυτά σε χαμηλότερη τιμή απο πολλά (μάλλον όλα!) ADSL modem του ΟΤΕ σίγουρα μου φαίνεται άξιο σχολιασμού. Φανταστείται ότι αυτά έχουν και ενσωματωμένο Wireless Access Point και μάλιστα το πρώτο είναι και 54Mbps! Την ίδια στιγμή ο "φίλος" και "αξιόπιστος" ΟΤΕ μας πουλάει modem που καλά-καλά δεν έχουν ούτε πάνω απο μία θύρα ETHERNET.

Και επειδή είναι πολύ καλός και δημόσιος και για το συμφέρον των πολιτών και όλα αυτά μας τα δίνει και σε 12 άτοκες δόσεις :D !

Παρόμοιες λύσεις με αυτές της Apple έχω δεί σε άπειρα sites του εξωτερικού (πηγαίνετε και στο http://d-link.broadbandbuyer.co.uk) αλλά ποτέ δεν βρήκα κάτι σε retail πώληση στην Ελλάδα.

Pope
16-06-03, 00:51
Πρώτη φορά στα χρονικά που η Apple κατάφερε να βγάλει κάτι φθηνότερο από άλλη εταιρεία... :)

Striker
16-06-03, 03:05
D-Link DSL-300G+
£68.14 total

http://www.dsl-warehouse.co.uk/

Για όσους ενδιαφέρονται :)

r00t
16-06-03, 07:02
Μην το χαλάσουμε το θέμα. Είπαμε, ΜΟΝΟ τιμές από καταστήματα που ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΛΛΑΔΑ. Κι εγώ βρίσκω 800 τιμές από καταστήματα που ΔΕΝ στέλνουν στην Ελλάδα. Προτιμητέα καταστήματα από τα οποία έχουμε ψωνίσει ΗΔΗ, άρα έχουμε εμπειρία για τις συναλλαγές με αυτά.

Το DSL-WAREHOUSE ΔΕ ΣΤΕΛΝΕΙ στην Ελλάδα.

wizardsl
16-06-03, 10:33
" τιμές από ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σοβαρά καταστήματα που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση "

Αυτό που παρέθεσε ήταν ασόβαρο?

Τι σχέση έχει αν αποστέλουν στην Ελλάδα?

r00t
16-06-03, 11:04
Και που να αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες... Μα ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ! Ποιό το νόημα να βλέπουμε την πηγή και να μην πίνουμε νερό; Χαζούλη! :lol:

mprizes45
16-06-03, 11:38
Αυτό το apple store είναι πολύ καλό. Αν συνδυαστεί με μια αγορά και ενός ibook ποιός μας σταματάει.

wizardsl
16-06-03, 12:00
Και που να αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες... Μα ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ! Ποιό το νόημα να βλέπουμε την πηγή και να μην πίνουμε νερό; Χαζούλη! :lol:

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε ρε καραγκιοζάκο..

zeus
16-06-03, 12:31
Ερώτηση:
Σε καταστήματα στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ΑDSL modems ;
Γιατί δεν είδα να αναφέρεται κανείς, παρά μόνο από το εξωτερικό.
Εάν υπάρχουν, είναι πιο φθηνά από αυτά του ΟΤΕ ;

Pope
16-06-03, 12:50
Υπάρχουν κάποια στο http://www.mgmanager.gr/index.asp
Δικτύωση -> Network Routers -> όλοι οι κατασκευαστές

Έχει κάποια της Zyxel. πχ βλέπω το
Zyxel Prestige 650R ADSL Router / modem with voice, manageable, web-based configuration, (Select POTS or ISDN splitter)
το οποίο έχει €118 με χωρίς τον ΦΠΑ.

r00t
16-06-03, 13:13
Και που να αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες... Μα ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ! Ποιό το νόημα να βλέπουμε την πηγή και να μην πίνουμε νερό; Χαζούλη! :lol:

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε ρε καραγκιοζάκο..

Το ξέρουμε ότι είναι φτηνότερα. Γιατί να συγκρίνουμε; Για να πάμε στη μπουζού μετά το φονικό; Το συγκεκριμένο θέμα, είχε το συγκεκριμένο σκοπό. Από εκεί και πέρα, βάλε εσύ 500 τιμές από καταστήματα που δε μπορείς να αγοράσεις και μείνε με τη σύγκριση.

