PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΕΤΤ: Νέα διαδικασία για την ακύρωση αιτημάτων φορητότητας



Σελίδες : [1] 2

nnn
18-12-17, 19:07
Βελτιώσεις στη διαδικασία ακύρωσης αιτημάτων φορητότητας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί, αποφάσισε με την Απόφασή της ΑΠ.: 837/2/30-11-2017 να εισάγει η ΕΕΤΤ θέτοντας τον καταναλωτή στο επίκεντρο της διαδικασίας. Η ακύρωση αιτήματος φορητότητας αριθμών ευθυγραμμίζεται πλήρως με την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης που διαθέτουν οι συνδρομητές στις συμβάσεις από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, όπως ορίζει η νομοθεσία περί προστασίας του καταναλωτή.

Με τη νέα διαδικασία που θα εφαρμοστεί από τις 3 Ιουνίου του 2018 ο συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας εντός προθεσμίας 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης μόνον εάν αυτή έγινε από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος (π.χ. τηλεφωνικά). Στο διάστημα αυτό των 14 ημερών η αίτηση φορητότητας δεν προωθείται προς υλοποίηση και ο συνδρομητής έχει το χρονικό περιθώριο να υπαναχωρήσει αζημίως χωρίς να παρέχει καμία εξήγηση των λόγων που τον οδήγησαν στην υπαναχώρηση.

Για τη διευκόλυνση της υποβολής αιτημάτων ακύρωσης όλοι οι πάροχοι με περισσότερους από 50.000 συνδρομητές θα έχουν την υποχρέωση να παρέχουν τη δυνατότητα υποβολής μέσω τηλεφωνικής κλήσης σε αυτοματοποιημένο σύστημα IVR (Interactive Voice Response).

Η λήψη της ανωτέρω Απόφασης έγινε σε συνέχεια σχετικής δημόσιας διαβούλευσης που είχε διεξάγει η ΕΕΤΤ στο διάστημα από 27 Ιουλίου μέχρι 21 Σεπτεμβρίου 2017.

Πηγή : ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0755.html)

goana12
18-12-17, 21:28
Η ολη ουσια του πραγματος απ' οτι καταλαβαινω, ειναι οτι πλεον δεν θα "παιζουν" οι αντιπροσφορες λογω φορητοτητας της γραμμης. Και αυτο γιατι την στιγμη που θα εμφανιζετε το αιτημα φορητοτητας στον υφισταμενο παροχο, δεν θα εχει νοημα η αντιπροσφορα γιατι θα εχει περασει το 14ημερο δικαιωμα της ακυρωσης της φορητοτητας, οποτε αναγκαστικα θα πηγαινει στον νεο παροχο...

kataras
18-12-17, 21:39
μαλλον δεν καταλαβες σωστα

goana12
18-12-17, 21:51
Δεν εξηγεις ομως... :)

ThanLouk
18-12-17, 21:58
Δε διευκρινίζονται ομως κάποια πραγματα, η φορητότητα, συνήθως, υλοποιείται μεσα σε μια βδομάδα. Με αυτη την απόφαση θα κανεις 14+ μέρες για να πας σε αλλο πάροχο; Διότι λεει η ανακοίνωση οτι δε θα υλοποιείται πριν τη λήξη 14αρων ημερών. Το οτι θα υφίστανται αντιπροσφορές ειναι δεδομένο!!!

goana12
18-12-17, 22:04
Το θεμα ειναι αν στο διαστημα των 14 ημερων, θα φαινετε στον υφισταμενο παροχο οτι υπαρχει αιτημα φορητοτητας, η θα του εμφανιζετε μετα τις 14 μερες. Η ανακοινωση αναφερει "Στο διάστημα αυτό των 14 ημερών η αίτηση φορητότητας δεν προωθείται προς υλοποίηση" και αυτο το εκλαμβανω οτι πιθανοτατα εφοσον δεν προωθειτε, δεν εμφανιζετε πουθενα. Γιατι μετα τις 14 μερες δεν εχει νοημα η αντιπροσφορα. Ομως ειναι αληθεια οτι δεν ξεκαθαριζετε πληρως..

kataras
18-12-17, 22:19
Δεν εξηγεις ομως... :)

οπως το καταλαβαινω οι αντιπροσφορες οχι μονο θα ισχυουν
αλλα επιπλεον τωρα θα ειμαστε ησυχοι να επιλεξουμε το καλυτερο για μας
χωρις τον φοβο να μπλεξουμε σε σκοπιμοτητες των παροχων δηλ.να αλλαξουμε
γνωμη για αλλαγη παροχου και να μην μας αφηνει ο νεος επιλεγμενος παροχος
ενημερωνοντας μας οτι ανηκουμε στο δικτυο του κοκ
πραγμα που συμβαινει συνεχως το τελευταιο διαστημα

Manolis_karas
18-12-17, 22:50
Εκτός του τηλεφωνήματος το οποίο μπορεί να ισχυριστεί ο πάροχος ότι δεν έγινε, όπως γίνεται τώρα με το FAX, θα υπάρχει η δυνατότητα του email;

sdikr
18-12-17, 22:58
οπως το καταλαβαινω οι αντιπροσφορες οχι μονο θα ισχυουν
αλλα επιπλεον τωρα θα ειμαστε ησυχοι να επιλεξουμε το καλυτερο για μας
χωρις τον φοβο να μπλεξουμε σε σκοπιμοτητες των παροχων δηλ.να αλλαξουμε
γνωμη για αλλαγη παροχου και να μην μας αφηνει ο νεος επιλεγμενος παροχος
ενημερωνοντας μας οτι ανηκουμε στο δικτυο του κοκ
πραγμα που συμβαινει συνεχως το τελευταιο διαστημα


Καλά το κατάλαβε ο φιλός goana12 πιο πάνω



Στο διάστημα αυτό των 14 ημερών η αίτηση φορητότητας δεν προωθείται προς υλοποίηση και ο συνδρομητής έχει το χρονικό περιθώριο να υπαναχωρήσει αζημίως χωρίς να παρέχει καμία εξήγηση των λόγων που τον οδήγησαν στην υπαναχώρηση.

Αν δεν πάει αίτηση για φορητότητα δεν ξέρει ο παλιός σου παροχος οτι φεύγεις, δεν σου κάνει προσφορά να μείνεις


Προφανώς θέλουν πλέον να σταματήσουν τις αιτήσεις που γίνονται για φορητότητα που έχουν σκοπιμότητα να πάρουν καλύτερη τιμή απο τον παλιό πάροχο

iokastis
18-12-17, 23:10
μια χαρα τα λεει το δελτιο της ΕΕΤΤ.ο συνδρομητης που θελει να κανει φορητοτητα για να εκβιασει την προσφορα μπορει να το κανει υπο το φως του ηλιου καλωντας το τηλεφωνο του παροχου του.απο εκει και περα οσοι δεν βλεπουν το θετικο της αλλαγης ας κανουν τον κοπο να διαβασουν αναλογα θεματα διαφορων φιλων εδώ στο φορουμ..οι επεξηγήσεις για τα θετικα είναι στο αρχικο μυνημα αυτου εδώ του θεματος.;)

spiz
18-12-17, 23:11
Προφανώς θέλουν πλέον να σταματήσουν τις αιτήσεις που γίνονται για φορητότητα που έχουν σκοπιμότητα να πάρουν καλύτερη τιμή απο τον παλιό πάροχο

Έχω μπερδευτεί!

