PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υπαναχώρηση από wind



mpempis
12-12-17, 18:31
Aνοίγω νέο θέμα γιατί δε μου πήγε το χέρι για bump σε κάποιο αρχαίο.
Έκανα αίτηση μέσα σε 14 μέρες απο τη μέρα που υπέγραψα στη wind ωστε να πάω nova. (Παρεμπιπτόντως η wind μου έχει φανεί τραγική απο διάφορα πράγματα που είδα.) Απο τη nova μου είπαν οτι δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εκτος απο το να υπογράψω το συμβόλαιο τους που πήρα με mail. Αίτηση υπαναχώρησης δεν έκανα πουθενά. H wind μου ζητάει 150 ευρώ τέλη διακοπής και σε επικοινωνία μαζί τους μου ζητάνε τον αριθμό της αίτησης υπαναχώρησης γιατί λένε ότι δε βλέπουν κάτι στα αρχεία μου. Λογικά την έκανε η nova για μένα γιατι η κοπέλα μου είχε πει να μη μασήσω αν με χρεώσουν τελη διακοπής κλπ. Περιμένω να με πάρουν απο νόβα. Τι γνώμη έχετε; Αν δε γίνει αίτηση υπαναχώρησης χάνω το δικαίωμα;

theo4850
14-12-17, 16:16
Για μένα έπρεπε να κάνεις υπαναχώρηση μόνος σου και να μην το άφηνες στον εκπρόσωπο της nova, μιας και όταν σου το λένε αυτό δεν ξέρεις αν όντως θα το κάνουν. Οπότε για να είσαι καλυμμένος θα πρέπει να κάνεις υπαναχώρηση. Τώρα, αν την έκανε αυτός από την nova και δεν σε αφήνει η wind(δεν μου φαίνεται και παράξενο, δεν είναι και η καλύτερη εταιρία) κάνεις μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα λυθούν τα προβλήματα. Απλώς να ξέρεις πως η wind θέλει λίγο παραπάνω υπομονή.

mpempis
14-12-17, 16:22
Έχεις απόλυτο δίκιο theo, δε το ήξερα εκείνη τη στιγμή. Βασικά η ιστορία ξεκίνησε με το να αγνοήσουν από τη wind το αίτημα ακύρωσης φορητότητας που είχα κάνει εμπρόθεσμα αρκετές μέρες πριν την ενεργοποίηση. Πουστιά κατά τη γνώμη μου. Στη συνέχεια προχώρησα στο συμβόλαιο με τη nova χώρις να ξέρω για την αίτηση υπαναχώρησης, ήξερα μόνο για τις 14 μέρες περιθώριο που είχα. Αν δεν έστειλαν αίτηση υπαναχώρησης από τη nova τη γάμησα πιστεύεις;

theo4850
14-12-17, 17:11
Αν δεν έχουν περάσει οι 14 μέρες, την κάνεις τώρα, αλλιώς θα κάνεις μια καταγγελία στην εεττ και βλέπεις και κάνεις. Πάντως, η wind είναι δύσκολη σε κάτι τέτοια και θέλει χρόνο. Εφόσον λες πως υπάρχει αίτημα ακύρωσης φορητότητας και δεν το είδαν, τότε πρέπει να κάνεις καταγγελία. Είναι ο μόνος τρόπος να "γλυτώσεις" από λαμογιές των εταιριών.

mpempis
14-12-17, 17:38
Σωστός, θα χτυπήσω εκεί, στο ότι αγνόησαν την ακύρωση φορητότητας. Περιμένω να επικοινωνήσει η nova μαζί μου και στη συνέχεια θα πράξω αναλόγως.

sdikr
14-12-17, 17:41
Την αίτηση στην wind πως την είχες κάνει και πότε;
Πότε έστειλες μετα την αίτηση υπαναχώρησης;

mpempis
14-12-17, 18:23
Την αίτηση ακύρωσης φορητότητας την έκανε η nova για μένα. Η wind βέβαια με ενεργοποίησε κάποιες μέρες μετά. Στη συνέχεια η nova μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε νέο συμβόλαιο και ότι έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης. Toυς έδωσα το οκ αφού με διαβεβαίωσαν ότι δε θα πληρώσω τίποτα για το σπάσιμο του συμβολαίου της wind. Δε γνώριζα ότι πρέπει να στείλω κάποια αίτηση υπαναχώρησης. Υποψιάζομαι ότι τη στείλαν αυτοί για μένα. Τελικά η wind μου ζητάει τη ρήτρα και μου λέει ότι δε βλέπουν την αίτηση υπαναχώρησης.

