PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα internet



togiorgaki
04-12-17, 22:58
Καλησπέρα,


Έχω 24αρα σύνδεση cosmote και το πακέτο περιέχει και το cosmote tv (το ιντερνετικο). Θέλω τα φώτα σας πριν πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών γιατί είμαι άσχετος. Το πρόβλημα μου είναι ότι η ταχύτητα του internet κυμαίνεται στα ιδιά επίπεδα με την μέτρηση μέσω speed test που φαίνεται παρακάτω. Το μέγιστο που έχω πιάσει στο downloading εδώ και 4 μήνες που είμαι στην cosmote είναι 7.50 mbps τη στιγμή που στο προηγούμενο πάροχο που ήμουνα έπιανα 13-15 mbps. Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα στο θέμα Online games να έχω τρομερά κολλήματα. Παίζει ρόλο το cosmote tv που έχω σχεδόν τη μισή ταχύτητα από τον προηγούμενο πάροχο ή φταίει κάτι άλλο? Να σας πω ότι και με απενεργοποιημένο τον αποκωδικοποιητή πάλι τις ίδιες ταχύτητες έχω (6.50-7.50).

sweet dreams
04-12-17, 23:13
Άλλη τιμή έχει η ταχύτητα του Download και άλλη η ταχύτητα συγχρονισμού που βλέπεις στο μενού του ρούτερ.

Είναι φυσιολογικό να σου τρώει bandwidth η υπηρεσία.

Όταν έχω ανοιχτή την υπηρεσία πέφτει λίγο η ταχύτητα του internet.
Αυτό είναι φυσιολογικό μιας και η υπηρεσία καταναλώνει αρκετό από το διαθέσιμο bandwidth για να λειτουργήσει σωστά (χρησιμοποιεί έως και 4Mbps για κάθε κανάλι τηλεόρασης ή VOD ταινία). Για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλο το διαθέσιμο bandwidth της DSL σύνδεσης για πρόσβαση στο Internet, συνιστάται, όταν δεν χρησιμοποιείς την υπηρεσία, να έχεις το STB σε κατάσταση αναμονής (stand by).


Κλείσε τον δέκτη και κάνε το παρακάτω

Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

togiorgaki
04-12-17, 23:39
Άλλη τιμή έχει η ταχύτητα του Download και άλλη η ταχύτητα συγχρονισμού που βλέπεις στο μενού του ρούτερ.

Είναι φυσιολογικό να σου τρώει bandwidth η υπηρεσία.



Κλείσε τον δέκτη και κάνε το παρακάτω



Ελπίζω να είναι ανεβάζω αυτό που θες γιατί όπως είπα κ πριν είμαι άσχετος!!
Δεν έκλεισα το αποκωδικοποιητή απλά έβγαλα το erthnet καλώδιο από την θύρα stb του router και μετά το έβγαλα από το ρεύμα για να γίνει επανεκκίνηση

sweet dreams
05-12-17, 00:01
Aπό ταχύτητα καλά είσαι, γιατί αρχίζουν να πήζουν οι περιοχές από VDSL, στην δική σου πόλη/περιοχή πως είναι τα πράγματα;;

Για να δεις την ταχύτητα στο Download, θα πρέπει να το κάνεις με αυτή (https://www.adslgr.com/forum/threads/918985-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80-%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CF%89?p=5876865#post5876865)την διαδικασία.

Δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις πιάτο, ώστε να μην έχεις πρόβλημα από την ευρυζωνική TV;;

togiorgaki
05-12-17, 00:23
Aπό ταχύτητα καλά είσαι, γιατί αρχίζουν να πήζουν οι περιοχές από VDSL, στην δική σου πόλη/περιοχή πως είναι τα πράγματα;;

Για να δεις την ταχύτητα στο Download, θα πρέπει να το κάνεις με αυτή (https://www.adslgr.com/forum/threads/918985-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80-%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CF%89?p=5876865#post5876865)την διαδικασία.

Δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις πιάτο, ώστε να μην έχεις πρόβλημα από την ευρυζωνική TV;;

Βασικά πριν είχα nova (με πιάτο) και όταν είχε συννεφιά δεν είχα καθόλου σήμα και μιας κ μπήκα στη διαδικασία κ έβαλα το cosmote tv το έκανα ιντερνετικο για να μην έχω το θέματα. Τελικά δεν έχω θέματα με την tv και έχω με το internet.

