PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Πετρούπολης



stmour
01-06-07, 16:06
Τα δεδομένα:

Είχα forthnet1024. 5 μήνες καλά! τον τελευταίο μήνα πίπες!

Μετά κόπων και βασάνων αλλάζω isp σε ΟΤΕ. Ηξερα ότι το προβλημά μου ήταν DSLAM αλλα είχα δύο πράγματα στο μυαλό μου. Πρώτον ίσως ο καλός ΟΤΕ να με εβαζε σε ένα άδειο DSLAM λόγω ότι ήμουν πελάτης και δεύτερον αν συνεχιζόταν το πρόβλημα θα είχα κάποιον να διαμαρτυρηθώ που δε θα μου έλεγε "α ξέρεις το πρόβλημα είναι ενός τρίτου δε φταίμε εμείς, εμείς απλά τα λεφτά σου παίρνουμε"!!

Το πρόβλημα συνεχίστηκε και με ΟΤΕ και έτσι πήρα τις βλάβες για να χαρώ ότι ζητάω τα δίκια μου ώς πελάτης. Φυσικά όλοι ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Αρκεί να περιμένω 2 μέρες να μου απαντήσουν.(προχθές έγινε)

Το πρόβλημα:

Ξαφνικά σήμερα η συνδεσή μου πετάει απλά σκίζω λέμε full ταχύτητες και 600-700 pps σε γραμμή 1024. Δε πρόλαβα όμως να χαρώ ότι κάτι έκανε ο ΟΤΕ για τον αγαπημένο του πελάτη γιατι....
Χτυπάει το τηλέφωνο και τι μου λένε...
Μάλιστα γνωρίζουμε το πρόβλημα στην περιοχή σας και ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ DSLAM !!!!!

Όχι ρε παιδιά όχι Please!!Μη μου το κάνετε αυτό τώρα που έπιασα ταχύτητες. Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! δε θέλω να με αλλάξετε αφηστε τα όπως είναι μη τα πειραζετε!!!
Αυτές οι σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου και απλά ψελισσα ένα "Ευχαριστω"

Ελπίζω με το ποστ μου να χαρούν τα παιδιά της Πετρούπολης και εγώ να μη μετανοιώσω που δήλωσα βλάβη.:sorry:



P.S. Πέρα από όλα τα άλλα απλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ΟΤΕ και την εξυπηρέτηση. Αν όντως γίνει και η αναβάθμιση τότε θα μιλάμε για έναν ΟΤΕ ευρωπαίο πραγματικά!

TLG
02-06-07, 23:29
xμμμ..τι dslam θα αλλαξουν ...?? ενδιαφερον ...
Και εμενα με την 8αρα σε τι dslam με εβαλαν ????

Για να δουμε τι θα μας ξημερωσει ...
Αν εχεις κανενα νεωτερο , μας ενημερωνεις ..οκ?

stmour
03-06-07, 10:56
E δε νομίζω το δικό σου DSLAM να έχει σχέση μετο δικό μου. Μακάρι να με βάζανε στο δικό σου!! :)
Είπαν για αναβάθμιση των DSLAM της περιοχής και φαντάζομαι αφορά τις μικρές ταχύτητες που είναι πιτταρισμένα. Εσύ πώς πάς με την 8αρα?

TLG
03-06-07, 14:45
Oπως ολοι .....
Αναλογα με την ωρα της ημερας και απο που κατεβαζεις ...εχω δει μεχρι κ 870+ ...
π.χ μεσω speedtest.net και με τεστ το London αλλες φορες μου δειχνει κοντα στα 4000 και αλλες φορες 7000 .......

Τα ιδια βεβαια συνεβαιναν με την 2048 που ειχα πριν ....

Παντως αν στην τιμη που εχει η 8αρα υπηρχαν και δωρεαν τα τηλεφωνα θα ημουν πολυ ευχαριστημενος ....

Αληθεια ..μηπως γνωριζεις που ειναι εγκατεστημενο το Dslam της Πετρουπολης ??

