PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς ιντερνέτ τι μπορώ να κάνω?



tasospas
11-12-17, 01:09
Καλησπέρα 10/12/2017 Ημέρα Κυριακή

Εχω μείνει Χωρίς ιντερνέτ

Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ μου λένε αερολογιες ότι όλη η περιοχή έχει πρόβλημα και κάνουμε ότι μπορεί να φτιαχτεί

Ημερομηνία επίλυσης του προβλήματος αρνούνται να μου δώσουν

Εν στο μεταξύ όντως η περιοχή έχει πρόβλημα γιατί πήγα σε κάνα 2-3 γείτονες πού έχουν vodafone και όντως ούτε αυτοί είχαν internet

Η ερώτηση μου είναι γίνεται να κάνω κάτι να τούς πιέσω γιατί έχω το φόβο μην είναι καμία καλοδιακη βλάβη και ξανά αποκτήσω ιντερνέτ το 2018...

tsigarid
11-12-17, 04:36
Σου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα, λες το ξέρεις, σου λένε κάνουν ότι μπορούν και δεν είναι περίεργο που δεν ξέρουν πότε θα φτιαχτεί. Γιατί αερολογίες; Καλύτερα να κάνεις υπομονή, ούτε μία μέρα δεν πέρασε. Πως ακριβως σκέφτεσαι να τους πιέσεις δηλαδή;

tasospas
11-12-17, 05:00
Σου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα, λες το ξέρεις, σου λένε κάνουν ότι μπορούν και δεν είναι περίεργο που δεν ξέρουν πότε θα φτιαχτεί. Γιατί αερολογίες; Καλύτερα να κάνεις υπομονή, ούτε μία μέρα δεν πέρασε. Πως ακριβως σκέφτεσαι να τους πιέσεις δηλαδή;


Δεν είναι περίεργο που δεν ξέρουν πότε θα φτιαχτεί τι μας λές ρε φίλε...

Να μου πουν μια ημερομηνία που πιστεύουν ότι θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα.
Οσο λένε κάνουν ότι μπορούν αερολογιες είναι.
Εσύ πως το βλέπεις δηλαδή
Σε ρωτάει ένας πελάτης πότε θα ξαναμπορει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσιες σου και εσύ τού λές κάνω ότι μπορώ;

Δώσε μια ημερομηνία σαν σωστός επαγγελματίας..



Ρωτάω να τούς πιέσω με κάθε δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος σαν πελάτης τούς που πληρώνει για τίς υπηρεσίες του

ΥΓ.Περασε μια μέρα.

iokastis
11-12-17, 10:42
Δεν είναι περίεργο που δεν ξέρουν πότε θα φτιαχτεί τι μας λές ρε φίλε...

Να μου πουν μια ημερομηνία που πιστεύουν ότι θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα.
Οσο λένε κάνουν ότι μπορούν αερολογιες είναι.
Εσύ πως το βλέπεις δηλαδή
Σε ρωτάει ένας πελάτης πότε θα ξαναμπορει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσιες σου και εσύ τού λές κάνω ότι μπορώ;

Δώσε μια ημερομηνία σαν σωστός επαγγελματίας..



Ρωτάω να τούς πιέσω με κάθε δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος σαν πελάτης τούς που πληρώνει για τίς υπηρεσίες του

ΥΓ.Περασε μια μέρα.φιλε μου ειπαμε να κανουμε κριτικη στην cosmote και στην οποια άλλη εταιρια αλλα να ειμαστε λογικοι.η αιτιαση που λες ως προς τον χρονο επιδιορθωσης είναι ακυρη γιατι δεν μπορουν από την εξυπηρετιση να σου πουνε το ειδος και την εκταση της βλαβης.μεσα στο συμβολαιο υπαρχει αναφορα για την αδυναμια του παροχου να σου παρεχει αυτό που πληρωνεις,υπαρχει χρονικο οριο που σε καμια περιπτωση δεν είναι δυο η τρεις ωρες αλλα παραπανω.με δυο λογια κανεις υπομονή και όχι ανεξοδα τηλεφωνήματα διχως νοημα.αληθεια τωρα που 'μιλαμε' η βλαβη επιδιορθωθηκε?

tasospas
11-12-17, 10:57
Όχι φίλε μου δεν διορθώθηκε

Ίσως είμαι λίγο αυστηρός γιατί μου χρειαζόταν το ιντερνετ και για επαγγελματικούς λόγους αλλά πιστεύω δεν ζητάω κάτι παράλογο.