Πως θα σταματήσουν αυτές τις αιτήσεις, αφού άνετα θα μπορεί κάποιος να αλλάξει πάροχο για να "εκβιάσει" τον παλιό πάροχο του για καλύτερη τιμή; :hmm:

tsioutotrelo
18-12-17, 23:12
Όποτε δυο πράγματα θα συμβαίνουν....
1) θα κάνει 14 μέρες τουλάχιστον να πας σε άλλο πάροχο....
2) ο τωρινός σου πάροχος θα το μαθαίνει μετά από 14 μέρες όποτε δεν θα έχει νόημα η αντιπροσφορά.... εκτός και αν του το πεις εσυ!!!!

iokastis
18-12-17, 23:17
Όποτε δυο πράγματα θα συμβαίνουν....
1) θα κάνει 14 μέρες τουλάχιστον να πας σε άλλο πάροχο....
2) ο τωρινός σου πάροχος θα το μαθαίνει μετά από 14 μέρες όποτε δεν θα έχει νόημα η αντιπροσφορά.... εκτός και αν του το πεις εσυ!!!! αυτό ακριβως για το κοματι της προσφορας..θα το λες στον παροχο και μετα θα προχωρας αναλογα με το τι θα σου πει..τι πιο καθαρο;

- - - Updated - - -


οπως το καταλαβαινω οι αντιπροσφορες οχι μονο θα ισχυουν
αλλα επιπλεον τωρα θα ειμαστε ησυχοι να επιλεξουμε το καλυτερο για μας
χωρις τον φοβο να μπλεξουμε σε σκοπιμοτητες των παροχων δηλ.να αλλαξουμε
γνωμη για αλλαγη παροχου και να μην μας αφηνει ο νεος επιλεγμενος παροχος
ενημερωνοντας μας οτι ανηκουμε στο δικτυο του κοκ
πραγμα που συμβαινει συνεχως το τελευταιο διαστημα ετσι:oneup:

sdikr
18-12-17, 23:23
Έχω μπερδευτεί!

Πως θα σταματήσουν αυτές τις αιτήσεις, αφού άνετα θα μπορεί κάποιος να αλλάξει πάροχο για να "εκβιάσει" τον παλιό πάροχο του για καλύτερη τιμή; :hmm:

Η μέχρι τώρα διαδικασία.
Πελάτης, παίρνει τον παρόχο του ζητάει καλύτερες τιμές
Δεν τις παίρνει,
Πελάτης λέει στον πάροχο του θα φύγω να πάω αλλού
Του λένε φύγε, δεν μπορούμε κάτι καλύτερο
Πελάτης τα παίρνει στο κρανίο, αλλά του λένε γνωστοί, κάνε αίτηση σε άλλον πάροχο απο τηλέφωνο
Πελάτης κάνει αίτηση στον άλλο πάροχο, ξεκινάει να μετράει τις 14 μέρες
Αλλος πάροχος του στέλνει το courier να πάρει υπογραφή
courier πάει υπογραφή στον άλλο πάροχο
άλλος πάροχος, πάει στο σύστημα του ΟΤΕ καταχωρεί την αίτηση για τον νέο του πελάτη
σύστημα του ΟΤΕ, στέλνει στον παλιό παροχο αίτημα
Παλιός πάροχος τμήμα winback, καλεί τον πελάτη και του τάζει τον ουρανό με τα άστρα
Πελάτης δέχεται την προσφορά και στέλνει αίτηση στον νέο πάροχο οτι δεν θα έρθω.
Νέος παρόχος έχει κάνει έξοδα, πχ courier κλπ και μένει με το χαρτί στο χέρι.

Με τον νέο σύστημα ξεκινάνε να μετράνε οι 14 μέρες, ο παλιός παρόχος δεν ξέρει τίποτα, το winback δεν ξέρει τίποτα
την 15η ημέρα πάει η αίτηση μέσω του συστήματος του ΟΤΕ αλλά πλέον είναι αργά για να κάνεις υποαναχώρηση.


πιο παραστατικά δεν μπορώ να το κάνω

- - - Updated - - -


μια χαρα τα λεει το δελτιο της ΕΕΤΤ.ο συνδρομητης που θελει να κανει φορητοτητα για να εκβιασει την προσφορα μπορει να το κανει υπο το φως του ηλιου καλωντας το τηλεφωνο του παροχου του.απο εκει και περα οσοι δεν βλεπουν το θετικο της αλλαγης ας κανουν τον κοπο να διαβασουν αναλογα θεματα διαφορων φιλων εδώ στο φορουμ..οι επεξηγήσεις για τα θετικα είναι στο αρχικο μυνημα αυτου εδώ του θεματος.;)

Επιμένεις ενώ είσαι λάθος

Διάβασε τα θέματα εδώ στο φόρουμ και θα δεις οτι όλοι ζητάνε καλύτερες τιμές πριν κάνουν αίτηση και δεν παίρνουν.

iokastis
18-12-17, 23:25
Η μέχρι τώρα διαδικασία.
Πελάτης, παίρνει τον παρόχο του ζητάει καλύτερες τιμές
Δεν τις παίρνει,
Πελάτης λέει στον πάροχο του θα φύγω να πάω αλλού
Του λένε φύγε, δεν μπορούμε κάτι καλύτερο
Πελάτης τα παίρνει στο κρανίο, αλλά του λένε γνωστοί, κάνε αίτηση σε άλλον πάροχο απο τηλέφωνο
Πελάτης κάνει αίτηση στον άλλο πάροχο, ξεκινάει να μετράει τις 14 μέρες
Αλλος πάροχος του στέλνει το courier να πάρει υπογραφή
courier πάει υπογραφή στον άλλο πάροχο
άλλος πάροχος, πάει στο σύστημα του ΟΤΕ καταχωρεί την αίτηση για τον νέο του πελάτη
σύστημα του ΟΤΕ, στέλνει στον παλιό παροχο αίτημα
Παλιός πάροχος τμήμα winback, καλεί τον πελάτη και του τάζει τον ουρανό με τα άστρα
Πελάτης δέχεται την προσφορά και στέλνει αίτηση στον νέο πάροχο οτι δεν θα έρθω.
Νέος παρόχος έχει κάνει έξοδα, πχ courier κλπ και μένει με το χαρτί στο χέρι.

Με τον νέο σύστημα ξεκινάνε να μετράνε οι 14 μέρες, ο παλιός παρόχος δεν ξέρει τίποτα, το winback δεν ξέρει τίποτα
την 15η ημέρα πάει η αίτηση μέσω του συστήματος του ΟΤΕ αλλά πλέον είναι αργά για να κάνεις υποαναχώρηση.

οι πελατες που τα παιρνουν στο κρανιο καλα να παθουν οι υπολοιποι όμως ολο και κατι θα καταφερουν..τα δεν που γραφεις δεν ισχυουν παντα και σου το λεω από πειρα.στα υπολοιπα αυτοαναιρείσαι με αυτά που γραφεις.."Πελάτης λέει στον πάροχο του θα φύγω να πάω αλλού
Του λένε φύγε, δεν μπορούμε κάτι καλύτερο","Με τον νέο σύστημα ξεκινάνε να μετράνε οι 14 μέρες, ο παλιός παρόχος δεν ξέρει τίποτα" καλη συνεχεια. ;)

sdikr
18-12-17, 23:27
οι πελατες που τα παιρνουν στο κρανιο καλα να παθουν οι υπολοιποι όμως ολο και κατι θα καταφερουν..τα δεν που γραφεις δεν ισχυουν παντα και σου το λεω από πειρα.στα υπολοιπα αυτοαναιρείσαι με αυτά που γραφεις.."Πελάτης λέει στον πάροχο του θα φύγω να πάω αλλού
Του λένε φύγε, δεν μπορούμε κάτι καλύτερο","Με τον νέο σύστημα ξεκινάνε να μετράνε οι 14 μέρες, ο παλιός παρόχος δεν ξέρει τίποτα" καλη συνεχεια. ;)

Τίποτα δεν καταφέρνουν, απόδειξη τόσα και τόσα μηνύματα εδώ στο φόρουμ, μόνο οταν πάει η αίτηση απο άλλον παρόχο ξεκινά το winback

spiz
18-12-17, 23:56
πιο παραστατικά δεν μπορώ να το κάνων

Την παραστατική περιγραφή σου την κατάλαβα. Ξέρεις γιατί μπερδεύτηκα; Γιατί συμφωνείς και με το παρακάτω που ουσιαστικά αναιρεί αυτά που περιέγραψες μόλις πριν.


Αρχικό μήνυμα από kataras

οπως το καταλαβαινω οι αντιπροσφορες οχι μονο θα ισχυουν
αλλα επιπλεον τωρα θα ειμαστε ησυχοι να επιλεξουμε το καλυτερο για μας
χωρις τον φοβο να μπλεξουμε σε σκοπιμοτητες των παροχων δηλ.να αλλαξουμε
γνωμη για αλλαγη παροχου και να μην μας αφηνει ο νεος επιλεγμενος παροχος
ενημερωνοντας μας οτι ανηκουμε στο δικτυο του κοκ
πραγμα που συμβαινει συνεχως το τελευταιο διαστημα

Καλά το κατάλαβε ο φιλός πιο πάνω

Iris07
18-12-17, 23:59
Θα παίρνει τώρα ο πελάτης τον παλιό πάροχο μετά από μερικές μέρες ξανά και θα του λέει..

