PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρνητικός (;!) λογαριασμός από την Cosmote...



Zarko
31-12-17, 00:33
Μου έρχεται πριν λίγο το email για τον καινούριο μηνιαίο λογαριασμό από την Cosmote. Το ανοίγω και βλέπω ποσό -14,50 ευρώ, δηλαδή αρνητικό λογαριασμό, ότι μου χρωστάει κιόλας δηλαδή η Cosmote! :shock:

Πάω στο site της Cosmote, ανοίγω το pdf του λογαριασμού και στην ανάλυση των χρεώσεων βλέπω αυτό:

189846


Ούτε λίγο ούτε πολύ, φαίνεται ότι η Cosmote μου επιστρέφει 40 ολόκληρα ευρώ για τις δύο διακοπές στο internet και το τηλέφωνο που είχα μέσα στο διάστημα Σεπτεμβρίου - Νοεμβρίου. Μία που κράτησε σχεδόν μια ολόκληρη μέρα, και άλλη μία που κράτησε περίπου τρεις ώρες! Και στις δύο περιπτώσεις είχα δηλώσει τη βλάβη φυσικά.

Έχει ξαναδεί ποτέ κανείς κάτι τέτοιο; Στα τριάντα πέντε τόσα χρόνια που πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, και έχοντας περάσει σχεδόν από όλους τους παρόχους πλην Vodafone και HOL, πρώτη φορά συναντώ τέτοια θετική αντιμετώπιση. :oneup:

Αν δεν πρόκειται για κάποιο λάθος της εταιρείας ή πρόκειται για κάτι που το εφαρμόζει για πρώτη φορά, λογικά κάτι αντίστοιχο θα εμφανιστεί και σε λογαριασμούς από άλλα μέλη του φόρουμ...

sdikr
31-12-17, 00:37
Είναι ο νέος κανονισμός (https://www.adslgr.com/forum/threads/1024570-%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD) που έχει βγάλει η ΕΕΤΤ για ολους τους παρόχους, αν και λεεί πως έχουν περιθώριο 6 μήνες για να το εφαρμόσουν



Αυτόματη πίστωση λογαριασμού σε περίπτωση βλαβών: Εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο εργάσιμες ημέρες από την ημέρα δήλωσής της, ο πάροχος θα πιστώνει αυτόματα τον συνδρομητή, εντός τετραμήνου από την άρση της βλάβης και χωρίς να απαιτείται σχετική αίτηση, με το τμήμα του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Zarko
31-12-17, 00:41
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το γνώριζα. Και πάλι όμως, πώς δικαιολογείται ποσό 40 ολόκληρα ευρώ επιστροφής, όταν το μηναίο μου πάγιο είναι στα 29 ευρώ, και με όλα τα έξτρα ανεβαίνει στα 38 ευρώ;

orck
31-12-17, 03:50
take the money and run

YAziDis
31-12-17, 04:49
Καλα Χριστουγεννα φιλαρακι... κανε το κοροιδο

badweed
31-12-17, 06:37
ισως να μην εγινε αρση της πρωτης βλαβης και να υπολογισανε το διαστημα απο την μια εως την δευτερη οπου ισως και εγινε η οριστικη αρση της βλαβης .

Zarko
31-12-17, 12:06
take the money and run


Καλα Χριστουγεννα φιλαρακι... κανε το κοροιδο


Χαχά, εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενο το δωράκι από την εταιρεία παιδιά. Σιγά μην τους αρχίσω στα τηλέφωνα και να τους ρωτάω από πού προκύπτει τέτοιο ποσό επιστροφής. :p




ισως να μην εγινε αρση της πρωτης βλαβης και να υπολογισανε το διαστημα απο την μια εως την δευτερη οπου ισως και εγινε η οριστικη αρση της βλαβης .

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. Στη πρώτη βλάβη που κράτησε περίπου μια μέρα, κανονίστηκε επίσκεψη τεχνικού η οποία δεν έγινε ποτέ γιατί δεν τους κάλεσα ξανά, γύρισα στο σπίτι και όλα τα λαμπάκια στο 2i είχαν ανάψει και όλα δούλευαν κανονικά. Η Cosmote συνέχισε όμως επί μέρες να μου στέλνει email ότι εξετάζουν τη βλάβη μου κτλ.

Το πιο παράξενο είναι ότι στο συνολικό ποσό επιστροφής, δηλαδή στα 40,482 ευρώ, φαίνεται να χρεώνουν και αρνητικό ΦΠΑ 24%, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει και άλλο το ποσό. Και πάλι όμως δεν βγαίνουν τα νούμερα. 40,482 + 24% ΦΠΑ = 50,19 ευρώ. Εγώ όμως φαίνεται να γλυτώνω συνολικά: 38 ευρώ αυτού του λογαριασμού που δεν θα πληρώσω τίποτα, συν τα 14,50 που θα αφαιρεθούν από τον επόμενο, σύνολο = 52,5 ευρώ. :hmm:

_GuardiaN_
05-01-18, 20:15
Εμενα παντως που μου συνεβει το ιδιο πραγμα πριν μερικους μηνες μου ειπαν πως εγινε απο λαθος και οτι χρωσταω τα χρηματα. Πληρωνω 38 ευρω το μηνα και μου ηρθε καποιος λογαριασμος -38 ευρω και τους πηρα να ρωτησω.

