PDA

Επιστροφή στο Forum : NOVA Πρόστιμο



Thanos7
23-12-17, 14:17
Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους με υγειά εύχομαι!

Είμαι στην NOVA και θέλω να φύγω για να ξανά βάλω Fiber 30 στον ΟΤΕ! Επειδή ακούω διάφορα!
Τελικά ισχύει το πρόστιμο αν σπάσεις το συμβόλαιο η όχι ? Να πω ένα παράδειγμα!

Προχτές με πήραν από την WIND για να μου πούνε για ένα πακέτο! Λέω όχι ευχαριστώ διότι αν φύγω από NOVA έχω πρόστιμο!
Μου λέει με τον νέο νόμο άμα φύγετε δεν υπάρχει κανένα πρόστιμο! Της λέω μα όταν σας πήρα πριν κάτι μέρες να σας ρωτήσω πόσο
πρόστιμο θα πληρώσει η γιαγιά μου αν φύγει από εσάς μου είπατε το τάδε ποσό! Και μου λέει αυτό το λέμε για να μην χάσουμε πελάτες!

tsorbi
23-12-17, 15:48
http://www.nova.gr/files/1/Pricelists/oroi_full_NGN16_Nova3play_30122016.pdf
Πρόστιμο έχει γι αυτό προσοχή.

Thanos7
23-12-17, 15:54
http://www.nova.gr/files/1/Pricelists/oroi_full_NGN16_Nova3play_30122016.pdf
Πρόστιμο έχει γι αυτό προσοχή.

Εγώ δεν έχω κανένα πακέτο από αυτά! Μονο ίντερνετ και τηλέφωνο έχω.

Nikiforos
23-12-17, 16:14
καλησπέρα και χρονια πολλα!
πριν λιγο καιρο μου ειχαν κανει μια προσφορα απο ΟΤΕ και ηθελα και εγω να φυγω τελικα δεν εφυγα γιατι 1ον επειδη το εψαξα και το προστιμο ισχυει κανονικα! δεν λεει πουθενα κατι που νομικα να ισχυει οτι δεν πληρωνεις, ουτε και η ιδια η ΕΕΤΤ. Εφοσον εχεις υπογραψει ενα συμβολαιο (μετραει και το τηλεφωνικο με συνενεση) το γνωριζες οποτε πληρωνεις κανονικα!
Στην δικια μου περιπτωση ενω αυτη που με καλεσε ελεγε αυτα οτι και καλα ειναι παρανομο, δεν πληρωνεις, απλα θα σε ζαλιζουν κτλ. Αλλοι που μιλησα απο τον ΟΤΕ το αναγνωρισαν και ειπαν να καλεσω για προσφορα οταν θα κοντευει να ληξει το συμβολαιο μου. Επισης ειχα γραψει και στο nova support και μου απαντησαν αμεσα με PM και ειχαμε ενα chat ας πουμε και τελικα εμεινα.
Αφου ειναι τοσο "μαγκες" ας πληρωσουν αυτοι το προστιμο και φευγεις ετσι να τους πεις....
οχι με μαγκιες και τσαμπουκαδες να το κανεις εσυ, δλδ σου λενε να το κανεις!!!!
απο νομικης πλευρας μπορουν να σου κανουν αγωγη κανονικα και με το νομο!
και το προστιμο αυτο δεν παει αναλογα με ποσους μηνες μενουν αλλα και για 1 μερα ειναι το ιδιο, στο 3play adsl+novacinema απο προσφορα μου ειχαν πει νομιζω 163 κατι ευρω.

tsorbi
23-12-17, 16:15
http://www.nova.gr/files/1/Pricelists/nova_internet_pricelist_1217.pdf
Δες εδώ

Nikiforos
23-12-17, 16:18
τι να δω ακριβως? τα εχω δει ισα με 50 φορες και βαλε....δεν μου λενε κατι μου εχουν απαντησει απο nova support ηδη.
εχει σημασια τι πακετα εχεις για την ποινη.
παραθετω ενα κομματι απο την απαντηση απο nova support :

Καλησπέρα Nikiforos και από εδώ,
Σε ευχαριστούμε για τα στοιχεία που μας διέθεσες.
Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε πως η ημερομηνία λήξης δέσμευσης του συμβολαίου σου είναι την 1/11/2018.
Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε πως εφόσον επιθυμείς νέα προσφορά θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις εκ νέου κατά την περίοδο λήξης του συμβολαίου σου που αναφέραμε παραπάνω.
Σε περίπτωση που διακόψεις τώρα την υπηρεσία θα υπάρξει και το ανάλογο penalty (μη κλιμακούμενο) το οποίο είναι 161.30 €.

Ειπα στον ΟΤΕ πληρωστε 160 ευρω και σας ερχομαι.....φυσικα τα μασησαν τα λογακια τους μετα!
γιαυτο μην ακουτε τι βλακειες λενε!
το προστιμο πρεπει να πληρωθει κανονικα!
οποιος εχει αποριες για το ποσο ειναι και ποτε ληγει το συμβολαιο του γραφει στο nova support οπως ακριβως εκανα και εγω https://www.adslgr.com/forum/threads/1023905-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC και του απαντανε!

Thanos7
23-12-17, 19:27
Εμένα μου απάντησαν αυτό εδώ:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Σε ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε πως σε περίπτωση διακοπής εντός δέσμευσης του συμβολαίου, το penalty διακοπής είναι 120€.

Παραμένουμε στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς.

-Γιώργος

Nikiforos
23-12-17, 19:29
ναι βλεπεις? αναλογα τι υπηρεσιες εχεις ειναι το προστιμο....προφανως και δεν εχουμε τις ιδιες.
Ρωτησες και ποτε ληγει για να ξερεις?

