PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβαίνει τώρα! (και για πολύ ακόμα) : OTE μεταφορά γραμμής.



liakos356
15-12-17, 15:18
Θέλω να μοιραστώ λίγο την εμπειρία μου μαζί σας, ώστε αν έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο, να με συμβουλέψει για τα επόμενα βήματα.

Έμενα στο πατρικό μου, στα Μανιάτικα του Πειραιά με την γραμμούλα μου σε wind και με σάπια σύνδεση στα 6-7 mbps. Λίγα και καλά, γιατί η μεγάλες συνδέσεις είναι του διαόλου.

Γύρω στον Ιούλιο εμφανίστηκε διαθεσιμότητα ΟΤΕ για VDSL. Αν και ήξερα ότι θα μετακόμιζα σύντομα, έβαλα γραμμή για να ζήσω αυτή την εμπειρία. Παρόλο που πλήρωσα το πρόστιμο διακοπής γραμμής στη wind, δεν το μετάνιωσα στιγμή! Η εμπειρία ήταν υπέροχη.

Και μετά αρχίζει η μετακόμιση. Να τονίσω εδώ ότι δεν μετακόμισα σε βραχονησίδα, σε παραμεθόριο ή σε γκρίζα ζώνη διεκδικούμενη από 4 κράτη. Μετακόμισα στο Πασαλιμάνι, 2.5 χιλιόμετρα από το πατρικό μου, πάνω από τις καφετέριες της πασαρέλας, απέναντι από τα public. Όσοι είναι από Αττική, στάνταρ ξέρουν το μέρος. Μιλάμε πολυκοσμία σε επίπεδο Hong Kong.

Ωραιότατο το σπίτι, καλή η τιμή, πολύ καλός κόσμος, γείτονες και γειτονιά, αλλά VDSL γιοκ. Το καταπίνω αυτό, γιατί πλέον είμαι και παντρεμένος άνθρωπος και το σπίτι αρέσει πολύ στη γυναίκα, οπότε αρχίζω την διαδικασία μεταφοράς στον ΟΤΕ.

Το σκεπτικό μου ήταν : Μεσάζοντες δεν έχω για την φορητότητα , κεντρική περιοχή είναι , είμαστε στο 2017 και σε λίγο θα πάμε στον Άρη, πόσο να θέλει μια μεταφορά γραμμής 2,5 χιλιόμετρα από μία γερμανική εταιρία?

Ημερολόγιο :

1-11-2017 ->

Θύμα : Για μεταφορά τι θέλει?
ΟΤΕ : Θα κάνουμε υποβάθμιση, διακοπή, αίτημα στο τεχνικό για ραντεβού και είσαστε έτοιμος. Μια βδομαδούλα το πολύ
Θύμα : Γαμώ! Τέλος του μήνα φεύγω, ας το κάνουμε τότε

25-11-2017 ->

Θύμα : Να ξεκινήσουμε την διαδικασία, γιατί μόνο μια καρέκλα έμεινε στο πατρικό και πιάνεται ο ποπός μου
ΟΤΕ : ΟΚ, το νέο κόστος για τη γραμμή ADSL είναι στα 40€ το μήνα
Θύμα : …
ΟΤΕ : Ναι, με ακούτε
Θύμα : Δίνω 37€ για 50άρα, και τώρα θα δίνω 40€ για 24άρα = 7άρα?
OTE : Ξέρετε, ήταν τιμή προσφοράς, ενώ τώρα θα είναι το κανονικό κόστος της σύνδεσης
Θύμα : OK, την διακόπτω
ΟΤΕ : Θα σας πάρουμε σε λίγο, για νέα προσφορά
Θύμα : … ( με πολύ εσωτερικό μπινελίκι )

30-11-2017 ->

ΟΤΕ : Σας ενημερώνουμε ότι το κόστος της σύνδεσης θα είναι πλέον στα 25€, στην τιμή της προσφοράς.
Θύμα : Να και κάτι καλό. Συνεχίζουμε κανονικά
ΟΤΕ : Να είστε καλά, είμαστε εδώ να σας εξυπηρετήσουμε.
Θύμα : Ότι πεις...

2-12-2017 ->

Θύμα : Ρε παιδιά, ακόμα VDSL έχω στο πατρικό, και στρώνουμε χαλιά στο καινούργιο. Τι γίνεται?
ΟΤΕ : Ναι, ναι, κάνουμε την υποβάθμιση και ενημερώνουμε τεχνικό

4-12-2017 ->

ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΕ ΠΑΤΡΙΚΟ. Το όνειρο έσβησε και ξύπνησα σε εφιάλτη.

8-12-2017

Θύμα : Όλα καλά? Μήπως να βοηθήσω? Περιμένω τηλ. από τεχνικό να συνδέσει μία πρίζα στο νέο σπίτι για να μπορώ να δουλέψω, να ψυχαγωγηθώ, να ξέρω τι γίνεται στον έξω κόσμο
ΟΤΕ : Ναι, ναι, έχουμε το σωστό τηλέφωνο επικοινωνίας, έχει κατατεθεί το αίτημα και θα λάβετε τηλ. από το τεχνικό τμήμα για ραντεβού

14-12-2017

Θύμα : (40 λεπτά αναμονή) Ναι, γεια σας, καλές γιορτές να μην έχετε. Τι γίνεται, θα με πάρετε τηλ. για το ραντεβού ή θα κρύβεστε?
ΟΤΕ : Ναι, ναι, έχετε δίκιο! Μισό να δω πότε έχω διαθεσιμότητα τεχνικού…. Εξαιρετικά, έχετε ραντεβού για 11 - 1 -2018.
Θύμα : …
ΟΤΕ : Με ακούτε?
Θύμα : Ξέρετε, είμαι προγραμματιστής, είναι η δουλειά μου, χρειάζομαι τα data και εσείς μου κοστίζετε χρήματα με την καθυστέρηση
ΟΤΕ : Κοιτάξτε, πάρτε αυτό το ραντεβού για σίγουρα, και θα δούμε μήπως βρούμε νωρίτερα. Και επειδή είμαστε και χουβαρδάδες σαν εταιρία, πάρτε και 10γιγα στο κινητό για να τα φάτε στο πρώτο update των windows
Θύμα : Είστε εξαιρετικοί. Μόλις 2 μήνες για μεταφορά στο κέντρο του Πειραιά.