Καραγκιόζης

bill
16-06-03, 13:19
To Siemens Efficient DSL Router 5930 to brika to internet $400 kai o OTE dinei to paremferes 5935 320 Euro +FPA...

morfeas-dsl-
16-06-03, 13:34
" τιμές από ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σοβαρά καταστήματα που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση "

Αυτό που παρέθεσε ήταν ασόβαρο?

Τι σχέση έχει αν αποστέλουν στην Ελλάδα?

νομιζω ηθελες να πεις επιπολαιος και οχι ασοβαρος εκτος και αν ακους πολυ αντζελα δημητριου.(!)
τι σχεση εχει αν μπορει καποιος να αγορασει το μοντεμ???μηπως το γεγονος οτι μπορουμε να το αγορασουμε αντι αυτων του οτε βοηθαει??

wizardsl
16-06-03, 13:38
Και που να αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες... Μα ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ! Ποιό το νόημα να βλέπουμε την πηγή και να μην πίνουμε νερό; Χαζούλη! :lol:

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε ρε καραγκιοζάκο..

Το ξέρουμε ότι είναι φτηνότερα. Γιατί να συγκρίνουμε; Για να πάμε στη μπουζού μετά το φονικό; Το συγκεκριμένο θέμα, είχε το συγκεκριμένο σκοπό. Από εκεί και πέρα, βάλε εσύ 500 τιμές από καταστήματα που δε μπορείς να αγοράσεις και μείνε με τη σύγκριση.

Καραγκιόζης

Η απάντησή μου κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος με τη δική σου..

Εξήγησέ μου τώρα, πόσο χρήσιμο θα είναι να αγοράσω ένα μόντεμ από το εξωτερικό, τη στιγμή που κανείς δεν είναι σε θέση να μου εξασφαλίσει ότι θα δουλεύει τόσο καλά όσο αυτά που προτείνει ο ΟΤΕ. Δεν αμφιβάλλω πως θα δουλεύει, αλλά υποθέτω πως πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι υπάρχουν απόλυτα συμβατά μόντεμ και έπειτα να κινηθούμε για την αγορά τους. Ειδικά για αυτούς που έχουμε isdn, είναι μεγάλο ρίσκο.

bond
16-06-03, 13:41
To Siemens Efficient DSL Router 5930 to brika to internet $400 kai o OTE dinei to paremferes 5935 320 Euro +FPA...

Το 5930 ειναι για PSTN και το 5935 είναι για ISDN. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο μοντέλο. Για αυτό είπα ότι όποιος θέλει να πάρει router σε ISDN γραμμή σε περιοχή Siemens, δεν χάνει κάτι να αγοράσει αυτό που δίνει ο ΟΤΕ.

wizardsl
16-06-03, 13:42
" τιμές από ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σοβαρά καταστήματα που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση "

Αυτό που παρέθεσε ήταν ασόβαρο?

Τι σχέση έχει αν αποστέλουν στην Ελλάδα?

νομιζω ηθελες να πεις επιπολαιος και οχι ασοβαρος εκτος και αν ακους πολυ αντζελα δημητριου.(!)
τι σχεση εχει αν μπορει καποιος να αγορασει το μοντεμ???μηπως το γεγονος οτι μπορουμε να το αγορασουμε αντι αυτων του οτε βοηθαει??

1. Διάβασε την παραπάνω απάντησή μου που αφορά στην εξασφάλιση μιας λίστας συμβατών μόντεμ.

2.Το "ασόβαρο" ήταν ειρωνικό αλλά ήθελε και διευκρίνηση για να το αντιληφθείς.

3.Ακούω από Pink floyd μέχρι Ελλη Κοκκίνου. Θα μου αγοράσεις κανένα cd μήπως?

bond
16-06-03, 13:52
Δεν αμφιβάλλω πως θα δουλεύει, αλλά υποθέτω πως πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι υπάρχουν απόλυτα συμβατά μόντεμ και έπειτα να κινηθούμε για την αγορά τους. Ειδικά για αυτούς που έχουμε isdn, είναι μεγάλο ρίσκο.

Για όσους, δεν μπόρεσαν να δουν το post, που έδωσα χτές απο το Delphiforums, το κάνω quote και εδώ, γιατί είναι πολύ χρήσιμο, για το θέμα συμβατότητας.
Τα παρακάτω τα έγραψε ο Τηλέμαχος Δουκόγλου, ο οποίος ήταν διευθυντής του πιλοτικου ADSL του ΟΤΕ.