Τι έγινε ακόμη δεν τα μάθατε τα νέα.. ??
έκανα αίτηση σε νέο πάροχο.. σε 5 μέρες με χάνετε οριστικά.. :p
ότι έχετε να πείτε πείτε το τώρα!! :p

Να μου καεί το ρούτερ μου αν σας λέω ψέμματα!! :lol:

Άμα δουν ότι όντως χάνουν πελάτες.. η πολιτική που υπάρχει τώρα μετά από λίγο καιρό μπορεί να αλλάξει! :cool:

anderm
19-12-17, 00:00
Καλά τα λέει ο sdikr. Ξεκινάει τη διαδικασία ο νέος ΠΥ και ο παλαιός ΠΥ ενημερώνεται από τον ΠΠ αφού περάσει η προθεσμία υπαναχώρησης μη δίνοντας την όποια δυνατότητα για αντιπροσφορές.

tiatrou
19-12-17, 00:33
Όποτε δυο πράγματα θα συμβαίνουν....
1) θα κάνει 14 μέρες τουλάχιστον να πας σε άλλο πάροχο....
2) ο τωρινός σου πάροχος θα το μαθαίνει μετά από 14 μέρες όποτε δεν θα έχει νόημα η αντιπροσφορά.... εκτός και αν του το πεις εσυ!!!!

Αν είναι έτσι, θα του λέω ψέμματα και ας μην έχω κάνει αίτηση για φορητότητα. Αν δεν το βλέπει επίσημα στο σύστημα, δε θα μπορεί να ξέρει τι έκανα.

anderm
19-12-17, 00:46
Αν είναι έτσι, θα του λέω ψέμματα και ας μην έχω κάνει αίτηση για φορητότητα. Αν δεν το βλέπει επίσημα στο σύστημα, δε θα μπορεί να ξέρει τι έκανα.

Επειδή δεν θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν απλά δεν θα δίνουν διαφορετική τιμή.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος θα κάνει φορητότητα απλά θα θέλει όντως να κάνει φορητότητα, που εμένα τουλάχιστον μου ακούγεται ορθό.

sdikr
19-12-17, 00:46
Την παραστατική περιγραφή σου την κατάλαβα. Ξέρεις γιατί μπερδεύτηκα; Γιατί συμφωνείς και με το παρακάτω που ουσιαστικά αναιρεί αυτά που περιέγραψες μόλις πριν.



Καλά το κατάλαβε ο φιλός πιο πάνω

Σε αυτό που έγραψε ο Kataras, διαφωνώ, αντιπροσφορές πλέον δεν θα έχει, αφού η αίτηση θα πηγαίνει εφόσον περάσει το όριο των 14 ημερών και δεν θα μπορείς εσύ να ζητήσεις να επιστρέψεις στον παλιο πάροχο.

αναφερόμουν στον goana12 με το "πιο πάνω"

iLLiCiT
19-12-17, 00:52
Μήπως αυτό θα οδηγήσει γενικά σε καλύτερες τιμές (λέμε τώρα) επειδή οι πάροχοι θα χάνουν πελάτες χωρίς την δυνατότητα αντιπροσφοράς...
Μέχρι τώρα σου έλεγαν άστον μωρέ, θα πληρώσει ότι είναι να πληρώσει, αν είναι να φύγει θα του δώσουμε καλύτερη τιμή. Ενώ τώρα αν θέλει να τον κρατήσει, θα δώσει (υποθέτω) μια καλή τιμή εξαρχής και θα την κρατήσει χαμηλή.
Ξεκίνησα με πάγιο 20Ε, μετά τους 18 μήρες πήγε 24, στη επόμενη ανανέωση 29 και στην τελευταία 37. Αύξηση στην αύξηση πληρώνω τα διπλά.
Θέλω να πιστεύω πως και εμείς θα βάλουμε μυαλό με τις αντιπροσφορές, αλλά και οι πάροχοι (όσο δεν θέλουν να χάνουν πελάτες)

sdikr
19-12-17, 00:59
Μήπως αυτό θα οδηγήσει γενικά σε καλύτερες τιμές (λέμε τώρα) επειδή οι πάροχοι θα χάνουν πελάτες χωρίς την δυνατότητα αντιπροσφοράς...
Μέχρι τώρα σου έλεγαν άστον μωρέ, θα πληρώσει ότι είναι να πληρώσει, αν είναι να φύγει θα του δώσουμε καλύτερη τιμή. Ενώ τώρα αν θέλει να τον κρατήσει, θα δώσει (υποθέτω) μια καλή τιμή εξαρχής και θα την κρατήσει χαμηλή.
Ξεκίνησα με πάγιο 20Ε, μετά τους 18 μήρες πήγε 24, στη επόμενη ανανέωση 29 και στην τελευταία 37. Αύξηση στην αύξηση πληρώνω τα διπλά.
Θέλω να πιστεύω πως και εμείς θα βάλουμε μυαλό με τις αντιπροσφορές, αλλά και οι πάροχοι (όσο δεν θέλουν να χάνουν πελάτες)


Γιατί δεν το κάνουν τώρα όταν καλεί κάποιος τις πωλήσεις;

Αυτοί στις πωλήσεις έχουν κάποιο όριο το πόσο μπορούν να ρίξουν την τιμή.
Το τμήμα winback ή το retention μπορεί να ρίξει ακόμα πιο πολύ την τιμή, αυτό το τμήμα όμως υπάρχει με την λογική ότι δεν θα φύγουν όλοι οι πελάτες να πάνε σε άλλον πάροχο για μια διαφορά τιμής 2 με 3 ευρώ ή ακόμα και χωρίς διαφορά τιμής.
Έλα όμως που ο κόσμος έμαθε πως αν κάνει αίτηση σε άλλον πάροχο έχει 14 ημέρες να την ακυρώσει χωρίς ποινή και κατά 99% θα τον πάρουν τηλέφωνο για καλύτερη προσφορά απο τον παλιό του πάροχο.

ο όρος είναι συγκεκριμένος, ο πάροχος θα στείλει την αίτηση μετά από τις 14 ημέρες για να γίνει η μεταφορά, κάτι που προφανώς συμφωνήσανε όλοι οι πάροχοι στην διαβούλευση που έγινε πρόσφατα.

Κακά τα ψέματα πρέπει και αυτοί κάποια στιγμή να αρχίσουν να βγάζουν κέρδος, με τιμες 20 ευρώ τα πάντα όλα μέσα δεν βγάζουν.

tiatrou
19-12-17, 01:07
Επειδή δεν θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν απλά δεν θα δίνουν διαφορετική τιμή.



Ακριβώς. Οπότε αν είναι έτσι, τέρμα πλέον οι προσφορές σε όσους κάνουν αίτηση φορητότητας.

DiM
19-12-17, 01:42
Η δικη μου εμπειρία περιγράφεται εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/976794-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-vodafone-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%89-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1?p=6177073&viewfull=1#post6177073)

Εγώ σαν πελάτης έκανα αυτό που έπρεπε πείρα τηλεφωνα και ζήτησα προσφορα. Όταν ο πάροχος όμως μου δίνει προσφορα πάνω από την τιμή πώλησης του τιμοκαταλόγου για νέους πελάτες (22ευρω τοτε) τότε ναι θα πάω σε άλλο πάροχο. Κλασικά μου έκανε αντιπροσφορά μόλις ειδε φορητότητα σχεδόν 10 euro κάτω από την πρωτη τηλεφωνική τους προσφορα για να μείνω.

Εάν μου έδιναν Voda από την αρχή μια προσφορα κάνα euro κάτω από την αναγραφομενη τιμή στο website τους (22ευρω τοτε) εγώ θα την αποδεχόμουνα (oπως εκανα με την cyta). Οποτε με τις βλακείες τους χαμένοι βγαίνουν αυτοί γιατί στο τέλος δώσανε μια προσφορα χαμηλότερη.