Ξέρω ότι τα παιδιά στην εξυπηρέτηση δεν φταίνε σε κάτι και ούτε τούς μιλάω άσχημα ούτε τούς ενοχλώ συνέχεια, με το ζουμί μου το πίνω. Ενημέρωση ζητάω από το τεχνικό τμήμα που υποτίθεται μου έστειλε sms που γράφει γράφει ότι θα με ενημερώνει για την εξέλιξη τής βλάβης κτλ.

SaFiS
11-12-17, 11:13
Από την στιγμή που λες ότι όλη η περιοχή δεν έχει υπηρεσίες, αν δεν είναι κάτι εντός του Α/Κ, μάλλον πρόκειται για καλωδιακή. Η καλωδιακή προφανώς δεν θα γίνει στο τσακ μπαμ. Θα πρέπει να πάνε πρώτα τα συνεργεία να πάρουν μετρήσεις και να κάνουν διερεύνηση ώστε να βρεθεί το σημείο του προβλήματος. Έπειτα θα σταλεί στον "κουβά" του εργολάβου και θα πάρει την σειρά της, εφόσον υπάρχουν και άλλες καλωδιακές σε αναμονή. Το συμβολαίο σου δεν έχει κάποια ρήτρα με SLA, που να απαιτεί από τον πάροχο, να σου φτιάξει την βλάβη π.χ. σε 1 ώρα. Αν θες τέτοια ρήτρα, πληρώνεις και ανάλογα. Επιπλέον, αν το internet είναι εργαλείο δουλειάς για 'σένα, πάντα κοιτάμε να έχουμε και εναλλακτική λύση για τέτοιες περιπτώσεις. Οπότε, αναγκαστικά περιμένεις...

tasospas
11-12-17, 11:20
Από την στιγμή που λες ότι όλη η περιοχή δεν έχει υπηρεσίες, αν δεν είναι κάτι εντός του Α/Κ, μάλλον πρόκειται για καλωδιακή. Η καλωδιακή προφανώς δεν θα γίνει στο τσακ μπαμ. Θα πρέπει να πάνε πρώτα τα συνεργεία να πάρουν μετρήσεις και να κάνουν διερεύνηση ώστε να βρεθεί το σημείο του προβλήματος. Έπειτα θα σταλεί στον "κουβά" του εργολάβου και θα πάρει την σειρά της, εφόσον υπάρχουν και άλλες καλωδιακές σε αναμονή. Το συμβολαίο σου δεν έχει κάποια ρήτρα με SLA, που να απαιτεί από τον πάροχο, να σου φτιάξει την βλάβη π.χ. σε 1 ώρα. Αν θες τέτοια ρήτρα, πληρώνεις και ανάλογα. Επιπλέον, αν το internet είναι εργαλείο δουλειάς για 'σένα, πάντα κοιτάμε να έχουμε και εναλλακτική λύση για τέτοιες περιπτώσεις. Οπότε, αναγκαστικά περιμένεις...

Ωραίος μια τέτοια απάντηση ήθελα εξαρχής να δω αν μπορώ να κάνω κάτι.

Ευχαριστώ!!

sweet dreams
11-12-17, 11:58
Όλοι να περιμένεις σου είπανε, τον τελευταίο κατάλαβες;; :hmm:

tasospas
11-12-17, 12:18
Όλοι να περιμένεις σου είπανε, τον τελευταίο κατάλαβες;; :hmm:

Ναι που σου φαίνεται το παράξενο;

Μου έλυσε αρκετές απορίες.

RSX
11-12-17, 12:23
σε αντίστοιχη περίπτωση γείτονα (με οτέ/κοσμοτε) που είχε φαρμακείο και έμεινε χωρίς ίντερνετ για 15 μέρες(είχαμε καλωδιακή βλαβη και εμείς) του έδωσαν δωρεάν 4G usb stick μέχρις ότου να αποκατασταθεί η βλάβη χωρίς χρέωση στα ΜΒ.

tasospas
11-12-17, 12:28
σε αντίστοιχη περίπτωση γείτονα (με οτέ/κοσμοτε) που είχε φαρμακείο και έμεινε χωρίς ίντερνετ για 15 μέρες(είχαμε καλωδιακή βλαβη και εμείς) του έδωσαν δωρεάν 4G usb stick μέχρις ότου να αποκατασταθεί η βλάβη χωρίς χρέωση στα ΜΒ.