NetJim
03-06-07, 14:56
παιδια και γω πετρουπολη ειμαι με 768 και παει καλα ολο με 80kb/s ειμαι...
θα θελα και γω να μαθω αν καποιος ξερει να μας πει που βρισκονται τα dslam μας...

stmour
04-06-07, 12:10
Δυστυχώς δε ξέρω κάτι παραπάνω για τα DSLAM. Αυτό που ξέρω είναι πως το πρόβλημα μου παρουσιάζεται το βραδάκι. Πρωί απλά είμαι πύραυλος!! :)

TLG
04-06-07, 12:29
Σε εμενα συνεβαινε το αντιθετο -και συμβαινει- το βραδυ ειμαι πυραυλος ....
Παντως που θα παει σιγα σιγα θα φτιαξει η κατασταση...

dmal
04-06-07, 13:22
Παιδιά μην δίνετε μεγάλο βάρος στα διάφορα speedtest.Κατεβάστε ένα μεγάλο πακέτο απο ftp.otenet.gr και δείτε που θα σταθεροποιηθεί η ταχύτητα.
Εγώ ευτυχώς όλες τις ώρες της ημέρας είμαι σταθερά στα 840.
Τα dslam πρέπει να είναι εκεί που είναι και ο ΟΤΕ, χαμηλά στην 25ης Μαρτίου, δεν θυμάμαι όμως που ακριβώς (βλέπετε είμαι καινούργιος την περιοχή:))

TLG
05-06-07, 00:01
(βλέπετε είμαι καινούργιος την περιοχή:))


Aντε βρε ...καλως ορισες ....:-)
Mια απο τις καλυτερες περιοχες της Αθηνας που ευτυχως δεν την ηξεραν πολλοι κ δυστυχως οι πρωτοι που την εμαθαν ειναι οι κατασκευαστες "πολυτελων" διαμερισματων ...:(

Εχουμε την ιδια συνδεση και ιδιο router ...Να τα λεμε λοιπον....

dmal
05-06-07, 01:19
Aντε βρε ...καλως ορισες ....:-)
Mια απο τις καλυτερες περιοχες της Αθηνας που ευτυχως δεν την ηξεραν πολλοι κ δυστυχως οι πρωτοι που την εμαθαν ειναι οι κατασκευαστες "πολυτελων" διαμερισματων ...:(

Εχουμε την ιδια συνδεση και ιδιο router ...Να τα λεμε λοιπον....
Ευχαριστώ φίλε:)
Αν και 39 χρόνια κυψελιώτης, συμφωνώ για την Πετρούπολη, φοβερή περιοχή:oneup:

harmem
05-06-07, 14:36
Χαιρετω και εγω τους γειτονες και θα ηθελα βοηθεια. Μενω Πετρουπολη, εχω con-x 2048 και χρησιμοποιω το speedtouch 536.
Το con-x το απεκτησα πριν 2 εβδομαδες περιπου. Πριν ειχα παλι 2048 μεσω ΟΤΕ ΑΡΥΣ απο τη Vivodi. Δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με μετρησεις ταχυτητας κτλ. Απλα τσεκαρα καπου καπου την ταχυτητα με τον μετρητη της forthnet στο http://speedtest.forthnet.gr/
Με τη vivodi ειχα σταθερη ταχυτητα (συμφωνα με τον παραπανω μετρητη) Upload περιπου 225 kb/s και download 1.75 mb/s που καμια φορα επεφτε στα 1.45 ή 1.35. Κατεβαζω απο το rapidshare το lost και καποιες ταινιες Torrents με azureus. Απο rapidshare κατεβαζα το Lost με 110-120 kb/s και με το Αzureus εβαλα τις ρυθμισεις που εχει εδω στο φορουμ ενας φιλος και κατεβαζα μεχρι και με 200-210 Kbs πολλες φορες. Αυτα με vivodi πριν...
Τωρα που εχω το con-x εχω να παρατηρησω τα εξης..
Μονο μια-δυο φορες απ' οσες εχω μετρησει με Forthnet.speedtest εχω δει τιμες στα 1,75mb/s. Συνηθως ειμαι στο 1,2 - 1,3 και καμια φορα κατω απο 1mb/s. Απο το rapidshare το 100-120 εχει γινει 60-80 και πολυ σπανια πιανω το 100. Απο azureus δεν εχω κατεβασει παρα μονο μια φορα με ταχυτητα ληψης περιπου 80 kb/s. Aλλα μονο μια φορα δοκιμασα...
To speedtest.net με server των Αθηνων τωρα μου δινει ταχυτητα download 765 Kb/s και upload 64.

