PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες



CaBrInHa
04-11-04, 03:37
Μολις τωρα εβαλα dsl στο σπιτι. Ακομα δεν τα εχω ρυθμισει γιατι περιμενω απο μερα σε μερα να μπει η γραμμη απο τον ΟΤΕ.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το κατα ποσο το "σεταρισμα" του υπολογιστη μπορει να επηρρεασει τη συνδεσση με το ιντερνετ.
Συγκεκριμενα εχω μητρικη με ενσωματωμενη καρτα δικτυου (nforce2), πανω στην οποια θελω να συνδεσω το μοντεμ. Επισης,εχω τα windows XP SP2. Υπαρχει καποια πιθανοτητα να εχω προβλημα με το ενσωματομενο firewall? Ή με καποιο αλλο προγραμμα οπως το Norton Antivirus 2005 το οποιο διαθετει και αυτο ενα μικρο firewall? Το μοντεμ που εχω ειναι το UsRobotics 9105. Θα πρεπει να προσεξω τιποτα αλλο? Το μοντεμ θελει αναβαθμιση λειτουργικου μονο για χρηση σε γραμμη ΙSDN?
Ευχαριστω.

maria
04-11-04, 12:30
Το bandwidth της κάρτας είναι πολύ μεγαλύτερο από το bandwidth της γραμμής, οπότε δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης του ιντερνετ από το pc σου. Ο μόνος περιορισμός που έχεις είναι στο modem και στον αριθμό των συνδέσεων που μπορεί να κάνει (αν φτάσει στις μέγιστες, μπουκώνει, και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να σέρνεται το δίκτυο σου). Αυτό όμως βρίσκει εφαρμογή μόνο αν τρέχεις προγράμματα p2p, και πάλι αν τα έχεις ρυθμίσει σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Με το Νorton μαλλον εννοείς ότι έχεις Norton Internet security (που είναι antivirus και firewall μαζι) και το μόνο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι να μην μπορείς να δεις τα pop up, και μερικά modem interfaces (σελίδα του modem) λειτουργούν έτσι. Η λύση είναι κάθε φορά που θες να δεις τη σελίδα του modem να απενεργοποιείς το pop up blocker.

WAntilles
04-11-04, 12:43
1. Από λειτουργικό και router είσαι πολύ καλός.

2. Τα 2 software firewall που αναφέρεις είναι ΜΑΚΡΑΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

3. Το router σου έχει ένα ενσωματωμένο εξαιρετικό hardware firewall το οποίο και θα ενεργοποιήσεις.

4. Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλεις καί ένα software firewall, να προτιμήσεις ένα από τα παρακάτω:

- Kerio
- Sygate
- ZoneAlarm

5. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ FIREWALL ΤΩΝ XP

6. ΟΧΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ SOFTWARE NORTON. Είναι παραδείγματα προς αποφυγή προγραμμάτων ΚΑΚΙΣΤΗΣ συμπεριφοράς.

CaBrInHa
05-11-04, 23:42
Εννοουσα το Internet Worm Protection του Norton Antivirus 2005. Οταν λες να ενεργοποιησω το firewall τι εννοεις? Αυτο θελει ειδικες ρυθμισεις?

sdikr
05-11-04, 23:46
το firewall είναι On by default, μην ανυσηχείς (εκτός αν κάνεις dmz host)
το software θα το βάλεις μόνο αν σε ενδιαφέρει να ξέρεις και τι φέυγει απο το μηχάνημα σου. (μπορεί να μην θέλεις το "ταδε" πρόγραμμα to call home)

@ ADSLgr.com All rights reserved.