Zarko
05-01-18, 20:34
Θα δείξει, θα ενημερώσω κι εγώ για το τι θα συμβεί στη συνέχεια. Πάντως τόσο στα email που μου στέλνει η Cosmote όσο και στον αναλυτικό λογαριασμό μέσα στο site, εξακολουθεί να φαίνεται ακριβώς το ίδιο μέχρι σήμερα, δηλαδή αρνητικός λογαριασμός -14,50 ευρώ.

Οπότε δεν πληρώνω τίποτε για αυτόν τον μήνα, και θα δούμε τι θα συμβεί σε κανένα δεκαπενθήμερο, που θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός. Φαντάζομαι ότι εάν έχει γίνει απλά κάποιο λάθος θα φανεί τότε...

Zarko
28-01-18, 16:12
Λοιπόν, τίποτα δεν άλλαξε με αυτό το "απρόσμενο δώρο" από την Cosmote μέχρι στιγμής. Όχι μόνο δεν πλήρωσα τίποτα τον προηγούμενο μήνα, μια και φαινόταν αρνητικός λογαριασμός στα -14,50 ευρώ, αλλά εκδόθηκε και ο επόμενος λογαριασμός, στον οποίο φαίνεται καθαρά ότι έχουν αφαιρεθεί 14,50 ευρώ από το μηνιαίο μου συνολικό πάγιο των 38 ευρώ που πληρώνω κάθε μήνα. Δείτε.

Ο προηγούμενος αρνητικός λογαριασμός που φαινόταν ολόκληρο τον μήνα.

190866


Και ο επόμενος λογαριασμός που βγήκε μόλις χτες. Αντί για τα 38 ευρώ που είναι κανονικά, λέει ότι πρέπει να πληρώσω 23,50 ευρώ. ;)

190867


Τώρα βέβαια αν θα μου τα ζητάνε αναδρομικά μετά από λίγο καιρό, είναι άγνωστο...

vaskor
03-02-18, 11:01
έχεις επιστροφή. Απλά. Είναι τόσο κλεφτές εκεί στην Κοσμοτε τελικά που κάνουν επιστροφές όταν κάποιος πάθει βλάβη και δεν απολαμβάνει τις υπηρεσίες που πληρώνει. ... σου προτείνω να αλλάξεις Εταιρία και να τους καταγγείλει για το γεγονός. Χαλάνε την αγορά. Ακούς εκεί απομείωση λογαριασμού. ..

sdikr
03-02-18, 13:13
έχεις επιστροφή. Απλά. Είναι τόσο κλεφτές εκεί στην Κοσμοτε τελικά που κάνουν επιστροφές όταν κάποιος πάθει βλάβη και δεν απολαμβάνει τις υπηρεσίες που πληρώνει. ... σου προτείνω να αλλάξεις Εταιρία και να τους καταγγείλει για το γεγονός. Χαλάνε την αγορά. Ακούς εκεί απομείωση λογαριασμού. ..

Ολοι είναι υποχρεωμένοι πλέον να κάνουν απομείωση του λογαριασμού, είναι υποχρέωση απο τον νέο κανονισμό

Zarko
03-02-18, 19:30
Ολοι είναι υποχρεωμένοι πλέον να κάνουν απομείωση του λογαριασμού, είναι υποχρέωση απο τον νέο κανονισμό

Σωστά, μόνο που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά σε κάποιο θέμα να αναφέρει κάποιο μέλος ότι του αφαιρέθηκε έστω και ένα ευρώ από τον μηνιαίο λογαριασμό του, από οποιονδήποτε πάροχο, πόσο μάλλον για 52,5 ευρώ συνολικά που μου επέστρεψε η Cosmote... :p

sdikr
03-02-18, 22:37
Σωστά, μόνο που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά σε κάποιο θέμα να αναφέρει κάποιο μέλος ότι του αφαιρέθηκε έστω και ένα ευρώ από τον μηνιαίο λογαριασμό του, από οποιονδήποτε πάροχο, πόσο μάλλον για 52,5 ευρώ συνολικά που μου επέστρεψε η Cosmote... :p

έχεις απόλυτο δίκαιο, θεώρησα πως δεν υπήρχε λόγος να το κάνω αναφορά, αλλά και σε εμένα έγινε αφαίρεση παγίου λόγο κάποιας βλάβης που δήλωσα στον ΟΤΕ, βέβαια καμία σχέση με το δικό σου 52, σε εμένα ήταν περίπου 6 ευρω

jkoukos
04-02-18, 13:01
Προφανώς έχει γίνει λάθος υπολογισμός κι αντί του σωστού των 2 βλαβών με τις μέρες που αντιστοιχούν στη καθεμιά, έβαλαν το σύνολο των ημερών μεταξύ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.