Ρε παιδια πεστε μου τι ακριβως να κανω για να μπορεσω να δω την ποιοτητα της γραμμης μου?
Με βαση συγκεκριμενα downloads που σας ανεφερα πριν δεν ειναι μεγαλη η διαφορα ??
απο ftp://ftp.otenet.gr/ τι να κατεβασω για να δω ταχυτητα ? Ας μου προτεινει καποιος κατι γιατι πηγα εκει πρωτη φορα αλλα ειναι λιγο μπερδεμενα τα αρχεια

TLG
05-06-07, 14:42
Με βαση συγκεκριμενα downloads που σας ανεφερα πριν δεν ειναι μεγαλη η διαφορα ??
απο ftp://ftp.otenet.gr/ τι να κατεβασω για να δω ταχυτητα ? Ας μου προτεινει καποιος κατι γιατι πηγα εκει πρωτη φορα αλλα ειναι λιγο μπερδεμενα τα αρχεια


Aπο Otenet κατεβασε οτι νομιζεις ....ετσι κ αλλιως το ιδιο ειναι και ολο κ καποιο μεγαλο αρχειο θα πετυχεις.....
Ο stmour μας ενημερωσε οτι θα γινει αντικατασταση στο dslam , οποτε ολα αυτα τα προβληματα θα λυθουν ....Οπωσδηποτε ομως τηλεφωνο στις βλαβες μαζι με μια μικρη δοση γκρινιας για αρχη ...οχι τιποτε αλλο αλλα να μη μας ξεχνανε....

Και φυσικα μας ενημερωνεις τι σου ειπαν .....


Γεια σου γειτονα ...και χαιρομαι που μαζευομαστε πολλοι ...γιατι αν φωναζουμε ολοι μαζι ακουγομαστε καλυτερα ;)...


Αντε να ερθουν κ'αλλοι !!!:oneup:

harmem
05-06-07, 15:34
Kατεβαζω απο otenet ενα αρχειο που δεν ξερω τι ειναι με μεγεθος 145mb. Βρισκομαι στο 25% και εδω και λιγα λεπτα η ταχυτητα ληψης εχει κολλησει στα 113 kb/s. Δεν ξερω αν μετα παρει τα πανω της.. θα δειξει..
Μαλλον πρεπει να περιμενω να δουμε αν ισχυει η αναβαθμιση που ειπανε στο φιλο εντος των ημερων και μετα να παρω τηλεφωνο. Αν τελικα παρω, που πρεπει να παρω και τι ακριβως να πω?

** Στο 37% παιζει περιπου στα 115

TLG
06-06-07, 03:11
Kατεβαζω απο otenet ενα αρχειο που δεν ξερω τι ειναι με μεγεθος 145mb. Βρισκομαι στο 25% και εδω και λιγα λεπτα η ταχυτητα ληψης εχει κολλησει στα 113 kb/s. Δεν ξερω αν μετα παρει τα πανω της.. θα δειξει..
Μαλλον πρεπει να περιμενω να δουμε αν ισχυει η αναβαθμιση που ειπανε στο φιλο εντος των ημερων και μετα να παρω τηλεφωνο. Αν τελικα παρω, που πρεπει να παρω και τι ακριβως να πω?

** Στο 37% παιζει περιπου στα 115


Παρε τηλεφωνο και πες τους οτι ενω εχω συνδεση στα 2048 οι ταχυτητες μου ΠΑΝΤΑ ειναι σαν να εχω 1024 και για αυτο θελεις να δηλωσεις βλαβη , γιατι πληρωνεις για 2048 και πρεπει τουλαχιστον καποιες στιγμες της ημερας να τα πιανεις ...
Επισης πεταξε τους οτι με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να εισαι στη Forthnet και να εχεις ταχυτητες μεχρι 24mbit .......