sdikr
14-12-17, 18:56
Την αίτηση ακύρωσης φορητότητας την έκανε η nova για μένα. Η wind βέβαια με ενεργοποίησε κάποιες μέρες μετά. Στη συνέχεια η nova μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε νέο συμβόλαιο και ότι έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης. Toυς έδωσα το οκ αφού με διαβεβαίωσαν ότι δε θα πληρώσω τίποτα για το σπάσιμο του συμβολαίου της wind. Δε γνώριζα ότι πρέπει να στείλω κάποια αίτηση υπαναχώρησης. Υποψιάζομαι ότι τη στείλαν αυτοί για μένα. Τελικά η wind μου ζητάει τη ρήτρα και μου λέει ότι δε βλέπουν την αίτηση υπαναχώρησης.

Στην wind Πως πήγες, πως έκανες αίτηση δηλαδή να πας στην wind

mpempis
14-12-17, 19:56
Τηλεφωνικά έγινε η συνεννόηση και μου έστειλαν με courier το συμβόλαιο το οποίο υπέγραψα.

sdikr
14-12-17, 20:01
Τηλεφωνικά έγινε η συνεννόηση και μου έστειλαν με courier το συμβόλαιο το οποίο υπέγραψα.

Οπότε έχεις 14 ημέρες απο την στιγμή την υπογραφής.
Λες οτι έστειλες αίτηση υπαναχώρησης εσυ, έχεις κάποιο αποδεικτικό; αν όχι τότε sorry αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Η κοπέλα απο την Nova φυσικά θα σου πει οτι δεν θα σε χρεώσουν κλπ, το συμβόλαιο θέλει να πάρει, ρώτα τους αν κάνεις αίτηση να πας αλλού αυτοί δεν θα σε χρεώσουν ;)

mpempis
14-12-17, 20:11
Δε την έστειλα την αίτηση εγώ, είπα ότι πιστεύω ότι την έστειλε η nova για μένα. Περιμένω να επικοινωνήσουν για να μου πουν ακριβώς. Η αλλαγή απο τη μία εταιρεία στην άλλη έγινε σε διάστημα μικρότερο των 14 ημερών.

theo4850
14-12-17, 21:39
Τώρα πόσες μέρες έχουν περάσει από την ημέρα της υπογραφής;

mpempis
14-12-17, 21:53
Πολλές...

theo4850
14-12-17, 21:57
Άρα δεν γίνεται να κάνεις τώρα ούτε υπαναχώρηση ούτε ακύρωση... Τώρα ή θα την έχουν κάνει από την nova και απλά με ένα αποδεικτικό κάνεις μια καταγγελία στην εεττ ή διαφορετικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

sdikr
14-12-17, 22:04
Δε την έστειλα την αίτηση εγώ, είπα ότι πιστεύω ότι την έστειλε η nova για μένα. Περιμένω να επικοινωνήσουν για να μου πουν ακριβώς. Η αλλαγή απο τη μία εταιρεία στην άλλη έγινε σε διάστημα μικρότερο των 14 ημερών.

Δεν μπορεί να στείλει αίτηση υπαναχώρησης ο άλλος πάροχος, θέλει δικιά σου ταυτότητα και υπογραφή, όποτε αν είναι έτσι όπως τα λες, δεν έχει πάει καμία αίτηση στην wind όταν έπρεπε.

Με μπέρδεψες γιατί στο 3ο μήνυμα λες


Έχεις απόλυτο δίκιο theo, δε το ήξερα εκείνη τη στιγμή. Βασικά η ιστορία ξεκίνησε με το να αγνοήσουν από τη wind το αίτημα ακύρωσης φορητότητας που είχα κάνει εμπρόθεσμα αρκετές μέρες πριν την ενεργοποίηση. Πουστιά κατά τη γνώμη μου. Στη συνέχεια προχώρησα στο συμβόλαιο με τη nova χώρις να ξέρω για την αίτηση υπαναχώρησης, ήξερα μόνο για τις 14 μέρες περιθώριο που είχα. Αν δεν έστειλαν αίτηση υπαναχώρησης από τη nova τη γάμησα πιστεύεις;

mpempis
14-12-17, 22:16
Μιλούσα για την αίτηση ακύρωσης της φορητότητας που αγνόησε τελικά η Wind.