Στην Cyta κάναν αυτό ακριβώς και αποδέχτηκα το νέο συμβόλαιο αμέσως, οποτε δεν φταίει πάντα ο πελάτης αλλα φταίει και ο πάροχος για αυτό που γίνετε με την φορητότητα.

Οποτε εγώ το βλέπω θετικά όλο αυτό γιατί πλέον όταν παίρνουμε τηλέφωνο για προσφορα θα σου λένε αμέσως μια καλή τιμή για να σε κρατήσουν γιατί μετά δεν θα μπορούν.

MitsosDaBest13
19-12-17, 01:49
Προφανώς αυτό έγινε, για να μη δίνουν οι εταιρίες αντι-προσφορά και να μην αναγκάζονται να πουλάνε κάτω του κόστους. Οι τιμές για νέα σύνδεση, ακόμα και με ADSL έχουν αυξηθεί κατά πολύ, οπότε δεν έχεις που να πας.

Στο άμεσο μέλλον, θα μείνουν στην αγορά μόνο 3 εταιρίες (OTE, Vodafone, WIND) και θα μας γδύσουν κανονικά...

Valder
19-12-17, 02:45
Αρχίζουν και το μαζεύουν το πράγμα γιατί παραείχε ξεφύγει (γι αυτούς... μακροπρόθεσμα και για εμάς αν το καλοσκεφτούμε).

Το θέμα είναι ότι όντως θα τελειώσουν οι αντιπροσφορές, αλλά κανένας δε σου εξασφαλίζει ότι θα βελτιωθεί η τιμολογιακή πολιτική των παρόχων εν γένει. Απλά θα υπάρχει το περιθώριο για κάτι τέτοιο, όχι αναγκαστικά και η πρόθεση.

Τι πιο απλό από μια αγορά με -πιθανόν σύντομα- 3-4 εταιρίες σταθερής (οι οποίες ξέρουν ήδη το παιχνιδι απο την κινητη οτι πιάνει καλά κι ότι ο πολύς ο πληθυσμός δεν έχει άλλες λύσεις), να σταθουν σε ένα ύψος 22-25 ευρώ στην αρχή το οποιο θα αυξάνεται καταπώς θα βολεύει το ολιγοπώλιο, ενώ στην ουσία θα κρατάνε τόσο κόσμο όσο βολεύει η χωρητικότητα του δικτύου.

Είμαι εγω ο παρανοικός που σκέφτομαι τετοια σενάρια ή απλά η αγορά στην ελλάδα δεν (αυτο)ρυθμίζεται που να χτυπιέται χάμω, γιατί όλο το μοντέλο του να επιχειρεί κάποιος στην ελληνική αγορά είναι σαθρό πρωτίστως χάρη στο ίδιο το ελληνικό κράτος και τη νοοτροπία του;

Ας αναρρωτηθούμε γιατί δεν μπαίνει κάποιος στην κινητή, από το εξωτερικό, νεος παίχτης με λεφτά. Γιατί; Δε θελει ο κοσμος φτηνοτερη κινητη πια; Δεν υπαρχει περιθωριο; Όλα γινονται. Απλά υπάρχουν εμπόδια εισόδου στην αγορά.

Η αγορά τηλεπικοινωνιών νοσεί και η πολιτική των εταιριων ειναι το σύμπτωμα, όχι η αιτία. Ο άλλος μπαίνει μέσα και προσπαθεί να το κόψει. Αύριο που θα παίζει μπάλα μονος του θα σε βαρεσει και στο ψαχνό. Άσχημο ναι, αλλα ποιός του άνοιξε την πόρτα για κατι τετοιο;

Η αιτία είναι το κράτος. Και μάλιστα όχι επειδή είναι "το κράτος" (δεν έχω πορτραίτο του Wan στο υπνοδωμάτιό μου σόρρυ) αλλά επειδή ενεργεί εσφαλμένα.

Δεν ξέρω αν λεω σωστά ή λάθος, όμως σίγουρα είμαι πολύ επιφυλακτικός για να μη σας πω και απαισιόδοξος.

fingolfingr
19-12-17, 02:52
Είχα συμβόλαιο τούμπανο οικογενειακό cosmote με 50€/μήνα και τα 2 νούμερα. Φτάνει η λήξη και με παίρνουν και μου λένε ότι η τιμή θα πάει στα 90€ περίπου αλλά με ανανέωση και αφού είμαι παλιός πελάτης μπορεί να πέσει στα 75€. Η τιμή για ο ίδιο πακέτο εκείνη την περίοδο για νέους πελάτες ήταν περίπου στα 72€ στην σελίδα τους. Όταν του είπα ότι δεν γίνεται εγώ σαν παλιός πελάτης να πληρώνω πιο πολύ από τον νέο έλαβα την απίστευτη απάντηση ότι "αυτές οι προσφορές είναι για να προσελκύσουν πελάτες"

Μετά το αίτημα φορητότητας έλαβα κλήσεις με ανούσιο περιεχόμενο. Ανούσιο κυρίως γιατί ήμουν 10 χρόνια πελάτης και επειδή ήμουν ευχαριστημένος δεν είχα κάνει φορητότητα ποτέ. Εφόσον μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω παραπέρα... βρήκα καλύτερα. Συνέχισαν να καλούν μέχρι και που ενεργοποιήθηκα στον νέο παροχο. Και πάλι μου έκαναν προσφορά για αν γυρίζω. Αυτό βέβαια σήμαινε ότι θα χρεωνόμουν τέλη στον νέο παροχο. Ενημέρωσα για τηλεγνου και το έκλεισα. Αυτοί έχασαν.

Όσο για το άρθρο και τώρα 14 ήμερες έχεις δικαίωμα για υπαναχώρηση αλλά το δικαίωμα το χάνεις αν ενεργοποιηθείς. Επίσης βάσει ΕΕΤΤ έχεις περιθώριο για ακύρωση μέχρι 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση. Στους εναλλακτικους η ενεργοποίηση μπορεί να παίρνει μία βδομάδα στον ΟΤΕ όμως έπαιρνε πολύ λιγότερο. Κάνεις δεύτερα αίτηση στον ΟΤΕ για να πάρεις προσφορά από Voda, την τρίτη παίρνεις προσφορά που τα σπάει και όταν πας για ακύρωση μαθαίνεις ότι τετάρτη ενεργοποιείσαι. Οπότε πάει και η προσφορά και όλα

uncharted
19-12-17, 06:48
Αρα θα απολυσουν τους αχρηστους του winback? Καλα νεα! :oneup:

Εκτος αν αλλαξουν μυαλα και αρχισουν να δινουν προσφορες χωρις να ασκηθει "leverage" (αν ειναι αυτος ο σκοπος της ΕΕΤΤ)... ειδαλλως παμε φουλ για καρτελοποιηση ΚΑΙ της σταθερης, οπου δεν θα το κουναει κανεις ρουπι (θυμιζω τα 30αρια που ζητανε στα καρτοκινητα εσχατως).

goana12
19-12-17, 09:19
Είχα συμβόλαιο τούμπανο οικογενειακό cosmote με 50€/μήνα και τα 2 νούμερα. Φτάνει η λήξη και με παίρνουν και μου λένε ότι η τιμή θα πάει στα 90€ περίπου αλλά με ανανέωση και αφού είμαι παλιός πελάτης μπορεί να πέσει στα 75€. Η τιμή για ο ίδιο πακέτο εκείνη την περίοδο για νέους πελάτες ήταν περίπου στα 72€ στην σελίδα τους. Όταν του είπα ότι δεν γίνεται εγώ σαν παλιός πελάτης να πληρώνω πιο πολύ από τον νέο έλαβα την απίστευτη απάντηση ότι "αυτές οι προσφορές είναι για να προσελκύσουν πελάτες"

Μετά το αίτημα φορητότητας έλαβα κλήσεις με ανούσιο περιεχόμενο. Ανούσιο κυρίως γιατί ήμουν 10 χρόνια πελάτης και επειδή ήμουν ευχαριστημένος δεν είχα κάνει φορητότητα ποτέ. Εφόσον μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω παραπέρα... βρήκα καλύτερα. Συνέχισαν να καλούν μέχρι και που ενεργοποιήθηκα στον νέο παροχο. Και πάλι μου έκαναν προσφορά για αν γυρίζω. Αυτό βέβαια σήμαινε ότι θα χρεωνόμουν τέλη στον νέο παροχο. Ενημέρωσα για τηλεγνου και το έκλεισα. Αυτοί έχασαν.