(αυτο το τελευταιο που ειπα με μελαγχολησε παλι γ@μ@το...:( )

dmal
06-06-07, 09:34
Παρε τηλεφωνο και πες τους οτι ενω εχω συνδεση στα 2048 οι ταχυτητες μου ΠΑΝΤΑ ειναι σαν να εχω 1024 και για αυτο θελεις να δηλωσεις βλαβη , γιατι πληρωνεις για 2048 και πρεπει τουλαχιστον καποιες στιγμες της ημερας να τα πιανεις ...
Επισης πεταξε τους οτι με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να εισαι στη Forthnet και να εχεις ταχυτητες μεχρι 24mbit .......

(αυτο το τελευταιο που ειπα με μελαγχολησε παλι γ@μ@το...:( )

Τηλέφωνο στον ΟΤΕ αν και πιστεύω ότι έχεις πέσει σε πιταρισμένο dslam και δεν βλέπω δυστυχώς για σένα να διορθώνεται η κατάσταση στις ώρες αιχμής.
Συμβουλή: άν σε παίρνει οικονομικά αναβαθμίσου σε 4άρα, πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα τότε.

Φίλε μου, μην τρελένεσαι με την προσφορά της 4νετ, σκέψου ότι για ιδιόκτητο δίνει στο site της, την Πετρούπολη την δίνει απο 15/8, δηλαδή ενεργοποίηση απο Σεμπτέμβριο και βάλε, άσε που πιστεύω ότι με τις μεγάλες αποστάσεις που έχουμε απο τα dslam,οι περισότεροι στη Πετρούπολη, αυτές τις ταχύτητες δεν τισ πιάνουμε ούτε μέ σφαίρες.....:(:(
Εγώ maximum 12άρα φτάνω με down attenuation 39....:oops:

TLG
06-06-07, 12:16
Φίλε μου, μην τρελένεσαι με την προσφορά της 4νετ, σκέψου ότι για ιδιόκτητο δίνει στο site της, την Πετρούπολη την δίνει απο 15/8, δηλαδή ενεργοποίηση απο Σεμπτέμβριο και βάλε, άσε που πιστεύω ότι με τις μεγάλες αποστάσεις που έχουμε απο τα dslam,οι περισότεροι στη Πετρούπολη, αυτές τις ταχύτητες δεν τισ πιάνουμε ούτε μέ σφαίρες.....:(:(
Εγώ maximum 12άρα φτάνω με down attenuation 39....:oops:

Μαλλον εισαι πανω απο την πλατεια εεε??
Εγω εχω 15 down attenuation κι το Usr 9108 μου δινει oti μπορω να φθασω μεχρι τα 22500...
Αλλα οπως λες κ εσυ ..αργει λιγο ...
Επισης δεν ξερω γιατι , αλλα δεν θελω να φυγω απο τον ΟΤΕ ....Οποτε το μονο που μου μενει τωρα ειναι η ελπιδα οτι τουλαχιστον θα ριξει τις τιμες ή θα προσφερει δωρεαν τα τηλεφωνα ή τελος παντων καποια αντιδραση θα εχουμε απο μεριας ΟΤΕ.....

dmal
06-06-07, 13:02
Μαλλον εισαι πανω απο την πλατεια εεε??
Εγω εχω 15 down attenuation κι το Usr 9108 μου δινει oti μπορω να φθασω μεχρι τα 22500...
Αλλα οπως λες κ εσυ ..αργει λιγο ...
Επισης δεν ξερω γιατι , αλλα δεν θελω να φυγω απο τον ΟΤΕ ....Οποτε το μονο που μου μενει τωρα ειναι η ελπιδα οτι τουλαχιστον θα ριξει τις τιμες ή θα προσφερει δωρεαν τα τηλεφωνα ή τελος παντων καποια αντιδραση θα εχουμε απο μεριας ΟΤΕ.....

Ναι πάνω γυρω στο 1χλμ (Υψηλάντου), και εγώ δεν βρίσκω λόγο στην παρόυσα φάση να αλλάξω τον ΟΤΕ.
Όσο για την αντίδραση είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει (μέχρι το τέλος Νοεμβρίου που ισχύει το υποχρεωτικό 6μηνο του connex), όχι μόνο απο τον ΟΤΕ αλλά και απο άλλες εταιρείες, δεν βλέπεις τι έχει γίνει στην αγορά τοu adsl to τελευταίο τρίμηνο?
Προσωπική μου αίσθηση, δεν έχω τίποτε πληροφορίες δλδ, ότι κατα Φθινόπωρο μεριά θα έχουμε καμμία δωρεάν αναβάθμιση του τύπου Χ1,5 η Χ2.
Αλλά να σου πώ και κάτι άλλο? επειδή δεν κατεβάζω πολλά τα 8 μου είναι υπερακετά, άσε που αυτή τη στιγμή οι 4ηδες και 8ηδες είμαστε ελάχιστοι στο dslam και δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα πιταρίσματος.