MitsosLarissa
14-12-17, 22:39
To ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε και ο πατέρας μου... Η wind έκανε κλασσικά την πάπια και έλεγε ότι και καλά δεν έχει λάβει "ευκρινώς" αίτημα . Την κάναμε δυο καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και πάλι τα ίδια έλεγε... Εσύ κάντους καταγγελία να βρίσκεται και μετά "πιστόλιασε" τους (απλά δεν θα μπορέσεις να αποκτήσεις ξανά σύνδεση στη wind όσο υπάρχει αυτή ή οφειλή). Τον πατέρα μου πάντως δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει από τότε (εδώ και 3 μήνες) ούτε κανένα χαρτί του έστειλαν. Ρώτησα φίλη δικηγόρο και μου είπε ότι δύσκολα θα κινηθούν για 150 ευρώ... (Τα έξοδα είναι περισσότερα)

Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"

189420189421

sdikr
14-12-17, 23:04
To ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε και ο πατέρας μου... Η wind έκανε κλασσικά την πάπια και έλεγε ότι και καλά δεν έχει λάβει "ευκρινώς" αίτημα . Την κάναμε δυο καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και πάλι τα ίδια έλεγε... Εσύ κάντους καταγγελία να βρίσκεται και μετά "πιστόλιασε" τους (απλά δεν θα μπορέσεις να αποκτήσεις ξανά σύνδεση στη wind όσο υπάρχει αυτή ή οφειλή). Τον πατέρα μου πάντως δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει από τότε (εδώ και 3 μήνες) ούτε κανένα χαρτί του έστειλαν. Ρώτησα φίλη δικηγόρο και μου είπε ότι δύσκολα θα κινηθούν για 150 ευρώ... (Τα έξοδα είναι περισσότερα)

Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"

189420189421

Το παραπάνω που δίνεις μιλάει για αίτηση ακύρωσης μέσα στις 14 μέρες σύμφωνα με τον νόμο, δεν λεεί πουθενά οτι είναι παράνομη η χρέωση σε περίπτωση που κάποιος κάνει την αίτηση μετά τις 14 ημέρες ή αν την έχει κάνει σε κατάστημα.
(κάτι μου λέει πως μιλάει για μια εταιρία που έχει όρο στο συμβόλαιο της ότι υπογράφοντας την σύμβαση υπάρχει και παραίτηση του δικαιώματος υπαναχώρησης).


Το πόσο των 150 θα το βρεί όταν θα ξαναπάει στην Wind, μπορεί κάποια στιγμή να μην μπορεί να πάει σε άλλο πάροχο λόγο του τειρεσία για τις τηλεφωνίες.
Ελπίζω η φίλη σου η δικηγόρος όταν θα γίνει κάποιο δικαστήριο να παρέχει τις υπηρεσίες της χωρίς χρώση.

- - - Updated - - -


Μιλούσα για την αίτηση ακύρωσης της φορητότητας που αγνόησε τελικά η Wind.

Απο την στιγμή που δεν έχει πάει κάποια αίτηση, πως την αγνόησε τελικά η wind;

έχεις στείλει εσύ κάποια αίτηση;

mpempis
14-12-17, 23:17
Απο την στιγμή που δεν έχει πάει κάποια αίτηση, πως την αγνόησε τελικά η wind;

έχεις στείλει εσύ κάποια αίτηση;

H αίτηση είναι για ακύρωση της φορητότητας που έγινε κάποιες μέρες πριν συνδεθώ στη wind. Με το που με συνέδεσαν, η nova κινήθηκε και πήρε πίσω τη γραμμή. Γιαυτή την ενέργεια δεν έστειλα αίτηση υπαναχώρησης απο τη σύμβαση.

bill27
14-12-17, 23:27
ε ναι για αυτην την αιτηση που αγνοησε η wind πως την εκανες?
τηλεφωνικα?εστειλες καποιο φαξ?μπορεις να αποδειξεις πως την εστειλες και την αγνοησε η wind??