Σχετικά με συμβατότητα modem.
Το modem που προτείνεται στην ιστοσελίδα του ΟΤΕ
οταν βάλεις το τηλέφωνό σου είναι της ίδιας εταιρείας
με το DSLAM που βρίσκεται στο κέντρο που ανήκει το
τηλέφωνο. Δηλ. οταν έχει ΙΝΤRACOM σου προτείνει JetSpeed
αν έχει SIEMENS σου προτείνει Εfficient (αγοράστηκε από
την SIEMENS) ή SIEMENS NT και αν έχει ALCATEL σου προτείνει
SpeedTouch. Βεβαια αυτό δέν σημαίνει ότι τα πχ Speedtouch
δέν δουλεύουν σε DSLAM ΙΝΤΡΑCOM. κ.ο.κ. Οπότε αν μετακομίσει
κανείς συνεχίζει να χρησιμοποιεί το ίδιο modem.
BEBAIA πρέπει να τονιστεί ότι κάθε κατασκευαστής DSLAM σίγουρα
εγγυάται interoperability με τα δικά του τερματικά. Επίσης
λέει ότι έχει και καλύτερη σταθερότητα και καλύτερη απόδοση
και πάμε λέγοντας.

Επι του πρακτέου όμως. Σχεδόν όλα τα modem για PSTN γραμμή
που δοκιμάσαμε δουλεύαν με τα διαφορετικά DSLAM του ΟΤΕ
(μιλάμε τώρα για πάνω από 50-60 διαφορετικούς τύπους). Βέβαια
είδαμε διαφορές σε ταχύτητα, σταθερότητα, αντοχή σε παρουσία
θορύβου, απόσταση συγχρονισμού και πολλά άλλα..... ¨Οσο αφορά
αυτά για γραμμές ISDN και εκεί λίγο πολυ τα ίδια αλλά χρειαζόταν
μεγαλύτερη προσοχή και είδαμε ακόμη μεγαλύτερες διαφορές......

Οπότε αν κανείς έχει δικό του MODEM απλά το βάζει στην γραμμή
του και αν δουλέψει (και τον ικανοποιεί η απόδοση και η
σταθερότητά του) τότε δέν βλέπω λόγω αν αγοράσει άλλο....είτε
αυτό είναι του ΟΤΕ είτε κάποιου άλλου.....ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ συγχρονίσει
λόγω του ότι δέν συμορφώνεται πλήρως με τις ΙΤU G.991.1 & .2
ή ANSI T1.413 DMT καθώς και τα αντίστοιχα Αnnex A οr B τότε
πάει απλά και αγοράζει ένα από τον ΟΤΕ....

ΜΕΤΑ αυτά τα πολλά νομίζω ότι η απάντηση είναι ότι οι
λόγοι είναι κυρίως εμπορικοί (υπάρχουν τα modem στις αποθήκες
και καλά θα είναι να χρησιμοποιηθούν επίσης ONE-STOP-SHOPPING,
λιγότερος πονοκέφαλος για το τί φταίει αν κάτι δέν δουλεύει)
παρά τεχνικοί...
Υπάρχουν όμως και τεχνικοί λόγοι. Αν πχ. παραγείλεις ADSL και
ζητήσεις εγκατάσταση απο συνεργείο αλλά δέν πάρεις modem από
ΟΤΈ το συνεργείο δέν μπορεί να σου υποδείξει πώς να το συνδέσει
πχ. στον κεντρικό διχαστή/splitter ......

mprizes45
16-06-03, 13:59
Λόγω αφόρητης ζέστης το μάθημα μουσικής αναβάλλεται.

<Ποιά η διαφορά Pink Floyd και Έλλης Κοκκίνου και η άμεση σχέση αυτών
των καλλιτεχνών με τις τιμές των μόντεμ>.

Παιδιά ησυχία ακούω Τσιτσάνη.

wizardsl
16-06-03, 14:05
Βλέπεις bond πως όταν αναφέρεται σε γραμμές isdn μιλάει για μια απροσδιόριστη αστάθεια (δεν είναι πολύ ακριβής καθώς δεν αναφέρεται σε ταχύτητες). Αρα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

morfeas-dsl-
16-06-03, 14:08
" τιμές από ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σοβαρά καταστήματα που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση "

Αυτό που παρέθεσε ήταν ασόβαρο?