freak27
06-06-07, 13:36
Εγώ maximum 12άρα φτάνω με down attenuation 39....:oops:

Μαλλον 9αρα θες να πεις...........

tuluba
06-06-07, 13:47
Μια χαρα εδω και 3 μηνες απο το τελευταιο προβλημα και μενω και 2 στενα απο τον ΟΤΕ
Η 768 μου κατεβαζει ασταματητα με 80

dmal
06-06-07, 14:16
Μαλλον 9αρα θες να πεις...........

12άρα φίλε μου 12άρα:) στα 12736 δείχνει ότι μπορεί να συγχρονιστεί το ρούτερ.

stmour
07-06-07, 11:31
ΑΚριβώς. Υπολογίζω από το attenuation ότι πρέπει να βρίσκομαι 2,5 χλμ από το DSLAM και μένω στο ύψος της πλατείας. Πραγματικά είναι πολύ μακριά και από όσο γνωρίζω μάλλον το μοιραζόμαστε με Ιλιον.

Δυστυχώς για τους φιλούς με χαμηλές ταχύτητες δεν έχω ευχάριστα νέα. Εμένα βελτιώθηκε η γραμμή πλέον και ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν έχω προβλήματα με τα πακέτα (pps) βέβαια σε ώρες απογευματινές το κατέβασμα είναι πάλι ελαφρώς πεσμένο αλλά καμία σχέση με τισ παλιές ταχύτητες. Για την ακρίβεια είναι διπλασιασμένες. Π.χ αν κατέβαζα κάποια ώρα 30 kb/s τώρα κατεβάζω με 60. Δυστυχώς δε ξέρω αν μπορώ να περιμένω κάτι περισσότερο. Θα έλεγα να πάρουν τηλέφωνο οι φίλοι ΜΗΠΩΣ και δεν έχει γίνει η αναβάθμιση ακόμα και απλά τα δικά μου ευρήματα είναι τυχαία.Εύχομαι να μην εχει γίνει και να βελτιωθούμε κι αλλό όλοι! :)

dmal
07-06-07, 12:17
ΑΚριβώς. Υπολογίζω από το attenuation ότι πρέπει να βρίσκομαι 2,5 χλμ από το DSLAM και μένω στο ύψος της πλατείας. Πραγματικά είναι πολύ μακριά και από όσο γνωρίζω μάλλον το μοιραζόμαστε με Ιλιον.

Δυστυχώς για τους φιλούς με χαμηλές ταχύτητες δεν έχω ευχάριστα νέα. Εμένα βελτιώθηκε η γραμμή πλέον και ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν έχω προβλήματα με τα πακέτα (pps) βέβαια σε ώρες απογευματινές το κατέβασμα είναι πάλι ελαφρώς πεσμένο αλλά καμία σχέση με τισ παλιές ταχύτητες. Για την ακρίβεια είναι διπλασιασμένες. Π.χ αν κατέβαζα κάποια ώρα 30 kb/s τώρα κατεβάζω με 60. Δυστυχώς δε ξέρω αν μπορώ να περιμένω κάτι περισσότερο. Θα έλεγα να πάρουν τηλέφωνο οι φίλοι ΜΗΠΩΣ και δεν έχει γίνει η αναβάθμιση ακόμα και απλά τα δικά μου ευρήματα είναι τυχαία.Εύχομαι να μην εχει γίνει και να βελτιωθούμε κι αλλό όλοι! :)

Δεν νομίζω με το Ιλιον, είναι πολύ μακριά, άλλωστε εάν ήταν έτσι θα είχαν διαθεσιμότητα στην Πετρούπολη εναλλακτικοί που έχουν διαθεσιμότητα στο Ιλιον (4νετ, ΟΝ, τελλας).

freak27
07-06-07, 13:29
καλυτερα να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι κ εγω εχω attenuation 39.8!!

