PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto και Internet στα 0 Mbps



kman_gr
02-06-07, 14:04
Γεια και χαρα σε όλους του ήρωες.

Φυσικά αναφέρομαι στους καμμένους; σπό την Tellas.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.(ΓΑΛΑΤΣΙ)
Κλασσικά Login Failure κτλ κτλ.

Έχω μια υποψία για το τι μπορεί να έχει συμβεί
Σας ζητώ συγνώμη εάν έχει ξαναπεράσει το ίδιο θέμα
δεν το έχω δεί πουθενά.

Λοιπόν...

To Dynamic Ip poll της tellas πρέπει να έχει στερέψει από ip.
Με λίγα λόγια έκαναν τόσο κακή διαχείρηση των ip που
τελείωσαν.

Σε αυτό το συμπερασμα έφτασα μετα από μια κουβέντα που
είχα με ένα ξάδερφο μου , τεχνικό στην altectelecoms.
Eϊχαν αντιμέτωπίσει και εκείνοι το ίδιο πρόβλημα
με τα ίδια ακριβώς συμτώματα που έχει και η tellas.

Αυτοί όμως(όσο μπάχαλο και εαν είναι) το έλυσαν σε πολύ σύντομο
χρονικό διάστημα.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι φίλοι που έχουν static ip και εαν κάνω
λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε, δεν έχουν τόσο σοβαρό πρόβλημα.

Είμαι 15 μέρες κάτω και δεν το βλέπω να λύνετε το πρόβλημα.
τους έχω πάρει τόσα τηλέφωνα που στο τέλος το μόνο που μένει
είναι να πάμε για καφέ.

Α ναι και φύσικά πήγα και από εκεί και έπεσα σε ένα τύπο ίδιο
με τον Καλλιβάτση (σε συμπεριφορα)...
"Πω Πω!!!! τι πάθατε κύριε Εαν είναι δυνατό να ταλαιπορίστε τόσες μέρες...
τι να πω τι να πω"

Τελεύταία λύση να βάλω static γιατί όπως είπα δε βλέπω φώς.

Τέλος πάντον...
Τι να κάνουμε...
κάποια στιγμή θα τελειώσει το συμβόλαιο και τότε
όπως λέει και ο Γαλάτης
"ΒΥΕ ΒΥΕ"!!!!!!!!
:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

hadderakk
02-06-07, 14:39
Φιλε και αξιομαχε συμπολεμιστη,

πολυ ενδιαφερον αυτο που λες. :hmm:
Δεν εχω xisto (το σκοτωσα 70 ημερων αγεννητο :twisted:), αλλα 2 φιλοι με μυθικα disconnects, μαλλον βρηκαν την εξηγηση τους ... :whistle:

Και ετσι να ειναι, παλι δεν προβλεπεται επιλυση συντομα, γιατι οσο αυξανονται οι βλαβες στο CC, τοσο θα αργουν να εξυπηρετησουν... Χωρια την ελλειψη προσωπικου που υπαρχει (απο γνωστο που εκανε 6 μηνες πρακτικη στο NOC το εμαθα, πολλοι φοιτητες εβγαζαν δουλεια - κυριως σε βραδινα incidents) και την ασχετοσυνη της outsourced :rtfm: τηλ. "υποστηριξης"...

Μακαριοι οι εκ της Τελλας ασυνδετοι... :whistle:

minovg
03-06-07, 01:49
Είμαι 15 μέρες κάτω και δεν το βλέπω να λύνετε το πρόβλημα.
τους έχω πάρει τόσα τηλέφωνα που στο τέλος το μόνο που μένει
είναι να πάμε για καφέ.
15 μέρες δεν μπορείς να πάρεις ΙΡ; :shock: :hammer: Σε όλο αυτό το διάστημα δεν είχες καθόλου ΔΣΛ; :shock:

Jim87
03-06-07, 10:13
15 μέρες δεν μπορείς να πάρεις ΙΡ; :shock: :hammer: Σε όλο αυτό το διάστημα δεν είχες καθόλου ΔΣΛ; :shock:


Πάνω κάτω 15 μέρες ισχύει το πρόβλημα...Οπότε... :(

BoGe
03-06-07, 10:22
To Dynamic Ip poll της tellas πρέπει να έχει στερέψει από ip.
Με λίγα λόγια έκαναν τόσο κακή διαχείρηση των ip που
τελείωσαν.