αυτο σε ρωταμε

mpempis
15-12-17, 00:02
Συγνώμη για το μπέρδεμα, μόλις μίλησα με τη nova. Ήμουν ήδη πελάτης της nova απο πρίν, και αφου υπέγραψα με τη wind ξανασυμφώνησα με τη nova. Η nova έστειλε αίτημα ακύρωσης της φορητότητας στο προβλεπόμενο χρόνο αλλά αυτό αγνοήθηκε πούστικα απο τη wind η οποία με συνέδεσε τελικά στο δίκτυο της. Σε εκείνη τη φάση υπέγραψα καινούριο με τη nova, η οποία απέστειλε αίτημα υπαναχώρησης και με πήρε πίσω πριν περάσουν οι 14 εργάσιμες. Eίναι η προβλεπόμενη διαδικασία και δε χρειαζόταν να κάνω κάτι εγώ απο την πλευρά μου μιας και ήμουν απο πρίν στο δίκτυο της nova. H κοπέλα που μίλησα μου ανέφερε ρητά ότι δεν υπήρχε κάτι αλλο που έπρεπε να κάνω και ότι είναι άκυρη η απαίτηση να πληρώσω τη ρήτρα διακοπής.

sdikr
15-12-17, 01:07
Εσυ ταυτότητα και υπογραφή έβαλες σε κάποιο χαρτί που να πάει στην wind;
άσχετα αν το έστειλες εσύ ή το στείλανε απο την forthnet, αν δεν έβαλες σε δουλεύουν απο την forthnet γιατί δεν μπορούν να στείλουν αίτημα ακύρωσης σε πάροχο όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα.

mpempis
15-12-17, 02:03
Η υπάλληλος που μιλουσα τοτε για την ακύρωση φορητοτητας με ρώτησε για αντιγραφο ταυτότητας και μετά είδε ότι είχε ενα καταχωρημένο. Υποψιάζομαι οτι έστειλε αυτή την αιτηση. Αυτό που μου είπε η υπάλληλος σημερα ήταν οτι εφόσον ήθελα να ξαναγυρίσω στη νοβα που ημουν πριν, αρκούσε να κανω ενα σύμβολαιο μαζί τους στο διάστημα των 14 ημερών και ετσι να ασκήσω το δικαίωμα για υπαναχώρηση.

sdikr
15-12-17, 02:05
Η υπάλληλος που μιλουσα τοτε για την ακύρωση φορητοτητας με ρώτησε για αντιγραφο ταυτότητας και μετά είδε ότι είχε ενα καταχωρημένο. Υποψιάζομαι οτι έστειλε αυτή την αιτηση. Αυτό που μου είπε η υπάλληλος σημερα ήταν οτι εφόσον ήθελα να ξαναγυρίσω στη νοβα που ημουν πριν, αρκούσε να κανω ενα σύμβολαιο μαζί τους στο διάστημα των 14 ημερών και ετσι να ασκήσω το δικαίωμα για υπαναχώρηση.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, η μεταφορά απο την στιγμή που θα ξεκινήσει σταματάει με συγκεκριμένους τρόπους, ο παλιός πάροχος δεν έχει κανέναν τρόπο πλέον να σταματήσει την μεταφορά απο την στιγμή που θα ξεκινήσει.

bill27
15-12-17, 09:55
Αφου οπως λες εστειλε αιτημα ακυρωσης η νοβα με την ταυτοτητα σου κτλ
ζητα τους να σου δωσουν το αποδεικτηκο αποστολης του φαξ η με οποιοδηποτε αλλο τροπο το εστειλαν (μειλ η κατι αλλο)
και να τους αναφερεις πως δεν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις την ρητρα στην wind διοτι αυτοι σου ειπανε οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα...

mpempis
15-12-17, 11:58
Καλήμερα, καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε για κάποιες λάθος πληροφορίες που έδωσα. Σήμερα μίλησα με καταρτισμένο υπάλληλο της Nova που κι αυτός μου είπε ότι δε θα μπορούσαν να στείλουν αίτημα ακύρωσης απο την πλευρά τους. Αυτό ήταν ένα σφάλμα της υπαλλήλου της nova, το ότι δε μου εξήγησε τις επιλογές μου σε εκείνη τη φάση και με άφησε με τη λάθος εντύπωση ότι θα ακυρώνοταν η φορητότητα. Μάλιστα σε επόμενη επικοινωνία μαζί της της έκανε και καλά εντύπωση ότι πήραν τελικά τη γραμμή από την άλλη εταιρεία. 'Ομως αφού ενεργοποιήθηκα στη Wind, υπογράφοντας την ίδια μέρα ξανά με τη Nova άσκησα το δικαίωμα μου για υπαναχώρηση, καθώς δεν είχανε περάσει 14 εργάσιμες απο τη συμφωνία με τη Wind. Η νέα σύμβαση μου δηλαδή είναι και αίτηση υπαναχώρησης. Δυο υπάλληλοι της nova ήταν κατηγορηματικοί σ'αυτό και μου είπαν ότι δε προβλέπεται να στείλω κάποια άλλη αίτηση απο την πλευρά μου στη Wind και ότι προφανώς με χρεώσαν παράνομα. Τους προκάλεσε έκπληξη όταν τους είπα ότι χρεώθηκα τέλη διακοπής.