stmour
07-06-07, 13:43
Οι εναλλακτικοι ουδεμία σχέση έχουν στα ιδιόκτητα δίκτυά τους με τον ΟΤΕ. Πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι πρέπει να έχουν και Πετρούπολη? Εδώ μιλάμε για το DSLΑΜ του OTE που δίνει τις συνδέσεις ΑΡΥΣ.

harmem
07-06-07, 13:45
Παρε τηλεφωνο και πες τους οτι ενω εχω συνδεση στα 2048 οι ταχυτητες μου ΠΑΝΤΑ ειναι σαν να εχω 1024 και για αυτο θελεις να δηλωσεις βλαβη , γιατι πληρωνεις για 2048 και πρεπει τουλαχιστον καποιες στιγμες της ημερας να τα πιανεις ...
Επισης πεταξε τους οτι με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να εισαι στη Forthnet και να εχεις ταχυτητες μεχρι 24mbit .......

(αυτο το τελευταιο που ειπα με μελαγχολησε παλι γ@μ@το...:( )


Εχω καποια προβληματα με την καρτα γραφικων μου και δεν πηρα τηλεφωνο. Οι ταχυτητες μου παντως ειναι χαλια. Ποιυ δηλωνω τη βλαβη ? στο 1242 ή στο 134?

**ασχετο.. Γειτονες οποιος μπορει και εχει Αti ας ριξει μια ματια στο θεμα που εχω εδω στο φορουμ για το προβλημα με την καρτα γραφικων μου μηπως βγαλω ακρη.. Τhanks

stmour
07-06-07, 14:03
Πάρε το 1242 και αφού κάνεις το τεστ με το ftp σύμφωνα με τις οδηγίες τους θα σου πουν να πάρεις το 121.

harmem
07-06-07, 14:20
Πάρε το 1242 και αφού κάνεις το τεστ με το ftp σύμφωνα με τις οδηγίες τους θα σου πουν να πάρεις το 121.

τι ειδους τεστ ειναι αυτο? σου ζητανε να κατεβασεις καποιο αρχειο απο το ftp της otenet? αν ναι, ελπιζω τουλαχιστον να κατεβαζεις κανενα μεγαλο αρχειο για να ειναι περισσοτερο αξιοπιστο το τεστ.

harmem
07-06-07, 14:33
Kατεβαζω απο otenet ενα αρχειο που δεν ξερω τι ειναι με μεγεθος 145mb. Βρισκομαι στο 25% και εδω και λιγα λεπτα η ταχυτητα ληψης εχει κολλησει στα 113 kb/s. Δεν ξερω αν μετα παρει τα πανω της.. θα δειξει..
Μαλλον πρεπει να περιμενω να δουμε αν ισχυει η αναβαθμιση που ειπανε στο φιλο εντος των ημερων και μετα να παρω τηλεφωνο. Αν τελικα παρω, που πρεπει να παρω και τι ακριβως να πω?

** Στο 37% παιζει περιπου στα 115


Παντως αυτη τη στιγμη που γραφω κανω το ιδιο τεστ με το ιδιο αρχειο απο ftp.otenet.
Eχω φτασει στο 38% και η ταχυτητα ληψης πο βλεπω απο το firefox browser ειναι περιπου απο 198-205 Kb/s ενω απο το du meter τσιμπαει και λιγο παραπανω με μεσο ορο πανω απο 200 . Μηπως εγιναν αυτες οι βελτιωσεις που ελεγαν γι αυτες τις ημερες και διορθωθηκαν τα πραγματα?

harmem
07-06-07, 20:36
Δοκιμασα παλι το ιδιο αρχειο πριν απο λιγο και η ταχυτητα δεν ξεπερασε τα 110-115 kb/s. Αρα η ταχυτητα 200 και 215 που ειδα το πρω ηταν μαλλον γιατι ηταν πρωι...
Πηρα στο 1242 και μου ειπε να κατεβασω απο ftp.otenet.gr. Το εκανα αλλα κατεβαζα παλι με 65-80. Μου ειπε να δηλωσω βλαβη στο 121 για χαμηλη ταχυτητα και να κανω τηλεφωνο και στην otenet για παραπονα που ειναι ο παροχος. Παντως μου ειπε πως στο dslam μου δεν υπαρχουν πολλοι χρηστες με 2048 και δε θα επρεπε να υπαρχει προβλημα. Ισχυει αυτο ρε παιδια? Η πετρουπολη 1 dslam εχει?
Παντως δηλωσα τη βλαβη και περιμενω να μου πουν τι παιζεται. Σε ειδοποιουν τηλεφωνικα, ετσι δεν ειναι ?