Τι σχέση έχει αν αποστέλουν στην Ελλάδα?

νομιζω ηθελες να πεις επιπολαιος και οχι ασοβαρος εκτος και αν ακους πολυ αντζελα δημητριου.(!)
τι σχεση εχει αν μπορει καποιος να αγορασει το μοντεμ???μηπως το γεγονος οτι μπορουμε να το αγορασουμε αντι αυτων του οτε βοηθαει??

1. Διάβασε την παραπάνω απάντησή μου που αφορά στην εξασφάλιση μιας λίστας συμβατών μόντεμ.

2.Το "ασόβαρο" ήταν ειρωνικό αλλά ήθελε και διευκρίνηση για να το αντιληφθείς.

3.Ακούω από Pink floyd μέχρι Ελλη Κοκκίνου. Θα μου αγοράσεις κανένα cd μήπως?

το διαβασα. δε σου εξασφαλιζει κανεις συμβατοτητα,αν και για εμενα ειναι κατα 80% σιγουρη αν ειναι παρομοια μοντεμ. τα ιδια μοντεμ πχ της siemens μπορει να αγοραστουν και απο αλλο καταστημα του εξωτερικου αλλα τι μας ενδιαφερει αν δε μπορουν να τα φερουν σε εμας.για αυτο ειπαμε να κανουν αποστολες σε Ελλαδα αλλιως να μην αναφερονται
2. οκ αν ηταν χιουμορ.λετε να εχουν παρεξηγησει και την αντζελα ετσι?
3.το ονομα ηταν συμβολισμος αλλα "ηθελε και διευκρίνηση για να το αντιληφθείς."

wizardsl
16-06-03, 14:19
Σε όσους προτείνεται μόντεμ της Ζίμενς και το βρίσκουν φθηνότερα στο εξωτερικό, φυσικά και ενδείκνυται η αγορά του.

Τώρα αν προτείνεται κάποιο της Ιντρακόμ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις κάποιο της Αλκατέλ που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι συμβατό, αλλά αυτό δεν είναι και απολύτως σίγουρο.

Τέλος, ελπίζω πως οι τεχνικοί θα δεχτούν όταν έρθουν για την εγκατάσταση, να μας αφήσουν να δοκιμάσουμε κάποιο μόντεμ που πιθανότατα θα έχουμε ήδη αγοράσει, ειδάλλως... (ξέρετε τι θα γίνει..)

bond
16-06-03, 14:22
Βλέπεις bond πως όταν αναφέρεται σε γραμμές isdn μιλάει για μια απροσδιόριστη αστάθεια (δεν είναι πολύ ακριβής καθώς δεν αναφέρεται σε ταχύτητες). Αρα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Προς ενίσχυση αυτού που έγραψες, έκανα quote αυτή την απάντηση.
Και εγώ νομίζω ότι στην αρχή τουλάχιστον πρέπει να περιοριστούμε σε modem της ίδιας εταιρείας με το DSLAM της περιοχής μας.

fovos
16-06-03, 14:23
Τελικα πειτε ενα καλο modem για να παρουμε για PSTN γιατι ειμαι ετοιμος να βαλω ADSL αλλα κολαω με το Modem τις INTRACOM? :x

morfeas-dsl-
16-06-03, 14:38
το θεμα για εμενα δεν ειναι αν θα δουλευει της intracom αλλα πως να το πω? ετσι για το γαμωτο,γιατι να παρεις αυτο που θελει καποιος αλλος. αν εχεις τα χρηματα μη το σκεφτεσαι κανε την αγορα,αν οχι περιμενε λιγο και ισως καταληξουμε σε καποιο site-καποιο μοντεμ κτλ που να μας γλειτωνει κανενα ευρωπουλο
βεβαια για να καταληξουμε πρεπει να γινουν δοκιμες και πως θα γινουν χωρις να εχει καποιος dsl απο οτε?

υγ.θεωρω πως θα δοσουν πολυ θετικα αποτελεσματα τις πρωτες μερες αλλα μαλλον γιατι απλα λιγοι θα εχουν dsl. τοκαλο μοντεμ παντως θα φανει anyway

bond
16-06-03, 14:41
Τελικα πειτε ενα καλο modem για να παρουμε για PSTN γιατι ειμαι ετοιμος να βαλω ADSL αλλα κολαω με το Modem τις INTRACOM? :x

Αυτή τη στιγμή, έτσι και αλλιώς ο ΟΤΕ δεν σου δίνει τη δυνατότητα να μην πάρεις modem από αυτόν. Οπότε καλύτερα είναι να περιμένεις μερικές μερες. Είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξει αυτό.