Μήπως θα πρέπει να το γυρίσω σε vdsl για να μην έχω θέματα?????????? Είμαι 1100 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ και στα 20 με 25 μέτρα από το σπίτι μου έχουν βάλει ένα κουτί που καταλήγουν οπτικές ίνες (δεν ξέρω αν εχει σημασία αυτό που λέω)

Σε γενικές γραμμές με πολύ κόσμο που έχω μιλήσει είναι πολύ καλά τα πράγματα με το ίντερνετ στην περιοχή του Ναυπλίου. Ίσως εχει παίξει και ρολό που πριν 7-8 χρόνια είχε πιάσει το κέντρο του ΟΤΕ φωτιά και τελικά τα άλλαξαν όλα!! αχαχαχα

sweet dreams
05-12-17, 00:39
Δεν ήταν κεντραρισμένο σωστά το πιάτο ή μπορούσες να βάλεις λίγο μεγαλύτερο από τις πατάτες που δίνουν οι πάροχοι, είναι κάτι που λύνεται πολύ εύκολα, μίλα με τεχνικό.

Για μένα, αφού παίζεις και παιγνίδια, βάλε πιάτο και γύρισε το προφίλ σε FastPath για να έχεις μικρότερο ping, αν πας και σε VDSL ακόμη καλύτερα.

togiorgaki
05-12-17, 00:56
Δεν ήταν κεντραρισμένο σωστά το πιάτο ή μπορούσες να βάλεις λίγο μεγαλύτερο από τις πατάτες που δίνουν οι πάροχοι, είναι κάτι που λύνεται πολύ εύκολα, μίλα με τεχνικό.

Για μένα, αφού παίζεις και παιγνίδια, βάλε πιάτο και γύρισε το προφίλ σε FastPath για να έχεις μικρότερο ping, αν πας και σε VDSL ακόμη καλύτερα.

Το πιάτο που είχα ήταν το διπλάσιο και βάλε από αυτό που έδινε ο παροχος και ο τεχνικός που μου το εγκατέστησε και το ρύθμισε είναι φίλος και μου είχε πει ότι θα έχω θέμα λόγο διαμόρφωσης της περιοχής. Τελοσπαντων θα κοιτάξω να το γυρίσω σε vdslκαι βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

sweet dreams
05-12-17, 01:04
Τι είναι η "διαμόρφωση της περιοχής";; :hmm:

Πρόσβαση προς το νότο δεν έχεις από το σπίτι σου;; μόνο τότε έχεις πρόβλημα, αλλιώς ο ουρανός είναι ανοικτός για όλους.

togiorgaki
05-12-17, 14:46
Τι είναι η "διαμόρφωση της περιοχής";; :hmm:

Πρόσβαση προς το νότο δεν έχεις από το σπίτι σου;; μόνο τότε έχεις πρόβλημα, αλλιώς ο ουρανός είναι ανοικτός για όλους.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει… γεγονός είναι ότι οι γειτονιές που είναι στους πρόποδες του κάστρου του Παλαμηδίου έχουμε όλοι θέμα όταν υπάρχει συννεφιά με τα δορυφορικά κανάλια όπως και με το επίγειο ψηφιακό σήμα της degea (ενώ με το αναλογικό δεν είχαμε κανένα θέμα).

giorgiosgr
05-12-17, 20:16
Το πρωτο δορυφορικο που ειχα παρει το ειχε βαλει φιλος, αλλα πολυμετρο δεν ειχε, και ετσι με την παραμικρη βροχη εχανε το σημα... Βρες καποιον να το κεντραρει σωστα με μηχανημα, γιατι αποκλειεται με σκετη συνεφια να χανει το σημα, εκτος αν ειναι τοποθετηση αρπα κολα...

iokastis
05-12-17, 20:32
Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει… γεγονός είναι ότι οι γειτονιές που είναι στους πρόποδες του κάστρου του Παλαμηδίου έχουμε όλοι θέμα όταν υπάρχει συννεφιά με τα δορυφορικά κανάλια όπως και με το επίγειο ψηφιακό σήμα της degea (ενώ με το αναλογικό δεν είχαμε κανένα θέμα). η ληψη των 13 μοιρων όπως και των 9 ανατολικα(νοβα και οτε αντιστοιχα) είναι απροσκοπτη στην χωρα μας.βαλε δορυφορικο πιατο για την cosmote tv και επειτα ζητα fast προφιλ αλλα ελευθερο που σημαινει οσο παει η γραμμη σου.αν γυρισεις σε vdsl ακομη πιο καλα ;) εδώ οι δεσμες των 13 και 9 μοιρων http://www.flysat-beams.com/hotbird-beam.php και http://www.flysat-beams.com/e9b-beam.php τα λινκ σου λενε και τις διαστασεις του πιατου που θα πρεπει να εγκαταστησεις για να εχεις απροσκοπτη ληψη ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.