Όσο για το άρθρο και τώρα 14 ήμερες έχεις δικαίωμα για υπαναχώρηση αλλά το δικαίωμα το χάνεις αν ενεργοποιηθείς. Επίσης βάσει ΕΕΤΤ έχεις περιθώριο για ακύρωση μέχρι 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση. Στους εναλλακτικους η ενεργοποίηση μπορεί να παίρνει μία βδομάδα στον ΟΤΕ όμως έπαιρνε πολύ λιγότερο. Κάνεις δεύτερα αίτηση στον ΟΤΕ για να πάρεις προσφορά από Voda, την τρίτη παίρνεις προσφορά που τα σπάει και όταν πας για ακύρωση μαθαίνεις ότι τετάρτη ενεργοποιείσαι. Οπότε πάει και η προσφορά και όλα

Αλλο η υπαναχωρηση και αλλο η ακυρωση φορητοτητας. Στην ακυρωση φορητοτητας ισχυει πραγματι το περιθωριο των 3 ημερων πριν την ενεργοποιηση. Στην υπαναχωρηση ομως ισχυουν οι 14 μερες, ασχετα αν στο διαστημα αυτο ενεργοποιηθηκες στον νεο παροχο η οχι. Πληρωνεις απλα τα εξοδα της συνδεσης (τελη συνδεσης κ.λ). Σε αυτο αποτελουν εξαιρεση (και εχουν ερθει σε αντιπαραθεση πολλοι συνδρομητες με τις εν λογω εταιριες) η CYTA και η VODAFONE, που (τουλαχιστον μεχρι πριν μερικους μηνες που γνωριζω) εχουν στους ορους του συμβολαιου τους, οτι το δικαωμα της υπαναχωρησης χανετε με την ενεργοποιηση. Οι αλλες τρεις εταιριες δεν το εχουν.

Jazzer
19-12-17, 09:20
Άλλη μια "ρύθμιση" της αγοράς, τα πάντα όλα για τους καταναλωτές !! :p

pankostas
19-12-17, 09:27
Καλά εκαναν. Είχα καταντήσει αηδία το θέμα με τις αντιπροσφορες!
Ας δίνουν σωστή τιμή από την αρχή για ανανέωση συμβολαίου, και αν δεν θέλουν πρόβλημα μας, θα πηγαίνουμε σε άλλη εταιρία!
Όσο για τον φιλο που νομίζει ότι η εταιρία έβγαινε χαμένη με την αντιπροσφορα , γιατί στο τέλος, έριχνε πολλή την τιμή για να μην πας σε αλλο πάροχο, κάνει λάθος. Ο λόγος είναι ότι από τους χιλιάδες συνδρομητές που έχουν , πόσοι άραγε έμπαιναν στο παιχνίδι της αντιπροσφορας? Σε γενικές γραμμες οι εταιρίες πάντα κερδισμένες είναι.

jkoukos
19-12-17, 12:03
Πάντως διαβάζοντας το κείμενο της σχετικής απόφασης, υπάρχει πάλι το παραθυράκι των αντιπροσφορών, απλά είναι μικρότερο το χρονικό περιθώριο που έχει όποιος θέλει να το παίξει.
Ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι (με τις συνολικές ρυθμίσεις της απόφασης), γίνεται σε ικανό βαθμό ξεκαθάρισμα της διαδικασίας κι ευνοϊκότερο προς τους πελάτες στο να κατανοήσουν τα χρονικά περιθώρια, το κόστος της φορητότητας και λύνει έναν βραχνά αμφισβητήσεων/διαφωνιών με το να εξισώνει χρονικά το αίτημα ακύρωσης με το αντίστοιχο της υπαναχώρησης.

goana12
19-12-17, 12:53
Τι ακριβως εννοεις με το "παραθυράκι των αντιπροσφορών"?

GeorgeH
19-12-17, 13:14
Οι εταιρείες είναι πάντα κερδισμένες. Και μην ακούω ότι με 20€ συμβόλαιο τα πάντα όλα μέσα ότι χάνουν γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μπορεί να πληρώνουν και οι πάροχοι κερατιάτικα σε Ericsson, NSN, Huawei κλπ αλλά εδώ υπάρχουν υπερκέρδη και μεγέθη τεράστια τα οποία δεν μπορούν να υπολογιστούν απλοϊκά.

Το σίγουρο είναι στα συμβόλαια τα κέρδη είναι τεράστια και το κόστος του maintenance αν προσπαθήσω να το επιμερίσω στη μονάδα τότε για κανένα λόγο δεν ξεπερνά τα 10€/κεφάλι και αυτό γιατί δεν ξέρω τι μαιμουδιές κάνουν και τι φόρους πληρώνουν ακριβώς. Οπότε μην λυπόμαστε τους καλούς παρόχους και τα ρίχνουμε όλα στους απαιτητικούς καταναλωτές που χρησιμοποιούν την φορητότητα για να πετύχουν καλύτερες τιμές.

Η κάθε δράση φέρνει και αντίδραση και ο καθένας προσπαθεί να κάνει χρήση του συστήματος για να πετύχει την πιο συμφέρουσα λύση. Σίγουρα υπήρξαν και στρεβλώσεις και υπερβολές αλλά μην ακούω για τα έξοδα των παρόχων οι οποίοι είναι έρμαια της ακύρωσης φορητότητας και βγαίνουν αδικημένοι που τους "χρησιμοποιούμε" για να πετύχουμε καλύτερη προσφορά. Επαναλαμβάνω μιλάω για συμβόλαια όχι για prepaid λύσεις.

sdikr
19-12-17, 13:17
Οι εταιρείες είναι πάντα κερδισμένες. Και μην ακούω ότι με 20€ συμβόλαιο τα πάντα όλα μέσα ότι χάνουν γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μπορεί να πληρώνουν και οι πάροχοι κερατιάτικα σε Ericsson, NSN, Huawei κλπ αλλά εδώ υπάρχουν υπερκέρδη και μεγέθη τεράστια τα οποία δεν μπορούν να υπολογιστούν απλοϊκά.

Το σίγουρο είναι στα συμβόλαια τα κέρδη είναι τεράστια και το κόστος του maintenance αν προσπαθήσω να το επιμερίσω στη μονάδα τότε για κανένα λόγο δεν ξεπερνά τα 10€/κεφάλι και αυτό γιατί δεν ξέρω τι μαιμουδιές κάνουν και τι φόρους πληρώνουν ακριβώς. Οπότε μην λυπόμαστε τους καλούς παρόχους και τα ρίχνουμε όλα στους απαιτητικούς καταναλωτές που χρησιμοποιούν την φορητότητα για να πετύχουν καλύτερες τιμές.

Η κάθε δράση φέρνει και αντίδραση και ο καθένας προσπαθεί να κάνει χρήση του συστήματος για να πετύχει την πιο συμφέρουσα λύση. Σίγουρα υπήρξαν και στρεβλώσεις και υπερβολές αλλά μην ακούω για τα έξοδα των παρόχων οι οποίοι είναι έρμαια της ακύρωσης φορητότητας και βγαίνουν αδικημένοι που τους "χρησιμοποιούμε" για να πετύχουμε καλύτερη προσφορά. Επαναλαμβάνω μιλάω για συμβόλαια όχι για prepaid λύσεις.


