PDA

Επιστροφή στο Forum : Support για φίλο



spyrosn
01-06-07, 21:00
Παιδιά, ένας φίλος μου έχει ανάγκη από support για κάποιο πρόβλημα softwarικό που έχει με ένα iMac. Μάλλον θα χρειαστεί on-site support (δηλαδή σπίτι του :lol:). Φυσικά με το αζημίωτο. Θα πήγαινα εγώ αλλά είμαι άσχετος από MacOs. :p

PM με για λεπτομέρειες όποιος ενδιαφέρεται. Deadline Κυριακή 3/6 βράδυ (μεθαύριο),γιατί μετά δεν έχει τόσο νόημα.

Η τοποθεσία είναι στα νότια προάστια, οπότε κοιτάξτε αν σας βολεύει από πλευράς απόστασης.

Αυτά, thanks.

Flareman
02-06-07, 18:03
Ναι, αλλά τι πρόβλημα έχει πάνω-κάτω;:) Αν δεν ξέρουμε δε μπορούμε να πούμε αν επιδέχεται βοηθείας...:oops:

macgiorgosgr
03-06-07, 04:24
Έχω την αίσθηση ότι τα φόρα είναι για αλληλοϋποστήριξη η οποία εμπεριέχει και την αφιλοκερδή προσφορά βοήθειας. Απαράδεκτος ο φίλος σου κατά πρώτον. Αν ήθελε βοήθεια επί πληρωμή να απευθυνθεί στην εταιρεία που του τον πούλησε και είναι φυσικότερο να κάνει το support η ίδια. Απαράδεκτος εσύ κατά δεύτερον, που προάγεις τέτοια αντιμετώπιση μέσα από το φόρουμ που είσαι μέλος.

Και ποιό πρόβλημα είναι αυτό που δεν μπορεί να περιγραφεί σε ένα φόρουμ και πρέπει να γίνει on-site support; Ρε μπας και θέλει να εγκαταστήσει τίποτα σπασμένα προγράμματα και δεν ξέρει πώς; Λέω εγώ τώρα, μην πέσετε να με φάτε αν σφάλλω...

spyrosn
03-06-07, 13:40
@macgiorgosgr: Απαράδεκτος που προωθώ την έκκληση του φίλου μου για βοήθεια σε ένα σχετικό forum; Για σιγά ρε αρχηγέ, είσαι φάουλ. :mad:

@flareman: Δε μου έχει εξηγήσει ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει, κάτι μου είπε για corrupted αρχεία στο σκληρό, και επειδή είμαι παντελώς άσχετος από MacOS, ρωτάω εδώ αν υπάρχει κανένας που να μπορεί/ενδιαφέρεται να τον βοηθήσει... :what:

Flareman
03-06-07, 14:13
Αν υπάρχει πρόβλημα με corrupted αρχεία στον σκληρό απ' όπου bootάρει το σύστημα (πού το βλέπει; Υποθέτω στο Disk Utility), πρέπει να φορτώσει από το DVDάκι του Tiger (κρατώντας πατημένο το C κατά την εκκίνηση του συστήματος, από το chime μέχρι να εμφανιστεί το spinning gear) και από εκεί να πάει στο μενού Tools->Disk Utility. Μπορεί πλέον να κάνει κανονικά Repair Disk και θα του τα τακτοποιήσει λογικά:)

Όποια άλλη λεπτομέρεια, εδώ είμαστε:D

spyrosn
03-06-07, 14:48
Ευχαριστώ πολύ. :oneup: Θα το μεταφέρω και θα σου πω αποτελέσματα. ;)

macgiorgosgr
03-06-07, 16:17
@macgiorgosgr: Απαράδεκτος που προωθώ την έκκληση του φίλου μου για βοήθεια σε ένα σχετικό forum; Για σιγά ρε αρχηγέ, είσαι φάουλ.

Έκκληση σε φόρουμ υποστήριξης για παροχή βοήθειας με το αζημίωτο; Είσαι σοβαρός; Υπάρχουν αρκετές εταιρείες και freelance τεχνικοί (ή μάλλον "τεχνικοί", αλλά είναι άλλη κουβέντα) στον Mac. Αν ήθελε να πληρώσει ντε και καλά ο φίλος σου, να πήγαινε τον Mac του εκεί που τον πήρε να του τον φτιάξουν αυτοί, που στο κάτω κάτω, ζουν από αυτό το πράγμα.
Δεν είμαι φάουλ εγώ σε καμία περίπτωση "αρχηγέ μου"! Όποια βοήθεια προσφέρω, την προσφέρω αφιλοκερδώς. Για κοίτα την υπογραφή μου και δες το site του οποίου είμαι συνιδρυτής και για το οποίο πληρώνω από την τσέπη μου, χωρίς αντάλλαγμα!
Φάουλ είσαι εσύ. Να σου πω ποια θα θεωρούσα σωστή συμπεριφορά; Για πάμε λίγο στα γρήγορα:
α) Εφόσον δεν γνωρίζεις, όπως λες, για το MacOS, μπαίνεις στην διαδικασία της αναζήτησης, ή καλύτερα δείχνεις στον φίλο σου πώς χρησιμοποιούν το Internet για εύρεση λύσεων.
β) Αν δεν αποδώσει κάτι τέτοιο, εγγραφή σε κάποιο φόρουμ ελληνικό ή διεθνές και ερώτηση για το πρόβλημα εκεί. Το σύνηθες είναι να δίνονται απαντήσεις μέσα σε λίγες ώρες, σχεδόν όσο θα κάνει να έρθει ένας "τεχνικός" στο σπίτι του.
γ) Αν θέλεις ντε και καλά και σώνει να πληρώσεις, τότε η σωστή ερώτηση θα ήταν "μήπως γνωρίζετε κάποιον ή κάποια εταιρεία που προσφέρει υποστήριξη σε Mac;".

Σε κάθε περίπτωση, το
έχει ανάγκη από support για κάποιο πρόβλημα softwarικό που έχει με ένα iMac είναι λάθος. Οι ρυθμοί θήτα του εγκεφάλου μου δεν είναι τόσο ανεπτυγμένοι ώστε να καταλάβω τηλεπαθητικά ποιο είναι το πρόβλημα. Λυπάμαι, δεν έχω μαντικές ικανότητες και τα νύχια μου όταν τα μύρισα δεν μου είπαν τίποτα. Θα μπορούσε κάλλιστα το πρόβλημα να είναι "το Max/MSP που δεν δουλεύει το σπαστήρι του", έχουν δει πολλά τα μάτια μου, "αρχηγέ μου".

spyrosn
03-06-07, 18:56
Γ*μα το, δεν αξίζει. Να'σαι καλά ρε φίλε macgiorgo, να βοηθήσεις κάποιον άλλον.

kadronarxis
03-06-07, 19:51
Ησυχάστε λίγο!
Σπύρο, αν ήμουν Αθήνα, θα βγαίναμε για καφέ με τον φίλο και θα τα συζητούσαμε το πρόβλημα.
Το πολύ πολύ να διοργανώναμε ένα meeting, και να τον προσκαλούσαμε να έρθει να το συζητήσουμε.
Δεν ξέρω τι κάνετε εκεί κάτω εσείς Σπύρο, αλλά εδώ ψηλά, τα meetings πάνε και έρχονται!

άντε γερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.