Κάπως έτσι έχει η ιστορία.

Έχω σκεφτεί :

για εξοδικό,
για καταγγελία στον συνήγορο του Καταναλωτή και στην ΕΕΤ
για αίτηση σε άλλη εταιρία ( αφού μου δώσουν sim με unlimited data για όσο περιμένω να συνδεθώ ). Δεν με νοιάζει το κόστος διακοπής. Είναι πλέον θέμα αρχής.

Τελικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να πάω στα μεγάλα forum και να λέω το πάθημά μου, ώστε όποιος αποφασίσει κάτι αντίστοιχο, να ξέρει τι να περιμένει. Ότι τους κοστίσει σε πελάτη, καλό θα είναι. Υπάρχει κανείς με παρόμοια εμπειρία? Θα έχω πριν την γιορτή των Φώτων internet Fiber στα 5 mbps?

Και ένα μήνυμα προς την COSMOTE :

Είμαστε στο 2017, σύντομα 2018. Είμαι στο Πασαλιμάνι, στο εμπορικότερο λιμάνι της Ευρώπης. Δεν δίνεις VDSL, τεχνολογία 10τιας. Διαφημίζεις fiber λες και μιλάς σε ιθαγενείς. Αποδεδειγμένα χρειάζομαι γρήγορη σύνδεση και δεν μου δίνεις ούτε unlimited data στο κινητό για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου όσο εσύ κοροιδεύεις τον κόσμο ότι κάνεις εργασίες για να μου παρέχεις υπηρεσία.

Είστε το καρκίνωμα των ελληνικών τηλεπικοινωνιών. Μακάρι να πέσει φωτιά να κάψει όσους παίρνουν πάνω από χιλιάρικο μέσα σε αυτή τη γαλέρα. Σιχάματα που δεν αξίζετε ούτε το σάλιο μας για να σας φτύσουμε.

puffy
15-12-17, 18:10
μην πας σε αλλη εταιρια, μεταφορα γραμμης και φορητοτητα παραλληλα ειναι μπλεγμενο θεμα. εχω ακουσει αρκετες φορητοτητες με ενεργ στην παλια διευθυνση απο κακες συνεννοησεις :p πρεπει να στειλουν για νεα γραμμη στην νεα διευθυνση και μετα να κανουν φορητοτητα (αν τα θυμαμαι καλα)
μπορει να ξεμπλεξεις και ανοιξη. για το προβλημα σου και τους χρονους δεν γνωριζω, αλλα για δεν δοκιμαζεις να πας μεχρι τον οτε του πειραια μπας και σε εξυπηρετησουν

liakos356
15-12-17, 18:19
Σε άλλη εταιρία θα πάω μόνο αν μου δώσουν sim με unlimited data και ας πάρει 3 χρόνια. Με το 4g έχω καλύτερες ταχύτητες από το καλώδιο

puffy
15-12-17, 18:22
δεν νομιζω οτι υπαρχει sim με unlimited data. οτι unlimited εχω δει στην κινητη ειναι μουφα και υπαρχει παντα στα ψιλα πολιτικη ορθης χρησης

gravis
15-12-17, 18:28
Πάντος ο τρόπος γραφής σου είναι εξαιρετικός. Έχω πέσει κάτω από τα γέλια έτσι όπως το εξιστορείς.

liakos356
15-12-17, 18:51
δεν νομιζω οτι υπαρχει sim με unlimited data. οτι unlimited εχω δει στην κινητη ειναι μουφα και υπαρχει παντα στα ψιλα πολιτικη ορθης χρησης


Δεν είναι τίποτα να το γυρίσουν σε unlimited. Δεν μιλάμε για εμπορικό πακέτο, αλλά για λύση ανάγκης. Τεχνικά μπορούν να το κάνουν, απλά δεν το ξεκινάνε, γιατί τότε θα το ζητούν όλοι. Είχα ακούσει ότι το έκανε κάποτε η Wind όσο περίμενες να σε συνδέσουν αλλά πλέον δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως από βδομάδα θα πάρω σβάρνα τους εναλλακτικούς και θα τους ρωτήσω : " πάρτε τη μεταφορά πάνω σας, αλλά όσο περιμένω θέλω data.". Όποιος μου πει οκ (wind ή vodafone δλδ), θα πάω εκεί. Μετά θα παρακαλάω να καθυστερήσουν βέβαια... (5,5 mb /sec είχα στο tethering του κινητού).


Πάντος ο τρόπος γραφής σου είναι εξαιρετικός. Έχω πέσει κάτω από τα γέλια έτσι όπως το εξιστορείς.

Σε ευχαριστώ πολύ. Μην γελιόμαστε, η μόνη αντίδραση σε κάτι τέτοιες συμπεριφορές είναι το ξεβράκωμα. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα ουσιώδες, οπότε τουλάχιστον για μελλοντική αναφορά να έχουμε κάτι που να βγάζει γέλιο δείχνοντας την γελοιότητα τους.

cranky
17-12-17, 01:22
Έχω σκεφτεί :

για εξοδικό,
για καταγγελία στον συνήγορο του Καταναλωτή και στην ΕΕΤ
Καί τα δύο, και θάψιμο στο facebook, αν έχεις

gataros20
20-12-17, 15:57
Ειδικά αυτή η καραμέλα ότι θέλεις το internet (στο σπίτι) για τη δουλειά σου + ότι χάνεις χρήματα λόγω της καθυστέρησης είναι σπουδαίο μαργαριτάρι. Το να βάλεις όμως επαγγελματική σύνδεση (για να έχεις και τάχιστη εξυπηρέτηση) μιας και είσαι επαγγελματίας (μιας και μέσω internet βιοπορίζεσαι), αυτό μην το πεις πουθενά.