Pope
16-06-03, 14:41
Σε κάποιο thread έγραψε κάποιος ότι λογικά, σύντομα οι εταιρείες που βγάζουν adsl modems θα τρέξουν στους ISPs να κάνουν δοκιμές τα modems τους για να βγάλουν λίστα συμβατότητας και να πουλήσουν κι αυτοί. Αυτό όντως ακούγεται λογικό. Θα ξυπνήσουν όμως οι εταιρείες αυτές? Ή για μία ακόμη φορά θα κάνει το θαύμα της η ελληνική αγορά στον τρόπο με τον οποίο προσφέρει υπηρεσίες στους έλληνες πολίτες (και θα τους γράψει στ' @@ της :roll: )

bond
16-06-03, 14:48
Σε κάποιο thread έγραψε κάποιος ότι λογικά, σύντομα οι εταιρείες που βγάζουν adsl modems θα τρέξουν στους ISPs να κάνουν δοκιμές τα modems τους για να βγάλουν λίστα συμβατότητας και να πουλήσουν κι αυτοί. Αυτό όντως ακούγεται λογικό.

Αν διάβασες την απάντηση του διευθυντή του πιλοτικού, που έγραψα παραπάνω, οι δοκιμές αυτές έχουν ήδη γίνει. Το θέμα δεν είναι τεχνικό, είναι εμπορικό.

wizardsl
16-06-03, 15:04
Πάντως το Speedtouch της Alcatel για Isdn γραμμές δείχνει να είναι πλήρως συμβατό..

• Approved for connection to all major network operators. • Up to 8 Mbps downstream - Up to 1 Mbps upstream
• Compliant with multiple ADSL standards: • ANSI T1.413 Issue 2 ITU G.992.1 (G.DMT) ITU G.992.2 (G.Lite) UR2
• Alcatel Speed Touch USB can operate with a central splitter or
splitterless (with in-line filters)
• Host software Support for: • Windows 98, 98SE, 2000 ,ME , XP Mac OS 8.6 and 9 Linux
• Plug-and-Play installation:
• Simple software upgrade procedure
• operator definable service profiles allowing simplified installation
and configuration Modem software
• RFC 2684 Bridged Ethernet over ATM RFC 2364
Point-to-Point protocol over ATM Support for PPPoE


Important infomation for german coustmers only !!
This modem will also work on analog POTS/PNTS lines


Preis: EUR 87.50 (£ 56.88)

r00t
16-06-03, 16:02
Η απάντησή μου κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος με τη δική σου..

Εξήγησέ μου τώρα, πόσο χρήσιμο θα είναι να αγοράσω ένα μόντεμ από το εξωτερικό, τη στιγμή που κανείς δεν είναι σε θέση να μου εξασφαλίσει ότι θα δουλεύει τόσο καλά όσο αυτά που προτείνει ο ΟΤΕ. Δεν αμφιβάλλω πως θα δουλεύει, αλλά υποθέτω πως πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι υπάρχουν απόλυτα συμβατά μόντεμ και έπειτα να κινηθούμε για την αγορά τους. Ειδικά για αυτούς που έχουμε isdn, είναι μεγάλο ρίσκο.

Για το μήκος κύματος: πέρασε και δεν ακούμπησε.

Για το μόντεμ: υπάρχουν πρότυπα.

wizardsl
16-06-03, 16:41
1.Αναφέρθηκα στα συγκεκριμένα πρότυπα παραπάνω. Οπότε εγώ το παρήγγειλα (αφού τα πληρεί) και μόλις έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση και το δικιμάσω, θα σας ενημερώσω.

2.Οποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες και ειδικά από άτομα που φορτώνουν εύκολα όταν τα ειρωνεύονται χωρίς λόγο, όπως εγώ.

