PDA

Επιστροφή στο Forum : AMD FX 8300 8core



Theodoros1
09-12-17, 13:47
Καλησπερα,αγορασα αυτον τον επεξεργαστη και το πρωτο πραγμα που παρατειρησα ειναι πως στο παιχνιδι που παιζω σε ultra γραφικα (skyrim special edition) ανεβαζει στροφες το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη και αν βγω στο ανοιχτο περιβαλον του παιχνιδιου τοτε κλεινει το παιχνιδι και με πεταει στην επιφανεια εργασιας.Δεν θα επρεπε να το κανει αυτο για κανενα λογο.Το PC που εχω ειναι CPU AMD 8300 8core στα 3.30 Ghz, RAM 8 Gb και καρτα γραφικων Nvidia GTX 1050 με 2 Gb VRAM
Motherboard Gigabyte 970A-DS3P rev 2 ,μπορειτε να μου πειτε γιατι το κανει αυτο; και τι μπορω να κανω μιας και πρωτη φορα αγορασα AMD cpu.Σας ευχαριστω

adtakhs
09-12-17, 16:31
Δες θερμοκρασίες CPU με το HW MONITOR .

Πες μας το max που θα πιάσει.
Παίζει να μην έχει κουμπώσει καλά η ψύκτρα. Για κάτι τέτοιο μου κάνει .

cranky
09-12-17, 17:13
Παίζει να μην έχει κουμπώσει καλά η ψύκτρα. Για κάτι τέτοιο μου κάνει .
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, με 95 W TDP επεξεργαστή.
Ούτε στα Windows δεν θα προλάβαινε να μπεί.

adtakhs
09-12-17, 17:19
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, με 95 W TDP επεξεργαστή.
Ούτε στα Windows δεν θα προλάβαινε να μπεί.

Μπορεί να μην έχει γυρίζει το κλιπ σύσφιξης οπότε όταν είναι idle να είναι αρκετή η ψύκτρα, αλλά όταν πάει σε load να μην κρατά το CPU στους 65C.

cranky
09-12-17, 17:37
Δεν το πιστεύω αυτό, γιατί το έχω πάθει με τον Ε 6600 (65 W).
Με ένα κλίπ ξεκούμπωτο, ούτε το bios δεν έβγαζε.

Είναι πιθανότατα θέμα θερμοκρασιών, αλλα όχι απ' αυτό.
Πχ, μπουκωμένη ψύκτρα, ή πεσμένες στροφές ανεμιστήρα.

mathcore
09-12-17, 17:53
Έχω τον ίδιο επεξεργαστή, και δεν είχα ποτέ θέμα ακόμα και σε στρεσάρισμα 24/7 με folding@home.
Κι εμένα μου φαίνεται για θέμα της ψύκτρας ή και του ανεμιστήρα.

kosnik67
09-12-17, 18:34
Καλησπερα,αγορασα αυτον τον επεξεργαστη και το πρωτο πραγμα που παρατειρησα ειναι πως στο παιχνιδι που παιζω σε ultra γραφικα (skyrim special edition) ανεβαζει στροφες το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη και αν βγω στο ανοιχτο περιβαλον του παιχνιδιου τοτε κλεινει το παιχνιδι και με πεταει στην επιφανεια εργασιας.Δεν θα επρεπε να το κανει αυτο για κανενα λογο.Το PC που εχω ειναι CPU AMD 8300 8core στα 3.30 Ghz, RAM 8 Gb και καρτα γραφικων Nvidia GTX 1050 με 2 Gb VRAM
Motherboard Gigabyte 970A-DS3P rev 2 ,μπορειτε να μου πειτε γιατι το κανει αυτο; και τι μπορω να κανω μιας και πρωτη φορα αγορασα AMD cpu.Σας ευχαριστω

Σύμφωνα με το Game Debate το σύστημα που έχεις, παίζει σε medium γραφικά και όχι σε ultra.
http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23957&game=The+Elder+Scrolls+V%3A+Skyrim+-+Special+Edition&p_make=AMD&p_deriv=FX-8300&gc_make=Nvidia&gc_deriv=GeForce+GTX+1050&ram=8&checkSubmit=#systemRequirements
Μήπως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τα settings του παιχνιδιού?

Theodoros1
09-12-17, 19:58
189252 πως το βλεπεις; Ειναι ολοκαινουριο το cpu η ψυκτρα ειναι εργοστασιακη,μου φαινετε πολυ παραξενο γιατι ο q6600 2.4 Ghz quad core της intel με oc στα 3.0 δεν ειχε θεματα και ο oκταπυρινος αυτος εχει θεματα αδιανοητα

- - - Updated - - -


Δεν το πιστεύω αυτό, γιατί το έχω πάθει με τον Ε 6600 (65 W).
Με ένα κλίπ ξεκούμπωτο, ούτε το bios δεν έβγαζε.