Thanos7
23-12-17, 19:49
ναι βλεπεις? αναλογα τι υπηρεσιες εχεις ειναι το προστιμο....προφανως και δεν εχουμε τις ιδιες.
Ρωτησες και ποτε ληγει για να ξερεις?

Αστα εχω ακομα. Και δεν ξερω τι να κανω τωρα! Αξιζει να το σπασω για να βαλω 30αρα ? Ειχα 30αρα αλλα εβαλα ξανα 24αρα και εχω ξενερώσει εδω και 1.5 χρονο!

Nikiforos
23-12-17, 20:07
Αμα σου ελεγα τι μου εδινε ο ΟΤΕ.....
οχι δεν αξιζει πιστευω, δεν μπορουν να σου κανουν μετατροπη στη NOVA σε VDSL ?
ποσα πιανεις με την ADSL?

Thanos7
23-12-17, 20:11
Αμα σου ελεγα τι μου εδινε ο ΟΤΕ.....
οχι δεν αξιζει πιστευω, δεν μπορουν να σου κανουν μετατροπη στη NOVA σε VDSL ?
ποσα πιανεις με την ADSL?

Εδω και 1.5 χρόνο η NOVA δεν έχει διαθεσημοτητα στο Παγκράτι εκεί που μένω εγώ!
Κατεβάζω με 1.6. Και όμως είναι τραγικό. Διότι όταν κάνω αρκετά πραγματα μαζί γίνετε του σώσε! Με το VDSL 30 ήταν όνειρο! Φαντάσου με το Fiber 30!

Nikiforos
23-12-17, 20:14
τι εννοεις με 1.6 τι ειναι αυτο? ποσα mbps εχεις στην συνδεση ποσα λεει το ρουτερ σου? ασε με ποσα κατεβαζεις ειναι σχετικο αυτο εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Thanos7
23-12-17, 20:37
τι εννοεις με 1.6 τι ειναι αυτο? ποσα mbps εχεις στην συνδεση ποσα λεει το ρουτερ σου? ασε με ποσα κατεβαζεις ειναι σχετικο αυτο εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Με τόσο έχω κλειδώσει Line Rate - Downstream (Kbps): 14582

Nikiforos
23-12-17, 20:38
αν ειχα τοσα θα ανοιγα σαμπανιες.....τωρα δεν εχω ουτε 10! δυστυχως θα πρεπει να κανεις υπομονη ή να δωσεις τα 120 ευρω!

xrhstos xrhstos
26-12-17, 10:57
Καλημέρα σας.ειμαι καινούργιος εδω κ ήθελα να ρωτήσω τι πρόστιμο θα έχω αν προλάβω να φύγω απ' την νόβα που δεν εκλησε ένα μηνα

Nikiforos
26-12-17, 17:51
Καλημέρα σας.ειμαι καινούργιος εδω κ ήθελα να ρωτήσω τι πρόστιμο θα έχω αν προλάβω να φύγω απ' την νόβα που δεν εκλησε ένα μηνα

καλησπέρα, εμενα μου ειπαν οτι ειναι εφαπαξ ποσο δεν υπολογιζεται οπως παλια με τις μερες, αλλα με τι υπηρεσιες εχεις!
οποτε γραψε στο nova support να σου πουν οι ιδιοι αντι να κανουμε εμεις υποθεσεις...
και δεν ειπες και τι ακριβως υπηρεσιες εχεις!

mpalakis
20-02-18, 23:13
Καλησπέρα παιδιά καλή σαρακοστή!
να ρωτήσω μήπως ξέρετε έχω σοβαρό πρόβλημα αποσυνδέσεων στο σταθερό τηλέφωνο, καλά για ιντερνέτ δεν συζητάμε (ευτυχώς έβαλα inalan και σώθηκα) στο τηλέφωνο έχω συχνά αποσυνδέσεις 2-3 την εβδομάδα , άσε με παίρνουν από το συναγερμό ότι έχασαν το σήμα του τηλεφώνου , όταν μιλάω στο τηλέφωνο αρχίζει και καλεί σαν κάποιος να παίρνει τηλέφωνο ..μου έχουν σπάσει τα νευρά και στην ουσία δεν τους χρειάζομαι, ξέρετε αν μπορώ να κόψω το συμβόλαιο για λογούς κακής ποιότητας παροχή?

Ευχαριστω.

Nikiforos
21-02-18, 07:24
Καλησπέρα παιδιά καλή σαρακοστή!
να ρωτήσω μήπως ξέρετε έχω σοβαρό πρόβλημα αποσυνδέσεων στο σταθερό τηλέφωνο, καλά για ιντερνέτ δεν συζητάμε (ευτυχώς έβαλα inalan και σώθηκα) στο τηλέφωνο έχω συχνά αποσυνδέσεις 2-3 την εβδομάδα , άσε με παίρνουν από το συναγερμό ότι έχασαν το σήμα του τηλεφώνου , όταν μιλάω στο τηλέφωνο αρχίζει και καλεί σαν κάποιος να παίρνει τηλέφωνο ..μου έχουν σπάσει τα νευρά και στην ουσία δεν τους χρειάζομαι, ξέρετε αν μπορώ να κόψω το συμβόλαιο για λογούς κακής ποιότητας παροχή?

Ευχαριστω.

καλημέρα, γραφεις στο nova support και τα λες εκει να σου απαντησουν 100% σιγουρα, ότι και να πουμε εμεις είναι περιττο....
λογικα πρεπει να γινεται εφόσον όμως δεν κανουν ενεργειες!
δηλωσες βλαβη και δεν το εφτιαξαν? δεν σε καλεσε κανεις? δεν ενδιαφερθηκε κανεις?
για τον συναγερμο βαλε κινητη ετσι κανουμε συνηθως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.