jkoukos
15-12-17, 13:58
Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"
Λάθος τα έχεις καταλάβει. Άλλο πράγμα αναφέρονται σε αυτά που παράθεσες. Για να μην τα ξαναγράφω δες εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1009830-%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-Vodafone?p=6229837#post6229837) κι εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1012666-%CE%95%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-CYTA?p=6237585#post6237585).

Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει στο ακέραιο σύμφωνα με τον νόμο, εφόσον γίνει εμπρόθεσμα και σύμφωνα με αυτά που προβλέπει ο κανονισμός. Διαφορετικά, μια χαρά νόμιμο είναι το τέλος που ζητά ο όποιος πάροχος, αν έγινε η σύνδεση και την διακόπτουμε πρόωρα.

dimyok
05-02-18, 11:08
Είναι καλύτερα να κάνεις την αίτηση double play σε κατάστημα ; Μετά έχεις την ίδια περίοδο να κάνεις υπαναχώρηση ; Είχα ενδιαφερθεί για το 20,99 απο το site , η Acs έκανε 1 βδομάδα να παραδώσει το φάκελο και μέσα δεν έλεγε πουθενά την τιμή - και δεν είχε και τις 2 κάρτες 1 χρονου 1 data που λένε στο τηλέφωνο . Άμα πάνε να δαγκώσουνε με το καλημέρα το θέλω γραμμένο καθαρά όχι αερολογίες στο τηλεφωνο

jkoukos
05-02-18, 11:38
Δικαίωμα υπαναχώρησης υπάρχει μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως κι εκτός εμπορικού καταστήματος.

dimyok
05-02-18, 12:10
Μάλιστα , δηλαδή υπογράφεις και σε δένουνε μετά δεν έχεις ούτε 3 μέρες περιθώριο - σε όλα τα καταστήματα παροχών ; Ευχαριστώ πολύ

jkoukos
05-02-18, 12:14
Πρόκειται για ευρωπαϊκό κανονισμό και αφορά οποιαδήποτε σύμβαση για υπηρεσίες ή/και προϊόντα, εκτός εμπορικού καταστήματος.