Από τη μία πλευρά όλοι θέλουμε εξυπηρέτηση γιατί και καλά χάνουμε χρήματα, από την άλλη όμως βάζουμε οικιακό πακέτο internet γιατί είμαστε χουβαρντάδες...

sweet dreams
20-12-17, 16:28
Το Ιnternet είναι πλέον απαραίτητο για πολλούς και διαφόρους λόγους, δεν χρειάζεται να κάνουμε περαιτέρω ανάλυση, σε τεχνολογικό Forum είμαστε.
Ούτε φυσικά θα πάρουμε όλοι επαγγελματικές συνδέσεις στο σπίτι, επειδή είναι απαραίτητο να συνδεθούμε στο Internet για πράγματα της δουλειάς μας.

gataros20
20-12-17, 16:43
Εννοείται ότι το Internet αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για προσωπική χρήση.

Όταν όμως επικαλούμαστε απώλεια εσόδων λόγω μη δυνατότητας σύνδεσης, καλό θα είναι να μην χρησιμοποιούμε προγράμματα τα οποία προορίζονται για οικιακή χρήση. Μπορεί να το κάνουμε για λόγους οικονομίας, ευκολίας κλπ, αλλά δεν μπορούμε να επικαλούμαστε απώλεια εσόδων, αποζημίωσης (πέρα του πιστωτικού που μπορούμε να λάβουμε για τη διάρκεια μη παροχής υπηρεσίας) κλπ. Υπάρχει λόγος που οι πάροχοι διαθέτουν επαγγελματικά συμβόλαια, προκειμένου σε περίπτωση προβλήματος να μην υπάρχουν ''θα το φτιάξουμε'', ''θα δούμε'', αλλά άμεσες λύσεις.

sdikr
20-12-17, 17:13
Όταν λέμε ότι χάνω χρήματα, θεωρούμε πως θα αναγκάσουμε τον πάροχο να κάνει γρηγορότερα, κάτι που φυσικά δεν ισχύει, ουτέ το να βγούμε στα φόρουμ και στο facebook θα τον αναγκάσει να κάνει κάτι πιο γρήγορα. Για να μην γίνεται υπάρχει προβλήμα
Ούτε φυσικά σε κάποιο δικαστήριο μετά θα βρούμε το δίκαιο μας.

Δυστυχώς οι συνδέσεις με sla κλπ είναι πανάκριβες όμως για απλούς χρήστες ή ενα μικρό κατάστημα, το μόνο που μπορεί να έχει είναι κάποιο backup.

Στην πιο πάνω περίπτωση θα μπορούσε να κάνει αίτηση για νέα γραμμή ώστε να μπει πρώτα η γραμμή και μετά ζητηθεί μεταφορά της παλιάς και κατάργηση της νέας,

liakos356
20-12-17, 18:17
Ειδικά αυτή η καραμέλα ότι θέλεις το internet (στο σπίτι) για τη δουλειά σου + ότι χάνεις χρήματα λόγω της καθυστέρησης είναι σπουδαίο μαργαριτάρι. Το να βάλεις όμως επαγγελματική σύνδεση (για να έχεις και τάχιστη εξυπηρέτηση) μιας και είσαι επαγγελματίας (μιας και μέσω internet βιοπορίζεσαι), αυτό μην το πεις πουθενά.

Από τη μία πλευρά όλοι θέλουμε εξυπηρέτηση γιατί και καλά χάνουμε χρήματα, από την άλλη όμως βάζουμε οικιακό πακέτο internet γιατί είμαστε χουβαρντάδες...

Δηλαδή έπρεπε να βάλω leased για να αποδείξω ότι χρειάζομαι τα data? Μήπως να κάνω και έναρξη ατομικής επιχείρησης για να κάνω update το xCode? Κανείς δεν μου είπε εν έτη 2017-18 ότι θα πάρει 2 μήνες για μία μεταφορά από τον εθνικό πάροχο τηλεπικοινωνιών. Αν το ήξερα, σιγά μην το έκανα. Μιλάμε για τον ΟΤΕ, όχι για την inalan με 3 τεχνικούς. Ούτε μου είπε κανείς ότι υπάρχει πρόβλημα και θα καθυστερήσει το αίτημα. Δλδ από το Νοέμβρη πρέπει να υπολογίζω τις διακοπές των Χριστουγέννων? Όντως χάνω χρήματα, γιατί ασχολούμαι μαζί τους. Ας μου έλεγε κάποιος ότι βρήκαν αρχαία στο Πασαλιμάνι και σταματάνε οι εργασίες, αλλά όχι και να παίρνω τηλ και να μην απαντάει κανείς. Ντροπή τους

Είναι αδικαιολόγητοι, απατεώνες και έχω βαρεθεί αυτή την κατάσταση.

TearDrop
24-12-17, 04:04
Δηλαδή έπρεπε να βάλω leased για να αποδείξω ότι χρειάζομαι τα data? Μήπως να κάνω και έναρξη ατομικής επιχείρησης για να κάνω update το xCode? Κανείς δεν μου είπε εν έτη 2017-18 ότι θα πάρει 2 μήνες για μία μεταφορά από τον εθνικό πάροχο τηλεπικοινωνιών. Αν το ήξερα, σιγά μην το έκανα. Μιλάμε για τον ΟΤΕ, όχι για την inalan με 3 τεχνικούς. Ούτε μου είπε κανείς ότι υπάρχει πρόβλημα και θα καθυστερήσει το αίτημα. Δλδ από το Νοέμβρη πρέπει να υπολογίζω τις διακοπές των Χριστουγέννων? Όντως χάνω χρήματα, γιατί ασχολούμαι μαζί τους. Ας μου έλεγε κάποιος ότι βρήκαν αρχαία στο Πασαλιμάνι και σταματάνε οι εργασίες, αλλά όχι και να παίρνω τηλ και να μην απαντάει κανείς. Ντροπή τους

Είναι αδικαιολόγητοι, απατεώνες και έχω βαρεθεί αυτή την κατάσταση.