Χμμμ μάλιστα αυτό φαντάζομαι όμως το δίνουν μόνο σε αυτούς που είναι σε επαγγελματικά πακέτα

Για τούς οικιακούς χρήστες υπομονή :p

RSX
11-12-17, 12:33
Χμμμ μάλιστα αυτό φαντάζομαι όμως το δίνουν μόνο σε αυτούς που είναι σε επαγγελματικά πακέτα

Για τούς οικιακούς χρήστες υπομονή :p

δεν νομίζω οτι χάνεις κάτι να ρωτήσεις.
Αν αναφέρεις οτι χρειάζεσαι ίντερνετ για τη δουλειά σου μπορεί και να σε εξυπηρετήσουν.

dimitri_ns
11-12-17, 12:36
Καλησπέρα 10/12/2017 Ημέρα Κυριακή

Εχω μείνει Χωρίς ιντερνέτ

Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ μου λένε αερολογιες ότι όλη η περιοχή έχει πρόβλημα και κάνουμε ότι μπορεί να φτιαχτεί

Ημερομηνία επίλυσης του προβλήματος αρνούνται να μου δώσουν

Εν στο μεταξύ όντως η περιοχή έχει πρόβλημα γιατί πήγα σε κάνα 2-3 γείτονες πού έχουν vodafone και όντως ούτε αυτοί είχαν internet

Η ερώτηση μου είναι γίνεται να κάνω κάτι να τούς πιέσω γιατί έχω το φόβο μην είναι καμία καλοδιακη βλάβη και ξανά αποκτήσω ιντερνέτ το 2018...


Δεν είναι περίεργο που δεν ξέρουν πότε θα φτιαχτεί τι μας λές ρε φίλε...

Να μου πουν μια ημερομηνία που πιστεύουν ότι θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα.
Οσο λένε κάνουν ότι μπορούν αερολογιες είναι.
Εσύ πως το βλέπεις δηλαδή
Σε ρωτάει ένας πελάτης πότε θα ξαναμπορει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσιες σου και εσύ τού λές κάνω ότι μπορώ;

Δώσε μια ημερομηνία σαν σωστός επαγγελματίας..



Ρωτάω να τούς πιέσω με κάθε δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος σαν πελάτης τούς που πληρώνει για τίς υπηρεσίες του

ΥΓ.Περασε μια μέρα.


Όχι φίλε μου δεν διορθώθηκε

Ίσως είμαι λίγο αυστηρός γιατί μου χρειαζόταν το ιντερνετ και για επαγγελματικούς λόγους αλλά πιστεύω δεν ζητάω κάτι παράλογο.

Ξέρω ότι τα παιδιά στην εξυπηρέτηση δεν φταίνε σε κάτι και ούτε τούς μιλάω άσχημα ούτε τούς ενοχλώ συνέχεια, με το ζουμί μου το πίνω. Ενημέρωση ζητάω από το τεχνικό τμήμα που υποτίθεται μου έστειλε sms που γράφει γράφει ότι θα με ενημερώνει για την εξέλιξη τής βλάβης κτλ.


Ωραίος μια τέτοια απάντηση ήθελα εξαρχής να δω αν μπορώ να κάνω κάτι.

Ευχαριστώ!!


Ναι που σου φαίνεται το παράξενο;

Μου έλυσε αρκετές απορίες.


Χμμμ μάλιστα αυτό φαντάζομαι όμως το δίνουν μόνο σε αυτούς που είναι σε επαγγελματικά πακέτα

Για τούς οικιακούς χρήστες υπομονή :p

Μην αυθαδιάζεις και κάτσε καλά, γιατί όταν επανέλθουν οι τηλεπικοινωνίες μπορεί να κοπεί το ρεύμα :p

ΥΓ Νερό έχεις ?

iokastis
11-12-17, 12:44
Χμμμ μάλιστα αυτό φαντάζομαι όμως το δίνουν μόνο σε αυτούς που είναι σε επαγγελματικά πακέτα

Για τούς οικιακούς χρήστες υπομονή :p ρε γρινιαρη(σε πειραζω) σ'εμενα όταν μου παρουσιαστηκε αναλογο ζητημα μου δινανε τζαπα ιντερνετ στο κινητο.επειδη όμως δεν ειχα το αναλογο κινητο μου δωσανε 1000 λεπτα δωρεαν χρονο και μου ζητησαν χιλιες συγνωμες..σου ξαναλεω ναι να κανουμε κριτικη αλλα μεχρι ένα οριο:oneup: καλα σου λεει ο dimitri_ns νερο εχεις??? :p

sweet dreams
11-12-17, 12:55
Ναι που σου φαίνεται το παράξενο;

Μου έλυσε αρκετές απορίες.