Nabaro
08-03-18, 19:59
Καλησπερα παιδια,
τα φωτα σας αν καποιος ξερει κατι.
Ειμαι συνδρομητης σταθερης vdsl στη wind. Κανενα προβλημα οσον αφορα ταχυτητα, εξυπηρέτηση κλπ, απλα μου την ειχε δωσει με κατι μουλωχτες αυξησεις και σκεφτομουν μεταφορα σε αλλο παροχο. Το συμβολαιο εληγε 4/3 και στις 20/2 με πηραν απο τη wind για ανανεωση, προτεινοντας μου μια αστεια εκπτωση 3 ευρω στο ηδη φουσκωμενο που πληρωνα. Αρνηθηκα, με ξαναπηραν μετα απο μια μερα λεγοντας μου τα ιδια το απεκλεισα και τους ενημερωσα οτι θα παω σε αλλο παροχο. Επικοινωνησα τηλεφωνικα στις 27/2 με τη Vodafone. Μου ζητησαν να στειλω με mail ολη τη χαρτουρα, το εκανα στις 28/2 το μεσημέρι .Το πρωι της ιδιας μερας εχω διαπιστωσει πως δεν εχω ιντερνετ. Καλω τις βλαβες στη wind, δε βλεπουν προβλημα, δεν ειχα χρονο για να κάνουμε ελεγχο, το αφηνω για το απογευμα.
Μετα απο 2ωρες με καλουν παλι απο τη wind σχετικα με την αιτηση φορητοτητας που ειχα κανει και επειδη ειμαι χρονια στην εταιρεια-σταθερη και κινητη,συνεπης,με συμπαθούν,μπλα μπλα μπλα-μου κανουν μια πραγματικα καλη προταση να μεινω στο δικτυο τους. Μου στελνει ο τυπος και προσωπικο email με επιβεβαίωση για σταθερο παγιο στα δυο χρονια γιατι ειχα τις αμφιβολιες μου. Δεχομαι και συμφωνα με τις οδηγιες τους, πηγαινω την ιδια μερα σε καταστημα wind, κανω αιτημα υπαναχωρησης και το στελνουν με φαξ στη Vodafone. Σε τρεις ωρες μου ερχεται μηνυμα απο τη Vodafone οτι ελαβαν την αίτηση και συντομα θα επικοινωνησουν μαζι μου. Πραγματι επικοινωνησαν με sms αλλα για να μου πουν οτι σε δυο μερες θα εστελναν τον εξοπλισμο. Εν τω μεταξύ ιντερνετ ανυπαρκτο. Καλω τις βλαβες στη wind, ψαχνουν διαφορα, η γραμμη δειχνει οκ. Στο ρουτερ φτανει σημα, συνδεεται, αλλα δεν μπαινει σε καμια σελιδα. Τους ρωταω μηπως κατι τρεχει με τη Vodafone και οτι μου φαινεται χοντρη συμπτωση να ξεκινησε ολο αυτο μετα την επαφη μαζι τους. Με διαβεβαιωνουν οτι δεν εχει καμια σχεση και η γραμμη ειναι στη wind. Κλεινουμε και περιμενω νεα μεσα στη μερα οπως μου ειπαν. Τα νεα ηρθαν το βραδυ με sms ελεγχουμε το αιτημα βλαβης.
Απανωτα τηλεφωνα την αλλη μερα, ακρη δεν εβγαλα. Αλλος εβγαινε και ελεγε οτι μπορει να εχει κανει κατι η Vodafone με το βρόγχο, αλλος οτι δεν ξερουν τι ειναι αλλα καμια σχεση η Vodafone, αλλος περιμενε κανα δυο μερες να ξεκαθαρισει η υπαναχωρηση. Προσπαθω να επικοινωνησω με Vodafone, καμια τυχη δεν σηκωναν καν τηλεφωνο στο αντίστοιχο τμημα. Πηγαινω σε καταστημα τους, εξηγω στον προθυμο υπαλληλο τι τρεχει, μου λεει παιζει να εχει γινει κατι με το βρογχο. Καλει αυτος το αντιστοιχο τμημα, εχω κατσει 40 λεπτα αναμονη δεν απανταει κανεις. Τον ευχαριστω και φευγω. Ερχεται κουριερ με τον εξοπλισμο, αρνουμαι να παραλαβω.Την αλλη μερα πολυ πρωι ξανακαλω το αρμοδιο τμημα, επιτελους βγαζω γραμμή. Εξηγω τι εχει συμβει, οτι δεν εχω ιντερνετ, εχω κανει υπαναχωρηση, αρνηθηκα εξοπλισμο, αλλα μου ερθει και μηνυμα με ημερομηνια ενεργοποιησης 9/3.Το ψαχνει, κατι βλεπω μου λεει, αλλα ακομη στη wind ειστε, οτι σας εχει ερθει ειναι αυτοματοποιημενο, σιγουρα εως την τριτη θα εχετε κληση απο μας για νεα προσφορα η επιβεβαιωση ακυρωσης. Ευχαριστησα και φανταστηκα καθαρισα. Αμ δε... Κανεις δεν με καλεσε και την Τεταρτη 7/3 μου ηρθε αλλο ενα μηνυμα για ενεργοποιηση την Παρασκευή 9/3.Εννοειται πως ιντερνετ δεν εχω ακομη. Στο ενδιαμεσο με ειχε παρει τηλ η wind για να στειλει τεχνικο να ελέγξει τι γινεται, αλλα επειδη εφυγα εξωτερικο το αφησαμε για την επομενη βδομαδα.Εαν οντως η διακοπη οφειλεται στη Vodafone, απορω πως ξεκινησε τετοια διαδικασια χωρις καν να εχει την εγκριση μου, εκτος απο μια τηλεφωνικη συνομιλια στην οποια δεν εδωσα στοιχεια. Εχει συμβει σε καποιον κατι αναλογο? Ευχαριστω!