Δεν παίρνουν (και δεν χρειάζονται) όλοι οι επαγγελματίες leased lines. Εχει δίκιο ο φίλος παραπάνω, αν χρειάζεσαι επαγγελματική σύνδεση και θεωρείς οτι χάνεις χρήματα με την καθυστέρηση πληρώνεις κάτι παραπάνω:

https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Services-Business-Double-Play/_/N-809

Αν θέλεις να την βγάλεις με 25€ θα περιμένεις. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις και (ευτυχώς για εμάς που πληρώνουμε business σύνδεση) ισχύει απόλυτα.

liakos356
05-01-18, 14:21
Καλή χρονιά σε όλους. Τελικά μετά από πολλές παλινωδίες, κατάφερα και έχω internet στην εξωφρενική ταχύτητα των 9 mbps, δηλαδή στο 1mb /sec. Με τα πολλά ο τεχνικός ήρθε στις 27/12, ένας μικρός που από ότι φαίνεται τον έχωσαν οι υπόλοιποι μέσα στις γιορτές.

Όταν τον ρώτησα για VDSL, μου απάντησε σαν την Πυθία για μέσα στο 18 και βλέπουμε. Η σύνδεση είναι χαμηλή, αλλά σταθερή. Δεν είναι να δουλεύουν 2 συσκευές ταυτόχρονα αν θες να έχεις Video on demand, ειδικά για εμένα που δεν έχω τηλεοπτική κεραία.

Περιμένω το πρώτο λογαριασμό να δω πώς θα πάει, θα τα ζυγίσω και πάω για φορητότητα. Ξέρουμε την στάνταρ τιμή διακοπής? Είναι 120€ πάντα?

sdikr
05-01-18, 14:31
Θα πρέπει να μην κάνεις video on demand ώστε να μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου, νομίζω πως είπες πως είναι για δουλειά η σύνδεση, μια κεραία είναι φθηνή και μπαίνει εύκολα.

Τις ίδιες ταχύτητες πάνω κάτω θα έχεις και αλλού, αν δεν κάνω λάθος αυτή την στιγμή είναι στα 125 για συμβόλαια που θα γίνουν σήμερα,

iokastis
05-01-18, 14:47
Καλή χρονιά σε όλους. Τελικά μετά από πολλές παλινωδίες, κατάφερα και έχω internet στην εξωφρενική ταχύτητα των 9 mbps, δηλαδή στο 1mb /sec. Με τα πολλά ο τεχνικός ήρθε στις 27/12, ένας μικρός που από ότι φαίνεται τον έχωσαν οι υπόλοιποι μέσα στις γιορτές.

Όταν τον ρώτησα για VDSL, μου απάντησε σαν την Πυθία για μέσα στο 18 και βλέπουμε. Η σύνδεση είναι χαμηλή, αλλά σταθερή. Δεν είναι να δουλεύουν 2 συσκευές ταυτόχρονα αν θες να έχεις Video on demand, ειδικά για εμένα που δεν έχω τηλεοπτική κεραία.

Περιμένω το πρώτο λογαριασμό να δω πώς θα πάει, θα τα ζυγίσω και πάω για φορητότητα. Ξέρουμε την στάνταρ τιμή διακοπής? Είναι 120€ πάντα? ανέβηκες 2 mbps περιπου σε σχεση με τη wind η κανω λαθος ; αναλογα με το λογαριασμο θα "πας" για φορητοτητα αλλα γιατι ; είναι τα χρηματα,ειναι η ταχυτητα τι είναι αυτό που θα σε κανει να "πας" για φορητοτητα;για τα χρηματα δεν το συζητω είναι δικαίωμα σου να κανεις ότι θες,αλλα αν το κριτηριο είναι η ταχυτητα μηπως θα πρεπει να το δεις λιγο το θεματακι; και ανεβασε αν θες τα στατιστικα να δουμε κι'εμεις γιατι ειχες και εχεις ακομη χαμηλη ταχυτητα.;)

gataros20
05-01-18, 15:28
Είναι δράμα όντως να συνδέεσαι με 9mbit ταχύτητα αυτή την εποχή.

Όμως αν η γραμμή είναι σταθερή και δεν χρειάζεσαι το upload, θα κάνεις τη δουλειά σου έστω και με τα 9mbit.

Το να πάει κάποιος σε φορητότητα, να πληρώσει το πέναλτυ των 100€ + για μια αλλαγή στη ταχύτητα συγχρονισμού πάνω-κάτω στα 2-3mbit ας το κρίνει ο καθένας αν αξίζει.

Καλή χρονιά σε όλους.

liakos356
05-01-18, 16:16
Αν η διακοπή γίνει τώρα, σε βάθος 24μηνου τα λεφτά μου έρχονται το ίδιο (με την λογική ότι θα πάω σε ένα πρόγραμμα στα 20€ από τα 27 που δίνω τώρα.). Επίσης θα έχω και τα απεριόριστα σταθερά (απαράδεκτο που η cosmote δεν δίνει κάτι τέτοιο δωρεάν). Όλα παίζονται είναι στη διαπραγμάτευση που θα κάνεις με τον εναλλακτικό και την αντιπροσφορά από τον υπάρχον πάροχο. Όλα αυτά είναι ξεφτιλίκια πράγματα, που σε αναγκάζουν την σήμερον ημέρα να κάνεις παζάρια το συμβόλαιό σου, σα να είσαι στο μοναστηράκι και αγοράζεις κιλίμια.

Είναι ψυχολογικό το θέμα πια. Δεν μπορώ να βλέπω το λογότυπο του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι μου. Είναι σαν να επικροτώ τον τηλεπικοινωνιακό σκοταδισμό που έχουν επιβάλλει στη χώρα δεκαετίες τώρα.

Τώρα για όλους αυτούς που λένε για φτηνές κεραίες, να κόβω τα updates όταν βλέπω netflix, να κάνω δουλειά μόνο το βράδυ που δεν μπαίνει άλλος στο lan του σπιτιού, να τους πω ότι η βασιλόπιτα έγραφε πάνω 2018 και όχι 1998.

sdikr
05-01-18, 16:33
Αν η διακοπή γίνει τώρα, σε βάθος 24μηνου τα λεφτά μου έρχονται το ίδιο (με την λογική ότι θα πάω σε ένα πρόγραμμα στα 20€ από τα 27 που δίνω τώρα.). Επίσης θα έχω και τα απεριόριστα σταθερά (απαράδεκτο που η cosmote δεν δίνει κάτι τέτοιο δωρεάν). Όλα παίζονται είναι στη διαπραγμάτευση που θα κάνεις με τον εναλλακτικό και την αντιπροσφορά από τον υπάρχον πάροχο. Όλα αυτά είναι ξεφτιλίκια πράγματα, που σε αναγκάζουν την σήμερον ημέρα να κάνεις παζάρια το συμβόλαιό σου, σα να είσαι στο μοναστηράκι και αγοράζεις κιλίμια.

