PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμονή ForthNet 2Play από 23/2/2007



nx01d
01-06-07, 12:11
με την ανακοίνωση του 2play απ' την 4net ήμουνα και 'γω ένας από αυτούς που έιπαν να μια καλή προσφορά και με το κύρος της 4net για εγγύηση._

Μετά από 3,5 μήνες αναμονή να ποιο είναι το αποτέλεσμα:



ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ/ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ (προς ΕΕΤΤ, κοινοποίηση ForthNet)

Αξιότιμοι κύριοι,
αποστέλλω αυτή την επιστολή και καταγγελία συγχρόνως, ως έκφραση της απίστευτης αγανάκτησης που βιώνω αλλά και ως ένδειξη έντονης διαμαρτυρίας, για την ανικανότητα που έχει επιδείξη η εν λόγω εταιρεία (Forthnet), στο να φέρει εις πέρας την παράδοση των διαφημιζόμενων και υποσχόμενων υπηρεσιών και ευκολιών της προς τον τελικό πελάτη.

Σας παραθέτω τα παρακάτω γεγονότα όπως αυτά συνέβησαν:


1. [23/02/2007] Αποστολή αίτησης ενεργοποίησης 2Play στο ιδιόκτητου δικτύου ForthNet, μέσω συνεργάτη (ΠΛΑΙΣΙΟ). Εκείνη την περίοδο η εν λόγω εταιρία δεν είχε ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου (Κέντρο Αλεξάνδρας), και προς τιμήν τους είχαν έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί μου προτείνοντάς μου να καθυστερήσουν την αίτησή μου μέχρις ώτου υποστηρίξουν την περιοχή μου με το ιδιόκτητο δίκτυο. Αυτός ήταν και ο τελευταίος σωστός χειρισμός απ’ την πελυρά τους.
2. [19/03/2007] Χωρίς καμία ειδοποίηση διακόπτεται η ήδη υπάρχουσα DSL Internet πρόσβαση (768kbps) που είχα με πάροχο την ίδια εταιρία. Την ίδια μέρα έδωσα βλάβη στο τεχνικό τμήμα της Forthnet, όπου δεν μπορούσαν να βρουν από που προέρχεται η βλάβη - αφού φυσικά την επιβεβαίωσαν – και έτσι ακολούθησαν την προσφιλή σε όλους διαδιακασία περνώντας τη βλάβη στον ΟΤΕ.
3. Την ίδια μέρα και αφού έκλεισα την τηλεφωνική επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα της Forthnet επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ για να δώσω και εκεί τη βλάβη αφού δεν ήμουνα σίγουρος για το πότε θα έδινε τη βλάβη το τεχνικό τμήμα της Forthnet. Στον OTE όντως διαπίστωσαν τη βλάβη και μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό τους στο σπίτι μου την επομένη.
4. [20/03/2007] Ο ΟΤΕ επικοινωνεί μαζί μου και μου ανακοινώνει ότι η εν λόγω «βλάβη» στην ουσία προέρχεται από αίτηση που έκανε ο τηλεπικονωνιακός πάροχός μου (Forthnet) προς τον ΟΤΕ για τη διακοπή του DSL επιπέδου στην γραμμή μου, και για έναρξη εργασιών για το πέρασμα της γραμμής μου στο ιδιόκτητο δίκτυό του. Υπόψιν ότι η ForthNet δεν υποστήριζε ακόμα ιδιόκτητο δίκτυο στο κέντρο Αλεξάνδρας, και η διαδικασία προχώρησε ούτως ή άλλως ακόμα κι αν με είχαν ενημερώσει ότι δεν θα προχωρήσει η αίτηση έως την υποστήριξη ιδιόκτητου δικτύου.
5. Άμεσα επικοινωνησα με τη Forthnet απ΄την οποία έλαβα την επιβεβαίωση των λεγομένων του OTE, βέβαια κατόπιν «εορτής», και αφού είχα μείνει ήσυχος ότι η αίτησή μου για πέρασμα στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet δεν θα προχωρούσε μέχρι την έναρξη κάλυψης της περιοχής μου. Στην εν λόγω επικοινωνία, μου είπαν ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί εντός 25 εργάσιμων ημερών (Τηλεφωνία και Internet).
6. [03/05/2007] Έπειτα απ’ το πέρασμα 1,5 μήνα περίπου, μετά από ερκετές κλήσεις και αφού είχα αρχίσει να αγανακτώ, επικοινώνησα ξανά με την εταιρία – από τότε κρατάω ιστορικό με ποιους μιλάω και τι μου λένε. Σε αυτή την επικοινωνία λοιπόν βρέθηκε ότι κάτι είχε γίνει λάθος και η αίτησή μου δεν είχε προχωρήσει προς τον ΟΤΕ για την επιλεξιμότητα βρόγχου, πράγμα που έγινε εκείνη ακριβώς την ημέρα απ’ τον υπάλληλο με τον οποίο συνομιλούσα. Ο υπάλληος του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών που βρήκε το πρόβλημα και που προώθησε την αίτησή μου για την επιλεξιμότητα βρόγχου με διαβεβαίωσε ότι σε 2,5 εβδομάδες περίπου η όλη διαδικασία ενεργοποίησης Internet και τηλεφωνίας στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet θα έχει τελειώσει. Να σημειώσω ότι στην ιστοσελίδα της Forthnet και μέ το εργαλείο αναζήτησης της κατάστασης ADSL βλέπω τα παρακάτω:


Κατάσταση Αίτησης Ενεργοποίησης Broadband Πρόσβασης 1 Ιουνίου 2007, 11:21


Τηλέφωνο Ενεργοποίησης Πρόσβασης:

21086xxxxxx

Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:
23/02/2007
Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
23/02/2007
Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

9. Απ’ τις 3/5 έχω επικοινωνήσει 4 φορές ακόμη και ενώ δεν βλέπω καμία πρόοδο αλλά και καμία ενέργεια προς αυτή την κατεύθυνση οι υπάλληλοι του εμπορικού τμήματος της εν λόγω εταιρίας, πάντα με διαβεβαιώνουν ότι σε 2 με 2,5 εβδομάδες, η υπηρεσία που τόσο διαφημίζουν - σφραγίζοντάς τη με την εμπειρία και την αξιοπιστία της εταιρίας – θα έχει ενεργοποιηθεί, χωρίς βέβαια αυτό να συμβαίνει.
10. Στην τελευταία επικοινωνία μου (1/6/2007) και ενώ άκουσα πάλι τις ίδιες δικαιολογίες και το ίδιο «πρόγραμμα» ότι η αίτησή μου βρίσκεται στο στάδιο «επιλεξιμότητας βρόγχου», ζήτησα να μιλήσω με κάποιον απ’ τους υπεύθυνους του τμήματος, όμως ως δια μαγείας κανένας δεν ήταν διαθέσιμος εκ των τριών.
11. Καταγεγραμμένες επικοινωνίες μου με το εμπορικό τμήμα της Forthnet:
3/5/2007 – κος Γ...Σ
7/5/2007 – κος Λ...Σ
15/5/2007 – κα Α...Υ
23/5/2007 – κα Α...Υ
1/6/2007 – κα Π...Α


Έχοντας φτάσει η υπομονή μου στα όριά της και μετά απ’ όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω υποστεί εξαιτίας της εταιρίας ForthNet, και χωρίς να φέρω καμιά ευθύθνη για τα παραπανω, καταθέτω αυτή την καταγγελία-διαμαρτυρία για πλημελή εκτέλεση των αναγγελλόμενων και υποσχόμενων ευκολιών-υπηρεσιών απ’ την εν λόγω εταιρίας παροχής Τηλεπικοινωνιών κα Υπηρεσιών Internet (ForthNet), περιμένοντας απ’ τον οργανισμό σας να λάβει όποια μέτρα του είναι διαθέσιμα απ΄το νομοθετικό πλαίσιο απέναντι στην εταιρία Forthnet.

Εγώ με τη σειρά μου απαιτώ απ’ την εταιρία να προβεί στην άμεση ενεργοποίηση της υπηρεσίας που έχω ζητήσει με την αίτησή μου και να με αποζημιώση για όλη την ταλαιπωρία στην οποία με έχει υποβάλλει επί μήνες.

Με εκτίμηση
Θ. Μ......ς

@ ADSLgr.com All rights reserved.