dimyok
08-03-18, 20:28
Αν μπορει καποιος να του δωσει να δοκιμασει αλλο VLAN ID αν παιζει της voda ?

bill27
08-03-18, 20:36
Εχεις κρατησει το αποδεικτικο αποστολης του φαξ της υπαναχωρησης που εστειλες απο καταστημα wind??
Νομιζω το σωστο ειναι να το εστελνες απο καταστημα vodafone και να σου δινανε το αποδεικτηκο αποστολης ουτωσωστε
και να σου λεγανε πως δεν το λαβανε να το εδειχνες.
Παντως ειναι περιεργο που η συνδεση διακοπηκε μια μερα μετα το τηλεφωνο της vf.
Οσων αφορα το οτι δεν εχεις ιντερνετ ειναι βλαβη της wind

sakis.kom
08-03-18, 20:39
Γεια σου φίλε μου και καλωσήρθες στο φόρουμ!

Το συγκεκριμένο έχει τύχει σε πολλούς από εμάς αλλά όχι και το να φαίνεται σαν να του έχει κοπεί η σύνδεση.
Αφού συγχρονίζει το ρούτερ σου τότε είσαι ενεργός, απλά κάτι έτυχε (όντως) και έτυχε την ίδια ημέρα.

Καλό είναι να κρατάς τα ονόματα με ποιον μιλάς στην VODAFONE.
Αυτό να να τα μασάνε και να μην απαντάνε ξάστερα σε τέτοια ζητήματα, το κάνουν σε πολύ κόσμο, και το κάνουν όλες οι εταιρίες.
Προσπαθούν όσο γίνεται να καθυστερείται η διαδικασία ώστε σε κάποια στιγμή να ενδόσουμε και να πούμε "δεν βαριέσαι, και σε αυτή την εταιρία καλά θα είμαι".

Το ζήτημα βλέπω πως το έχεις χειριστεί πολύ σωστά.
Τα ίδια θα είχα κάνει και εγώ στην θέση σου με επιπλέον την ακύρωση φορητότητα σε κατάστημα VODAFONE.
Από την WIND έχεις απόδειξη για το αίτημα?
Από την VODAFONE, ο "ευγενικός" υπάλληλος ή από τα κεντρικά τους, έχουν σημειώσει το γεγονός?

Αν από την WIND δεν βλέπουν κάποιο αίτημα φορητότητας, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Επιβεβαίωσέ το όμως ακόμη μία φορά και με τους δύο, και όσο γίνεται με κάποια "απόδειξη" και με σημείωση ονομάτων των υπαλλήλων.
Επίσης για το τεχνικό πρόβλημα εγώ δεν θα αγχωνόμουν, γιατί δεν το βλέπω κάτι που να μην λύνεται.


Φιλικά... Σάκης!

Nabaro
09-03-18, 00:22
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντησεις!
Εχω την αιτηση και την επιβεβαίωση αποστολης και ληψης του φαξ απο τη wind στη Vodafone.Επισης η Vodafone μου εχει στειλει δυο φορες sms την ιδια μερα, με διαφορετικο κωδικο οτι ελαβε το αιτημα ακυρωσης και το επεξεργαζεται. Το ιδιο μου ειπαν και στο τηλεφωνο, οτι βλεπουν δυο αποστολες ακυρωσης,μια το πρωι και μια το απογευμα, ενω εγω εστειλα μονο το πρωι

- - - Updated - - -

Αυριο απόγευμα επιστρέφω Ελλαδα και μαλλο θαχω πολλη δουλεια το Σαββατοκύριακο. Θα σας ενημερώσω για την κατάληξη, γιατι μπορει να συμβει και σε αλλους. Καλο βραδυ.