Aφού σου λυθήκανε οι απορίες, κάθισε και περίμενε.

tasospas
11-12-17, 16:13
ρε γρινιαρη(σε πειραζω) σ'εμενα όταν μου παρουσιαστηκε αναλογο ζητημα μου δινανε τζαπα ιντερνετ στο κινητο.επειδη όμως δεν ειχα το αναλογο κινητο μου δωσανε 1000 λεπτα δωρεαν χρονο και μου ζητησαν χιλιες συγνωμες..σου ξαναλεω ναι να κανουμε κριτικη αλλα μεχρι ένα οριο:oneup: καλα σου λεει ο dimitri_ns νερο εχεις??? :p

Έχω vodafone σύνδεση στο κινητό δεν νομίζω να μου δώσει ο ΟΤΕ :p



Μην αυθαδιάζεις και κάτσε καλά, γιατί όταν επανέλθουν οι τηλεπικοινωνίες μπορεί να κοπεί το ρεύμα :p

ΥΓ Νερό έχεις ?

Ρεύμα έχουμε αλλά το νερό πονεμένη ιστορία το καλοκαίρι πάνω από 6 φορές είχαν σπάσει κάτι σωλήνες στο δρόμο μου και συνεπώς το έκοβαν για ώρες.

Κοιτάξτε να είστε γρουσουζιδες και να έχουμε τα ίδια :p


Aφού σου λυθήκανε οι απορίες, κάθισε και περίμενε.

Αυτό κάνω φίλε μου, περιμένω με υπομονή!!

Mosfet
11-12-17, 17:21
Επίσης, εννοείται ότι για όσες μέρες δεν έχεις υπηρεσίες (internet & τηλέφωνο), θα πρέπει να ζητήσεις να εξαιρεθούν από το σχετικό λογαριασμό.

Επισημαίνω το αυτονόητο, καθώς έχει διαπιστωθεί το φαινόμενο, πολλές φορές διάφοροι πάροχοι να κάνουν το κορόιδο και να προσπαθούν να χρεώσουν κανονικά όλο το χρονικό διάστημα (συμπεριλαμβανομένων και των ημερών, κατά τις οποίες δεν παρείχαν υπηρεσίες).

bill27
11-12-17, 22:31
Οπως αναφερθηκε και παραπανω παρε την cosmote και πες τους να σου δωσουνε δωρεαν στικακι + ομιλια στο κινητο σου + να αφαιρεθει η χρεωση απο τον λογαριασμο σου οσες μερες δεν ειχες υπηρεσιες

tasospas
12-12-17, 15:18
Update: Σήμερα το έφτιαξαν το πρόβλημα πού είχαν

Δηλαδή έμεινα 2 μέρες χωρίς ιντερνέτ

Τώρα για τον λογαριασμό δεν θα ασχοληθώ, σιγά την μείωση που θα είχα για 2 μέρες, αν ήταν περισσότερες βλέπαμε

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις και αν φάνηκα σε μερικά ποστ εριστικός ήταν από τα νεύρα μου και ζητώ Συγγνώμη!

Καλές γιορτές εύχομαι σε όλους!!

:)

sweet dreams
12-12-17, 15:22
Nα' σαι καλά και από μας καλές γιορτές. :oneup:

iokastis
12-12-17, 23:58
Update: Σήμερα το έφτιαξαν το πρόβλημα πού είχαν

Δηλαδή έμεινα 2 μέρες χωρίς ιντερνέτ

Τώρα για τον λογαριασμό δεν θα ασχοληθώ, σιγά την μείωση που θα είχα για 2 μέρες, αν ήταν περισσότερες βλέπαμε

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις και αν φάνηκα σε μερικά ποστ εριστικός ήταν από τα νεύρα μου και ζητώ Συγγνώμη!

Καλές γιορτές εύχομαι σε όλους!!

:) μια χαρα,καλες γιορτες :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.