Wolverine
16-06-03, 17:14
[quote="wizardsl"]1.Αναφέρθηκα στα συγκεκριμένα πρότυπα παραπάνω. Οπότε εγώ το παρήγγειλα (αφού τα πληρεί) και μόλις έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση και το δικιμάσω, θα σας ενημερώσω.[quote]

Δηλαδή έχεις παραγγείλει ήδη την γραμμή από τον οτε? Και το modem του οτε τι θα το κάνεις? Βρήκες τρόπο να παρακάμψεις την αγορά του από τον οτε? Και τελευταίο από πού το παρήγγειλες από ποιο site? Και μην φορτώνεις δεν έχει νόημα.

wizardsl
16-06-03, 20:42
Παρήγγειλα ήδη τη γραμμή από τον ΟΤΕ. (την προηγούμενη Τετάρτη)

Το μόντεμ μπορείς να το βρεις στην ιστοσελίδα: http://www.speedtouchdsl.de/index.html?extern_-_usb.htm
(την παρέθεσε κάποιος άλλος στο φόρουμ)

Οσον αφορά το μόντεμ του ΟΤΕ (ιντρακόμ), μου προτείνεται, δε μου επιβάλλεται. Οταν τηλεφώνησα στο 134 τους ρώτησα αν υπάρχουν συμβατά μόντεμ και μου είπαν πως δεν έχουν τίποτα υπ' όψιν τους, άρα δε μπορούν να μου εγγυηθούν πως αν χρησιμοποιήσω δικό μου μόντεμ (της επιλογής μου) θα λειτουργήσει άψογα. Αρα, δε τους βαραίνει καμία ευθύνη. Και πάλι όμως άμα θέλω εγώ να έχω προβληματικό μόντεμ (που λέει ο λόγος) είναι δικό μου θέμα.

Φυσικά, στη σελίδα του Οτεσόπ, όταν πας να παραγγείλεις γραμμή, αν δεν επιλέξεις και κάποιο από τα προτεινόμενα (η το μόνο προτινόμενο) μόντεμ, βγαίνει ένα παράθυρο που αναφέρει "Δεν έχετε επιλέξει μόντεμ" και δεν ολοκληρώνεται η παραγγελία. Ομως εγώ δεν έχω πληρώσει για κανένα μόντεμ. Οταν θα έρθει ο τεχνικός, θα έχει μαζί του και το μόντεμ.. Εγώ θα του πω πως έχω δικό μου και δε το θέλω. Αν μου πει δε γίνεται, θα του πω να πάει από εκεί που ήρθε. Κοινώς, εγώ δε βάζω γραμμή αν πρέπει να πάρω το μόντεμ του κρόκους.

poussou
16-06-03, 20:43
Πάντως εγώ θα πάω για εσωτερικό μόντεμ, άν τελικά ο ΟΤΕ επιτρέπει την μή αγορά των δικών του.Δεν ξέρω αλλά τα USB μόντεμ λίγο μου την σπάνε.Έχουν φτιαχτεί με γνώμονα την ευκολια εγκατάστασης και όχι απόδοσης.Άσε που με ενδιαφέρει και το gaming, οπότε γιατί να χάσω απο εκεί;;;ΚΑι νομίζω είναι και λίγο φθηνότερα...

Πληκτροκράτορας
16-06-03, 22:13
Ομως εγώ δεν έχω πληρώσει για κανένα μόντεμ. Οταν θα έρθει ο τεχνικός, θα έχει μαζί του και το μόντεμ.. Εγώ θα του πω πως έχω δικό μου και δε το θέλω. Αν μου πει δε γίνεται, θα του πω να πάει από εκεί που ήρθε.
Σύμφωνοι. Η αίτηση όμως που έκανες (γραπτή υποθέτω) είχε *και* modem επάνω, το συμπληρώνει το υποκατάστημα του ΟΤΕ αυθαίρετα (πρόσεξε καλύτερα την αίτηση και θα το διαπιστώσεις).

Εξάλλου, η χρέωση του modem θα γίνει στον λογαριασμό σου (του ΟΤΕ), μάζι με τα 32.45 ευρώ της αDSL, σωστά; Αρα ο τεχνικός ενδεχομένως να σου πει "εγώ στο αφήνω εδώ, και εσύ φάτο αν θες, το έχεις ήδη χρεωθεί". Τέλος πάντων, αυτά είναι μόνο σκέψεις. Ανυπομονώ να δω τι θα σου πει τελικά ο μαλάκας του ΟΤΕ, και ποιός θα είναι ο λογαριασμός σου. Φιλικά...

waste
16-06-03, 22:26
εαν ο κ.διακογλου απο το πιλοτικο του ΟΤΕ εχει δικιο , τοτε το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να δοκιμασουμε ομορφα ομορφα τα μοντεμακια που κυκλοφορουν ηδη στην ελλαδα και να αγορασουμε ολοι μαζι απο ενα. Δηλαδη ο MGMANAGER φανταζομαι θα μας εκανε μια καλη τιμη εαν μας δανειζε ενα μοντεμ, το δοκιμαζαμε και μετα ξεραμε οτι πχ, το zyxel ταδε ειναι μια χαρα. στο κατω κατω για την ταχυτητα 384 δεν νομιζω να εχουμε πολλα προβληματα.