MADx2
07-06-07, 21:56
Εγω πάντως ειμαι αρκετά ευχαριστημενος με 768 ειμαι στα 75-80 KB/s σταθερά .
Από οτι καταλαβαίνω τα dslam του 1mbit εχουν μπουκώσει...
Αυτα ειναι τα στατιστικά της γραμμής , τι λενε ειναι καλα?
ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 188000 760000 48 10

dmal
07-06-07, 23:06
Οι εναλλακτικοι ουδεμία σχέση έχουν στα ιδιόκτητα δίκτυά τους με τον ΟΤΕ. Πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι πρέπει να έχουν και Πετρούπολη? Εδώ μιλάμε για το DSLΑΜ του OTE που δίνει τις συνδέσεις ΑΡΥΣ.

Μάλλον εσύ δεν έχεισ καταλάβει καλά φίλε μου.
Οι εναλλακτικοί ξεκινάν τα ιδιόκτητα τους απο τους τον ΟΤΕ της κάθε περιοχής, εαν λοιπόν πέφταμε λοιπόν εμείς στην Πετρούπολη στα dslam του ΟΤΕ στο Ιλιον δεν θα είχαμε κάλυψη απο εναλλακτικούς??? :hmm:

stmour
08-06-07, 10:50
Μάλλον εσύ δεν έχεισ καταλάβει καλά φίλε μου.
Οι εναλλακτικοί ξεκινάν τα ιδιόκτητα τους απο τους τον ΟΤΕ της κάθε περιοχής, εαν λοιπόν πέφταμε λοιπόν εμείς στην Πετρούπολη στα dslam του ΟΤΕ στο Ιλιον δεν θα είχαμε κάλυψη απο εναλλακτικούς??? :hmm:

Ωραια τότε αντε βρές μου τα DSLAM του Ιλιον εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904) και αν το βρείς πές μου και μένα να κοιμάμαι ήσυχος.


Για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω σε παίρνουν τηλέφωνο από τις βλάβες εντός 2 ημερών.

dmal
08-06-07, 12:45
Ωραια τότε αντε βρές μου τα DSLAM του Ιλιον εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904) και αν το βρείς πές μου και μένα να κοιμάμαι ήσυχος.


Για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω σε παίρνουν τηλέφωνο από τις βλάβες εντός 2 ημερών.

Γραμμή 1146 μέχρι και 1162 στο τελευταιο αρχείο,
17 DSLAM, 7 ISDN και 10 PSTN
Ελπίζω τώρα να κοιμάσαι πιο ήσυχος:oneup:
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2329 SIEMENS-3 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2329 SIEMENS-3 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2829 MARAK-ZTE-4 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2783 MARAK-ZTE-3 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 8230 MA5600-3 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 494 SIEMENS-2 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 8229 MA5600-2 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2782 MARAK-ZTE-2 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 9 SIEMENS-1 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 8231 MA5600-4 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2781 MARAK-ZTE-1 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 9 SIEMENS-1 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2783 MARAK-ZTE-3 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2829 MARAK-ZTE-4 ISDN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 2782 MARAK-ZTE-2 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 494 SIEMENS-2 PSTN
Τ.Π.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Δ.ΔΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1252 ΙΛΙΟΝ 8229 MA5600-2 ISDN

stmour
08-06-07, 13:10
Ευχαριστώ τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος! :D

dmal
08-06-07, 13:18
Ευχαριστώ τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος! :D

ok φίλε;);)

Khaos Sektor
30-05-09, 12:12
Καμια δεκαρια αποσυνδεσεις ειχα μονο εχθες και μετα απο τηλεφωνημα στο 121 μου ειπαν οτι γινονται εργασιες αναβαθμισεις του dslam πετρουπολης. Υπομονη δυο ημερες ακομα και βλεπουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.