Περίπου 10 ευρώ με ΦΠΑ πληρώνουν οι πάροχοι στον ΟΤΕ χονδρική ενοίκιο για την γραμμή χαλκού απο εσένα στον εξοπλισμό τους.
Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε κάτι άλλο πιστεύω

Σημείωση, μιλάω πιο πάνω για παρόχους σταθερής και όχι για την κινητή για να μην έχουμε παρεξηγήσεις

iokastis
19-12-17, 14:04
Πάντως διαβάζοντας το κείμενο της σχετικής απόφασης, υπάρχει πάλι το παραθυράκι των αντιπροσφορών, απλά είναι μικρότερο το χρονικό περιθώριο που έχει όποιος θέλει να το παίξει.
Ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι (με τις συνολικές ρυθμίσεις της απόφασης), γίνεται σε ικανό βαθμό ξεκαθάρισμα της διαδικασίας κι ευνοϊκότερο προς τους πελάτες στο να κατανοήσουν τα χρονικά περιθώρια, το κόστος της φορητότητας και λύνει έναν βραχνά αμφισβητήσεων/διαφωνιών με το να εξισώνει χρονικά το αίτημα ακύρωσης με το αντίστοιχο της υπαναχώρησης. η φωνη της λογικης και σου το λεω ειλικρινα φιλε μου:oneup:

sdikr
19-12-17, 14:25
Πάντως διαβάζοντας το κείμενο της σχετικής απόφασης, υπάρχει πάλι το παραθυράκι των αντιπροσφορών, απλά είναι μικρότερο το χρονικό περιθώριο που έχει όποιος θέλει να το παίξει.
Ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι (με τις συνολικές ρυθμίσεις της απόφασης), γίνεται σε ικανό βαθμό ξεκαθάρισμα της διαδικασίας κι ευνοϊκότερο προς τους πελάτες στο να κατανοήσουν τα χρονικά περιθώρια, το κόστος της φορητότητας και λύνει έναν βραχνά αμφισβητήσεων/διαφωνιών με το να εξισώνει χρονικά το αίτημα ακύρωσης με το αντίστοιχο της υπαναχώρησης.

πιο παραθυράκι υπάρχει; Γιατί αναφέρει πλέον οτι για εξ αποστάσεως δεν θα στέλνουν την αίτηση αν δεν περάσουν οι 14 ημέρες ή αν υπάρχει ρητή αποδοχή του πελάτη ότι αν ξεκινήσουν πιο πριν θα απολέσει το δικαίωμα της υπαναχώρησης .
Για αν γίνει στο κατάστημα δεν θα ισχύουν ούτε οι 3 ημέρες

189563



ΙΑ. Στο τέλος της παρ. 7 του άρθρου 9 προστίθεται ν
έο εδάφιο γ’ ως
εξής:
«γ. Εάν η σύναψη της σύμβασης γίνεται εντός εμπορικού
καταστήματος, το προσωπικό του παρόχου ενημερώνει με
σαφήνεια τον συνδρομητή πριν την υποβολή της αίτησης
φορητότητας ότι δεν θα έχει δικαίωμα να ακυρώσει την αίτηση
φορητότητας και να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση.

Πιο κάτω αναφέρει οτι ,Μέχρι την αντικατάσταση του άρθρου 7, παρ. 11, εδάφιο α’της
Απόφασης της ΕΕΤΤ ΑΠ.696/115/11

189564


Που είναι αυτό που είχαμε ως τώρα με τις 3 ημέρες πριν την ενεργοποίηση μαζί με το 14 ημέρες του εξ αποστάσεως.

jkoukos
19-12-17, 15:06
Τι ακριβως εννοεις με το "παραθυράκι των αντιπροσφορών"?
Αναφέρει το κείμενο της απόφασης:
i. Στις περιπτώσεις που η υποβολή των αιτήσεων φορητότητας πραγματοποιείται στο πλαίσιο σύναψης σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, η προώθηση πραγματοποιείται εντός μίας (1) εργάσιμης ημέρας από την παρέλευση της προθεσμίας των δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης, την οποία διαθέτει ο συνδρομητής για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης.

Κατ’ εξαίρεση, και μόνο για αντικειμενικούς τεχνικούς λόγους, η προώθηση πραγματοποιείται πέραν της ανωτέρω προθεσμίας της μιας εργάσιμης ημέρας, κατόπιν συμφωνίας με το συνδρομητή. Ειδικά στην περίπτωση σύναψης σύμβασης από απόσταση μέσω τηλεφώνου, η σύναψη της σύμβασης και η υποβολή της σχετικής αίτησης φορητότητας θεωρείται ότι πραγματοποιείται την ημερομηνία που ο συνδρομητής υπογράφει την προσφορά του παρόχου-δέκτη ή του αποστέλλει τη γραπτή συγκατάθεσή του, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Ν.2251/1994, όπως ισχύει.

ii. Η ανωτέρω προθεσμία του σημείου i. δεν ισχύει εάν ο συνδρομητής έχει με ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη δηλώσει ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης.

Η ειδική αυτή δήλωση καθώς και η τυχόν επιπρόσθετη δήλωση του συνδρομητή ότι στην περίπτωση αυτή, με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, χάνει το δικαίωμα υπαναχώρησης παρέχονται από τον συνδρομητή μέσω της ενεργητικής επιλογής από αυτόν συγκεκριμένου σχετικού πεδίου ή πεδίων κατά τη συμπλήρωση της αίτησης για σύναψη σύμβασης με τον πάροχο-δέκτη ή, εφόσον η σύναψη γίνεται τηλεφωνικά, κατά την ενυπόγραφη αποδοχή της προσφοράς από τον συνδρομητή ή την παροχή της γραπτής συγκατάθεσής του σε αυτή. Στην περίπτωση αυτή, ο πάροχος-δέκτης δύναται να προωθήσει την αίτηση φορητότητας στον πάροχο-δότη νωρίτερα της προθεσμίας του σημείου i.

iii. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, η προώθηση της αίτησης φορητότητας πραγματοποιείται εντός μίας (1) εργάσιμης ημέρας από την υποβολή της από τον συνδρομητή. Κατ’ εξαίρεση, και μόνο για αντικειμενικούς τεχνικούς λόγους, η προώθηση πραγματοποιείται πέραν της ανωτέρω προθεσμίας της μιας εργάσιμης ημέρας, κατόπιν συμφωνίας με το συνδρομητή.
Στην παράγραφο ii, λέει ότι εφόσον συμφωνήσουμε μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία της φορητότητας πριν περάσει το 14ήμερο.
Και συνεχίζει παρακάτω:
11. α. Ο συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας μόνον στην περίπτωση όπου η υποβολή της αίτησης φορητότητας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο σύναψης σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος.

Το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον υποβληθεί εντός προθεσμίας δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος.

Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση.

Η ενεργοποίηση τεκμαίρεται από την έναρξη παροχής υπηρεσιών με την αποστολή του μηνύματος NP RFS από τον πάροχο-δέκτη στην ΕΒΔΑΦ. Ο πάροχος-δέκτης αποστέλλει στον συνδρομητή ενημερωτικό μήνυμα SMS, με το οποίο τον ενημερώνει για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας εντός το πολύ μίας ώρας από την αποστολή του μηνύματος NP RFS.

Με την υποβολή του αιτήματος ακύρωσης, ο συνδρομητής ασκεί και το σχετικό δικαίωμα υπαναχώρησης.
Με απλά λόγια, υπάρχει παράθυρο ανοικτό στο να γίνει παιχνίδι, αρκεί να συμφωνηθεί και από τα 2 μέρη και να προχωρήσει νωρίτερα το αίτημα φορητότητας.
Σε κάθε περίπτωση η ακύρωση φορητότητας ισχύει στο ακέραιο ακόμη και αν έχουμε απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης (εφόσον αναφέρεται στους όρους και το έχουμε αποδεχθεί), αφού εξισώνονται οι χρονικές περίοδοι και των 2.

@sdikr, οι 3 μέρες της ακύρωσης εξακολουθούν να ισχύουν έως 2 Ιούνη 2018. Από τις 3 Ιούνη και μετά, ισχύουν τα παραπάνω. Προφανώς δίνει χρονικό περιθώριο στους παρόχους να εναρμονισθούν με τον κανονισμό αφού τους ζητά συγκεκριμένα πράγματα που να είναι ξεκάθαρα στους καταναλωτές και εμφανή παντού.