Nabaro
14-03-18, 16:46
Τελευταια ενημερωση. Ηρθε τεχνικος απο wind σημερα. Τελικα η Vodafone εχει αποσυνδεσει το βρόγχο, πριν υπογραψω και στειλω το συμβολαιο,απλα μετα την πρωτη μας επαφη μεσω τηλεφωνου.Ολη την προηγουμενη βδομάδα μου εστελνε sms για ενεργοποιηση της γραμμης την Παρασκευή. Τελικα η γραμμη μετα απο ελεγχο το βραδυ της Παρασκευής ηταν ακομη στη wind.Ο τεχνικος εφυγε λεγοντας μου οτι θα πρεπει να παει ο οτε στο καφαο και να επανασυνδεσει τη γραμμή, κατι που συνηθως γινεται σε δυο εργασιμες ημερες. Κατι μου λεει οτι θα μεινω χωρις ίντερνετ και αυτη τη βδομαδα και παμε για την επομενη. Οταν εφυγε, μου ηρθε και sms οτι το προβλημα ειναι στο βρογχο και θα με ενημερωσουν συντομα για τη λυση του. Καπακι ηρθε και sms απο τη Vodafone οτι η ακυρωση μεταφορας εγινε δεκτη μαζι με τις ευχαριστίες τους

sakis.kom
14-03-18, 23:03
Βλέπουμε πως το πράγμα προχωράει. Ευχόμαστε για την πιο άμεση επίλυση του και να μας ενημερώσεις μόλις αυτό γίνει. :oneup:

Nabaro
21-03-18, 22:07
Τελικα μεχρι σημερα τζιφος η δουλειά.Το προβλημα δεν επιλυθηκε σε δυο μερες, απλα ηρθαν τρια πανομοιότυπα μηνύματα απο την Παρασκευη εως τη Δευτέρα, οτι σε 24ωρες θα ενημερωθω για την πορεια του προβληματος. Αφου περιμενα μεχρι βραδυ Δευτέρας,ξανα τηλέφωνο στις βλαβες. Αντε παλι τα ιδια, να εξηγω τι εχει γινει, αναμονη, ναι το βλεπω, εχετε ταλαιπωρηθει, εχουμε ενημερωση απο τον οτε θα παει τεχνικος την Τετάρτη,θα σας ενημερωσουμε. Εφτασε η Τετάρτη, γυρισα σπιτι, ίντερνετ τιποτα, μουγκα και απο τη wind. Αντε ξανα τηλεφωνο-αισθανομαι πια γραφικος-τα γνωστα, ναι να δω το προβλημα σας κλπ. Μετα απο ενα δεκαλεπτο κρεμασμενος στο ακουστικο επιστρεφει. Ναι, ειστε εκει? Λοιπον, πριν λιγο ηρθε η αναφορα απο τον οτε δεν την εχω ακομη, θα το προωθήσω στον προϊστάμενο να την εχω συντομα γιατι βλεπω οτι πραγματικά έχετε ταλαιπωρηθει πολυ, χιλια συγνώμη. Θα σας καλεσει σε λιγο ο τεχνικος η εγω προσωπικα να το τελειωνουμε το θεμα, που θελετε στο σταθερο η στο κινητο? Στο σταθερο απανταω, μου ευχεται καλο απογευμα και κλεινουμε. Εχουν περασει 5 ωρες και οσο πηραν εσας, πηραν και μενα.
Αρχιζω και σκέφτομαι μηπως επειδη μου εδωσαν ξεφτιλα τιμη για να μεινω, το μετάνιωσαν και το κανουν επιτηδες για να φυγω μονος μου.Παραειναι χοντρο ολο αυτο, κοντευει μηνας σε μια βδομαδα. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.
Θα σας κραταω ενημερους.

sakis.kom
23-03-18, 02:16
Η WIND βλέπω πως προσπαθεί να διορθώσει το όλο πρόβλημα. Κάτι υπάρχει αλλά δεν στο λένε.
Το να σου λένε σε 4-5 ώρες, αύριο, ξανά αύριο, αυτό είναι, κάτι ξέρουν τι είναι και προσπαθούν.

Το ότι η τιμή είναι χαμηλή που σου έδωσαν, δεν σημαίνει πως το μετάνιωσαν, και άλλοι έχουμε τέτοιες τιμές.

Όταν θα διορθωθεί η βλάβη, να ξέρεις πως έχεις κάθε δικαίωμα να μην σου χρεώσουν τις υπηρεσίες που "δεν" σου παρείχαν όλο αυτό το διάστημα.
Με του που σου πουν πως το πρόβλημα λύθηκε, τους ενημερώνεις να κοιτάξετε και να διορθώσετε τους λογαριασμούς σου.

Nabaro
12-04-18, 00:33
Και η κωμωδία συνεχίστηκε. Χρόνια πολλά κατ αρχην. Λοιπον, ηρθε το Πασχα, περασε και ίντερνετ απιαστο ονειρο

@ ADSLgr.com All rights reserved.