Είναι ψυχολογικό το θέμα πια. Δεν μπορώ να βλέπω το λογότυπο του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι μου. Είναι σαν να επικροτώ τον τηλεπικοινωνιακό σκοταδισμό που έχουν επιβάλλει στη χώρα δεκαετίες τώρα.

Τώρα για όλους αυτούς που λένε για φτηνές κεραίες, να κόβω τα updates όταν βλέπω netflix, να κάνω δουλειά μόνο το βράδυ που δεν μπαίνει άλλος στο lan του σπιτιού, να τους πω ότι η βασιλόπιτα έγραφε πάνω 2018 και όχι 1998.

Εσύ είπες πως το χρειάζεσαι για την δουλειά σου, αλλά μάλλον ήταν το κλασικό που λένε όλοι είναι για την δουλειά μου κλπ, χάνω λεφτά, και μετά σου λένε οτι ναι ξέρεις ήταν για να βλέπουμε καμιά ταινία και δεν μπορώ να πληρώσω για επαγγελματικό πακέτο.
Αν έλεγες απο την αρχή ότι να ξέρετε δεν μπορώ να δώ ταινίες κλπ δεν νομίζω να υπήρχε κάποιο θέμα.

ο μόνος τρόπος να μην έχεις κάτι να κάνεις με τον ΟΤΕ είναι να βάλεις απο πάροχο που να έχει δικό του δίκτυο, αυτή την στιγμή στην Αθήνα υπάρχει η Ιναλαν, σε όλα τα άλλα θα πληρώνεις στον ΟΤΕ και θα σου χαλάει το ψυχολογικό.

sweet dreams
05-01-18, 16:34
Παράθεση στον ts

Καλά και άγια όσα λες αλλά έτσι είναι η κατάσταση, δεν θα πρέπει να κοιτάξεις να κάνεις την δουλειά σου όσο το δυνατόν καλύτερα μέχρι να διορθωθούν τα πράγματα;;
Αν είναι εφικτό, που είναι το κακό να βάλεις δορυφορικό ώστε να ξεφορτώσεις λίγο την σύνδεση;; σε βλέπω ότι αντιδράς άσχημα στην ιδέα και παραξενεύομαι.
Ο.Κ., τα έχουμε περάσει όλοι λίγο-πολύ και σε καταλαβαίνουμε, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσεις να προσαρμοστείς όσο μπορείς στην υπάρχουσα κατάσταση.

liakos356
05-01-18, 16:59
Εσύ είπες πως το χρειάζεσαι για την δουλειά σου, αλλά μάλλον ήταν το κλασικό που λένε όλοι είναι για την δουλειά μου κλπ, χάνω λεφτά, και μετά σου λένε οτι ναι ξέρεις ήταν για να βλέπουμε καμιά ταινία και δεν μπορώ να πληρώσω για επαγγελματικό πακέτο.
Αν έλεγες απο την αρχή ότι να ξέρετε δεν μπορώ να δω ταινίες κλπ δεν νομίζω να υπήρχε κάποιο θέμα.


Καλώς ή κακώς, σε ένα σύγχρονο σπίτι είναι περισσότερο απαραίτητο το data από το voice. Φυσικά και έχω netflix, όπως έχω και κινητό, και ταμπλετ και ip cams και ένα pc συνέχεια με ssh στο server της δουλειάς για να βλέπω τα logs και χίλια δυο άλλα. Αυτό δεν σημαίνει ότι το broadband είναι του διαόλου και η φτώχεια θέλει καλοπέραση. Είναι η μίζερη νοοτροπία που μας έχει φέρει εκεί που είμαστε.

Σίγουρα δεν είναι κάτι το να φύγεις από τον ένα νταβατζή και να πας στον άλλο, μη σου πω ότι είναι και λίγο μ@λ@κία από τη στιγμή που θα πληρώσεις κερατιάτικα, αλλά θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερη μ@λ@κία το να μην κάνεις τίποτα.

iokastis
05-01-18, 18:00
ζητησα στατιστικα και δεν ανεβασες πραγμα σεβαστο αλλωστε να βοηθησω ηθελα και μονο.παμε τωρα στο χρηματικο.εως 24 με απεριόριστα σταθερα και 30' το μηνα σε κινητα με 25 ευρω το μηνα.αυτο μου δινει εμενα η cosmote.το ψυχολογικο το καταλαβα από το e-mail που εστειλες στην cosmote.τα περι δουλειας τα προσπερνω γιατι εδωσαν απαντηση οι αλλοι φιλοι.επανερχομαι στα στατιστικα που επιμελως δεν ανεβάζεις για να κρυψεις τι? εσυ ξερεις.αλλο δεν θα σχολιασω γιατι δεν είμαι ψυχίατρος.κι'εγω ειχα θεματα στο παρελθον με την cosmote αλλα δεν εκανα σαν τη χηρα στο κρεβατι..αν ανεβαζες στατιστικα θα ησουν πιο αξιόπιστος,αυτη είναι η γνωμη μου._

liakos356
05-01-18, 18:36
ζητησα στατιστικα και δεν ανεβασες πραγμα σεβαστο αλλωστε να βοηθησω ηθελα και μονο.παμε τωρα στο χρηματικο.εως 24 με απεριόριστα σταθερα και 30' το μηνα σε κινητα με 25 ευρω το μηνα.αυτο μου δινει εμενα η cosmote.το ψυχολογικο το καταλαβα από το e-mail που εστειλες στην cosmote.τα περι δουλειας τα προσπερνω γιατι εδωσαν απαντηση οι αλλοι φιλοι.επανερχομαι στα στατιστικα που επιμελως δεν ανεβάζεις για να κρυψεις τι? εσυ ξερεις.αλλο δεν θα σχολιασω γιατι δεν είμαι ψυχίατρος.κι'εγω ειχα θεματα στο παρελθον με την cosmote αλλα δεν εκανα σαν τη χηρα στο κρεβατι..αν ανεβαζες στατιστικα θα ησουν πιο αξιόπιστος,αυτη είναι η γνωμη μου._