Αυτο που εμενα με φοβιζει λιγο ειναι πως με 1-2τεχνικους (σχετικους) του ΟΤΕ που μιλησα μου ειπαν πως δεν ειναι καθολου σιγουρα οτι η δικη σου πολυκατοικια θα καλυπτεται γιατι μπορουν να συμβουν ενα σωρο χαζομαρες, ή/και να ξεπερνα την αποσταση που ειναι επιτρεπτη (διοτι μην ξεχνατε δεν μιλαμε για 8χλμ ευθεια γραμμη)


ουφφ

bond
16-06-03, 22:34
Παρήγγειλα ήδη τη γραμμή από τον ΟΤΕ. (την προηγούμενη Τετάρτη)
Οσον αφορά το μόντεμ του ΟΤΕ (ιντρακόμ), μου προτείνεται, δε μου επιβάλλεται. Οταν τηλεφώνησα στο 134 τους ρώτησα αν υπάρχουν συμβατά μόντεμ και μου είπαν πως δεν έχουν τίποτα υπ' όψιν τους, άρα δε μπορούν να μου εγγυηθούν πως αν χρησιμοποιήσω δικό μου μόντεμ (της επιλογής μου) θα λειτουργήσει άψογα.

Οι περισσότεροι πάντως που έχουν πάρει τηλέφωνο στο 134 τους είπαν ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η αίτηση αν δεν αγοράσουν modem. Μάλλον έπεσες στη περίπτωση. Ίσως επειδή έκανες την αίτηση πολύ νωρίς, να μην τους είχαν ενημερώσει ακόμη.

wizardsl
16-06-03, 23:11
Από αύριο που ξαναλειτουργεί το 134, θα τους ****** στα τηλέφωνα μέχρι να βαρεθούν να λένε τα ίδια και τα ίδια..

Σε τελική ανάλυση, το μόνο που θέλω είναι να μου ενεργοποιήσουν τη γραμμή.. Και πάλι παραχώρηση κάνω που με υποχρεώνουν να έρθει ο τεχνικός και να τους σκάσω το πενηντάρικο..

Θα τους πω πως δεν είναι το ίδιο με τα νετμοντ γιατί αυτά ήταν δωρεάν.

Αν νομίζουν πως θα υποταχτώ στη μονοπωλιακή τους πολιτική με τους προμηθευτές και θα τους χαρίσω και 211 ευρώ κι από πάνω επικροτώντας τα αίσχη τους και δίνοντάς τους το δικαίωμα να με βγάλουν και μαλάκα κι από πάνω είναι πολύ γελασμένοι.

Εγώ είμαι απλώς ένας εκ των καταναλωτών. Δε δίνω γραμμή αλλά θα ήθελα αυτά που γράφω να προβληματίσουν όσους σκέπτονται να αγοράσουν αυτά που ο ΟΤΕ τους επιβάλλει, συντηρώντας την τακτική του που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάντια.

morfeas-dsl-
16-06-03, 23:35
Οταν θα έρθει ο τεχνικός, θα έχει μαζί του και το μόντεμ.. Εγώ θα του πω πως έχω δικό μου και δε το θέλω. Αν μου πει δε γίνεται, θα του πω να πάει από εκεί που ήρθε.

oteshop : "για καθε ασκοπη μετακινηση προσωπικου ο ενδιαφερομενος χρεωνεται 30€"...