GeorgeH
19-12-17, 16:50
Περίπου 10 ευρώ με ΦΠΑ πληρώνουν οι πάροχοι στον ΟΤΕ χονδρική ενοίκιο για την γραμμή χαλκού απο εσένα στον εξοπλισμό τους.
Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε κάτι άλλο πιστεύω

Σημείωση, μιλάω πιο πάνω για παρόχους σταθερής και όχι για την κινητή για να μην έχουμε παρεξηγήσεις
Ευτυχώς που το καταλάβες μόνος σου (edit) γιατί εγώ αναφερόμουν στην κινητή, παρόλο που δεν το διευκρίνισα.

fingolfingr
19-12-17, 17:00
Αλλο η υπαναχωρηση και αλλο η ακυρωση φορητοτητας. Στην ακυρωση φορητοτητας ισχυει πραγματι το περιθωριο των 3 ημερων πριν την ενεργοποιηση. Στην υπαναχωρηση ομως ισχυουν οι 14 μερες, ασχετα αν στο διαστημα αυτο ενεργοποιηθηκες στον νεο παροχο η οχι. Πληρωνεις απλα τα εξοδα της συνδεσης (τελη συνδεσης κ.λ). Σε αυτο αποτελουν εξαιρεση (και εχουν ερθει σε αντιπαραθεση πολλοι συνδρομητες με τις εν λογω εταιριες) η CYTA και η VODAFONE, που (τουλαχιστον μεχρι πριν μερικους μηνες που γνωριζω) εχουν στους ορους του συμβολαιου τους, οτι το δικαωμα της υπαναχωρησης χανετε με την ενεργοποιηση. Οι αλλες τρεις εταιριες δεν το εχουν.

Δεν είμαι σε θέση τι αναφέρουν τα συμβόλαια καθε παρόχου. Αυτό που δαβαζω στην ΕΕΤΤ ειναι το παρακάτω
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/3.pdf

Οι 14 ημερες ισχυουν αν δεν εχει ενεργοποιηθεί πλήρως. Αν εχεις ενεργοποιηθεί τότε, αλαγογα με τις εχεις υπογραψει παίζει να εχεις χασει και το δικαωμα υπαναχώρησης.

jkoukos
19-12-17, 17:24
Μέχρι σήμερα ισχύει απόλυτα αυτό που αναφέρει ο goana12. Το δικαίωμα ακύρωσης και το αντίστοιχο υπαναχώρησης είναι διακριτά μεταξύ τους

Το έχεις καταλάβει λάθος, ακόμη και το κείμενο που αναφέρεις. Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει από την υπογραφή της νέας σύμβασης για χρονικό διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών, άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η σύνδεση.
Εξαίρεση στο παραπάνω είναι η περίπτωση να έχεις συναινέσει εκ των προτέρων, ότι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης εφόσον ενεργοποιηθεί νωρίτερα η σύνδεση. Αν και αυτός ο όρος έχει κριθεί καταχρηστικός από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, εν τούτοις μέχρι σήμερα μνημονεύεται και ισχύει στα συμβόλαιa που υπογράφουν οι πελάτες σε Cyta και Vodafone.

Σήμερα επειδή η ακύρωση έχει μόλις 3 μέρες περιθώριο, ενδέχεται να το χάσουμε οπότε μένει μόνο η υπαναχώρηση, που αν έχεις υπογράψει στις 2 παραπάνω εταιρείες, πιθανόν να το χάσεις και αυτό.
Με το νέο καθεστώς σε 6 μήνες, ακόμη και να έχεις χάσει την υπαναχώρηση, εξακολουθείς να έχεις την ακύρωση ότι και να έχεις υπογράψει στο συμβόλαιο και άσχετα αν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Και αυτό διότι τα 2 δικαιωματα αν και διακριτά εν τούτοις εξισώνονται ημερολογιακά.

sdikr
19-12-17, 17:37
Αναφέρει το κείμενο της απόφασης:
i. Στις περιπτώσεις που η υποβολή των αιτήσεων φορητότητας πραγματοποιείται στο πλαίσιο σύναψης σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, η προώθηση πραγματοποιείται εντός μίας (1) εργάσιμης ημέρας από την παρέλευση της προθεσμίας των δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης, την οποία διαθέτει ο συνδρομητής για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης.

Κατ’ εξαίρεση, και μόνο για αντικειμενικούς τεχνικούς λόγους, η προώθηση πραγματοποιείται πέραν της ανωτέρω προθεσμίας της μιας εργάσιμης ημέρας, κατόπιν συμφωνίας με το συνδρομητή. Ειδικά στην περίπτωση σύναψης σύμβασης από απόσταση μέσω τηλεφώνου, η σύναψη της σύμβασης και η υποβολή της σχετικής αίτησης φορητότητας θεωρείται ότι πραγματοποιείται την ημερομηνία που ο συνδρομητής υπογράφει την προσφορά του παρόχου-δέκτη ή του αποστέλλει τη γραπτή συγκατάθεσή του, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Ν.2251/1994, όπως ισχύει.

ii. Η ανωτέρω προθεσμία του σημείου i. δεν ισχύει εάν ο συνδρομητής έχει με ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη δηλώσει ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης.

Η ειδική αυτή δήλωση καθώς και η τυχόν επιπρόσθετη δήλωση του συνδρομητή ότι στην περίπτωση αυτή, με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, χάνει το δικαίωμα υπαναχώρησης παρέχονται από τον συνδρομητή μέσω της ενεργητικής επιλογής από αυτόν συγκεκριμένου σχετικού πεδίου ή πεδίων κατά τη συμπλήρωση της αίτησης για σύναψη σύμβασης με τον πάροχο-δέκτη ή, εφόσον η σύναψη γίνεται τηλεφωνικά, κατά την ενυπόγραφη αποδοχή της προσφοράς από τον συνδρομητή ή την παροχή της γραπτής συγκατάθεσής του σε αυτή. Στην περίπτωση αυτή, ο πάροχος-δέκτης δύναται να προωθήσει την αίτηση φορητότητας στον πάροχο-δότη νωρίτερα της προθεσμίας του σημείου i.

iii. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, η προώθηση της αίτησης φορητότητας πραγματοποιείται εντός μίας (1) εργάσιμης ημέρας από την υποβολή της από τον συνδρομητή. Κατ’ εξαίρεση, και μόνο για αντικειμενικούς τεχνικούς λόγους, η προώθηση πραγματοποιείται πέραν της ανωτέρω προθεσμίας της μιας εργάσιμης ημέρας, κατόπιν συμφωνίας με το συνδρομητή.
Στην παράγραφο ii, λέει ότι εφόσον συμφωνήσουμε μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία της φορητότητας πριν περάσει το 14ήμερο.
Και συνεχίζει παρακάτω:
11. α. Ο συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας μόνον στην περίπτωση όπου η υποβολή της αίτησης φορητότητας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο σύναψης σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος.

Το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον υποβληθεί εντός προθεσμίας δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος.

Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση.

Η ενεργοποίηση τεκμαίρεται από την έναρξη παροχής υπηρεσιών με την αποστολή του μηνύματος NP RFS από τον πάροχο-δέκτη στην ΕΒΔΑΦ. Ο πάροχος-δέκτης αποστέλλει στον συνδρομητή ενημερωτικό μήνυμα SMS, με το οποίο τον ενημερώνει για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας εντός το πολύ μίας ώρας από την αποστολή του μηνύματος NP RFS.

Με την υποβολή του αιτήματος ακύρωσης, ο συνδρομητής ασκεί και το σχετικό δικαίωμα υπαναχώρησης.
Με απλά λόγια, υπάρχει παράθυρο ανοικτό στο να γίνει παιχνίδι, αρκεί να συμφωνηθεί και από τα 2 μέρη και να προχωρήσει νωρίτερα το αίτημα φορητότητας.
Σε κάθε περίπτωση η ακύρωση φορητότητας ισχύει στο ακέραιο ακόμη και αν έχουμε απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης (εφόσον αναφέρεται στους όρους και το έχουμε αποδεχθεί), αφού εξισώνονται οι χρονικές περίοδοι και των 2.

@sdikr, οι 3 μέρες της ακύρωσης εξακολουθούν να ισχύουν έως 2 Ιούνη 2018. Από τις 3 Ιούνη και μετά, ισχύουν τα παραπάνω. Προφανώς δίνει χρονικό περιθώριο στους παρόχους να εναρμονισθούν με τον κανονισμό αφού τους ζητά συγκεκριμένα πράγματα που να είναι ξεκάθαρα στους καταναλωτές και εμφανή παντού.

Μέχρι τώρα (και εως τον Ιούνη) ο νέος πάροχος είχε υποχρέωση απο τον 696/115/11, να στείλει την αίτηση μέσα σε μια εργάσιμη, αυτό και για αίτησης εξ αποστάσεως και για αιτήσεις απο κατάστημα.
Τώρα απο τις 3 Ιούνη δεν έχει αυτή την υποχρέωση για αιτήσεις που θα γίνονται εξ αποστάσεως.
ότι λέει ο νέος κανονισμός για τα κομμάτια που αφόρουν την φορητότητα θα έχει ισχύ απο τις 3 Ιούνη.