Δεν χρειάζονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, γιατί μπορούν να γυρίσουν απέναντι. Εσύ μάλλον είσαι τυχερός και πέτυχες τέτοια προσφορά, και είσαι ικανοποιημένος πελάτης του μπουρδ@#- εταιρείας. Εγώ πάλι όχι. Παραθέτω και το πιστοποιητικό αξιοπιστίας που ζητήθηκε :

190019

iokastis
05-01-18, 18:41
Δεν χρειάζονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, γιατί μπορούν να γυρίσουν απέναντι. Εσύ μάλλον είσαι τυχερός και πέτυχες τέτοια προσφορά, και είσαι ικανοποιημένος πελάτης του μπουρδ@#- εταιρείας. Εγώ πάλι όχι. Παραθέτω και το πιστοποιητικό αξιοπιστίας που ζητήθηκε :

190019 η σε εχουν σε κλειδωμενο προφιλ,η η εσωτερικη σου εγκατασταση εχει θεμα,η η γραμμη σου εχει θεμα. το 15.5 up στο line att δειχνει ότι καπου εχει πρόβλημα η γραμμη ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω..ψαξε το γιατι σε οποια εταιρια και να πας ταχυτητα δεν θα εχεις.

puffy
05-01-18, 20:55
Εσύ είπες πως το χρειάζεσαι για την δουλειά σου, αλλά μάλλον ήταν το κλασικό που λένε όλοι είναι για την δουλειά μου κλπ, χάνω λεφτά, και μετά σου λένε οτι ναι ξέρεις ήταν για να βλέπουμε καμιά ταινία και δεν μπορώ να πληρώσω για επαγγελματικό πακέτο.
Αν έλεγες απο την αρχή ότι να ξέρετε δεν μπορώ να δώ ταινίες κλπ δεν νομίζω να υπήρχε κάποιο θέμα.

ο μόνος τρόπος να μην έχεις κάτι να κάνεις με τον ΟΤΕ είναι να βάλεις απο πάροχο που να έχει δικό του δίκτυο, αυτή την στιγμή στην Αθήνα υπάρχει η Ιναλαν, σε όλα τα άλλα θα πληρώνεις στον ΟΤΕ και θα σου χαλάει το ψυχολογικό.


^^ και που να δει και ταχυτητες wind, 4Κ θα πηγαινει αερας. αλλα η ψυχολογια μετραει.
φιλικα τελειως αν εχεις νευρα με οτε με wind μαλλον θα ανεβεις level αν σου βγει προβλημα

Zarko
12-01-18, 10:32
^^ και που να δει και ταχυτητες wind, 4Κ θα πηγαινει αερας. αλλα η ψυχολογια μετραει.
φιλικα τελειως αν εχεις νευρα με οτε με wind μαλλον θα ανεβεις level αν σου βγει προβλημα


Χαχά, συμφωνώ απόλυτα, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από τη Wind, αλλά μπορώ να πω για την εμπειρία μου στη κ@λ@Forthnet, στην οποία έμεινα αναγκαστικά κολλημένος για τεσσεράμισι χρόνια επειδή ήταν ο μοναδικός πάροχος που έδινε δωρεάν χρόνο προς σταθερά τηλέφωνα στην Ουκρανία που μου ήταν απαραίτητος.

Τι να σας πω βρε παιδιά, για τις 50-100 αποσυνδέσεις καθημερινά για χρόνια ολόκληρα; Και δεν μιλάμε για αποσυνδέσεις δευτερολέπτων, μιλάμε για λεπτά ολόκληρα, που μπορεί να ήταν 2, 3, 5 κτλ. Υπήρχαν βδομάδες ολόκληρες που ήμουν περισσότερο χρόνο σε αποσύνδεση στη διάρκεια της μέρας από όσο ήμουν σε σύνδεση! :p

Να σας πω ότι με άφησαν ξαφνικά για δέκα ολόκληρες μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ, και μετά από άπειρα τηλεφωνήματα και επισκέψεις στο κατάστημα της περιοχής τους η δικαιολογία τους ήταν: "Δεν είχε κουμπώσει καλά η κάρτα σας στο Αστικό Κέντρο"! :rofl:

Πέρυσι τον Γενάρη διέκοψα το συμβόλαιό μου στη κ@λ@Forthnet και πήγα στην Cosmote. Ο εξοπλισμός μου είναι φυσικά ακριβώς ο ίδιος, τα ίδια καλώδια μέσα στο σπίτι κτλ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι βγήκε το Thompson και μπήκε το 2i. Στον ένα χρόνο ζήτημα είναι να είχα 5-10 αποσυνδέσεις όλες κι όλες, κι αυτές στα 5-10 δευτερόλεπτα το πολύ...

jimmy08
12-01-18, 11:35
Χαχά, συμφωνώ απόλυτα, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από τη Wind, αλλά μπορώ να πω για την εμπειρία μου στη κ@λ@Forthnet, στην οποία έμεινα αναγκαστικά κολλημένος για τεσσεράμισι χρόνια επειδή ήταν ο μοναδικός πάροχος που έδινε δωρεάν χρόνο προς σταθερά τηλέφωνα στην Ουκρανία που μου ήταν απαραίτητος.

Τι να σας πω βρε παιδιά, για τις 50-100 αποσυνδέσεις καθημερινά για χρόνια ολόκληρα; Και δεν μιλάμε για αποσυνδέσεις δευτερολέπτων, μιλάμε για λεπτά ολόκληρα, που μπορεί να ήταν 2, 3, 5 κτλ. Υπήρχαν βδομάδες ολόκληρες που ήμουν περισσότερο χρόνο σε αποσύνδεση στη διάρκεια της μέρας από όσο ήμουν σε σύνδεση! :p

Να σας πω ότι με άφησαν ξαφνικά για δέκα ολόκληρες μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ, και μετά από άπειρα τηλεφωνήματα και επισκέψεις στο κατάστημα της περιοχής τους η δικαιολογία τους ήταν: "Δεν είχε κουμπώσει καλά η κάρτα σας στο Αστικό Κέντρο"! :rofl:

Πέρυσι τον Γενάρη διέκοψα το συμβόλαιό μου στη κ@λ@Forthnet και πήγα στην Cosmote. Ο εξοπλισμός μου είναι φυσικά ακριβώς ο ίδιος, τα ίδια καλώδια μέσα στο σπίτι κτλ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι βγήκε το Thompson και μπήκε το 2i. Στον ένα χρόνο ζήτημα είναι να είχα 5-10 αποσυνδέσεις όλες κι όλες, κι αυτές στα 5-10 δευτερόλεπτα το πολύ...