Άσχετα αν είναι αυτό ή όχι η αιτία, τόσο δύσκολο/χρονοβόρο είναι να αγοράσει νέες IP;

ermis333
03-06-07, 10:47
Άσχετα αν είναι αυτό ή όχι η αιτία, τόσο δύσκολο/χρονοβόρο είναι να αγοράσει νέες IP;

Δεν είναι θέμα διαθέσιμων IPs. Απλά η Tellas εγκατέστησε πρώτη από όλους τα καινούργια Ethernet DSLAM της Alcatel τα οποία αποδείχτηκαν ελλαττωματικά. Εδώ και 15 μέρες περίπου προσπαθούνε με την Alcatel-Lucent να βρούνε μια άκρη, έχει αρχίσει ήδη η αντικατάσταση.

BoGe
03-06-07, 10:52
Δεν είναι θέμα διαθέσιμων IPs. Απλά η Tellas εγκατέστησε πρώτη από όλους τα καινούργια Ethernet DSLAM της Alcatel τα οποία αποδείχτηκαν ελλαττωματικά. Εδώ και 15 μέρες περίπου προσπαθούνε με την Alcatel-Lucent να βρούνε μια άκρη, έχει αρχίσει ήδη η αντικατάσταση.

Μπορεί, όμως έμαθα ότι οι τεχνικοί της Tellas "φωνάζανε" όταν ξεκίνησε, ότι η υπηρεσία θα είναι έτοιμη να βγεί τον Μάρτιο και όχι τον Νοέμβριο του 2006 που την ξεκίνησε.

Jim87
03-06-07, 12:01
Δεν είναι θέμα διαθέσιμων IPs. Απλά η Tellas εγκατέστησε πρώτη από όλους τα καινούργια Ethernet DSLAM της Alcatel τα οποία αποδείχτηκαν ελλαττωματικά. Εδώ και 15 μέρες περίπου προσπαθούνε με την Alcatel-Lucent να βρούνε μια άκρη, έχει αρχίσει ήδη η αντικατάσταση.


Αυτό ισχύει. Απο την παρασκευή έχει αρχίσει η αντικατάστασει των server απο την alcatel....

ATG
03-06-07, 15:10
Αυτό ισχύει. Απο την παρασκευή έχει αρχίσει η αντικατάστασει των server απο την alcatel....

Με παλιοτερα?

Gap
03-06-07, 15:26
Ρε παιδιά μη τρελλαθούμε το πρόβλημα της Ip ισχύει τουλάχιστον 2 μήνες απλά μπορεί να μην ήταν τόσο εμφανές ... 5/4 ενεργοποιήθηκα και από την πρώτη ημέρα δεν έπαιρνα ip... (φυσικά εδώ κι έναν μήνα παίρνω ip γιατί αλλιώς θα την είχα κάνει με χίλια)

minovg
03-06-07, 15:36
Δηλαδή μπάχαλο η κατάσταση. Δεν ξέρουμε πότε θα πάρουμε ΙΡ, εγώ είμαι ήδη σχεδόν 3 24ωρα χωρίς ούτε ένα λεπτό σύνδεσης dsl και προσπαθώ όσο το δυνατόν να μπαίνω λιγότερο γιατί η dialup που μας δίνει η Τελλάς είναι με χρονοχρέωση και μάλιστα τσουχτερή... (0,70€ την ώρα)... Θα έχουμε φως από αύριο;

Το θέμα είναι ότι στο τηλεφωνικό κέντρο άλλοι λένε ότι οι τεχνικοί της Τελλάς δουλεύουν 24ώρες το 24ωρο και άλλοι ότι το Σ/Κ λειτουργεί με προσωπικό ασφαλείας και συνήθως δε διορθώνουν βλάβες... :down:

kman_gr
03-06-07, 22:04
15 μέρες δεν μπορείς να πάρεις ΙΡ; :shock: :hammer: Σε όλο αυτό το διάστημα δεν είχες καθόλου ΔΣΛ; :shock:

Κοίτα μετά από 6 μήνες αναμονή... (είχα tellas μέσω OTE)
οι 15 μέρες δεν είναι τίποτα....

Όσο για internet να 'ναι καλά ένα φιλαράκι γείτονας από τον οποίο sufrάρω για τα βασικά
Μεγάλη δουλειά το WIFI...

Ακόμα να πω εδώ ότι.

Έχω ήδη στείλει αίτηση στη tellas να μη μου χρεώσουν στον επόμενο λογαρισμό
τις μέρες από τότε που έγινε η ενεργοποίηση μέχρι και την τελίκη αποκατάσταση της βλάβης.
Για το παραπάνω μου το είπαν να το κάνω οι "τεχνικοί" από το 1212.

Κάτι και το οποίο έκανα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.