Είναι πιθανότατα θέμα θερμοκρασιών, αλλα όχι απ' αυτό.
Πχ, μπουκωμένη ψύκτρα, ή πεσμένες στροφές ανεμιστήρα.

πως μπορω να ανεβασω στο max τις στροφες;

- - - Updated - - -


Σύμφωνα με το Game Debate το σύστημα που έχεις, παίζει σε medium γραφικά και όχι σε ultra.
http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23957&game=The+Elder+Scrolls+V%3A+Skyrim+-+Special+Edition&p_make=AMD&p_deriv=FX-8300&gc_make=Nvidia&gc_deriv=GeForce+GTX+1050&ram=8&checkSubmit=#systemRequirements
Μήπως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τα settings του παιχνιδιού?

με το προηγουμενο δεν ειχα θεματα τετοια,κολουσε βεβαια λιγο αλα δεν με πεταγε το παραθυρο,με αυτον υποτιθετε θα ηταν οκ

Mosfet
10-12-17, 14:39
Βάλε μια καλή aftermarket ψήκτρα, γιατί αυτή που δίνει η AMD για τους FX είναι της πλάκας.

Theodoros1
10-12-17, 15:02
Βάλε μια καλή aftermarket ψήκτρα, γιατί αυτή που δίνει η AMD για τους FX είναι της πλάκας.

εχεις καποια να μου προτεινεις; αθορυβη να ειναι

Mosfet
10-12-17, 15:21
Ναι, δες αυτή που έχω βάλει εγώ και είχα προτείνει στο παρακάτω thread.

https://www.adslgr.com/forum/threads/970698-%CE%A8%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cpu-am3?p=6084812#post6084812

iakoboss7
10-12-17, 15:48
Εγω παλι δεν συμφωνω με την επιλογη σου και προτιμω τις προτασεις των παιδιων στο λινκ που εδωσες η απλα μια αρκτικ...

Theodoros1
10-12-17, 16:35
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας αλλα πανω απο ολα για τον χρονο που μου αφιερωσατε,κατοπιν μιας πολυ καλης ερευνας που εκανα(συμφωνα με τις συμβουλες σας) ,κατα τυχη βρεθηκα σε μαγαζι οπου υπηρχε ενας υπολογιστης με FX cpu και ειχε αυτην την ψυκτρα Arctic Freezer A32,θα αγορασω αυτην γιατι δεν ακουγα θορυβο και μου ειπε οτι δεν σηκωνει θερμοκρασιες

mike_
10-12-17, 21:02
κατα τυχη βρεθηκα σε μαγαζι οπου υπηρχε ενας υπολογιστης με FX cpu και ειχε αυτην την ψυκτρα Arctic Freezer A32,θα αγορασω αυτην γιατι δεν ακουγα θορυβο και μου ειπε οτι δεν σηκωνει θερμοκρασιες

Την έχω στον FX-8320Ε και τα πάει πολύ καλά. Να την πάρεις.

iakoboss7
10-12-17, 21:50
Πηγες μονος σου στην καλύτερη επιλογη, σουπερ.

Mosfet
11-12-17, 11:38
@Theodoros1

Πάντως ότι ψύκτρα και να πάρεις, βεβαιώσου ότι χωράει στο κουτί που έχεις (π.χ. η δικιά μου, που είναι κάπως γομαράκι :p, ίσα-ίσα χώρεσε).

RASTAVIPER
15-12-17, 12:53
189252 πως το βλεπεις; Ειναι ολοκαινουριο το cpu η ψυκτρα ειναι εργοστασιακη,μου φαινετε πολυ παραξενο γιατι ο q6600 2.4 Ghz quad core της intel με oc στα 3.0 δεν ειχε θεματα και ο oκταπυρινος αυτος εχει θεματα αδιανοητα

- - - Updated - - -



πως μπορω να ανεβασω στο max τις στροφες;

- - - Updated - - -



με το προηγουμενο δεν ειχα θεματα τετοια,κολουσε βεβαια λιγο αλα δεν με πεταγε το παραθυρο,με αυτον υποτιθετε θα ηταν οκ

Οπότε το πρόβλημα είναι που έπιανε 56 βαθμούς η cpu;
Δεν είναι άσχημο.
Γιατί να χρειαστεί αλλαγή ψύκτρας;

@ ADSLgr.com All rights reserved.