Κατανοώ απόλυτα τον εκνευρισμό σου αλλά δεν πιστεύω ότι το να αλλάξεις πάροχο θα λύσει κάποιο πρόβλημα πέρα από το ψυχολογικό που ανέφερες.

Ίσα ίσα μάλιστα που ενδεχομένως να σου δημιουργήσει περισσότερα, με αποσυνδέσεις κλπ. Και είναι γνωστό νομίζω το πως αντιμετωπίζονται οι βλάβες άλλων παρόχων από τον ΟΤΕ και πόσο καιρό κάνουν για να τις διορθώσουν. Αν ήμουν στη θέση σου θα άλλαζα πάροχο, μόνο αν γνώριζα οτι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο από τον εναλλακτικό στην περιοχή (όχι μίσθωση από τον ΟΤΕ, αλλά πραγματικά ιδιόκτητο).

Για το VDSL που λες, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα χρονοδιάγραμμα εργασιών. Αν γνωρίζεις το αστικό κέντρο που ανήκεις μπορώ να σου πω περισσότερα.

Zarko
12-01-18, 13:36
Κατανοώ απόλυτα τον εκνευρισμό σου αλλά δεν πιστεύω ότι το να αλλάξεις πάροχο θα λύσει κάποιο πρόβλημα πέρα από το ψυχολογικό που ανέφερες.

Ίσα ίσα μάλιστα που ενδεχομένως να σου δημιουργήσει περισσότερα, με αποσυνδέσεις κλπ. Και είναι γνωστό νομίζω το πως αντιμετωπίζονται οι βλάβες άλλων παρόχων από τον ΟΤΕ και πόσο καιρό κάνουν για να τις διορθώσουν. Αν ήμουν στη θέση σου θα άλλαζα πάροχο, μόνο αν γνώριζα οτι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο από τον εναλλακτικό στην περιοχή (όχι μίσθωση από τον ΟΤΕ, αλλά πραγματικά ιδιόκτητο).

Για το VDSL που λες, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα χρονοδιάγραμμα εργασιών. Αν γνωρίζεις το αστικό κέντρο που ανήκεις μπορώ να σου πω περισσότερα.


Το μήνυμά σου με μπέρδεψε, δεν ξέρω καν αν ήθελες να απευθυνθείς σε μένα. Μάλλον δεν διάβασες τη τελευταία παράγραφο από το μήνυμά μου, στην οποία λέω ξεκάθαρα ότι δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις, από τότε που πήγα στη Cosmote εδώ και έναν χρόνο. Επίσης ήμουν απολύτως σίγουρος ότι οι αποσυνδέσεις οφείλονταν στην κ@λ@Forthnet. Από τόσους παρόχους έχω περάσει, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, μόνο με τη Forthnet. Πιο πριν ήμουν για δύο χρόνια στην On, απολύτως κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, όπως και με την Cosmote...




Πέρυσι τον Γενάρη διέκοψα το συμβόλαιό μου στη κ@λ@Forthnet και πήγα στην Cosmote. Ο εξοπλισμός μου είναι φυσικά ακριβώς ο ίδιος, τα ίδια καλώδια μέσα στο σπίτι κτλ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι βγήκε το Thompson και μπήκε το 2i. Στον ένα χρόνο ζήτημα είναι να είχα 5-10 αποσυνδέσεις όλες κι όλες, κι αυτές στα 5-10 δευτερόλεπτα το πολύ...

jimmy08
12-01-18, 13:47
Το μήνυμά σου με μπέρδεψε, δεν ξέρω καν αν ήθελες να απευθυνθείς σε μένα. Μάλλον δεν διάβασες τη τελευταία παράγραφο από το μήνυμά μου, στην οποία λέω ξεκάθαρα ότι δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις, από τότε που πήγα στη Cosmote εδώ και έναν χρόνο. Επίσης ήμουν απολύτως σίγουρος ότι οι αποσυνδέσεις οφείλονταν στην κ@λ@Forthnet. Από τόσους παρόχους έχω περάσει, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, μόνο με τη Forthnet. Πιο πριν ήμουν για δύο χρόνια στην On, απολύτως κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, όπως και με την Cosmote...

Σε σένα ήθελα να απευθυνθώ και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά αυτό που έγραψα.

Γράφεις σε προηγούμενα μηνύματα ότι λόγω της καθυστέρησης για τη μεταφορά της γραμμής σκεφτόσουν να αλλάξεις πάροχο. Σε αυτό αναφέρθηκα.

Zarko
12-01-18, 14:25
Σε σένα ήθελα να απευθυνθώ και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά αυτό που έγραψα.

Γράφεις σε προηγούμενα μηνύματα ότι λόγω της καθυστέρησης για τη μεταφορά της γραμμής σκεφτόσουν να αλλάξεις πάροχο. Σε αυτό αναφέρθηκα.

Α, εντάξει, όχι καμία σχέση με μεταφορά γραμμής, απλά περιέγραψα την εφιαλτική εμπειρία μου με την Forthnet στα 4,5 χρόνια που ήμουν σε αυτούς. Όπως γράφει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα εδώ, πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας πάροχος που να αφήνει ικανοποιημένους όλους τους συνδρομητές του, ίσως ούτε καν τη μεγάλη πλειοψηφία, οπότε ο καθένας από εμάς σχηματίζει μια άποψη ανάλογα με τις δικές του προσωπικές εμπειρίες, δεν μπορεί δηλαδή να βασιστεί στις εμπειρίες άλλων συνδρομητών.

