PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράκληση και ερώτηση



tgrendo
15-06-03, 13:53
Επειδή θα βάλω static IP και θέλω να κάνω server το παλιό μου PC, μήπως ξέρει κανείς κανένα καλό link για βήμα προς βήμα εγκατάσταση LINUX(Red ΗΑΤ),PHP,MySql kai APACHE. Επίσης θα βοηθούσε να είναι για αρχάριους,ίσως κάποιο forum να δίνει και support.Βέβαια αν κάποιος απο εσάς το έχει ήδη κάνει και είναι διατεθημένος να βοηθήσει να μου το πει να του στείλω PM με τηλέφωνο.

Ευχαριστώ παίδες,και με σώνετε γιατί θα τα χρειαστώ αυτά για να τελειώσω τη διπλωματική μου. :D

grrrrr
15-06-03, 19:16
για την εγκατάσταση του linux δέν έχω κάποιο link

για apache , php , sql δές ΕΔΩ (http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=4262&start=0)

tgrendo
15-06-03, 20:25
Poies oi diafores an egkatastiso apache,php and Mysql se LINUX apo oti se Windows?Kai epeidi eimai ashetos an ta egkatastiso se Windows tha eho provlimata?Kai an nai ti eidous?

Thx btw :wink:

grrrrr
15-06-03, 21:59
άν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις τον apache μόνο για να κάνεις την εργασία στην σχολή είναι ευκολότερη η εγκατάσταση στα windows αλλά δέν προσφέρει την μεγαλύτερη ασφάλεια.
άν έχεις σκοπό να προσφέρεις web services μόνιμα περισσότερη ασφάλεια προσφέρει το linux.

tgrendo
16-06-03, 01:57
Hmm skeftomai na kano server giati pariggeila DSL apo forthnet me static IP.Opote thelo Linux e?Kana kalo site na do pos egkathistontai?

Cafeeine
16-06-03, 06:10
Οι καινούργιες εκδόσεις έχουν πολύ καλά προγράμματα εγκατάστασης (Εχω δοκιμάσει το Mandrake linux) Νομιζω οτι αν πας στο www.hellug.gr (http://www.hellug.gr/) θα βρεις βοήθεια για το linux

Wolverine
16-06-03, 08:04
Αν αγοράσεις κάποια από τις διανομές του LINUX σχεδόν όλες έχουν άφθονο documentation στο πακέτο.(πχ SUSE, MANDRAKE, REDHAT) Προσωπικά για server προτιμώ το SUSE (το professional έχει περίπου 90 EURO υπάρχει και το standard που είναι πιο φτηνό) Καθώς και το configuration είναι πολύ πιο εύκολο από παλιά αφού όλες σχεδόν οι διανομές έχουν κάποιο πρόγραμμα εγκατάστασης και ρύθμισης.

st0rmrd
16-06-03, 09:09
όπως ειπώθηκε, οι μεγάλες διανομές RedHat, Mandrake, SuSE (Αν αγοράσεις το "καλό" πακέτο, συνήθως το Professional) έχουν πολύ πράμα. Προσωπικά προτιμώ τη SuSE, και πρόσφατα αγόρασα και απολαμβάνω (και αυτή τη στιγμή) το SuSE 8.2, και τα MDK 9.1 και RH 9 ακούγεται πως είναι πολύ καλά, οπότε διαλέγεις και πέρνεις...

το forum που ψάχνεις μπορεί κάλιστα να είναι το www.justlinux.com (παλιά λεγόταν linuxnewbie.org), αλλά υπάρχουν πολλά άλλα (η Mandrake, νομίζω έχει δικό της).

κάνε τη βουτιά και βοήθεια θα βρεις, μη σε νοιάζει (μια απόφαση είναι) :p

tgrendo
16-06-03, 13:06
Euxaristo re paidia.Exo akousei oti to kalitero einai to RD 9,0 pros to paron kai apo oti vlepo oi perissoteroi serves eksoterikou afto xrisimopoioun.

Tora gia Apacha tha sas vro fantazomai olous simfonous oti to 1.3.27 einai to best right?

PHP kai MySql ekdoseis?4.3.2 gia PHP?

@ ADSLgr.com All rights reserved.