Πληκτροκράτορας
16-06-03, 23:37
oteshop : "για καθε ασκοπη μετακινηση προσωπικου ο ενδιαφερομενος χρεωνεται 30?"... :lol:

wizardsl
16-06-03, 23:49
Γιάννης : "για καθε ασκοπη μετακινηση προσωπικού ο τεχνικός του ΟΤΕ χρεωνεται 30/10"...

bond
16-06-03, 23:55
Αν νομίζουν πως θα υποταχτώ στη μονοπωλιακή τους πολιτική με τους προμηθευτές και θα τους χαρίσω και 211 ευρώ κι από πάνω επικροτώντας τα αίσχη τους και δίνοντάς τους το δικαίωμα να με βγάλουν και μαλάκα κι από πάνω είναι πολύ γελασμένοι.

Εγώ είμαι απλώς ένας εκ των καταναλωτών. Δε δίνω γραμμή αλλά θα ήθελα αυτά που γράφω να προβληματίσουν όσους σκέπτονται να αγοράσουν αυτά που ο ΟΤΕ τους επιβάλλει, συντηρώντας την τακτική του που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάντια.

Συμφωνώ απόλυτα και για αυτό και εγώ περιμένω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα μοντεμ για να βάλω.
Αλλά αυτή τη στιγμή αν δεν αλλάξει η απόφαση από υψηλότερα κλιμάκια δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με το 134 και τους τεχνικούς. Και αυτοί εντολές εκτελούν.
Νομίζω ότι όλοι μαζί, με μαζικές καταγγελίες στις ενώσεις καταναλωτών, θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα. Στείλτε όσοι μπορείτε καταγγελία στο ΙΝΚΑ, είτε μέσω του site τους ή πάρτε τους τηλέφωνο. Μια ανάλογη διαμαρτυρία όπως αυτή του Απριλίου, νομίζω ότι θα έχει πάλι το επιθυμητο αποτέλεσμα, αφού αυτή τη φορά το δίκιο είναι 200% με το μέρος μας. Ο ΟΤΕ δεν έχει το παραμικρό επιχειρημα.

Gregory
17-06-03, 00:29
Δηλαδη φιλε Bond τι θα μπορουσε να αλλαξει?? Να χαμηλωσουν οι τιμες? Κι αν ναι κατα ποσο?

wizardsl
17-06-03, 00:33
Οχι, απλά να δίνεται η δυνατότητα της επιλογής. Επί της πράξης βέβαια και όχι μόνο στα λόγο..

r00t
17-06-03, 07:15
1.Αναφέρθηκα στα συγκεκριμένα πρότυπα παραπάνω. Οπότε εγώ το παρήγγειλα (αφού τα πληρεί) και μόλις έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση και το δικιμάσω, θα σας ενημερώσω.

2.Οποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες και ειδικά από άτομα που φορτώνουν εύκολα όταν τα ειρωνεύονται χωρίς λόγο, όπως εγώ.


1) Δε θα έχεις πρόβλημα, έχει δουλέψει σε οποιοδήποτε κέντρο.

2) Θα το κλείσω γιατί δεν έχει νόημα. Όπως είναι γνωστό, στο ζωικό βασίλειο υπάρχουν τα δίποδα με χιούμορ και τα άλλα είδη.

Pope
17-06-03, 09:21
Οταν θα έρθει ο τεχνικός, θα έχει μαζί του και το μόντεμ.. Εγώ θα του πω πως έχω δικό μου και δε το θέλω. Αν μου πει δε γίνεται, θα του πω να πάει από εκεί που ήρθε. Κοινώς, εγώ δε βάζω γραμμή αν πρέπει να πάρω το μόντεμ του κρόκους.

Σε πάω. Είσαι ο ήρωάς μου :D :D

wizardsl
17-06-03, 10:46
1) Δε θα έχεις πρόβλημα, έχει δουλέψει σε οποιοδήποτε κέντρο.



Το θέμα είναι να μη μου δημιουργήσει πρόβλημα ο τεχνικός..

bond
17-06-03, 11:32
Δηλαδη φιλε Bond τι θα μπορουσε να αλλαξει?? Να χαμηλωσουν οι τιμες? Κι αν ναι κατα ποσο?

Καταρχήν ας αποφασίσει ο ΟΤΕ αν θέλει να δίνει τα μοντεμ όπως το νετμοντ (και να στο παίρνει πίσω αν κόψεις τη σύνδεση) ή θέλει να τα πουλάει.
Αν θέλει να τα πουλάει τότε θα πρέπει να ανταγωνίζεται τα υπόλοιπα μαγαζιά στο ελεύθερο εμπόριο. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση οι τιμές θα πέσουν αφού αν ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος κανείς δεν θα αγοράζει από αυτόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.