Ο φίλος στο θέμα εδώ δεν θέλει ούτε καν να ακούει για τη Cosmote, αντίθετα εγώ είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Εγώ πάλι και μόνο που ακούω για τη Forthnet βγάζω σπυράκια, :p ενώ υπάρχουν εκατοντάδες ή χιλιάδες άλλοι συνδρομητές που δηλώνουν ικανοποιημένοι από αυτήν...

liakos356
12-01-18, 18:05
Για το VDSL που λες, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα χρονοδιάγραμμα εργασιών. Αν γνωρίζεις το αστικό κέντρο που ανήκεις μπορώ να σου πω περισσότερα.

Δεν μου λες εμένα πότε προβλέπεται για Πασαλιμάνι? Λογικά είμαι στο Α/Κ Πειραιά.

jimmy08
12-01-18, 18:27
Δεν μου λες εμένα πότε προβλέπεται για Πασαλιμάνι? Λογικά είμαι στο Α/Κ Πειραιά.

Σε παραπέμπω σε σχόλιο αλλού στο φόρουμ που θα βρεις αυτό που ζητάς. (Α/Κ Πειραιά δεν βρήκα, ίσως λέγεται αλλιώς)

https://www.adslgr.com/forum/threads/1023988-COSMOTE-FTTH?p=6283005#post6283005

Sovjohn
14-01-18, 13:48
Δεν μου λες εμένα πότε προβλέπεται για Πασαλιμάνι? Λογικά είμαι στο Α/Κ Πειραιά.

Λοιπόν, αφού γέλασα με την ιστορία σου :p θα σου πω ότι όλοι οι πάροχοι το ίδιο είναι και μάλιστα και σε εταιρικά πακέτα small business τα ίδια τραβάς. Η μεταφορά γραμμής σε άλλο σημείο επειδή διαδικαστικά είναι κατασκευή νέας γραμμής & μεταφορά παίρνει για πλάκα 1 μήνα και βάλε. Έχω και γω ιστορία από Vodafone η οποία σε εταιρικό πακέτο αποφάσισε να δεήσει και να κάνει φορητότητα αριθμού 1 μήνα αφού παραδόθηκε η γραμμή τηλεφωνίας, γιατί να υπάρχει βιασύνη μωρέ, klein. Οι δικαιολογίες που είχε βρει εντός Δεκεμβρίου ήταν αστείες, από το ότι 'είναι αρμόδια μόνο η προσωπική σύμβουλος εξυπηρέτησης' (εξαφανισμένη) μέχρι 'η αίτηση έχει γίνει αλλά εμείς δεν τη βλέπουμε'... :lol:

Τέλος πάντων, για Πειραιά - Ανάλογα με το που είσαι, γιατί μάλλον αν είσαι Πασαλιμάνι στο ύψος των καφετεριών από Α/Κ Πειραιά παίρνεις, υπάρχουν δύο τινά: Στη Φρεαττύδα (όπου είμαι και γω, δηλ. Καλλίπολη, Πειραϊκή, Βρυώνη και λοιπές περιοχές) ενεργοποιείται VDSL αυτή την περίοδο με καμπίνες από Vodafone. Κάποιοι λίγοι έχουν ήδη βάλει, κάποιοι άλλοι (όπως εγώ) περιμένουν. Εγώ περιμένω γιατί ναι μεν είμαι αλλεργικός με την cosmote/ote και για 10 χρόνια+ δεν είχα, αλλά πλέον, για σύνδεση από καμπίνα Vodafone, οι επιλογές μου είναι ΟΤΕ, Vodafone, Wind και κρίνω πως τα 2 ή 3 Ε που κοστίζει φθηνότερα η Wind/Vodafone γιατί για τόσο μιλάμε, δεν αξίζουν από άποψη δικτύου κτλ.

Τώρα, αν είσαι στο Α/Κ Πειραιά, το καλό νέο είναι ότι θα σας βάλει η Vodafone fiber to the home. Τα κακά νέα είναι ότι αυτό θα γίνει το 2019 βάσει του προγραμματισμού που έχουν ανακοινώσει. Οπότε, ή θα έχεις VDSL up to 100 λίαν συντόμως, ή θα έχεις actual fiber αλλά το 2019, και στις 2 περιπτώσεις ο πάροχος καμπίνας/δικτύου θα είναι η Vodafone και όχι ο ΟΤΕ (ο ΟΤΕ θα δίνει μόνο το χαλκό από το σπίτι έως την καμπίνα). Have fun :)

liakos356
15-01-18, 15:15
Τώρα, αν είσαι στο Α/Κ Πειραιά, το καλό νέο είναι ότι θα σας βάλει η Vodafone fiber to the home. Τα κακά νέα είναι ότι αυτό θα γίνει το 2019 βάσει του προγραμματισμού που έχουν ανακοινώσει. Οπότε, ή θα έχεις VDSL up to 100 λίαν συντόμως, ή θα έχεις actual fiber αλλά το 2019, και στις 2 περιπτώσεις ο πάροχος καμπίνας/δικτύου θα είναι η Vodafone και όχι ο ΟΤΕ (ο ΟΤΕ θα δίνει μόνο το χαλκό από το σπίτι έως την καμπίνα). Have fun :)

Άμεσος, απλός, δωρικός, λιτός... χομπίστας!!!

Να επιβεβαιώσω τα λεγόμενά σου, λέγοντας ότι 200 μέτρα πιο κάτω, στη περιοχή της Ζέας, απέναντι από το μουσείο και πάνω από τα Ιμαλάια, συγγενής μου παίρνει VDSL από vodafone. Όπως ήταν φυσικό, του είπα να βάλουμε κατευθύνθηκες κεραίες στις ταράτσες και να της πληρώνω το internet. Το άλλό ήταν να πάρω φόρμα Οτετζή και μέσα στη νύχτα να τραβήξω καλώδιο μέχρι το σπίτι της. Όπως καταλαβαίνεις δεν ενθουσιάστηκε με καμία ιδέα.

Αυτό για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ fiber at home μου το επιβεβαίωσε φίλος τεχνικός στη Vodafone. Γενικά πάντως δεν κουνιέται φύλο, γιατί περιμένουμε να τελειώσουν τα έργα του ΤΡΑΜ (το γρήγορο internet καθυστερεί από το πιο αργό ΜΜΜ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.