Ευτυχώς που το καταλάβες μόνος σου (edit) γιατί εγώ αναφερόμουν στην κινητή, παρόλο που δεν το διευκρίνισα.

Αυτό γιατί δεν εσυ πιο πρίν οτι μιλούσα για την σταθερή με το 20 με όλα μέσα

jkoukos
19-12-17, 17:53
Μέχρι τώρα (και εως τον Ιούνη) ο νέος πάροχος είχε υποχρέωση απο τον 696/115/11, να στείλει την αίτηση μέσα σε μια εργάσιμη, αυτό και για αίτησης εξ αποστάσεως και για αιτήσεις απο κατάστημα.
Τώρα απο τις 3 Ιούνη δεν έχει αυτή την υποχρέωση για αιτήσεις που θα γίνονται εξ αποστάσεως.
ότι λέει ο νέος κανονισμός για τα κομμάτια που αφόρουν την φορητότητα θα έχει ισχύ απο τις 3 Ιούνη.
Δεν καταλαβαίνω που έχεις αντίρρηση για το "παραθυράκι"; Φυσικά μιλάω για τις σταθερές συνδέσεις και τι θα ισχύει σε 6 μήνες, για εκτός καταστήματος.

Από 3 Ιούνη πάλι θα μπορεί να σταλεί αμέσως το αίτημα φορητότητας, εφόσον συναποφασισθεί από τα 2 μέρη (νέος πάροχος και πελάτης), σε διαφορετική περίπτωση θα στέλνεται το αίτημα την 1η εργάσιμη μετά τις 14 ημερολογιακές.
Το πρώτο κομμάτι του παραπάνω είναι το "παραθυράκι" στο νέο καθεστώς του επόμενου μέρους της πρότασης

GeorgeH
19-12-17, 18:36
Αυτό γιατί δεν εσυ πιο πρίν οτι μιλούσα για την σταθερή με το 20 με όλα μέσα
Εγκεφαλικό; :p
Από τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι ότι νόμισες πως η αναφορά μου σε ποσό ήτοι 10€/μήνα είχε να κάνει με την αναφορά σου στο ποσό των 20€/μήνα, αλλά ήταν ανεξάρτητες και απλά προσπαθούσα να αποτιμήσω έτσι απλοϊκά το κόστος/διαχείριση ως προς το maintenance κυρίως μιας γραμμής κινητής, από την ενασχόλησή μου στις τηλεπικοινωνίες γενικότερα σε τεχνικό όμως πόστο.

anderm
19-12-17, 18:46
Και η κινητή έχει μεγάλα έξοδα, αν εξαιρέσουμε το 36% φόρων (άμεσοι) υπάρχουν εκτός από την ανάπτυξη και συντήρηση δικτύου όπως και τη κάλυψη λειτουργικών εξόδων της εταιρίας και τα τέλη τερματισμού όπως και διασύνδεσης. Γενικά μιλώντας είναι αρκετά περίπλοκο το να βρεθεί η γραμμή του κόστους.

sdikr
19-12-17, 18:53
Εγκεφαλικό; :p
Από τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι ότι νόμισες πως η αναφορά μου σε ποσό ήτοι 10€/μήνα είχε να κάνει με την αναφορά σου στο ποσό των 20€/μήνα, αλλά ήταν ανεξάρτητες και απλά προσπαθούσα να αποτιμήσω έτσι απλοϊκά το κόστος/διαχείριση ως προς το maintenance κυρίως μιας γραμμής κινητής, από την ενασχόλησή μου στις τηλεπικοινωνίες γενικότερα σε τεχνικό όμως πόστο.

:sorry: λείπει ενα "κατάλαβες" ανάμεσα στο δεν και εσύ.

Αλλά ναι αυτό ήθελα να πω, νόμιζα πως αναφερόσουνα στην αναφορά μου πιο πάνω για τα 20 ευρώ όλα μέσα που εγώ την έκανα με το μυαλό μου στην σταθερή, που αυτή την στιγμή έχει ενα κόστος τουλάχιστο 10 ευρώ για τον χαλκό (υπάρχουν και άλλο πχ όταν έχει χονδρική vdsl κλπ κλπ).

Tony_Ts
19-12-17, 19:16
Αρκετές από τις φορές που κάποιος συνδρομητής προχωράει σε φορητότητα, είναι γιατί του έγινε μια πιο συμφέρουσα προσφορά. Υπό αυτό το σκεπτικό, το να ισχυριστεί στον υπάρχοντα πάροχο «βρήκα φθηνότερα και θα φύγω» (πριν κάνει τη φορητότητα) δεν είναι εκβιασμός, αλλά μια αλήθεια.

Αλήθεια είναι επίσης ότι το σύστημα όπως λειτουργεί τώρα (όπως το περιγράφει ο sdikr), είναι χαζό και πράγματι οδηγεί σε προβλήματα.

Με το νέο σύστημα θα λυθούν κάποια από τα προβλήματα του υπάρχοντος συστήματος, αλλά θα δημιουργηθούν (ίσως) κάποια νέα:
(υποτιθέμενη συζήτηση πελάτη με νέο πάροχο)
1. "Αύριο θα σας στείλουμε courier με τον εξοπλισμό καθώς και με την αίτηση που θα πρέπει να υπογράψετε και να πάρει μαζί του ο courier" (η αίτηση ενδέχεται να περιλαμβάνει και την άλλη αίτηση απώλειας του δικαιώματος υπαναχώρησης)
2. "Σας στέλνουμε με email την αίτηση που πρέπει να υπογράψετε και να μας στείλετε με Fax το συντομότερο δυνατό" (δήλωση αποδοχής απώλειας δικαιώματος υπαναχώρησης)
3. Οι πάροχοι δεν θα μπορούν πλέον να κάνουν τις killer προσφορές σε όσους πάνε να φύγουν. Και δεν πιστεύω πως θα τις κάνουν σε κανέναν που θα ισχυρίζεται ότι «θα» φύγει, όπως και δεν τις έκαναν.

Κατά τα άλλα δε συμφωνώ πως με 20 ευρώ δε «βγαίνουν» οικονομικά. Αν δεν «έβγαιναν» δε θα το έκαναν! Κάποιος πληρώνει 20 ευρώ και δε μιλάει ποτέ στο τηλέφωνο και το Internet είναι για να ανοίγει το εορτολόγιο μόνο! Κάποιος άλλος μιλάει τη μισή ημέρα και την άλλη μισή κατεβάζει όλο το Internet. Από κάποιους πελάτες «μπαίνουν μέσα» κι από κάποιους άλλους κερδίζουν χοντρά. Όσο αυή η κατάσταση βρίσκεται σε θετική ισορροπία για τα οικονομικά τους, δίνουν το Double Play με ~20€.

Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι μια εταιρεία ενδέχεται να παρέχει μια υπηρεσία κοντά στο κόστος, μόνο και μόνο επειδή αποτελεί τη «λεωφόρο» για την παροχή υπηρεσιών με τεράστιο κέρδος (κλήσεις προς εξωτερικό, κλήσεις εκτός προγράμματος, πενταψήφια, άλλες ψηφιακές υπηρεσίες με χρέωση κλπ)

Και θα είμαι ευγενικός και δε θα αγγίξω καν το θέμα ότι εκτός από τη σταθερή έχουν και την κινητή που αποτελεί χρυσωρυχείο.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ και με όσα έγραψε ο Valder.

jkoukos
19-12-17, 19:32
Βρε ξεκολλάτε με το δικαίωμα υπαναχώρησης και τυχόν απώλεια αυτής.
Πριν μπορεί σε κάποιους να υπήρχε θέμα. Με την νέα απόφαση ουσιαστικά δεν μας ενδιαφέρει, αφού παράλληλα υπάρχει πλέον για το ίδιο χρονικό διάστημα το δικαίωμα της ακύρωσης για το οποίο ΔΕΝ προβλέπεται και ΟΥΤΕ αναφέρεται κάτι σχετικό στον κανονισμό (τουναντίον).

@ ADSLgr.com All rights reserved.